Verkenning per helikopter W£i Parijs-Dakar: uur der waarheid 'OOK ELFSTEDEN-KOORTS'BIJ SCHAATSTOP INDAVOS JAF21.89Ü- Marathontitel Friesland voor Semplonius Vier Brabantse etappeplaatsen in Olympias Ronde VAN MAAREN Juventus wint supercup Kijken uw ogen verder aan uw neus lang is? srneuzen sreo radiorecorder stereo met klasse een voetbal Cordes vijfde in Venezuela Weer remise DUITSE LOTTO SPEL 77 Pijnen vierde in Stuttgart TOP-OPTIEK 1 lli!lll|))|||i Pl'ilh. I fileren van een zeer hoe, |0 die we u bij voorkeur li [len. 1 Jjn inkl. BTW ai' fabriek, len specifikatiewijzigingj ;go door Jos Maas NEMA - Uitgerekend aan de vooravond van de zwaarste etappe van Parijs-Dakar is i„ de Aouker-woestijn, dif vandaag doorkruist moet worden, een zandstorm .„gestoken. Sabine krijgt dus zijn zin- Vandaag zal daardoor grote opruiming in de karavaan gehouden wor- ''voor Jan de Rooy nadert, nu zijn assistentiewagen de finitief heeft afgehaakt, dus het uur van de waarheid. In het land van de eeuwige dorst of de woestijn der angst, zoals de nomaden de- ze streek noemen, moet Jan de Rooy op eigen houtje pro beren deze neef van de Te- nere zien te doorkruisen. Een kapotte band en Pa rijs-Dakar is voor de trotse leider in het vrachtwa genklassement voorbij. Dan helpen zelfs schietgebedjes niet meer. Gisteren verloor de Rooy evenals vele andere deelnemers door navigatie- problemen vele minuten. Onder de equipes die zich vergisten, waren ook de lei der Zaniroli en de Belg Guy Colsoul. Zaniroli bleef wel iswaar leider, maar Colsoul moest twee uur prijsgeven en claimt nog maar nipt de derde plaats in de algemene rangschikking. Ritwinnaar Pescarola klom door de zege op naar de vijfde plaats. Bij de motoren moest Gaston Rahier in het moor dende woestijnzand met de billen bloot. Gastounet, ver loor 25 minuten op Picco. Weer eens stapte de kleine Belg na deze verschrikkelij ke etappe van zijn BMW. „Alles is nu verloren. Omdat mijn kilometerteller stuk is, ben ik de weg kwijt geraakt. Later nuanceerde Rahier zich over zijn verdriet. Tweevoudig winnaar Hu- bert Auriol sloeg een goede slag. De Fransman die de rit bij de motoren won, klom van de vijfde naar de derde plaats. De Italiaan Cianpie- ro Findanno, die derde ge rangschikt stond, kwam zwaar ten val en moest met ernstig hersenletsel met een helikopter met spoed afge voerd worden. Drievoudig winnaar bij de motoren, de Fransman Cyril Neveu, reed liefst 120 km. om, waardoor hij een flinke duikeling in het klassement maakte. De Nijmeegse duo's von JesserVten Barge en Nie- meyerBouman stonden gis termorgen ria de etappe van Timboektoe resp. als 141e en 145e gerangschikt. Vandaag staat de rit Nema-Tichit 500 km. door een der meest bi zarre woestijnen der aarde, de Aouker, op het menu. Sabine heeft de route met tien Touaregs-gidsen met kompas uitgezet. Een onder neming die waarschijnlijk het aantal van iets meer dan 100 deelnemers (auto's en motoren bij elkaar) dat nog officieel in het klassement rijdt, met de helft zal deci meren. Intussen is ook gebleken dat drie Franse deelnemers aan de monsterrally Parijs - Dakar zijn wegens