In ren' Kleine inkomens voor belasting niet aangepast Belastingsysteem moet simpeler JARIGE VORSTIN Coalitie van CDA met klein rechts is 4onaantrek OOK OUD BANENPLAN KOMT WEER UIT IJSKAST Morgen kort geding brood-stunt EDAH Schoonmaak huis kost 20.000 gulden I )e^elHd VAN MAAREN ilië >nst iro- impagne [gen rrorisme iNTRE': koning: eerst onderzoek pens van tweede kamer-. Nu ziet u nog geen verschil. Straks wel. PAGINA o DONDERDAG 31 JANUAR11985 1 BINNENLAND DE VRIES: DEN HAAG - De ambtenarencentrales en mi nister Rietkerk (Binnenlandse Zaken) hebben gisteren uiteindelijk een akkoord bereikt over het jeugdwerkplan van de overheid. Rietkerk stuurt brandbrief Kwart boeren eenmalige uitkering Vrijstelling rente naar 2000 TOP-OPTIEK an. In het begin kon- doden nog uitgelegd als ongevallen, maar lint ook de Sovjet-pers lig te maken van solda- op het slagveld in Af- Itan zijn gedood. Dat Izijn gevolgen voor de Bche opinie. De gewone p zetten vraagtekens [inmenging in Afghani- i vooral de 40 miljoen s in de Sovjet-Unie I zich in dat opzicht ■meer roeren." layoun Assefy beseft It geven van informatie le situatie in Afghani- eng niet altijd eenvou- Niet alleen is er een Iwacht, die zich moei- lat bewerken, ook bin- pt Afghaanse verzet en fevoer van informatie J problemen. Izijn binnen het verzet lillende takken, die tot lere hoogte volstrekt op 1 houtje opereren. Die kringen op één lijn pn is al een groot pro- 1 Daarnaast heb je het Jem van de informatie I Dorpelingen spreken Irbeeld na een Russi- panval van honderden I die op hen afkwamen. I westers journalist ft dan meteen van on- ndat nooit zoveel tanks dorp afgaan. Echter Intallen hebben te ma- net de Afghaanse ma- lan tellen. Het meeren- Pan de mensen is anal- L elke hoeveelheid gro- |n vijf is voor hen 'hon- Daar moet je dus ïen leren kijken en le- niften." raag of Mohayoun As- pptimistisch gestemd is pe toekomst van Afgha- i beantwoordt hij van- Be historie. „In 1842 het Afghaanse verzet l-ernietigende slag toe I de Britse koloniale I. In één dag werd een leger van 16.000 man in p gehakt. Die overwin- |an de Afghanen luidde lijk de aftakeling van ritish Empire in. Laten fcpen dat ons verzet de ■gang van de Sovjet- in zal luiden." inisters, De Michelis, rond de jaarwisseling op ntie in Parijs. In het cul- 1 centrum Pompidou hij toevallig een van de weken Italiaanse terre in tegen het lijf. De terro- Oreste Scalzone, is vorig bij verstek tot 20 jaar ngenisstraf veroordeeld, minister voerde een ge- delijk praatje met deze itsgevaarlij ke terrorist', gesprek dat door een wezige journalist werd ïgistreerd. oen dit in Italië bekend d, was het hek van de Een minister mag en niet praten met een ter- st, vonden vooral de sten-democraten. Pre- Craxi, partijgenoot van ninister in kwestie, pro- •t de zaak te sussen. Vol- s hem is het nooit uit te ten dat bezoekende Ita- nse ministers in Parijs iaanse terroristen tegen lijf lopen. „In Parijs lopen 300 van die terroristen rond." laar de president van de Jbliek Pertini denkt daar anders over. Pertini 't het ontoelaatbaar ge- Tid dat een Italiaans mi er een ontmoeting heeft een voortvluchtige ter- :t: „Als ik in het buiten een voortvluchtige Ita- inse terrorist zou tegenko- zou ik proberen hem te :n arresteren. Nooit zou ik r de hand schudden. Dat ik niet met moorde- rs." ioor Oreste Scalzone een ordenaar te noemen, gaat president van de repu- _k duidelijk over de reef. Want Scalzone heeft it iemand vermoord, lzone heeft dan ook be id gemaakt dat hij Pertini zijn uitlatingen voor het echt zal brengen. >e Italiaanse ministers die ijs bezoeken hebben irlopig het consigne ge- gen goed uit him doppen ijken, en elke terrorist uit iveg te gaan. T28 PAGINA 2 01ES AAN MINISTER SCHOO: Nederland moet in EG voor minimum arbeidsnorm pleiten Van onze Haagse redactie ncN HAAG - De Nederlandse regering moet binnen de EG het aortouw nemen om te komen tot minimum internationale ar- hpidsnormen. Dat is de kern van