195, 112.- 143434 Timman laat kans op zege liggen Van Staveren: toegenomen startsnelheid CRMTItV KOUFRONT ZAKT AF NAAR ESKILSTUNA Eredivisieclubs blijven in eigen land Gemser wil scouting bij marathonrijders Startverbod op WK voor Girardelli Vakantie, plannen in Nederland of België? Vraag dan onze gratis vakantie gids! Financieel risico GP Zandvoort voor FOCA ZATERDAG 26 JANUAR11985 050- wTX \otermans en Willem II uit elkaar aan eind seizoen Geen problemen voor McEnroe Maria Epple wint slalom West-Duitsland wint Noordse combinatie MIDL0TT0 Robert Millar gewond bij auto-ongeluk Hopman tegen Bozjev op vijf kilometer Rally Monte Carlo in Frans beheer Miljonair laat club een half miljard na SPORT IN 'T KORT Oosting in finale onderuit Dubbele winst badmintonteam Gewichtheffers met dubieuze medicamenten A67 T26 PAGINA SPORT 2 Boordevol Informatie over: Vakantiedorp HET LAND VAN BARTJE Drentse Hondsrug (Ees), 250 bungalows. Honderden ruime kampeerplaatsen. Zwembad, reuze-water glijbaan, midgetgolf- tennisbanen, sport- speel velden, crèche, ponyranch, pannekoekenhuis, kapper, restaurant, videotheek etc. Paasarrangement 5/4 9/4 (5 dagen), 4-6 pers., sfa-karavan IfH ijsselmeer (Andijk), 400 bungalows. Overdekt zwembad, buitenbad met reuze-waterglijbaan. Tennisbanen, sport- speel velden, midgetgolf, panne- koekenhuis, restaurant, videotheek, crèche, pony ranch, winkels etc. Midweek f/m 13/5 (5 dagen), 4 pers. bungalow, v.a. Oldeberkoop (Friese Wouden). Ongerepte natuur. Luxe bungalows. Speelvoorziening voor de kleintjes. Tientallen fiets-, rij- en wandelroutes. Vakantieweek 29/6 - 5/7 (7 dagen), 6-8 pers., bungalow Biddinghuizen (Veluwe- meer). Flevoland op haar mooist. Midden tussen bossen. Nabij strand en water. Zwembad, tennis banen, winkel. 55+ arrangement in mei (volle week). t/m 10/5, 6 pers., bungalow Stavelot (Belgische Ardennen). Ruime chalets, bungalows en apparte menten in bosrijke omge ving. Zwembad, tennis banen, restaurant, creche etc. Hemelvaart 15/5 - 20/5 (6 dagen 4 pers., appartement. Appartementenkomplex vitamaris Schiermonnikoog. en appartementen ro een subtropisch zwembad, zonnehemel, sauna s, eigen duingebied etc. Lang weekend/ midweek t/m halt mei, 2 pers- vakantieverblijven** «IBVRG - Trainer Jan No lans en Willem II gaan |(ii het einde van dit seizoen „It elkaar. git besluit is volgens Wil- U-voorzitter Groels in lóed overleg genomen. Het initiatief ging uit van het be- jWur van de Tilburgse eerste- jivisieclub. De spelersgroep is op de hoogte gesteld van het vertrek 'i9n Notermans en is gevraagd ,en profiel van de opvolger te schetsen. PHILADELPHIA (AFP) - John McEnroe en Jimmy Con ors hebben zonder problemen jc kwartfinales van de strijd lin het Amerikaans indoor kampioenschap bereikt. McEnroe won met 6-1, 6-2 nan zijn landgenoot Gilbert. Connors had slechts in de eer ste set (tie-break) meer moeite pet de Zweed Edberg. Uitslagen achtste finales: John McEnroe .VSt) - Brad Gilbert (VSt) 6-1, 6-2, Jim my Connors (VSt) - Stefan Edberg (Zwe) li 0-2, Eliot Teltscher (VSt) - Tim ifayotte (VSt) 1-6, 7-6,6-3, Yannick Noah (Pra) - Cassio Motta (Bra) 6-1, 6-2, Scott Dsvis (VSt) - Tomas Smid (Tsj) 6-4,6-3. (ROSA (DPA) - Maria Epple- Beck heeft gisteren in Arosa de zevende slalom uit de we reldbeker-competitie van dit leizoen