diefstal in Algerije tot twee maan den gevangenisstraf veroor deeld. Het trio kreeg op 9 januari bij Tamanrasset in de Alge rijnse Sahara met zijn wa gen panne. Na een tijdje speuren vond men in de buurt een soortgelijke auto van een in Algerije wonende Fransman, die bij een onge luk om het leven was geko men. De coureurs werden gear resteerd toen ze bezig waren de noodzakelijke onderdelen naar hun rally-auto over te hevelen. Hilbert van der Duin wil starten LEEUWARDEN (ANP) - De toestand van het ijs op de Elf steden-route is op veel plaatsen nog vrij sleeht. Dit is woens dagmiddag meegedeeld door baancommissaris ir. Henk Kroes van de Vereeniging De Friesche Elf Steden. Hij maakte samen met voorzitter ir. Jan Sipkema een vlucht met een helikopter over de gehele route. Ondanks de inzet van zo'n duizend vrijwilligers zitten er nog veel knelpunten in die route. Met name in het noordoos ten (Oudkerkstervaart, Ouddeel en De Murk) is de baan van slechte kwaliteit. Ook in Bolsward en Harlingen zijn nog problemen, omdat er nog grote wakken onder de bruggen liggen. Op het Slotermeer bevinden zich twee grote kistwer ken (plaatsen waar ijslagen over elkaar zijn geschoven) en ook de route over de Sexbierumervaart is er nog niet door. De kwaliteit van het ijs is over de gehele route slecht vol gens de heer Kroes. Alleen op het traject Sneek - IJlst ligt volgens hem goed ijs. Ook de aannemersbond NVOB in Friesland is te hulp geschoten. Uit een in Leeuwarden inge richt crisiscentrum worden bouwvakkers uit de vorstverlet geroepen en naar de knelpunten in de route gedirigeerd. Donderdagmiddag komen de twintig rayonhoofden van De Friesche Elf Steden opnieuw bijeen in Leeuwarden om de knelpunten in de route te bespreken. Volgens Sipkema zal er dan nog geen datum voor de tocht worden vastgesteld. „We vrezen het ergste, nu er dooi is voorspeld voor het weekeinde", aldus Kroes. „Het ijsoppervlak zal dan zacht en brij-achtig worden, zodat er spoorvorming optreedt als er mensen gaan schaatsen. Als dat later weer opvriest, zijn we nog verder van huis". h zoiartg (te voorraad strekt. MC-KC-FM stereo radio en ma stereo cassetterecorder, t 2-weg speakers. 14-9081 rtuziekvermogen tagic afstemming Strakke, functio nele vormgeving. Loudness, hl-filter, FM mute, tape monitor, aanslui- m tingen voor 2 paar luidsprekers,..!'. **-90tf Hilbert van der Duim: „Een Elfstedentocht moet je toch eensin je leven gereden hebben". - fotoanp LEMMER (ANP) - Nanne Semplonius uit Lemmer en Llske van der Meer uit Jubbega zijn woensdag op het Ijsselmeer voor Lemmer Fries kampioen marathon- schaatsen geworden. Semplonius versloeg na een Jur, drie kwartier en 5 ronden Wd Uiterdijk in de sprint vs" de kopgroep van tien schaatsers. Jan Kromkamp *erd derde Bij de vrouwen ^gevierde Elske van der Meer voor Tilly Alberts en Jitske "auta. Attje Keulen-Deelstra eindigde als zesde. ^u,Ullyn lijn: heren: 1. Nanne Sem- ïïïf 'temmer) 2. Tjeerd Uiterdijk fa) i n0 3' Jan Kromkamp (Olde Holt- !Re"n Jonkers (Wijtgaard) 5. Henk W.J ,™eg (Lemmer) 6. Bennie van der Wun!b(?e®renveen) 7 Jan Welles (Ter veen) q