Wa DRIJFVEER PIET PEELE VERSCHAFT UITKERINGSTREKKERS WERK W5 jisie T doe je als je afgestudeerd bio- fysicus bent en niet aan de bak kan Icomen? Met dat probleem werd drs. Piet peele uit Hooge Zwaluwe geconfronteerd toen hij in 1978 bij de Rijks Universiteit In Utrecht slaagde voor zijn doctoraal. Er was hem in het vooruitzicht gesteld, dat hij kon beginnen als wetenschappelijk medewerker aan zijn faculteit. Door een aantal bezuinigingsmaatregelen viel hij buiten de boot. Maar hij deed een belangrijke uitvinding Boerderij Problemen Het Kanaaleiland Jersey is het afgelopen jaar in de Nederlandse pers een I heel speciale rol gaan spelen. Ongewild is het eiland betrokken geraakt bij wat wellicht Nederlands grootste na-oorlogse fraudezaak zal worden: de vermeende manipulatie met geld van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. Jersey neemt volgens een Amerikaans onderzoek na de Bahama's en Liechtenstein de derde plaats inneemt op de lijst van belastingparadijzen. Brievenbus Behoedzaam Bierbrouwerij Lenen liTERPAG 26 JANUAR11985 \Kujau bijna perfect geïmiteerde Wt van Adolf Hitler. feilen. Wie dat dan wel doet is een p de woestijn. Meestal kan pas een heratie, die er zelf geen belang bii lak aan de kaak stellen". 1 Renner voorzien de vervalsingen Ibehoefte. „Is er veel belangstelling Romeins glaswerk, dan wordt dat |p hetzelfde principe werken ook de Ivalsingen. Als in een samenleving Ische gevoelens naar boven komen, Et de vervalser bijvoorbeeld in do- lie daaraan tegemoet komen". I bijverschijnsel is dat kunstenaars J Mendelssohn en Smetana door ver- Jgeïnspireerd werden. De componist ■vooral bekend door 'Die Moldau') d gebruikte de tekst van het 'Grün- Idschrift' in zijn opera 'Libuse'. Is werden ook de samenstellers van het het verleden' door hun studie- Ispireerd. De merendeels aan het In- T Geschiedenis verbonden auteurs f ige tijd met de gedachte om in het J>heel verzonnen vervalsingsverhaal ■n. In de praktijk bleek dat plan ech- f uitvoerbaar. Idering van al die vervalsingsaffai- 1de schrijvers gezamenlijk tot een Renner: „We zijn ervan overtuigd fcnschap het uiteindelijk altijd wint Irijen en vervalsingen. Tenminste tnschap erbij wordt gehaald". Een rie conclusie, waarmee veel verval- geen moeite zullen hebben. Hen is die ontdekking te doen. met snor, met v.l.n.r. Frie Milius, ïlius en Maurits Mannheim (Groes- end op Koks aandeel in de Stijlbe- werden ook door Kok ondertekend, opmerkelijk vertrouwen bij Van raadplegen. Over zijn dichtkunst et op. Toch plaatste hij enkele van pe Stijl. 'De Nachtkroeg' werd zo be- avant la lettre. Issante correspondentie (bv brief van ■es is door hartklopping, indirect door [amma's van de soirees, die Kok met Ilburg organiseerde en veel origineel periode, zodat deze tentoonstelling en toonstelling is. Kok was inderdaad "3e Stijl, maar het moeten met name eest zijn, die hem zo dicht gebracht rig, die later als zeer belangrijk werd Bern overleden. flende publicaties over Kok. Onder yan zijn hand. Daarvan bediende hij af. 'Het is niet voornaam om met een l was bijvoorbeeld zo'n spreukachtig ntrop schreef een doctoraalscriptie: 983) en binnenkort verschijnt bij Ke- Jef van Kempen in Tilburg geweest, aangezwengeld hebben. Ook hebben laakt voor het station in Tilburg, dat te culturele werknemer levendig zou en meer voor een plaquette zoals de ions kregen! Tenslotte hoorde hij bij denten, zegt Kees Schippers, die Kok n hoofdstuk geeft, maar hem behan- ïpagnieschoenmaker die achter zijn Werkloze biofysicus start bedrijf van stroomregelaarsmotoren Door Ron Gregoor NA een studie van anderhalf jaar komt in februari de fre- kwentie regelaar voor de re geling van drie fase draai stroom motoren op de markt. Eenvoudig gezegd komt het hierop neer, dat met deze re gelaar, een