gewonnen. Met de zege van de minst befaamde van de zusters Ep ple uit Allgau kwam een eind aan een lange improductieve periode van de Westduitse da- messkiploeg op het onderdeel slalom. De laatste slalom- overwinning van West-Duits- land dateerde van 1976, toen Rosi Mittermaier in Copper Mountain (VSt) zegevierde. Angelika van der Kraats eindigde op de 31ste plaats in één minuut en 54,65 seconden. Zij had ruim 6 seconden ach terstand op winnares Maria Epple. Het eindklassement tel de 35 dames. ilClbg: 1. Maria Epple (WD1) 1 minuut tn 48,11 seconden, 2. Tamara McKinney (VSt) 1.48,12,3. Erlka Hess (Zwi) 1.49,15,4. Perrine Pelen (Fra) 1.49,16, 5. Blanca Fernandez-Ochoa (Spa) 1.49,70,6. Marla- RosaQuario (Ita) 1.50,07,7. Michela Figi- w (Zwi) 1.50,10, 8. Ulrike Maier (Oos) 15024,9. Brigitte Oertli (Zwi) 1.50,37, 10. Paoletta Magoni (Ita) 1.50,45. SEEFELD (SID) - De West duitse ploeg heeft bij de we reldtitelstrijd in Seefeld de lindenwedstrijd in de Noordse combinatie gewonnen. Het trio Müller-Schwarz- Weinbuch verdedigde in de skiloop de bij het schanssprin gen veroverde voorsprong met succes. Noorwegen eindigde, op 1.45, als tweede. De derde plaats was voor Finland, dat ruim zes minuten achterstand opliep. UtJlag Noordse combinatie landenwed- UrlM: 1. West-Duitsland 1.276,90 punten, Noorwegen 1.256,02, 3. Finland 1.202,60, 1 Sovjet-Unie 1.199,34, 5. DDE 1.174,58, 6. Men 1166.58, 7. Oostenrijk 1.150.96, 8. ujechoslowakije 1.136,88, 9. Verenigde Stalen 1.115,42, lO.Japan 1.086,32. Bimiaiifludiïïn VOETBAL - Het nationale voetbalelftal van Hongarije, dot dinsdag een vriendschap pelijk duel tegen West-Duits- «nd speelt, moest vrijdag te gen Jong Spanje met 0-0 ge degen nemen. Voor 12.000 toeschouwers stopte de Hon gaarse doelman Disztl halver wege de eerste helft een straf- J®N HAAG (ANP) - De trek- toig van de cijfers van mid- totto 3A heeft geen winnaar Jan de hoofdprijs opgeleverd, uitslag: eerste prijs: geen winnaar; tweede prijs: geen winnaar; derde prijs: 21 win aars, die ieder f. 12.377,20 ont vangen; vierde prijs: 1,937 ■todnemers krijgen ieder f. ",10; vijfde prijs: 36.050 deel- "amers krijgen ieder f. 5,00. ^JULOüSE (AFP) - De «hotse profwielrenner Ro- ft Millar, vierde in de Ronde Frankrijk 1984, is donder- 8 gewond geraakt bij een ..„ongeluk in de omgeving Van Toulouse. MiUar is met verwondingen an het gezicht - en de borst ar het ziekenhuis vervoerd. 'J' ^handeling is hij dadelijk eer vertrokken. De taaie thn°t Wordt over enkele dagen van verwacht om de prijs sportman van het jaar' in 'htvangst te SEEFELD (SID) - Mare Gi- rardelli, aanvoerder in het klassement om de algemene wereldbeker, zal niet mogen deelnemen aan de wereld kampioenschappen skiën, die van 30 januari tot 10 fe bruari in het Italiaanse Bor- mio worden gehouden. Dat verklaarde de Zwitser Gianfranco Kaspar, secreta ris van de internationale skifederatie (FIS), gisteren in Seefeld na een speciale vergadering van het bestuur van de FIS. De 21-jarige Girardelli wordt een startverbod opge legd, omdat hij als Oosten rijker met een Luxemburgse licentie skiet. Volgens de statuten van de FIS kan een land alleen deelnemers in schrijven, die ook het staats burgerschap van dat land bezitten. In het geval van Girardelli had Luxemburg de mondelinge toezegging aan de FIS gedaan Girardel