HULST iding HANS VAN HELDEN NOG STEEDS BOOS 4Veel kanshebbers' Weinig nieuwe gezichten in Hongaarse selectie Gisbers rekent op meer rendement EK SCHAATSEN EN HUIS Bestuur KNBB komt spelers gedeeltelijk tegemoet 01140-13524. Fel. 01150-17751 Noorwegen wint estafette Oranje oefent legen VVV Schapers verliest van Scott Davis Geen tien kilometer? VRIJDAG 25 JANUAR11985 ESKILSTUNA - Hans van Helden heeft weer iets nieuws. Ver scheen hij vorig seizoen in het Zuidduitse Inzeil plotseling tijdens de training met een parachute op het ijs om de weerstand te verho gen, dit keer heeft de Franse Nederlander ijzeren kniebanden in gevoerd. COACH HENK GE WK SKILOPEN Voetbal afgelast MIDL0TT0 SPONSOR BEVESTIGT DOORGAAN T/M 1986 Zege Ruitenberg EENTE OOSTBURG I van de officiële ingebruikna- 3uwde openbare lagere school vordt aterdag, 26 januari 1985 tus- .30 uur. in harte welkom in de school, traat 18. Av- m? Van onze sportredactie I UTRECHT - Het bestuur van Ije Koninklijke Nederlandse I biljartbond (KNBB) is gedeel- I lelijk tegemoet gekomen aan I je wensen van de acht biljar- Lrs. die afgelopen weekeinde I tijdens het Nederlands kam pioenschap bandstoten in I Gorssel in een brief aan het I bestuur lieten weten de rest I (ou dit seizoen niet meer in I poules te willen spelen. pja een vruchtbaar gesprek I tussen de bondsbestuurders I jan Lageweg, Bep van der Itfal en Ed Horneman ener- zijds en de biljarters Hans Vultink en Piet Vet ander zijds, werd door het bestuur het voorstel gelanceerd om evenals vorig jaar het Neder lands kampioenschap anker kader 47/2 (15 t/m 17 maart in Steen wijk) niet zoals gepland was in twee poules van zes spelers, maar weer met acht spelers volgens het avé-sys- teem te laten spelen. Noodzakelijk is daarbij dat dan alsnog voorwedstrijden worden gehouden. Geplaatst voor dit kampioenschap op grond van hun prestatie vorig jaar waren al Jos Bongers, Hans Vultink en Harrie van de Ven. Voorts werd overeengeko men het nationaal kampioen schap ereklasse libre (10 t/m 12 mei in Gorssel) zoals aan het begin van het seizoen al was vastgesteld in twee poules van zes man te doen spelen. De bij de protestbrief betrokken spelers hebben zich op voorstel van Vultink en Vet bij dit voorstel aangesloten. Een verrassing voor de be stuurders was de mededeling van Vultink en Vet dat de spe lers thans geen bezwaren meer hebben tegen het spelen van voorwedstrijden. Juist om die bezwaren, en de voor de spelers daarmee gepaard gaande hoge kosten, te vermij - den was in 1982 tussen het be stuur en een afvaardiging van de ereklassers overeengeko men de nationale kampioen schappen ankerkader 47/2 en libre voor zoveel mogelijk jon gere spelers toegankelijk te doen zijn. Blijkbaar zijn ook de jongeren thans wel weer bereid die voorwedstrijden te spelen, waardoor een van de grootste hindernissen van eni ge jaren geleden kwam te ver vallen. Overigens lieten de bonds bestuurders duidelijk blijken bereid te zijn na afloop van dit seizoen met alle ereklassers om de tafel te willen gaan zit ten om over de systemen, ook van de andere spelsoorten, te gaan praten. De betrokken acht spelers, die de brief aan het bestuur tekenden, waren Hans Vultink, Piet Vet, Christ van der Smissen, Harrie van de Ven, Jan Arnouts, Ray mond Burgman, Louis Haver- mans en Jos Bongers. Blijven schaatsen op pure rancune In het Zweedse Eskilstuna, waar komend weekeinde het Europees kam pioenschap all-round wordt verreden, verbaasde van Helden vriend en vij and door als een soort 'nikkelen Nelis' op de plaatselijke kunstijspiste op te duiken. Niet dat Van Helden, die afgelopen maandag nog zijn puur Hollandse hart toonde door het trajekt van de Elf stedentocht solo af te leggen (zij het louter ter meerdere glorie van zijn Heerenveen- se sponsor), zich iets aan trekt van die verwonderde blikken, die zijn ijzeren knieën