\Nieuw gesprek Zeeuwse Kamerleden en Rietkerk Veel belangstelling voor tekst-telefoon GROTE GEMEENTEN WILLEN SAMEN OPTREKKEN E8HSTEM Kort geding van berger Wijsmuller tegen concurrent Man uit Sas beboet voor steunfraude HET WEER ts: nale benzine: ja neen passing is. OVER HERBENOEMING LOCKEFEER Drie maanden zitten voor waslijst misdrijven 'DE WERELD LIJKT GROTER' VRIJDAG 25 JANUAR11985 Krachtige wind Weer in Europa Dienstverlening voor illegale wapen verzameling I M PAGINA ZEELAND 1 T27 VAN ZEELAND DER WCHT. Van onze parlementaire redactie I pEN HAAG - De Zeeuwse Kamerleden Van der Doef (PvdA), Eversdijk (CDA) en je Veldhuis (WD) zullen hoogstwaar- schijnlijk een nieuw onderhoud hebben met minister Rietkerk (Binnenlandse Zaken), I voordat deze laatste een definitief besluit I neemt over de herbenoeming van burge- nieester W. Lockefeer van Aardenburg. Deze afspraak is in feite al gemaakt tij - jens een aanvankelijk geheim gehouden I onderhoud dat de drie Kamerleden vorig jaar al hadden met de minister over de be stuurlijke problemen in Aardenburg. De Kamerleden hebben overigens nu van de minister nog geen concrete uitnodiging. Hoewel in Zeeland al verwondering is geuit over het lange uitblijven van een her benoemingsbesluit (de ambtstermijn van Lockefeer loopt 16 maart af), wijst de be noemingenspecialist van de CDA-fractie, Piet van der Sanden, erop, dat 'er nog niets vreemds aan de hand is'. „Meestal valt het besluit ongeveer een maand voordat de herbenoeming een feit moet zijn. Die datum hebben we nog niet bereikt. Maar ik kan me gezien de Aarden- burgse achtergrond ook heel goed voorstel len dat een besluit ditmaal wat langer uit blijft", aldus Van der Sanden die zegt nog geen enkele indicatie over de aard van het besluit te hebben. Ter zake kundigen in Den Haag zijn het er wel over eens dat Lockefeer, mocht hij niet worden herbenoemd, een landelijke primeur zou hebben. „Zonder voorafgaande strafmaatregelen, zoals een schorsing, is het nog niet voorgekomen dat een burgemees ter tegen zijn zin niet werd herbenoemd", aldus los van elkaar twee specialisten, die van nabij weten dat Rietkerk momenteel nog 'nieuwe stukken' bestudeert, zoals de enquête van de Aardenburger Jan Geurtz. Van der Sanden meent dat Rietkerk ook geen besluit zal nemen zonder eerst nog persoonlijk van gedachten te wisselen met Lockefeer. De Aardenburgse burgemeester wilde gisteravond tegenover deze krant niet aangeven of hij dit onderhoud al heeft ge had of er al voor is uitgenodigd. Aclie De handtekeningenactie voor het aan blijven van Lockefeer als burgemeester heeft volgens de Aardenburse initiatiefne mer H. van Meenen 920 steunbetuigingen opgeleverd. Hij deelde gisteren mee dat voornamelijk mensen uit het buitengebied hun naam op de lijst plaatsten. „Enkel kiesgerechtigden hebben hun handtekening gezet". Van Meenen heeft woensdag de lijsten, voorzien van naam en adres van de ondertekenaars, naar het mi nisterie van Binnenlandse Zaken gestuurd. Hij hoopt dat de lijst van invloed is op de beslissing van de minister. Beraad over kabel-tv Van onze correspondente MIDDELBURG „Steunfraude neemt hand over hand toe", al dus officier van justitie mr. Nijmeijer gisteren voor de politierechter waar zoals gewoonlijk weer enkele fraudeurs terecht moesten staan. „Dat ben ik niet met u eens", repliceerde de raadsman van een van hen, de 42-jarige E.M. uit Sas van Gent. „Er is steeds meer