open mings- r en fchtig COALITIE VREEST UITSTEL LAGER ZIEKENGELD CDA en PvdA scherpen AOW nog verder aan Onthullingen op de Rai Nieuwe cijfers over kanker in kerncentrales Produktiebedrijven blijven achter met automatiseren Audet en Kluwer: voor 25% in Twentsche Courant ïe'relUd WW-aanvraag via GAK sneller RSV-debat Hergebruik afvalstoffen levert ruim miljard op DE STEM COMMENTAAR CNV wordt opstandig WOENSDAG 6 FEBRUAR11985 BINNENLAND AGINA2 BEEN? Helft huurders wil duurder wonen in eigen huis DEN HAAG - CDA en VVD blijken nogal be zorgd te zijn over de gevolgen die het uitstel van de invoering van het lagere ziekengeld heeft op het financieringstekort. WINSEMIUS: 'OUDE GEGEVENS' 5% Bossche katholieken tevreden met benoeming Kamer: meer overleg over nieuwe wapen technologieën T28 PAGINA 3 T5 H) Spanjaarden hun baan tte, werd genomen uit test tegen het in werking len van de nieuwe grond- van Gibraltar. Hierin ■estigde Engeland de ko- iale status van de rots en ie daarmee alle VN-reso- es naast zich neer, waar- werd opgeroepen tot on- handelingen. n april 1980 leek er voor eerst een serieus begin te inen worden gemaakt de door Spanje geëiste lerhandelingen. In Lissa- besloten de ministers Buitenlandse Zaken van de landen om de bespre- igen te hervatten en de >ns te heropenen. Die his- ische gebeurtenis had op april 1982 moeten plaats- iden. De koloniale oorlog ;sen Engeland en Argenti- om de Falkland-eilanden oide echter roet in het eten. geland wilde de bespre ngen niet meer heropenen Spanje hield dus de grens sloten. Om de impasse te doorbre- n besloot de Spaanse so listische regering een aand na haar ambtsaan- arding in december 1982 i de rots om „humanitaire *lenen" te openen voor uit- jitend voetgangersverkeer n Spaanse of Gibraltanese tionaliteit. De volledige ropening van vannacht is n volgende stap in de on- irhandelingen. i Dekkers de maatschappij is de venste vormgeving van tanende, concludeert SMO-publicatie 'On- aan het been?'. de politiek en de vakbewe- en verdere uitbreiding van Aan de andere kan zijn er itiek en de ondernemersor- l weer zouden willen inper- uiteindelijke consequenties gere termijn voor de OR in gen niet alleen een wettelijk ijk geaccepteerde instelling raktijk nog veel conflicten, n het geding is. ettelijk kader de positie en gal kan verschillen. Moeten >rden toegeschreven aan de en ook andere faktoren een af. En ook: Heeft de gewij- olgen voor de positie en het analyseert aan de hand van t tegen de achtergrond van houdingen. Daarbij gaat hij re vernieuwingen en veran- ;ie te komen dat de OR vaak leegroeit. Een veelgehoorde de achterban, is dat de OR 'orden en zich een bij regen- ïeten. grijpelijke reactie op tegen- 'aak met tegengestelde deel cht naar buiten toe een ge- te nemen en dan nog het Dat leidt volgens Ramondt 1 en verstarring, likkeling van de OR niet los ;itie van het management in -vestigd en duidelijk manag en goed funktionerende OR funktioneren wordt het vol- ns het funktioneren van het lat de OR in de nabije toe- betrokken bij de onderhan- waarden, tot nu toe het al- Hij leidt dat af uit de steeds lexibiliteit, niet alleen door sinds kort ook door sommige d bijvoorbeeld, die het cao- gsgewijs wil gaan voeren als aal niveau geen zaken valt te neer betrokken raken bij die r kunnen volstaan met de rol ip de Ondernemingsraden in re uitdaging dus. in dat dezelfde personen on- ;heden tegengestelde rollen ;gen en onderhandelen. Dat tje, want menig directeur is 'an de voorzitter van de OR, vertrouwelijk gesprek had, r een kwestie inzake het ar- van de toren blaast. Elders OR zich niet onbetuigd als de iroces suggesties van de raad but not least bestempelt de rleg met de directie vaak als en 'therapie' waarmee de OR Lge ontwikkeling. Zo pleit hij ich minder als 'raadslid' ma- een regent te worden) maar >eten worden. Ier tijdstip moeten mengen in loeten afwachten en pas rea- d heeft geformuleerd. Indivi- iever worden, stimuleren en r als een echte raad