een advies dat de Nationale Adviesraad Ontwikkelingssamenwerking (NAR) aan minister Schoo heeft JiVolgende NAR leent met name Lomé-IV, het in 1988 te ver nieuwen verdrag van de tien EG-landen met hun voormalige koloniën in Afrika en het Caribisch en Pacifisch gebied, zich er- nor om de minimum arbeidsnormen te introduceren. Maar ook in haar relatie met programmalanden, landen waarmee Neder- Lnd een speciale ontwikkelingsrelatie heeft, zouden deze ar beidsnormen al kunnen worden ingevoerd. De samenstelling van het NAR-advies heeft ruim twee jaar «evergd. De adviesaanvraag was afkomstig van Schoo's voor- Van Dijk. Vandaag viert Hare Majesteit koningin Beatrix haar 47e ver jaardag. Traditioneel wordt koninginnedag echter gevierd op 30 april, de verjaardag van prinses Juliana.Foro anp Van onze Haagse redactie DEN HAAG - CDA-fractielei- der De Vries vindt een even tuele regeringscoalitie met klein rechts „zeer onaantrek kelijk". Ook een minderheidskabi net van CDA en WD met ge- doogsteun van de kleine rechtse partijen vindt hij „geen aantrekkelijk perspec tief." De Vries, die dit zei tijdens een lunchbij eenkomst van het Genootschap van hoofdredac teuren, meent dat de zoge noemde Staphorster variant zowel het CDA als klein rechts bespaard moet blijven. Duidelijkheid over wat er moet gebeuren indien de kie zers de huidige coalitie haar meerderheid zouden ontne men kon De Vries niet ver schaffen. In dat verband ver hulde De Vries niet dat hij „nogal sceptisch" staat tegen over de PvdA, die als rege ringspartner „in wezen poten tieel labiel is en heel gemak kelijk weer terecht kan komen in dezelfde spanningsrelatie tussen beleid en de wensen van de achterban, die ook be stond tijdens het kabinet Van Agt Den Uyl." Akkoord over jeugd werkplan Oorknopje mag toch WACHTMEESTER Cor van Avesaath uit Venlo, die vorig jaar wegens problemen over het dragen van een oorknopje uit de geüniformeerde dienst verdween, krijgt voor 1 juni een nieuwe functie bij het korps Rijkspolitie. Op de koffie MET eigen winkelmerken koffie is de consument goed en goedkoop uit. Dat schrijft de consumentenorganisatie Kon- sumenten Kontakt in het bondsblad Koopkracht naar aanleiding van een onderzoek naar de smaak van koffie. Gasprijs HET Woonlasten Overleg Ne derland vindt dat minister Van Aardenne van Economi sche Zaken de gasprijs moet verlagen naar het peil van 1984 omdat de Staat een niet ■voorziene extra winst heeft gemaakt door de strenge vorstperiode deze maand. Gebruikte auto's VORIG jaar zijn in ons land ongeveer twee miljoen ge bruikte personenauto's ver handeld, zes procent meer dan het jaar daarvoor, aldus de RAI, de vereniging van de rij wiel- en automobielindustrie. Buitenlandse reizen HET WD-kamerlid Joekes weigert mee te werken aan de registratie van buitenlandse reizen. Hij heeft het presidium (bestuur) van de Tweede Ka mer laten weten aan die ver plichting niet mee te willen werken. Joekes vreest aantas ting van de persoonlijke le venssfeer van de volksverte genwoordiger. Wandelwagens Er moeten in Nederland vei ligheidseisen komen voor wandelwagens en buggies. Dit schrijft Konsumenten Kon- takt in het blad Koopkracht naar aanleiding van een on derzoek naar 35 typen wandel wagens en buggies. l Illegale Surinamers EEN aantal van ongeveer 350 ■'legaal in ons land verblij vende Surinamers wordt uit gewezen. Staatssecretaris me vrouw Korte-Van Hemel (Jus titie) heeft dat aan de Tweede kamer meegedeeld. Postbank DE postbank wordt op 1 ja nuari volgend jaar op zijn laatst worden ingevoerd. Mi ester Ruding (Financiën) heeft dat gisteren de Kamer «Juens een commissieverga- flenng laten weten. Door onze Haagse redactie Het plan moet jaarlijks aan 10 tot 15.000 jongeren beneden de 25 jaar werk bieden. De centrales hebben één voorwaarde gesteld: Rietkerk moet uiterlijk 1 oktober dit jaar laten zien wat er van de plannen terecht is gekomen. Blijkt het resultaat tegen te vallen, dan houden de centra les zich het recht