rt Ambtenaren zijn tegen 'diefstal' door Rietkerk BONJEIN DE BUNGALOW 4: Steenkool blijft een 'must' ondanks nieuwe kerncentrales julden per leembaar! UIWAN-ORDER TER SPRAKE 0 BEZOEK CHINA Overleg jeugdwerkplan weer uitgesteld Bamboetoren agpo DE GRAVE I )ezeWd Audet wil fusie met Wegener nk DE STEM COMMENTAAR Euroterreur ■BINNENLAND Boskalis gaat niet failliet Lasergebruik heeft interesse bedrijfsleven CENTRALES BANG VOOR HOGERE PREMIES Middenstand wil geen hogere lonen BEDRIJFS ADMINISTRATIES Rijk weigert bijdrage aan boedel krediet ADM ANBO VRAAGT KABINET: Stookkosten ouderen ten dele betalen T5 PAGINA 2 I pQjjDERDAG 17 JANUAR11985 T28 PAGINA 3 gen en premie- 3e pas lopen. ■op- a af van het bestaan- frbij de premies ziin hde-uitkeringen. De Bonds oprichten met (verzekeringspremies beten opbrengen) en rfchtgevers verhaalde hdse bedrijven, die pn buitenlandse op- In gebreke blijft, zon eloos moeten worden het kabinet wel aan Inet besluit daarover' fen, zullen de premies listig van de VVD, om ringsinstituut op te I kabinet ook welwil- Ibinnen de Europese Tgal moeilijk. Het zal I van lange adem zijn Initiatief enige kans (ing van de afgelopen Ijk verstrekte export- I bureau van Ruding. T Ruding zijn opvol- br soortgelijke reke- I Kamer toch moeten ppsbelangen bepalen beleid. Of het nu de verknemers, voor het ferkgelenheid is poli 's bereid een hoge ret of RSV en Boskalis lands invloedrijkste J Toch heeft Donald lich enkele malen de Lap van 'rechts' op de laald, ondermeer met fcuwe belastingplan, ■meeste aftrekposten I rijken en de bedrij- I afschaffen (waarvan |g dan ook niets te- Imt) en met zijn druk Ister Weinberger om |fensiebegroting te (66), tot dusverre Itiekloos dienaar van Ident ('hij is het door- log vollediger met de pt eens dan hun na- elkaar lijken', aldus evrouw op het Witte Wam pas vorige week het idee zijn talenten vereld-)politiek in al |etten te willen gaan President Reagan, Ihoogte van Baker's ren naar een iets rus- Istaan en van Nancy's gen Clark, hapte on- Ijk toe. [geen econoom maar aeerd in de taalkun- bn politiek natuurta- bt grote intelligentie, l hem op elk ministe- |tbaar maakt. Als de ker-Regan al een be- |ziging in de Reagan- mee zou brengen, Washington betwij- was dat geenszins de Iggende bedoeling. I e overwegingen als lidheid en uitgekeken Iren de motieven. |sen zijn er niet veel meer over van de re eg waarmee Reagan fir geleden begon. Van [aanvankelijke kabi- en zijn er nog maar 6 post. En van de 5 sta- log maar 1Fred Fiel- lehalve hij en 'de grote as er in het begin Ja- fady, die echter bij de in 1981 op president een kogel in het kreeg en voorgoed jk en lichamelijk in- IE1 rite. ppeciaal-rekening- bij ent een hoge rente, [ijkheid om f 3.000,- nemen. urlijkook, maar dan Jr het meerbedrag. Is is uw spaartegoed fiNTOREN BREDA GOES GROTE MARKI3 370 Onderzeeërs 'zorgvuldig' overdragen AIDS-tests HET Landelijk Coördinatie- tem AIDS-beleid is er tegen jat alle homosexuele mannen zich zullen laten testen als straks op grote schaal testma teriaal, waarmee kan worden vastgesteld of iemand met het gevreesde AIDS-virus in aan raking is geweest, beschikbaar komt. Vrachtverkeer HET beroepsgoederenvervoer over de weg ondervindt geen noemenswaardige problemen van het winterse weer in Europa. Behoudens enkele in cidentele pechgevallen draait het wegtransport gesmeerd. Dit blijkt uit informatie die de grootste vervoerdersorganisa tie, NOB Wegtransport, dage lijks verzamelt. Tamils terug DE Nederlandse regering heeft 45 Tamils teruggestuurd naar Sri Lanka. De Tamils waren onderweg naar Oost- Berlijn, maar de doorvlucht via Schiphol werd hen gewei gerd, omdat zij niet over de juiste reisdocumenten be schikten. Gehandicapt DE ANIB, de bond van gehan