aan Schillebeeckx: 'Ik heb niets herroepen' Rienk Kamer in februari terug naar Nederland Kamer krijgt brief over raketkwestie oskou rwacht nel sultaat tockholm' HERZIENING STELSEL SOCIALE ZEKERHEID PvdA wil toch koude- toeslag Noodgreep Geïnterviewde eist rectificatie Centrumpartij Actie voor Britse mijnwerkers op DE STEM COMMENT A AR. NTWAPENING WOENSDAG 23 JANUAR11985 'BINNENLAND DEN HAAG - Het 'gat' dat ontstaat in de rijksbegroting door het uitstel van de herzie ning van het stelsel van sociale zekerheid leidt niet tot extra bezuinigingen. Tevreden Winsemius verwerpt RS Y-rapport 'SUPER-OPLICHTER' IN VS TOT ZESTIEN MAANDEN VEROORDEELD I )ereiud BINNENLAND Ruim 300 banen weg bij Verkade PvdA bezorgd over hulp aan Nicaragua Pax Christi bezorgd over ICTO T5 it is dan ook erg gevoelig r deze vervuiling en artoe verzuring van de em kan leidden wijst de tige verzuring van me- in Scandinavië uit. On echte vennen en meren rabant wijzen ook al in ichting van een ernstige tasting door verzuring. et zou kortzichtig zijn te nderstellen dat Zuid- erland met de verande- de windrichting en het ;sen van de smoggolf in afgelopen weekend is napt aan een dreigend aar voor de volksgezond- om vervolgens over te n tot de orde van de dag. door stikstofdioxide ver- aakte verzuring van het 'eu wordt in belangrijke e veroorzaakt door in- triële activiteiten, waar- er de vervuiling door triciteitscentrales én b(j- rbeeld de mestafvalstof- i door de bio-industrie. st die factoren vormen belangrijke bedreiging r de volksgezondheid, e mogelijkheid dat we en afzienbare tijd ook in erland mondkapjes moe- opzetten kan wellicht een eilspellende uitwerking ben waarbij we direct t de neus op de feiten wor- i gedrukt, het werkelijke aar voor de gezondheid is 1 sluipender en elke dag wezig. Die alarmfase is ng ingegaan. onze redactie buitenland Sovjet-Unie ver- cht dat er nog dit jaar ■n deelakkoord zal nnen worden gesloten de Europese ontwa- ningsconferentie OC). Dat optimisme lgt op een Ameri- ans aanbod om sneller n voorzien tot zaken komen. e conferentie, waaraan 33 opese landen plus de Ver gde Staten en Canada "lnemen, is nu precies een r aan de gang zonder dat veel resultaten zijn ge- "kt. Het doel is afspraken maken over vertrou- nwekkende maatregelen moeten voorkomen dat er rlog uitbreekt in Europa gevolg van misverstan- n of misrekeningen. De rste fase van de conferen- zal tot november volgend r duren en er werd niet rwacht dat er voor die tijd n akkoord zou kunnen rden bereikt. Maar diplomaten van Na- -landen zeggen evenwel t de VS hebben voorgesteld n overeenkomst te sluiten er de minder ingewikkelde omstreden vraagstukken ^T de tiende verjaardag n de slotakte van Helsinki 1 augustus dit jaar. Wash- gton zinspeelde er eind 1984 dat het bereid was voor datum een akkoord te 'ten over de aanmelding n militaire oefeningen en t uitnodigen van waarne- ers daarbij. Volgens wes- rse diplomaten heeft Mos- >u nog niet officieel gerea- erd op die suggestie. Sovjet-diplomaten zeggen it een dit j aar nog een over- nkomst is te verwachten in ockholm. Ze weigeren bij- inderheden te geven. De inferentie begint op 29 ja- uari aan de volgende en ijfde ronde. De zesde is laats van 14 mei tot 5 juli. Mavo-diplomaten verkla ar dat de succesvolle be- >rekingen in Genève tussen i ministers Shultz en Gro- yko een positieve invloed ibben gehad op de confe- intie in Stockholm. Het merikaanse aanbod dateert verigens van voor de in Ge- ève gemaakte afspraak tus- ai de supermogendheden n weer met elkaar te gaan iderhandelen over ontwa- ïning. I