ken Grutmoole Sas: ook regiodans HORSTRA LEGT VOORZITTERSHAMER KAMER VAN KOOPHANDEL NEER Jaarvergadering van winkeliers in Axelsestraat Diamanten echtpaar in Westdorpe Voetganger twijfelt: toch voorrang Profileer van direkte fabrieksverkoop m terneuzen in de Schouwburg te Middelburg INA ZEELAND m/OENSDAG 30 JANUAR11985 VAN ZEELAND Effect Ontslag' ;en Plaatselijk nieuws Sas van Gent Terneuzen Westdorpe Klachten spreekuur jongeren SKW en Crazy Horse actief in Westdorpe Jaarvergadering en feestavond Sasse harmonie examens IMü extra laag geprijsd tot 70% korting Op is opalles halve prijs 'A A. 'f\\ v m 12 meter. Uitge- eter. Uitgestorven. meter. Uitgestorven. rca ~p eiland Kokodo, In een koe geroepen, die van zo'n beest kunnen as (moerasgas) ont- m wat voor reden ook, !e pens barsten. Er zijn m gewoon (poef) door rikken om dat gas af te et een klein gat er in ook met een slag van- t verhaal: die veearts e sigarettenaansteker aan het ontgassen was. een fikse steekvlam n heel dat spel brandde et maar na. 'e dikzak van 27 meter, Hij leefde vermoedelijk in moerassige lagunen, s hij waarschijnlijk te iet helemaal overeen- -oet er weinig toe. In die pteneters, wie weet met jachtige dieren dus. Nu in moerassen ontstaat zie je het opborrelen; ie bellen onder het ijs vlak erbijhet zal wel ndt het ook, gewoon uit nog donker was - zag sten en dergelijke. Gas- ontbranden als ze ge- Voor methaangas geldt i in opwaartse richting we doorgang) van ten- er diameter bij gewone pure, nuchtere werke- e zou men op een school olauwe vlammetjes op- eras, eden: een oprisping van or een lange slokdarm ding? Niet uitgelsoten- methaangas ontbrandt mde gas boven een moe- uurlij k geen veearts met teker. Verbrandt zo'n waar zou zijn, zijn bek vuurspuwer zijn bek. n. it et nemen wil dit verhaal n minst iets van hebben: an beesten zoals de bra- ebben. Niet de soort zelf. •lijk pas later zijn uitge- iet dat het waar is, maar verhalen ontstaan kun- aals: niks rammelt nie. De komende jaren zullende ige machines worden aan- chaft. In totaal is er een ut tering van zo'n driekwat joen gulden mee gemoed is dat is geen kleinigbe'0, ar het gaat goed in de vlas- dhandel. Wij hebben zaden een goed ras en we durven wel aan". Het bedrijf na een eerdere soortgelijk, astering ook al aanspm8 nen maken op gelden u ontwikkelingsfonds, maa mogelijkheid is toen ove hoofd gezien. T16 PAGINA ZEELAND 3 Van ome correspondent «AS VAN GENT - Een uit breiding van het danspro- sramma en het accepteren van jrie buitenlandse uitnodigin gen Dat waren de belangrijk ste gesprekspunten van volks dansvereniging De Grutmoole tijdens de jaarlijkse ledenver gadering. Behalve Nederlands geo riënteerde dansen gaat de Sas se volksdansvereniging zich nu ook bezighouden met dan sen uit de eigen regio Zeeuwsch-Vlaanderen en na burig België. Deze dans-specialisering betekent voor De Grutmoole echter wel dat men zelf onder zoek op dit gebied moet ver richten. Raymond Bruggeman en Alex Wilbrink hebben zich dan ook met deze taak belast. Geregeld gaan deze twee op bezoek bij bejaarde mensen en proberen zij via gesprekken er achter te komen of in de folk lore van de eigen omgeving nog bepaalde streekeigen dan sen terug te vinden zijn. De Terneuzense 'lansierskadrie- l'is hier een voorbeeld van. Ook is inmiddels door het Grutmoole-orkest een zelf ontdekt oud lied over Sas van Gent ten gehore gebracht. De regiodansen vragen