dicapten en arbeidsongeschik ten, is een landelijke actie ge start tegen onrechtmatig par keren op invalideparkeer plaatsen. Uit een peiling onder de 25.000 leden is gebleken dat regelmatig invalideparkeer plaatsen bezet worden door automobilisten die niet gehan dicapt zijn. Staatslening Dinsdag 22 januari kan wor den ingeschreven op een 7,5 procent staatslening 1985 per 1991/95. De storting is 1 maart. De lening wordt uitgeschreven volgens het tendersysteem, wat inhoudt dat de uitgifte- koers en het leningsbedrag pas worden vastgesteld na de in schrijving. Enquêtemoeheid DE gemeente Ede zal niet meewerken aan een weten schappelijk onderzoek naar het drinkgedrag van de Ne derlandse bevolking. Er is in Ede het afgelopen jaar al zo veel geënquêteerd en er staan voor dit jaar al weer zo veel enquêtes op het programma, dat het gevaar volgens b en w van de Veluwse gemeente niet denkbeeldig is, dat onder de burgers een zekere enquête moeheid ontstaat. Van onze redactie binnenland PEKING - De Chinese minister van Buiten landse zaken, Wu Xueqian, heeft minister Van den Broek in Peking uitdrukkelijk gevraagd bij de overdracht van de twee door Wilton- Fijenoord gebouwde onderzeeërs aan Taiwan de grootst mogelijke zorgvuldigheid te be trachten. Van den Broek ziet in deze vraag niet impliciet een dreigement vervat dat deze kwestie de Chinees-Ne derlandse betrekkingen opnieuw zal aantasten. Volgens de Nederlandse be windsman zou dreigende taal niet hebben gepast in zijn be zoek aan de Volksrepubliek. „Het bezoek heeft tot nu toe geheel beantwoord aan het doel, het bezegelen van het herstel van de goede betrek kingen en het nog verder ver beteren van deze relaties. Chi na heeft zich in het jaar dat is verlopen sinds het opnieuw uitwisselen van ambassa deurs, extra ingespannen om de achterstand, ontstaan door drie jaar verkoeling, versneld in te lopen," aldus minister Van den Broek. Minister Wu heeft de kwes tie van de onderzeeërs zelfs niet aangeboord in het kader van de Nederlandse-Chinese betrekkingen, maar toen de banden tussen Taiwan en de Verenigde Staten aan de orde kwamen. Minister Van den Broek had, zoals hij zelf zei zonder er doekjes om te winden dat be trokkenheid van de Neder landse marine bij de over dracht van de twee onder zeeërs 'om technische en vei ligheidsredenen' onvermijde lijk is, maar dat deze tot het noodzakelij ke minimum zal worden beperkt. De over dracht zal volgend jaar plaatsvinden, met de betrok kenheid van waarschijnlijk enkele tientallen Nederlandse en eveneens enkele tientallen Taiwanese marinemensen. Minister Wu heeft niet met zoveel woorden gezegd, dat hij dit aanvaardt. Maar gezien de sfeer waarin de lange ge sprekken zijn verlopen „neem ik aan dat deze zaak tot het verleden behoort, en kan wor den afgewikkeld zonder dat de betrekkingen worden ge schaad", aldus minister Van den Broek. Overigens is hij er zich heel goed van bewust dat de betrekkingen opnieuw on der druk zullen komen te staan, als China meent dat Ne derland terug komt op een uit 1972 daterende toezegging om de opvatting van Peking te respecteren dat Taiwan een deel van China is. „Maar Chi na behoeft niet te twijfelen aan onze goede trouw", aldus de minister. Uit de opmerkingen van mi nister Wu en die van zijn col lega van Buitenlandse Econo mische Betrekkingen en Han del, mevrouw Chen Muhua, sprak duidelijk de wens een streep te zetten onder het ver leden en de blik op de toe komst te richten. Nauwere sa menwerking dan vroeger, vooral- door kennisoverdracht, zal zowel Nederland als China voordelen bieden. Minister Van den Broek zei de indruk te hebben dat wat in Nederland beschikbaar is aan moderne technologie op het gebied van bijvoorbeeld de landbouw, haven- en bagger- werken en de scheepsbouw bijzonder goed aansluit op hetgeen China zoekt. Het Ne derlandse bedrijfsleven zou zich echter actiever moeten oriënteren op de goede moge lij kheden die China biedt. Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN - NV Audet wil op termijn tot een volledige fusie komen met Wegeners Couranten Concern. Dat heeft directievoorzitter drs. A. Thijssen van Audet ge zegd in een toelichting op de 20% deelneming van dit con cern in Wegener. Volgens de heer Thijssen is het niet de bedoeling door middel van een bod op de aan delen een fusie af te dwingen. De Raad van Bestuur van We gener wijst een fusie af. Drs. Thijssen hoopt de Apel- doornse uitgever echter te kunnen overtuigen van het nut van samenwerking voor beide ondernemingen. „Alleen op die manier kunnen die voordelen er ook uit komen". Audet ziet die mogelijkhe den in de eerste plaats in het gezamenlijk gebruik van rota tiepersen. Thijssen laat daar bij het oog vallen op de nieuwe drukfabriek van Wegener bij Apeldoorn. De voorzitter van de Audet- directie voelt niet voor een drukorder bij Wegener. Zo is er sprake van dat de Perscom binatie een deel van haar op lage op Wegeners persen in Houten laat drukken. Het Nij meegse concern wil zich niet in zo'n afhankelijke positie be geven en vindt dat gezien haar sterke financiële positie ook niet nodig. Thijssen denkt dat Wegener en Audet samen ook beter uit zijn met de grote investerin gen die de komende jaren moeten worden gedaan in computers voor de admini stratie van abonnementen en advertenties. Hij ziet verder mogelijkheden op commer cieel terrein, bijvoorbeeld door het vormen van advertentie combinaties. Samen bestrijken de dagbladen van Wegener en Audet het grootste deel van Gelderland, Limburg en Utrecht en delen van Noord- Brabant en Zeeland. EXTREEM-LINKSE terreurorganisaties in West-Duitsland en Frankrijk hebben aangekondigd dat zij gezamenlijk een 'politiek- wiitair front in West-Europa' zullen vormen. De NAVO zal hun belangrijkste doelwit zijn. Het betreft de Westduitse Rote Armee rraktion (RAF) en de Action Directe. Een Belgische terreur-orga- "«atie die zich de 'strijdende communistische cellen' noemt, "«eft zich inmiddels bij dit ondergrondse legertje aangesloten. We dienen deze Euro-terreur BV zeer serieus te nemen. De jongste spruit, de Belgische, die zegt voortgekomen te zijn uit de note Armee Fraktion heeft eergisteren nog een aanslag gepleegd °P het militaire hoofdkwartier in Brussel van de NAVO-strijd- frachten in Europa. Een paar weken te voren, in december, blie zen deze ultra's zes pijpleidingen van de NAVO op. De RAF en de Directe zijn al een aantal jaren actief. Vooral in de jaren '0 heeft de RAF een waar schrikbewind uitgeoefend. Het heeft fr even naar uitgezien dat de Westduitse politie die explosie van gewelddadigheden onder controle had gekregen maar dat is dus kennelijk niet het geval. tr zijn talrijke aanwijzingen dat deze Euro-terroristen in verbin- °ln9 staan met Arabische extremisten, de Baskische bevrijdings beweging ETA, de Ierse IRA en via via ook met bepaalde Oost- ^oklanden. Het is een erg moeilijk grijpbare beweging. Omdat ze neestal ruim in hun financiële middelen zitten kunnen de ultra's net zich veroorloven om maanden onder te duiken om dan ineens r9ens onverwacht toe te slaan. Hun kans op succes is groot ™ant in jecjer nel van veiligheidsmaatregelen zit altijd wel een yaatje waardoor het dodelijke schot gelost of een bom geworpen kan worden. Wet deze mensen valt niet te praten. De hervorming van de stat aPP'/ v'a c'e we9 van overle9 is voor Den een gepasseerd .ration Zij zjjn Uit op ,-je totale ineenstorting van de bestaande or- -®.want hun nieuwe wereld kan, denken ze, alleen gedijen op de hopen van de huidige rechtsorde. Dat betekent oorlog. DORDRECHT (ANP) - Het openbaar ministerie te Dor drecht zal niet overgaan tot het vorderen van een faillisse ment van het bagger- en bouwconcern Boskalis te Slie- drecht, zoals de Amsterdamse advocaat Zuidinga had ver zocht om redenen van open baar belang. Bestudering van ter be schikking gestelde stukken, li teratuur en jurisprudentie op dit gebied, besprekingen met Zuidinga en enkele directiele den en raadslieden van Boska lis hebben tot deze beslissing geleid. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het overleg tus sen minister Rietkerk (Bin nenlandse Zaken) en de amb- tenarencentrales over het jeugdwerkplan van de over heid is gisteren opnieuw ver daagd. Beide partijen slaag den er niet in elkaar te vinden. Het overleg zal op 30 januari worden voortgezet. In tussen tijd is er technisch beraad. Het struikelblok blijft de arbeidstijd voor jonge ambte naren. Eind vorig jaar bereik te Rietkerk een akkoord met de centrales over een 36-urige werkweek. De minister werd echter zowel door het kabinet als door de Tweede Kamer te ruggefloten. Beiden houden vast aan ba nen van ten hoogste 32 uur per week. Zij willen onder andere zo de werkgevers in de martk- sector bij uitvoering van hun jeugdwerkplannen het goede voorbeeld geven. De centrales (met name de grootste ambtenarencentrale ACOP) voelen daar niets voor. Zij willen wél over de brug komen als er een garantie komt dat de jeugdbanen kun nen uitgroeien naar volledige banen. Rietkerk weigerde gis teren die garantie te geven. De christelijke ambtenaren (CCOOP), het Afhankelijke Ambtenarencentrum (AC) en de centrale voor middelbaar en hoger personeel (CMHA) eisten bovendien dat de over heid eerst de in 1983 gemaakte afspraken nakomt. Volgens die afspraken zouden over heidsbanen waarvoor geen be roepservaring nodig is, omge zet worden in banen van 32 uur per week. Daar zou voor alsnog niets van terecht geko men zijn. Begin mei krijgt de Euromast in Rotterdam een concurrent: in het park rond de mast wordt een twintig me ter hoge toren van bam boe gebouwd. De toren is bedoeld als blikvan ger voor de tentoonstel ling Fenomena, die daar dan wordt gehouden. Op de foto een deel van de 120.000 kilo bamboe, die voor de toren nodig is. - FOTO ANP DELFT (ANP) - Meer dan 1000 bedrijven hebben gereageerd op een uitnodiging van TNO deel te nemen aan voorlich tingsbijeenkomsten over toe passingen van laserstralen. Deze zullen worden gehou den bij de Technisch-Physi- sche Dienst (TBD) en het me taalinstituut van de onder zoekorganisatie, respectieve lijk in Delft en Apeldoorn. TNO heeft anderhalf miljoen gulden geïnvesteerd in onder zoek, ontwikkeling en demon stratie van industriële laser toepassingen in de twee cen tra. DEN HAAG - Drie van de vier ambtenarencentrales vinden het onaanvaardbaar dat minister Rietkerk (Binnenlandse Zaken) een half miljard gulden uit het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds wil halen. Eenderde van dat geld, 165 miljoen gulden, krijgen de ambtenaren om de bezuini- gingspil wat te vergoeden. De rest, 335 miljoen gulden, houdt Rietkerk om zijn begroting sluitend te maken. Alleen de middelbare en ho gere ambtenarencentrale (CMHA) wil Rietkerk zijn gang laten gaan. Op deze ma nier wordt er nog iets gedaan voor de achterban van de CMHA, die volgens de centrale dit jaar weer de hardste klap pen krijgt vanwege de bezui nigingsdrift van de minister. De ambtenaren moeten dit jaar in totaal 1,9 miljard gul den 'opbrengen'. Maar de FN V-ambtenaren- Gasrekening te hoog. Steeds maar storing. Installateur, is er ook zo'n zuinige en betrouwbare agpo cv-ketel voor onze bungalow? Zeker mevrouw! Wilt u 'm hangend of staand? Met of zonder