Sjoerd Fransbergen (Heeren- wmIu ge Ferwerda (Stiens) lO.Eeu- Diml V63 'Oudkerk) 1 Tim A^ske van der Meer (Jubbega) Naiitn io^ (Heerenveen) 3. Jitske renvoi? cens* 4 Sjoukje Kramer (Hee- Atio v i Nicolai (Heerenveen) 6. ^Keulen-Deelstra (Irnsiim). Len nationale schaatsmara- °n in Den lip is woensdag gewonnen door Hans Brand. H'i had voor de 81 kilometer uur en 37 minuten nodig. j j werd Bert Verduin en "Wte Bruno Plantinga. kniïf1* van 4® marathon In Den lip 1 uurT?:-i Hans BrQnd 81 kilometer in Bruro Di minuten 2. Bert Verduin 3. K]sa, ,aminga 4, Bas Schreuder 5. gracht O 6 Jan koos 7- Jfln Steen- DirkTongeren 9' ^*'et 4e L?ra,1'rï van Ommeren heeft Ojhet Gelders mara- n kampioenschap op zijn gebracht. sW3 ?n uur en 1 ronde ver- Dint u scilaatser uit Zutphen K Hoeve, die tweede werd, - De KNVB heeft ook alk komende weekeinde a(„ ,Vastgestelde wedstrijden voor jS',De afgelasting geldt amat "etaa'de sector en het ta^rvoetbal, ook in de af- "hgen en Wim Harleman, die als der de eindigde. De uitslag van het marathon kampioen schap van Gelderland is: 1. Gerard van Ommeren (Wezep) 2. Dick Hoeve (Doom) 3. Wim Harleman (Epe) 4. Atti Duyn (Zutphen) 5. Willy Scherjon (Wezep) 6. Ab Klaassen (Zutphen) 7. Piet Bierman (Dronten) 8. Peter de Vos (Uddel) 9. Ad Boo ter (Leuvenum) lO.Peter van Sa- voyen (Zutphen). Henk Holland en Agnes Damveld zijn woensdag in Al melo Twents kampioen mara thon schaatsen geworden. Bij de heren werd Bert Schumann tweede en Henk Voorhuis derde. Damveld werd gevolgd door Wilhelmien Bos en Linda Kolvoort. De uitslag van het Twents marathon kampioenschap is: dames (25 ronden): 1. Agnes Damveld (Haaksbergen) 2. Wil helmien Bos (Wierden) 3. Linda Kolvoort (Almelo) heren (75 ronden): 1. Henk Hol land (Ambt Delden) 2. Bert Schumann (Hengelo) 3. Henk Voorhuis (Hengelo) 4. Herman Alink (Hengelo) 5. Tinus de Lange (Vroomshoop) 6. Robert Ooster- veld (Bornebroek) 7. Henk Abbink (Vrie zen veen) 8. Jan Horstink (Enschede) 9. Bert Schurink (Almelo) lO.Hans Wij- nands (Enschede). Het echtpaar Kooiman heeft de marathon van Ammerstol naar zijn hand gezet. Ineke Kooiman won de wedstrijd bij de dames over 35 ronden in 24 minuten en 2 seconden. Echtgenoot Jan won de wedstrijd over 100 ronden,-met voorsprong in I uur 8 minuten en 4 seconden. Wijnand Kooi man, de negentien-jarige broer van Jan Kooiman, ein digde als vierde. De uitslagen rijn: dames: 1. Ineke Kooi man (Ammerstol), 2 Joke van der Voort (Poeldijk), 3. Lianne van Tol (Nieuw- veen), 4 Lenie van den Hoorn (Ter Aar), 5. Lenie Lelieveld (Wilnis). heren: 1. Jan Kooiman (Ammerstol), 2. Henk Porten gen (Nederhorst den Berg), 3. Jan Kroon (Abcoude), 4. Wijnand Kooiman (Am merstol), 5. Dirk Maarssen (Rijssenhout), 6. Richard van Kempen (Den Hoef), 7. Rick van den Hoorn (Ter Aar), 8. Jurgen Meijer (Veldhoven), 9. Hans Appelman (Limmen), 10. Frans Biemond (Wou- brugge). door Rob van Deursen DAVOS - In de Zwitserse wintersportplaats Davos, waar de Nederlandse schaatstop (zowel mannen als vrouwen) zich voorbereidt op de grote toernooien van komende weken, heerst zo mogelijk een nog zwaardere 