ver der een geheel eigen oud kos tuum. Dit kostuum komt naast het basiskostuum van de Sasse volksdansers te staan. Mensen die dergelijke kostuums nog in het bezit hebben of met be trekking hierop aanwijzingen kunnen geven, worden ver zocht contact op te nemen met de Grutmoole-leiding. Wat het buitenlands reis programma betreft, heeft men tijdens de jaarvergadering be sloten uitnodigingen uit Duitsland, Noorwegen en Po len aan te nemen. Begin april gaat De Grutmoole voor een weekeinde naar het Duitse Soest en eind augustus staat een week Noorwegen op het programma. De reis naar Po len, pas in 1986 gepland, is te vens aangenomen. Uitnodi gingen uit Portugal en Turkije werden afgewezen. 'Westerschelde vormt een psychologische scheiding Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - Tijdens het gesprek wijst K. Horstra op een luchtfoto van Zeeuwsch- Vlaanderen en omgeving. „Kijk, er is geen grens zichtbaar. Zo zou het in het echt ook moeten zijn. Die politieke grens moet zo min mogelijk een barrière zijn". Op de foto is de Wester- schelde als een levensader zichbaar. „De Schelde is ook in werkelijkheid een levens ader voor de regio. Het is on ze verbinding met de rest van de wereld. De industrie in de streek moet het open water zo goed mogelijk ge bruiken". Ir. K. Horstra is sinds be gin dit jaar officieel geen voorzitter meer van de Ka mer van Koophandel en Fa brieken (KvK) voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Vijf jaar lang hanteerde hij de voorzittershamer, nu heeft hij echter geen tijd meer voor die functie. „Het kostte teveel tijd, maar ik blijf wel gewoon lid". Jarenlang heeft de KvK zich ingezet voor een vaste oeververbinding over de Westerschelde. „We hebben ons neergelegd bij het feit dat de VOW er voorlopig niet meer in zit. We blijven ech ter wel hopen op goede ver bindingen die niet duur zijn en voor weinig wachttijden zorgen. Het maakt niet zo veel uit of het een tunnel is of goede en snelle veerverbin- dingen. Het gaat er maar om dat we vanuit Zeeuwsch- Vlaanderen gemakkelijk aan de overkant kunnen komen". Meerdere malen wijst Horstra tijdens het onder houd op het psychologisch effect van de Westerschelde. „Het is een barrière. Mensen komen niet zo makkelijk naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Ze moeten door België of ze moeten een boot nemen. Het is voor de industrie in de streek jarenlang een pro bleem geweest om geschikte mensen te krijgen. Men ging liever naar Groningen, Am sterdam of Den Bosch. Op het ogenblik is dat echter geen probleem meer. De gro te werkloosheid heeft daar natuurlijk mee te maken. Vaak zag ik dat mensen, die vanuit de rest van het land Scheidend KvK-voorzitter ir. K. Horstra: „Mensen komen niet zo makkelijk naar Zeeuwsch-Vlaanderen naar hier Kwamen, het maar een jaar uithielden of nooit meer weg wilden". Regelmatig bezoeken be windslieden uit het Haagse de streek. Tijdens zulke ont moetingen geeft de KvK al tijd wel een boodschap mee - FOTO WIM K00YMAN naar Den Haag. „Mijn erva ring is dat die boodschappen meestal niet in een la ver dwijnen. Het effect is na tuurlijk niet direct te mer ken, maar als wij die lieden op iets belangrijks wijzen, dan gebeurt er meestal wel iets". Horstra noemt bijvoor- beed het 's nacht openblijven van het douanekantoor bij Sas van Gent, waardoor het vrachtverkeer ook 's avonds laat vanuit Brabant naar Zeeuwsch-Vlaanderen kan