'Zin baanlozenproject is niet direct aan Fabeldieren: Sirenen VOGELWACHT TELEURGESTELD V George Sponselee z; wereld aan. naar uithoek, In drukke baan een rustig lat, eveneens, -enzaam. Dat 't i Maar wat doe beseft, dat "die zelfde situatie zenzaam gevoel. |ekt, komt u wel- m,volleybal, een samen gezellig ten koken [eschoolkantine? de eenzaamheid De een pakt een vriendin. trale nummer veg wijst naar de en [se Koer,er' Ipr )uurt en als u Let nummer van >p de achterzijde ïformatie over de aats. WOENSDAG 23 JANUAR11985 VAN ZEELAND V 1' "WÈiSAA PROJECTLEIDER MENSEN ZONDER WERK: Betrokken Langzaam Accu AXEL - Vogelwacht De Steltkluut heeft tever geefs aan de bel getrokken bij de provincie over de illegale grondstort in de Axelse Kreek langs de Kinderdijk. Rekbaar Geruchten Z-Vlaamse kerkkoren naar Clinge Voorspeel avonden in muziekschool Stelkluut kiest nieuwe voorzitter Verzinsels Sterker Visarend Axel Clinge Plaatselijk nieuws Heikant Graauw Hulst St.-Jansteen GEMEENTE ZOEKT NAAR OP LOSSING PEUTERZAAL STEEN HULPCENTRUM NOORD- EN MIDDEN-ZEELAND Centrale Post Ambulance vervoer Al2 laa&se '368?? hiKs- ore 1 de maar- obeef1 Ge|£f;o°orrZ> Bij beschikking van de Arrondissements-Recht bank te Breda d.d. 4 ja nuari 1985 is het faillis sement van De Bruyn Onroerend Goed B.V., gevestigd en kantoor- houdende te Klundert aan de Van Gaasbeek straat no. 71 (4791 EG) opgeheven wegens de toestand van de boedel. Mr. M.B. van der Toom- Volkers Zevenbergen, 21 januari 1985 de Stichting Ideële Reclame SIRE T22 PAGINA ZEELAND 2 Vergeefs protest tegen grondstort Ronald Janssens .Het wordt al gauw concurrentievervalsing FOTO WIM KOOYMAN Van een onzer verslaggevers AXEL/SAS VAN GENT - ..Het probleem met het baanlozenproject is dat je niet rechtstreeks kunt aan tonen wat voor zin het heeft. Voor de politiek is het pas interessant als je een grote massa weet te bereiken. Dat zijn namelijk stemmen. Dus is het begrijpelijk dat ze eerder over een werklozen- project vallen dan bijvoor beeld over een sporthal. Want daar komen wel een hoop mensen op af'. Het zit Ronald Janssens niet lekker dat er de laatste tijd zoveel gemekkerd is over het bestaansrecht van het werklozenproject dat, hoe je het ook draait of keert, slechts een zeer kleine percentage werklozen be reikt. Beide gemeenten sa men hebben dik zevenhon derd haanlozen. Met toch wel wat pijn en moeite vol gen nu 68 haanlozen vier cursussen, Frans, Engels, Pech onderweg en typen. Een aantal dat rond de jaar wisseling nog boven de hon derd lag maar zakte omdat Marquinie en Van Schaik vijf cursussen schrapten. De cursus lassen die te duur werd, Spaans omdat de kans °P de arbeidsmarkt te ko men er niet groter op werd en EHBO omdat er in de omgeving voldoende aanbod °P dat terrein is. Fotografie en Duits gingen niet door omdat de belangstelling te gering was. Voor Janssens tellen kille cijfers niet. Althans hij wil ze niet als wapen hanteren om het project af te kraken of op te hemelen. „Voor die kleine groep mensen die het zinvol achten er aan mee te doen mag je het nooit wegla ten. Ik weet .zeker dat alle deelnemers het zeer jammer zouden vinden als het pro ject er niet meer zou zijn". Het is ook om die reden dat hij weinig waarde hecht aan de uitkomst van een on derzoekje onder de werklo zen naar de belangstelling voor het project Mensen zonder Werk. Cijfers daar over worden nog niet in de publiciteit gebracht maar de