elf ou Ziekenfondsraad: artsen desnoods dwingen tot beperkt voorschrijven Sociale partners: 'Waarschuwing De Koning niet verstandig' PANIEK IN HET PALEIS Staat gaat in hoger beroep in WWV-zaak I )e>re|Fcl (feis en Pdmal^aÜteitExtmïaag geprijsd Winsemius produceert lawaai agpo GRENS VOOR VERVOLGING BIJ 50 MILLE EN MEER DE STEM COMMENT A AR. Kabinet dreigt PAGINA 9 piNSDAG 22 JANUARI 'BINNENLAND1 Overleg FIOD onderzoekt effectenhandel bij NCB Heerlen Bonden en OR ADM pleiten bij rechtbank Advocaat hekelt onderzoek tegen Yan Zon Minder bespaard door soepeler eigen bijdrage T5 meest deskundige op ein van de kernbewa- erde man, ex-senator ower uit Texas, is een conservatief aanhan- n Reagan en van De- minister Weinberger, rzitter van de vaste comissie voor Defen- g hij er vooral toe bij Congres de reusachti- i van de defensie-uit- tijdens de eerste Rea- ren aanvaardde. To- as een van de felste te nder van bekrachti- 'oor het Congres van LT-2-akkoord met de t-Unie, dat onder pre- Carter tot stand kwam wederzijdse groei van aantal strategische raketten voor de lange d aan banden legde. benoeming van de drie handelaars moet nog het Congres worden ekeurd. Verwacht dat die goedkeuring er men, zij het na de nodi- itiek. De zwaarste kri- met name in het Huis fgevaardigden waar de -ratische Partij in de derheid is, zal waar- nlijk op de keuze van r komen. „Het enige eel van Tower is, dat ij er in zou slagen een ord af te sluiten, het ze- door het Congres zal 'en bekrachtigd", aldus oordvoerder van de De- ra tische fractie. moeten met dit geld hun provinciale plannen en maar zijn vrij te be- n hoeveel geld én voor e (bejaarden-)voorzie- gen dit wordt gebruikt, ie relatief sterke groei het aantal bejaarden in rovincies Noord-Brabant Limburg betekent juist het aantal bejaardenwo- gen in deze provincies in komende jaren sterk zal ten toenemen (tot 1990 resp. 7,7 en 10,3 procent), laats van de 41.000 bejaar- woningen in '81 in Noord- bant zal dit aantal in 2000 ten zijn gegroeid tot In Zeeland is het pro- veel minder nijpend, voorraad van ruim 10.000 jaardenwoningen in '81 3et in die provincie in 2000 toegenomen tot 13.400 ningen. ooral de vrij ingrijpende equenties van het totale derenbeleid in de toekomst rmt de achtergrond van n symposium dat vandaag er deze problematiek in t Casino in Den Bosch rdt gehouden. Minister inkman (WVC) zal in zijn leiding ondermeer ingaan de achtergronden en doel- llingen van het nieuwe erheidsbeleid. Het sympo- um onder leiding van het ovinciaal Opbouworgaan oord-Brabant (PON) be- gt met name statenleden, rgemeesters, gemeen te- adsleden, wethouders en stuurders van bej aar enoorden kennis te laten an de ingrijpende ontwik- elingen op dit terrein. Vol- ens het PON dringt de tijd. e toekomst van ouderen is iet langer zonder zorgen. ondsen als Ziekenfondsraad, Sociale Verzekeringsraad- en Bank die belast zijn met zaken als AWBZ, AOW en AAW draaien al jaren met tekorten. Die belopen samen zo'n half miljard. Het Rijk draagt in met name de zie- kenfondskosten fors bij. Vol gens het eerder genoemde draaiboek zouden de 'rood staande fondsen geld kunnen gaan lenen van de 'winst makende fondsen, om op die manier de boeken weer te la ten kloppen. Dat geld wordt niet meer terugbetaald en het Rijk trekt een overeenkom stig deel van zijn bijdrage te rug. Die boekhoudkundige truc is in het verleden in een bepaalde vorm al eens toege past. Een andere constructie die technisch ook mogelijk en ook iets simpeler is, is dat de wet wordt gewijzigd, waar door de fondsen die geld overhouden dat afdragen aan de Staat. Zo bezien is er dus feitelijk helemaal geen sprake van dreigende 'tekorten', althans niet