rijden. Hij hoopt dat in de toe komst de milieu-eisen aan gepast worden aan de regio's. In België zijn de eisen lager. Regelmatig klaagt de KvK over deze concurrentiever valsende eisen. „We moeten beseffen dat we in een rela tief dun bevolkt gebied le ven. We zitten ook met een Westerschelde die een erg groot zelfreinigend vermo gen heeft. Ik praat niet over zware metalen, maar over verontreiniging die natuur lijk wordt afgebroken. We moeten er natuurlijk ook naar streven dat bij onze zuiderburen dezelfde milieu- eisen gelden als bij ons". De havenautoriteiten van Gent dringen al jaren aan op het vergroten van het kanaal van Sas van Gent. Horstra weet niet of het kanaal wel groter moet worden. „In plaats van een nieuwe sluis bouwen en het kanaal ver diepen, is het natuurlijk ook mogelijk om een buitenha ven aan te leggen waar de grootste schepen kunnen ko men. Daar kan je dan de vracht overladen in kanaal schepen. Men speelt met het plan om ten westen van de Dow zo'n haven te bouwen. We moeten maar eens kijken wat het duurste wordt en wat economisch haalbaar is". De vertrekkende KvK- voorzitter is in het dagelijks leven directeur van de Zuid- Chemie in Sas. Zijn bedrijf heeft onlangs een reorgani satie ondergaan. De werkne mers van 57 jaar en ouder zijn toen onslagen. De Glas fabriek in Sas van Gent heeft ook zo'n maatregel ge nomen. Ze hebben daar spijt van, want ze missen nu een groot aantal mensen met veel ervaring. „Kijk, het is een afweging die je moet maken. Bij een crisissituatie moet je een keuze maken. Je kan natuur lijk ook van alle leeftijds groepen een deel ontslaan. In dat geval zijn de sociale ge volgen echter veel groter dan in het eerste geval. Als je uit alle leeftijdsgroepen mensen op straat zet, dan weet je op dit moment zeker dat een groot deel, de groep tussen de 40 en de 60 jaar, nooit meer aan de bak komt. Dat heeft een zeer grote invloed op het gezin. Onze keuze was dan ook om de oudste werkne mers te ontslaan. Het blijft natuurlijk een vreselijke be slissing, maar je moet een besluit nemen. In elke situa tie doe je mensen weg met ervaring". Bolling - Bolclub Ons Genoe gen hield een clubbolling. Uit slag: I. J. d'Haens, 2. R. He- melsoet, 3. F. Pieters, 4. M. van Acker, 5. A. Verschelden. Vogelbeurs - De Sasse Vogel vrienden houden zondag een vogelbeurs in cultureel cen trum De Speye. Ook dit keer biedt de Sasse vogelvereniging de mogelijkheid vogels te ko pen, verkopen of te ruilen. Boekhandel Promenade is aanwezig met een stand met vogelboeken en aanverwante literatuur. De beurs duurt van 10.00 tot 13.00 uur. Bowlingstanden - Bowling- bond Sas van Gent maakte na dertien speelweken de stand op. Die geeft het volgende beeld: A-klas heren: 1. U. Ver slijpe 184 pins, 2. F. Roeb 175, 3. W. Dijsselinck 171, 4. R. Lam mens 171,5. J. de Leux 169. Da mes: 1. E. Neve 166, 2. E. Ran- schaert 163, 3. M. de Clerck 154, 4. E. de Leux 149, 5. M. Maes 147. Hoogste game R. van Overmeeren met 268 pins. B- klas heren: 1. H. Maes 168, 2. J. Stracke 164, 3. W. Smeenk 153, 4. J. Simons 153, 5. O.Saey 152. Dames: 1. Y. Saey 154, 2. M. Dedecker 151, 3. H. Smeenk 144, 4. W. Simons 143, 5. S. de Roo 143 pins. Teams: Foulli- ners 12-28, Pinknokkers 13-27, Azijnhalzen 11-24, De Grote Vegers 11-24, Butj ze 10-24. Cursussen - De stichtng So ciaal Kultureel Werk start in februari bij voldoende deelna me diverse cursussen. Ze wor den gegeven in De