respons alleen, tien procent, spreekt voor zich. „Het is bekend dat er wei nig respons komt op een en quête. Landelijk gezien is een reactie van 10 procent gewoon goed. Enquêtes waarbij een mening van de mensen wordt gevraagd sco ren zelden hoger". Maar ook de uitkomst kan hem niet bekoren. „Dat stond ook al vooraf vast. Mensen die rea geren hebben meestal een uitgesproken mening. Of ze zijn voor of tegen. Mensen die zich niet betrokken voe len reageren niet eens". Ronald had dan ook veel liever zelf een onderzoekje ingesteld. Op zijn manier. Maar de wethouders keur den zijn plannetje af. „Het lijkt me meer maatgevend als je de mensen persoonlijk benadert en te horen krijgt wat ze willen. Misschien blijkt dan wel dat er hele maal geen behoefte is aan zo'n project. Maar dan weet je waar je aan toe bent". Een jaar is vlug om. En eigenlijk te kort om goede projecten van de grond te krijgen. „Een jaar heeft zijn voor- en nadelen. Een na deel is dat je zo weinig voor uitgang kan boeken. Je wilt er iets van maken maar het werkt allemaal zo langzaam. Ambtelijke molens". Een voorbeeld daarvan is het maquettebouwproject uit de koker van Janssens. De bedoeling is dat een klein groepje maquettes gaat bou- „Wees één en vecht voor wat we nog hebben. Het project". Aldus een noodkreet In de Jongste uitgave van het Sas/ Axelse baanlozenkrantje Den Dopper. Er Is geluisterd. Uit het overleg tussen de twee verantwoordelijke wethouders van de gemeenten Axel, J. van Schalk en Sas van Gent, J. Marquinie, kwam eind vorige week het verlossende woord. Aan het, door voornamelijk rechtse politici, tel bekritiseer de werklozenproject wordt niet getornd. Weliswaar is de belangstelling voor het cur susaanbod niet overweldigend maar dat euvel vormt (voorals nog) geen aanleiding voor Axel en Sas, die na april het project zelf moeten betalen, er definitief mee te kappen. Wie er wel mee ophoudt Is Ronald Janssens, voor een Jaar aan gesteld als projectleider van 'Mensen zonder Werk'. wen die aan scholen ver huurd worden. Het is nog steeds niet van de grond. De voorbereidingen zijn nu zo ver dat er gestart kan wor den zodra er voldoende vrij willigers zijn. „Minstens tien hebben we er nodig om te kunnen be ginnen". De komende dagen gaan er zevenhonderd brie ven de deur uit om werklo zen warm te krijgen voor het project. „Ik weet zeker dat het een kans van slagen heeft". Een voordeel van de een jarige arbeidsovereenkomst: „Kijk, het is niet makkelijk om iets te verzinnen waar haanlozen op af komen. Het wordt al gauw concurrentie vervalsing. Als je daar een heel jaar mee bezig bent raakt de accu leeg. Een nieu we man heeft een verse aan pak, frisse ideeën". Van een onzer verslaggevers De kwestie dateert al van eind 1983, toen visclub GOA op eigen houtje besloot de stekjes langs de kreek wat gemakkelijker bereikbaar te maken. De Steltkluut klom in de pen en verzocht B en W hierte gen op te treden. Die sommeerden de hengelaars met een de grondwerken te staken en de zaak zou netjes afgewerkt worden. Dat vond De Steltkluut niet genoeg en er ging een brief naar Gedeputeerde Staten uit. Dit met het verzoek de ge meente Axel op de vingers te tikken. Die hebben nu geant woord dat ze van mening zijn dat Axel alert heeft gerea geerd. Bovendien was men er niet van overtuigd dat verwij dering van het reeds gestorte puin borg zou staan voor een volledig herstel van de oor spronkelijke