van onoplosbare tekdr" ten. Het enige probleem dat wél geld kost is het niet op tijd doorgaan van een aantal andere veranderingen, zoals het lagere ziekengeld en de opheffing van de bejaarden en vrijwillige verzekering van het ziekenfonds. Maar de tekorten die daardoor zijn ontstaan zijn voor een dee slechts papier en kunnen voor het overige politie worden toegedekt. T28 PAGINA 3 AMSTELVEEN(ANP) - Als de huisartsen blijven weigeren 0In de intentieverklaring te jndertekenen om medisch en eoonomisch verantwoord ge neesmiddelen voor te schrij ven en af te leveren, kan een regeling bij ministerieel be sluit niet uitblijven. Dit geeft de Ziekenfonds raad ter overweging mee aan staatssecretaris Van der Reij- den (Volksgezondheid). De staatssecretaris is van plan om een eigen bijdrage per hoe veelheid geneesmiddelen in te stellen, omdat de huidige eigen bijdrage (de 'medicijnenk naak', die per recept en on geacht de hoeveelheid geldt) niet de gewenste besparing op geneesmiddelen verbruik en - kosten heeft opgeleverd. Ziekenfondsen, specialisten en apothekers hebben al inge stemd met de intentieverkla ring. Volgens deze verklaring zouden regionale commissies en plaatselijke overleggroepen van artsen, fondsen en apothe kers zich gaan buigen over de soorten en hoeveelheden voor te schrijven geneesmiddelen. De medicijnenknaak zou dan kunnen worden afgeschaft. De weigerachtige opstelling van de huisartsen mag de ver zekerden (vooral chronisch zieken en bejaarden) niet ver der duperen, aldus de Zieken fondsraad. De raad vindt dat 'een regeling bij ministerieel besluit niet kan uitblijven' als de huisartsen de intentie- vérklaring niet onderschrij ven. Gerichte aanpak belastingfraude DEN HAAG(ANP) - Er komt meer eenheid in de vervolging van belastingfraude. De procu reurs-generaal van de gerechtshoven en de di recteur generaal der belastingen hebben hier toe samen een richtlijn opgesteld. Deze richtlijn, die in februari van kracht wordt, geeft aan welke straffen doorgaans geëist zullen wor den bij het opzettelijk onjuist of onvolledig doen van aangifte. Dat heeft het ministerie van justitie gisteren bekend gemaakt. fraude van 50 mille tot 15 maanden en meer voor fraude van anderhalve ton en meer. De richtlijn suggereert daar naast een geldboete te vorde ren tot het bedrag dat ver schuldigd was. Onjuist of onvolledig doen van aangifte is strafbaar vol gens artikel 68 van de algeme ne wet inzake de rijksbelas tingen. In die wet wordt ge noemd een gevangenisstraf van ten hoogste vier jaren en een boete van twintigduidend gulden. Indien meer dan twin tig mille te weinig is geheven aan belasting, kan de boete oplopen tot het gefraudeerde bedrag. De rechter kan een ge vangenisstraf, een boete of een combinatie van beide opleg gen. De richtlijn houdt in, dat de officieren van justitie over het algemeen een fraude tot vijf tig mille zullen laten afdoen met een fiscale sanctie ('straf'., door de belastingdienst). Bo ven dat bedrag zullen ze ech ter als regel tot strafvervol ging overgaan en een (voor waardelijke) gevangenisstraf eisen. De eis kan oplopen van vier maanden cel voor een Kamervragen over neo-nazi's MINISTER Korthals Altes (justitie) moet zijn zorg over de oprichting van een neo-na- zistische partij in het Neder lands-Duitse grensgebied ter kennis van zijn ambtgenoot brengen. Dat is de mening van de kamerleden Mateman (CDA) en Tazelaar (PvdA). Zij hebben de minister schriftelij ke vragen over de oprichting gesteld. Beide Kamerleden vragen zich af, of ook Neder landers op een of andere wijze bij deze activiteiten zijn be trokken. De richtlijn houdt tevens in een verbetering van de doel matigheid bij het