hetu keen Plus- pen? f250 ELFSTEDENTOCHT SLACHTOFFER VAN EIGEN POPULARITEIT Teleurstelling en opluchting bij schaatstop asoiWBiJTffl IHÜiiiÉIÉi tï 'Wat doelt u?' Friezen en dooien Hennie Stamsnijder winnaar in Overijsse Weer dode in Parijs-Dakar :n antwoord. Record 1500 meter voor Hein Vergeer 24 DAGEN Baandag 21 januari 1985 |de andere voordelen via de girorekening u altijd zonder opna- naar uw girorekening. zonder opname- [rugboeken. Over het De rentepercentages [53A%. I de folder op 't post- |aandagt/m vrijdag tot Mine larbank ng Bijverdienste free-lance vertegen woordigsters) nu Piano's/vleugels J. van Urk e zag ik ting nader iceerd'. SUPER PRESTIGE VOOR LIBOTON >r kostwii DE STEM „de 4 in1 krant T11 pagina sport 1 do r n i eu we s paarders. £nte- of Plusrekening Imaakt. Schaatsleger Is zwaar aangeslagen In te Traad Ëjblij- Pans- B.V. (ca. 076- oge- na heel Th.L. traat 200- uur tarief. dames U wilt geld verdie nen, werken wanneer het U het beste uitkomt, wij bieden U deze aantrekke lijke bijverdienste. Bel dl- rekt 01608-37279. Gevraagd voor Zeeuwsch-Vlaande- ren. Br.o.nr. 903131. kunst/antiek U kunt nog goederen brengen, voor onze a.s. Kunst- en Antiekveiling, tot uiterlijk 28-1-85. B.V. Vendu. Nota rishuis, Haringvliet 96, Rotterdam, tel. 010- 122440/127744. tot 50% korting 1000,- aktie. 10 jr. voll. gar. Sinds 1898, Westersingel 42, R'dam, 010-363500. Commissaris der Koningin in Friesland, Hans Wie- pet, tijdens de persconferentie zondagmiddag. „Ik kan er ook niets aan doen". Ml SIRE in samenwerking met gftf, n Klare Taal bevorderen. DoorRomain van Damme VAN MIJ mag het flink gaan dooien. Verlost van het schoon krabben van dicht gevroren autoruiten, sneeuw ruimen, het zoeken naar handschoenen die nooit op dezelfde plek lig gen en de Elfstedentocht. Ik heb geen traan gela ten toen gistermiddag be kend werd dat de tocht uit gesteld is. Integendeel, ik heb de weersverwachting voor de komende dagen met gejuich ontvangen. Al vrees ik dat de Friezen de komende dagen de media nog zullen beheersen. 'Mis schien lukt het nog wel', op die toer. En dat begint hoogst irritant te worden. Een dezer dagen zag ik een Fries op de televisie. Niets bijzonders de laatste weken. Het had er alle schijn van dat de omroe pen het voltallige perso neel in de noordelijke pro vincie gestationeerd heb ben. Uitzendingen werden onderbroken om het laat ste nieuws vanuit Fries land te melden. Alsof er niets belangrijkers te mel den was. 'Het begint te kriebelen', vertelde die Fries. Bij mij kriebelde er absoluut niets. Ik ben namelijk Nederlan der. Om precies te zijn een import-Brabander. Heel exact uit een provincie met heel veel water, dat nooit en te nimmer geheel dicht vriest. Dat is het grote verschil. Ik ben geen Fries. Voordat ik straks hele horden uit geweken Friezen, die toe vallig deze krant lezen, over me heen krijg, ik heb verder niets tegen Fries land. Berenburger is zelfs lekker. 'Een niet-Fries begrijpt het niet', werd er op televi sie verteld. Prachtig, ik wil het niet meer begrijpen. Ondanks alle informatie die over me heen gestort werd. De Elfstedentocht, je werd (let op, het is nog niet afgelopen) er daaglijks mee geconfronteerd. Waarover praten zij? Juist, over de Elfsteden tocht. 