(BE). ir 1st] "/v Tegen NAC mag Simon Tahamata eindelijk weer aan de bak kleintje intje ïmanalist m/v beeld ook het „pay J)og in het vaandel Leid is gericht op het Iele bezetting, zoda- Tonomische situaties oehoud van werk in itale struktuur is dat I „flat lean"-organi- |e flexibele struktuur Ik van eigen kwalitei- kunnen realiseren. vroeger was het ieder voor zich en God voor ons allen, nu hebben we wal voor elkaar over. A52 tn u geïnteresseerd jnktie en het perspek- lu biedt, belt u dan met Ines van den Berg, en een sollicitatieformulier Ifoon: \112 34. jn aanvullende i op het gebied van |ek, electrotechniek heeft gevolgd, tief kunnen nemen Jventiviteitbeschik- laarbij belangrijke appen om storingen Imen of snel te ver adat het produktie- min mogelijk Istoord. daat die in deze et best tot zijn recht Schikt over de varing metfabrieks- fes en is omstreeks ri llenden worden |igd hun schrifte- aitatie te richten aerF. Muller, Personeelszaken, nbedrijf B.V., aan 10, BREDA. DE STEM NOOIT MEER MM OM Door Chris van Nijnatten ROTTERDAM - Het Feyenoord-shirt heeft johanCruyff vorig jaar nooit goed gestaan. Wim Jansen in een Ajax-shirt was een paar jaar eerder helemaal een giller. Van avond doet zich weer zo'n merkwaardig geval voor. Ajacied Simon Tahama- ta, de artistieke kleine aanvaller uit de Betuwe, tooit zich in het NAC-sta- dion in het tricot van Feyenoord. Geen gezicht natuurlijk, maar Simon is blij met zijn nieuwe kans om op Nederlands topniveau te kunnen voetballen. Wat dat be treft kende hij in zijn ge boorteland na het echec bij Standard Luik maar twee mogelijkheden; PSV of Feyenoord. „Want naar Ajax wil ik nooit meer terug," klinkt het resoluut in de catacomben van De Kuip in Rotterdam Zuid. ,In mijn hart blijf ik Ajacied, natuurlijk. Maar na wat ze me daar allemaal hebben aange daan, hoe ze me daar eigenlijk gewoon weggeschopt hebben naar België, dat vergeef ik ze nooit meer." Geen zin In de afgelopen periode heeft Tahamata maar weinig publiciteit gezocht. Veel ver zoeken om interviews wimpel de hij zelfs af. Voorzichtig ge worden? „Helemaal niet. Maar ik heb gewoon geen zin om iedere keer opnieuw te vertel len over hoe ik me in het afge lopen half jaar gevoeld heb en hoe ik alles allemaal verwerkt heb. Ik werd daar ziek van. Dat is toch privé zeker. Binnen mijn gezin en mijn familie hebben we de hele gang van zaken verwerkt en daarmee uit. Bovendien, ik ben een paar keer afgeschilderd als een zielepootje. Dat ben ik he lemaal niet. Ik heb zelf geko zen voor dit vak, alles wat me overkomt is voor mijn eigen verantwoording." Toeval Op de vraag of Slmon Taha mata dan misschien iets ge leerd heeft van de omkopings affaire 'Standard-Waterschei' klinkt een driftige ontkenning, „ik heb echt niks geleerd van die zaak. Nee, helemaal niks. Integendeel. Mocht het ooit nog eens ergens zo ver komen. Dat er een wedstrijd gespeeld moet worden en iedereen is het er over eens dat er 'iets' met de tegenstander gedaan moet worden, dan doe ik wéér mee. Ik bemoei me dan niet met het geld natuurlijk. Heb ik bij Standard ook niet ge daan. Ik heb dat geld zelfs niet gezien, het waren francs uit de zwarte kas van Standard. Maar geloof maar niet, dat ik in zo'n geval ga zeggen 'jon gens, hou op' of zo. Welnee. Het is toch zeker gewoon toe val, dat die zaak bij Standard aan het licht kwam. Onder zoeksrechter Bellemans botste er op. Maar die man had eer lijk