controle". De controle rende ambtenaren hadden dan ook heel wat speurwerk ver richt voor zij M. als steunfrau- deur konden ontmaskeren. Toen bleek namelijk dat M. van 11 maart tot en met 21 mei van het vorig jaar als kelner gewerkt had in het cafébedrijf van zijn echtgenote in België. Wekenlang werden de gangen van M. nagegaan en zijn ver weer, als zou hij uitsluitend op het café hebben gepast als zijn vrouw de kinderen uit school haalde, werd van tafel ge veegd met de mededeling dat de controleurs wel degelijk hadden gezien dat M. met spullen in de weer was ge weest. „Moet ik daar maar gaan ritten duimen draaien", vroeg M de politierechter. „Neen, dat hoeft u niet, maar u moet wel precies opgeven wanneer en wat u voor werk doet", al dus mr. Nomes, die verdachte voorrekende dat de sociale dienst op deze manier toch voor zo'n 5000 gulden bena deeld was. M. werd veroor deeld tot een geheel voorwaar delijke straf van vier weken en een boete van 250 gulden. De 49-jarige R.C. uit West- dorpe was van 11 maart tot 16 juni met een circus meege trokken als afficheplakker en wd daarmee zo'n 350 gulden Per week verdiend, terwijl hij dit niet had opgegeven aan de sociale dienst. Hij werd ver oordeeld tot vier weken voor waardelijk. jya.ao voor zuowEsr sederlano WIJZIGINGEN VOORBEHOUDEN- Kantoren '"Terneuzen, Hulst en Goes, bressen en telefoonnum- orers op pagina 2. Openingstijden: "•30-12.3O/13.30-17.00 uur. ledactie ^neuzen: Rein van der elm (editie-chef), Jan Jan- (plv. chef), Emile Calon, Meertens, Cor de Boer Ton Koomen (sport), hulst: Frank Deij, Eugène wrstraeten. "Middelburg: "enk Postma. Goes: Cees Maas. 'nsPecteur Zeeland: C. Me- nu' Privé 01150-95839. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG/TERNEUZEN - De vier grootste gemeenten in Zeeland, Vlissingen, Middelburg, Goes en Terneuzen, bekijken of bij de aanleg van kabeltelevisie een gezamen lijke koers kan worden gevaren. Uitgangspunt bij de gesprekken zijn offertes die re centelijk zijn ingediend door Zekatal (een dochter van de PZEM) en Casema (een landelijke kabelexploitant), die elkaar heftig beconcurreren bij pogingen om de Zeeuwse markt te veroveren. De verantwoordelijke wet houders van de vier gemeen ten komen aanstaande don derdag bij elkaar voor een eerste oriënterende bespre king. Men is er op uit om geza menlijk met één van de twee gegadigden, Zekatel of Case ma, in zee te gaan. Door samen één lijn te trekken hopende Van onze correspondente MIDDELBURG - „Ik ben nu wat jaartjes ouder en ben vastbesloten een wending te geven aan mijn leven", zo liet de 27-jarige Hulstenaar H.V. via zijn advocaat mr. De Kerf weten. V. stond voor de zoveelste maal voor de politierechter in Middelburg terecht op be schuldiging van een serie 'ge mengde' misdrijven, ditmaal gepleegd in de maanden mei tot en met augustus van het vorig jaar. Op 10 mei had V. in zijn woonplaats zijn auto bestuurd met een alcoholpromillage van 1,51, terwijl hij helemaal niet had mogen rijden in verband met een ontzegging die hem enige maanden tevoren was opgelegd. In juni kreeg hij in een café ruzie met een andere bezoeker en terwijl hij de man een doos je kogels liet zien, merkte hij op: „Eén van deze dingen is voor jou bestemd". Buiten het café vuurde hij enkele schoten met het (alarm)pistool af, waarop de bedreigde man in paniek naar de politie vlucht te. Op 28 juli deed V. een po ging een kleuren-tv uit een ca bine