PUTER DINGEN ÏNBiRS J zult vrijwel onmogelijk een >ere vakantie naar deze bestemmingen .unnen boeken, want deze reizen naar ->anje en Griekenland worden door noers^ Reclame en de vrijheid van meningsuiting tuwkunde hg [raadschap Irabant OMAKING 7&TERDAG 2 FEBRUAR11985 JIS ST.JOZEF JKE HULP M/V Bl bestijgt z'n troon en... boventoon!] Reclame komt langs alle wegen op de burger af, Via luidsprekers in het winkelcentrum, via de televisie, de radio en door de brievenbus. Het bedrijfsleven probeert zijn reclame vaak met allerlei schijnbaar objectieve feiten te ondersteunen, opdat de consument er meer waarde aan hecht. Wij spraken met mr. Jan Kabel, wetenschappelijk medewerker aan de Universiteit van Amsterdam en lid van de Reclame Raad. Kabel schreef over dit onderwerp onlangs een artikel in het nieuwe 'Tijdschrift voor Consumentenrecht'. Verder gingen wij aan de hand van uitspraken na, wat van de rechter net wel en net niet mag. Belangrijkste uitspraak: reclame moetje met een korrel zout nemen. Nog steeds. 1U „tidnd Vakante Reizen brengt een sensations vakantiepakket voor ANWB-leden: zonzc kere vliegvakanties naar Spanje en Grieken land, voor prijzen die lager zijn dan overal elders. Zo'n 130 hotels en appartementen die stuk voor stuk door ANWB Reizen ter nlaatse werden gekontroleerd: zo hebt u de kerheid van kwaliteit! Feiten Geheugen Schoen Misleidend Vergelijken Goedkoopste mputer is het werk van de ers is een onafhankelijk iseerd in computer 5 lessen zijn computers da en 28 andere steden in dingen van Instituut puterboekhouden ereen die het handmatig In ca. 5 maanden wordt u ndmatig boekhouder tot U voert zelf een volledige omputer in BASIC 5 maanden voor iedereen een computer werkt en wil Geen speciale vooroplei- COBOL- Ambi-opleiding) tot beroepsprogrammeur, iloma Mulo/Mavo-4 of toe- Havo. imputerkunde er ïiding van ca 6 maanden 3 wil praten over computers bmenten in de omge- f;t voor haar afdeling produkt-ontwikkelin- sbewaking, H.T.S.'er het bezit zijnde van Iructeur. an, en ervaring met Jische- en geluidsiso- I laboratoriumervaring len goed technisch in- ken over kommerciële litaktuele eigenschap- ïvens behoren het on- (tten met instanties als en T.N.O., alsmede Iden van de afdeling venst verstrekken van lij bepaalde projekten. Sollicitatie, met volledi- ng, vergezeld van een fchten aan de redaktie 137306. 'Adams Muziekcentrale b.v. taratie van alle muziekinstrumenten Casino 28, Tel. 04756-1324 In het Hoogreemraadschap [openbare kennis, dat op 14 I uur een openbare vergade- Izergadering is belegd in de gheemraadschapshuis Bou- Breda. ■gelijks bestuur, lan der Burgh, dijkgraaf, I.H.M. Burgering, griffier. de opleiding nr(s): l jtomatiserings-opleidingen. -••'v'ihAüWliJ i SAüh3ï/ïi Wil ■65 CE, tel. 04168-1370 leren, inzet ên ervaring. p.O. Bej. tehuizen, binnen 10 dagen te rich- I.J. Sibon. msi \i.aj De reclameteksten die de ANWB zoveel problemen heben gegeven. Iedere Nederlander bezit het recht van vrijheid van meningsui ting, zo meldt de Grondwet in ar tikel 7. Die vrijheid van menings uiting geldt echter niet voor de handelsreclame, staat onder lid 4 van dat artikel. Reclamemakers kunnen zich bij misleidende re clame dan ook niet beroepen op dit grondrecht van iedere Neder lander. Toch kunnen er problemen rij zen als politieke of religieuze groeperingen zich met commer cieel getinte activiteiten willen bezighouden. Zij kunnen zich zowel op de vrijheid van me ningsuiting als op de