EIN NHÜIS „Plaatsing in Nederland is onvermijdelijk Naast inkomen minimaal 70% AOW-uitkering erkloosheid in bouw stijgt met 3 tot 4 TWEE-SUPER-LAGE-DAGEN JatHermans AMSTERDAM: METHADON OOK AAN BANDEN Schiphol heeft tweede hasjhond 'Artsen mogen staken Adressen van 'Blijfhuizen blijven geheim Bekentenis in zaak dode agent de stem commentaar Mariënburggroep gaat reacties op benoeming bisschop inventariseren Vei^enPriitóKwaHteit,ExtiaIaaggeprijsA Geen goed voorbeeld PAGINA 2 DlNSDAG 5 FEBRUARI BH BINNENLAND Agenda WESTDUITSE MINISTER VAN DEFENSIE: VVD- VOORSTEL VOOR CDA EN PvdA ACCEPTABEL: 'Wel meer salaris voor hogere banen' 'DESNOODS ZONDER BISSCHOPPEN VERDER' Noordelijk Terreurfront slaat toe BINNENLAND T5 i. „Dat is slecht voor de ratie en voor het be- van overeenstemming het sociaal-economisch tussen politiek en chappij", stelt Hordijk, zo'n geval zal de rege erder geneigd zijn in te n als de zaken niet zoals in het regeerak- is vastgelegd. De loon- regelen en kortingen sociale uitkering lopen it op het overleg dat ver met de maatschap- e organisaties moet en gevoerd. Die worden 'te gewoon voor het blok Hun (mede)verant- deloijkheid wordt ern- angetast. rdijk vindt dat gedrag de politiek uitermate md. „De merkwaardige tie doet zich voor dat kabinet enerzijds teveel or laat hangen naar eco- en als Friedman, die de an de overheid tot een imum willen beperken, r anderzijds kennelijk inger aan de trekker wil den door voor te schrij- wat wel en wat niet ge- st is in het arbeidsvoor- rdenoverleg". ordijk constateert dat de het CDA 'aanbeden' ge ide verantwoordelij k- nogal eens wordt ge- ikt al naar gelang het omt. at werkt in de hand dat automatisme van de ver- ingsstaat, plaatsmaakt r het automatisme van de beraliseerde staat waar- et eigen belang hoog ge- eerd staat ten koste van goed sociaal beleid, zegt dijk. En hij waarschuwt politieke vrienden in het A met een uitspraak van f. F. van Dam: „De nieu- goden zijn de vrije markt het particulier onderne- n, de nieuwe duivels zijn overheden en de planbu- us". ordijk hoopt dat zijn for- kritiek op de partij de A-leiding aan het denken zetten. Al zijn z'n ver- chtingen niet hoog ge- nnen. Voor de Lmburgse Vers is het overleg met t 'bevriende' CDA blijk- ar al een gepasseerd sta- T28 PAGINA 3 osten. En nog Installateur, is er toch zeker betrouwbare ketel? eeft ze in alle der warmwater aal: praat ir als uw n 10 jaar). eda tel: 076-879324 de onkostenvergoeding te laag vindt, moet je bij het Rijk zijn. Onzin om je gast heren erop aan te spreken". Tommei (D'66): „Verwer pelijk. Je vertegenwoordigt het volk, of niet. Niks ex tra's." En De Boois: „Ik ben niet gewend mijn kosten in rekening te brengen. Ik ben al blij met een bosje bloe men". Tazelaar en Van der Lin den hoeven het daar niet mee te doen, want wat zegt de gewraakte commissie- Dees, die het honorarium en de onkosten van het Gemid delde Lid heeft onderzocht. Dat „de meeste afgevaardig den zeggen met een vergoe ding voor 17.500 kilometers uit de brand te zijn". Gere kend naar Tazelaars rijks- normen komt dat neer op 9.800,-. En voor het overige moei met name Tazelaar maar bedenken dat Nederland klein is, en overal mooi. In de Tweede Kamer is na tuurlijk deze week alle aan dacht gericht op het RSv- debat (vandaag en morgen vroeg eerste termijn van d Kamer, woensdagavono antwoord van de RSV-corm missie, donderdag afhande ling), maar er zijn nog paar leuke debatjes: va Engwirda (D'66) over de toe komst van Ontwikkeling?' samenwerking, en van zh fractiegenoot Tommei ov de de verdeling van de rijks' bijdrage voor de rookgasre niging van de kolencentrai in Nijmegen, Borssele