Het hoofd van de Ameri- ïaanse delegatie in Stock- lolm, James Goodby, toont ■ch ook optimistisch over de mogelijkheid dat in de ko rrende onderhandelingsron- e de basis wordt gelegd voor ;n dit voorjaar te sluiten itwerpakkoord. Eerder zei president Rea- an dat de VS en hun bond- ;enoten voorstander zijn van en eerlijk compromis, maar at Moskou hen tot dusverre og niet is tegemoetgekomen. )e president beschuldigde de ovjets er eerder van dat zij e conferentie in Stockholm 3t nu toe slechts hebben ge- ruikt als propagandaplat- rrm. T28 PAGINA 3 Geen extra korting na uitstel Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De PvdA-frac- tie in de Tweede Kamer wil alsnog met de bewindslieden van Sociale Zaken en Werkge legenheid praten over een koudetoeslag voor mensen met een minimuminkomen. Van daag zullen de andere partijen beslissen of zij het voorstel van de PvdA steunen. „Er zijn extra uitgaven in een periode van extreme kou", zegt woordvoerder Ter Veld desgevraagd. Het gaat wat haar betreft niet alleen om de extra stookkosten, maar ook om de sterk gestegen groente- prijzen,, extra kosten voor het openbaar vervoer en voor kle ding. In de 'bevroren' uitkeringen (minimumloon en uitkerin gen) zit volgens de PvdA geen rek meer voor extra uitgaven. De fractie wil nu van de be windslieden weten hoe die ex tra uitgaven kunnen worden gecompenseerd. Zoals bekend reageerde het kabinet vorig week afwijzend op een verzoek van de PPR- fractie om een stookkostentoe slag. Volgens premier Lubbers zou een dergelijke toeslag niet nodig zijn, omdat de extra stookkosten slechts 4% boven het gemiddelde zou uitstijgen. Hoewel de dooi in volle om vang is ingetreden wenst de PvdA geen genoegen met deze afwijzing te nemen. De socia listen vroegen twee jaar gele den ook al om een extra toe slag voor stookkosten. Boven dien hebben zij zich tegen de verhoging van de aardgasprijs in 1985 verzet. Van onze Haagse redactie Staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) en minis ter Ruding (Financiën) hebben dat gisteren in de Tweede Kamer gezegd op vragen van de PvdA. Of er wel extra gesnoeid moet worden als gevolg van het later doorgaan van de ver anderingen in de ziektewet (lagere uitkering en premiebe taling bij ziekte) liet De Graaf nog in het midden. Hij vond het nog te vroeg om daar nu al een uitspraak over te doen, aangezien het kabinet zich nog beraadt op de consequenties daarvan. Minister Ruding had eerder deze maand gesuggereerd dat er extra bezuinigingen nodig zijn om het gat te dichten dat het uitstel met zich meebrengt. Voor de schatkist houdt dat een onverwacht tekort van on geveer 1 miljard. Dat komt omdat ook dit jaar de WWV nog uit de schatkist wordt be taald en niet, zoals voorzien in het veranderde stelsel, door de werknemers. Daar staat tegenover dat de WW-premie dit jaar fors om hoog is gegaan met het oog op de stelselwijziging. Ook dat le vert ongeveer 1 miljard op, die evenwel bij de sociale fondsen terecht komen. Ru ding zei gisteren dat het kabi net binnenkort een beslissing neemt over de manier waarop dat overschot en het tekort voor de schatkist in evenwicht gebracht kunnen worden. Dat zal in ieder geval niet gaan via extra bezuinigingen of verla gingen van uitkeringen. Staatssecretaris De Graaf zei er niets voor te voelen om de te veel betaalde premie vanaf 1 juli terug te geven aan de werknemers. Dat levert weliswaar een extra koop kracht van 2% op, maar dan zou de premie op 1 januari 1986 weer met minstens 2% omhoog om de kosten van het dan gewijzigde stelsel te dek ken. De