WOENSDAG ELFSTEDENTOCHT Rechtbank veroordeelt staat UIKE PEN 01 VOOR 'N STEM FAN 2.75 4.95 BUITENLANDERS VOEREN 'HERENAKKOORD' SHELL EN ESSO UIT Aardige arts niet gauw aangeklaagd fff uitde. Raads- en Statenleden moeten fors inleveren Barre tocht op slecht ijs voorspeld Aanrijding aanvaring? Werkloosheid Zeeland minder I 14 DAGEN GRATIS i diepvries: Pizza saporita, doos 400 gram ^JSV Bij dooi veel Franse wegen gesloten voor vrachtwagens Meer hartinfarcten door strenge vorst Smog-alarm in Limburg, België en Ruhrgebied Criminaliteit staat op laag pitje est-Duitsland en Frankrijk: §een paspoort Neer aan grens m. MANNEN EN VROUWEN IN WWV GELIJK BEHANDELEN Maaltijd- cheque als extra loon Oproep verzet bouw nieuwe kerncentrales VRIJDAG 18 JANUAR11985 Vrouw komt om bij kaping bus Strijd langs grens China met Vietnam DE STEM „de 4 in1 krant hufemetk ienings-afd.: ^1.98 i, per stuk ;e advertentie kunt u in alle ïalve de artikelen waar n. u alleen kopen in AH lie cyfers op de deur staat lden van donderdag uari a.s. d strekt aan te bieden? Met een „kleintje" In Oe Stem heeft u absoluut het meeste succes. Immers vele tienduizenden Stem lezers/leze ressen (ruim 6 van de 10) hebben speciale be langstelling voor onze ,.KIeintjes"-rubriek ..Te koop aangeboden" DE STEM 195ste jaargangKantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - VlissingenLosse nummers Van onze Haagse redaktie PEN HAAG - De maximum- vergoeding voor gemeente raadsleden en leden van Pro vinciale Staten per 1 januari Van dit jaar gaat stukken achteruit. Uit het door minister Riet- wit (Binnenlandse Zaken) verspreidde overzicht blijkt dat raadsleden in kleine ge meenten een paar gulden minder als maximumbedrag mogen ontvangen, terwijl raadsleden van grote ge meenten en leden van Pro vinciale Staten er een paar honderd gulden per jaar op achteruit gaan. Volgens de minister was de aanpassing nodig omdat raads- en Statenleden zich in een 'voorkeurspositie' be vonden ten opzichte van rij ksambtenaren. De jaarlijkse maximum vergoeding voor raadsleden voor een gemeente met een maximumaantal inwoners van 6.000 wordt ƒ3.002, van 8.000: ƒ3.318, van 10.000: 3.862, van 12.000: 4.447, van 14.000: ƒ5.245, van 18.000: 6.603, van 24.000: ƒ8.176, van 30.000: ƒ10.288, van 40.000: ƒ12.693, van 50.000: ƒ16.214, van 60.000: 17.623, van 80.000: ƒ19.254, van 100.000: 20.615 en van 125.000. Daarbij hebben de raads leden nog recht op een on kostenvergoeding. De Sta tenleden hebben recht op een maximumvergoeding van 17.412. Van een onzer verslaggevers LEEUWARDEN - Woensdag de 23ste. Een mededeling die als een bom insloeg in Fries land. Na 22 jaar wordt er eindelijk weer een Elfste dentocht, de twaalfde, gere den. Niemand hier had langza merhand anders verwacht. De opwinding is groot. „Dit is geen Elfstedenkoorts meer, maar Elfstedenhysterie", brommen nuchtere Friezen. Maar pas op zondag zal de definitieve beslissing vallen. Want de kwaliteit van het ijs, hoewel sterk verbeterd de laatste dagen, blijft slecht. Een hele reeks slechte plekken en zelfs open wak ken in het 220 kilometer lan ge traject zorgen nog voor moeilijk te nemen flessehal- zen. De organisatie heeft de voor begin volgende week verwachte nieuwe strenge vorstperiode hard nodig om de ernstigste knelpunten uit de route te laten vriezen. Gisteravond noemde voor zitter ir. Sipkema na een vergadering met alle rayon hoofden en bestuursleden van de organiserende Ver eniging De Friesche Elf Ste den woensdag volgende week, 23 januari, als streef datum. Met 'meer dan 50 procent kans' houdt hij nog een slag om de arm. De onze kerheid van mogelijke dooi in het weekeinde (ai wordt de kans daarop steeds klei ner) en de vele stukken met slecht of geen ijs is nog groot. Inspectietochten maken duidelijk dat het ijs met de dag beter wordt, dankzij de inspanningen van zeker dui zend vrijwilligers en ge meentewerkers, overal langs de route. Maar, aldus Sipke ma, het wordt een barre tocht. En het ijs blijft op de meeste stukken, ondanks alle verwoede inspanningen, 