van een sexclub te stelen, maar hier werd hij op heter daad betrapt. Meer 'geluk' had hij bij het stelen van afspeel apparatuur uit een jongeren centrum in zijn woonplaats (op 21 augustus), hoewel ook deze spullen later werden te ruggevonden. En tenslotte legde V. op 24 augustus in Axel de hand op een auto van een garagebe drijf. In Hulst werd hij die zelfde dag aangehouden om dat hij dronken achter het stuur zat, maar V. weigerde bij deze gelegenheid de bloed proef te ondergaan. Vier maanden eiste officier van justitie mr. Nijmeijer, plus een jaar niet rijden. Om dat V. intussen bezig is met het uitzitten van andere straf fen en er bovendien nog vele maanden rij-ontzegging van andere veroordelingen op hem liggen te wachten, besloot po litierechter mr. Nomes de geëiste straf te verlagen tot zes maanden waarvan drie maan den voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. gemeenten kostenbesparingen binnen te kunnen halen. Beide kabelexploitanten zijn in staat om naast de nor male Nederlandse, Belgische, Franse en Duitse zenders ook de in aantal en omvang toene mende satellietstations in de huiskamers te brengen. Met name het doorgeven van de Duitse zenders stuit echter op problemen. Er is een straal verbinding voor nodig vanuit Roosendaal. De kosten daar van zijn behoorlijk groot en de PTT zou een dergelijke ver binding niet eerder dan over twee jaar tot stand kunnen brengen. Zekatel heeft de Duitse zen ders in haar offerte dan ook buiten beschouwing gelaten. Volgens Zekatel-directeur L. Sisouw de Zilwa kon daardoor het abonnementsgeld (inclu sief de auteursrechtenvergoe ding) worden teruggedrongen tot 15 a 20 gulden per maand, afhankelijk van het door de gemeente te voeren kabelbe- leid. Die prijs kan in zijn ogen nog naar beneden wanneer de gemeenten samen gaan wer ken. Geheim Hoe de offertes van Zekatel en Casema er precies uitzien is nog geheim. Volgens wethou der A. Doorduijn van Terneu zen verschillen ze niet veel in prijzen, maar loopt de benade ringswijze nogal uiteen. Zon der samenwerking tussen de gemeenten zal volgens hem een straalverbing voor de Duitse zenders erg veel geld gaan kosten. Voorwaarden Verwacht wordt dat het nog maanden duurt voor de ge meenten beslissen met wie ze in zee gaan. Doorduijn: „Per soonlijk vindt ik dat we in de eerste helft van dit jaar een keuze moeten maken". Daarna is er in de verschillende ge meenten nog een lange weg te gaan. Zo zal de aanleg van ka- beltelvisie in Vlissingen, waar de gemeenteraad met een in gewikkeld besluit een reeks voorwaarden heeft geformu leerd, aan een uitgebreide in spraakprocedure worden on derworpen. Voor die tijd, al dus wethouder W. Wisse, vindt een juridische en civiel technische toetsing plaats. De heer J. Klep is erg blij met de uitvinding FOTO DE STEM/BEN STEFFEN Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN/BREDA Het telefoondistrict Breda (Zeeland/West-Brabant) heeft meer aanvragen voor de zogenaamde tekst-tele foon binnengekregen dan gehonoreerd kunnen wor den. Door middel van dit com municatiemiddel kunnen doven en hardhorenden toch met de buitenwereld in con tact treden. De aanvragen komen uit het gehele dis trict, ook Zeeland. Tot nu toe zijn in deze provincie drie tekst-telefoons geplaatst. Onlangs werd een exem plaar geplaatst bij de secre taris van de Katholieke Do- venbond, J. Klep in Etten- Leur. „Ik ben blij dat ze dit apparaat uitgevonden