Graaf vond dat een te grote onduidelijkheid opleve ren voor het inkomensbeleid. NEDERLAND OP Z'N SMALSTgratis profiteren van het werk van anderen. Vakbonden en politieke partijen kunnen er over mee praten. Er komt als maar meer werk op hen af dat door steeds minder mensen en met steeds minder geld geklaard moet wor den. Immers, het ledenbestand slinkt gestadig. Bij het CDA is het partij-apparaat inmiddels dermate uitgehold, dat de partij-leiding geen zicht meer heeft op de kwaliteit van de achterban en zich daarom genoodzaakt ziet voor de komende kamerverkiezingen geestverwanten per advertentie op te roepen zich voor het ka merlidmaatschap kandidaat te stellen. Ter verklaring van deze noodgreep moge dienen, dat de fusie ran KVP, AR en CHU, evenals de oecumene, meer een aangele genheid van hoofdbestuurders is geweest dan van de basis. Daar tornt nog bij dat de CHU nooit een hechte partij-structuur heeft gekend en dat die van de KVP ten tijde van de fusie tamelijk ver molmd was. In feite beschikten alleen de Anti's over een solide doortimmerd partij-apparaat. Met drie zo verschillende compo nenten is niet een-twee-drie een geheel nieuwe, in de basis hecht verankerde christelijke volkspartij op te bouwen, zeker niet als over de politieke richting van die partij tot op de dag van vandaag onduidelijkheid bestaat. Vooral als gevolg van die onduidelijheid is het CDA een door gangshuis voor 'zwevende' kiezers geworden. Analyses van vroegere verkiezingsuitslagen en recente opiniepeilingen wijzen uit, dat het kiezersbestand van de christen-democraten zich deels aangetrokken voelt tot de PvdA, deels tot de WD. Door het bezuinigingsbeleid van het kabinet en de meer gematigde opstel ling van de PvdA dreigt het CDA nu heel wat stemmen aan de so cialisten kwijt te raken. Dat verlies lijkt echter grotendeels gecom penseerd te kunnen worden door kiezers die de WD de rug te rugkeren, omdat ze veel meer vertrouwen hebben in Lubbers dan ia Nijpels. Maar dan is er toch niets aan de hand? Toch wel; een politieke 9roepering die in sterke mate afhankelijk is geworden van 'zwe vende' kiezers krijgt niet de kans om uit te groeien tot een echte Partij. Zo'n groepering heeft te weinig getrouwen om bij de vor ming van een kwalitatief goede kamerfractie op terug te kunnen vallen - datzelfde geldt overigens ook voor Staten- en gemeente raadsfracties - en moet gaan adverteren om geschikte kandi daat-kamerleden te vinden. Wat kan zo'n advertentie-campagne opleveren? Niet veel meer, vrezen wij, dan het doorsnee-Kamerlid van tegenwoordig: mannen en vrouwen met meer ambitie dan intellectuele bagage, volksvertegenwoordigers die onvoldoende inhoud weten te ge ven aan de controlerende taak van het parlement en zich teveel 9elegen laten liggen aan belangengroepen, populistische politici, tuk op persoonlijke publiciteit. Toch moet in christelijk-Nederland een andere slag Kamerleden te vinden zijn. Nu allerlei organisa torische dwarsverbindingen aan de ontzuiling opgeofferd zijn zal bet moeilijker dan vroeger zijn om hen op het spoor te komen, toch maar blijven proberen. En wie weet: als het CDA zich op basis van zijn grondslag duidelijker profileert komen ze wellicht weer uit zichzelf. De Graaf zei dat het kabinet pas in de loop van de volgende maand een beslissing kan ne men over de stelselherziening. Die had eigenlijk begin deze maand moeten geschieden. Door dit uitstel heeft het kabi net afgezien van doorvoering van de herziening op 1 juli. Er zou dan te weinig tijd over blijven voor een zorgvuldige behandeling van de wetsvoor