met echte r als een collega van vertrou- ad moeten enkele personen len belast met de arbeidsvoor- het wel eens worden met de AMERSFOORT (ANP) - Bijna de helft (47%) van alle huur ders woont liever in een eigen huis. Bovendien heeft deze groep, zo'n 1.5 miljoen huishoudens, voor een koopwoning gemid deld honderd gulden meer per maand over. Bat is de conclusie van een onderzoek van het bureau La- aendijk, dat in opdracht van de vereniging Eigen Huis uit gevoerd is en waarvan de re sultaten dinsdag bekendge maakt zijn. Van alle Nederlanders gieeft 68% de voorkeur aan een eigen woning, blijkt voorts uit het onderzoek. In werkelijkheid heeft ruim veertig procent van de bevolking een eigen huis. De vereniging vindt dat de ze gegevens voor de regering aanleiding moeten zijn om haar woningbouwbeleid dras tisch te wijzigen. Ongeveer tweederde deel van het bouw programma voor de komende jaren bestaat uit huurwonin gen. Volgens de vereniging moet juist twee derde uit koopwoningen bestaan. Vervolg van pagina 1 De Tweede Kamer vindt het hard nodig dat zij haar con trolerende taak beter gaat uit oefenen, maar denkt dat dat niet zonder hulp van buiten kan. Vrijwel alle fracties die gisteren aan het debat over het rapport van de RSV-en- quêtecommissie deelnamen (CDA en WD komen vandaag pas aan het woord) trokken die les uit het eigen falen in hetRSV-debacle. Het verst ging daarin PvdA-woordvoerder Meijer. Hij opperde het idee een bu- reau in het leven te roepen dat onder verantwoordelijkheid van de Kamer regeringbeslui- ten controleert en evalueert en I daarover rechtstreeks de Ka- t mer informeert. De Kamer debatteerde gis teren vooral met zichzelf. Ach ter de regeringstafel zaten de negen leden van de enquête commissie, die nogal wat lof voor hun gedegen werk in ont vangst mochten nemen. Maar l wil o.a. de PvdA een dui delijker verklaring voor het ongemoeid' laten van mensen als Van Agt, Albeda en An- driessen. Ook werd van verscheidene kanten - PvdA, D'66, RPF - gevraagd waarom wel het I waardeoordeel „onaanvaard- ir" is uitgesproken over het I feit dat Van Aardenne de Ka mer heeft misleid, maar waar om geen waardeoordeel is ge geven over „misleiding van de staatsburger Verolme" onder de politieke verantwoordelijk heid van de minister van Eco nomische Zaken Lubbers. Toen Verolme in 1974 moest worden uitgekocht hanteerde RSV met medeweten van het ministerie te lage winstprog noses, waardoor de uitkoop som voor Verolme laag gehou- I den kon worden. DEN HAAG (ANP) - Het Gemeenschappelijk Admi nistratiekantoor (GAK), dat voor 18 bedrijfsverenigingen de administratie verzorgt, gaat de procedure voor het aanvragen van een werk loosheidsuitkering zo veran deren dat sneller kan wor den bepaald of de aanvrager recht heeft op zo'n ww-uit- kering en hoe hoog die moet zijn. Volgens het GAK moet de uitkering niet langer schrif telijk worden aangevraagd, maar in een persoonlijk ge sprek met een GAK-mede- werker. Daarnaast gaat het GAK de werkloze vragen zelf bij zijn ex-werkgever het zogenaamde werkge- vers-fomulier te gaan laten invullen. Dat formulier dient ter verificatie van de gegevens die de werkloze zelf opgeeft over zijn laatste verdienste, arbeidsduur e.d. Nu wordt nog schriftelijk aan de ex- werkgever gevraagd dat formulier in te sturen. Dat gebeurt vaak zeer traag. Als een werkloze er bezwaar te gen heeft naar zijn ex- werkgever te stappen, zal het GAK zelf zorgen dat het het formulier binnenkrijgt. DEN HAAG (ANP) - De maat schappelijke baten van het huidige hergebruik van afval stoffen bedragen ongeveer 1,1 miljard gulden per jaar. Dit blijkt uit een onderzoek naar zeventien verschillende afvalstoffen dat in opdracht van het ministerie van Volks huisvesting, Ruimtelijke Or dening en Milieubeheer en het ministerie van Economische Zaken is uitgevoerd. Het milieu wordt door het huidige hergebruik van afval stoffen met zes miljoen ton af val minder belast. Door stij- ging van het hergebruik zou nog eens 