electronisch appa raat, het toerental van op stroom aangesloten motoren naar wens regelt. Een nieuwe ontwikkeling op dit gebied, waarvan de insiders ver wachten dat er veel belang stelling voor bestaat. De regelaar is ontwikkeld door drs. Piet Peele, afgestudeerd biofysicus uit Hooge Zwaluwe. In de afgelopen anderhalf jaar heeft hij zich ontwik keld tot een goede electronicus. Een ontwikkeling, die hem is opgedron gen door de economische situatie. Piet Peele, 33 jaar, geboren en geto gen in Hooge Zwaluwe, studeerde in 1978 af aan de Rijks Universiteit in Utrecht. Hij hoopte daar aan zijn eigen faculteit aan de bak te komen als wetenschappelijk medewerker. Maar zover kwam het niet. Juist voordat hij afstudeerde kwam er een fikse bezuinigingsmaatregel op de universiteit af, waardoor een aantal medewerkers werd ontslagen en de kans van Peele was verkeken. „Ik heb het toen een dik half jaar geprobeerd in het onderwijs, maar dat is niets voor mij. Ik heb daar maar gauw een punt achter gezet". Zoals zovele van zijn studiegenoten kwam Piet voor het probleem te staan, wat nu. Wachten op een baan in zijn studierichting leek hem zin loos, omdat er al zoveel wachtenden voor hem waren. De Zwaluwnaar be sloot toen maar van zijn hobby, de electronica, zijn beroep te maken. „Ik heb eigenlijk altijd al gelopen met het idee om eens iets te gaan doen met mijn hobby. Tijdens mijn studie Drs. Piet Peele (staande) en 'zijn personeel'. heb ik al eens een onderzoek verricht naar het energie transport in blade ren. Ik heb ook al eens gedacht iets te gaan doen met medische apparatuur. Maar daar kwam ook al de klad in. Via een vriend kwam ik op het idee om het probleem van de motorrege ling aan te pakken. Er waren al wel regelaars om de toerentallen van mo toren naar wens te regelen, maar dat waren ontzettende bakbeesten. In de meeste gevallen moesten hiervoor machines totaal worden omgebouwd. Ik dacht dat ik hier wel iets op wist te vinden. Van het een kwam het ander en zo ben ik die studie begonnen", zegt Piet. Parallel met deze ontwikkeling liep een andere. Peele woonde na zijn af studeren in Raamsdonksveêr. In 1980 - FOTO DE STEM/JORAN VAN GURP kwam de boerderij van zijn ouders aan de Zwaluwse Onderstraat vrij. Hij wilde daar zijn woning, maar ook het bedrijfje vestigen. Probleem was echter, dat de boerderij daarvoor zo als die daar toen bijlag, helemaal niet geschikt was. Piet Peele: „De boerde rij moest verbouwd worden. Ik heb wat aannemers gevraagd een offerte te maken, de verbouwing moest ech ter zo'n vijf, zes ton gaan kosten. Dat was veel teveel. Toen heb de verbou wing van het benedengedeelte, waar de werkplaats en het kantoor moes ten komen. Toen dat in '83 gereed kwam, kon hij beginnen met het op zetten van zijn bedrijfje. Anderhalf jaar geleden begon Pee le zijn onderzoek. Sinds september wordt hij hierin bijgestaan door vier man personeel, twee werkloze jonge ren, die in het kader van het werker varingsplan van de gemeente Ooster hout met behoud van uitkering bij hem in dienst traden, en twee sta- geaires van de MTS. In eerste instan tie kon hij echter geen financiële steun krijgen voor de start. Hij: „Ik ben één jaar aan het bok sen geweest om krediet te krijgen. Men wilde eerst het proto- type zien voordat men met geld op tafel wilde komen. Maar juist voor de ontwikke ling van dat proto-type had ik dat geld nodig. Wel begrijpelijk aan de ene kant, want ik kan me voorstellen dat de instanties en banken niet met hun geld gooien. Maar aan de andere kant wordt het voor starters wel moeilijk om iets op poten te zetten". Peele heeft de eerste tijd uit eigen middelen de zaak weten te financie ren. Pas nadat het Centrum voor Mi cro Electronica een haalbaarheidstest had gedaan en de Rijks Nijverheids- dienst op technisch gebied en