'Elfsteden- griep-epidimie' als op het ogenblik in Neder land zelf. Vrijwel per uur wordt het vaderlandse kamp in Da- vos per telefoon vanuit Friesland op de hoogte gehou den van de stand van zaken rond het wel of niet door gaan van de Elfsteden-tocht. Dat komt vooral door he ren-coach Henk Gemser, die als een dolle stier door de be sneeuwde straten van het mondaine bergoord crosst om maar even zijn gedachte van het eventueel na 22 jaar weer mogelijk worden van het rij den van de unieke tocht door het Friese polderland van zich af te kunnen schudden. En door Hilbert van der Duim, die eveneens stikt van de zenuwen. Volgens Gemser kan hij het niet maken, dat mocht in Leeuwarden het licht op groen worden gezet om de leden van zijn kernploeg te verbieden van start te gaan. "Als echte, fanatieke Elfste- dengek kan ik dat niet over mijn hart verkrijgen", stelde de gisteren door alle berichten uit Nederland zeer gespannen Gemser, die als de historische rit definitief op het program ma wordt gezet bijna zeker tot de deelnemers zal behoren. "Het is al zo ver dat voor mij geregeld wordt dat ik een startbewijs krijg bij de eerste vijf honderd man, die na de wedstrijdrijders vertrekken voor de toertocht", zo bena drukte Gemser, die in 1963 het 200 kilometer lange traject van de dertiende Elfstedentocht overbrugde, zijn voornemen om als het ook maar even kan tot het legioen van 16.000 'knotsgekke kerels op hun maffe schaatsen' te behoren. Een ervaring (Gemser hoopt dat de dag van de tocht op vol gende week woensdag of don derdag zal vallen, mocht het vrijdag worden dan geeft hij noodgedwongen de voorkeur aan het begeleiden van het vier mans ploeg voor het EK all-round in het Zweedse Es- kilstuna van het weekeinde daarop), die hij de leden van de kernploegen ten volle gunt. "Er bestaat voor hen dus geen verbod om te starten, maar ik heb hier wel gezegd dat alle consequenties van deelname aan de Elfsteden tocht voor de persoon zelf zijn. En de geschiedenis heeft ge leerd dat het zeker gevolgen zal hebben", aldus Gemser, die daarmee doelde op de affaire Arie Zee en Chris Meeuwisse, die in 1963 voor de Elfsteden tocht de kernploeg de kern ploeg lieten, maar daarna nooit meer een uitnodiging kregen voor een plaats in de elite-groep van het Neder landse schaatsen. Gemser zou het ook niet, als SANTA MARIA DE CAPARO (AFP) - De Nederlander Tom Cordes is in de negende etappe van de Ronde van Venezuela voor wieleramateurs als vijfde geëindigd. Winnaar van de 125 kilome ter lange rit naar Santa Maria de Caparo werd de Venezo laan Jose Ruiz. De achterstand van Cordes bedroeg drie se conden. De uitslag van de negende etappe la: 1. Ruiz (Ven), 125 km in 2.53.11; 2. Villami- zar (Ven); 3. Parra (Ven), op drie secon den; 5. Cordes (Ned) z.t.; 9. Rakers (Ned) ,z.t. Algemeen klassement: 1. Lindarte (Ven) 27.04.07 2. Correa (Ven), op 1.16; 3. Villamizar, op 1.54; 47. Rakers, op 1.00.36; 62. Cordes, op 1.28.48; 68. Dorgela (Ned) 2.11.49; 69. Veenstra (Ned), op 2.14.01. hij zijn verstand boven zijn Friese emoties laat prevale ren, aanbevelen om als lange baan schaatser in de Elfste