voor het ba nenplan te veranderen. Het jeugdwerkplan biedt werk of leerlingplaatsen aan jongeren beneden de 25 jaar. Het gaat om banen van maxi maal 32 uur per week. Op het moment dat de jongere 25 jaar wordt of al vijf jaar in dienst is, kan de baan uitgroeien naar een volledige werkweek. De ruimte voor deze extra banen komt vrij door arbeids tijdverkorting en verdubbe ling van het aantal leerling plaatsen. Rietkerk houdt vooralsnog vast aan een 38- urige werkweek in 1985 (vanaf augustus) en 1986. Echt kans van slagen heeft het plan als ook de overheid in de toekomst kiest voor een verdere verkorting van de ar beidstijd, omdat dan jaarlijks een nieuwe lichting jongeren aangenomen kan worden. Wordt die ruimte niet gescha pen, dan zit er in het perso neelsbeleid van de overheid geen beweging meer. Er ligt immers nog steeds de eis van het kabinet dat op overheids personeel (ook bij de lagere overheden) bezuinigd moet worden met 2 j aarlij ks. Hierop stoelt een deel van de twijfel van de centrales. Daarnaast heeft de ervaring geleerd dat van banenplannen van de overheid niet al te veel verwacht moet worden. Zo is twee jaar geleden afgesproken dat 30% van alle functies bij de rijksoverheid vertaald DEN HAAG - Minister Rietkerk (Binnenlandse Zaken) heeft alle minis ters een brandbrief ge stuurd. Hij eist van hen dat zij vóór 1 maart een lijstje van 32-uurs func ties gereed hebben. De ministers worden gehouden aan de af spraak dat 30 van alle functies bij het rijk ver taald worden in banen van 32 uur per week. Rietkerks collega's moe ten nu aangeven welke functies zij daarvoor in huis hebben. Rietkerk dreigt, als coördinerend bewinds man voor het personeel- beleid, in te grijpen als hij de lijstjes niet op tijd heeft. In zijn nog vertrouwe lijke brief verwijst Riet kerk naar een unaniem aanvaarde Kamermotie van de PvdA-kamerleden Alders en Moor, waarin het rijk gehouden wordt aan een voortrekkersrol in het scheppen van werk. moet worden in banen van permanent 32 uur per week, een plan waarvan niets is te-- rechtgekomen, zo heeft Riet kerk toegegeven. Ook dit plan wordt nu - op uitdrukkelijk verzoek van de centrales - op nieuw uit de ijskast gehaald. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - Edah moet zich morgen voor de economische raadkamer van de Bossche rechtbank verantwoorden voor het stunten met brood. Tegelijk bereidt de bakkers organisatie Nederlandse Bak kerij Stichting een kort geding voor tegen het grootwinkelbe drijf. De raadkamer beslist of Edah onmiddellijk verboden moet worden Nederlands brood onder de minimumprijs te verkopen, zoals de officier van justitie heeft gevraagd. Een zegsman van Edah heeft al te kennen gegeven dat de actie in dat geval wordt beëin digd vanwege de hoge boetes die dan kunnen worden opge legd. Een gesprek tussen de Edah-directie en het bestuur van de Bakkerij stichting had gistermorgen geen resultaat. Staatssecretaris Van Zeil (Economische Zaken) heeft de bakkers gistermorgen in een gesprek volledige steun toege zegd. Hij voelt er niets voor suggesties om de bodemprijs van het brood in te leveren voor een financiële steunrege ling van de overheid. De bakkers zelfs vrezen dat de gevolgen desastreus zijn voor de kleine zelfstandigen als de 'broodoorlog' nog lang duurt. De strop zou groot zijn omdat in de bakkerswereld met succes maar met grote moeite de overcapaciteit be streden is. Overigens is de Stichting juridisch niet in staat de eigen leden te verbie den brood te leveren aan de Edah, zo werd gisteren meege deeld. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Voorlopig zal de 'tweeverdienerswet' niet worden veranderd. Staatssecretaris Koning (Fi nanciën) overtuigde de meerderheid van de Tweede Kamer er gisteren van dat hij minstens drie maanden nodig heeft om het onderzoek af te ronden naar de ef fecten van de wet voor gezinnen waar een klein twee de inkomen binnenkomt. Koning erkende dat de voorlichting 'niet geslaagd' is, zodat nogal wat mensen beslo ten hebben hun baantje op te zeggen. Hij wilde niet toezeg gen of dat onderzoek tot een verandering zal leiden van de regeling. Volgens hem moeten niet alleen de effecten op de arbeidsmarkt (het opzeggen van een baan) bekeken wor den, maar ook de kosten die gemoeid zijn met een verande ring. Hij voelde er weinig voor om een eventuele verandering met terugwerkende kracht te laten ingaan. Als er dus al een versoepeling komt voor gezin nen met een tweede inkomen van tussen de 5000 en 10.000 is niet gezegd dat die vanaf 1 januari geldt. Op 1 juli krijgen met name mensen met derge lijke inkomens via de 'voe toverheveling' te veel betaalde loonbelasting ineens terug. Koning reageerde daarmee op opmerkingen die CDA- fractievoorzitter De Vries ver leden week had gemaakt in een Vara-tv-programma. De Vries had daar gezegd dat mensen met een klein tweede inkomen hun werk eraan heb ben gegeven, omdat de inkom sten nagenoeg geheel worden wegbelast. Hij eiste toen dat het kabinet daaraan iets zou doen. CDA-woordvoerder Van Iersel restte gisteren weinig anders dan te erkennen dat zijn partij verleden jaar de consequenties voor mensen met dat kleine tweede inko men onderschat heeft. Hij zei gelaten de studie van Koning te zullen afwachten. DEN HAAG (ANP) - Het sys tem van loon- en inkomsten- oelasting moet veel eenvoudi- Dat is de mening van vrij- (1 de hele Tweede Kamer. kabinet moet gaan streven Daar die vereenvoudiging van i huidige systeem dat veel te «gewikkeld is, zodat vele be- astingpiichtigen absoluut niet "jeer in staat zijn om hun aan- gj'tebiljet in te vullen. Dit 'eek gisteren bij de behande- «)g van de begroting van het 'tusterie van Financiën in de Tweede Kamer. PvdA-woordvoerder Ver meend wees erop dat er steeds meer een beroep wordt gedaan op de belastingdienst om be hulpzaam te zijn bij het invul len van de belastingaangifte. Vermeend liet blijken het on bevredigend te vinden dat de belastingambtenaar in dat ge val twee petten draagt, name lijk eerst die van invuller en daarna die van controleur. Hij suggereerde de mogelijkheid om belastingambtenaren tij delijk op basis van vrijwillig heid toe te voegen aan bureaus voor rechtshulp, waar ook veel mensen komen met vragen over hun belastingformulier. Vermeend vroeg in een motie om een commissie in te stellen die de vereenvoudiging van de loon- en inkomstenbelasting moet onderzoeken. Hij bepleitte tevens het in voeren van een periode van maximaal twee maanden voor het afhandelen van bezwaar schriften en de introductie van de mogelijkheid van een fis caal kort geding. Deze laatste suggestie werd gesteund door WD-woordvoerder De Grave. Hij vindt bovendien dat er een centrale klachtenafdeling moet worden opgericht bij het ministerie van Financiën met de bevoegdheid om bij ge rechtvaardigde klachten van belastingplichtigen snel te kunnen optreden. Wat betreft het functione ren van de belastingdienst lie ten de woordvoerders van de grote fracties zich bezorgd uit over de hoge mate waarin be lastinginspecteurs de over heidsdienst ver(aten. Bij staatssecretaris Koning werd aangedrongen op actie om dat tegen te gaan. Wolters (CDA) signaleerde dat er nogal wat verschillen zijn in het accepteren van af trekposten door de verschil lende belastinginspecties. De verschillen zijn vaak zo groot dat er kan worden gesproken van tegenstrijdig beleid. KAATSHEUVEL (ANP) - De dienst gemeentewerken van Loon op Zand is gisteren begonnen met het oprui men van de enorme hoeveelheden mest, afval en kada vers in een sterk vervuilde boerderij van twee bejaarde zusters in Kaatsheuvel. Met het afval uit het huis wer den 25 vrachtwagens gevuld. Verwacht wordt dat de hele schoonmaakoperatie vier tot vijf dagen in beslag zal nemen. De kosten worden geschat op 20.000 gulden. De twee bejaarde zusters zijn voorlopig ondergebracht in een op hun terrein geplaatste caravan. Volgens de Rijkspolitie hebben zij zich schuldig gemaakt aan