Geertruidenberg. De Eerste Kamer heei deze week geen plena» vergadering. Eindredactie: Frans Boogaa"1, Bijdrage Lldy Nicolasen Van onze Haagse redactie n£N HAAG - De Westduitse Defensieminister Wörner is ervan overtuigd dat Neder land op 1 november zal over man tot de plaatsing van kruisraketten in Woensdrecht. Volgens de Westduitse be windsman staat het - onder meer uit onderzoekingen van de NAVO - vast dat de Sovjet- Unie sinds 1 juni nieuwe SS- 20's heeft geplaatst. Wörner plaatste de opmer kingen gisteren tijdens een persconferentie na afloop van een eendaags bezoek aan Den Haag. De Westduitse minister zei dat niet-plaatsing van kruisraketten in Nederland voor hem „slechts een hypo these" is. „Ik ga ervan uit dat Nederland het besluit uitvoert, en dat betekent onvermijde lijk plaatsing", aldus Wörner. Minister De Ruiter van de fensie beaamde gisteravond dat volgens de laatste tellin gen de Sovjet-Unie meer dan 378 SS-20's heeft opgesteld. In het zogenaamde 1-juni-besluit van regering en parlement wordt uitgegaan van plaatsing van kruisraketten als de Sov jet-Unie op 1 november meer dan 378 SS-20's op zijn grond gebied heeft staan. heroïne Geen gratis Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De drie grote partijen in de Tweede Kamer zullen vandaag naar alle waarschijnlijkheid een wijzigingsvoorstel van de VVD overnemen voor de AOW (Algemene Ouderdoms wet). Als gevolg daarvan wordt de inkomenspositie van de AOW-er nog iets beter dan waartoe een Kamermeerder heid van PvdA en CDA het Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Amsterdam kan zijn plan om heroïne te verstrekken aan een groep zwaar verslaafden vergeten. Staatssecretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) bleef gisteren bij zijn eerder geuite harde afwijzing van het experiment. Het staatstoezicht voor de volksgezondheid heeft de be windsman laten weten in ge val van een experiment de Opiumwet te zullen toepassen. Van der Reijden zei gisteren tegen de Vaste Kamercommis sies voor Volksgezondheid en Justitie dat hij „niet van plan is het staatstoezicht dan tegen te houden". Van der Reijden kondigde verder aan het voorschrijven van methadon (vervanger van heroïne) door hulpverleners aan banden wordt gelegd. Volgens Van der Reijden is het Amsterdamse plan in strijd met de Opiumwet en in ternationale verdragen. Hij ziet dan ook geen ruimte voor een experiment. De Opiumwet laat heroïne verstrekking alleen toe in ge val van een medische indicatie en dan in individuele situaties. Het Amsterdamse experiment ROTTERDAM (ANP) - De drie verdachten die in het weekeinde zijn aangehouden in verband met de dood van een Rotterdamse hoofdagent hebben een volledige bekente nis afgelegd. Zij hebben verklaard dat zij na een illegale gokgelegenheid te hebben overvallen in de Jensiusstraat met hun auto zijn gestopt toen zij vermoed den door de politie te worden gevolgd. Verdachte O. stapte eerst uit en vuurde een pistoolschot af op de politiemannen, die hun auto eveneens hadden verla ten. Vervolgens schoot C. een machinepistool op de twee po litiefunctionarissen leeg. Hoofdagent Schepen werd do delijk getroffen. Een van de verdachten ligt ernstig gewond in het zieken huis. Zijn toestand ging giste ren snel achteruit. Gister avond werd voor zijn leven gevreesd. zou daar tegen indruisen. Bo vendien „verengt het het vraagstuk tot een medisch". Volgens de bewindsman hoort het feitelijk niet eens thuis in het drugbeleid en zal het daar in dus ook geen plaats krijgen. Eerder had de VVD zich bij monde van woordvoerder Ja- cobse een voorzichtig voor stander van het Amsterdamse experiment getoond als daar aan enkele