warmwatervoorziening? Bij agpo kan alles, (moraal: praat met uw cv installateur voordat het te laat is.) C.V. KETELS agpo-breda tel: 076-879324 bond spreekt van 'diefstal' nu Rietkerk tegen de adviezen van het ABP en de Raad van Toezicht in toch een half mil jard gulden 'pikt'. Er is vol gens deze centrale de afgelo pen jaren al meer dan twee miljard gulden door Rietkerk uit het ABP 'gestolen'. De centrale vreest dat dit uiteindelijk zal leiden tot ho gere premies voor de ambte naren. Dat vinden ook de CNV-ambtenaren en het Ambtenarencentrum. De middelbare en hogere ambtenaren scharen zich ook achter Rietkerk als het gaat om de vergelijking van de ambtenareninkomens met de salarissen in het bedrijfsleven. Ze zijn aldus hun woordvoer der 'fervente' voorstanders omdat uit dat onderzoek zal blijken dat met name de hoge re ambtenaren veel slechter worden betaald dan hun colle ga's in de particuliere sector. Alle andere ambtenaren- centrales zien echter geen heil meer in die vergelijking, nu de werkgevers in de marktsector ongenegen zijn hun boeken te openen. Rietkerk heeft inmid dels wel met de werkgevers een akkoord bereikt over hun medewerking, maar drie van de vier centrales voelen zich buitenspel staan. Ze bedanken dan ook voor de eer. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het Koninklijk Nederlands Ondernemers ver bond (KNOV) wil niets van loonsverhogingen weten. „Loonsverhogingen zijn fu nest voor het midden- en kleinbedrijf", vreest het KNOV. Er is maar één manier om de consumptie op peil te hou den, zeggen de middenstan ders. Verlaag de belastingen voor de consument. Om te be ginnen in 1986. Het KNOV reageert hier mee op de uitspraken van de secetaris-generaal van Econo mische Zaken prof. Rutten en sommige grote ondernemers. Ook Rutten wil een lastenver lichting voor de consument, maar dan pas na 1986. Het verhaal van de onder nemers in het midden- en kleinbedrijf lijkt haaks te staan op de uitspraken van de Nederlandse 'captains of in dustry' eerder deze week. On der aanvoering van V&D-top- man Dreesmann, spelen zij met de gedachte de arbeids tijdverkorting in te ruilen voor loonsverhogingen. Dat zou met name gelden voor financieel sterke be drijfstakken. Volgens Drees mann hebben ook de werkne mers op dit moment liever meer loon dan minder werk. Het KNOV echter kijkt naar de cijfers van het Centraal Plan Bureau waarin een da ling van de consumptie met 2 procent per jaar wordt voor speld. Het KNOV wil dat voor komen. Vandaar dat deze werkgeversorganisatie alle aandacht richt op stimulering van de binnenlandse con sumptie via lagere lasten. (ADVERTENTIES) Automatiseringsbegeleiding Serviceverwerking Verzorging administraties Loonadministraties Administratieve bijstand Bel voor meer informatie 01653-3232 Van onze redactie binnenland NOORDWIJKERHOUT - De regering blijft doorgaan met de grootschalige inzet van steenkool ondanks de voorge nomen uitbreiding van het aantal kerncentrales, dat de Nederlandse energiebehoefte bij lange na niet kan dekken. Dit deelde drs. E. Weeda van het Ministerie van Economi sche Zaken gisteren mee op een symposium over schone verbranding van steenkool in Noor wij kerhout. Ook de sti mulering van de energiebe sparing zai door de overheid onverstoord worden voortge zet. Ir. P. Verkerk, directeur Lucht van het Ministerie van Milieubeheer, beklemtoonde dat ons land voorlopig in be langrijke mate van de fossiele brandstof afhankelijk is. Vol gens Verkerk zijn de kwaliteit van nieuwe verbrandigstech- nieken en de toegepaste zuive ringsmethoden van belang voor de vraag of kolen daarbij een grote rol kunnen spelen. De beschikbaarheid van steenkool is geen probleem, volgens ir. E. ter Horst van de Stichting Industriële Raad voor Energie- en