6,4 miljoen ton afval stoffen per jaar kunnen wor den voorkomen, aldus de on derzoekers. Voorwaarde voor het meer hergebruiken van afvalstoffen is volgens het ministerie dat een aantal technische en eco nomische belemmeringen wordt weggenomen. Die be lemmeringen hebben te ma ken met de (te) hoge eisen die de verwerkende industrie vaak stelt aan de kwaliteit van de grondstof, het gebruik van samengestelde materialen in produkten, een ongunstige verhouding tussen prijs en kwaliteit van hergebruikte grondstoffen en de concurren tie van andere grondstoffen. Bezuinigingen onder druk Van onze Haagse redactie Het CDA wil de tweede verlaging van het zieken geld van 75 naar 70% eerder invoeren, nu de nieuwe wetgeving verlaat is. Daarvan wil het kabinet niets weten. De VVD vraagt zich verontrust af wat de ge volgen voor de begroting zijn. Zoals bekend had eerder fi nancieel specialist De Korte daarover minister Ruding (Fi nanciën) en staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) aan de tand gevoeld. De bewinds lieden lieten toen in het mid den of het kabinet nog met aanvullende bezuinigingen zal komen, maar als dat al ge beurd zal dat niet heel snel ge beuren. Het CDA is bang dat door de ontijdige invoering van het ziekengeld er gaten worden geschoten in de bezuinigings taakstelling van dit jaar. Aan vankelijk had het lagere zie kengeld op 1 januari een feit moeten zijn, maar het kabinet heeft voor 1 april gekozen. Volgens de Sociale Verzeke ringsraad (een adviescollege) moet eerder aan 1 juli gedacht worden. De ziekengeldopera tie had ƒ800 miljoen moeten opbrengen. PvdA en VVD blijken moei te te hebben met de invoering van het begrip kostwinner in de minimumdagloonregeling. In de ziektewet wordt volgens het voorstel van het kabinet een minimumdagloon inge voerd. Dat moet er voor zorgen dat mensen niet onder het mi nimumloon kunnen zakken bij ziekte. De WD noemt de kost winnersbepaling in strijd met de gedachte aan individualise ring en de PvdA voegt daar aan toe dat die het ziekengeld op gelijk niveau zou stellen met werkloosheidsuitkerin gen. Geen bezwaar blijkt er bij de partijen te bestaan tegen het heffen van premies over het ziekengeld. VVD VOORSTEL BLIJKT ONHAALBAAR Van onze Haagse redactie DEN HAAG - PvdA en CDA hebben gisteren opnieuw een wij ziging voorgesteld van de AOW, waardoor een iets groter deel van het tweede inkomen buiten schot blijft, bij de vaststelling van de hoogte van de toeslag van de AOW-gerechtigde. Een wijzigingsvoorstel dat dat regelt werd gisteren kort voor de stemming in de Twee de Kamer ingediend, reden voor Kamervoorzitter Dolman die stemming uit te stellen. Het voorstel van CDA en PvdA handhaaft het uitgangs punt dat 15% van het mini mumloon en een derde van de resterende inkomsten van de dat geval minder de primus die de individuele leden sti- voor zorgt dat er enige conti- dt bereikt. Voor deze verande- geen wettelijke voorzieningen >k aan het been?' door prof. dr- iformatief, Den Haag. IEDEREEN begrijpt, dat aan de eventuele uitbreiding van het aan tal kerncentrales een zeer zorgvuldige weging van belangen dient vooraf te gaan. Geen uitbreiding kan betekenen dat komende ge neraties met een tekort aan energie worden opgezadeld. Door wel uit te breiden scheppen we het nageslacht echter ook met ürote problemen op: de opslag van steeds meer radio-actief af val. Een zeer moeilijke keuze dus, waarvoor de huidige regering en het huidige parlement de verantwoordelijkheid niet uit de weg mogen gaan. Het al dan niet doorschuiven van eigen verantwoordelijkheden naar de toekomst speelt ook een grote rol bij de sanering van de Nederlandse economie in de herziening van het stelsel van socia- 'e zekerheid. Op dit punt wordt echter veel moeilijker geaccep teerd dat regeren kiezen betekent, meestal tussen twee kwaden. Met kabinet-Lubbers heeft gekozen voor een oplossing - hard bezuinigen nu - die eerst op lange termijn resultaten te zien kan Seven, een marsroute