Roselaer. Mogelijkheden zijn er voor schilderen, volksschilder kunst, yoga voor beginners en gevorderden, zelf kleding ma ken, creatief zijn, karakter poppen maken en tuinieren. Voor informatie en inschrij ving kan men zich wenden tot De Roselaer, Noordstraat 5. Voor de lagere schooljeugd zijn er de timmer-, handwerk en woensdagmiddagclub. De timmerclub is op dinsdag avond en de handwerkclub op dinsdagmiddag. Jazz - In het Terneuzense cafe Porgy Bess vertelt Hans Zuiderbaan vrijdag over klei ne jazz-combinaties, zoals het Modern Jazz Kwartet. Hij laat ook een groot aantal platen horen. De bijeenkomst begint om 22.30 uur. Groepsvieringcn - In West dorpe worden vieringen ge houden met medewerking van verscheidene plaatselijke groepen en verenigingen. Vrijdag 8 februari is de tradi tionele gezinsdag van de NCB, die wordt geopend met een ge zamenlijke kerkdienst. Onder het thema Samen Werk wordt zaterdag 9 maart een gezins viering gehouden voor school kinderen en hun ouders. Zon dag 17 maart is de voorjaars viering van de Steungroep Ontwikkelingssamenwerking en donderdag 2 mei leidt bis schop mgr. Ernst van Breda een kerkdienst en de kinderen van de zesde klas van de basssschool krijgen het vorm sel toegediend. Ook is begon nen aan de voorbereidingen op het communiefeest van een aantal kinderen van de school. Van onze correspondent TERNEUZEN - Maandag hield de Vereniging Onder nemers Axelsestraat en omgeving (VOA) haar jaar lijkse algemene ledenvergadering. In zijn openingswoord wees voorzitter J. den Toonder op do samenwerking in federatief verband met collegavereni- Bingen en met de plaatselijke yVV. Ook de stichting Promo tie Zeeuwsch-Vlaanderen heeft de aandacht. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De Jon gerenbeweging, verbon den met de FNV, in Ter- neuzen houdt vanaf mor gen wekelijks een klach- 'enspreekuur voor jonge ren. Het kantoor aan De Blokken is elke donder dag van 14.00 tot 17.00 °Pen voor jongeren die vragen of klachten heb ben over zaken zoals joon, overwerk, vakan tiedagen en uitkeringen. Voor erg dringende za ken kan ook op een ander "idstip contact opgeno men worden met de be weging (01150-97025). Ook werkgevers die ln'ormatie willen hebben over de verplichtingen «genover hun personeel gunnen bij het gebouw aan De Blokken terecht, aarnaast gaat de jonge- wbeweging diverse in- wrmatie-avonden hou- aen. De eerste is op dins- ag 5 februari en gaat r het loonstrookje. De Xnk°mst begint om zu.oo uur. Met algemene stemmen koos men twee nieuwe be stuursleden: de heer J. Vinke en mevrouw K. Abrahamse. De periodiek aftredende vice- voorzitter G. Scheele werd met algemene stemmen herkozen. Voorzitter Den Toonder, ook periodiek aftredend, stelde zich niet herkiesbaar. Aange zien er niet direct een kandi daat voor deze functie be schikbaar was, verklaarde hij zich bereid het voorzitterschap nog een jaar te blijven vervul len. Hij zei wel te hopen dat er in de tussentijd een andere voorzitter wordt gevonden. De contributie werd vastge steld op hetzelfde bedrag als in 1984. Het programma voor 1985 ziet er voorlopig als volgt uit: 28 en 29 juni deelname aan de door de WV te houden Ha venfeesten; 28, 29, 30 en 31 augustus Axelsestraatfeesten. In november St.