stellen door het parlement. Die indiening is nu van maart ver schoven naar de weken voor afgaande aan het zomerreces. DEN HAAG(ANP) - De 19-jarige Denise Schröeders uit Amsterdam wil excuses en een rectificatie van de Centrumpartij. Die liet haar op 19 december in een pro- pagandafilmpje op de televisie, in de zendtijd voor politieke partijen, zeggen dat een linkse regering beter zou zijn voor het land. De partij trok verderop in de film haar eigen conclusies. Het filmpje was lang tevoren op straat opgenomen door een filmploeg die de in druk wekte van de NOS te zijn. De Cen trumpartij ging niet in op de protesten van Denise en een advocaat die zij in de arm had genomen. Zo kwam het tot een kort geding, dat dinsdag diende voor de president van de rechtbank in Den Haag. Haar raadsman, mr Grosheide wees er op dat de PSP dezelfde truc, optreden onder het mom van de NOS, in 1983 ook heeft uitgehaald met de binnenhuisar chitect Jan des Bouvrie. De PSP werd door de rechter na een kort geding ver oordeeld tot rectificatie. Mr. A.W. Lier uit Gemert, penning meester en raadsman van de Centrum partij, liet de misleiding voor rekening van de niet nader genoemde filmploeg. Hij betwistte het spoedeisend karakter van de zaak, omdat de partij pas op 6 maart weer televisie-zendtijd heeft. Bo vendien wordt volgens hem het filmpje niet meer uitgezonden. De rechter, mr. M.R. Wijnholt, doet dinsdag 29 januari uitspraak. Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN - Anders dan kardinaal Joseph Ratzin- ger, hoofd van de Congregatie voor de Geloofsleer in Rome, heeft doen geloven aan de wereldpers, heeft de Nijmeegse theoloog Edward Schillebeeckx niets her roepen van hetgeen hij in zijn boek 'Kerkelijk Ambt' heeft geschreven. „Integendeel, ik heb mijn stellingen over het ambt in de kerk zelfs geradicaliseerd in mijn nieuwe boek 'Pleidooi voor mensen in de kerk' dat dezer dagen van de persen rolt", verklaarde Schille beeckx gisteravond op een persconferentie in Nijmegen. Het huidige priestertekort in de katholieke kerk kan vol gens Schillebeeckx niet be staan op grond van de funda mentele betekenis en inhoud van het kerk-zijn. De oorza ken van dat feitelijke tekort liggen buiten hetgeen het ge loof leert over de kerk. Schil lebeeckx stelde de kerkleiding dan ook geheel verantwoorde lijk voor dat tekort. Schillebeeckx waagde het gisteren te betwijfelen of zijn nieuwe boek Rome tevreden al stemmen. De Nijmeegse theoloog ver telde dat de Belgische aarts bisschop Danneels tegen kar dinaal Ratzinger in het ge weer was gekomen deze op eigen houtje een document had gepubliceerd tegen de be vrijdingstheologie. Er komt meer verzet tegen de kramp achtige houding van Ratzin ger en zijn afdeling, wist Schillebeeckx te melden. Schillebeeckx vertelde gis teren in Rome telkens weer te stuiten op angsten, op grond waarvan de Vaticaanse auto riteiten dingen lezen in boeken van theologen die er niet staan. Zo is Schillebeeckx naar aanleiding van zijn boek 'Kerkelijk ambt' alleen maar verweten dat hij zou pleiten voor een buitengewone bedie naar van de eucharistie. Dit zou er volgens Rome dan op neerkomen dat elke willekeu rige leek zou mogen voorgaan in de eucharistie. „Dat heb ik juist nergens betoogd" verklaarde Schille beeckx gisteren. Hij heeft dit begrip in zijn nieuwe boek ge heel laten vallen. „Ik heb kar dinaal Ratzinger in een ge sprek dat nog geen half uurtje geduurd heeft, gezegd dat ik dat begrip 'buitengewoon be dienaar' helemaal niet nodig had om mijn stellingen te on derbouwen. Het merkwaardi ge is trouwens dat