trekken. „Ach, ze kletsen maar. Ik weet waar ik mee bezig ben. Die ban den dienen om de afzet op het ijs te verstevigen. En dat gelach, daar trek ik me niets van aan. Tenslotte eindigde mijn vrouw tijdens het EK in Groningen bij de laatste zestien. Puur op mijn trai ningsmethodes. Dus zo gek ben ik toch niet. Zeker als je bedenkt dat een Francaise nog nooit zo ver is geko men". Gebrom Hans van Helden, het mo ge bekend zijn, blinkt niet uit in verbaal vermogen, zo dra hij vertegenwoordigers van de Nederlandse media in het oog krijgt. Het kon- takt beperkt zich in het gun stigste geval meestal tot wat onvriendelijk gebrom en in het ongunstigste tot een compleet negeren. Bij hem zit nog steeds een brok ran cune over het feit dat nie mand voor hem in de bres sprong, toen hij voor 1980 uit de Nederlandse kernploeg werd geknikkerd en daar door - zo redeneert hij al thans - de Olympische Win terspelen van dat jaar in La ke Placid moest missen. Gram Die schande dreef hem in Franse armen. En voor Frankrijk - het moet gezegd - haalde hij vorig jaar tij dens de Winterspelen van Sarajevo zijn gram. Kwam hij namelijk in 1976 in Inns bruck met drie bronzen me dailles (1500, 5000 en 10.000 meter) onder Nederlandse vlag als all-rounder vooral goed uit de verf, in Sarajevo presteerde hij met een vier de plaats op de schaatsmijl als Fransman in ieder geval op die afstand niet veel min der. Vandaar dat van Hel den voor zichzelf tot de con clusie kwam dat hij in 1980 'geflikt' werd, alleen omdat hij als lastig bekend stond. Daarom geniet hij als hij er in slaagt de Nederlandse schaatstop een draai om de oren te geven. Zoals vorig seizoen tijdens het EK in Larvik, waar hij als vete raan (hij wordt in maart 38 jaar) de Europese elite op de 1500 meter totaal inpakte en die afstand op zijn naam schreef. Dat zijn de stunten waar de schaatser van pro fessie op teert. Uitstraling En natuurlijk ook op het gegeven dat hij in zijn nieu we thuisland Frankrijk op handen wordt gedragen. In Inzeil kunnen 'ze' daar van meepraten. Het Beierse win tersportplaatsje was toch al tijd Van Heidens favoriete oord wat betreft het beleg gen van een trainingskamp, maar dit keer verraste hij daar toch iedereen. Op het moment namelijk dat de meer dan bovenmodale li mousine van Franse makelij met Van Helden aan het stuur Inzeil begin dit seizoen binnenreed, volgde ook een bus van wat overjarige leef tijd vol met schaats-enthou- siasten uit het land van Ma rianne. Puur het gevolg van de uitstraling van de in Almkerk geboren Van Hel den als schaatser. Een ont wikkeling waar hij zeer trots op is. En die hem de kans geeft weer even van zich af te schoppen richting Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond, vol gens van Helden de boosdoe ner der boosdoeners in zijn weliswaar zeer beperkte vi sie op deze sportwereld. Bondscoach Van Helden, met moeite: „Het is het bewijs dat ik in Nederland altijd verkeerd beoordeeld ben. Ze vonden me alleen maar lastig, ter wijl ik toch ook een stukje kon schaatsen. Maar dat werd snel vergeten. In Frankrijk gaat het veel soe peler. Na Sarajevo hebben we financieel meer armslag gekregen. In feite ben ik nu zo'n beetje bondscoach. In Grenoble heb ik een groep jongelui rond me verzameld, die ik de fijne kneepjes van het schaatsvak bijbreng. En dat werk bevalt me enorm. Ik kan dat in Frankrijk doen, omdat niemand naar Hans van Helden: „Misschien wass het toch niet zo verstandig om de Elfstedentoch te doen. Ik heb nog verdomde veel pijn in mijn poten". - fotoanp papieren vraagt. Zou ik in Nederland trainer willen worden, dan moet ik eerst tien jaar naar school. Ze denken daar dat ze in de schoolbanken schaatsen kunnen leren". Praktijk Een man van de praktijk dus. En dat valt zeker niet te ontkennen. Immers, van Helden geldt nog steeds als één van 's werelds meest technisch perfekt rijdende