'Nog nooit zo moe geweest JONGE Zondagsvliegers krij gen loods in Schoondijke Veel ijs vertier in Zeeland Waterlanders met 'Loods van boord' 1 Winter-expo in IJzendijke open 'geschoten' JANSEN ITIEUZE KELNER UUR hout N.Br. st-winkelier pnte handel Iskennis gemeente^ RANT RELAIS E 10 B.V. Tocht Sluis-Brugge echte hindernisbaan lOSTEN 72.000 GULDEN Schaatskalender IN KADER VAN 5-JARIG BESTAAN Clubhuiswerk Axel wil uitbreiding >1717-7840* FOTO'S EN METAALSCULPTUREN Orthopedisch Schoentechnikers 076-148168 Guust Buijsse in de Ossewei Nieuw bestuur CP in Zeeland politierapport A76 'e bouw van een perceel Oude te Hulst v.r.v. E. nende aldaar. uders van de gemeente are kennis, dat zij voorne- n het ter plaatse geldende ertpolder" met toepassing et op de Ruimtelijke Orde- verlenen voor de bouw van eel Oude Polderstraat 53, sectie F no. 2608. rd op een gedeelte van het Ing „tuin", waarop geen uwd. gang van 22 januari 1985 n op de afdeling algemene ecretarie voor een ieder ter heeft tegen het bouwplan, rnoemde termijn schriftelijk r en wethouders. emeester, G.A. v/d Voorde J.F. v. Denderen ders van Terneuzen maken n, (21 januari 1985), gedu- gemeentesecretarie (afde- or een ieder ter inzage ligt: 'eze gemeente in zijn verga- 84 vastgestelde - door Ge- n Zeeland op 11 september 1220/129 goedgekeurde- van de „Bouwverordening zen"; j besluit van 28 maart 1984 van de op grond van de ar- elijk 243, 246, 253 en 101, elijke bouwverordening be- ëgelen. reden in werking met ingang Tegen betaling van kosten aanvulling der) verordening esteld. 985 -eester en wethouders emd, eloen, burgemeester n Pagee, secretaris i betrouwbare ARMINGSINSTALUTIE 11148-1243 - Kloosterzande n plaats voor een 'd tot 25 jaar iensten, ook 's nachts. ies met vermelding van op- .V. Hr. Veldhoen. A Moerdijk. "X GANE GROND EMENT MET TUIN - 3 slaapkamers - badkamer met lig bad - ruime woonkamer - open keuken ding: direkt. sheer ABC 5211 SL 's-Hertogenbosch 33 i Arnhem Vestigingen te Alkmaar, ereiding). Amstelveen Amsterdam. terdam a MAANDAG 21 JANUAR11985 T6 PAGINA ZEELAND 2 gingsopleidingen^ ikken en -binden Dlanten andel binnenkort in uw omgeving te: pi „Westdonk", Sportlaan 1 -ussen in opdracht van Stichting laan Volwassenen (SBOV) tegen net peld penomen onder toezicht van hei |crhc7akon van studiegidsen ook s avonds en in het weeke 01717-7840* of stuur de bon even op jdicgids van sturen aan EUR0DIDAKT. Antwoord orschoten s Door Rein van der Helm SLUIS - „Nog nooit van m'n leven ben ik zo moe geweest". Met een wat lijdelijke blik in z'n ogen bekijkt de schaatser van middelbare leeftijd zijn iets jongere passant, die met een nog redelijk kwieke slag de meters ijs onder zich wegmaait. Daarna schat hij de afstand tot Sluis, waarvan het Belfort zich vaag aftekent in de mistige verte. „Wat een eind nog", zucht de middelbare schaatser en krabbelt weer een paar meter vooruit. De toertocht Sluis- Brugge-Sluis is dit jaar voor de meesten niet uitsluitend een prettig ritje. De slechte staat van het ijs maakt van de 18 kilometer lange tocht een soort hinder nisbaan. Hier en daar kan echt ge schaatst worden, maar voor de rest is het werken gebla zen. En het begint zaterdag middag nog wel zo lekker. Een bleek winterzonnetje schept een feestelijk sfeertje op de Sluise Kaai en tijdens de eerste kilometers over het kanaal, dat het aloude grensstadje verbindt met het middeleeuwse Brugge. Monter worden de schaatsen ondergebonden en de eerste slagen schenken vertrou wen. „Ik ben het nog niet ver leerd", constateert de mid delbare schaatser en met een voor zijn leeftijd nog zeer jeugdige tred neemt hij al rijdend een brede scheur in het ijs, verraderlijk