overtredingen van de Hinderwet, de Wet Bodemver ontreiniging en de Wet Economische Delicten. - fotoanp DEN HAAG (ANP) - Van alle boeren en tuinders heeft één op de vier vorig jaar een een malige uitkering van 450 gul den gekregen omdat het inko men over 1982 lager was dan het wettelijk minimum. Van de 30.000 aanvragen zijn er 27.000 gehonoreerd. Dit blijkt uit een woensdag gepubliceerd onderzoek van het Landbouw-Economisch Instituut. Bijna alle agrariërs met deze uitkering hebben ook een aanvraag ingediend voor 1983. In totaal hebben 34.000 on dernemers in het midden- en kleinbedrijf hebben vorig jaar de eenmalige uitkering voor zelfstandigen over het boek jaar 1982 ontvangen. Ongeveer 44.000 zelfstandigen hebben de uitkering aangevraagd maar daarvan is 22 procent afgewe zen. Het aantal uitkeringen in de binnenscheepvaart is op vallend groot: 40 procent van de zelfstandige binnenschip pers. Opmerkelijk is het dat veel ondernemers die de uit kering krijgen hun bedrijf zelf hebben gesticht. A J i/ Dat wintertje van drie -weken heeft voor ons allemaal een le lijk staartje! Want wat staat ons nu te wachten? Een koude douche! Overal in Nederland probeert men geld te slaan uit de vorst periode die nog niet eens goed genoeg was voor een behoor lijke Elfstedentocht. Mijn win tertenen trekken samen van ellende. Het CBR wil de rij-examens duurder maken, omdat er deze maand verlies geleden is. Wat denken ze wel? Dan kunnen ze beter een bureautje in glij-be wijzen beginnen. Ambtenaren die in de kou bui ten gewerkt hebben, krijgen in Amsterdam een kou-toeslag. Nu willen ze dat in Den Haag ook. Wat doen ze met die 200 gulden? Een nieuwe koelkast kopen? Gasbedrijven willen alvast on ze voorschotten verhogen. Straks eisen mensen subsidie omdat de sneeuw en de dooi hun auto aangetast hebben. En misschien wil de NS de trein kaartjes duurder maken om wissel-warmers te kunnen ko pen die wél tegen strenge vorst kunnen. Zo blijven we aan de gang. Er is wekenlang niet gevoetbald. Worden de supporters straks van huis opgehaald en per li mousine naar het stadion ge bracht om de winter-smart te verlichten? Sommige mensen denken, ge loof ik, dat de korte winter een blunder van dit kabinet was. We zullen gewoon moeten ac cepteren dat Koning Winter nog steeds leeft. De enige die goed tegen elke winter kan, is minister Brink man. Die heeft een heleboel zout over, want hij hoeft niet meer op alle slakken zout te leggen. MERIJN Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Een meerder heid van de Tweede Kamer wil de vrijstelling van rente voor betasting optrekken van 700 voor alleenstaanden en 1400 voor gehuwden tot 1000 en 2000. VVD en CDA gaven dat gisteren te kennen. Staatssecretaris Koning (Fi nanciën) zei het daar niet mee oneens te zijn, maar hij wees er wel op dat dit de schatkist 100 miljoen aan opbrengsten scheelt. Dat bleek gisteren tijdens overleg tussen de Kamercom missie en de bewindslieden van Financiën. CDA en WD willen desondanks vasthouden aan hun plan. Koning zei verder dat het bedrag voor gehuwden pas verhoogd is om de vlucht van spaargelden naar Duitsland, die de laatste maanden vooral in de grensstreken sterk was toegenomen, in te dammen. Geen kans maakt een WD- voorstel om het vrijgestelde bedrag voor winstdelingsrege- lingen te verhogen van ƒ750 naar 1000. Koning zei dat het hem niet gebleken was dat die regelingen niet voldoen door de lagere vrijstelling. Aange zien niemand verder in de Ka mer aandrong op een versoe peling is het plan onhaalbaar. ADVERTENTIE Elke opticien lijkt even goed. Maar dat is gezichtsbedrog. Al merkt u dat misschien niet meteen. Kom liever meteen naar Van Maaren. Die biedt u - letterlijk en figuurlijk! - gegarandeerd de bril die 't beste bij uw ogen past U zult er jaren plezier van hebben. En u betaalt hetzelfde. OPTICIENS VAN PROFESSIE. KENNERS VAN KONTAKTLENZEN. Breda: Ginnekenstraat 16, telefoon 138370 MAANDAG VANAF 13.00 UUR OPEN

de Stem | 1985 | | pagina 2