'werkijs'. Zie ook de SPORT-pagina Groot tekort geschoolde vaklui Dat gladheid soms tot vreemde situaties kan leiden bleek gisteren in Etten-Leur, waar een inwoonster van Zevenbergen bijna de boot inging toen zij met haar auto slipte en tot stilstand kwam tegen een plezierboot. Het ongeval gebeurde op de Ze- venbergseweg ter hoogte van de Leurse Haven. De be stuurster bleef ongedeerd. De zijkant van de boot werd licht gedeukt maar de voor kant van de auto zat behoor- lijk in elkaar. - foto harrie kok PARI JS - Het vrachtverkeer naar Frankrijk moet er het komende weekeinde rekening mee houden dat de meeste Franse wegen zullen worden geslo ten voor vrachtwagens. Zodra de dooi invalt - en die wordt morgen ver wacht- gaat zeker 9.000 kilometer van het wegen net van totaal 28.000 kilometer dicht. Met deze maatregel willen de Fransen de scha de aan hun wegen zoveel mogelijk beperken. Bij dooi kunnen vrachtwagens grote schade aan het wegdek aanrichten. Vooral het vrachtverkeer naar Spanje en Portugal zal daar komend week einde hinder van kunnen ondervinden. BREDA - De extreme koude is oorzaak van meer Hartinfarcten dan gewoonlijk. Er is de laatste da- ra zelfs sprake van een ware piek. Dat verbaast de Maastrichtse hoogleraar car diologie Wellens overigens niet: „Dat komt vooral door de grote verschillen tussen de warmte bin nen en de kou buiten. Door de koude worden de bloedvaten nauwer. Als iemand al vernauwde bloedvaten heeft, en met name een vernauwde kransslagader, neemt de kans op hartklachten toe". „Als mensen met meer kansen op een hartin farct naar buiten gaan, moeten ze zich echt zwaar inpakken, zodat de koude lucht het lichaam niet bereikt. En daarbij moeten ze vooral het gezicht niet vergeten", aldus Wellens. MAASTRICHT - De Limburgse gouverneur Kre- mers heeft gisteravond de waarschuwingsfase voor smog afgekondigd. Boven deze provincie hangt op 500 meter hoogte een dichte laag smog met geconcentreerde gevaarlijke stoffen. Lijders aan vaatziekten of aan aandoeningen van de luchtwegen worden geadviseerd vandaag binnen te blijven. Automobilisten wordt gevraagd hun auto vandaag niet te gebruiken en het open baar vervoer te nemen. Aan de bedrijven is ge vraagd zwavelarme brandstoffen te gebruiken. Ook in Rijnmond is - orake van smogvorming. De olieraffinaderijen iL.jfat gebied is gevraagd de zwaveluitworp drastisch te beperken. In het Westduitse Ruhrgebied en de streek rond Keulen en Aken is gisteravond de alarmfase twee afgekondigd. Dat houdt in dat het autoverkeer vandaag een groot deel van de dag wordt stilge legd. Alle scholen zijn gesloten en aan particulie ren is gevraagd de kachel minder hard te stoken. Ook in een aantal Belgische steden is een smog- alarm afgekondigd. Het gaat om Luik, Charleroi, Brussel, Antwerpen en Gent. De uitstoot van schadelijke stoffen door de industrie is daar tot ver boven het toelaatbare gestegen. De industrie wordt verplicht vandaag over te schakelen op zwavelarme brandstof. BREDA - De criminaliteit in de grote steden is als gevolg van het winterweer op een laag pitje ko men te staan. Volgens een woordvoerder van de Rotterdamse politie zijn er beduidend minder aangiften van in braken gedaan. Den Haag signaleert een tendens naar minder aangiften maar in Amsterdam en Utrecht is dat aantal zo ongeveer gehalveerd. De Utrechtse politie denkt dat het aantal inbra ken ook verminderd is doordat veel potentiële slachtoffers wegens de kou maar liever thuis blij ven. Er worden in Utrecht ook veel minder fietsen gestolen. Volgens de politie-woordvoerders heeft de geü niformeerde dienst van de politie het sinds de vorst inzette aanmerkelijk drukker gekregen. De agenten moeten veel assisteren bij aanrijdingen die deze weersomstandigheden met zich meebren gen. Verder komen er veel meldingen binnen van gesprongen waterleidingen, waarvoor men vaak de politie belt. '"Bonzeredactie buitenland o'SSn: frankrijk en West- liik j Saan zo snel moge- »n C?ntrolc aan hun gren- tersClen<>C Beneluxlanden Nieuwe cao: tweemaal