bestrijden van de belastingfraude. Al bij de opsporing en tijdens het on derzoek zal er geregeld over leg zijn tussen de officier van justitie, de contactambtenaar op de directie der rijksbelas tingen en een vertegenwoordi ger van de fiscale recherche (FIOD). Het openbaar ministe rie zal daardoor a) zeer vroeg tijdig voor de vraag staan of strafvervolging of een afdoe ning door de belastingdienst (fiscale sanctie) het aangewe zen middel is. Die grens wordt dus gelegd bij een fraude van vijftig mille aan belasting en/of premie. Nadrukkelijk wordt echter gesteld, dat dit een algemene norm is. Bij recidive, bij het niet ingaan op het transactie aanbod van de belasting dienst, bij het niet voldoen van de fiscale sanctie en bij combi natie met andere delicten (bij voorbeeld valsheid in ge schrifte) wordt strenger opge treden. De grens van vijftig mille voor de eis is zeker niet abso luut. De officieren van justitie kunnen, als ze vinden dat de omstandigheden daartoe aan leiding geven, afwijken van de richtlijn. Bovendien heeft nog altijd de rechter het laatste woord. 8IJ DE BESTRIJDING van de werkloosheid heeft het kabinet tot dusverre het accent vooral gelegd op de verbetering van het ren dement van het bedrijfsleven. Als de ondernemingen weer (meer) winst maken, zo was de redenering, gaan ze vanzelf uitbreiden en investeren in nieuwe arbeidsplaatsen. Die verwachting is slechts ten dele uitgekomen, onder meer vanwege het feit, dat een groot deel van de (op de binnenlandse markt aangewezen) bedrijven nog te weinig financiële armslag heeft om nieuwe men sen aan te trekken dan wel omdat de hoogte van het loonniveau daarbij een sta-in-de-weg zou zijn. Het is ook voorgekomen - en eat is natuurlijk bij het overvloedige arbeidsaanbod hoogst merk waardig - dat bedrijven die konden uitbreiden, geen geschikte "aklui konden krijgen. In deze situatie is het voor het kabinet, ook politiek gezien, van "dt grootste belang, dat er ernst gemaakt wordt met de verdere arbeidstijdverkorting en de herverdeling van het beschikbare werk De werkgeversorganisaties voelen daar echter niets voor. ^elfs bij grote ondernemingen als Philips en Akzo, waar sprake is ten spectaculair winstherstel, valt tot nu toe over verdere ar beidstijdverkorting niet te praten. ATV en produktiviteitsverbete- teg zouden haaks op elkaar staan. Als we al een gebaar kunnen "teken dan alleen in de vorm van een bescheiden loonsverho- »g, zeggen de meeste renderende bedrijven. °eze opstelling is het kabinet in het verkeerde keelgat gescho- ;n Als de werkgevers zich een loonsverhoging kunnen veroor- "ven zit het wel weer goed met de bedrijfsresultaten, redeneerde minister De Koning (Sociale Zaken) zeer onlangs, en behoeft de °egezegde verdere lastenverlichting met 1,3 miljard gulden geen ®organg te vinden. Dit dreigement lijkt ons voornamelijk van Psychologische aard te zijn. Het kabinet wil er mee aangeven dat tet zich niet neutraal wenst op te stellen in het geschil tussen de werkgeversorganisaties en de vakbeweging over verdergaande ®oeidstijdverkorting. Maar of er met die stok achter de deur zo °oig ook tikken uitgedeeld zullen worden? De financiële mogelijkheden van de diverse bedrijfstakken en "Verscheidene ondernemingen lopen zo sterk uiteen dat geen O"i de sociale partners voorstander kan zijn van alle bedrijven "aende bepalingen. Blijft de vraag of er in het parlement een .eerderheid te vinden zal zijn voor verdere lastenverlichting ten tenoeve van het bedrijfsleven wanneer bedrijven van wie op goe- 3 gronden een bijdrage aan de bestrijding van de werkloosheid wwacht mag worden zonder plausibele argumenten verstek Van een onzer verslaggevers HEERLEN - De FIOD onder zoekt momenteel de admini stratie van het Heerlense fi liaal van de Nederlandse Cre- dietbank in Heerlen. Eind 1984 heeft justitie op verzoek van de FIOD een huiszoeking verricht bij het NCB-kantoor in Heerlen. Daarbij is een deel van de ad ministratie in beslag genomen. De FIOD in Haarlem geeft geen informatie over het on derzoek, maar officier van justie mr. Van Opstal in Maastricht bevestigt desge vraagd dat de huiszoeking in Heerlen ongeveer anderhalve maand geleden op verzoek van de FIOD is gedaan. Waarop het onderzoek van de FIOD zich toespitst kon hij niet zeg gen, maar vermoedelijk gaat het om zwart geld dat door cliënten van de NCB in effec ten is belegd. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Zowel de werkgeversorganisaties VNO en NCW als de vakbonden hebben gisteren laten we ten dat zij de opmerkingen van minister De Koning (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) over de lasten verlichting voor het bedrijfsleven onverstandig vin den. NCW-voorzitter Van Eijke- lenburg zei dat de uitlatingen van de bewindsman averechts kunnen werken op herstel van de werkgelegenheid. Het VNO legde de nadruk op het indivi duele karakter van de komen de cao-onderhandelingen. Minister De Koning heeft de werkgevers in het weekeinde gewaarschuwd dat zij de hen toegezegde lastenverlichting van 1,3 miljard gulden op het spel zetten als zij in de cao-on derhandelingen niet kiezen voor verdergaande verkorting van de werktijd en herverde ling van arbeidsplaatsen. DEN HAAG(ANP) - Met be hulp van een bandrecorder een een grote luidsprekerbox heeft minister Winsemius (Milieuzaken) leden van de Tweede Kamer gisteren laten ervaren hoe het klinkt wan neer een F27 of F28 vlak boven je huis langs vliegt om een landing uit te voeren op de noord-zuid baan van het vliegveld Beek in Zuid-Lim burg. Winsemius deed dat tijdens een overleg met Kamerleden over het kabinetsbesluit om meer nachtvluchten op het vliegveld Beek toe te staan dan momenteel het geval is. Een Kamermeerderheid schaarde zich gisteren achter dat besluit. Om aan te geven om welke vliegtuigtypes het ging plaat ste de minister schaalmodellen van de Fokkervliegtuigen voor zich op tafel. 'Ik hoop dat mi nister Brinkman hier geen be zwaar tegen heeft', zei hij met het oog op de camera van het NOS-journaal. Ten gehore bracht de minis ter geluiden van beide vlieg tuigen aan de gevel, in de slaapkamer en in een geïso leerde slaapkamer, waarbij in het laatste geval de geluids hinder aanmerkelijk minder was. Om de geluidsoverlast van een landend vliegtuig De ministers Winsemius en Smit-Kroes en het Ka merlid Van der Linden luis teren naar het vliegtuigla waai, dat een technicus voor hen afspeelt. - fotoanp voor iedereen begrijpelijk te maken zei Winsemius: 'De ge luidshinder is vergelijkbaar met het geval van een buur jongen die vijf tot zesmaal per nacht zijn brommer keihard start. In zo'n geval trek je na verloop van tijd het slagers mes'. De vliegtuigen komen bij de huizen rond het vliegveld Beek vaak zo laag over dat mensen die omhoog kijken kunnen zeggen: 'Daar heb je die piloot met de blauwe ogen weer', aldus Winsemius. Bij het zo laag overkomen van vliegtuigen in de nacht wordt een kwart van de mensen wakker. Bovendien krijgt vol gens de minister de helft van de mensen op den duur pro blemen met slapen. Zonder goede isolatie is het uitbreiden van de nachtvluchten dan ook een onacceptabele situatie, meent hij. Hij vindt dat er dan ook zo spoedig mogelijk over eenstemming moet komen over een isolatieprogramma voor de huizen rond het vlieg veld. ADVERTENTIE 4. Verwarming uitgevallen. Koninklijke kou. Hofmaarschalk, is er ook