over mijn pleidooi voor de vrouw in het ambt in het hele dossier van Rome met geen woord wordt gerept." Schillebeeckx pleit in zijn nieuwe boek met nog meer na druk dat bijvoorbeeld pasto rale werkers door de kerklei ding formeel worden erkend en een aangepaste wijding ontvangen via handoplegging door de bisschop. Het is vólgens Schillebeeckx gèen boze opzet dat Rome hem eerst een stelling in de schoe nen schuift die hij niet huldigt, vervolgens eist dat hij die ver meende stelling herroept en dan de wereld doet geloven dat hij het hoofd heeft gebo gen. Een andere verklaring voor deze gang van zaken dan dat de wegen zich scheiden in zake de kerkopvatting, kon Schillebeeckx niet geven. AMSTERDAM(ANP) - On geveer tachtig sympathi santen van de stakende Britse mijnwerkers hebben gisteren het kantoor van het hoofdbestuur van de FNV aan Plein 40-45 in Amsterdam bezet. De be zetters zijn na verloop van tijd door de politie verwij derd, nadat de FNV om hulp had verzocht. De bezetters vinden dat de bond te weinig doet om de overslag van kolen voor Groot-Brittannië in ons land tegen te gaan, waar door de staking van de mijnwerkers daar wordt ondergraven. Volgens bestuurder Kees Marges van de vervoers- Een hoofdagent van po litie verzoekt de bezetters het FNV-pand te verlaten. - FOTO ANP bond FNV heeft de Britse mijnwerkersbond NUM juist zijn waardering uitge sproken voor het aandeel van de Nederlandse vakbe weging in de ondersteuning van de Britse mijnstaking. Vorige maand bracht de vervoersbond in de Neder landse havens een actie op gang in een poging de ko- lenstromen naar Engeland te beperken. Of deze actie enig effect heeft gehad is volgens Marges nog niet te zeggen, omdat de overslag- cijfers nog niet bekend zijn. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De Tweede Kamer kan binnenkort nadere infor matie verwachten over de details van het voorlopige akkoord dat de Sovjet-Unie en de VS in Genève hebben bereikt over de hervatting van de wapenbeheersingsonderhandelingen. De Kamer stemde gistermiddag unaniem in met een desbe treffend verzoek van het CPN-Kamerlid Brouwer. Volgens haar zijn de ontwikkelingen in Genève en Brussel (de aarzeling van de Belgen om hun aandeel in het plaatsingsschema voor de mid dellange afstandsraketten te effectueren) belangrijk genoeg voor een gedachtenwisseling. Brouwer hoopt dat het kabinet in zijn brief vooral details ont hult uit het onderhoud dat Lubbers en Van den Broek (Buiten landse Zaken) kort geleden met de voormalige VS-onderhande- laar Nitze hebben gehad. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - De commissie- Winsemius kan niet worden aangewreven dat de fusie tus sen Rijn-Schelde en Verolme achteraf geen succes is gewor den. Alleen directie, commis sarissen en aandeelhouders van RSV zijn daarvoor ver antwoordelijk, aldus de toen malige commissievoorzitter dr. A. Winsemius in een felle brief aan de Tweede Kamer. Hij verwerpt vrijwel alle conclusies van de parlemen taire RSV-enquêtecommissie op dit onderdeel. Hij is het er alleen over eens dat de afslan king van de bedrijfstak is be moeilijkt door de vérgaande sociale paragraaf in het eind rapport van de commissie- Winsemius. Daardoor konden vakbonden en ondernemings raden saneringsmaatregelen en bedrijfssluitingen tegen houden zodra er sprake was van collectieve ontslagen. De enquêtecommissie heeft het ontstaan van het RSV- concern uitvoerig onderzocht en geconcludeerd dat bij het Aangaan van deze geforceerde fusie de latere rampzalige ont wikkeling grotendeels al was ingebakken. Winsemius