'Laat het weer hard gaan vriezen, geen sneeuw, bij Sneek zitten nog wat zwakke plekken'. Zal best. Maar vijf gulden meer kijk-en luistergeld baart me meer zorgen. Radio en televisie be schouwen de Elfsteden tocht inmiddels als een na tionaal evenement. Dat gaat mij te ver. Als die tocht ooit verreden wordt, rooet ik gewoon werken. Bovendien, door de tocht uit te roepen tot een natio naal evenement, wilde iedereen wat over die tocht zeggen. Zaterdag las ik in Volkskrant, je moet wel, wil je in deze dagen niet geheel buitenspel komen te staan, een uitspraak van Wim Schenk, voorzitter van de commissie Toer tocht van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrij ders Bond: 'De Nederlan der wordt geboren met klompen aan, schaatsen aan en zittend op de fiets'. Bat wil ik even recht zet ten. Klompen draag ik vrijwel nooit" omdat mijn voeten na verloop van tijd Pijn gaan doen, schaatsen vind ik een half uurtje leuk. Fietsen is ontspan nend, maar ik peins er niet $ver met de fiets, schaat sen nonachalant om de nek, naar Friesland te rij den om daar 200 kilometer lang in de kou te gaan glij den. Ik kijk wel uit. Ik heb gehoord dat er per computer ingeschreven kon worden. Dat past niet bij de Elfedentocht. De he roïek gaat verloren. Een computer hoort thuis in een opgeruimd kantoor, waar je van de vloer kan eten. Bovendien zag ik om gebouwde machines met een behoorlijke snelheid het traject schoon vegen. Dat pikt de natuur niet. Een Elfstedentocht moet je nemen zoals hij komt. De televisie had 25 ca mera's naar Friesland ge reden. Ik moet er niet aan denken. Vrijwel de gehele dag Elfstedentocht op de buis. Ik had niet gekeken. Toen in '63 de tocht verre den werd, was ik dertien. Ik heb het op televisie ge zien, zwart-wit. Zo hoort het. Een oneindige witte vlakte met enkele dansen de zwarte stippen. Dat ont roert. Het maakt de strijd tegen die barbaarse natuur herkenbaar. Woensdag hadden de kleuren over het beeld gedanst. Storend. Het past niet bij al die helden verhalen, die ik over de Elfstedentocht gehoord heb. Het kan net zo goed de Veluwetocht zijn. Ook 200 kilometer lang. Ook heel koud. Op deze manier wordt de Elfstedentocht uitge kleed. Het beetje respect dat ik nog had, is daarom als sneeuw voor de zon verdwenen. Hysterie ten top. Daar gaat de Elfste dentocht in feite aan ten onder. Ongeveer een mil joen mensen op de smalle wegen in Friesland en dan nog eens 16.300 schaatsers. Te veel van het goede voor de organisatie. Dat krijg je er van als vrijwel iedereen meent bij het evenement aanwezig te moeten zijn. Daar naar toe gelokt door allerlei uitzendingen en ki lometers voorbeschouwin gen in alle kranten. Je mag het niet missen. Je moet er bij zijn. Met als resultaat dat er niemand bij zal zijn, omdat de Elfstedentocht uit zijn jasje gegroeid is. Inmiddels hebben de Friezen duidelijk laten merken niet zo ingenomen te zijn met die Hollandse belangstelling. Begrijp ik volledig. Van mij mag het. De Elfstedentocht voor de Friezen. Prima. Maar laten we dan bij deze afspreken, dat carnaval voor de zui derlingen is. Praten we nergens meer over. Dan word ik er niet meer mee lastig gevallen. Ieder zijn pleziertje. Als ik ooit nog eens in de krant in een kort bericht lees, dat Kees Erwt uit Haar de Elfstedentocht gewonnen heeft, is dat voor mij voldoende. Dan mag het van mij blijven vriezen. Maar op deze ma nier, nee, laat het dan maar gaan dooien. Neem ik wel een Berenburger. Proost.... Door Rinze Brandsma LEEUWARDEN - Na de koorts kwam de kater. Zelden was een Elfstedentocht zo dichtbij. Schaatsgek Nederland had er 22 jaar op gewacht. Het zou, zo was voorspeld, een legendarisch barre tocht worden. De