Hyperventilatie: zoeken naar de oorzaken van een vervelende kwaal Het nieuwe boek van Schillebeeckx Objectieve reclame, is dat mogelijk? In deze Weekend: Kamervoorzitter Dolman: 'Geen bemoedigend beeld' p.c. kerkdiensten Alle radio en tv-programma's van het weekend op de achterpagina r.k. kerkdiensten I OOST-ZEEUWSCH-VLAANDE- [G1NA ZEELAND 5 dag 2 februari ENDEDAGS ADVENTISTEN leuzen (Goede Herderkerk)- in f. H.v. Rijn (HA). Heiburg (Doopsgezinde kerk): 10 L J. Termate. lingen ('t Anker): 9.15 u. ds. j nate. lag 3 februari pVORMDE KERKDIENSTEN DENBURG: 10.30 uur, ds. H. ÉL: 10.00 uur, ds. H. van de Berg RVLIET: 9.30 uur, de heer g |Es. SKENS: 9.30 uur, ds. M. van |en. EK: 10.00 uur, ds. W. Meeuwen MTENISSE: 11.00 uur, de heer B Wel. DFDPLAAT: 11.00 uur, ds. M. Manen. ST: 9.30 uur, de heer B. van [STBURG: 10.00 uur, ds. P. Feen- ILIPPINE: 11.00 uur, ds. J. Spie- S-RANCHEMENT: 11.00 uur, de r W. Kruidenier. pKRUIS: 9.00 uur, ds. H. Valk. JIS: 9.30 uur, ds. C. Balk. JISKIL: 9.30 uur, ds. J. Spiering SNEUZEN: Grote Kerk: 10.00 ds. C. Hoogendoorn; Goede l-derkerk: 9.30 uur, ds. D. Koel- Vi; 19.00 uur: kandidaat J. de fcyer; Opstandingskerk: 10.30 f, ds. D. Koelman. ILtERLANDKERKJE: 10.00 UUr, IW. Meeuse. T-ENDIJKE: 11.00 uur, de heer D Es. NMSLAG: 10.00 uur, de heer L. |gelaar. DEFORMEERDE KERKDIEN. EN lel: 10 u. drs. G. Nooteboom, Vuwkoop. 17 u. dhr. H.v.d. Laan, fuiningen. lek: 10 en 15 u. ds. J. Jurjens. rneuzen (Noordstraatkerk): 10.30 Jdhr D. de Best. (Opstandings- Irk)9 en 17 u. dhr. D. de Best. Iomslag: 15 u. ds. M. Voet. lardenburg: 10.45 u. ds. Q de Vrie, (ddelburg. leskens: 9.30 u. kand. M. Lorier, luburg. istburg: 9.30 u. ds. Q. de Vrie, Mid- llburg. Ihoondijke: 10 en 15 u. ds. J. Paksy, DEFORMEERDE DIJGEMAAKT) KERKEN xel: 10 en 15 u. ds. J. Borgdorff. |oek: 10 en 15 u. leesdienst. prneuzen: 10 en 15 u. ds. C. Mewe. |aamslag: 9.30 en 15 u. ds. A. Krui- Inga. DISTELIJKE EERDE KERK GEREFOR- 'Ais voorzitter ben je voortdurend aan het organiseren HIJ is de strenge bewaker van de orde. Heftiger dan hij kan nie mand met de hamer op het bureau timmeren. Hij verdedigt de Kamer - nogal eens 'een lam' genoemd - als een leeuw. Kamer voorzitter DIck Dolman. Bijna tweederde van de bevolking weet dat Dolman, die man in de grote stoel, voorzitter van de Tweede Kamer Is. Is de voorzitter daardoor gecoiffeerd „Dat is het woord niet. De minister-president Is bekender, de meeste ministers zijn onbekender. Dat ligt dus ongeveer in even wicht. Ik denk dat de leiders van de drie grootste fracties ook be kender zijn. Dat is terecht, want zij zi|n de belangrijkste politici." Aan de vooravond van het Kamerdebat over de parlementaire enquête naar het RSV-debacle reageert DIck Dolman op enkele aansprekende resultaten uit het onderzoek dat het buro Into- mart, In opdracht van De Stem, Instelde naar de kennis van en de beeldvorming over de Tweede Kamer. De uitslag van deze enquête vindt u op de volgende pagina. Dolman: „Ik ben niet geschokt door de resultaten van uw on derzoek. Ik ben wel ontevreden. Alles bijeen is het beeld, dat uit de antwoorden naar voren komt, niet bemoedigend." 