ver borgen onder een laagje vastgevroren sneeuw. Het gaat lekker, die eerste kilo meters. Nauwgezet volgt hij de baan die, zo goed en zo kwaad ais dat gaat, in con ditie wordt gehouden door een klein Dafje, dat een zware ijzeren sneeuwschuif voorttrekt. De eerste pleisterplaats - Hoeke - wordt nog met een hautaine houding gepas seerd, maar even verderop Iaat de kwaliteit van het ijs steeds meer te wensen over. Glijdend schaatsen is er dan al niet meer bij. Er moet ge krabbeld worden. Rechts van het kanaal doemt het bord Oostkerke op. „We schieten al op", denkt de schaatser, die inmiddels zijn kuiten en enkels al aardig begint te voelen. Ondanks het slechte ijs is er toch flink wat volk op de baan. Er wordt geschaatst, gegleden en met felle bewe gingen een prikslee voortge dreven. Hier en daar een echtpaar op leeftijd, stevig ingepakt en gelaarsd met moon-boots. Bij de Syphon de gebrui kelijke stop. De baan wordt hier onderbroken door het Leopoldkanaal, dat op dit punt het kanaal Sluis-Brug ge doorsnijdt. Een intensieve landbouwer zorgt hier al sinds jaar en dag tijdens het schaatsseizoen voor een soort pendeldienst: een mi ni-tractor voor een kar, waarop plaats is voor tien of twaalf mensen. Die kunnen zo op comfortabele wijze de paar honderd meter afleg gen, zonder dat de schaatsen uit moeten. Andere rijders en rijd sters, al op de terugweg van af Brugge, melden dat het ijs verderop het traject alleen maar slechter wordt. Reden voor de middelbare schaat ser om te besluiten niet ver der te gaan dan Damme. Bij deze pleisterplaats, waar de toerrijders hun in Sluis ge kochte kaart kunnen laten afstempelen, is het een drukte van belang. Koffie, bier en Franse cognac vin den in een redelijk tempo hun weg naar vele kelen. Moeizamer Een deel van de 'plakkers' gaat verder, richting Brug ge, maar de minder energie ke figuren - waarbij ook de hoofdpersoon uit dit ver haal - maken rechtsom- keerts. De zon zakt weg en een koud windje blaast de nu weer richting Sluis ploe terende schaatsers recht in het gezicht. Het gaat steeds moeizamer. Leeftijd en con ditie - of beter gezegd het gebrek daaraan - laten zich gelden. In de verte wenkt al de brug van Hoeke, de pleis terplaats die in het begin van de middag nog zo voort varend voorbij werd gere den. Nog een paar kilometer, maar het tempo zakt met de minuut. De slagen worden korter.de enkels zakken meer naar binnen en een brandend gevoel in de hielen gaat zich ontwikkelen. Ein delijk is daar de Kaai van Sluis en kunnen de schaat sen uit. Thuisgekomen consta teert de schaatser dat zich op z'n hielen blaren afteke nen ter grootte van een fors duivenei. Van het elan waarmee werd gestart is dan ook niets meer over. Toch overheerst een gevoel van tevredenheid. „Want af zien is goed voor een mens". Van onze correspondent KLOOSTERZANDE - De af deling Zeeland van de Zuidne derlandse Bond van Postdui- tenhouders krijgt binnenkort (en loods tot haar beschikking. Bet gebouw te Schoondijke laat 72.000 gulden kosten. Tijdens de zaterdag in café Be Reizende Man te Klooster- ®de gehouden jaarvergade ring van de afdeling, gaven de wrenigingsbestuurders het bestuur groen licht. In de loods worden alle ma- Walen van de afdeling ge- Plaatsten staan permanent ter «schikking voor alle werk- Mamheden voor de duiven sport van de zondagvliegers in «eland. Afdelingsvoorzitter LA. De Roo uit Terneuzen ™n in dit verband dan ook in Jn openingswoord met enige "fs vaststellen, dat de afde- 8 er goed voorstaat. Naast aanschaf van vrachtauto's Mtele jaren geleden voor i vervoer van de duiven, •oemde hij dit ook een resul ts' dat door de leden is be- lakt. Verder wees hij op de "'i heden die elke kring heeft, S® unicum in Nederland. Ook aantal duiven dat per sei- i aan de wedvluchten deel- •emt, stijgt nog steeds. Het ,®'§e punt dat de afdeling zor- baart, is - hoofdzakelijk overlijden - het teruglo- aantal leden en dat wa- tal van de afdeling daalde met 50 tot 1945. Zoals elk jaar vormde ook dit keer het agendapunt vast stelling vluchtprogramma, de hoofdmoot van de vergade ring. Met uitzondering van de verenigingen in West- Zeeuwsch-Viaanderen waren alle andere er tegen dat de wedvlucht voor oude duiven vanuit Orleans, door het afde lingsbestuur gepland, op za terdag 20 juli is. Deze werd dan ook gewijzigd en wordt nu zaterdag 6 juli gehouden. In verband hiermee werd Beau- metz van zondag 23 juni ge wijzigd in een vlucht vanuit Compiègne en Compiègne van 30 juni wordt nu Dourdan. Bi] üe bestuursverkiezing werden de heren L. Jansen uit Hulst, G. Peersman uit Vogel waarde, P. Cornelis uit Schoondijke en J. Lijnse uit Vlissingen herkozen. D. Rijk uit Heinkenszand moest zijn bestuurlijke functie afstaan aan M. van Beveren uit Kwa- dendamme. Het provinciaal sportcomité wil dit jaar voor de Zeeuwse derbyvluxht voor de de jonge duiven, te houden vanuit Or leans, als hoofdprijs een per sonenauto, waarde 12.000 gul den. Postduivenhouders die hieraan mee willen doen, kun nen bij de penningmeester van hun vereniging deze 'autobon nen' a vijf gulden per stuk ko pen. Overigens is de prijs niet gewaarborgd. Massaal trok men in Hulst naar de Binnenvest. Eenden en ganzen keken toe FOTO'S WIMKOOYMAN TERNEUZEN - Met het aan gekondigde dooifront op komst besloten veel Zeeuwse schaatsliefhebbers er het af gelopen weekeinde nog maar eens flink tegenaan te gaan. Op vrijwel elke ijsvloer was het dan ook zaterdag en zon dag een drukte van belang. Aardenburg Op de Aardenburgse Stiers kreek vond een fakkeloptocht op de schaats plaats, waaraan zeer veel mensen deelnamen. Ook werden toertochten naar Heille gehouden, waarvoor re delijk wat animo bestond. Hoek Het ijs op de Hoekse Kreek werd zaterdagavond gebruikt voor de Zeeuws-Vlaamse kampioenschappen tijdrace voor viertallen. Er namen 15 teams aan deel. De uitslag: 1. Snackkraam Op de Dam, Ter- neuzen; 2. Team West- Zeeuwsch-Vlaanderen, Oost burg; 3. Team A-junioren van de w Hoek. Zondag vonden toertochten plaats op het traject Hoek- Sluusje, dat viermaal moest worden afgelegd. Wie aan de ze eis voldeed mocht een her- innerings-tegel met inscriptie mee naar huis nemen. Het schaatsweekeinde, verzorgd door het actieve comité 'Wel gebogen, niet gebroken', werd gisteravond afgesloten met schoonrijden voor paren en in- dividuelen Terneuzen De ijsclub Terneuzen ver zorgde zaterdag diverse schaatswedstrijden op de Otheense Kreek. In de catego rie 6- t/m 9-jarigen zegevierde bij de jongens Jonathan Pol en bij de meisjes Christel Diele- man. Bij 10/11 jaar waren de winnaars Gerbrand Schoon- akker (jongens) en Marielle de Bokx (meisjes); 12/13 jaar Ard Schoonakker en Joanne Leu- nis; 14/15 jaar Patrick Danc- kaert en Jannet Leunis; 16/17 jaar Henk Dees. Bij de senio ren ging de winst naar Piet Hamelink (A-categorie) en Jan Maes (B-categorie) Hulst Schaatsminnend Hulst trok zaterdag en zondag massaal het ijs van de Binnenvest op. Met medewerking van Radio Nightingale werd een waar ijsfestijn op touw gezet. Bij de vele kraampjes kon men zich tegoed doen aan erwtensoep en de traditionele 'koek en zo- pie'. Even bijkomen met een bekertje warme chocolademelk WATERLANDKERKJE - Toneelclub De Waterlanders uit Wa terlandkerkje verzorgt zaterdag 25 en zondag 26 januari de jaarlijkse toneeluitvoering. AXEL - Donderdag 24 januari wordt een vrijwilligers(sters)- avond