baan lag vrijwel klaar, de meeste zwakke plekken waren eruit gevroren, de voorbereidingen al in een vergevorderd stadium. Toen bleek de winter in eens lang niet meer zo streng als gedacht. Weer- profeet Hans de Jong uit het Friese Gorredijk had het za terdagavond laat in Studio Sport al voorspeld: het wordt twijfelachtig. Achter af blijkt De Jong zaterdag de organisatie al het stellige advies 'niet doen' gegeven te hebben. Met strakke, grauwe ge zichten beklommen zondag rond het middaguur be stuursleden ir. Jan Sipkema (voorzitter), ir. Henk Kroes (baancommissaris en 'ijs meester') en Auke Nauta het door televisielampen fel verlichte podium in de Leeuwarder Frieslandhal, met in hun kielzog Commis saris der Koningin Hans Wiegel. Na de eerste, nog in ver wachtingsvol geroezemoes aangehoorde, zin 'door de combinatie van de ijstoe stand en de weersverwach tingen is het niet verant woord komende woensdag een Elfstedentocht te hou den', viel een diepe stilte. Door Rob van Deursen DAVOS - De reacties op het bericht vanuit Ne derland, dat de Elfste dentocht voor komende woensdag is afgelast, waren gisteren in het Zwitserse Davos, waar de Nederlandse schaat- stop (dames en heren) in trainingskamp ver blijft, eensluidend. Het 'ongelooflijk', 'ik be grijp er niks van' en het 'wat verdomde zonde nou' was niet van de lucht. Met name voor heren- coach Henk Gemser was de teleurstelling bijzonder Voorzitter Sipkema uitte zijn teleurstelling: voor de tienduizenden schaatsers die mee wilden doen, voor de eigen organisatie, voor de overheden die de draaiboe ken al klaar hadden, voor de ongehoord massaal toege stroomde media, voor de duizenden die de voorberei dingen op poten gezet had den in het hele land. En, snel overgaand in het Fries, be dankte hij in emotionele zin nen, knipperend met zijn ogen, de duizenden vrijwilli gers in de rayons langs de route, die de baan vrijwel klaar hadden, ondanks het barre weer. Commissaris Wiegel, de Friese onderkoning, zover van Den Haag inmiddels grijs en corpulent geworden, repte van moeilijke momen ten en een droeve medede ling, na zorgvuldige overwe gingen genomen. „Want wij hadden de enorme verant woordelijkheid voor de vei ligheid van vele tienduizen den". Ook de 20 rayonhoof den zouden het er, hoe zwaar teleurgesteld ook, over eens zijn: woensdag kan het niet. „Maar", zei Wiegel, „de winter is nog niet voorbij, die duurt lang, zeker in Geen Elfstedentocht, toch het Elfstedenijs op. Al is het niet met 16.299 andere schw anaten, maar in je uppie. - fotosanp Friesland. Dus hoeft de hoop niet verloren te gaan. Be schouw het maar als een goede oefening". Voor hem was één belang rijk doel al bereikt: Fries land in de belangstelling, Fryslan-promotie. „Ik zie hier meer camera's dan bij de inauguratie van de Ame rikaanse president. Zo hoort het ook". Baancommissaris Kroes, die de bijnaam 'ijsmeester' na jarenlange studie in on der meer Canada niet ten onrechte draagt, sloot ook een Elfstedentocht op dins dag uit. „Bij dit sneeuwijs is een temperatuur van rond het vriespunt of daarboven onverantwoord. Het wordt zacht, snijdt enorm in en het draagvermogen neemt heel sterk af". Een sterk geëmotioneerde Elfstedenfan greep de mi crofoon, garagehouder Ga- je-Jan Jensma uit St. Jaco- biparochie. „Koppel de wed strijd dan toch los van de toertocht. Heeft Friesland dan 22 jaar voor niets ge wacht? Dit is een flater. Jul lie zijn teveel mensen van de theorie. Zo kan je wel wach