natuurwetensch appelijke waarden. „Kennelijk is het begrip 'alert' nogal rekbaar", aldus Peter Maas van de werkgroep planologie in het nieuwste le denblad. „Want de gemeente Axel heeft gewacht met reage ren totdat de werken klaar waren. Terwijl ze toch van het begin af aan Op de hoogte wa ren van deze stort". Immers, de zaak speelt zich praktisch in het centrum van Axel af. „Wat er zich ook allemaal achter de schermen afgespeeld heeft, duidelijk is dat er na tuurwaarden zijn aangetast en dat noch de gemeente, noch de provincie van plan is om daar ook maar iets tegen te doen". Volgens De Steltkluut zijn er ook hardnekkige ge ruchten dat er in het gestorte puin zelfs ook afval aanwezig zou zijn van de verbouwing van het Axels gemeentehuis. Al met al vindt men de af wachtende houding 'bijzonder teleurstellend'. „Alle goede be doelingen in het bestemmings plan verwoord, worden nau- welijk naar de praktijk toe vertaald. De gemeente wil kennelijk zijn verantwoorde lijkheden niet kennen en ook de provincie staat bepaald niet te springen", verzucht Peter Maas in De Steltkluut. Van onze correspondent CLINGE - In de Henricuskerk te, Clinge wordt zaterdag een korenmiddag gehouden, waaraan alle kerkkoren van Zeeuwsch-Vlaanderen mee doen. Op deze bijeenkomst wordt de nieuwe liederenbundel 'Ge zangen voor de liturgie' gepre senteerd. De aanwezige koor leden kunnen er alvast wat uit zingen. De middag is georganiseerd door de dioscesane St. Grego- riusvereniging uit Breda. Be langstellenden kunnen zater dagmiddag van twee tot vier uur komen luisteren naar de liturgische gezangen uit de nieuwe bundel. Van onze correspondente HULST - Volgende week wor den er in de grote zaal van de muziekschool in Hulst weer volop voorspeelavonden ge houden. Deze avonden zijn toegan kelijk voor ouders, medeleer lingen en belangstellenden. Het plezierige van deze mu ziekavonden is dat het publiek muzikantjes in den dop te ho ren krijgt, die soms vreselijk zenuwachtig zijn en dan toch een prestatie op niveau weten te leveren. Om de zaak nog aantrekkelijker te maken heeft de organisatie ervoor ge zorgd dat er steeds een combi natie van instrumenten per avond te beluisteren valt. Van een onzer verslaggevers HULST - De leden van Vogel wacht Oost Zeeuwsch-Vlaan deren De Steltkluut moeten op II februari een nieuwe voor zitter kiezen. G. Sponselee legt dan name lijk de voorzittershamer neer. Bij het aanvaarden van zijn benoeming in 1983 gaf hij al de wens te kennen tussentijds zijn functie beschikbaar te stellen, als zich een andere kandidaat zou melden. Dat is nu het geval. Zowel B. Grooljans als P. Maas willen de voorzittershamer ter hand nemen. Sponselee blijft actief als bestuurslid, gedurende nog tenminste een zittingsperiode. De algemene ledenvergade ring wordt gehouden op 11 fe bruari in Den Dullaert te Hulst. Aanvang 20.00 uur. Links de lamantijn, rechts de doejong en onder de Steller zeekoe. Sirenen zijn vrouwen met een vogellichaam. Mooie vrouwen, die met een aller- lieflijkst gezang zeevaren den lokken, die zich daar mee in het verderf storten. Odysseus, de zwerver uit de Griekse oudheid (volgens sommigen is hij zelfs op Walcheren geweest) kende het gevaar van mooie vrou wen in het algemeen en van deze juffers in het bijzonder. Op zijn tocht van tien jaren moest hij langs het eiland waarop de sirenen woonden. Om de verleiding te weer staan en dus om ongelukken te voorkomen, liet