vrijheid van godsdienst beroepen. Dat is ge bleken in zaken die bij het Euro pese Hof zijn aangekaart. Zo was er een Zweedse dominee, die een 'E-meter' verkocht, waarvan hij beweerde dat die de ziel op zwarte plekjes zou doormeten. Geoordeeld werd dat het niet uit gesloten mag worden dat in der gelijke gevallen het recht van vrijheid van meningsuiting voor zou moeten gaan. Toch verloor de dominee deze zaak. Eveneens in Zweden werd ge klaagd dat de overheid ten on rechte beperkingen zou opleg gen bij het reclame maken voor alternatieve voeding. Ook in die zaak ging het Europese Hof er van uit, dat dergelijke beperkin gen strijdig zouden kunnen zijn met de vrijheid van meningsui ting. Niettemin werd in dit geval eveneens geoordeeld, dat de staat Zweden niet onrechtmatig handelde. Het grijze gebied tussen com merciële en niet-commerciële re clame zou er wel eens toe kun nen leiden, dat de beperkingen die de overheid oplegt aan vor men van reclame wel eens te ver zouden kunnen gaan. In Neder land zijn er gevallen als boven staand nog nauwelijks behan deld. Ze zijn toch van belang, omdat de betekenis van de Ne derlandse grondwet geplaatst dient te worden tegen de achter grond van dit soort uitspraken. lenbedrijf van Nederland', zonder daarbij te vermelden dat een ander bedrijf net zo voordelig was en het onderzoek slechts twintig bedrijven betrof. De rechter concludeert dat Van den Broek daarmee over de schreef is gegaan. Vergelijkingen trekken kan de consument natuurlijk heel nuttige in formatie verstrekken. Maar als het bedrijfsleven met een vergelijking aankomt, kan men ervan op aan dat het eigen produkt er altijd als win naar uitkomt. Consumentenorganisa ties die streven naar een betere infor matie van het publiek lijken wat dat betreft nog een lange weg te gaan hebben. Maar ook het bedrijfsleven zelf heeft er belang bij, dat reclame serieuzer genomen mag worden. Om in dat verband met een laatste smaakmakende zaak te eindigen. Vergelijken deed ook Substral in een Ster-reclame, waarin Substral te zien was in een strijd tegen een onbekend merk, waarvan de uitkomst bij voor baat vaststond: van Substral zou de consument een stuk minder nodig hebben. De markt van plantenvoe- dingsstoffen is verdeeld over drie concurrenten: Pokon (60 procent), Substral (33 procent) en Turkenburg (2 procent). In de reclame worden twee flessen van gelijke grootte ge toond en omdat Turkenburg een an dere maat voert, kon 'het onbekende merk' alleen maar Pokon zijn. De rechter komt tot de slotsom dat de Substral-reclame onrechtmatig is, zij het via een zijweggetje: volgens de gebruiksaanwijzing op de verpak king moet je per keer wel minder ge ven, maar wel vaker. En dan zijn we weer terug bij de suggestie. Een zekere professor A. Klougaart, verbonden aan de Ko ninklijke Landbouw Hogeschool te Kopenhagen, bemestte zijn planten met beide produkten maar had de be gonia's met Pokon niet harder zien groeien met Substral. Ze zeggen trou wens dat praten tegen planten ook al aardig wil helpen... RECLAME: van SUGGESTIE naar semi-mondeling onderwijs, d.w.z. en mondelinge les en inde tussen- (zelf-kontrolerende) schriftelijke ïgere kursuskosten en betere op- in de studiegids. snde Informatie: 03463-3222 an: Jos Llnders, Antwoordnr. 3101. 