strikte voorwaar den verbonden zouden wor den. De PvdA was daar niet op tegen, hoewel Ien Dales zich terughoudend opstelde. Alleen de kleine linkse partijen wa ren zeer voor. Van der Reijden liet weten dat het staatstoezicht de op dracht heeft gekregen te kij ken naar het voorschrijven van methadon. Deze vervan ger van heroïne wordt 'drem pelloos', zoals de bewindsman dat noemde, voorgeschreven. Het gevaar van een nieuwe verslaving dat daardoor ont staat is reden om scherper op te letten. Het staatstoezicht krijgt enkele maanden de tijd om de omvang van deze pro blemen in kaart te brengen. kabinet verleden week al dwong. Met name AOW-gerechtig- den met een partner die jonger dan 65 is zullen er iets meer op vooruit gaan. De VVD wil deze groep minimaal recht op 70% van de AOW geven. De bijver diensten van de jonge partner blijven volgens het VVD- voorstel eveneens voor een deel buiten schot. Van dat tweede inkomen wordt 15% en een derde niet meegeteld. De VVD wil even wel dat de aanvullende toeslag daarna minimaal 20% be draagt. In het door PvdA en CDA gewijzigde voorstel kon dat ook nul worden. Het voorstel van de VVD kost ongeveer 100 miljoen, twee keer zoveel als de gewij zigde wet. VVD-woordvoerder Linschoten heeft met dat voorstel uitvoering gegeven aan zijn uitnodiging zaterdag voor de radio aan de andere partijen alsnog tot overeen stemming te komen. De liberalen waren zeer verbolgen over de verleden week ontstane gelegenheids coalitie van PvdA en CDA. Linschoten zal vandaag zijn wijziging voorstellen als de Kamer stemt over de AOW. PvdA-specialist Ter Veld kent het voorstel nog niet, maar heeft eerder laten weten er graag over te willen praten. Ook het CDA zal vanochtend erover praten en waarschijn lijk akkoord gaan. Naast de wijzigingen die vandaag dus nog worden aan gebracht verandert er verder niets. De AOW-uitkering wordt inkomensafhankelijk vanaf april 1988 Van onze Haagse redactie AMERSFOORT - Voorzitter Bram Buys van de Bouw- en Houtbond FNV verwacht dat de werkeloosheid in de bouw dit jaar weer met 3 tot 4% zal stijgen. Hij zei dit gisteren tijdens de vergadering van de Bondsraad in Amersfoort. Buys wijt de nieuwe terug gang in de bouw aan het over heidsbeleid. Er komt steeds minder subsidie voor nieuw bouwwoningen, de overheid houdt de hand op de knip bij de financiering van openbare voorzieningen en volgens Buys is de weg- en waterbouw de sluitpost op de begrotingen geworden. OOK DIT JAAR kunnen Nederland en andere Westeuropese lan den weer een invasie van Amerikaanse toeristen verwachten. De dollar blijft immers in waarde stijgen en dat betekent dat de Nieu we Wereld in het oude Europa goedkoop op vakantie kan gaan. 0«e meevaller geldt overigens niet voor alle Amerikanen. De Amerikaanse boeren, die door de dure dollar niet meer kunnen exporteren, beleven de zwaarste crisis sinds de dertiger jaren en ook degenen, die aangewezen zijn op sociale uitkeringen, kun- nen hun koffers op zolder laten staan. De subsidies voor de agra- nsrs en de sociale programma's worden namelijk in de begroting ■"oor 1986, die president Reagan gisteren heeft ingediend, op- ■iieuw gekortwiekt ten faveure van het Pentagon: de militaire uit- ■jfyen schieten met dertig miljard dollar omhoog tot 313,7 miljard ■dollar. I Aan het begin van zijn eerste ambtsperiode heeft Reagan be- loofd, dat de Amerikaanse begroting in 1985 in evenwicht zou Voorlopig zit Amerika echter nog tegen een immens begro- jjgstekort aan te kijken. Over de financiering daarvan maakt het Mte Huis zich weinig zorgen. Zolang het goed blijft gaan met de ™oerikaanse economie en de rente hoog blijft lijkt Washington ™zekerd