Vliegtuigje op eigen kracht weg erscherp je banden )FFEIM 6Je moet er maar opkomen EEaS pelö 96, ARCHIEF GOES IN PROBLEMEN Twee beroepskrachten welzijn buitenlanders DE STEM BUIT 17.000 GULDEN IN KAPELLEBRUG 1985. AAR VOOR JE GELD HET WEER Extra man nodig voor wegen UZEN B.V. ,ST B.V. pagina zeeland 1 HEMA helpt If tank Service Recreatieschap Braakman e bekendmaking Opbouworgaan wint het pleit DINSDAG 5 FEBRUAR11985 Zonnig Weer in Europa Wethouder Borsele niet herkiesbaar e keus heeft gemaakt, s! e „Auto van het Jaar"-ver- is georganiseerd door: ie (Nederland), Daily Telegraph nd), Liéquipe (Frankrijk), route (Italië), Vi Biaegare n). Stern (Duitsland). END OP DE TOEKOMST. aar. it 26 - Sas van Gent Tel. 01158-2570 Tel. 01140-13451 VAN ZEELAND 121 Van een onzer verslaggevers NIEüW-NAMEN - Het Bel gisch sportvliegtuigje, dat zondagnamiddag een noodlan ding maakte op een polderweg nabij Nieuw-Namen, heeft gistermiddag weer op eigen kracht het luchtruim kunnen kiezen. Zoals gemeld moest piloot A.U. uit Roosendaal het tuig aan de grond zetten vanwege een motorstoring. De piloot slaagde erin in zweefvlucht een veilige landing te maken op de Van Cauterenweg. Die zelfde weg diende gistermid dag als startbaan. Na onderzoek bleek dat de motor was afgeslagen als ge volg van ijsvorming in de car burator. Daardoor kon er niet genoeg brandstof worden aan gevoerd. Voor het opstijgen werd een en ander nog eens nagekeken door mecaniciens. Mensen van de Hulster politie en de Rijksdienst voor het Luchtverkeer hielden een oog je in het zeil. Het vliegtuig kiest het luchtruim na de start op de Van Cauteren weg. - FOTO WIM KOOYMAN ïgeot en Renault 82.- n, Volkswagen, Dpel, BMW en 1 ik1 oori ü.td sl i ck l ade 124 Axe! tel. 1342 lekend, dat op woensdag 6 30 uur een openbare verga° een bestuur van het Recreat al worden gehouden. n vindt plaats in kamer 4.06 va leuzen. uari 1985 J. van Rooijen, voi lorzitte' Van een onzer verslaggevers GOES - Als het bestuur van Goes het gemeentelijk ar chief niet een betere plaats op haar prioriteitenlijst geeft, ziet het er voor de bezoekmogelijkheden door het publiek aan de bewaarplaats somber uit. Het terugdringen van de openingsuren door de beperk te personeelsbezetting ten gevolge van bezuinigingen is in strijd met landelijke overheidsbepalingen, die een maximale toegankelijkheid van het archief voorstaan. Tot op heden denkt het Goese college hier anders over en kampt de bewaarplaats met grote financiële moeilijkhe den. Gemeente-archivaris L. J. Abelmann beschrijft in zijn verslag over 1984 de situatie waarin de gemeentelijke ar chiefdienst in Goes momenteel verkeert. De vijf perso neelsleden kunnen alleen het sterk toegenomen aantal' bezoekers niet langer een helpende hand bieden, ook het onderhoud aan het archief laat te wensen over. Abelmann wijst in zijn notitie op het herstellen van de onontbeerlijke klimaatbeheersingsinstallatie. De ge meente moet hiervoor geld beschikbaar stellen, omdat anders de opgeslagen archiefstukken schade oplopen. Eisen met betrekking op constante temperatuur en voch tigheidsgraad zijn eveneens landelijk vastgelegd. Met zijn noodkreet naar de gemeente hoopt de archiva ris op een herwaardering van het archief, dat gelet op de ontwikkelingen bij het Rijksarchief Zeeland een forse toename van bezoekers mag verwachten in de komende periode. Als Goes geen extra geld vrijmaakt, ziet Abel mann een gedeeltelijke sluiting van de studiezaal als eni ge oplossing. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het provin- mal orgaan voor samenle vingsopbouw, de Stichting Zeeland, mag twee full-time beroepskrachten aanstellen voor ondersteunend werk ten behoeve van buitenlandse werknemers en hun gezinsle den. Het ministerie van WVC beeft schriftelijk bevestigd vrjjwel alle kosten daarvan te zullen betaen. Daarmee moet een einde komen aan een hiaat bat ontstond toen bijna twee laar geleden in Zeeland de «ichting Welzijn Buitenlan ders werd opgeheven. Aan de toezegging van het ÏÏlsterie is nogal wat touw- ekkerij voorafgegaan. Zo het Zeeuws steunpunt 00r Kunstzinnige Vorming Volwasseneneducatie ig één van de consulenten