chinees per week Van onze Haagse redaktie DEN HAAG - Na 1 maart van dit jaar mogen mannen en vrouwen niet meer verschil lend worden behandeld als zij een WWV-uitkering willen hebben. De kostwinnerseis die tot nu toe gold in de WWV (Wet Werkloosheidsvoorzie ning) moet dan vervallen. Dat heeft de president van de rechtbank in Den Haag, mr. Wijnholt, bepaald in het kort geding dat de FNV had aange spannen tegen de Nederlandse Staat. Hij veroordeelde de Staat in de kosten van de rechtzaak. De FNV had in het geding geëist dat de kostwinnerseis met terugwerkende kracht tot 23 december van het vorige jaar zou vervallen. Op die da tum moest de ongelijkheid in behandeling zijn weggeno men, krachtens een EG-rieht- lijn, die ook door Nederland wordt erkend. Het kabinet zag eerder ver leden maand een wetsontwerp verworpen door de Tweede Kamer. In dat voorstel was de gelijke behandeling zo gere geld dat mannen net als vrou wen moesten aantonen kost winner te zijn. Mannen kun nen dat nagenoeg altijd, ter wijl er naar schatting zo'n 28.000 vrouwen zijn die niet aan die eis kunnen voldoen. Verleden week heeft het ka binet een nieuw voorstel ge lanceerd om de WWV aan de richtlijn aan te passen. Daarin vervalt de kostwinnerseis, maar worden de eisen om voor een uitkering in aanmerking te komen verscherpt. Zo moet men minimaal 2,5 jaar onafgebroken hebben ge werkt om zo'n uitkering te krijgen. Werklozen die jonger dan 35 jaar zijn krijgen boven dien ook nog gedurende een veel kortere tijd dan de twee jaar die er momenteel voor staat een WWV-uitkering. Op die manier hoopt het ka binet de 80 miljoen gulden te verdienen die nodig is om mannen en vrouwen gelijke lijk in het recht te laten delen. Het wetsontwerp dat nu in de maak is moet overigens nog voor advies naar de Raad van State. Het is de vraag of de af handeling daar en in het par lement voor 1 maart kan ge beuren. Lukt dat niet dan zou in ieder geval enige tijd een volledig recht gegarandeerd moeten worden. Wat dat kost is niet te zeggen. FNV-vice-voorzitter Her man Bode noemde de uit spraak gisteren een overwin ning: „Aan onze eis dat de kostwinnersbepaling met te rugwerkende kracht moet vervallen is de president niet tegemoet gekomen maar ik vind de uitspraak toch een overwinning. Dat blijkt ook nog eens duidelijk uit het feit dat de Staat in de kosten van het geding is veroordeeld". Van onze redactie binnenland BOXTEL - Er ontstaat in Nederland een snel groeiend tekort aan geschoolde vaklieden. Een groot deel van de geplande miljardeninveste ringen van Shell en Esso - overeengekomen in het zo genaamde 'herenakkoord' - dreigt daardoor in bui tenlandse 'handen' te komen. Die noodkreet is afkomstig van staatssecretaris Bolke- stein (Exportzaken). Op een bijeenkomst in Boxtel zei de bewindsman dat door het te kort aan geschoolde arbeids krachten steeds meer investe ringen door buitenlanders moeten worden uitgevoerd. Volgens Bolkestein is spra ke van een verontrustende ontwikkeling in de construc tie- en montagebouw in Ne derland. Terwijl Shell en Esso miljardenprojekten op hun programma hebben staan is het aanbod geschoolde me taalbewerkers te gering om het Nederlandse bedrijfsleven voldoende van die investerin gen te laten profiteren. Er is vooral een omvangrijk tekort aan gekwalificeerde lassers, pijpfitters en bankwerkers. Bolkestein vreest dat dit te- BRUSSEL - Steeds meer Belgische bedrijven gaan hun werknemers extra belonen met maaltijdche ques. Dat omdat de be drijven gebonden zijn aan de loonmatigingspolitiek van de regering. Ook bij enkele onder handelingen over nieuwe cao's hebben de vakbon den de maaltijdcheques ter sprake gebracht om het koopkrachtverlies op te vangen. Overigens snijdt het mes aan twee kanten. De werknemer hoeft er geen belasting over te betalen mits de cheques niet meer waard zijn dan 2,5 procent van zijn loon. En de werk gever kan de maaltijd- cheaue fiscaal aftrekken. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Progressieve raadsleden (PPR, PSP, CPN) roepen de Zeeuwse bevolking op in verzet te komen tegen het kabinetsbesluit tot de bouw van nieuwe kerncentra- Volgens de (zes) raadsleden is dat onaanvaardbaar. De Zeeuwse bevolking wordt op geroepen de activiteiten van het Zeeuws Aktieplatform te gen de Kernenergie te steunen. De PvdA-afdeling Borsele is ervan overtuigd dat de bouw van een tweede kerncentrale in Borssele tevens de realise ring van een bovengrondse opslagplaats voor radio-actief afval in die plaats betekent. „Borssele dreigt daardoor het radio-actief afvalvat voor Ne derland te worden", zeggen ze.' De verklaring bevat een dringend beroep op B en W van Borsele en het Zeeuws provinciaal bestuur om zich 'tot het uiterste te verzetten tegen het kabinetsbesluit'. kort niet op tijd zal kunnen worden aangevuld. „Er zijn wel voldoende opleidingsmo gelijkheden, maar de animo bij de jeugd ontbreekt", aldus de bewindsman. Fel verzet In de Tweede Kamer heeft het 'herenakkoord' dat beide oliegiganten met de Neder landse Staat hebben gesloten steeds fel verzet opgeroepen. Beide oliemaatschappijen ont vangen jaarlijks vele honder den miljoenen guldens aard gasopbrengsten. Het herenak koord houdt in dat Shell en Esso in ruil daarvoor de ko mende voor miljarden guldens nieuwe projekten in Neder land zullen uitvoeren. Volgens Bolkestein moet de export-aannemerij zich niet negatief laten beïnvloeden door mislukkingen van be paalde Nederlandse aanne mers in het buitenland, zoals RSV in Algerije en Boskalis in Argentinië. Deze voorbeelden mogen, vindt hij, ook niet van invloed zijn op het verlenen van ex portkredietgaranties aan het bedrijfsleven door de over heid. Blijven steunen Uit onderzoek is volgens hem gebleken dat de export- aannemerij niet riskanter is dan andere exporten. De over heid moet daarom deze vorm van export blijven steunen. Dat kan door het verlenen van algemene finaniële steun, door het verstrekken van gemeng de kredieten en door het verle nen van de nodige financiële garanties. Mr. Wijshoff- Vogelzang HET hangt niet zozeer van zijn of haar vakbekwaamheid af of tegen een arts een aan klacht wordt ingediend. Een dokter, die een goed mense lijk contact weet op te bou wen met de patiënt, blijkt ge makkelijker een steekje te kunnen laten vallen. Tot die conclusie komt de Roer- mondse advocate mr. Wijs- hoff-Vogeizang in haar proefschrift dat ze vandaag in Nijmegen verdedigt. Pagina achtergrond DE werkloosheid is afgelopen jaar flink gedaald in Zeeland. Er stonden in 1984 ruim 2000 haanlozen minder ingeschreven bij de arbeidsbureaus. Vooral in de bouw- en metaalsectoren vonden werklozen sneller dan voorheen een baan. Zie De Stem van Zeeland HAARLEM - Een vrouw, af komstig uit Bloemendaal, is gisteravond om het leven ge komen toen een streekbus tij dens een 'kaping' door een 13- jarige jongen tegen een boom botste. Volgens een woordvoerder van de politie werd de vrouw door de bus geschept. De 13-jarige jongen uit Haarlem had eerder op de avond de bus in Beverwijk 'gestolen' en vervolgens een ritje gemaakt. Waarom hij de (lege) bus heeft gestolen is nog onduidelijk. De materiële schade die de jongen heeft aangebracht is groot. Tenminste vijf auto's zijn door de jongen geramd. Daarnaast zijn nogal wat lichtmasten beschadigd. PEKING - China en Vietnam beschuldigen elkaar van grensoverschrijdingen. Vol gens een verklaring in Peking hebben Chinese soldaten een Vietnamese aanval afgesla gen. Hanoi meldt dat honder den Chinese soldaten 'in de pan zijn gehakt'. (ADVERTENTIE) Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aan- melden en de pen zal u worden toegestuurd. rTiEUWE ABONNEE I Naam en voorletters: I Adres: Postcode: I Woonplaats: Betaling 66,30/kwartaal 22,97/maand I DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z'N KRANT B I Datum van aanmelding: I Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: Deze bon in een open enveloppe, zonder postzegel, sturen Tjffigffe. I naar: De Stem, Antwoordnr. 112,4800 VB BREDA. f%|T L pellen kan ook: 076-236911.

de Stem | 1985 | | pagina 1