gehouden in de kelder van cultureel centrum De Halle in Axel. Op deze avond wil de leiding bekijken wat de mogelijkheden zijn om het buurt- en clubhuiswerk uit te breiden. Men denkt aan een VILO-groep, VOS-cursus, politiek café, vrouwenleerjaar, project voor jongere haanlozen in verband met het jeugd- en jongerenjaar 1985. Andere ideeën zijn van harte welkom. Ook jongeren die daadwerkelijk willen meewer ken worden op deze avond verwacht. Wethouder J. van Schaik en een vertegenwoordigers van het Zeeuws Steunpunt Volwasseneneducatie Middelburg zijn ook aanwezig. De vergadering wordt geleid door Piet Brussel, mede werker van ZOOS, de Zeeuwse Organisatie ter Ondersteuning van het Sociaal Cultureel Werk. Deze club viert 28 maart haar vijfjarig bestaan en zal daarom een feestelijk tintje geven aan de twee nieuwe voorstellingen. Alle oud-leden van de vroe gere toneelvereniging Concor dia uit Waterlandkerkje zijn uitgenodigd om vrijdag 25 ja nuari de uitvoering van 'Loods aan boord', het nieuwe stuk, bij te wonen. Loods aan Boord is geschreven door de J. Fabri- cius en wordt geheel in Zeeuwsch-Vlaams dialect ge speeld. Het stuk handelt over een gezin in Nieuwvliet, waarbij de moeder, gebruik makend van haar zwakheden, het ge zin tracht te regeren. De vol gende acteurs zijn van de par tij Irene Berckmoes, Marian ne Jansen, Govert Wilschut, Carla de Groote, Ad Berck moes, Betsie Almekinders, Wim de Groote, Johnny Pyc- ke, Anita Verheye, Maatje Meesen en Francois Pijcke. Als souffleuse treedt Marga Wilaschut op, de schmink wordt door Ineke Timmerman opgeracht en Connie Jansen is toneelmeester. Regisseur Ron Jacobs moet alles in juiste ba nen leiden. Vrijdag 25 januari verzorgt muziekvereniging OKK uit Schoondijke een uitvoering na afloop en zaterdag 26 januari verleent Het Scheldekwartet zijn muzikael medewerking. Beide avonden begint men om half acht, terwijl de zaal vanaf zeven uur open is. Kaarten zijn verkrijgbaar bij W. Mee sen, Orion 31 te Oostburg en E, Berckmoes, Steurboutstraat 119, Waterlandkerkje. er in het afgelopen jaar l06a)wat. .Secretaris A. van Hijfte uit ^tburg stelde in zijn jaar- vast dat het vliegsei- een jaar was, waarin 'e en te laten lossin- een recordhoogte bereik en. Ondanks de slechte eersgesteldheid hebben de 'rieoursen daar niet onder weden, want er werden zelfs eer duiven vervoerd dan in voorgaande jaar. De sa- enwerking met de afdeling geland van de zaterdagvlie- its komt maar moeilijk van •grond. Zelfs gemaakte af- 'raken, zoals het gezamenlijk (voer van de duiven nar Or- X voor de wedvlucht van 7 ging niet door. Het leden- Van onze correspondent IJZENDIJKE - Door het lossen van een 'schot' in de roos heeft burgemeester C. Spijkerboer van Oostburg zaterdagmorgen de expositie 'Buitenmensen' van fotograaf Peter Verdurmen en 'Metaalscuipturen' van Arnold van Hijfte geopend in het streek museum 'West-Zeeuwsch-Vlaanderen presenteert.te IJzen dijke. Voorzitter P. van de Vijver van het streekmuseum was tevre den. „Het is voor de eerste keer dat in de kleine zaal wordt geëx poseerd. De bescheidenheid van deze zaal geldt niet voor de on derwerpen. Nog nooit hebben we zo'n mooie tentoonstelling in huis gehad", aldus Van de Vijver in zijn openingswoord. Burgemeester Spijkerboer vertelde dat het streekmuseum in de winter bijna gesloten was: „Er is in de afgelopen maanden een hele discussie geweest. In de wintermaanden had het mu seum vrijwel geen bezoekers en dat kostte teveel. Wij stelden voor het in deze periode te sluiten, maar de gemeenteraad was hier volledig tegen". Vorig jaar kende het museum een stijgend aantal bezoekers. Uiteindelijk werd besloten het museum