schaatsers. Voor de kenners blijkt het telkens weer een genot hem door de bochten te zien glijden. Een 'ontwik kelingswerker', die zijn ma terie goed beheerst. En die resultaten boekt. Dat blijkt weer uit de deelnemerslijst van het EK in Eskilstuna. Naast Van Helden kon Mare Vernier door de resultaten van Van Helden voor Frankrijk als deelnemer worden aangemeld. Dat betekent dat de Fran se Nederlander vanavond bij de loting in ieder geval tussen de toppers wordt ge plaatst. Voor hem een zeer grote overwinning. Bij voor baat. Al beseft van Helden wel: „Misschien was het toch niet zo verstandig om de Elfstedentocht te doen. Jongen, ik heb nog verdom de veel pijn in mijn poten". Een laatste uitspraak waar overigens geen woord Frans bij was... Van onze speciale verslaggever ESKILSTUNA - Schaatscoach Henk Gemser staat komend weekeinde in het Zweedse Es kilstuna, waar het Europees kampioenschap all-rouné wordt verreden, voor een zwaar examen. Immers, aan het begin van dit seizoen stel de hij zich als doel dat het wat prestaties betreft beslist niet minder mocht gaan dan vorig schaatsjaar. En dat betekent keihard dat een Nederlander zondagavond als Europees ti telhouder moet worden ge kroond, want Hibert van der Duim reikte vorig jaar januari in het Noorse Larvik naar dat Europees succes. Gemser heeft echter inmid dels zijn doelstelling wat afge zwakt. Gisteren na aankomst in Eskilstuna had hij het over 'het strijden om een plaats bij de eerste drie'. En over een toernooi, dat grillig, doch zeer spannend zou kunnen verlo pen. „Er zijn veel kanshebbers. Zo uit de losse pols tel ik er ze ker zes. Dat zijn Van der Duim, Gustafson, die voor eigen publiek rijdt, Falk- Larssen, Hadschieff, Bozjev en' Vergeer. Belangrijk voor ons zijn de omstandigheden. Blijkt het zaterdag en zondag zwaar ijs, dan zijn wij vooral ten op zichte van de Russen in het voordeel. Die mannen blijven namelijk in hun lange slag en op stroef ijs gaan ze op die ma nier gegarandeerd kapot. Slecht of liever ijs van minde re kwaliteit kan vooral in het voordeel zijn van Van der Duim. Hij heeft de kracht om die problemen te overwinnen. Vergeer is nog niet helemaal zover. Die moet het hoofdza kelijk van zijn souplesse heb ben. Dus als het ijs super is, heeft hij een kans. Maar dan spelen de Russen ook direct weer een belangrijke rol. Gus tafson en Falk-Larssen zitten eigenlijk in hetzelfde schuitje als wij. Ook zij kunnen alleen de oostenwind van de Russen trotseren als de omstandighe den minder zijn. Gustafson bleef niet voor niets de laatste weken in zijn eigen land. Hij heeft natuurlijk keihard ge traind onder Zweedse omstan digheden. Iets wat ik ook wel gewild had, maar door gebrek aan tijd en het feit dat we in Davos nog aan de korte af standen moesten werken, ging dat niet door. Vandaar dat ik verwacht dat het een toernooi wordt met vele wendingen. En als dan een Nederlander bij de eerste drie komt, dan hebben we onze missie met succes vol bracht. Zo denk ik er tenmin ste over". HAMBURG (SID/ANP) - De selectie van het Hongaarse elftal voor de vriendschappelijke wedstrijd tegen West-Duitsland, die dinsdag in Hamburg wordt gespeeld, telt weinig nieuwe gezich ten. In vergelijking met het elf tal, dat op 17 oktober in Rot terdam in de kwalificatiewed strijd van het wereldkam pioenschap Nederland met 1-2 versloeg, is alleen doelman Andrusch verdwenen. Alle veldspelers, die in Rotterdam actief waren, zijn door bonds coach Mezey opnieuw in zijn keurkorps opgenomen. Tot de 21 spelers tellende se lectie behoren ook de twee in het buitenland spelende inter- SEEFELD (AFP/SID) - De he- renploeg van Noorwegen is gisteren te Seefeld wereld kampioen skilopen geworden op het onderdeel estafette. Op de vier keer tien kilometer was Italië de verrassende tweede. De derde plaats was voor Zweden. Uitslag: 1. Noorwegen 1 uur, 52 