hij zich zelf aan de mast van zijn schip binden en zijn zeelie den liet hij de oren vol was stoppen. Hij ontsprong de dans. Anderen echter bezweken voor het lokkende gezang, mogelijk zeg maar waar schijnlijk, voortgebracht door kleine walvissoorten. Die overigens verder on schuldig zijn, maar die zee lieden waren niet precies helemaal gek natuurlijk. Er was wel degelijk iets te ho ren. Deze schonen kwamen niet uitsluitend op bovenbe doeld eiland voor. We ken nen dezelfde sage van de Lo relei, een uitstekende leis- teenpunt aan de Rijn, zuide lijk van Koblenz nabij Sankt Goar en Kaub. Maar ook dichterbij huis kwamen ze (misschien) voor. Op zoek naar Zeeuwse sa gen vernamen J. en M. Sin- ninghe navolgend rijm van een Wachtendorp: Men seght dat op de plaets daer Rammekens nu stoet Cerenen zijn geweest, die deden Niemandt quaet. Moer wierden veer gehoort in Zee, wanneer ze queelden En met haer soet geluyt als In strumenten speelden: Daer woonden Najades, en niet als Water-Goon, Men sach daer nimmer Mensch Men hoort geen Beestentoon. Flauwekul zeggen de ge broeders, zij het niet met zo veel woorden, want: - Deze cerenen (sirenen) en najades zijn niets anders dan onze zeemeerminnnen, maar de dichter speelde graag met klassieke woorden. - Met andere woorden, aangezien zeemeerminnen ook dubieus zijn: in het geheel is er niets van waar. Jammer. Het zou een toeristische trekpleister kunnen zijn! Maar hoe zit dat dan met die sirenen? Zijn dat puur verzinsels? Immers: niks rammelt niet, zeggen ze op Desnis. Er moet toch wel een kern van waarheid in zit ten? Dat klopt. Tegenwoor dig wordt algemeen aange nomen dat zeekoeien de lief lijke sirenen zijn. Hun we tenschappelijke naam is dan ook: Sirenia. We kennen thans nog vier soorten. Twee lamantijnen levend in het Caraïbisch en in het Amazonegebied en een Westafrikaanse, samen het Atlantische gebied dus. De doejong of de Indische zee koe bewoont de Indische Oceaan vanaf de Rode Zee via India naar de Australi sche kusten. De voorheen in de noordelijke IJszee leven de Steller zeekoe, onder an dere in de Beringstraat, is in 1768 door de mens uitge roeid. Om een indruk te ge ven van de grootte: de laat ste werd tot rond de acht meter lang bij een gewicht van vier ton. Lichaamsom vang op de dikste plek 6,20 meter. De lamantijnen en doejongs halen zo'n meter of drie en een gewicht van rond de tweehonderd kilo. Niet direct de maten waar wij aan denken als we het over lieflijke jonkvrouwen hebben. Dat verbetert er niet op als we de dieren van dichtbij bekijken. Schoonhe den zijn het niet, sterker nog, het zijn waarschijnlijk de lelijkste beesten die we kennen. Een wrattenzwijn is geen schoonheid, sommige apen evenmin, een Kaaps aardvarken laat gewoonlijk ook ons hart niet sneller kloppen, maar vergeleken bij zeekoeien zijn het stuk voor stuk schoonheden. Zeekoeien zijn niet ver want aan zeehonden en zee leeuwen, maar meer aan de olifanten, aan de slurfdie- ren. En daar ligt misschien de oorzaak dat ze voor lief lijke vrouwen werden beke ken. Olifanten namelijk, met zeekoeien, vrouwen van de mens en apen zijn de eni ge wezens met twee melkklieren, borsten dus, tussen de voorpoten. Als we zo vrij mogen zijn dat zo te omschrijven. En dat wil wat zeggen natuurlijk. We stel len ons het volgende voor: Hollandse zeelieden uit de Gouden Eeuw, vertrokken vanuit Middelburg, Veere of Amsterdam. Zeilend op weg naar