'Het is absoluut niet zo dat het een ingeslapen college is'. laamslag: 10 en 15 u. ds. L.v.d. Meij. .EG ER DES HEILS. lerneuzen (gebouw Donze Vis- T?rstr.): 10 u. heiligingssamenkomst, 7 u. verlossingssamenkomst. MlOORD-ZUID-BEVELAND Koes - Parochie Maria Magdalena: ■at. 19 u. zond. 8.30 en 10 u. Kierikzee - H. Willebrord, Molenstr. K2, zat. 9 u. zond. 11 u. Mansweert - O. L. Vrouw Onbe vlekte Ontvangenis, zat. 17 u. zond. Ilu. Maria-oord, zat. 10.30 u. Kewedorp - H. Eligius, zat. 19 u. Kond. 10.30 u. (tilland-Bath- H. Jozef, ofwel zat. nm 19 u. ofwel zond. om 9.30 u. (om Kle 14 dagen). perseke - H. Anna: ofwel zat. 19 u. 1)fwel zond. 9.30 u. (Om de 14 dagen). ■Jvezande - O. L. Vrouw Hemel kaart, zat. 19 u. zond. 9.30 u. ■VEST-ZEEUWSCH-VLAANDE- REN pardenburg - Maria Hemelvaart, Kat. 19 u., zond. 8 en 10 u. ■Biervliet - H. Maagd Maria Onbe- Bvlekt Ontvangen, zat. 19 u. zond., 10 fereskens - H. Barbara, zat. 17 u. Kond. 10 u. Tot 7 aug. elke woe. om 19 lEede - H. Maria Hemelvaartzat. 19 lu. zond. 10 u. I Groede - H. Bavo. zat 19 u. zond. 9 u. I Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. Izond. 9u. ■Oostburg - H. Eligius. zat. 19 u. (zond. 10.30 u. Ischoondijke - H. Petrus Apostel ■zond. 9.45 u. (siijkplaat - Maria Sterre der Zee (zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemelvaart I zat. 19 u. zond. 10.30. Huize Emmaus. Izond. 11.15 u. ffl I Sluis - H. Johannes de Doper. zat. w I u. zond. 8 en 10 u. I WALCHEREN I Middelburg - H. Petrus en Paulifc I Lombardstr. zat. 19 u. zond. 19 u- I Kerkcentrum De Hoeksteen, Rozen- I burglaan, zond. 11.30 u. I Vlissingen: Paauwenburg. Kers- I centrum Open Hof, A. Gogelweg. I zond. 11 en 19 u. Lieve VrouwekerK, I Singel: zat. 19 en zond. 9.30 u. I Souburg - Martinuskerk. zond. lü I Domburg- Willibrorduskerk- zona. I 8.45 u. REN Clinge - H. Hendrikus. zat. 19 u- zond. 8.30 en 10 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 zond. 9.30 en 11.30 u. - Graauw - Maria ten Hemelopening zat. 19 u. zond. 9 u. nfl. St. Jansteen - H. Johannes de V per. zat 19 u. zond. 10 u. Boschkapelle - H. Petrus en Pauius- zat. 17 u. en zond. 11.30 u. t Westdorpe - O. L. Vr: Visitatie, 19 u. zond. 8 en 10 u. 1Q Hengstdijk - H. Catharina. zat. 19 en zond. 9.00 u. fllL Heikant - H. Theresia. zat. 1» zond. 10 u. „flt Kloosterzande - H. Martinus. z® 18.30 u. zond. 9 en 10.30 u. Ta. Koewacht - H. H. Philippusen cobus. zat. 19 u. zond. 8.30 en 10 u u Lamswaarde - H. Cornells, zat i zond. 10 u. 17 u. Nieuw-Namen - H. Jozef. zat. i zond. 10.30 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zat- u. zond. 10.30 u. t Stoppeldijk - H. Gerulphes. zat. u. zond. 8 en 10 u. 1Ü u Sluiskil - St. Antonius. zat. 1* zond. 11 u. Terhole - H. Gerardus Majella- 19 u. zond. 8 en 10 u. t t Axel - H. Gregorius de Grote, za u. zond. 11 u. nri Philippine - O. L. Vr. Hemelvaar zat. 17 u. zond. 9.30 u. >oart. Sas van Gent - Maria Hemelvar zat. 19 u. zond. 9 en 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Terneuzen - H. WillibrorduslTr^ teitskerk). zat. 19 u. zond. 10.30 u. Verrezen Christus: t.m. zat. 19 u. zond. 9.30 en 11JJ. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 10.39 Zuiddorpe - H. Maria Hemeiva* zat. 17 u. zond. 9.45 u. 'Wat in de krant staat, behoort in de Kamer aan de orde te komen' Door Max de Bok OPENBARE behandeling van de kabinetsformatie, minder moties, meer parlementaire enquêtes, verbetering van het contact tussen Kamer en ambtenaren, verhoging van kiesdrempel, personeelsuit breiding, meer juristen in in de Kamer, en dat alles in een nieuw Kamergebouw. Dat is de wensenlijst van Kamer voorzitter Dolman ter verbe tering van het functioneren van 'zijn' bedrijf. Op de veel gehoorde klacht, dat de Tweede Kamer haar activiteiten ver keerd richt en vooral eens zou moeten ophouden met pogingen om mee te regeren, formuleert Dolman een ver rassend antwoord. „De Kamer regeert zoveel mee als de regering toestaat. Het staat iedere minister vrij te zeggen: dit is mijn be leid, ik laat me de wet niet voor schrijven. Er is een minister in dit kabinet - nee, ik noem geen naam - die er een handje van heeft om aan de Kamer te vragen: hoe had u het willen hebben Ik heb tegen die minister gezegd: dat hoort u niet te vragen. Wij controle ren u. Men kan de Kamer niet het recht ontzeggen van alles en nog wat te vragen. Vragen worden geboren uit onbekendheid en uit wantrouwen. Al geeft een minister antwoord op vragen, hij is niet gehouden zich de wet te laten voorschrijven. Ieder heeft z'n eigen rol." De Kamer trekt zoveel iverk naar zich toe, dat ze zichzelf voortdurend in de staart bijt. Werkweken van zestig tot tachtig uur, dat kan toch niet goed zijn „Ik zeg vaak tegen nieuwe Kamer leden: zorg dat je tijd over houdt voor het lezen van een roman, een gedicht, voor sport, om een reis te maken. Word niet de slaaf van je eigen werk. Natuurlijk, ook hier lopen workaho lics rond. De meeste leden houden zich met zoveel bezig, omdat het op hen afkomt. Zo gaat dat en zo hoort dat. Wat in de krant staat, behoort in de Kamer aan de orde te komen. Men kan niet vragen dat de pers alles pu bliceert en de Kamer zich gedistan- cieerd opstelt, als een wetenschappe lijk college. Een Kamerlid is wat anders dan een hoogleraar, die drie jaar neemt om een boek te schrijven. Een Ka merlid loopt van hot naar haar, tien onderwerpen per dag, contact met kiezers, praten met een partijgenoot of een politiek tegenstander. Naar aard van het werk moet een Kamer lid een kameleon zijn." Uit de enquête blijkt, dat meer dan de helft van de Nederlanders zich be slist niet vertegenwoordigd voelt in de Tweede Kamer. „Ik betwijfel of iedereen de vraag op dezelfde wijze heeft opgevat. De vraag is weliswaar zorgvuldig ge steld, maar als ze werkelijk is opge vat zoals ze is gesteld: in de Kamer vertegenwoordigd, dan is het ant woord weinig vrolijk. Als de mensen consequent naar dit antwoord zouden handelen, dan zouden ze niet gaan stemmen. De opkomst bij verkiezin gen is afgenomen, maar niet zo dra matisch. Ik houd het voor mogelijk dat som migen - het is speculatief - de vraag hebben opgevat als: voelt u zich ver tegenwoordigd dóór de Tweede Ka mer. Dat wil zeggen: door de Kamer- méérderheid. Vooral ter linkerzijde heerst het wijdverbreide gevoel: 'wat de Kamer doet is niet terzake, de