-Nicolaas in samenwerking met het Evene mentencomité. In verband met de mogelijkeid tot aanvraag van zondagopening besloot de vergadering hiervan geen ge bruik te maken. Men toonde zich tevreden over een op han den zijnd gesprek met de ge meente, omtrent de verkeers- en parkeerproblematiek in de Axelsestraat. Van onze correspondent WESTDORPE - De stichting Sociaal Kultureel Werk en de disco Crazy Horse te Westdor pe hebben een aantrekkelijk activiteitenprogramma sa mengesteld voor hun leden. Nadat het afgelopen weekein de een disco-avond werd ge houden in De Molenkreek, wordt zaterdag samen met Sas van Gent een uitstap gemaakt naar De Ardennen. Zaterdag 9 februari wordt in Westdorpe weer een disco avond gehouden. Voorts is Crazy Horse druk bezig met de voorbereiding van een dagreis naar Phantasialand in mei een zomervakantie in Sparde. Tijdens de carnavalsfeesten draait de disco vier dagen in Concordia. Crazy Horse ver leent ook medewerking aan het kindercarnaval en aan de carnavalsviering voor de be jaarden van Westdorpe. Te vens gaat men een grote ta- lentjacht en playback-show houden in Sas van Gent. Doordat de belangstelling voor de activiteiten van Crazy Horse steeds toeneemt bij de jeugd, krijgt men min of meer te kampen met ruimtegebrek. De medewerkers vinden dat een verandering in de disco, de benedenruimte van vereni gingsgebouw Concordia, drin gend tot stand moet komen. Gedurende de maanden juni en juli wordt de bestaande dansvloer flink vergroot. De kelder van het gebouw wordt helemaal veranderd. Van onze correspondent SAS VAN GENT - Harmonie De Vereenigde Vrienden houdt zaterdag de jaarverga dering, met aansluitend een diner en een feestavond in zaal Engelenroos. De harmonie-le den verzamelen zich 's mid dags al om kwart over een, wanneer een rondgang ge maakt wordt door Sas van Gent. (ADVERTENTIE) Echtpaar D. Teirlijnck-De Bruijcker: 60 jaar getrouwd - FOTO WIM KOOYMAN Van onze correspondent WESTDORPE - Gisteren herdacht het echt paar D. Teirlijck-De Bruijcker de dag waarop het 60 jaar geleden in het huwelijk trad. De heer Teirlijnck is geboren te Zelzate en is 83 jaar. Zijn echtgenote is geboren en getogen in Westdorpe en is 78 jaar oud. Zij geniet nog een goede gezondheid, haar man wat minder. Het echtpaar heeft vijf kinderen, acht klein- en drie achterkleinkinderen. De heer Teirlijnck werkte voornamelijk als fabrieksarbeider bij de CPC en Zuid-Chemie te Sas van Gent. De laatste jaren voor zjn pensio nering werkte hij bij de beschutte werkplaats. In de ruim vijftig jaar dat het echtpaar nu in Westdorpe woont, heeft Teirlijnck altijd zijn grootste hobby, de duivensport, beoefend. Dat bleef hij doen totdat hij om gezondheidsrede nen daarvan enkele jaren geleden moest af stappen. Tussendoor waagde hij zich ook wei eens aan de waterkant om te vissen. Mevrouw Teirlijnck heeft zich altijd bezig gehouden met de opvoeding van de kinderen en het huishou den. Vanaf gistermiddag twee uur stond de deur van hun woning aan de Koninginnestraat 2 te Westdorpe wijd open voor iedereen die het dia manten paar wilde komen feliciteren. En dat waren er velen. Gelukwensen waren er ook na mens het gemeentebestuur van Sas van Gent. Tevens ontving het echtpaar Teirlijnck geluks telegrammen van de koningin en de Commis saris van de Koningin. TERNEUZEN - Een wat on duidelijk proces-verbaal, ge kregen na een eveneens wat onduidelijke verkeersovertre ding. Voor het Terneuzense kantongerecht moest A. de R. uit Hoek zich hiervoor gister morgen verantwoorden. Op 14 februari van het vorig jaar zou De R. over de Guido