li in te burgeren, maar dat is volgens Kaspar niet vol doende. De Oostenrijkse bond weigert Girardelli in de ploeg op te nemen, omdat hij al vanaf zijn twaalfde jaar voor Luxemburg uit komt. Girardelli zou in Bormio de voornaamste kanshebber zijn op de slalom en reu zenslalom. In dit seizoen won hij in de strijd om de wereldbeker vier van de ze ven slaloms en twee van de vijf reuzenslaloms. Strenge vorst bedreigt EK ESKILSTUNA - Strenge tot zeer strenge vorst bedreigt het Europees kampioenschap all round, dat dit weekeinde in het Zweedse Es- kilstuna zal worden verreden. De verwachtingen zijn namelijk dat in de loop van vanmiddag of uiterlijk vanavond een koudefront, dat gisteren nog ongeveer 150 kilometer boven Eskilstuna lag, naar het zuiden van Scandinavië zal afzakken. In dat front heersen over dag temparaturen van 24 tot 26 graden onder nul, terwijl het kwik gisteren tijdens de training van de deelnemers aan het EK tot zestien graden Celsius onder nul zakte. Het gevolg van de extreem lage temparaturen was dat vrijwel alle ploegen naar op lossingen zochten om eventue le bevriezingsverschijnselen bij de schaatsers te voorko men. Zo werden de lichamen van de Russische deelnemers ingevet met een speciale crè me, voordat zij aan de training begonnen. Maar volgens Di- mitri Botskarjev (overigens reserve) hielp het niet veel en 'stierf hij van de kou'. De Oostduitsers trainden met ge zichtsmaskers op. Het Nederlandse viertal in Eskilstuna, Van der Duim, Vergeer, Schalij en Hopman loste het anders op. In navol ging van Hilbert van der Duim, die een speciaal zeemle ren pak liet maken, toen er sprake was van zijn deelname aan de Elfstedentocht, naaiden de andere vaderlandse schaat- stoppers stukken zeemleer in hun flinterdunne nylon wed- strijdpakken. Henk Gemser: „Een stukje huisvlijt. In Davos zijn we er al mee begonnen. En hier hebben we het verder vervolmaakt. De stukken leer zijn aangebracht bij de knieën, de buikholte, de schouders en de borststreek. Vandaag heb ben we er voor het eerst mee getraind en naar wat ik van de jongens hoor, is het goed be vallen. Ze hebben er in ieder geval bij hun bewegingen geen last van". Om tot een goede test te kunnen komen, togen de Ne derlanders gistermorgen extra vroeg naar het ijsstadion van Eskilstuna. Terwijl namelijk om tien uur de training offi cieel begon, waren zij om half tien al aanwezig. Henk Gem ser: „We wilden voorkomen dat we op een baan terecht zouden komen met veel andere deelnemers. Nu hadden we het rijk alleen en konden we via snelheidstraining uitproberen of die stukken zeemleer niet in de weg zaten". Met name Hilbert van der Duim maakte driftig gebruik van de mogelijkheid om op volle snelheid de wat korte bochten van de baan te lopen. De titelverdediger van dit weekeinde: „Ik had niet zo veel last van de kou. Alleen het ijs hier is kei- en keihard. De splinters slaan er af als je door de bochten vliegt. En bij de start is het link. Zodra je even te haastig weggaat, slaat een schaats onder je achter werk uit. Dus het wordt een kwestie van volledige beheer sing in de eerste meters. Door de kou zullen er in ieder geval geen snelle tijden uitkomen. Ondanks alle voorzorgsmaat regelen, verkillen je spieren toch. En dat zal invloed heb ben op de prestaties". In Eskilstuna wordt zwaar