van een ononderbroken toevloed van buitenlands kapi- aal Dat die hoge rente de investeringen in andere geïndustriali seerde landen onder druk zet en de arme landen onder een bijna _et meer te torsen schuldenlast gebukt doet gaan, laat de rege- 'ig-Reagan koud. Voor haar geldt nog steeds als hoogste priori- de versterking van de defensie. de president kan in Amerika een potje breken. Toch ziet het er 'et naar uit dat hij zijn begroting ongeschonden door het Con- es krijgt. Zowel van de kant van de Republikeinen, zijn partijge- °ten, als van de zijde van de Democratische oppositie - 'deze jwting heeft evenveel overlevingskansen als een sneeuwbal in zijn al uitgebreide wijzigingsvoorstellen aangekondigd. nu de Amerikaans-Russische' ontwapeningsbesprekingen hiat worden voelt het Congres, de Amerikaanse volksvertegen- nv? Qing, er weinig voor om het totale federale uitgavenbeleid erschikt te maken aan de onverzadigbare honger van het mi- «e-industriële complex. De leden van het Congres hebben ®r net algemeen een goede antenne om op te vangen wat er aar de mensen leeft. Ze weten dat ze straks bij tussentijdse 5 ^9en me* zo n begroting niet bij hun kiezers hoeven aan D de westerse wereld is Amerika het machtigste land. Die posi- °ren9' een voortrekkersrol met zich mee bij de verdediging en sterking van democratische vrijheden. Zo'n rol vereist een ge- 'waardige defensie. Maar evenzeer het vermogen en de wil Oorh de str''d te9en honger, armoe en uitbuiting een inspirerend iror ,e ziin- Van dit laatste is in de nieuwe Amerikaanse be- n9 helaas weinig terug te vinden. „Het realiseren van bouw- produktie wordt in deze libe rale opvatting steeds minder gezien als een taak voor de overheid", aldus Buys. „De overheid moet sturend, con trolerend en actief deelnemen aan de bouwmarkt". Zijn mening staat lijnrecht tegenover die van de werkge vers in de bouwsector. Nog niet zolang geleden pleitte voorzitter De Vilder sterk voor een terugtredende overheid. Volgens Buys willen de werk gevers van twee walletjes eten, omdat de werkgevers daarnaast wél meer geld van de overheid verwachten. De Bondsraad toonde zich gisteren uitermate somber over de cao-onderhandelin gen. „Ons staat een kracht proef te wachten", aldus Buys. „Er wordt door de werkgevers een sfeer opgeroepen die ten deert naar een heet voorjaar. We moeten ons voorbereiden op de zwaarste onderhande lingen die we in de na-oorlog- se geschiedenis hebben ge kend." Bij de douane op Schiphol is een tweede hond, getraind voor de opsporing van verdovende middelen, ingezet: Wil son, een 2-jarige Mechelse herder, legde vorige week zijn laatste examen aan de politiespeurhondenschool met goed gevolg af. Schiphol beschikt sinds 1976 over een hasjhond, die alle soorten verdovende middelen kan opsporen. De hon den nemen ruwweg de helft van de vangst voor hun reke ning. - FOTO ANP UTRECHT (ANP) - Ook artsen mogen, als uiterste middel, het stakingswa pen hanteren. Het bestuur van de Ko ninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevor dering der Geneeskunst heeft dit vastgesteld op basis van adviezen van de aangesloten organisa ties van huisartsen, spe cialisten, artsen in dienstverband en so ciaal-geneeskundigen. Als voorwaarden voor het hanteren van het sta kingsrecht stelt het be stuur dat alle andere middelen moeten hebben gefaald en dat de zorg voor de - acute - patiënt niet in het gedrang komt. Als voorbeeld waarin eventueel in het uiterste geval aan een staking kan worden gedacht wordt genoemd een si tuatie waarin het be roepsmatig handelen van de arts ernstig dreigt te worden beknot. UTRECHT (ANP) - Terwijl de 'gewone' werknemers