heb ben. Nu kunnen doven veel beter communiceren", zegt hij. Even later maakt hij ver binding met een andere be zitter van een teksttelefoon. Op zijn (ingetikte) vraag wat de andere kant vindt van de tekstelefoon ver schijnt even later in beeld: „Voor mij lijkt het alsof de wereld groter wordt. Ik kan anderen bellen, een bood schap overbrengen en met een antwoord krijgen. Zo ben je niet meer afhankelijk van de post of van andere mensen. Ik kan communice ren met doven en horenden die ver weg wonen, dus er moeten meer tekst-telefoons komen, voor doven, slecht horenden en spraakgebrek- kigen". Dat er in de toekomst meer tekst-telefoons komen is ook de verwachting van een woordvoerder van het telefoon-district. „Momen teel zijn wij afhankelijk van de toestellen die ons vanuit Den Haag worden toegewe zen. Er zijn momenteel bij ons meer aanvragen dan toewijzingen dus wij timme ren niet zo aan de weg met deze nieuwe service". Die toewijzingen gelden vooral mensen die op indica tie van instanties als GMD of bedrijfsverenigingen zo'n voorziening nodig hebben. Dat betekent dan dat ze voor de PTT bruikleenregeling in aanmerking komen (voor mensen boven 65 jaar) of op kosten van de AAW zo'n voorziening krijgen. Want tekst-telefoon is in wezen een dure grap. De aanleg- kosten bedragen 1.500. Daarnaast moeten een huur van ƒ40,- per maand en de gemaakte gesprekskosten nog betaald worden. Tekst-telefoon maakt het ook mogelijk dat met men sen gebeld wordt die geen tekst-apparatuur hebben. Wel moeten die beschikken over een telefoon met cijfer- toetsen in plaats van een kiesschijf. Door het indruk ken van de cijfertoetsen, waarvoor PTT een apart al fabet ontwikkeld heeft, ver schijnen bij de dove tele foongebruiker lettertekens op zijn apparaat. Dit alfabet staat op een bijgeleverde sticker. Het is vrij ingewik keld, maar voor de dove me demens toch een manier om zonder tussenkomst van an deren te communiceren. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Het bergings bedrijf Wijsmuller te IJmui- den heeft een kort geding aan gespannen tegen het nog jonge Temeuzense sleep- en ber gingsbedrijf Multratug. Inzet van de juridische pro cedure is een concurrentie-be- ding. De zaak wordt woensdag 30 januari afgewikkeld voor de rechtbank in Middelburg. Wijsmuller is eigenaar van het vanuit Terneuzen opere rende bedrijf Muller, waar Cees Muller van Multratug vroeger de scepter zwaaide. De oud-directeur begon met zijn vrouw Multratug nadat hij door Wijsmuller op staan de voet ontslagen was. Met Multratug wist hij de afgelopen weken enkele ber- gingsklussen weg te kapen. Dit tot leed Muller en het moe derbedrijf Wijsmuller. Wijs muller legt Cees Muller nu ten laste dat hij het bedrijf o genlijke concurrentie aandoet. Muller Terneuzen moest on langs op de rede van Vlissin gen ook incasseren toén het containerschip River Maj met roerpech ook nog eens een tros in de schroef kreeg. Het stuur loze schip stoomde precies op de plaats af waar normaal de Muller sleepboot Zwitserland op station ligt, wachtend op bergingsklussen. De Zwitserland was echter net even weg. De Belgische Unie van Redding-en Sleep diensten was wel paraat met een sleepboot en liet de kapi tein een no cure, no pay con tract tekenen. Volgens insi ders levert dat het bedrijf ze ker een miljoen gulden op. Matige of vrij krachtige soms krachtige wind aan de kust uit zuid tot zuid-west. Regenach tig, daarna