gediscussieerd wat er gaat ge beuren als morgenmiddag in derdaad het aangekondigde zware koudefront het Euro pees kampioenschap in zijn greep zal hebben. Nijvere reglementen-peuteraars heb ben inmiddels uitgezocht dat sinds drie jaar in het ISU- reglement een bij-artikel voorkomt, dat voorschrijft dat bij 20 graden Celsius onder nul geen tien kilometer mag wor den verreden. En dat die af stand, die een all-round-toer- nooi afsluit, dan moet worden omgezet in een drie kilometer. De hoofdscheidsrechter van het EK, de Zweed Kurt Erics son wilde gisteravond bij de loting niet op de dingen voor uit lopen. „Mocht de nood aan de man komen dan zullen we pas zondag een beslissing ne men. Toen in 1967 in Lahti de tien kilometer moest worden omgezet, kwam dat vooral door de wind, die de koude toen haast om niet te harden maakte. Volgens de weers voorspellingen zal hier dit weekeinde bijna geen wind staan. Dus misschien valt het allemaal erg mee", aldus Ericsson. Twee van de kanshebbers voor de Europese titel: Thomas Gustafsson (links) en Hilbert van der Duim. - fotoanp Van onze speciale verslaggever ESKILSTUNA - Opmerke lijk bij de loting voor het EK schaatsen was dat wereld kampioen Oleg Bozjev door de Sovjet-leiders in de twee de groep werd geplaatst. In de zevende rit van de 5.000 meter rijdt Bozjev te gen de Nederlandse debu tant Emiel Hopman. Resultaat loting: 500 meter: 1. Pertti Niityla (Fin) - Rolf FJak-Larssen (Noo), 2. Flits Schalij (Ned) - Viktor Sjasjerin (Sov), 3. An dreas Hoffmann (OD1) - Hein Vergeer (Ned), 4. Michael Hadschieff (Oos) - Hilbert van der Duim (Ned), 5. Hans van Helden (Fra) - Igor Malkov (Sov), 6. Tomas Gustafson (Zwe) - Oyvind Tveter (Noo), 7. Geir Karlstad (Noo) - Uwe Sauerteig (OD1), 8. Hans Stem berger (Oos) - Oleg Bozjev (Sov), 9. Emiel Hopman (Ned) - Hans-Jörg Baltes (WD1), 10. Jean-Noël Fagot (Fra) - David Urbanski (Pol), 11. Hans Magnusson (Zwe) - Tom-Eric Oxholm (Noo), 12. Roman Derks (Pol) - Joakim Karlberg (Zwe), 13. Mario de March (Ita) - Werner JSger (Oos), 14. Andrej Bobrov (Sov) - Urpo Pikkupeura (Fin); 5000 meter: 1. Malkov - Hadschieff, 2. Van Helden - Schalij, 3. Gustafson - Sjasjerin, 4. Falk-Larssen - Niityla, 5. Sauerteig - Van der Duim, 6. Vergeer - Baltes, 7. Hopman - Bozjev, 8. Tveter - Oxholm, 9. Fagot - Stemberger, 10. Magnusson - Hoffmann, 11. Karlstad - Derks, 12. Urbanski - De March, 13. Pikkupeura - Karlberg, 13. Bobrov - Jager. PARIJS (AFP) - Vanaf 1986 zal de Rally van Monté Carlo onder sportieve controle staan van de Franse automobielbond (FFSA). Dat besliste de commissie van beroep van de Internationale Automobiel Federatie (FIA) gisteren in hoger beroep. Tot dus verre werd de Rally altijd onder beheer van de Automobielclub van Monaco (ACM) gehouden. Door deze beslissing dreigt een nieuw conflict te ontstaan over de beroemdste rally in de wereld. Op de achtergrond van de we kenlange strijd staat Jean-Marie Balestre, die zowel voorzitter is van de FFSA als van de sporttak van de FIA, de FISA. Met dit besluit tracht de FFSA de dit jaar afgeweerde controle over de Rally te verwerven. Van onze sportredactie DEN HAAG - De meeste eredivisieclubs blijven in de vermoedelijk laatste week van de verlengde winter stop in Nederland. Slechts FC Groningen reist zondag af naar de zon, naar Benidorm in