in de voedings- en genotmiddelen industrie inleveren of pas op de plaats maken gaan de sala rissen van mensen met hogere functies nog steeds omhoog. De Voedingsbond FNV con stateert dat in zijn blad Bon dig op grond van een 'geheim' rapport over een onderzoek van Berenschot, Bosboom en Hegener en het Nederlands Centrum van Directeuren en Commissarissen. Bij het onderzoek zijn in vijftig bedrijven 24 leidingge vende functies bekeken. De salarissen gingen in 1983 ge middeld 7,2% omhoog, onge veer evenveel als het jaar er voor. Daar kwam in de meeste gevallen nog 8 tot 25% bovenop aan winstdeling en tantièmes. Zaak-Puijmbroeck De president van de strafka mer van de rechtbank in Den Bosch, mr J.B.A. van de Loo, blijft bij zijn besluit de zaak rond de dood van de 6-jarige Thea Puijmbroeck achter ge sloten deuren te behandelen. Het meisje werd eind vorig jaar dood gevonden in een ho tel in Eindhoven. Daar was zij sexueel misbruikt Van een onzer verslaggeefsters BREDA - De Mariënburg groep, een progressieve bewe ging in de katholieke kerk, gaat de reacties inventarise ren op de benoeming van mgr. J. ter Schure tot bisschop van Den Bosch. „Wij willen voorkomen dat de mensen de kerk gaan verla ten. Als de reacties op de be noeming negatief zijn dan moet dat maar zonder de bis schoppen", aldus professor W. Goddijn, lid van de Mariën burggroep. De uitslag van deze inven tarisatie zal worden gepubli ceerd met als doel bij te dra gen aan de discussie binnen de katholieke kerk. Volgens God dijn heeft het secretariaat van de groep, dat is gevestigd in Etten-Leur, bij eerdere benoe mingen honderden brieven ontvangen met reacties, onder meer bij de benoemingen van H. Bomers en J. Lescrauwaet tot bisschop van Haarlem. De Mariënburggroep liet zich eerder afwijzend uit over de benoeming van mgr. Ter Schure, evenals de Katholieke Raad voor Kerk en Samenle ving, een officieel kerkelijk adviesorgaan. De groep probeert via lokale en regionale bijeenkomsten mensen te wijzen op de 'kern zaken van het geloof', volgens Goddijn. „Veel zaken in de kerk lijken haast een belem mering voor het geloof. Wij willen voorkomen dat mensen de kerk gaan verlaten, zowel daadwerkelijk als innerlijk. Wij proberen elkaar te bemoe digen door gesprekken en in formatie Goddijn zei te verwachten dat het merendeel van de re acties op de benoeming van mgr. Ter Schure in het ver lengde zal liggen van de eerste reacties, die direct na de be noeming loskwamen. De Ma riënburggroep zal met de ver zamelde reacties trachten een discussie met de bisschoppen aan te gaan. De groep is overi gens nog steeds niet officieel erkend door de bisschoppen. Naar verwachting zullen de bisschoppen een dezer dagen bekend maken of ze de pro gressieve groep binnen de kerk zullen erkennen, volgens Goddijn. AMSTERDAM (ANP) - De adressen van de twintig geheime Blijf van mijn Lijf-huizen in Nederland worden niet bekendge maakt. Dit heeft de Amster dammer Hendrik Bakker in een brief aan de vice- president van de recht bank in Amsterdam, mr R.C. Gisolf, beloofd. Maandag diende voor deze rechter een kort ge ding, aangespannen door de stichting tegen Bakker. 