re gering maakt het uit, de Kamer heeft het nakijken.' Ik vind dat niet ge rechtvaardigd." Is het niet merkwaardig dat het vertrouwen van de kiezers in de Twee de Kamer door de RSV-enquête per saldo is gedaald, maar de belangstel ling voor de politiek er iets door is ge stegen? „Dat verschil begrijp ik niet. Ik zou zeggen: iemand die meer belangstel ling krijgt voor politiek, moet ook meer vertrouwen krijgen in het par lement. Het is niet aannemelijk, dat iemand die zich walgend van de Ka mer afwendt, niettemin zegt dat hij zoveel belangstelling voor de politiek heeft. Nee, het verschil tussen beide saldi begrijp ik niet.Öf het moet betekenen dat men geen vertrouwen heeft in de in de Kamerméérderheid. Dat zou een zekere hoop wettigen dat mensen, die vinden dat de meerderheid het niet goed doet, massaal opkomen bij de verkiezingen." De belangstelling van het publiek, en zeker van de media, voor het Ka- merbedrijf neemt de laatste tijd toe. Dat zal de voorzitter ook wel merken. „Den Uyl heeft niet zo lang geleden gesproken van een tweedeling in de samenleving. Ik zou dat beeld willen doortrekken. Bij een deel van de be volking neemt de belangstelling voor, en de kennis van de Tweede Kamer toe, terwijl een ander deel zich af wendt. Die twee tendenzen sluiten el kaar niet uit. Ik krijg ook heel ver schillende reacties. Dat de Kamer in de media zoveel publiciteit krijgt is nogal wiedes. Het zou gek zijn geweest als die er niet was, na het rapport van de parlemen taire enquêtecommissie." Veel mensen vinden dat de Kamer het niet goed doet. De helft van de be volking vindt dat de Kamer meer moet luisteren naar belangengroepen. „Over het algemeen valt er aan de Kamer nog veel te verbeteren. Zowat iedereen weet wel een punt te noe men, waarop de Kamer het beter zou moeten doen. Maar het is geen vast liggend front van groenen en blau wen die elkaar op vaste punten be vestigen. De zaak is volop in beweging. De Kamer is de laatste tien jaar al ge weldig veranderd. Het is absoluut niet zo dat het een ingeslapen college is, doof voor het geroep uit de maat schappij. En voor wat die belangen groepen betreft: in het parlement is het ook een rollenspel. Regeringspar tijen zullen altijd zeggen dat de rege ring 'een krachtig beleid moet voe ren', en de oppositie zal altijd klagen dat de regering 'zich niets aan het parlement gelegen laat liggen'." De meerderheid van de Nederlan ders vindt dat een Kamerlid voldoen de verdient, terwijl ruim eenderde het bruto-jaarinkomen van f95.000 voor die baan te hoog vindt. Wat denkt de Kamervoorzitter van de financiële be loning? „Die uitslag verrast me niet. Ik vind in elk geval niet dat een Kamer lid méér moet verdienen. Mijn per soonlijke mening is politiek bepaald. Ik ben vóór verkleining van inko- menverschillen in het algemeen, dus ook voor de ambtenaar, de vuilnis man en de huishoudelijke dienst in de Kamer. Nu is het inkomen van Kamerleden terecht gekoppeld aan dat van een ambtenarenrang. Gebeurt er iets met het ambtelijk salaris dan werkt dat automatisch door in het salaris van de Kamerleden. Daardoor is deze zaak losgemaakt van de politieke dis