mi nuten en 26 seconden, 2. Italië 1.52.32,5,3. Zweden 1.52.45,4. ®IST (ANP) - De KNVB «ft voor zaterdag en zondag 41e wedstrijden, zowel voor betaalde competitie als de «nateurs, afgelast. Ook alle •'delingen hebben de wed strijden voor zaterdag en zon- tog afgelast. De voetbalbond deelde don derdag mee dat wat het be- '■aalde voetbal betreft veertig Procent van de velden bespeel baar is. Maar de ongunstige Weersverwachting voor het weekeinde heeft competitie- le'der Jan Huijbregts, na jwerleg met het sectiebestuur [Waald voetbal, doen beslui- ■aigeen risico te nemen. Huij bregts wil voorkomen dat het ""apetitieverloop te versnip- Wraakt. Van onze sportredactie w^O - Het Nederlands «etbalelftal speelt op woens- JU 20 februari een oefenwed- vW in het Venlose stadion Koel tegen FC VW. Voor Oranje maakt dit duel J*1 uit van de voorbereiding «te WK-kwalificatiewed- S tegen Cyprus, die een jj6* later in Amsterdam vindt. DEN HAAG (ANP) - De winnende getallen van midlotto nr. 3a van donderdag zijn: 12 - 24 - 25 - 30 - 31 - 39. Reservegetal: 34. Winnend getal cijferspel: 873397. De extra prijzen vielen op de vol gende getallen: 527,7828 en 31619. PHILADELPHIA/KEY BIS- CAYNE/LONDEN (AFP/Rtr) - In het toernooi van Philadel phia om het indoorkampioen schap van de Verenigde Staten is Michiel Schapers niet ver der gekomen dan de tweede ronde. De Nederlandse tennis ser werd in drie sets (6-3, 4-6, 6-1) uitgeschakeld door de Amerikaan Scott Davis. De als derde geplaatste Zweed Mats Wilander verloor in de tweede ronde verrassend van de Amerikaan Greg Hol mes. De cijfers waren 6-4 en 6- 3. Marcella Mesker ging in het internationale toernooi van Key Biscayne in de tweede ronde onderuit tegen de Ame rikaanse Bonnie Gadusek. Ga- dusek won met 6-2,7-6. Menno Oosting heeft zich geplaatst voor de halve finales van het toernooi van Peterbo rough, tellend voor het Britse satelliet-circuit. De Nederlan der versloeg de Brit Drysdale in drie sets: 6-716-4,6-4. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillillllllllllllllllllllMlllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllHill groep, waarin vier renners zijn opgenomen, die hun de buut bij de professionals ma ken. Naast de Amerikaan Doug Shapiro, in 1984 winnaar van de Coors-Classic, zijn dat de Nederlanders Maarten Du- crot, Toine Poels en Hans Daams. Jelle Nijdam kan als de vijfde nieuwkomer in de ploeg worden bestempeld, al mocht hij het afgelopen najaar reeds proeven van het 'grote' werk. Tegenover hun komst staat het vertrek van onder meer Hennie Kuiper en de broers Jan en Adri van Hou- welingen. Door Jacques Eestermans AMSTERDAM - De concur- rentie-strijd tussen de twee grote Nederlandse prof-wie lerploegen, die in hoge mate het gezicht van het afgelopen seizoen bepaalde, zal tenmin ste nog twee jaar voortduren. Joop Steenbergen, de belang rijkste financiële kracht ach ter de Kwantum-formatie, gaf gisteren de zekerheid, dat hij de voorziene drie jaar als geldschieter zal voltooien. „De moeizame start vorig seizoen heeft mij ontegenzeg gelijk doen schrikken", stelde Steenbergen nadrukkelijk tij dens de presentatie van de ploeg in Amsterdam, „maar na een goed gesprek met de jon gens is het in snel tempo beter gegaan. Daarom ga ik door, of ik moet voor enorme teleur stellingen komen te staan. Maar daar geloof ik niet in". Voor ploegleider Jan Gis bers betekent het dat hij in elk geval tot en met het seizoen 1986 een budget van zo'n drie miljoen gulden tot zijn be schikking heeft. De mogelijk heid is zelfs niet uitgesloten dat die periode met nog twee jaar wordt verlengd. „Ik speel al wel eens met dé gedachte ook na 1986 door te gaan", er kende Steenbergen, „maar het De Kwantum-ploeg voor dit seizoen in het hartje van Amsterdam. lijkt me voorbarig er nu reeds dieper op in te gaan". Gisbers, die aan zijn tweede seizoen als