'sloten envelop zonder postzegel) M/V leidingen Boekhouden, Balanslezen, anisatie en Automatisering. IN FOR MA TIE is een lange weg Door Willem Reijn 'ZONZEKERE vliegvakanties naar Spanje en Griekenland, voor prijzen die lager zijn dan overal elders', schreef de ANWB in een folder, die on langs verscheen. Nu kun je veel doen in reclame, maar deze stelling was net iets te boud. De folder was nog niet droog of, de reisorganisatie Neckermann en Frits Bom dreigden al met rechterlij ke stappen, als de ANWB niet onmid dellijk en public zou bekennen dat deze stelling niet juist was. Necker mann had daar natuurlijk de eigen commerciële belangen bij en Bom kon zijn rol van beschermengel van de consumentgenbelangen weer eens be vestigd zien: de ANWB sputterde wat over juridische adviseurs, maar moest door de knieën. Wat overbleef was de gewone reclamekreet dat de ANWB lage prijzen rekent voor aan gename vakanties. Misleidende reclame dus van deze organisatie, die zichzelf waarschijn lijk heel consumentvriendelijk acht. Misleidende reclame is niet zo'n een voudig onderwerp als op het eerste gezicht wellicht lijkt. Er moet een on derscheid worden gemaakt tussen suggestie en feiten. En omdat reclame (letterlijk) uiteraard suggestief feiten presenteert, is er een grijs gebied wat wel en wat niet mag. kstverwerking Ig van 1 maand voor een foor iedereen die it of met een rputer wil leren omgaan. 3uterboekhouden i 5 maanden voor onderne- snoten) uit het Midden- en met een computer een ge houding willen doen en voor terboekhouden willen leren. De rechter vindt het daarbij niet van belang dat de winkel zich bedient van 'mogelijk wat overtrokken mede delingen (een overigens in de detail handel niet ongebruikelijk verschijn sel) als 'stuntprijzen', 'sensatieaan biedingen' en 'zuigprijzen', nu men toch -het zij herhaald- voor de aan koop van electronische apparatuur in dit soort 'discount'-zaken veelal aan merkelijk voordeliger kan slagen dan elders". De consument zal heus niet naar zo'n winkel lopen omdat er van der gelijke snelle termen gebruik wordt gemaakt, vertrouwt de rechter. En wat de prijsvergelijking betreft: het bedrijf doet niet meer dan het over nemen van catalogusprijzen en de rechter voelt er niets voor om daarin in te grijpen. „Daarbij past terughou dendheid", oordeelt de rechter. De suggestieve reclame kan zo niet op de feitelijkheid worden getoetst. Jan Kabel vindt dat niet geheel juist. „Met die uitspraak gaat de rechter eraan voorbij dat de mislei ding kan schuilen in het gesuggereer de verschil tussen adviesprijs en con sumentenprijs. Dat verschil kan wel iswaar soms groot zijn, maar dat be tekent nog niet dat men daardoor goedkoper uit is dan bij andere zaken die met een kleiner verschil adverte ren, maar met een lagere consumen tenprijs", zegt Kabel. „Het gevaar van misleiding klemt te meer daar het bij de vermelding van adviesprij zen doorgaans gaat om duurdere pro dukten. Vanuit een oogpunt van be scherming tegen koopkrachtverlies door onjuiste informatie een belang rijk gegeven". Hij wijst erop dat in de literatuur al geruime tijd wordt aangetoond, dat de 'suggestie' door de consument wel degelijk als 'feit' in het geheugen ach terblijft. En dan kan de ondernemer die met zijn 'stuntprijs' de gewone winkelprijs blijkt te rekenen, toch worden gedwongen juiste informatie te bieden. Op dit gebied gaat de Re clame Code Commissie verder dan de rechter. 