Spanje. PEC Zwolle verblijft tot en met maandag in Marokko. In een eerder stadium ver keerden Den Bosch, Fortuna Sittard, PSV en Volendam op Spaans en Portugees grondge bied. De overige clubs, inclusief de top teams Ajax en Fey en- oord, blijven binnen de lands grenzen. Het kunstgras en de sporthal zijn de favoriete loca ties voor de trainingen en de oef enwedstrij den. Bij sommi ge betaalde verenigingen is zelfs het eigen trainingsveld al weer goed genoeg om te bespe len. Den Bosch kent tot ieders verrassing een dergelijke si tuatie. De club uit de Noord brabantse hoofdstad werd dit seizoen geteisterd door vele afgelastingen. Ook PSV en Roda JC hebben bespeelbare grasvelden voor de training. AZ moet daarvoor uitwijken naar een ander gemeentelijk complex. Ajax kent slechts modder op de bij velden van De Meer en vertoeft meestentijds in de eigen sportzaal. Het meren deel van de clubs is voor trai ning en oefenpartij uitgewe ken naar de kunstgrasvelden van de hockeyverenigingen, die momenteel in hun winter slaap verkeren. Haarlem, AZ en Utrecht spelen dit weekein de op het kunstgras van het Pim-Muliersportpark een toernooi. RIO DE JANEIRO (SID) - De armlastige Brazi liaanse voetbalclub Ban- gu uit een voorstad van Rio de Janeiro zwemt plotseling in het geld. De op 21 december vo rig jaar gestorven miljo nair Luiz Osvaldo Tel- keira da Silva, ingenieur en professor in de wis kunde, blijkt zijn lieve lingsclub een bedrag van 150 miljoen dollar (ruim een half miljard gulden) te hebben nagelaten. Vol gens een notaris in Rio de Janeiro was Da Silva on gehuwd en had hij ook geen naaste familieleden. De voetbalclub Bangu was zijn enige hartstocht. ZANDVOORT (ANP) - Het fi nancieel risico van de formu- le-I-race om de Grote Prijs van Nederland op Zandvoort is voortaan voor de FOCA, de club van contructeurs. De CENAF, de exploitant van het Circuit van Zand voort, heeft over die regeling een akkoord bereikt met Ber- nie Ecclestone, de topman van de FOCA. Tot en met 1988 wordt de Grand Prix in Ne derland gehouden voor reke ning van de formule-I-con- structeurs, die een zelfde rege ling ook met Portugal, Oosten rijk en Frankrijk onderhoudt. WIJK AAN ZEE (ANP) - John Nunn heeft gisteren in Wijk aan Zee de kloof van een punt met Jan Timman niet kunnen dichten. De Engelse wiskundige moest in de onderlinge partij voor de zesde ronde, waarin hij zwart had, berusten in re mise, Hij was er nog blij mee ook, want in de analyse na afloop bleek dat Tim man een uiterst kansrijke voortzetting over het hoofd had gezien. Nunn moet nu op de tweede plaats Lajos Portisch naast zich dulden. Het Hongaarse schaakstudiehoofd versloeg Viktor Kortsjnoi en kwam net als de Engelse grootmeester op een totaal van vier punten. Gert Ligterink steeg naar de gedeelde zesde positie met een score van vijftig procent door een fraaie overwinning op de Amerikaan Sergei Koedrin. Timman liet het bewust op de Sa- misch-variant van het konings-indisch aankomen. Natuurlijk wist hij ook wel dat Nunn daarmee in de tweede ronde Aleksander Beljavski van het bord had gecombineerd. Timman was thuis tot de slotsom gekomen dat 9. Lg5 veel meer kansen bood dan het slappe zetje h3, waar Beljavski zich van bediende. Er ontstonden nu kenmerken van het Wolgagambiet, waarbij Nunn op de twaalfde zet een