cussie. Een stuntje, waarbij wordt voorgesteld om het inkomen van Ka merleden te verlagen terwijl de amb tenarensalarissen ongemoeid blijven, beschouw ik daarom in wezen als een antiparlementaire daad." Bij een hoger salaris zouden mis schien meer mensen uit het bedrijfsle ven in de Kamer komen. „Nogal wiedes! Dat geldt ook voor andere professies. Daar kan ik tegen over stellen dat toch al veel mensen het gevoel hebben, dat de Kamer zich vervreemdt van het volk, dat Kamer leden zakkenvullers zijn. Gelukkig denkt maar een minderheid zo, maar die moet vooral niet groter worden. Er is nu zeventien jaar niet aan het Kamerinkomen getornd. Laat dat maar zo blijven." Wat vindt de Kamervoorzitter van het oordeel als geheel, zoals dat in ons onderzoek wordt uitgesproken? „Van de resultaten ben ik niet ge schrokken, tevreden ben ik echter ook niet. Het Nederlandse volk staat in het algemeen niet te juichen. Eigen lijk geldt dat alleen voor de sport, en dan nog kortstondig. Al heel lang is het mode om te zeggen dat er van de politiek niets deugt. 'Het Nederlandse volk staat in het algemeen niet te juichen'. - foto's archief de stem Het belangrijkste cijfer vind ik al tijd nog de opkomst bij verkiezingen. Dat gaat de laatste jaren niet goed, zij het aanzienlijk beter dan in sommige omringende landen. Als de opkomst- cijfers bij ons verder zouden dalen, zou dat een teken zijn dat er écht iets fout is." Volgende week gaat de Kamer met zichzelf in discussie. Over haar be trokkenheid bij het RSV-drama. Dolman wil niet zeggen wat hij van het debat verwacht. „Dat zou maar wijsneuzerig zijn. Het gaat om de rol, de bevoedheden, de alertheid van de Kamer. De fracties moeten het maar zeggen. Misschien rollen daar vragen op opdrachten aan het Kamerpresi dium uit. Dan heb ik een taak. Ik loop daar niet op vooruit." De RSV-enquête heeft zich in een grote publieke belangstelling mogen verheugen, zoals ook blijkt uit ons on derzoek. Een reden om het vaker te doen „Niet vanwege die belangstelling natuurlijk, hoe verheugend ook, maar vooral om het rapport. Deze enquête heeft een paar miljoen gekost; er is veel extra personeel ingezet. Zoiets moet je niet ieder jaar doen, maar misschien om de vijf jaar. En liefst ook wat kleinere onderzoeken. Dit was natuurlijk een enorme klus, de presidiumleden van de enquêtecom missie hebben 't als een last ervaren. Je moet voorkomen dat goede kandi daten bij eenvolgende gelegenheid door de omvang van het werk worden afgeschrikt. Volgens ons onderzoek vindt 83 van de Nederlanders dat de Tweede Kamer na de behandeling van het RSV-rapport maatregelen moet ne men. „Op zichzelf lijkt dat antwoord mij volkomen logisch. Stel je voor, dat het antwoord in meerderheid negatief zou zijn geweest, dat de mensen zou den zeggen: laat alles maar bij het oude. Wat in de vraag precies met maatregelen wordt bedoeld, vind ik niet overmatig duidelijk. Het moet natuurlijk gaan om politieke maatre gelen." Maatregelen tegen ministers, zegt 77 „Wat bedoelt men Alleen tegen minister Van Aardenne of ook tegen andere ministers Of bedoelt men maatregelen die voor de toekomst verhinderen, dat een minister