Indië. Helemaal om de Kaap heen. Een lange reis, levend op gezouten vlees en vis, droge scheepsbeschuit en rum. Water bedierf im mers onderweg. Geen verse groenten en fruit. Vitamine C-gebrek derhalve. Scheur buik: ontstoken tandvlees, maar ook hallucinaties. Je gaat dingen zien die er niet zijn. Of anders dan ze zijn. Dan vaar je daar als zee man, al maanden van huis en behalve gebrek aan vita mine nog wel aan meer din gen, in de avond over die In dische Oceaan. Broeiend heet is de dag geweest, de zon gaat bloedrood onder en dan ineens duiken uit het water 'personen' op. Perso nen van het vrouwelijk ge slacht. Het is begrijpelijk dat er meer tussen de voor poten gekeken werdt, dan naar het gezicht. En zo moet het gekomen zijn. Mooi verhaal zult u zeg gen, maar ik kan het sterker vertellen, al moet ik dan gaan liegen. Wacht even. We citeren letterlijk uit 'Het Le ven der Dieren' van Grzi- mek, deel XII: - De Holland se zeevaarders in die con treien hielden er soortgelij ke misvattingen op na. Nog in de 20e eeuw is het voorge komen dat zeekoeien voor mensen werden aangezien. Zo vertelt Erna Mohr: „Töen in juli 1905 een vrachtschip langs het eiland Haramil in de Rode Zee voer, dacht de kapitein aan vankelijk dat hij drie men sen tot aan de borst in het water zag staan. Hij hield hen voor schipbreukelingen, gaf hen signalen en stuurde op hen af. Het bleek echter een doejongfamilie te zijn, die voor een eventuele red dingspoging bedankte en onderdook" -. Maar al met al zijn onze draken er nog steeds bij in geschoten. Daar besluiten we volgende week de reeks fabeldieren dan mee. We kregen een melding van J. de Ridder: zaterdag jongstleden heeft hij boven het terrein van de NSM te Sluiskil een visarend gezien. Deze fraaie roofvogel vindt vermoedelijk zijn voedsel in en nabij het nog niet dicht gevroren kanaal Gent-Ter- neuzen. Voor belangstellen den is het dus opletten ge blazen. Zoals roofvogels in het algemeen langzamer hand wel gewend zullen zijn: ook deze werd hard nekkig aangevallen door kraaiachtigen. CBTB - De Christelijke Boe- ren- en Tuindersbond (CBTB), kring Oost-Zeeuwsch-Vlaan deren, houdt in samenwerking met de Christelijke Platte- landsbond en de Christelijke Plattelandsjongeren op zater dag 7 februari een gezamelijke bijeenkomst in Axel. Na het verzamelen op het Kennedy- plein om 15.00 uur bezoekt de groep enkele bedrijven, 's Avonds is er een broodmaal tijd waarna er een lezing wordt gehouden over 'de land bouw en het leven in Rusland'. Alcohol - De vrouwenbond FNV afdeling Axel houdt van daag een avond over het the ma 'Alcohol en Drugs'. Me vrouw Wille van het Consul tatiebureau voor Alcohol en Drugs uit Terneuzen zal een en ander over het onderwerp vertellen, waarna er na de pauze gelegenheid is tot het stellen van vragen. De thema avond wordt gehouden in ge meenschapscentrum De Halle en begint om 20.00 uur. Ook niet-leden zijn welkom. Tennis - Tennisclub Game 78 houdt vrijdag een ledenverga dering in de voetbalkantine. Aanvang 20 uur. Aan bod ko men de verschillende jaarver slagen en bestuursverkiezin gen. Aftredend maar herkies baar zijn Ger Spork en Frans Strooband. Enige tijd geleden heeft bestuurslid Patrick Heerwegh wegens omstandig heden zijn bestuursfunctie ter beschikking gesteld. Kandida ten kunnen zich aanmelden bij het secretariaat. Vlassersbond - De R.K. Vlas- sersbond afdeling sint-Jan steen hield de jaarlijkse kaar