moeten zijn, door moeten zoeken. Als hij was doorge gaan, was het hele Belgische voetbal naar de knoppen ge gaan. Dat wilde niemand, Bel lemans is onder zware druk gezet." Graag terug Het heeft er alle schijn van, dat de drie spelers Jos Daer- den (Roda JC), Walter Meeuws (Ajax) en Tahamata nog een laatste klap krijgen uitgedeeld van de Koninklijke Belgische Voetbalbond (KBVB). Deze week zijn er al geluiden in die richting geweest, maar over twee weken krijgt het drietal te horen, dat het nooit meer onder de vlag van de KBVB mag spelen. Dit vanwege het feit, dat ze de euvele moed hadden om de bond via een rechtszaak te dwingen hun schorsingen te bekorten. „Als ik echt nooit meer in België mag spelen, neem ik vergaande stappen. Ik heb toch zeker recht op arbeid. Ik wil dolgraag later terug naar België om er weer te gaan voetballen. Ik heb er een stuk je grond liggen bij Tongeren, waar ik me voorgoed wil Ves tigen. Mijn vrouw wil er ook erg graag terug naar toe." Begrip Eigenlijk wordt de Zuidmo- lukse voetbal-virtuoos een beetje misselijk van de na sleep van 'de affaire'. Liever richt hij zich geheel op het voetbal. Bijvoorbeeld op de wedstrijd van vandaag: NAC- Feyenoord. Hij weet nog niet waar hij staat. Als linkerspits naast Houtman, of als han gende spits op het middenveld, of helemaal op rechts. „Fafié weet nog niet wat hij met me aan moet. Kan ik wel begrijpen, trainer zijn is moei lijk hoorHij kan veel kan ten met me uit, want ik ben veel veranderd. Vooral van Ernst Happel heb ik veel ge leerd. Hij stelde me op als te ruggetrokken linksbuiten, maar ik moest wel achter mijn back aan. Keihard werken, dat was Happel's devies. Als je dat bij hem geleerd hebt, verleer je dat niet gauw." Te gemakkelijk Feyenoord heeft de naam een werkersploeg te zijn, van oudsher zelfs. Toch wordt er volgens Tahamata juist te weinig gewerkt bij de Kuip- ploeg. „De jongens hebben het hier vorig jaar veel te gemak kelijk gehad. Er wordt te wei nig gelopen. Dinsdag speelden we een oef en wedstrijdje. Ik roep ineens 'Ruudje, jaag nou eens een beetje door'. Nou dan word ik me toch met een ver baasd gezicht aangekeken. De Feyenoorders moeten gewoon een wedstrijd lang wakker ge houden worden. Ze zijn niet scherp genoeg." Wel leuk Vandaag mag Simon Taha mata eindelijk weer aan de slag in een 'echte' wedstrijd. Dat zal zijn vele Molukse sup porters, en ook de anderen, ge noegen doen. „Ik wil niet zeg gen, dat het volgénde week in het stadion zwart van de men sen zal zien vanwege mijn supporters. Maar ik ken er een stuk of honderd, die aan het begin van de competitie een seizoenkaart kochten en nog niet een keer in de kuip ge weest zijn. Gewoon, omdat ik niet speelde. Gek misschien, maar wel leuk." Simon Tahamata kijkt verlangend naar het veld. Vandaag mag hij eindelijk weer eens echt aan de bak. - FOTO COR VOS. istenpakket voor haar :n in textiel, confectie, in luxe artikelen, et van de aangesloten feiten van de ca. 250 koop, reclame, iting, verzekering en wordt met een I.B.M. !PG II, op bij voorkeur sen breed terrein. De vakken aangevuld dBI. Leeftijd tot 35 jaar. t schriftelijk kenbaar aheerM.A. J.Selbach, 6-879335. Moeit - tegen de stroom in - toch weer heimeet op door ROB VAN DEURSEN HEERENVEEN-Hil- j rt van der Duim is Plotseling volgens de *Hharde rapportcijfers het schaatsseizoen Jot nu toe niet meer de oeste van de klas'. Die Positie vol voorrechten ™ordt binnen