breder wordende opklaringen vanaf de kust. Max. temp. 6 gr. De vooruit zichten van zaterdag tot en met woensdag: wisselvallig met winterse buien en nacht vorst. Maandag een weersver- betering en dinsdag regenach tig en zachter weer. (Bron: Uk kei) Amsterdam Eindhoven Vlissingen Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Dublin Frankfort Genöve Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich sneeuw4 gr sneeuw4 gr regen3 gr onbewolkt2 gr onbewolkt19gr onbewolkt12 gr half bewolkt 3 gr zwaar bew.9 gr zwaar bew4 gr onbewolkt8 gr licht bew. onbewolkt4 gr sneeuw-10 gr onbewolkt4 gr mist3 gr zwaar bew2 gr hall bewolkt 13 gr onbewolkt10 gr regen7 gr zwaar bew.Ogr onbewolkt8 gr iichtbew 17 gr hall bewolkt.. 13 gr iichtbew3 gr onbewolkt15 gr zwaar bew.... -11 gr zwaar bew6 gr onbewolkt17 gr regen15 gr zwaar bew1 gr sneeuwbui2 gr Iichtbew2 gr BREDA - De Bredase recht bank heeft een 61-jarige ex- beroepsmilitair uit Zeeuwsch- Vlaanderen gisteren voor ver boden wapenbezit veroordeeld tot drie maanden voorwaarde lijk, te vervangen door 150 uur dienstverlening. De politie in Gilze en Rijen had de verzameling ontdekt tijdens het onderzoek naar een roofoverval in die gemeente. Een familielid van de militair was daarbij betrokken. Bij de overval kwam een persoon om het leven. De man gaf gisteren toe dat hij tegen beter weten in geen machtiging voor de wapens had gehad. Op de dagvaarding stonden o.m. twee pistolen, een stengun, een geweer, patronen en huilzen, granaten en onder delen van clusterbommen en zelfs van een V-l genoemd. De verdachte had als medewer ker van de explosieven oprui mingsdienst op de vliegbasis Gilze gemakkelijk aan de spullen kunnen komen. Officier van justitie mr. F. Berserik sprak in dit verband over een normvervaging bin nen die dienst, waar meerdere medewerkers wapens en on derdelen mee naar huis nemen voor verzamelingen of om ze te verhandelen. De verdachte vertelde dat het 't gebruik is van een onschadelijk gemaakt projektiel de ontsteking mee naar huis te nemen. Mr. Ber serik verweet de verdachte het vertrouwen als ambtenaar ge schonden te hebben. Rechtbankpresident mr. L. van der Plas merkte op dat het veel mensen niet bekend is dat ze zelfs geen hulzen van gra naten in huis mogen hebben. „Maar we zien legio hulzen van 25-ponders in de kozijnen tussen de bloemetjes staan prijken", aldus de president. De verdachte had zijn verza meling mee naar Zeeuwsch- Vlaanderen genomen toen hij daar ging wonen. De officier van justitie re kende voor dat hij op grond van de richtlijnen van de pro cureur generaal eigenlijk ze ven maanden celstraf zou moeten vorderen. Gezien de omstandigheden, de prima staat van dienst en het blanco strafblad van de verdachte en diens leeftijd achtte hij het be ter in te gaan op het voorstel voor de dienstverlening. Hij oordeelde het ingedien de voorstel echter zo vaag, dat hij er grote vraagtekens bij zette. De man mag 150 uur gaan werken voor de gemeen te Aardenburg. De officier vroeg zich af in hoeverre dit werk concurrentievervalsing inhoudt. Raadsman mr. Van Manen liet weten van burge meester Lockefeer zelf ge hoord te hebben dat het zal gaan om klusjes bij openbare werken die anders door perso- neelgebrek niet gedaan zullen worden. „Het zal er heus niet om gaan dat de man stem briefjes moet opruimen die bij een volksstemming ingeleverd zijn", aldus de president. ■n

de Stem | 1985 | | pagina 6