zo'n betrouwbare agpo cv-ketel voor een groot paleis? Zeker majesteit! Ze hebben ze in alle maten. En ze zijn nog zuiniger ook. (moraal: praat met uw installateur als uw cv-ketel ouder is dan 10 jaar). I „Ir\-7fï O7AOO A DEN HAAG(ANP) - De Staat gaat in hoger beroep te gen de uitspraak van de president van de rechtbank in Den Haag, mr j. Wijnholt, dat met ingang van 1 maart de eis dat men kostwinner moet zijn om voor een uitkering volgens de Wet Werkloosheidsvoorzie ning (WWV) in aanmerking te komen, moet vervallen. Het is nog niet duidelijk op welke gronden de landsadvo caat, mr E. Korthals Altes het beroep bij het Gerechtshof aantekent. Hij heeft dat ge daan via een zogenaamde blanco appèldagvaarding. Op een zitting van het gerechtshof op 31 januari zal hij de over wegingen in zijn memorie van grieven bij het hof inleveren. Mr Wijnholt deed zijn uit spraak vorige week donder dag. De FNV had op 8 januari in kort geding geëist dat de kostwinnerseis met terugwer kende kracht tot 23 december zou vervallen. Op 23 december moest de Nederlandse wetge ving zijn aangepast aan de Derde EG-richtlijn die de lid staten dwingt in de sociale ze kerheid geen onderscheid meer te maken tussen mannen en vrouwen. De WWV voldoet niet aan deze eis, omdat alleen werklo zen die kostwinner zijn recht hebben op zo'n uitkering. Die gaat in na een half jaar werk loosheid en bedraagt geduren de twee jaar zeventig procent van het laatstverdiende loon. Volgens de FNV komen thans 30.000 vrouwen door de kost winnerseis niet voor een WWV-uitkering in aanmer king. Inmiddels heeft het kabinet besloten de kostwinnerseis in de WWV te laten vervallen. Volgens de nieuwe WWV-re- geling zal men pas recht op zo'n uitkering krijgen als men 2,5 jaar onafgebroken heeft gewerkt en wordt de uitke ringsduur voor werklozen on- De werkgevers wijzen erop dat de cao-onderhandelingen op het niveau van een bedrijf of bedrijfstak zullen plaats vinden en dat de uitkomst er van dus onderling kan ver schillen. - Het dreigement van minis ter De Koning is ook bij de werknemersorganisaties in verkeerde aarde gevallen. De vakcentrale CNV acht het 'onverstandig' dat de be windsman zich op dit moment in de onderhandelingen over de nieuwe arbeidsvoorwaar den mengt. De grootste cen trale FNV acht het kabinet zelf verantwoordelijk voor het onderhandelingssfeer die is ontstaan. Het zint De Koning absoluut niet dat de werkgeversorgani saties de boot afhouden als het om verdere arbeidstijdverkor ting gaat. Volgens het kabinet kan de enorme werkloosheid alleen maar worden teruggedrongen met een verdere doorvoering van de arbeidstijdverkorting. De vakbeweging deelt die mening. Om die reden deed FNV-voorzitter Wim Kok gis teren een dringend beroep op de werkgevers niet naar loonsverhogingen te grijpen. „De werkgevers spelen met vuur", zei hij. „Zij kiezen de weg van de minste weerstand, terwijl er nu mogelijkheden en financiën liggen." De FNV wil in de komende cao-onderhandelingen de vol gende stap van arbeidstijdver korting naar 36 uur zo veel mogelijk op maat maken van de behoeften en mogelijkhe den van de bedrijven. De vak centrale wil daar van nu af aan nog meer dan voorheen de ondernemingsraad en kader leden in de bedrijven bij gaan inschakelen, om hen de beste vormen van korter werken in hun eigen bedrijf te laten on derzoeken. AMSTERDAM(ANP) - De vakbonden en de onderen- mingsraad van ADM zullen vandaag hun belangen gaan bepleiten bij de rechtbank in Amsterdam alvorens die zich beraadt over een faillissement van de werf. Gijs Honing van de Indus triebond FNV zei gisteren tij dens een personeelsvergade ring dat daarbij de werkgele genheid en het behoud van een reparatiewerf in de Amster damse haven centraal staan. Dat zijn naar de mening van bonden en OR belangen die een faillissement overstijgen. 