dentocht te vertrekken. "Het zijn twee aparte werel den, die niet te combineren zijn. Een jongen als Emiel Hopman heeft genoeg terriër- bloed in z'n donder om de knok met de specialisten aan te gaan, maar hij zou toch he lemaal kapot gaan". Een waarschijnlijk zeer wijze les van Gemser, die Hil bert van der Duim echter niet helemaal ter harte neemt. De schaatser uit Heerenveen richt zich weliswaar in Davos ge heel op het verdedigen van zijn Europese titel in Eskilstu- na, maar mocht hij, wat hij zelf noemt 'het geluk hebben' dat de Elfstedentocht pas na het weekeinde van 26 en 27 ja nuari (dat van het EK) verre den wordt, is hij zeker van de partij. Van der Duim: "Het gevolg zal dan zijn dat ik het Neder lands kampioenschap all round in Alkmaar moet laten schieten, maar dat heb ik er grif voor over. Het rijden van de Elfstedentocht is het mooi ste wat een schaatser kan meemaken. En na zo lang wachten, mag ik die kans als het doorgaat niet voorbij laten gaan". Gaan de wensen van Van der Duim in vervulling dan stelt hij ook zijn plaats in de ploeg voor het WK in Hamar op 16 en 17 februari in de waagschaal. De selectienor men luiden immers: de eerste twee van het EK van Eskilstu- na plaatsen zich automatisch voor het WK mits zij ook be horen tot de eerste vier van het NK all-round in Alkmaar. "Als dat ook nog eens de consequentie is dan nog start ik in Leeuwarden. Zelf heb ik in 1963 de laatste Elfsteden tocht niet zo bewust meege maakt, maar van familie, vrienden en kennissen heb ik begrepen dat het een gebeuren is dat je niet mag missen. En daar het toch mijn laatste schaatsjaar is, kan ik het me wel veroorloven dat ze mij eventueel uit de kernploeg mikken. De Elfstedentocht gaat nu eenmaal boven alles". Emiel Hopman, van wie verwacht werd dat hij het meeste moeite zou hebben met het feit dat er waarschijnlijk een Elfstedentocht voor de deur staat reageer gisterenin Davos heel nuchter. En - op merkelijk genoeg - afstande lijk. "Ik zou willen meedoen als ik zou kunnen winnen. Maar dat kan ik vergeten, omdat ik heel anders getraind heb dan voorgaande jaren. Nu ik me geplaatst heb voor het EK in Eskilstuna weet ik dat ik voor me zelf de goede weg heb ge kozen. En dan moet ik het na- tuur-ijs zo snel mogelijk ver geten. Al heb ik daar zeer, zeer veel moeite mee in deze perio de van al die wedstrijden in Nederland", aldus de Noord hollandse marathon-kam pioen van Nederland van het vorig seizoen. Met man en macht wordt gewerkt aan het berijdbaar maken van het elfstedentraject. Op de foto zijn vrijwilligers bij Wit-marssum bezig de Harling ervaart sneeuwvrij te maken. -fotoanp lllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMllli 1AMSTERDAM (ANP) - Olympias Ronde door Ne derland zal in 1985 vier aankomsten in Noord-Bra bant hebben; Mill, Best, Schijndel en Wouw zijn etap peplaatsen. Doordat de afstanden tussen start- en eindstreep over het algemeen groter zijn dan in voorgaande jaren, zal het aan tal plaatselijke ronden worden beperkt. Nieuw in de opzet van de ronde is de klimtijdrit, die op maandagmorgen in Valken burg tegen de Cauberg wordt