nog een kans te geven. Als er voldoende activiteiten zouden zijn, kon het open blijven tijdens de winterperiode. „Dit heeft goed gewerkt. Er zijn nieu we initiatieven ontstaan en hierdoor blijkt eigenlijk dat we een goede greep hebben gedaan". Hij roemde verder het werk van beide exposanten. „Het is een leuke twee-eenheid". Van de Vijver drukte daarop de burgemeester een pistool in de hand, zodat hij de openingshandeling kon verrichten. Het ging enigszins geïmproviseerd, maar wel effectief. Het werk van Peter Verdurmen betreft foto's van, hoofdzakelijk oude, buiten mensen uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Het merendeel van de ten toongestelde foto's is afkomstig uit het boek Buitenmensen van Verdurmen. Arnold van Hijfte leverde met zijn metaalsculptu ren eveneens een knap staaltje werk af. Burgemeester Spijkerboer ietwat onhanding in de weer met een heus pistool - FOTO WIMKOOYMAN. (ADVERTENTIE) Spreekuur bij de fa. Wentzler, Grote Zwa- nenstr. 21, Hulst. Uit sluitend volgens af spraak Voor orthopedische schoenen, inlays, steunzolen, steunkou- sen, orthopedische semor- schoenen, verbandpantoffels en gemaksschoenen IJZENDIJKE - Guust Buijsse is zaterdag in de Ossewei ge stoken. Dit betekende zoals gebruikelijk met pannen en deksels door de IJzendijkse straten, terwijl de jarige met de pop en de sleutel op een boerenwagen door het dorp werd gereden. Muziekvereniging Geduld Overwint en showdrumband Jeugdbelang verleenden mu zikale assistentie. Na de rond gang kwam het gezelschap op de markt tercht, waar in café la Porte d'Or een hartige ver snapering werd ingenomen. VLISSINGEN - De afdeling Zeeland van de Centrumpartij heeft tijdens een in Vlissingen gehouden ledenvergadering een nieuw bestuur gekozen. De 46 aanwezigen kozen F. Schoenmakers uit Oost-Sou burg tot voorzitter, diens vrouw tot secretaris en G. Harms uit Terneuzen tot be stuurslid. Het drietal is tevens lid van het landelijk algemeen bestuur van de Centrumpartij. BIERVLIET - Zondagmorgen omstreeks drie uur reed R. K. uit Biervliet met zijn perso nenauto over de Achterweg in zijn woonplaats tegen een ijze ren hekwerk. Daarbij ont stond aanzienlijke materiële schade. De bestuurder, die on gedeerd bleef, werd een bloed proef afgenomen en kreeg be halve een proces-verbaal een tijdelijk rijverbod opgelegd. GOES - Zaterdag heeft de Goese politie de 20-jarige J.J.A.T. uit Goes aangehou den, verdacht van een inbraak afgelopen week gepleegd in de Zeeuwse Academie voor Che mie en Gezondheidszorg. De gestolen videobanden en toi letartikelen zijn terug gevon den. Zondag omstreeks 12.30 urn- was er brand in een afgesloten container gevuld met karton aan de Noordweegseweg te 's Heer Arendskerke. De brand weer heeft het vuur geblust. De veldpolitie in Zeeland heeft afspraken gemaakt met het produktschap dat veilin gen vrijgesteld worden om fruit door te draaien. Dit fruit zou beschikbaar gesteld wor den om de vogels bij te voede ren. Het fruit zal dagelijks door de politie worden opge haald. SINT JANSTEEN - Op de kruising Brouwerijstraat - Heerstraat vond zaterdag avond om 22.30 uur een aanrij ding plaats tussen twee perso nenauto's. Hierbij ontstond materiële schade. Bestuurder P.D. uit St. Niklaas verleende komende van de Heerstraat geen voor rang aan R. de S. uit Heikant, waarop een aanrijding volgde. SLUISKIL - Mejuffrouw J. S. uit Terneuzen deed gisteren bij de gemeentepolitie in haar woonplaats aangifte van dief stal uit haar personenauto. Die stond zaterdagavond ge parkeerd voor de verpleeg stersflat van het Elisabethzie- kenhuis te Sluiskil. Vermist wordt een radio-cassettere corder.

de Stem | 1985 | | pagina 4