zoveel beleidsvrijheid krijgt als in het verle den blijkbaar het geval is geweest Dat komt er niet duidelijk uit." Heeft het Van Aardenne-debat in december volgens u schade gedaan aan een goede behandeling van het RSV-rapport? „Dat is door sommigen gezegd, maar ik vind dat niet. Het debat in december ging alleen over de verkla ring van Van Aardenne, waarbij hij van het GDA voorwaardelijk groene licht heeft gekregen. Best mogelijk dat de afloop ervan voor een kater achtige stemming heeft gezorgd. Daar ben ik niet bang. Die wordt wel weer overspoeld door een volgende golf van ópvattingen. Ik geloof niet dat de kansen op een behoorlijk debat zijn weggenomen door het december- debatje." Kamervoorzitter Dolman is een uiterst trouwe 'stoelzitter' Hij laat zich zelden vervangen door een van de ondervoorzitters. Kamervergade ringen slaat hij alleen over als hij buiten de Kamer iets moet doen dat direct verband houdt met zijn functie als voorzitter. Krijgt hij nooit te horen: die man zit daar maar, die werkt ook niet hard „Ik krijg wel scheldbrieven over opvattingen, die ik verkondig. Nooit het verwijt dat ik geen bal zou doen. Wèl - misschien half positief bedoeld - brieven met: dat u dat uithoudt in die stoel; dat u zich niet verveelt. Het is een zeer gevarieerde baan. Niet al leen tijdens de vergaderingen, ook daarbuiten. Als voorzitter ben je voortdurend aan het organiseren, 't Is ook wel eens saai natuurlijk. Vooral wanneer er 's avonds weinig span ning in een debat zit en de rest van het gebouw ook is uitgestorven. Maar voor negentiende van de tijd is het leuk en interessant. Zolang je lid blijft moet je dit soort onregelmatig werk leuk blijven vinden. Dat geldt ook voor de andere leden van de Ka mer. Ze maken lange werkweken ja. Maar de vakantieperiodes zijn ook tamelijk lang. Ik vind het wel aardig om een aantal weken achtereen hard te werken en dan een tijdje aanzien lijk minder te doen. In het seizoen werk ik van negen 's morgens tot elf 's avonds. Ik zou de etenstijd daarvan af kunnen trekken, maar vaak werk ik dan ook door." Kritiek op de Kamer kunt u slechts hebben. U reageert erop als de prinses op de erwt. „Is dat nou echt zo? Het is waar, ik geef niet gemakkelijk iemand bij voorbaat gelijk. Sommigen bedienen zich van die taktiek. Eerst gelijk ge ven en dan: maar.Dat is mijn stijl niet. Als ik een betoog niet goed vind, zeg ik dat ook, en naar ik hoop met duidelijke argumenten. Ik hou van discussie. En omdat ik niet over zo veel zaken in het openbaar kan de batteren, zoek ik compensatie in het debat over staatsrechtelijke kwesties. Maar reageren als de prinses op de erwt Op de kritische rede van Van Schendelen zijn totnutoe twee reac ties verschenen. Daarvan was er één van mij. Ik heb gezegd dat ik het grootste deel van zijn rede erg aardig vond, maar zijn aanbevelingen voor een beter functioneren van de Kamer vind ik niet veel soeps. Wanneer hij dan weer reageert en mij op een be paalde manier bejegent, dan laat ik het er maar bij. Nee, die beeldspraak van de prinses op de erwt - wie zijn dan die dertien matrassen - laat ik voor jullie rekening."

de Stem | 1985 | | pagina 11