pion offerde. Op een gegeven moment stond het centrum van het bord bol van de spanning. In die kritieke situatie verzuimde Tim man Le5 toe te passen. Nu was remise, na 25 zetten, het enig logische resultaat. Kortsjnoi had het in zijn hoofd ge kregen, dat het misschien wel eens een aardig idee was Portisch een voorgift te geven. Op een andere manier is de inlevering van een pion in de prille be ginfase van deze dame-indische partij moeilijk te verklaren. De Hongaar nam het geschenk dankbaar aan en liet zich de voorsprong niet meer ontnemen. Kortsjnoi probeerde zich nog achter een muur van pionnen te verschuilen, maar had geen rekening gehouden met het haast spreekwoordelijke engelen geduld van Portisch. In de tijdnoodfase bleek de muur van Kortsjnoi niet meer te zijn dan een bordpapieren schutting. In verloren stelling gaf hij op de veer tigste zet bovendien nog een stuk weg. Ligterink liep uiterst tevreden rond in Dorpshuis de Moriaan. Hij had met zijn favoriete opening Ben Oni, wat in het Arabisch zoveel betekent als zoon van het verdriet, van Koedrin een be droefd man gemaakt. De Amerikaan zette vrijdag voor het eerst tijdens dit toernooi een bril op. Hij leek echter wel ziende blind, want Ligterink kreeg alle gelegenheid de veel te luchtig gebouw de zwarte formatie op te blazen. Als een soort baanveger schoof de Neder lander met krachtige halen alles wat hem in de weg stond, opzij. Uitslagen zesde ronde Krootmeestergroep: Lobron (WD1) - Beljavski (Sov) 0.5-0.5, Portisch (Hon) - Kortsjnoi (Zwi) 1-0, Spraggett (Can) - Ree (Ned) 0-1, Georgiev (Bul) - Ftacnik (Tsj) 0.5-0.5, Timman (Ned) - Nunn (Eng) 0.5-0.5, Romanisjin (Sov) - Van der Wiel (Ned) 0.5-0.5, Ligterink (Ned) - Koedrin (VSt) 1- 0. Stand: 1. Timman 5 punten, 2. Nunn, Portisch 4, 4. Lobron, Georgiev 3.5, 6. Beljavski, Ligterink 3, 8. Kortsjnoi, Koedrin, Romanisjin, Van der Wiel 2.5,12. Ftacnik, Ree, Spraggett 2. Uitslagen vierde ronde meestergroep: Hodgson (Eng) - Piket (Ned) 0.5-0.5, Rogers (Aus) - Barlov (Joe) 1-0, De Wit (Ned) - Sowray (Eng) 0.5-0.5, De Boer (Ned) - Grooten (Ned) 1-0, Hartoch (Ned) - Por tisch (Hon) 0,5-0,5, Van der Sterren (Ned) - Böhm (Ned) 1-0. Stand: 1. Piket 3,5 pnt, 2. Rogers 3, 3. Van der Ster ren, De Boer en Hartoch 2,5,6. Hodgson, Portisch en De Wit 2, 9. Böhm en Sowray 1,5, 11. Grooten 1, 12. Barlov 0. Het verloop van de partij Ligterink (wit) - Koedrin: 1. d2-d4 Pg8-f6,2. c2-c4 e7-e6,3. Pgl-f3 c7-c5,4. d4-d5 e6xd5,5. c4xd5 d7-d6,6. Pbl-c3 g7-g6,7. g2-g3 Lf8-g7, 8. Lfl-g2 0-0, 9. 0-0 Tf8-e8,10. Lcl-f4 Pf6-h5,11. Lf4- g5 Dd8-b6, 12. Ddl-d2 Lc8-g4, 13. Pf3-h4 Lg4-c8, 14. e2-e4 Pb8-d7, 15. Ph4-f3 a7-a6,16. Tal-cl Pd7-e5, 17. Pf3xe5 Lg7xe5,18. f2-f4 Le5-d4+, 19. Kgl-hl f7-f6,20. Lg5-h4 f6-f5, 21. Tcl-el f5xe4, 22. Pc3xe4,Lc8-f5, 23. b2-b3 Lf5xe4, 24. Lg2xe4 Db6-b5, 25. Le4-d3 Db5-d7, 26. f4-f5 g6xf5, 27. Ld3xf5 Dd7-g7, 28. Lf5-e6+ Kg8- h8, 29. Dd2-dl Dg7-h6, 30. Tfl-H Ph5-g7, 31. Lh4-e7 Dh6-g6, 32. Ddl-f3 b7-b5, 33. Le7xd6 Ta8-c8, 34. Ld6- e5 Ld4xe5, 35. Le6xc8 h7-h5, 36. Lc8-d7; zwart ver liest door tijdoverschrijding. AMERSFOORT (ANP) - Een buitengewoon ongelijk duo heeft vrijdagavond de organisatie van de tiende internationale zwemwedstrijden van Amersfoort in de beurs doen tasten. Na Olympisch kampioene Petra van Staveren beklom de internationaal vrijwel