waarvoor nog steeds wel een parlementai re meerderheid te vinden is maar die het voor het overige moet ®en met een afkalvend maatschappelijk draagvlak. Zelfs bij het bevriende CNV gaan nu stemmen op, die een anti-CDA-partij Propageren. Ook binnen de PvdA leidt het kabinetsbeleid tot spanningen. «>ciaal-democrate'n die geen vrede hebben met de passieve houding van fractie en partij tegenover de problemen van van daag en een eigen bijdrage aan de oplossing ervan proberen te weren, lopen grote kans verguisd te worden als ze genuanceerd wer het kabinetsbeleid durven denken. Van Kemenade en Dui nberg bijvoorbeeld. Waar ligt dat aan? Er zijn verscheidene oorzaken te bedenken voor het onvermogen van een groot deel Jan het publiek om de teloorgang van de verzorgingsstaat te aan aarden. De belangrijkste ligt misschien wel in het gegeven, dat kabinet en het bedrijfsleven er ondanks het (gedeeltelijke) joonomisch herstel nog niet in geslaagd zijn zodanige resultaten van het bezuinigingsbeleid te laten zien dat de werkzoekenden en de minima er de moed uit kunnen putten om door te bijten. Bij de vakbeweging heeft een en ander geleid tot een langza- ui.and alarmerend ledenverlies. Ook het CNV kampt daarmee. :"et,ls begrijpelijk dat de zorg om die ontwikkeling zich bij de «istelijke bonden ook uit in kritiek op het CDA. Het getuigt ech- pVan weinig politiek inzicht om die onvrede te willen kanalise- I -n in een nieuwe politieke splintergroep. De Tweede Kamer telt L„2es van zulke christelijke partijtjes. Het enige wat ze hebben Itipiiuis een afbrokkeling van de invloed van de christelijke poli- Is! j Hetzel,da verschijnsel doet zich voor ter linkerzijde, waar lsJ arisch klein-links de PvdA de weg naar een meerderheidspo- L'k verspert. De verontruste CNV-ers moeten meer kunnen be- [CQ®n a!s ze met gelijkgezinden actiever worden binnen het jongste partner (jonger dan 65 jaar) buiten beschouwing blijft, maar berekent dat eer ste bedrag over het brutoloon. Dat houdt een iets grotere vrijstelling in. Staatssecreta ris De Graaf (Sociale Zaken) zegde de Kamer toe vandaag laten weten wat van die wijzi ging de inkomensconsequen ties zijn. CDA en PvdA weerhielden de WD ervan een wijziging in te dienen waardoor AOW-ge- rechtigden met een jonge wer kende partner nog meer erop vooruit zouden gaan. De WD had een dergelijk voorstel in voorbereiding, maar ving bot bij de andere partijen. VVD- woordvoerder Linschoten wond zich daarover gisteren nogal op. Hij verweet de ande re grote partijen een 'beter voorstel' te hebben tegenge houden. PvdA-er Ter Veld zei dat Linschoten dan maar een amendement moest indienen en afwachten of het haalbaar Unilever: 135 banen weg Mengvoeder Ut-Delfia, doch teronderneming van Unilever, wil 135 arbeidsplaatsen kwijt. Er blijven na reorganisatie 310 arbeidsplaatsen over. Ge dwongen ontslagen zullen niet vermeden kunnen worden. Morgen opent minister Smit Kroes de Auto Rai in Amsterdam. Vele nieuwe modellen moeten nog worden onthuld. FOTO ANP Van onze Haagse redactie UTRECHT/DEN HAAG - De regering moet afzien van de bouw van nieuwe kerncentra les, al was het alleen maar omdat ook lage stralingsdoses de werkers in de kerncentrales een sterk verhoogde kans op kanker geven. Dat zei drs. L. Olthof van de Stichting Natuur en Milieu gisteren. Behalve de hoge kostprijs, de onveiligheid, het nog steeds onopgeloste afvalprobleem en het geringe aandeel van de Nederlandse industrie in de bouw van de centrales is vol gens de SNM de 'aanmerkelijk verhoogde kans' op bepaalde vormen van kanker een nieuw argument tegen verhoogde in zet van kernenergie. Woordvoerders van Winse- mius (Milieubeheer) en Kap- peyne van de Coppello (Sociale Zaken en Werkgelegenheid, waaronder de Kernfysische Dienst ressorteert) deden de informatie van Olthof af als 'onzin'. Voor zijn jongste bezwaar tegen meer kerncentrales be riep de SNM-medewerker zich op 'recent uitgelekte rappor ten' van wetenschappelijke in stituten, die verbonden