ten tot april voor het ijs vei lig genoeg is". Jensma schaatste met een clubje eind vorige week alle elf Friese steden langs in bijna 14 uur, al was het, zo moest hij toegeven, vreselijk zwaar. Sipkema bleef kalm onder het emotionele applaus. „Wedstrijd en toertocht ho ren bij elkaar. De glorie van die ene winnaar wordt mede bepaald door die duizenden toerrijders, die het op het uiterste van hun krachten halen. De tocht kost zeker een miljoen per dag. Al die vrijwilligers willen hun werk graag en belangeloos doen, maar dan voor een groot publiek en voor de ple- zierrijders, niet alleen voor de 300 wedstrijdrijders". Elfstedenkenner en Friese publicist Hylke Speerstra meent, dat een Elfsteden tocht zo langzamerhand een utopie wordt. „De Elfsteden tocht is slachtoffer gewor den van zijn eigen populari teit en massaliteit. De schaalvergroting is te ver gegaan, het is veel te gigan tisch geworden: teveel schaatsers die erop afko men, teveel publiek. Dat wordt gauw een puinhoop. Terwijl het om het ijs nu best kan". groot. De trainer uit het Friese Oudehaske had >ich zaterdag dan wel uit solida riteit met het startverbod voor Hilbert van der Duim en Emiel Hopman bij voor baat teruggetrokken als toerrijder, hij vond het heel vervelend, dat het bestuuur van de 'Vereeniging De Friesche Elfsteden' deze be slissing had moeten nemen. „Laten ze dan in godsnaam de wedstrijdrijders dinsdag morgen over de route stu ren. Het is toch verrekte zonde, dat het nu weer op het laatste moment niet doorgaat", riep Gemser uit. Een Gemser, die zaterdag avond, toen het voor hem en de in Davos aanwezige schaatsploegen nog vast stond, dat gisteren in Leeu- warden een positief besluit zou worden genomen, in een reactie op de affaire rond Van der Duim en Hopman nog riep: „Wat ons betreft mag het gaan dooien. Ik hoop het niet voor Neder land, vooral niet voor Fries land, maar voor ons kleine groepje is dat na al die op winding het beste...". Een opmerking, die Gemser gis teren betreurde. „Ik wist niet dat ik bij de heren daar boven in een zo'n goed blaadje stond. Van mij had den ze niet hoeven te luiste ren". Voor Hilbert van der Duim betekende het afge lasten van de Elfstedentocht een enorme opluchting. „Al leen voor mezelf hoor", haastte Van der Duim zich te vertellen, „voor al die mensen, die zich er jaren lang op verheugd hebben, vind ik het zeer sneu. Voor mij wordt het nu wel een stuk gemakkelijker. Ik was bang dat, als ik dinsdag thuis zou komen en woens dag de Elfstedentocht verre den zou worden, ik alsnog in de verleiding zou komen om te starten. Ik denk dat heel Friesland over mij heen 'ge vallen' was met allerlei ad viezen. Nu is alles opgelost". Al vond Van der Duim de aanpak van zijn wel of niet vertrekken in de Elfsteden tocht door de KNSB niet be paald toe te juichen. „Op het moment dat ik dat startver bod kreeg, zijn de heren aan mijn persoonlijke belangen voorbij gegaan. Ze hebben alleen gekeken naar wat volgens hen het beste was voor het schaatsen op de lange baan. Vooral omdat ik bereid was de consequenties van het rijden van de Elfste dentocht te aanvaarden, vind ik het knap lullig, dat de persoon Van der Duim niet meetelde". Van onze sportredactie DAVOS - Hein Vergeer heeft sinds gisteren het Nederlands schaatsrecord op de 1500 meter in zijn bezit. De Haastrechtenaar had in het Zwitserse Davos 1.54.46 nodig. Het oude record stond op naam van Hans van Hel den, die negen jaar geleden 1.55.61 liet