ae eigen gelederen op willen nemen. ySADWÏon ZUIDWEST NEDERLANO Putoren '"Terneuzen, Hulst en Goes, essen en telefoonnum- ersop pagina 2. Openingstijden: ""10-12.30/13.30-17.00 uur. "edactie Jeineuzen; Rein van der m (editie-chef), Jan Jan- *en (Plv. chef), Emile Calon, (int eertens, Cor de Boer H,, Ton Koomen (sport). s Frank Deij, Eugène Hori eten. Middelburg: Postma. Goes: Cees Advertentie-expl. specteur Zeeland: C. Me- u' Privé 01150-95839. Kringen binnen buitenland se werknemersorganisaties protesteerden bovendien tegen de aanhaking van de beroeps krachten bij een 'algemene' instelling. Irritatie ontstond hier en daar ook omdat de aanstelling van de consulen ten, bij welke instelling dan ook, alsmaar uitbleef. Het Zeeuws provinciebe stuur is het er nu ook mee eens dat de beroepskrachten beiden naar de stichting Zeeland gaan. De functionarissen, ook wel consulenten genaamd, worden onderdeel van een 'landelijk dekkend' netwerk. Een deel van hun aandacht zal met name uit moeten gaan naar het welzijn van de bui tenlandse vrouw in Zeeland. Daaraan, aldus het ministerie is tot nu toe op Zeeuws niveau nauwelijks aandacht besteed, ook niet door de vroegere stichting Welzijn Buitenlan ders. Overval op casino Van een onzer verslaggevers KAPELLEBRUG V ermoedelij k vier mannen hebben zon dagnacht een gewa pende overval ge pleegd op het Golden Ten casino Ritz, naast het grenscafé Fabie in Kapellebrug. De buit bedroeg volgens een officiële verklaring van de politie 17.000 gul den aan Belgische francs. Bij de roofpartij raakte een van de personeelsle den licht gewond. Van de daders ontbreekt tot nu toe elk spoor. De overval gebeurde kort voor drieën. De overvallers belden op de gebruikelijke wijze aan. Toen de portier de deur opende stormden een man of vier, gemaskerd met bivakmutsen, naar binnen. Onder bedreiging van vuist vuurwapens werden de acht aanwezige bezoekers en de ne gen personeelsleden gedwon gen op de grond te gaan liggen. Het meisje achter de bar kreeg een tik met de kolf van een pistool waar ze een lichte hoofdpijn aan overhield. Vervolgens werd de 'bun ker', waar de croupier het geld in stopt, vanonder de roulette tafel gehaald en midden op de vloer kapot geslagen. Twee man gingen meteen naar het kantoortje, achter in de zaal, en namen de rest van het geld mee. Tegelijkertijd werd iedereen gesommeerd de zak ken leeg te maken. De hele 'operatie' duurde De politie op onderzoek bij het casino in Kapellebrug. niet langer dan tien minuten waarna het viertal het haze- pad koos. In welke richting ze zijn vertrokken is niet bekend. De politie houdt er rekening mee dat ze de Belgische grens zijn overgewipt. Om die reden is ook de Binnenlandse Opspo ringsdienst van de rijkswacht in Sint Niklaas bij het onder zoek ingeschakeld. De politie, kort na de over val ter plekke, heeft nog wei nig houvast. Omdat iedereen op de grond lag is er geen dui delijk signalement van de da ders. Daarnaast lopen de be schrijvingen van de slachtof fers nogal uiteen. De weinige woorden die de overvallers tij dens hun 'werkzaamheden' spraken waren in het Frans. Vechten „Ze moeten goed van de si tuatie op de hoogte zijn ge weest. Ze wisten precies waar ze het geld moesten zoeken. Het is heel vlug gegaan", zegt eigenaar Ermo Schelfhout van café Fabie, die de zaal naast zijn café verhuurt aan het ca sino. Hij kan er nog steeds niet over uit. „Het is toch wat hè. We waren zo blij dat we na twee jaar vechten en invallen van de politie we met justitie een beetje rond zijn over het Golden Ten-spel en dan krijg je zo'n bende op je dak". Rustig Hij verwacht dat het voor lopig wel weer even rustig zal zijn in het casino. „Op een paar beroepsgokkers na, want - FOTO WIM KOOYMAN die kun je er toch niet uitha len, komen hier enkel amuse- ments-spelers die om een paar duizend frank spelen. Die mensen zijn blij als ze na een avondje uit nog wat overhou den. Die mensen worden nu bang en blijven weg. Dat ligt zeker weer een maand stil". Slechts een van de gasten had gisteren goede herinne ringen aan zijn gokavontuur in casino Ritz. Een zakenman, die een half uur voor de over val het casino verliet. Met op zak de dagopbrengst van zijn zaak. Na de ochtend nevel of mist wordt het zonnig weer. Maxi mum temp. tot 10 gr. aan de kust. Zwakke of matige zuid oosten tot zuiden wind. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: wisselval lig en zacht met regenperio den maar ook met opklarin gen. Alg. luchtgesteldheid: droog en vrij zacht weer. (Bron: Ukkel) Amsterdam Eindhoven Vlisslngen Aberdeen Athene Berlijn Brussel Dublin Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenturt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Malta licht bew. onbewolkt.... onbewolkt.... zwaar bew.... zwaar bew zwaar bew.... onbewolkt.... zwaar bew... half bewolkt onbewolkt.. onbewolkt.... onbewolkt.. onbewolkt.... sneeuw half bewolkt licht bew. half bewolkt onbewolkt zwaar bew.... 8gr 9gr 6 gr 10 gr 6gr Ogr 10 gr 8 gr 6gr 5 gr -12 gr 5 gr 6gr -2 gr 16 gr 4 gr 11 gr 7gr 14 gr Van een onzer verslaggevers BORSELE - De Borselse wet houder G. Eijssens (VVD) ziet af een mogelijke herbenoe ming na de eerstvolgende ge meenteraadsverkiezingen. Eijssens, in de politiek ook actief als statenlid voor de VVD, trok zich onlangs ook te rug als voorzitter van de pro vinciale stuurgroep werkloos heid. Hij wil zijn handen wat meer vrijmaken voor zijn be drijf, een mode-atelier. Het is de bedoeling dat het bedrijf wordt uitgebreid van 10 tot 40 werknemers. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Bij de Pro vinciale Waterstaat kan men de voortgang van werkzaam heden op het gebied van weg aanleg en -onderhoud niet meer bijbenen. Doordat de rijksuitkeringen hoger zijn dan verwacht en de rentestand flink is gedaald, is er meer geld voor investerin gen. Men weet daar geen weg mee omdat de personeelsbe zetting bij de onderafdeling wegen enkele jaren geleden ingrijpend werd terugge bracht. Reden voor het dage lijks provinciebestuur om een personeelsuitbreiding aan de staten voor de stellen. Het is de bedoeling dat een vacature voor een projectinge nieur niet wordt opgevuld. In plaats daarvan wil men twee lager gekwalificeerde krach ten, altijd nog op hbo-niveua, aannemen. Deze wijziging kost 24.000 gulden extra. De fi nanciering daarvan is zo gere geld, dat er wat wordt afge knabbeld van de gelden voor de wegen zelf en dat de alge mene provinciekas wat wordt ontlast. Opheffing De stichting Welzijn Bui tenlanders klapte destijds uit elkaar nadat organisaties van buitenlandse werknemers het vertrouwen opzegden in een aantal beroepskrachten en in leden van het dagelijks be stuur. Toen op last van het mi nisterie ook nog een perso neelsinkrimping plaats moest vinden besloot het stichtings bestuur tot opheffing. De Stichting Zeeland krijgt van het ministerie jaarlijks in totaal 205.000 gulden voor sa larissen en apparaatskosten. Dat is volgens een begroting van de stichting bijna 36.000 gulden te weinig. Dat tekort moet de stichting zelf zien te dekken. Het Zeeuws provin ciebestuur echter, aldus het ministerie, is bereid om 'in het uiterste geval' bijna 30.000 gul den bij te dragen. Vervolg van pagina 1 „Heel eenvoudig, je moet er alleen maar opkomen", stelde bedrijfsdirecteur J. Witte gisteren. De twee leveranciers van het idee beaamden dat gretig. E. Rentmeester: „Ook elders in het bedrijf komen er bij het werken in de prak tijk wel van dit soort ideetjes op, alleen niet met zulke grote gevolgen". Het PZEM-bestuur heeft wel even achter de oren moe ten krabben toen het, geconfronteerd met het reglement van de ideeënbuscommissie, moest besluiten om de niet geringe beloning uit te keren. PZEM-voorzitter W. Don sprak de hoop uit dat het geen regel wordt dit soort hoge premies uit te keren. „Als dit vaak voorkomt zou je de vraag kunnen stellen of de bedrijfsleiding nog wel voldoende weet heeft van wat zich bij de bedrijfsvoering afspeelt". De onderhoudsmedewerkers E. Rentmeester (links) en R. de Munck waren gisteren graag bereid om hun kostbaar idee nog eens toe te lichten. Schaaltekeningen van de kerncentrale dienden daarbij ter illustratie. Sa men staken ze ruim 60.000 gulden in hun zak. Voor de echtgenotes waren er bloemen. - FOTO WILLEM MIERAS

de Stem | 1985 | | pagina 5