zouden zijn aan het Amerikaanse mi nisterie van Energie. Deze rapporten zouden melding maken van een aanzienlijk verhoogde kans (10 tot 30 keer hoger dan eerst werd veron dersteld) voor werkers in de centrales op bloed-, long-, her- sen- en prostaatkanker alsme de op de ziekte van Hodgkins. Maar woordvoerders van Winsemius en Kappeyne we zen er gisteren op dat de rap porten niet zijn uitgelekt maar gepubliceerd, dat ze niet re cent maar al enkele jaren oud zijn en dat ze voor een belang rijk deel betrekking hebben op rond 1950 verricht onderzoek in centrales, waar in minstens één geval werkers aan te hoge stralingsdoses zijn blootge steld. „De rapporten zijn uitvoerig bekeken, en hebben onze men sen geen aanleiding gegeven de normstelling in Nederland te verscherpen," aldus een woordvoerster van Winse mius. Olthof, geconfronteerd met deze reacties, zei zich eerst na der te zullen oriënteren voor aleer verdere uitspraken te doen. HILVERSUM (ANP) - In het bisdom Den Bosch is 5 procent tevreden of ver heugd met de benoeming van mgr. J.G. ter Schure als opvolger van bisschop Bluyssen. Bijna de helft (49%) is te leurgesteld of kwaad. Ver der neemt 20% een afwach tende houding aan. Even eens 20% staat onverschil lig tegenover de benoe ming. Dit blijkt uit een enquête die KRO-Brandpunt giste ren heeft laten uitvoeren door het bureau Intomart. Na de benoeming voelt 23% zich minder en 3% zich meer bij de kerk betrok ken. 2% deelde ongevraagd mee zich niet meer in de kerk thuis te voelen en te zullen afhaken. 82% kende de naam Ter Schure niet van te voren. De nieuwe bisschop wordt zaterdag in de St. Jan geïnstalleerd. Van onze verslaggever HENGELO - De uitgeversbe drijven Audet (Nijmegen) en Kluwer (Deventer) willen gaan samenwerken met de Drukkerij Twentsche Courant bv te Hengelo. De bedoeling is dat het aan delenkapitaal van het Henge lose bedrijf (nu 1 miljoen no minaal) door een emissie wordt verdubbeld. Van deze kapitaalsuitbreiding nemen Audet en Kluwer elk de helft voor hun rekening. Beide con cerns hebben dan een belang van 25 in de Twentsche Cou rant. Het Hengelose krantebe- drijf maakt momenteel weer een bescheiden winst, maar kampt met een hoge schulden last. De deelneming van Audet en Kluwer stelt de onderne ming in staat een belangrijk deel van de bankschuld af te lossen, te meer omdat er de eerste jaren geen grote inves teringen zijn te doen. Audet, onder meer uitgever van De Stem, zou op het ge bied van administratieve automatisering en nieuwe me dia een stimulerende rol kun nen spelen. Van een onzer verslaggevers BREDA - De automatiserings graad van de Nederlandse produktiebedrijven is heel wat geringer dan algemeen wordt aangenomen. Van de middel grote bedrijven kent een-der de geen enkele automatisering en bij de grote bedrijven is het aantal geautomatiseerde functies aan de lage kant. Dat blijkt uit een enquête van het industrieel marktonderzoek bureau Heliview Marketings- ervice in Breda. De enquête was gericht op 1070 produktiebedrijven in de metaal, electrotechniek, trans portmiddelen, instrumenten en optische instrumenten. Heliview constateert met verbazing dat deze belangrij- ke groep binnen de Neder landse economie in de auto matisering zeker niet voorop loopt. De meeste middelgrote bedrijven die over een compu ter beschikken zijn niet veel verder gekomen dan de auto matisering van de financiële administratie. Juist in de produktiesfeer lenen heel wat andere be drijf sfuncties zich uitstekend voor automatisering. Het bu reau noemt als voorbeeld voorraad- en orderbeheer, planning en kostenbeheersing. Toch zegt drie-kwart van de middelgrote bedrijven een complexe tot zeer complexe produktieplanning te hebben. Robotica, computerondersteu nend ontwerpen en produce ren speelt al helemaal geen rol. Bijna procent van de middelgrote bedrijven heeft zelf een computer, ruim 10 procent werkt in service. On geveer de helft van de bedrij ven met een eigtn computer werkt uitsluitend