de kern- Ploeg van Henk Gemser '"genomen door Euro pees kampioen Hein ergeer. Jarènlang de Kroonprins van koning ■JU der Duim, maar nu „„/'.definitief langszij, o niet voorbij gekomen. loch blijft Hilbert van der Duim een opmerkelijk fi guur. Dit weekeinde bijvoor beeld zou hij in Alkmaar zijn zevende nationale titel all round schaatsen op rij bin nen kunnen halen. Een man, die na zijn afscheid vorig sei zoen terugkwam, omdat zijn 'verloving' met het ministe rie van WVC geen huwelijk opleverde. Het beloofde ge schenk, een baan, werd, zoals bekend, niet op de cadeauta fel gedeponeerd en dat dreef de Fries uit Heerenveen als actief sporter terug naar de schaatspistes. Andere manier Wie Hilbert van der Duim op het ogenblik op het ijs aan het werk ziet, kan zijn ogën nauwelijks geloven. Maakte hij de afgelopen twee seizoe nen beslist een uitgebluste indruk, nu gaat de Heeren- vener als een jonge hond te keer. Zo zeer zelfs dat hij in Eskilstuna op de 5000 meter van het EK alle opdrachten vergat op het moment dat de Oostduitser Sauerteig (echt geen hoogvlieger) demar reerde. Haast beschaamd zegt hij dan ook: „Om eerlijk te zijn: ik heb het vreselijk naar mijn zin. Ik beleef mijn sport op een heel andere ma nier. Die Heerenveen-situa- tie van dat lange trainings kamp was ideaal voor mij. Ik kon gewoon thuisblijven bij mijn vrouw Audrey en mijn zoon Atze. Deze aanpak leek wel op mijn buik geschreven. Hilbert van der Duim: „Ik heb alle kanten van het schaatsen gezien. De top en de grauwe onderkant." - FOTO ARCHIEF DE STEM Ik kreeg soms het gevoel dat de KNSB-officials mij tege moet wilden komen. Dat was natuurlijk niet het geval, omdat het in principe toeval was dat er in mijn woon plaats getraind werd. Dat kwam alleen door het gege ven dat de coaches Gemser en Kloosterboer daar wer ken. Het leverde ook nadelen op, hoor. Als je driemaal per dag moet trainen vanuit een gezinssituatie, dan ontstaan er wel eens problemen. De jongens, die bij pleegouders waren ondergebracht, hoef den nergens naar om te kij ken. Daar werd alles voor gedaan. Maar ik stond 's avonds samen met Audrey af te wassen. En ik smeerde mijn eigen boterhammen. Niet erg natuurlijk, maar het lag toch anders. Uiteindelijk had ik het er zelf erg druk mee, terwijl voor anderen het meeste werd gedaan". Perfect Ondanks het feit dat Hil bert van der Duim zich in Eskilstuna op de eerste dag van het EK even 'vergat' en zijn sporthart liet spreken, gelooft coach Henk Gemser in de nieuwe Van der Duim. De trainer zag hem te vaak 'wiegend' over het ijs gaan om die stelling te kunnen on derbouwen. Van der Duim bereikte vele malen een per fecte belans tussen techniek en snelheid. „Dat klopt. Dat gevoel heb ik sinds het sei- zopn van 1982 niet meer zo veel gehad. Toch ben ik in de aanloopperiode naar deze wedstrijdmaanden begonnen als schaatser tegen wil en dank. Dat gevoel is nu ver sleten. Ook na die misschien voor de buitenwereld tegen vallende vierde plaats in Zweden. Deze zomer voelde ik me, nadat die baan niet doorging, alleen in een diep, groot, zwart gat. Ik had me er helemaal opingesteld te zullen stoppen. Maar omdat ik geen werk kon krijgen, bleek dat ik wel weer moést gaan schaatsen. Voor een uitkering kom ik niet in aan merking, omdat ze zeggen dat ik eerst mijn spaarcenten moet opmaken. Daarom was het gaan schaatsen wel zo voordelig. Via de Nederland se Sport Federatie heb ik tot