afdrukken, destijds een wereldrecord. Hein Vergeer liet in Davos zien, dat hij één van de fa vorieten is voor de Europese schaatstitel. Komend week einde wordt die titelstrijd verreden in het Zweedse Eskil- stuna, de woonplaats van Tomas Gustafson, die in Davos niet van de partij was. De Nederlander kan echter op de nodige tegenstand re kenen. Op het natuurijs in Davos werd duidelijk, dat er zeker zes, zeven favorieten voor de titel in actie zullen ko men. Daarbij hoort ook Hilbert van der Duim. De Fries eindigde in de kleine tweekamp pal achter winnaar Hein Vergeer. Van onze sportredactie OVERIJSSE - Een week voor de Nederlandse titel strijd en vier weken voor het wereldkampioenschap heeft Hennie Stamsnijder nogmaals zijn kandidatuur voor eremetaal en nieuwe kampioenstruien gesteld. Zondag won hij in het Vlaamse Overijsse de laatste veldrit voor de Super Presti ge-trofee. Het was Stamsnij- der's derde triomf in de reeks van acht, na Valkenswaard en Asper. Vorig seizoen won Stam snijder geen van de zes wed strijden, maar was de Super Prestige-trofee, net als een jaar eerder, wel voor hem. Dit jaar won hij drie keer en ging de beker naar wereldkam pioen Roland Liboton. De Belg Van onze sportredactie DAKAR - De rally Parijs-Dakar heeft een tweede slachtoffer geëist. De politie-commissaris van Tichit, die afge lopen vrijdag werd aangereden door de auto van organisator Thierry Sabine, met diens vrouw aan het stuur, is het afgelopen weekein de in het ziekenhuis van Naoukchott overle den. Eerder in de rally werd in Nigeria door één van de deelnemers een kind aangereden. Het stierf ter plaatse. Voor het leven van het Franse duo Jacques Denarnand/ Philippe Simonin wordt gevreesd. Het tweetal raakte vrijdag in een zandstorm zoek en sindsdien heeft men niets meer van hen vernomen. Een zoekactie is inmiddels ge staakt. kwam in Overijsse na Stam snijder, zijn landgenoot De Brauwer en Reinier Groenen- daal als vierde over de eind streep. Frank van Bakel was de eerste amateur op de vijfde plaats. Hij veroverde de Super Prestige-trofee bij de ama teurs. De Tsjech Radomir Si- munek, die tot zondag de eer ste plaats in het klassement met Van Bakel deelde, kwam in Overijsse niet meer aan de start. De tweevoudige ama teur-wereldkampioen werd intussen in Praag aan zijn knie geopereerd. Hij zal ook zijn wereldtitel niet verdedi gen. De uitslag in Overijsse: 1. Hennie Stamsnijder (Ned), 2. Paul de Brauwer ((Bel) op 0.15, 3. Reinier Groenendaal (Ned) op 0.32, 4. Roland Liboton (Bel) op 0.48. 5. Frank van Bakel (Ned) op 0.50, 6. Henk Baars (Ned) op 0.53, 7. Albert Zweifel (Zwi) op 1.10, 12. Huub Kools (Ned), 14. Adrie van der Poel (Ned), 17. Theo van de Velde (Ned). Eindstand Super Prestige: 1. Libo ton 108 punten, 2. Stamsnijder 99,3. Groenendaal 87, 4. Johan Ghylle- bert (Bel) en De Brauwer (Bel) 57. (ADVERTENTIE) luw» .NLACHTOhVEK WHO ik is 4nwat*_ V-;- Dal kan met DE STEM GIDS. mei z'n onthullende showbizz-inlerviews, dat overzichtelijke radio en t.v.- program. kunst en kuituur. En da's dan nog maar één van die fijne onderdelen van De Stem, die wakkere 4 in I krant met daarnaast il|§ DE STEM ALGEMEEN Wi - DE STEM SPORT - DE STEM REGIO Naam: Adres: Postcode Woonplaats: I BEZORG MIJ DE STEM VRIJBLIJVEND OP PROEF VOOR DE HALVE PRIJS 10.- (Met betalen wacht ik op uw acceptgirokaart). Deze bon in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB BREDA. Bellen kan ook: 076-236911.

de Stem | 1985 | | pagina 5