ting in Manege Heikant. Uit slag: 1. A. van Looy/J. de Vet ter, 2. F. Piessens/J. Verstrae- ten, 3.1. Calle/K. van Looy. Wafelactie - Zaterdag 26 ja nuari houdt de jeugdcommis sie van de voetbalvereniging Graauw de jaarlijkse wafelac tie. In de loop van deze week worden di-Bode, 2. heren L. Scheele-Van Bambost, 3. da mes Kock-Pel. B-groep: 1. he ren van de Casteel-Esselbrug- ge, 2. heren Maris-Lindenberg, 3. mevrouw Geilleit-de heer Geilleit jr. C-groep: 1. me vrouw Van der Heijden-de heer Scheele sr. 2. heren Van Putten-Schuurman, 3. dames Bode-De Meijer. Kaarting - In zaal W. Blom- maert werd een kaarting ge houden waaraan 20 personen deelnamen. Uitslag: 1. P. van Kerkhoven, Hulst; 2. R. van de Branden, Clinge; 3. J. van de Enden, Hulst; 4. F. Piessens, Clinge; 5. R. Nijs, Hulst. Kaarting - In zaal De Kroon werd een kaarting gehouden waaraan 66 personen deelna men. Uitslag: 1. R. van de Branden, 2. F. de Kint, 3. R. van Eerdenburg, 4. J. Pauwels, 5. mevrouw Van Swaal. Kaartclub - Aan de kaarting van kaartclub Harten Aas bij Ron de Vilder deden 24 kaar ters mee. Uitslag: 1. P. van Kerkhoven, 2. mevr. Van de Ha, 3. C. van de Ha, 4. mevr. Morcus, 5. F. Zegers. Sjoelen-Sjoelclub Wij Blijven Actief speelde een wedstrijd bij Ron de Vilder. Uitslag: 1. mevr. Van Koert, 2. mevr. De Vilder, 3. mevr. Van der Heij den, 4. mevr. Leenknecht, 5. mevr. Toet. Parochie - Nu het pastoorloze tijdperk van de parochie van de H. Johannes de Doper ach ter de rug is, heeft de nieuwe pastoor in overleg met het kerkbestuur enkele wijzigin gen aangebracht. Zo zal vanaf 1 februari door de week op woensdag en vrijdag om 19.00 uur een mis in de kerk worden opgedragen. Het aantal missen en de aanvangsuren- tijdens het weekeinde blijven voorlo pig ongewijzigd, dus zaterdags om 19.00 uur en zondags om 10.00 uur. Van een onzer verslaggevers SINT-JANSTEEN - De gemeente gaat meezoeken naar een op lossing voor de ontstane problemen bij de peuterspeelzaal in Sint-Jansteen. Wethouder W. Kayser deelde dat gisteren desge vraagd mee. „Die peuters moeten toch onderdak hebben", aldus de wet houder. Hij kon nog niet vertellen in welke vorm de gemeente lijke de helpende hand kan bieden. „Ik ga eerst eens op het ge mak bekijken hoe de zaak precies in elkaar zit, want officieel weten wij nog van niets". Zoals gemeld moet de peuterzaal, die momenteel is gehuisvest op de zolder van het kruisgebouw, vertrekken. De bovenverdie ping heeft maar één vluchtweg en voldoet daarom niet optimaal aan de eisen van de brandveiligheid. Omdat er gemiddeld nooit meer dat 25 personen van de ruimte gebruikmaken, is er formeel geen brandveiligheidsverklaring nodig. De kruisvereniging wil echter niet de verantwoordelijkheid hebben in het geval er iets gebeurt. Omdat het maken van een tweede vluchtweg financieel niet haalbaar is moeten de peuters dus vertrekken. Gemiddeld bren gen zo'n 20 kinderen een bezoek aan de peuterspeelzaal. Bij de peuterspeelzaal ziet men zo snel nog geen andere lokatie. Het bestuur gaat zich volgende week over de situatie beraden. (ADVERTENTIE) Vraag bij ongevallen zonodig rechtstreeks om in zet van een ambulance bij bovengenoemd Hulp centrum. DAG EN NACHT 01100-14444. Uitsluitend de CPA is bevoegd ambulancevervoer op te dragen. Andere handelwijzen roepen risico van vertra ging op, zoals recent is gebleken. De directeur Hulpcentrum C.P.A. J.R. de Boer.

de Stem | 1985 | | pagina 6