'Vanaf prijzen' zijn in de autobran che erg populair. De in 'choclade-let- ter' gedrukte prijs is immers een blikvanger op de pagina en geven de lezer de indruk dat de bewuste auto mobiel past bij het beschikbare bud get en de bijbehorende foto geeft de indruk een fraaie wagen voor dat geld te krijgen. Maar wie de adver tentie iets beter bekijkt, ziet naast de foto in priegellettertjes nog net staan dat de 'GLX-sedan' is afgebeeld. De prijs van die automobiel is niet ver meld, maar ligt bij navraag zo'n zes duizend gulden hoger dan het choco laden aanbod. fietsenverzekering aan te kunnen bieden. Dat Unikap meende de consu ment de 'beste' aanbieding te doen was slechts een mening van de adver teerder en die mening mag hij van zelfsprekend koesteren. Maar 'abso luut de laagste' is een objectief gege ven, dat nader onder de loep kan worden genomen. Cijfermatig kon Unikap die bewering niet onderbou wen en dus werd verdere publicatie van die reclame verboden. Wat betreft de 'beste' is nog een aardig voorbeeld te geven. In de strijd tegen de sportkledinggigant Adidas stelde Pony zonder blikken of blozen de 'beste voetbalschoen ter wereld' te leveren. Dat vond de rechter een niet ongebruikelijke overdrijving, die door de voetballer best wordt begre pen. De rechter: „De beste achten wij een in de reclame niet ongebruikelij ke overdrijving die als zodanig door het publiek waaraan de nieuwsbrief is gericht kan en zal worden onder kend. Maar, stelt de rechter: „Pony heeft toegegeven dat zij niet in staat is om aan te tonen dat de Pony-bas- ketbal-, tennis- en joggingschoenen betere produkten zijn dan de door Adidas verkochte sportschoenen. Daarom is ook deze uitlating onrecht matig". Kan Pony zijn stelling niet bewijzen, dan is dergelijke reclame onrechtmatig. Wat vreemd, want waarom zou het beste wel mogen maar beter dan niet? Blijkbaar omdat beter dan een recht streekse vergelijking inhoudt met een concurrent en het beste een algemene reclamekreet is. Als Preserven Luyckx stelt dat 'Pieperplakjes' een 'hardstikke nieuw zoutje' zou moeten voorstellen, dan mag dat. De rechter geeft in zijn uitspraken tot dusverre blijk van een opvatting, die behelst dat reclame in beginsel toch als onge loofwaardig moet worden be schouwd. De Codecommissie denkt daar wat Mr.J. Kabel: Feiten moeten klop pen. - FOTO ANEFO Mr. Jan Kabel (40) is een deskundi ge op dat gebied. Hij is wetenschap pelijk hoofdmedewerker aan de juri dische faculteit van de Universiteit van Amsterdam, lid van de Reclame Raad en voorzitter van de 'direct- marketing code commissie'. „Bij de beoordeling van reclame gaat men ervan uit of de feiten kloppen", legt hij uit. „Als de reclameboodschap on juist is, dan wel juist maar onvolle dig, kan die reclame misleidend wor den genoemd". Wanneer reclame als misleidend mag worden beschouwd, staat in de wet niet omschreven. In het algemeen geldt dat men geen verkeerde prijs mag noemen, niet mag stellen dat er nog maar enkele wasmachines voor die prijs te koop zijn terwijl het ma gazijn nog vol staat, de garantieter mijn moet kloppen en dat een ophef fingsuitverkoop ook inderdaad een opheffing betreft. De wet zegt dat men ten aanzien van die punten niet mag misleiden'. Dus de vraag blijft open, wanneer dat dan gebeurt. De uitspraken van rechter en re clame codecommissie geven daar meer inzicht in. Vooropgesteld moet worden dat de RCC zich vrijer acht dan de rechter, bij wie de reclamema ker het wel erg bont moet maken. Een voorbeeld. De electronica-winkelke- ten Elektrorama maakt reclame met 'stuntprijzen' voor televisies, verster kers en andere produkten. Daarbij vermeldt het bedrijf zowel de advies prijs van de fabrikant als de