op minicom puter. De rest werkt op een combinatie van micro- en mi nicomputers. Een kwart van de bedrijven met een compu ter volstaat met een simpele Commodore. Meer dan de helft van de;&e- drijven wil de komende twee jaar investeren in automatise ring. Een-derde van deze groep denkt aan een budget van een tot twee ton. Het me rendeel zit hier beduidend on der, aldus Heliview. Van de grote industriële be drijven beschikt 90 procent over een of meer grote compu ters. Vier op de tien hebben aan hardware meer dan een half miljoen gulden geïnstal leerd. Hier geldt dat admini stratie, verkoop, inkoop en produktieplanning het eerst voor automatisering in aan merking komen, maar dat de produktievloer en de directie er nog nauwelijks mee wer ken. Bij de grote bedrijven heeft drie-kwart forse inves teringsplannen. -i i/ e; u Sommige mensen zien alles door een gekleurde bril. Ande ren verstoppen zich liever ach ter een zonnebril. Maar hoe ziet de wereld eruit door een wc- b ril? Als dit onderwerp u te laag- bij-de-gronds is, moet u nu maar doortrekken en opstap pen. U zegt mogelijk: ach, het zal mij mijn kont roesten. Maar ik vind het interessant onder werp. Ik zit er namelijk een beetje mee. De Amerikaanse regering heeft buikkrampen gekregen nu bekend geworden is dat in verkenningsvliegtuigen wc- brillen zijn aangebracht die 500 tot 600 dollar, dus tegen de 2000 gulden, hebben gekost. Wie zijn billen brandt, moet op de blaren zitten. Zouden het bijzondere wc- brillen zijn? Met ingebouwde stereo-installatie? Met bips- vriendelijke verwarming? Ontworpen door een vinding rijke poepticien? Het zaakje stinkt. Als het om vliegtuigjes gaat is geen be drag de regering van Reagan te hoog. Wat dat betreft schijt de duivel weer eens op één hoop. Misschien ligt het allemaal veel gecompliceerder. Het gaat om verkenningstoestellen. Dus het kan zijn dat die wc-dek- sels iets te maken hebben metgeheime activiteiten. Spionage-achterwerk dus. MERIJN DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer wil, indien er door het kabinet besloten mocht wor den nieuwe technologieën in te voeren voor de Nederlandse krijgsmacht daarover eerst overleg met de Tweede Ka mer. Dit standpunt sprak de Ka mer dinsdag uit door het aan nemen van een motie van de PvdA. Tegen stemden VVD, SGP, RPF, GPV en het ka merlid Janmaat. Met bijna algemene stem men sprak de Kamer uit dat het kabinet jaarlijks een over zicht moet verschaffen over lopende omvangrijke investe ringsprojecten op het terrein van defensie. Computer wedstrijd Ter gelegenheid van het inter nationale jaar van de jeugd wordt een landelijke compu terwedstrijd gehouden voor leerlingen uit de hoogste klas sen van HAVO, VWO en MBO. Door middel van deze wed strijd worden negen leerlingen gekozen die Nederland verte genwoordigen op de Europese jeugdmanifestatie die in juli in Turijn wordt gehouden. Uitsel ADM- faillissement De faillissementskamer van de rechtbank in Amsterdam heeft gisteren haar beslissing over een faillissement van de ADM-werf in de hoofdstad voor de tweede keer met veer tien dagen uitgesteld. De werf stevent volgens rechtbank voorzitter Schroder weliswaar „onafwendbaar" op een fail lissement af, maar een verlen ging met nog eens twee weken van de huidige surséance van betaling kan volgens hem geen kwaad. Titus Brandsma De zaligverklaring van de in 1942 in Dachau om het leven gekomen pater carmeliet Titus Brandsma is in november. Met het Vaticaan zal de zondag waarop de zaligverklaring volgt nog nader worden be paald. In november zal er een nationale viering in Den Bosch zijn en later een plech tigheid in Brandsma's geboor teplaats Bolsward. Eis 14 jaar taximoord Voor het Arnhemse gerechts hof is gisteren 14 jaar gevan genisstraf geëist tegen de 27- jarige Patty v.d. B. uit Venray. Zij wordt verantwoordelijk gehouden voor de moord op haar man, de 29-jarige Ven- rayse taxichauffeur Matti van de Beuken. Uitspraak over twee weken.

de Stem | 1985 | | pagina 2