'Wij hebben al onze kennis en vernuft gebruikt en we den ken dat ons verhaal kansen heeft', aldus Honing. Hij wilde verder geen mededelingen doen. J/ 15 Had ik maar ijskunde of ijs- ologie moeten studeren. Dan had ik nu mee kunnen praten met al die deskundigen. Al die ijsheiligen. Van roomijs, vaniile-ijs en soft-ijs is de leek wel op de hoogte, maar als ze over sneeuwijs en werkijs begin nen Er wordt zelfs gespro ken over de draagkracht van het ijs. Als het ijs smelt, gaan ook de ijs deskundigen weer in het vriesvak. En dooi is ook mooi. Het is alleen een stuk natter dan vorst. Wiegel drong zich dit weekend in beeld als een Friese here- boer. Over het niet-doorgaan van de Elfstedentocht leek hij niet zo rouwig. Hij was al lang blij met al die tv-camera's. Hij maakte zelfs een vergelij king met de inhuldiging va Ronald Reagan. Hij had ee beetje gelijk. Het grote fee rond. Reagan in Washing t< kon, net als de Efstedentoch niet doorgaan. En strop voor 140.000 deelne mers. Daar kunnen Sipkem en Wiegel met hun 16.000 noj lang niet aan tippen. t Verandert u gemakkelijk van mening? Bent u bereid ferme taal af te zwakken totdat er al leen wat lege woorden over blijven? Dan moet u onmmid- dellijk de advertentie uit de krant knippen waarin het CDA nieuwe Kamerleden vraagt. 1 Kunt u werkijs omzetten in glad ijs, dan kunt u de held van Friesland en de lieveling van Wiegel worden. MERIJN Van een onzer verslaggevers MAASTRICHT - „Het is zeer de vraag of het ooit tot een veroordeling op dit wezenlijke punt zal komen'.', en: „Vast staat dat hetgeen de officier moet bewijzen, dat is mede- plegen aan wat Masson heeft gedaan, dat dat nog in geen ene dele is bewezen". Kort voordat de uitgebreid samengestelde rechtbank in Maastricht gisteren voor de derde maal besloot om de zaak tegen ir J. van Zon uit te stel len (dit keer tot 15 februari) werd deze niet malse kritiek op het gerechtelijk vooronder zoek in de ABP-affaire gele verd door de advocaat van de verdachte, mr F. Duynstee. De raadsman hekelde het optreden van rechter-commis- saris mr W. Kiaufus en offi cier van justitie, mr J. van Op stal met betrekking tot de ver horen op Jersey. Hij vond dat aan de verhoren, die, dacht hij, niet veel meer hebben opgele verd dan wat al bij justitie be kend was, teveel waarde wordt toegekend. Het totaie voor-onderzoek beeft in zijn ogen meer weg van een 'hek senjacht'. De rechtbank heeft gisteren nog niet beslist over de vrijla ting van Van Zon. Dat gebeurt waarschijnlijk vandaag. ADVERTENTIE Van onze Haagse redactie AMSTELVEEN - De ongeveer 80.000 mensen, die een geringere eigen bijdrage voor de AWBZ (bijzondere ziektekosten) mogen beta len hebben het afgelopen jaar te weinig van de mogelijkheid gebruik gemaakt. In plaats van een begrote besparing voor de ze groep van 40 miljoen is er slechts 14 mil joen bespaard. Dat blijkt uit een onderzoek van de Zieken fondsraad, waarover de raad donderdag een oordeel uitspreekt. De Raad zal staatssecretaris Van der Reij- den (volksgezondheid) voorstellen de soepeler regeling voor de eigen bijdrage nog verder op te rekken. Mensen die de eigen bijdrage betalen mogen sinds anderhalf jaar revalidatiekosten voor een deel aftrekken van die bijdrage. Verder mogen ook mensen die meer verdienen dan het minimumloon een deel van het meer verdiende geld buiten beschouwing laten voor de eigen bijdrage. Dat had in totaal 40 miljoen AWBZr eigen bijdragen moeten schelen, maar in dé praktijk is daarvan slechts 14 miljoen gerea liseerd. i L

de Stem | 1985 | | pagina 2