onbe kende Erik Ran het erepodium voor het in ontvangst nemen ■van de honderd gulden, die be schikbaar zijn gesteld voor het vestigen van records. Zij de den dat in de series en halve finales van de vijftig meter nummers, waarmee het jubi leumprogramma werd ge opend. Overigens bleven zowel Pe tra van Staveren als Erik Ran boven de limieten, die de KNZB heeft gesteld voor de nationale records. De enige nationale recordverrichting kwam vrijdagavond op naam van Karin Brienesse. Het Friese vrije slag talent bleef weliswaar in de series op de vijftig meter vrije slag ruim op Annemarie Verstappen achter, maar vestigde met 27.17 seconden wel een natio naal aspirantenrecord. Petra van Staveren toonde in de series van de vijftig me ter schoolslag haar toegeno men startsnelheid met een tijd van 32.54 seconden, waarmee ze 0,3 seconde sneller was dan vorig jaar. Erik Ran, bij afwe zigheid van de in Amerika studerende Hans Kroes weer tijdelijk Nederlands snelste sprinter, liet in de halve fina les van de vijftig meter vlin derslag met 25,68 zien welk een allure hij internationaal zou kunnen maken als hij de con ditie bezat zijn aanvangssnA- heid ook op de tweede baan vast te houden. De lange Zian- zwemmer was zelfs sneller dan de Russen Tkatsjenko en Markovski, van wie laatst ge noemde de Europese titel op de honderd meter in het bezit heeft. Het is te vroeg in het seizoen voor topprestaties. Dat gold uiteraard niet voor Australië, waar het momenteel hoog zo mer is. Vertegenwoordigers van het vijfde continent na men de twee finales van gis teravond voor hun rekening De Olympische finaliste Anna McVann won bij de dames de 800 meter vrije slag in 8.39.40, Bij de heren was Michael McKenzie met 15.32.33 hel snelst op de 1500 meter vrijs slag. De lang niet in topvorm zijnde Arthur de Rouw hac zich in de langzaamste serie laten indelen, maar werd des ondanks in totaal derde mei 16.00.27. Van onze speciale verslaggever ESKILSTUNA - Henk Gemser heeft een provisorisch plan ge lanceerd om nieuwe specialisten voor de lange afstand op te lei den. Om over drie jaar tijdens de Olympische Spelen in Calgarj betere mogelijkheden op de vijf en tien kilometer te hebben dient er onder het driehonderd man tellende veld van mara thonrijders te worden gescout. Volgens het plan moet één ol twee jaar voor de Spelen voor een geïnteresseerd tiental eer specifieke langebaanopleiding starten. Het plan houdt kritiek ir op de voorgangers van Gemser, voor wie het all-round-werk to* in het Olympische seizoen steeds prevaleerde. „Ik maak het be-' leid niet, en de schaatsers evenmin", aldus Gemser. „Maar ik kan wel voorzetten geven. Afgezien van de komst van Hopmar is het potentieel aan talent voor de lange afstanden nimmer aangeboord. En dat is jammer". AUTOSPORT - De Westduit ser Walter Röhrl, vorig jaar winnaar van de rally van Monte Carlo, zal ondanks de griep die hij heeft zaterdag toch starten in de 53ste editie van het evenement. Röhrl kwam vrijdag ziek thuis van een negen dagen durende ver kenning van de route. BRIDGE - Polen, in het na jaar van 1984 winnaar van de Olympiade, neemt deel aan het internationale bridgetoer- nooi, dat van 1 t/m 3 maart wordt gehouden in het Kur- haus te Scheveningen. Behal ve Polen en Nederland zullen nog verschillende buitenland se teams