op de fi nancieel- economische haalbaarheid een onderzoek had gepleegd kwam er geld op tafel. Peele Innotech, want zo gaat het nieuwe bedrijf heten, wordt zakelijk begeleid door de Stichting Kleinscha lige Bedrijvigheid uit Valkenswaard, een stichting waarin Philips en de NMB participeren. Van Philips krijgt Peele overigens veel steun. Zijn per soonlijke mentor is een oud- direc teur van Philips, er is een uitwisse ling van gegevens tussen het bedrijf en Peele en bij problemen kan hij al tijd bij Philips aankloppen. Voor on derdelen heeft Peele het Eindhovense bedrijf overigens nodig. Wat is nu precies het produkt, waarmee Peele op de markt komt? De Door Engelien Beker Typisch Jersey. Helemaal En gels georiënteerd, maar de straatnamen in de hoofdstad hebben een Franse ondertitel. De Hill Street (Heuvelstraat) heet tevens Rue des Trois Pi geons (Drie Duivenstraat). Het belasting-paradijselijk eiland ligt dan ook maar op 25 kilometer van het Franse Normandië. Toch is het door en door Brits; het staat bol van de Engelse tradities. De baas op het eiland heet "bai liff" (baljuw), het verhoor van de twee beheerders Vibert en Rowland werd afgenomen door een "viscount" (burg graaf) en in de Staten zitten 'constables' (in de oude bete kenis een soort slotvoogd). Sinds Willem de Veroveraar in 1055 het eiland op Normandië buitmaakte is het trouw gebleven aan de Britse Kroon en dat willen de 77.000 Jersey- anen weten ook. Het eiland is conser vatief, in hart en nieren. Er zijn geen politieke partijen, laat staan werkon derbrekingen of stiptheidsacties. Er zijn weinig werklozen en er wordt in het algemeen welvarend geleefd. In de hoofdstad St.-Helier maken de riante buitenhuizen van het plat teland ruim baan voor de bankgebou wen. Ze overheersen het stadsbeeld totaal. Het is de 'City of London' in miniatuur. De Engelse banken hebben er alle maal vestigingen en verder is de rest van de wereld met één bank van de partij. De Algemene Bank Nederland was er als de kippen bij toen Jersey zijn poorten openzette en is vanaf 1974 de Nederlandse vertegenwoordi ger. „Bioscopen gaan tegen de grond en er komen banken voor in de plaats", vertelt een tijdschriftenhandelaar. Hij vindt het wel jammer, maar zal er het eiland niet vaarwel om zeggen. „Het is ook lekker rustig". Is het geen bank, dan is het wel een accountants- of advocatenkantoor, dat er uitspringt. Met op de voorgevel onder de 'goud-beslagen' naambor den vaak honderden minuscule bord jes van 'ompanies', door deze kanto ren vaak opgerichte en beheerde brievenbusmaatschappijen a la Yan- wood. Je komt er namen tegen als 'Mel- chior Productions Ltd', 'Peek and Cloppenburg Finance Ltd' en 'Brinta Ltd'. Stuk voor stuk door een com missie van het Royal Court goedge keurde firma's en vennootschappen, met op een na alle directeuren bui tenslands gevestigd. Als ze zich aan deze regels houden betalen ze het eiland 300 pond per jaar (ruim 1200) en zijn verder vrij van welke belas ting dan ook. Een erkende constructie is bijvoor beeld om vanuit een bedrijf in het be lastingparadijs Panama een zoge naamde 'trust' op Jersey te nemen om het geld te beleggen. Er zijn er zeker 20.000 van op het eiland. Daarnaast zijn er evenzovele - maar misschien wel veel meer, al weet niemand dat zeker, omdat er niets geregistreerd staat - 'trusts'. In zijn simpelste vorm is zo'n trust niet meer dan een af spraak, die binnen vier dagen gere Het eiland Jersey rust, traditie en geld, heel veel geld. geld kan zijn. Iedereen kan deze - ook in Engeland bekende - afspraak aan gaan. Maar het verschil tussen Enge land en Jersey is dat het in het laatste geval belastingvrij gaat. Veel Engelse investeerders, maar ook een Egypti sche makelaar of een Spaanse mu seumdirecteur geven hun geld in be heer op Jersey, zonder dat