mei financiële zekerheid. Het is - nu ik er zo over praat - eigenlijk uitstel van execu tie. Daarom staat het schaat sen ook niet meer zo primair als voorheen". Hilbert van der Duim waardeert vooral de door Gemser strak doorgevoerde trainings-dicipline, die zich van 's ochtend half zeven („Dan sta ik op") tot 's avonds zes uur („Tijd om naar huis te gaan") uitstrekt. „Topsport is hard. Dat weet je als je kiest voor een plaats in de kernploeg. Eric Heiden heeft in zijn tijd al aange toond dat twee uurtjes trai nen per dag lang niet vol doende is. Die rende 's och tends om zes uur ook al rond de baan. En daarnaast: ik heb graag wat om handen. Ik heb tot nu tqp nog nooit ge dacht aan het moment dat er niks meer zal zijn. Ik reken de altijd op een baan als ik zou stoppen. Tenminste zo redeneerde ik steeds. Ik ben immer op zoek naar bezighe- den. En, vergeet niet, je raakt aan die keiharde training ge wend. Toen we in Davos za ten en voor het eerst de och tendtraining lieten schieten, had ik moeite met in slaap te komen. Ik was niet vermoeid genoeg. Uiteraard had ik er net als iedereen moeite mee met die aanpak van Gemser. Vorig seizoen bij Henk Boer deden we veel tempo-trai ning. Nu ligt de nadruk op duurwerk. Bij tempo ga je veel sneller kapot. Omdat we dit seizoen met die hartslag meters werken, kunnen we het punt, waar de opbouw stopt en het afbreken van de spiercellen begint, veel nauwkeuriger vaststellen. Dat is belangrijk. Ik denk wel eens dat we voorheen op de verkeerde momenten hard getraind hebben. Juist "als de concurrentie lekker het ijs poetste, waren wij als krankzinnigen bezig. Bij Gemser en ook door de bloedproeven van dokter Pluijmers wordt het beter in de hand gehouden. De ma nier waarop je traint is het belangrijkste. Gemser geeft aan dat het gemakkelijk moet gaan. Dat het niet moet ontaarden in echt werken. Vandaar misschien dat ik er ook meer plezier in heb ge kregen". Werk Hoe groot dat plezier ook moge zijn, Van der Duim leeft als schaatser van dag tot dag. Afgelopen donder dag nog had hij een sollicita tie-gesprek en elke morgen bladert hij vol aandacht de kranten door op zoek naar werk. „Ik weet dat ik m'n he le leven niet kan schaatsen. Dat ik de laatste jaren bij Adidas op de loonlijst stond, was een mooie tussen-oplos- sing, omdat beide partijen elkaar nodig hadden. Maar het zette gericht op de toe komst geen zoden aan de dijk. Vandaar dat het best zo kan zijn dat ik er van de ene op de andere dag een punt achter zet. Zodra er een baas opstaat, die zegt: Van der Duim je kunt hier werken, maar dan moetje het schaat sen laten schieten, doe ik dat. Tenslotte zijn er ook nog de marathons waar ik lekker op kan aftrainen. Helemaal af scheid nemen zal ik toch nooit doen". Merkwaardig Dat alle aandacht nu uit gaat naar Hein Vergeer deert Hilbert van der Duim niet. „Ach, het is merkwaar dig. Ik heb alle kanten van het schaatsen gezien. De top en de grauwe onderkant. Nu zit ik in de middenmoot. Echt, ik was blij voor Ver geer met die Europese titel. Ik voelde me een beetje de captain van de ploeg. Dat hebben we in ieder geval be reikt. Vroeger was het ieder voor zich en God voor ons al len, nu hebben we wat voor elkaar over. Voor mijn ver dere leven in de normale maatschappij waarschijnlijk het punt wat mij het langst bij zal blijven. Want nog maals, ik heb het verrekte naar mijn zin op deze ma nier.

de Stem | 1985 | | pagina 4