'Blijf' eiste daarbij dat de man stopt met het ver spreiden van de adressen van de Blijf-huizen via af fiches en pamfletten. Ook zou Bakker zich volgens Blijf van mijn Lijf moeten onthouden van openbare aantijgingen tegen de stichting. In advertenties zei Bak ker onder meer dat de stichting Blijf van mijn Lijf onmenselijke praktij ken voert. Hij deed daarbij de volgende oproep: „Vrouwen: ga niet naar die mannenhaters, hersen- spoelers en af brekers; mannen: trek ten strijde tegen deze onmenselijke bende". Dit soort openbare aantijgingen worden op geen enkele manier ge staafd en zijn ook niet te staven. Zij hebben boven dien een krenkend en no deloos grievend en beledi gend karakter, aldus de advocate van de stichting. GRONINGEN (ANP) - Het Noordelijk Terreurfront heeft voor de derde keer in ander halve week in Groningen toe geslagen. Leden van deze organisatie gooiden zondagavond bij de Rijkspolitie in Groningen een molotovcocktail naar binnen. Daar was op dat moment nie mand aanwezig. De bom ontplofte en veroor zaakte brand. De verantwoor delijkheid wordt opgeëist door het Noordelijk Terreurfront via een telefoontje naar het Nieuwsblad van het Noorden. De eerste keer werd als re den opgegeven dat de politie een 'slaaf van het imperialis me' is„de tweede aanslag werd gedaan om de eisen van de ge vangen zittende leden van de RAF kracht bij te zetten. I ADVERTENTIE) Februari is een vreemd maandje. Aan de korte kant meestal en dat is wel gunstig na de lange januari-maand die altijd tegenvalt in de porte monnee. Maar wat moeten we verder met februari? Het is de maand waarin de meeste Elfstedentochten zijn gehouden. En waarschijnlijk ook de maand met de meeste carnavals. Maar de dichters hebben februari altijd gene geerd. Er zijn zelfs geen volks versjes met februari. Maart is anders. Maart ruikt al een beetje naar de lente. Maart roert ook zijn staart. Maar fe bruari? Een maand van bom barie? Dit jaar heeft februari toch verrassingen in petto. Er is strenge vorst voorspeld, maar het zonnetje schijnt alsof de zomertijd al is ingegaan. In Den Bosch is een bisschop benoemd, die nogal wat reac ties heeft losgemaakt. Onder de dekens had niemand op hem gerekend. Er is ook weer een nieuwe Na tionale Ombudsman aangewe zen. De vorige, meneer Horre- vorts, voldeed helemaal niet. Hij is geschorst en in een an dere functie gezet: komkom- budsman. Nu de winter op de terugtocht is, voelen de Friezen zich be kocht, maar gelukkig hebben we nu Vriezekoop. Bettine, de tafeltennis-hoop. Ze won in derdaad elf keer. Met de elf in het achterhoofd gaan we nu op weg naar de zestiende van deze maand. Toch nog een rijmpje: Met die elf gaat het in februari van zelf. MERIJN Directeur Stedelijk Wim Beeren (56) is de nieuwe directeur van het Stedelijk Museum in Amsterdam. De Amsterdamse gemeenteraad verkoos hem maandagavond met 27 tegen 18 stemmen bo ven de tweede kandidaat Rudi Fuchs. Beeren is nu nog direc teur van Museum Boymans van Beuningen in Rotterdam. Krugerrand De Verenigde Spaarbank staakt de verkoop van de Kru gerrand omdat „een aantal cliënten begrijpelijke proble men heeft met deze dienstver lening" én omdat de verkoop van de munt voor de bank van verwaarloosbare betekenis is. Het Komitee Zuidelijk Afrika zegt toch verheugd te zijn over het besluit. Rabo, ABN, Amro en NMB gaan wel door. Pelzenfok verantwoord Staatssecretaris Ploeg (Land bouw en Visserij) vindt het fokken van pelsdieren voor de bontindustrie verantwoord, althans zoals het op het ogen blik in Nederland plaatsvindt. Hij schrijft dit in antwoord op vragen uit de Tweede Kamer. Pattist blijft in Spanje Minister Korthals Altes (Jus titie) ziet geen mogelijkheden meer om de oorlogsmisdadiger Pattist door Spanje aan Ne derland te laten uitleveren. Alleen al het feit dat Pattist de Spaanse nationaliteit heeft staat een dergelijke uitleve ring in de weg. Pattist werd in 1948 veroordeeld wegens hulp verlening aan de vijand, het treden in vreemde krijgs dienst en mishandeling. TWEESUPER- LAGE-DAGEN Geldig op dinsdag 5 en woensdag 6 februari a s Aiieen verKri|gDaar in n Halen meteengroente-en/otvleesatdeling.

de Stem | 1985 | | pagina 2