gereden. Daarna volgt op de zelfde dag een normale etappe naar Schijndel. Het complete etappeschema voor Olym piad Ronde voor 1985 ziet er als volgt uit: dinsdag 28 mei proloog te Harderwijk Harderwijk - Harderwijk woensdag 29 mei Harderwijk - Hoogezand ploegen tijdrit Hoogezand donderdag 30 mei Hoogezand - Emmeloord vrijdag 31 mei Emmeloord - Mill zaterdag 1 Juni Mill - Best zondag 2 juni Best - Valkenburg (met de Limburgse heuvels) maandag 3 juni Klimtijdrit op de Cauberg, Valken burg Valkenburg - Schijndel dinsdag 4 juni Schijndel - Wouw woensdag 5 juni Wouw - Amsterdam. MOSKOU (ANP) - Ook de 42e partij in de schaaktweekamp tussen Anatoli Karpov en uit dager Gari Kasparov is woensdag te Moskou in remise geëindigd. Het besluit tot de 36e remise kwam op voorstel van titel houder Karpov, die met de zwarte stukken speelde, na zijn 26e zet. Kasparov nam het voorstel onmiddellijk aan. wit: Kasparov, zwart: Karpov; 1. d2-d4 pg8-£6 2. c2-c4 e7-e6 3. pgl-f3 d7-d5 4. pbl-c3 l£8-e7 5. Icl-g5h7-h6 6. Ig5-h4 0-0 7. e2-e3 b 7-b6 8. Ifl-e2 Ic8-b7 9. Ih4xf6le7xf6 10. o4xd5 e6xd5 11.b2-b4c7-c5 12. b4xc5b6xc5 13. tal-bl Ib7-c6 14. 0-0 pb8-d7 15. Ie2-b5 dd8-c7 16. ddl-c2 tf8-c8 17. tfl-cl Ic6xb5 18. pc3xb5dc7-c6 19. d4xc5 pd7xc5 20. dc2-£5 dc6-e6 21. p£3-d4 de6xf5 22. pd4x(5 pc5-e6 23. tcl-c8 ta8xc8 24. pb5xa7 tc8-c2 25. pa7-b5tc2xa2 26. h3-h4 ta2-a5 Remise. 1-2-8-9-16-21-25 Reserve-getal35 7-1-0-1-0-2-6 STUTTGART (DPA) - Rene Pijnen is met zijn Westduitse koppelgenoot Stefan Schrap- fer tijdens de Zesdaagse van Stuttgart als vierde geëindigd. De uitslag Is: 1. Rinklin/Kristen (WD1) 296 punten; 2. Thurau/Fritz (WD1) 205; 3. Frank/Marcussen (Den), op een ronde 80; 4. Pijnen/Schrapfer (Ned/WDl) 50; 5. Knetemann/Herrmann (Ned/Lie), op twee ronden, 79; 11. Costerman/Kos (Bel/Ned), op 19 ronden, 51; 13. Venix/ Schmitz (Ned/WDl), op 29 ronden, 24. TURIJN (AFP) - Juventus uit Turijn heeft woensdagavond in het Gemeentestadion van Turijn de wedstrijd om de su percup tegen Liverpool met 2- 0 gewonnen. Op het veld dat sneeuwvrij was gemaakt scoorde Zbig- niew Boniek zowel voor als na rust voor de houder van de be ker voor bekerwinnaars. De winnaar van het toer nooi van de landskampioenen in 1984, na strafschoppen in de eindstrijd tegen Roma, bleef duidelijk achter op het thuis- spelende Juventus in deze eer ste eindstrijd, die in één wed strijd wordt afgewerkt. Het merkwaardige was dat de En gelsen, toch meer gewend aan slechte omstandigheden, op het moeilijk bespeelbare veld minder uit de voeten konden dan de Italianen. Liverpool speelde weinig geinspireerd en Boniek bekroonde een goede wedstrijd met twee treffers. (ADVERTENTIE) Koopjes genoeg, als u 'n nieuwe bril ofkontaktlenzen zoekt Maar verkijk u er niet op. Want dan kan goedkoop wel eens duurkoop worden. Kom naar Van Maaren. Daar krijgen uw ogen de aandacht die ze verdienen. Daar telt éérst de enige goede oplossing en dan pas de prijs. En kijk, toch niet duur! OPTICIENS VAN PROFESSIE. KENNERS VAN KONTAKTLENZEN. Breda: Ginnekenstraat 16, telefoon 138370 MAANDAG VANAF 13.00 UUR OPEN

de Stem | 1985 | | pagina 9