Gezellestraat in Terneuzen hebben gereden en daarbij een voetganger geen onbelemmer de doortocht op een zebrapad hebben verleend. De R. kon het zich nog herinneren. „Het is daar een vierbaansweg, de voetganger kwam van links, liep door tot de middenberm en bleef toen staan. Daarop dacht ik, hij geeft mij de gele genheid tot doorrijden". Dat deed De R. dan ook. Enige tijd later werd hem ver zocht contact op te nemen met de politie in Terneuzen. Dat gebeurde telefonisch en de be trokken agent begon hem alles te vragen over naam, adres, leeftijd, autonummer enzo voorts. „Het lijkt wel of u een proces-verbaal aan het maken bent", zo merkte De R. toen op. Dat werd hem ook bevestigd. Een en ander, zo bleek gis termorgen, bleef echter ondui delijk. maar niet voor officier van justitie mr. T. Stein. „On duidelijk is voor u of u wel of niet gehoord bent. Maar als een voetganger op de zebra is, behoort een automobilist te stoppen, ook al houdt de voet ganger even de pas in". Hij eiste een boete van 65 gulden of 2 dagen hechtenis. Kanton rechter mr. H. Tichelman wil de wel rekening houden met de onzekere situatie en kwam tot een uitspraak van 50 gul den boete of één dag. Ook na afloop van de leden vergadering is er een rond gang. Behalve de gebruikelij ke jaarverslagen blikt de har monie vooruit op 1985 en ko men suggesties aan de orde voor het nieuwe jaarprogram ma. Tevens staat een verkie zing van bestuursleden op de agenda. Robert de la Ruelle en Eddy Kalfsveld zijn herkies baar, Johnny Mijnsbergh niet meer. De feestavond wordt muzi kaal opgeluisterd door het or kest Nightingale. De feest avond is bedoeld voor alle le den, donateurs en allen die de Sasse harmonie een warm hart toedragen. EINDHOVEN - Aan de TH te Eindhoven behaalde Jan de Koning uit Walsoorden de in genieurstitel in de bedrijfs kunde. Kortingen tot 70% De Sola -fabriek komt naar u toe. Met o.a. bestek- en geschenkartikelen, roestvrij staal serviesgoed en keukengerei voor ongekend lage prijzen. Éénmalig kunt u profiteren van extra laag geprijsde fabrieks- restanten, beursgoederen en showroommodellen. Sola kwaliteit nü met kortingen tot 70% Doe uw voordeel en kom naar de SCHOUWBURG, MOLENWATER 99 TE MIDDELBURG. TELEFOON 01180-25156. (Foyer). Bestekartikelen Diverse bestek-artikelen vanaf 1.- 6 theelepels of 0 taartvorkjes V3n3t J,- komplete cassettes: diverse show modellen in edelstaal en zwaar verzilverd: 25 tot 50% korting Kookpannen Diverse restanten kookpannen, steel pannen en hapjespannen Keukengerei Praktische keukenhulpen in roestvrij edelstaal o.a. opscheplepels, vlees messen, maatbekers, gardes, enz. Servieswerk Dekschalen, sauskommen, vlees schotels, boter vloten, soepkoppen, saladekommen, koffiepotten, thee potten, melkkannen, suikerpotjes enz enz. Geschenkartikelen Restanten verzilverde theelepels, taartvorkjes, suikerschepjes, bloem- vaasjes, kandelaars, koperwerk enz. Voor echte weggeef prijzen Dit is slechts een kleine greep uit het enorme aanbod. Bezoek onze verkoopshow en profi teer van eenmalige extra lage|prijzen. De goederen staan opgesteld in de foyer van de Schouwburg, Molenwater 99, Middelburg. Oók gemakkelijk bereikbaar per openbaar vervoer. Speciale verkoopdagen (koopavond geopend) Vrijdag extra koopavond Woensdag 30 jan. Donderdag 31 jan. Vrijdag 1 febr. Zaterdag 2 febr. 10.00-17.00 uur 10.00-21.00 uur 10.00-17.00 uur 10.00-16.00 uur

de Stem | 1985 | | pagina 9