be strijdt die visie. Van een onzer verslaggevers BREDA - Rienk Kamer komt in februari terug naar Neder land. Hij is in de Verenigde Staten veroordeeld tot zestien maanden met aftrek van voor arrest. Wat betekent dat hij op II februari op het vliegtuig naar huis kan stappen. De Nederlandse justitie heeft al laten Weten hem dan niet in arrest te nemen. Tegen Kamer loopt nog een onder zoek wegens zijn activiteiten met het American Land Pro gram, waardoor tal van kleine Europese beleggers hun geld zijn kwijtgeraakt. Volgens berichten uit de VS zou Rienk Kamer daar zijn veroordeeld wegens zwendel. Hij zelf klampt zich vast aan de mening, dat hij de Ameri kaanse justitie alleen feiten heeft toegegeven, die in Ne derland niet strafbaar zouden zijn. Deze bekentenis uit bere kening heeft echter geen ge volg. Wanneer namelijk Kamer in de VS voor langere tijd zou zijn veroordeeld en hij zou tij dens het uitzitten van de straf naar Nederland zijn gekomen dan was verdere uitvoering van de rest hier niet zo zeker geweest. Nu hij zijn totale straf met aftrek van voorar rest in de VS ondergaat, speelt het al dan niet uitvoeren van de Amerikaanse straf in Ne derland geen rol. Het onderzoek en de vervol ging van de Nederlandse justi tie moet wel rekening houden met de Amerikaanse straf. Ons recht kent de regel, dat iemand nimmer tweemaal voor hetzelfde feit kan worden veroordeeld. Als Kamer in Los Angeles wegens zwendel is veroordeeld dan kan de rech ter in Amsterdam dat niet nog eens doen. Volgens de Amerikaanse wet hadden Kamer en zijn compagnon zich schuldig ge maakt aan samenspanning, postfraude en telegraaffraude. Door op enkele punten van de lange aanklacht (die zou meer dan vijftig punten hebben be vat) toe te geven beloofde de Amerikaanse officier van jus titie niet meer dan drie jaar celstraf te zullen eisen. De Amsterdamse justitie onderzoekt echter handel en wandel van Rienk Kamer op de strafbare feiten: oplichting, i t verduistering en valsheid in geschrifte. Mocht justitie be wijsmateriaal op die punten in handen krijgen dan volgt een rechtzaak. De kans is groot dat justitie in februari over flink wat fei ten de beschikking krijgt. Wie zich nog de merkwaardige gang van zaken rond de arres tatie van Rienk Kamer op 1 oktober 1983 weet te herinne ren, zal het handjeklap van justities uit drie landen nog duidelijk zijn. Kamer mocht ons land niet uit. Hij ging ech ter toch naar de enclave Baar- le-Hertog en werd daar op verzoek van Amerikaanse autoriteiten opgepakt door de rijkswacht. Daarmee was het opzetje van Amerikanen en Nederlan ders, op de klompen aan te voelen maar nooit echt uitge sproken, gelukt. Onderdeel van de deal was, dat de Neder landse justitie na veroordeling van Kamer de beschikking zou krijgen over Amerikaanse ge gevens. Een geweldige hulp, want de mogelijke strafbare feiten waren in de Verenigde Staten begaan. Daar moesten dus de gegevens vandaan ko men, die hier nooit te verza melen waren geweest. De kans is groot, dat op niet te lange termijn - het opspo ren van strafbare feiten in geldzaken vergt meestal een onderzoek van enkele jaren en in Amsterdam houdt justitie zich al twee jaar met de zaak Kamer bezig - een aanklacht tegen de voormalige onroe- rendgoed handelaar kan wor den opgesteld. Wat nu als Rienk Kamer na zijn aankomst in Nederland met de noorderzon vertrekt? De Amerikanen zullen niet meer op hem jagen. Voor hen heeft Kamer immers zijn straf uitgezeten. Dan zal Nederland trachten hem uitgeleverd te krijgen. Het zal niet meevallen een land te vinden, waar Rienk