eigen prijs. Dat die laatste veel lager is, zal niemand hoeven te verbazen, want de adviesprijzen worden hoog gehouden. De ruime winstmarges worden door de winkels gebruikt voor 'stuntprij zen' en er is zo geen grotere winkel die zich aan de richtprijzen houdt. Konsumenten Kontakt vindt de re clame daarom misleidend. De consu ment wordt zo wijs gemaakt dat ie een 'kopie' meepikt, terwijl het in werkelijkheid normale winkelprijzen zijn. De rechter - en later ook het Ge- rechtshof- vindt dat Elektrorama best zo reclame mag maken. De rech ter stelt dat 'de particulier voor de aankoop van electronische appara tuur in dit soort zaken veelal aan merkelijk voordeliger kan slagen dan elders'. „Dat mag, althans het lijkt niet verboden", veronderstelt Jan Kabel. En wat ook mag: de ECE-verbruiks- normen die de autofabrikant in een keurig tabelletje onder de foto zet. Die ECE-normen geven weliswaar niet de werkelijkheid weer zoals de automobilist die na aanschaf gaat er varen, 'maar geven wel een indicatie als de consument de verschillende aanbiedingen met elkaar vergelijkt', merkt Kabel op. Dat de wagen verder natuurlijk een optimale wegligging, verwennend comfort en uitstekende prestaties levert, is evenmin aan vechtbaar als men de rechter volgt. In een uitspraak tussen zoutjesfa brikanten Smiths en de Bredase Pre- servenfabriek/Luyckx stelde de rechter namelijk -niet zonder humor dat allerlei superlatieven niet zonder een 'korrel zout moeten worden geno men'. Maar dat ligt anders als een bedrijf claimt de laagste prijs te hanteren. Dat is een feitelijke bewering, die de aanbieder waar moeten kunnen ma ken. Zo de zaak van RAI tegen Uni kap, waarbij de laatste had beweerd zowel de beste als de goedkoopste ruimer over: als een fabrikant meent dat zijn auto 'de snelste in zijn klasse' is, dat hij 'de veiligste zonnebank' kan leveren, dan wel dat zijn produkt 'zuiniger' is dan dat van zijn concur renten, dan moet er toch enig bewijs kunnen worden geleverd De rechter wordt pas streng als er beloften worden gedaan over gezond heid. Zo bracht het bedrijf Storck het snoepje 'Nimm-2', welke naam geacht wordt te stimuleren dat niet één maar zelfs twee snoepjes kunnen worden gepresenteerd, op de markt. Het pro dukt werd toegeschreven door het vi tamine C-gehalte de gezondheid te bevorderen. Daarvan vond de rechter dat de fabrikant een 'gezondheids suggestie' wekte, die voor het 'weinig kritische en op voedingsgebied wei nig deskundige publiek de misleiden de indruk zal maken van een thans als novum op de markt verschenen 'gezond' snoepje (waarvan men er ge rust twee kan nemen) terwijl in wer kelijkheid het suikers bevattende snoepje caries-bevorderend werkt en derhalve de gezondheid van het gebit en het welzijn van de gebruiker in het algemeen benadeelt'. Onvolledigheid kan - zoals eerder opgemerkt- ook ongeoorloofd zijn. Dat is gebleken in de zaak van de Consumentenbond versus Dirk van den Broek. Dirk van den Broek publi ceert in een reclame een deel van een onderzoek van de consumentenbond over een vergelijking van prijzen tus sen verschillende supermarkten. De uitkomst van dat onderzoek hield in dat Dirk van den Broek, Bas van der Heijden (beiden tot dezelfde winkel keten behorend) én Edah als de goed koopste naar voren kwamen. Van den Broek drukte echter boven de adver tentie in grote vette letters af: 'Con sumentenbond constateert: Dirk van den Broek»voordeligste levensmidde-

de Stem | 1985 | | pagina 13