er een (be- lasting)haan naar kraait. Het enige wat ervan op papier komt is een contract dat beheerder en eigenaar samen opstellen en privé blijft. Slechts bij hoge uitzondering kan de rechtbank van Jersey de ver trouwelijkheid opheffen. Ook bedrij ven zien brood in dit lucratieve aan bod. Tezamen met de al ruim veertig jaar op hetzelfde niveau gebleven in komsten-belasting van maar twintig procent, hebben deze voorzieningen Jersey langzaamaan tot een voor naam financieel centrum doen uit groeien, waarvan gefluisterd wordt dat er miljarden ponden per dag om gaan. Het eiland vaart er wel bij en zijn bewoners blijven tevreden, want me de door deze financiële voordelen blijft de inkomstenbelasting laag. En het mag van 'moeder' Engeland, dat jaarlijks voor enkele procenten deelt in de winst. Jersey heeft bedongen dat het met name op binnenlands en vooral financieel terrein z'n eigen gang kan gaan en het 53 leden tellen de parlement heeft verregaande be voegdheden in deze. Zo bedong het zelfs dat het buiten de EG kon blij ven, om daardoor de Europese finan ciële voorwaarden te omzeilen. Behoedzaam manoeuvreren is ech ter de boodschap voor de Jersey autoriteiten, maar dat is aan conser vatieven wel toevertrouwd. Het eiland heeft zich sinds 1925 onopzette lijk als belasting-vrijplaats ontwik keld, maar nu het eenmaal zover is weet de regering wat haar te doen staat. FOTO ARCHIEF DE STEM Er zijn strenge immigratieregels. Buitenlanders mogen er alleen wonen als ze zich een huis van ongeveer 1 miljoen gulden kunnen permitteren. Die behoedzaamheid en de zorg voor de goede naam maken dat het ABP- schandaal op Jersey nauwlettend wordt gevolgd. „De baljuw is kien. Hij houdt het goed in de gaten. Een dergelijk verhoor kan consequenties hebben voor de investeringen", be vestigt directeur Bohm van de Alge mene Bank Nederland. Achter de gevel van een groot in ternationaal accountants-bureau houdt Robin Rumboll kantoor. Behal ve accountant is hij ook een van de 25 gedeputeerden in het parlement van Jersey. „Wij zijn erg bezorgd over die grote fraudezaak. Aangelegenheden als deze kunnen ons ertoe dwingen meer regels in te voeren. Naar mijn gevoel zijn er twee woorden: belas ting-ontwijking en belasting-ontdui king. Wij zijn blij dat wij mensen kunnen helpen die hun belastingaan slag op een legale manier willen ont nieuwbakken directeur over zijn pro dukt en de wenselijkheid daarvan: „Met krachtmotoren zit je altijd met een probleem dat het toerental moet kunnen variëren, terwijl het vermo gen gelijk blijft. Het toerental is recht evenredig met de frequentie van het lichtnet, 50 hertz. Als de lichtfrequen- tie tweemaal zo hoog zou zijn, zouden alle motoren tweemaal zo hard draai en. Maar de PNEM voelt er niet zo veel voor om die frequentie te verho gen. De oplossing is, dat je het dan zelf moet doen door middel van een schakelelement. Als je zelf een varië rende wisselspanning maakt, kun je het toerental regelen van stilstand naar 12.000 toeren". En verder met zijn specialistische verhaal: „Het apparaat is eigenlijk een combinatie van micro electronica, de chip, en vermogenselectronica, de power. Middels een controlepaneel is het toerental te regelen. Het unieke van het project is, dat het mogelijk is de regelaar aan te sluiten op de com puter, zodat die het toerental kan re gelen. Niet alleen is het toerental te regelen, ook de acceleratie- en rem- tijd kunnen wij bepalen". Voordeel van de frekwentierege- laar is, dat motoren niet meer te hoe ven worden omgebouwd wil men het toerental wijzigen. Ook werkt de re gelaar sterk energiebesparend. Bij continu gebruik kan de investering (van ƒ80.000,-) zichzelf binnen een jaar terug verdienen. Het rendement van een electronisch systeem ligt op 98%, terwijl dat bij een tandwiel slechts 