ploegleider bij de beroepsrenners begint, is er van overtuigd dat zijn team dit jaar beter uit de verf zal komen dan in 1984. Hij stoelt zijn optimisme op het vele werk, dat er opnieuw in de or ganisatie is gestoken, die de vroege tegenslag met Adrie van der Poel en Jan Raas het afgelopen jaar aanvankelijk nauwelijks aan kon. „Boven dien behaalde de ploeg door De Eindhovenaar komt dit het wegvallen van die twee seizoen op de weg met een - FOTOANP pas na het voorseizoen het ni veau, waarop al in denmaan den daarvoor was gerekend. Ik ga er nu van uit, dat we ook in het voorjaar een rol van be tekenis kunnen spelen". Overblijvers in de formatie zijn Jan Raas, Joop Zoete melk, Cees Priem, Leo van Vliet, Henri Manders, Gerrit Solleveld, Jacques Hanegraaf, Ludo Peeters, Adri van der Poel en Ad Wijnands. Het programma van de Kwantum-ploeg komt nage noeg overeen met dat van 1984. De Tour de France staat als enige grote ronde op het werk schema. Daarnaast wordt deelgenomen aan alle bekende klassiekers en een aantal klei nere etappe-wedstrijden als de Tirreno-Adriatico, de Drie daagse van De Panne, de Vier daagse van Duinkerken en de ronden van Luxemburg, Zwit serland, Zweden, België en Nederland. De aanloop naar het seizoen verschilt in zoverre van die van vorig jaar, dat is gekozen voor de Ronde van de Middel landse Zee en niet voor wed strijden in Italië. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiriiiiiiiiifiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiifiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiitiftfiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiififfimAimiHfiiimiiiiiiiHiiHiii nationals: Tibor Nyilasi (Austria Wien) en Marton Es- terhazy (AEK Athene). Het duo was door clubverplichtin gen niet in staat het trainings kamp van Hongarije in Beni- dorm bij te wonen. In het Spaanse vakantie-oord ver bleven de Hongaren drie we ken. Ze speelden daar enkele oefenwedstrijden, onder ande re tegen FC Den Bosch (1-0) en Fortuna Sittard (1-1). De selectie: doel: Peter Disztl (Vi- deoton), Josef Szendrei (Ujpest Dosza), Peter Hegedues (Szomba- thely); achter: Sandor Sallai (Hon- ved), Imre Garaba (Honved), Ga- bor Szanto (Ferencvaros), Antal Roth (Pees), Jozsef Varga (Hon ved), Zoltan Peter (Zalaegerszeg); midden: Andras Szabo (Ujpest Dosza), Peter Hannich (Raba Györ), Jozsef Kandos (Ujpest Dos za), Antal Nagy (Honved), Lajos Detari (Honved); voor: Tibor Nyi lasi (Austria Wien), Marton Ester- hazy (AEK Athene), Laszlo Dajka (Honved), Jozsef Kiprich (Tataba- nya), Bela Bodony (Honved), Janos Zsinska (Ferencvaros), Gabor Po loskei (Ferencvaros). Van onze speciale verslaggever ESKILSTUNA - De lage tem peraturen van het moment in het Zweedse Eskilstuna, waar komend weekeinde het Euro pees kampioenschap all-round wordt verreden, kunnen het toernooi danig in de war gooi en. Gistermiddag stond de ther mometer in het Zweedse stad je op -14 graden, terwijl 's nachts deze week het kwik te rugliep naar rond de 30 gran- den onder nul. Binnen de In ternational Skating Union (ISU), de wereldoverkoepelen- de schaatsbond, bestaat een ongeschreven wet dat bijvoor beeld een tien kilometer bij extreem lage temperaturen niet mag worden verreden en moet worden omgezet in een 3000 meter. Een situatie, die zich voordeed in 1967 in het Finse Lahti, toen bij 25 graden onder nul moest worden beslo ten het toernooi om de Euro pese titel (veroverd door Kees Verkerk) af te sluiten met een drie kilometer. Gezien de weersverwach ting in Eskilstuna behoort zo'n ontwikkeling tot de mogelijk heden. AMSTERDAM (ANP) - Henri Ruitenberg heeft donderdag avond op de Jaap Edenbaan in Amsterdam een marathon- schaatswedstrijd, tellend voor het KNSB-klassement, ge wonnen. Hij versloeg in de eindsprint Jan Kooiman. Der de werd Lex Cazimier on on geveer honderd meter.

de Stem | 1985 | | pagina 4