Kamer kan onderduiken. De meeste landen hebben onder linge verdragen gesloten om gezochten uit te leveren. En waar dit niet het geval is, vindt Kamer met zijn levens stijl en manier van zakendoen zijn draai niet. Vandaar, dat de voormalige onroerendgoed handelaar - zelfs al loopt hij in ons land vrij rond - zich voor lopig niet echt vrij man kan voelen. \7 Het gewone leven is terug. On der de sneeuwlaag bleek toch weer de dagelijkse sleur te zit ten. Alles lijkt dooier dan het ooit geweest is. We moeten weer bijkomen van de slag die Koning Winter heeft toegebracht. Hoe zuur was de sneeuw die ons tuintje bedekte? Hoe zout is ons stoepje geworden? Allemaal bange vragen. Onze wegen komen er ook niet zon der kelere-scheuren vanaf. De hooggeleerde heren gaan de verwondingen aan het wegen net onderzoeken. Pas halver wege de lente weten ze meer. Ze gaan er dus van uit dat het snel lente wordt. Als het nog een weekje gaat vriezen duurt het onderzoek tot na de zomer. Staan ze in de brandende zon te zoeken naar winterschade. Wanneer de wegen dan weer helemaal hersteld zijnNou, volgend voorjaar misschien. Als het de komende winter ten minste niet vriest. De oude problemen zijn terug. Korter werken, langer verga deren. ABP en RSV. Het zie kenfondspakket en de kruis raket. En de superaftrek is verboden. Mag je gewone ben zine wel aftrekken? Lubbers zit er nog steeds en Van Aardenne ook. Minister Van der Broek niet, die is ge vlucht naar een kamp in Pa kistan. Bij de ANWB komen er door werktijdverkorting nieuwe wegenwachters bij. Die heb ben lang gewacht, maar nu mogen ze de weg op. Nu maar hopen dat die wegen nog een beetje berijdbaar zijn. MERIJN BIJ Verkade zullen ruim 300 banen moeten verdwijnen. Dit staat in een reorganisatierap port dat de directie van de Zaanse koekfabriek gistere- naan de vakbonden heeft ge presenteerd. Bij Verkade werkten een jaar geleden ruim 1500 mensen. De blijvende ver liezen en de stagnatie van de omzet vormen de achtergrond voor de nu aangekondigde re organisatie. DE ministers Ruding (Finan ciën) en Schoo (Ontwikke lingssamenwerking) zijn er gistermiddag niet in geslaagd de ernstige bezorgdheid van de PvdA tweede Kamerfractie over een aantal hulpverle ningsprojecten aan Nicaragua weg te nemen. De zorgen van de PvdA richten zich op drie projecten ter waarde van sa men ƒ45 miljoen. De vraag is of de Nederlandse Credietver- zekerings Maatschappij (NCM) voor deze projecten voldoende exportkredieten wil garanderen. l'TRECHT(ANP) - In een ge sprek met een afvaardiging van de RK bisschoppenconfe rentie heeft de RK vredesbe weging Pax Christi haar be zorgdheid geuit over de ont wikkelingen bij het Interker kelijk Comit'e Tweezijdige Ontwapening (ICTO). Pax Christi is vooral be zorgd over de nauwe samen werking met het Oud-strij derslegioen waarvoor de nieu we voorzitter van het ICTO, mr. J.L. Janssen van Raaij, bij zijn installatie heeft gepleit. Aan het gesprek, dat giste ren in Utrecht plaatshad, werd deelgenomen door de bisschoppen Ernst, Bar en hulpbisschop J. de Kok. Na mens Pax Christi waren o.a. aanwezig vice-voorziter J. van Kemenade en secretaris J.J. ter Laak. Ter Laak noemde kort gele den uitlatingen van Janssen van Raaij over de ontwikke ling van ruimtewapens 'onbe grijpelijk'. De nieuwe voorzit ter van het ICTO is van me ning, dat een verdediging met ruimtewapens ethisch te ver kiezen is boven het huidige af schrikkingssysteem. Pax Christi heeft de bis schoppen toegezegd binnen enkele maanden te komen met een beoordeling van de ruim- tewapens.

de Stem | 1985 | | pagina 2