40% kan zijn. Insiders verwachten, dat het pro dukt van Peele Innotech aan een be hoefte voorziet. „Mijn adviseurs ver wachten dat als alles eenmaal goed gaat draaien, er een omzet van een miljoen per jaar in het produkt zit", zegt Peele. Er blijkt nu al belangstelling te be staan voor de uitvinding van de Zwa luwnaar. „In principe kan ieder be drijf, dat met machines werkt, mijn regelaar gebruiken". Interesse be staat er in ieder geval van de zijde van een bierbrouwerij en diverse ma chinefabrieken. Het op de markt brengen van de frekwentieregelaar is nog maar de start van Innotech. Voor de twee jon gens, die er werken in het kader van het werkervaringsplan van de ge meente Oosterhout betekent het, dat zij een vaste baan krijgen. Als de zaak eenmaal goed draait heeft Inno tech nog meer personeel nodig. „We produceren zelf wel, maar zwaarte punt ligt toch in het onderzoek", zegt Peele. „Als alles goed gaat werken we volgend jaar met zo'n twintig man. Uitbreiding op ons terrein is dan noodzakelijk, maar ook mogelijk". De regelaar moet de financiële ba sis zijn onder het bedrijf. Het bedrijf heeft al een licentie voor het produce ren van robots. „Dat is een volgende stap. Maar als we dat gaan aanpak ken, zullen we de produktie van de frekwentieregelaars wel moeten uit besteden. Primair houden we ons be zig met de ontwikkeling van onze produkten". wijken, maar onder geen omstandig heden willen wij het mogelijk maken dat mensen de kans krijgen de belas tingen in hun eigen land te ontdui ken. En zeker niet als het tot fraude komt". Rumboll vindt het te meer een on gelukkige samenloop van omstandig heden dat het hier om een inwoner van een EG-land gaat. Hoewel wij niet bij de Europese gemeenschap be horen, willen wij tóch een goed lid van Europa zijn". Rumboll, in drie-delig streepjespak op en top Brits gentleman, zit zes jaar in het parlement. Hij is door de inwo ners van St-Helier gekozen op per soonlijke kwaliteiten. „Ik ben geen sociale hervormer, meer een bestuur der". Hij is trots op de afwezigheid van politieke partijen en vindt dat het alleen maar voordelen heeft. „We kennen geen beroepspolitici. Alles ge beurt onbetaald. Persoonlijk gewin en behoud van je baan spelen geen rol. Er zijn in het verleden wel pogin gen gedaan om een partij op te rich ten, maar de doorsnee-Jerseyman is blij met dit systeem. Toch moeten we voorzichtig blijven. Het risico zit er steeds in dat er een minderheidsgroep, probeert aan de macht te komen". Als enige afgevaardigde met een financiële achtergrond bemoeit hij zich onder meer met begrotingszaken. „De kracht van ons financiële sys teem is dat we niet mogen begroten met verlies. We moeten elk jaar pre cies uitkomen. Als we volgend jaar een nieuw ziekenhuis willen bouwen, dan sluiten we daarvoor geen lenin gen, maar zorgen dat we dat geld ge woon hebben. We zijn al die jaren nooit in de verleiding geweest om geld te lenen en zijn daarom ook nooit in rente-problemen geraakt. Het is een van de redenen waarom wij onze sterke en stabiele financiële positie kunnen handhaven". Het eiland krijgt wekelijks verzoe ken van bedrijven, maar er is een commissie die streng selecteert. „We kunnen het ons permitteren om al leen met naam en faam bekend staande organisaties toe te laten", zegt Rumboll. Maar hij erkent tege lijkertijd dat daarmee niet kan wor den voorkomen dat het eiland belas ting-ontduikers een betrekkelijk vei lig onderkomen biedt. „Het zal moei lijk zijn om die mensen tegen te hou den. Na afloop van het gesprek neemt hij me mee naar een speciale Staten vergadering. De nieuwe gouverneur, plaatsvervanger van de Engelse ko ningin, wordt er verwelkomd. De vergadering opent met een gebed in het Frans. Maar het wordt op z'n Brits voorgelezen. Typisch Jersey.

de Stem | 1985 | | pagina 13