Milieutech nologie. De economische posi tie van openbare kolenge- stookte centrales en groot in dustriële installaties is ten op zichte van olie en gas voldoen de sterk, meent Ter Horst. On gunstige veranderingen in de prijsverhouding kolen/olie zijn nauwelijks te verwachten. Ter Horst waarschuwde voor het aantrekken van milieu normen, waardoor de econo mische positie van kolenge- stookte centrales en installa ties in gevaar gebracht kan worden. De maatschappelijke accep tatie van steenkool zal volgens Ter Horst mede afhangen of men er in slaagt afvalstoffen (vliegas) tijdig verantwoord weet te verwerken (klinkers van vliegas) en economisch te benutten. J 15 Vroeger hadden we échte win ters. Neem de winter van 1985. Bar en boos was het toen. In ja nuari begon het. Jaja, jongen, 1985 zal me altijd bijblijven. Nederland was een toendra. IJsbrekers bleven vastzitten. Zo dik was het ijs. Overdag was het tien graden onder nul. En de treinen konden niet meer rijden. „Is het echt waar, opa? Had de machinist bevroren handen? Of lag er een berg sneeuw op het spoor?" Nee, jongen, zo was het niet. De wissels werkten niet goed. De wisselwarmers waren niet berekend op vorst van meer dan 20 graden. „Wisselwarmers, dat is een leuk woord. Waren dat die jas jes die jullie toen droegen, opa?" Oh nee, jij bedoelt body war mers, knul. De mensen hadden body warmers aan. Dat waren borstrokken die je niet onder, maar boven je overhemd of je trui droeg. En we hadden moonboots. „Moonboots? Hoe kwamen jul lie daar aan? Mocht je die al leen bij volle maan dragen?" Moonboots waren grote laar zen met een dikke voering, heel warm. De eerste mensen op de maan hadden ze ook ge dragen. Ja het was een kosmi sche combinatie: we droegen zonnebrillen en moonboots. „En bent u in die winter van 1985 zoutloos geworden, opa?" Haha, nee, dat was later, de dokter schreef het voor. We hadden wel een zout-tekort in 1985. Alle zoutvaatjes waren gevorderd door de rijkspolitie. Niet erg, hoor, er was toch geen groente om het op te doen. „Gingen ze toen ook schaatsen naar die elf steden in Fries land?" Ja, er werden er in 1985 vier gehouden. Om het gemiddelde van de Elfstedentochten weer wat op peil te brengen. De laatste viel rond de pinkster dagen. Het was me een winter, die van '85! MERIJN Van onze redactie binneland AMSTERDAM - De overheid weigert een deel te betalen van een boedelkrediet waar door de Amsterdamse Droog dok Maatschappij (ADM) in staat wordt gesteld in elk ge val nog deze maand de lopen de orders te bekostigen. Ook de lonen van de achthonderd arbeiders kunnen dan betaald worden. Gistermorgen is over deze bijdrage gesproken op het mi nisterie van Economische Za ken. Het gaat volgens bestuur der G. Honing van de indus triebond FNV om een bedrag tussen de drie en zes miljoen gulden. De banken zijn bereid een deel van het krediet voor hun rekening te nemen. Noord-Holland wil ook mee doen op voorwaarde dat ook het rijk een duit in het zakje doet. Van.onze redactie binnenland DEN HAAG - De Algemene Nederlandse Bond voor Oude ren (ANBO) heeft gisteren voor de tweede keer bij het kabinet aangedrongen op een onmiddellijke stookkostentoe slag voor ouderen met lage in komens. De bond betreurt het dat niet is gereageerd op het eerste verzoek, vorige week. De vorst houdt aan en dagelijks neemt het gevaar van onaanvaard bare gevolgen ervan voor ouderen toe, aldus de bond. Ouderen willen niet als wanbetaler te boek staan en besparen liever op de verwar ming. Daardoor wordt de kans op het ontstaan of verergeren van aandoeningen vergroot, meent de ANBO. De bond wil de stookkosten toeslag gieten in een eenmali ge uitkering bekostigd uit de extra inkomsten door de gro tere gasomzet

de Stem | 1985 | | pagina 5