aanwezig zijn. PAARDESPORT - De wed strijden om het Europees kampioenschap voor pikeurs hebben in maart plaats in Ne derland, West-Duitsland en Oostenrijk. Wegens financiële moeilijkheden had West- Duitsland aanvankelijk afge haakt. De data zijn: de 26ste in Hilversum, de 27ste in Wolve- ga, de 28ste in Gelsenkirchen, de 29ste in Pfaffenhofen en de 30ste in Wenen. VOETBAL - De voetbalfede ratie van Seoel heeft een maandsalaris van 10.000 dollar (36.000 gulden) in petto voor een trainer van de nationale ploeg. Hahn Honhg-Kie, on dervoorzitter van de bond, zei gisteren dat Europese en Zuidamerikaanse sollicitanten de voorkeur hebben. VOLLEYBAL - De Neder landse volleybaldames nemen dit jaar voor het eerst sinds lange tijd niet deel aan het toernooi om de Lente-beker, dat van 14 t/m 22 april wordt gehouden in Israël. Reden voor de afzegging is de kwali tatieve armoede van de tegen standers. Het toernooi past daarom niet in de voorberei ding op de strijd om het Euro pees kampioenschap, die in eigen land wordt afgewerkt. De herenploeg zal wel deelne men aan het toernooi, dat be gin april in Denemarken plaatsvindt. LONDEN (Rtr) - Menno Oos ting heeft in de eindstrijd van het toernooi van Peterborough verloren van de Zweedse ten nisser Peter Lundgren in drie sets: 3-6,7-5,6-1. WARSCHAU (ANP) - De Ne derlandse badmintonploeg heeft zich vrijdag op de eerste dag van de strijd om de Helve tia-beker, het officieuze B- kampioenschap van Europa geplaatst voor de finalepouli van vier. In Warschau won de ploeg van interim-coach Fred de Jong beide voorronde-wed strijden. Tsjechoslowakije werd zeer simpel met 7-0 ver slagen, tegen Noorwegen ging het moeilijker, al doet de uit slag (6-1) dat niet vermoeden. In de finalepoule treft Ne derland vandaag en morgen Wales, Polen en België of Ier land. Vandaag worden twee duels gespeeld, zondag is de derde wedstrijd. De individuele resultaten: Nederland - Tsjechoslowakije 7-0. Lex Coene - Mali 15-6,15-9, Pierre Pelupessj - Lemart 15-9,15-12, Eline Coene - Sran- kova 11-0, 11-7, Astrid van der Knaap - Balcarova 11-6, 11-1, Pelupessy/Bas von Barnau-Sijthoff - Mali/Sranek 15-9, 15- 12, Eline Coene/Erica van Dijk - Balca- rova/Lacinova 15-1, 15-3, Rob Ridder/ Van Dijk - Sranek/Srankova 15-10,15-7. Nederland - Noorwegen 6-1. Lex Coene - Berntsen 4-15, 15-4, 15-3, Pelupessy - Roos 9-15,15-1, 15-11, Eline Coene - Berg 11-0, 11-1, Astrid van der Knaap - Ska- gun 11-0, 11-1, Lex Coene/Pelupessy - Stand/Sperre 6-15, 4-15, Eline Coene/ Erica van Dijk - Svarstad/Wikdal 15-1 15-3, Rob Ridder/Van Dijk - Wikdal/ Berntsen 15-8,15-7. MALMÖ (ANP) - Tien Bul gaarse gewichtheffers zijn en kele uren vastgehouden dooi de Zweedse douane, die eer reputatie heeft op het gebiec van drugscontroles. Op het vliegveld van Malmé werd in de bagage van de sportlieden een verdachl goedje aangetroffen. Volgens de ploegleiding van de ge wichtheffers handelde het om een medicijn, dat door betrok kenen dagelijks wordt ingeno men. In de ogen van de doua ne-beambten was de hoeveel heid wel erg groot voor een vierdaags verblijf van tien man. De aard van de medica menten bleef echter onduide lijk. Om die reden werden de gewichtheffers op vrije voeten gesteld, maar bij het vertrek uit Zweden dient het restant te worden ingeleverd.

de Stem | 1985 | | pagina 19