Chemie vreest klappen CARAVAN* CAMPING RAI 1985 UIKE PEN VOOR 'N STEM FAN Elfsteden- Nederland woont 'goedkoop' Verzilting Kanaal Gent-T erneuzen schept problemen Fokker breidt uit OMROEPBIJDRAGE DAARDOOR MET VIJF GULDEN OMHOOG Grote projekten infra structuur moeten investeringen oppeppen Gedichten van 42 vrouwen invloed Mitterrand naar Nieuw Caledonië Merijntje Ambtenaren: 'Rietkerk besteelt ons' KOUDEGOLF: AL 300 DODEN I 14 IAGEN GRATIS j DOOR TOENEMENDE MILIEU-WETGEVING ELDERS IN EUROPA VEEL DUURDER Teweinig water in droog seizoen VASTE OEVERVERBINDING 17%, 22 januari Amsterdam Fnieuwe abonnee DE STEM „de 4 inl krant 919 Weer buitenlandse werknemers nodig DONDERDAG 17 JANUAR11985 Volgend jaar derde tv-net Van onze redactie buitenland PARIJS - De Franse president Mitterrand vertrekt vandaag mverwachts naar Nieuw-Ca- ledonië, waar het al enige tijd zeer onrustig is. Voor radio en tv zei de Franse president gisteravond dat hij vasthoudt aan het plan-Pisani om in juli op het eiland een volksstemming te houden. De 140.000 inwoners kunnen dan uitmaken of ze dig onafhankelijk willen worden of Frans blijven. De onrust op het eiland is een gevolg van gewelddadig heden tussen de militante Ka naken, de oorspronkelij ke be volking, en de Franse kolonis ten, die in de meerderheid zijn. De spanning is de afgelopen tl sterk gestegen na de dood van een vooraanstaande Kanaken-leider. Mitterrand zei verder dat het oplaaien van de geweldda den op Nieuw-Caledonië het plan-Pisani compliceert maar niet in gevaar brengt. Hij liet wel duidelijk zijn voorkeur voor het verlenen van onafhankelijkheid aan het gebiedsdeel blijken, met be houd van de belangen van de Franse kolonisten en die van Frankrijk. Ook suggereerde hij dat er Hogelijk in Frankrijk een re ferendum over de kwestie van Hieuw-Caledonië zal worden gehouden. De zaak is namelijk een binnenlands-politiek pro bleem geworden nu de opposi te hem ervan beschuldigt Hieuw-Caledonië onafhanke lijkheid te willen opdringen legen de wens van de meer derheid van de bevolking in. Mitterrands mededeling kwam overigens als een vol den verrassing. Toen een Mrnaliste hem vroeg of hij Plannen had voor een bezoek 'an Nieuw-Caledonië, zei hij Op de vraag wanneer ant woordde de president tot ver bazing 'Morgen'. ®j sloot een vroegtijdig af- heden als president en het Jouden van vervroegde presi- ?™tsverkiezingen voor het af- ■openvan zijn mandaat in 1988 "l Niettemin speculeerde hij "P het houden van een refe- 'ondum over het bekorten van e term ij n met twee tot vijf ™r- Ook herhaalde hij zijn ™ihen voor het invoeren van 1 vorm van evenredige ver- gonwoordiging voor de par- IPntsverkiezingen van 1986. V1 socialistische partij zal hoogstwaarschijnlijk aar.verliezen. Krijgt Brinkman het nog drukker Bij een aanrijding op de Vaartweg in Oudenbosch is een Zundertse automobilist ern stig gewond geraakt. De man raakte in een slip, reed een lantaarnpaal omver en kwam tegen een boom tot stilstand. De brandweer moest er aan te pas komen om hem uit het wrak te bevrijden. Wat, getuige de foto, geen eenvoudige opgaaf was. De man is in een Roosendaals ziekenhuis opgenomen. - foto rob de ruyter - rrf. taiii'm Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Werkgelegen heid en export in de chemi sche industrie dreigen ern stig in gevaar te komen. Dit is het geval als de Tweede Kamer het wetsontwerp Mi lieugevaarlijke stoffen goed keurt. De industrie kan dan nauwelijks meer nieuwe produkten in eigen land ont wikkelen. Die dringende waarschu wing geeft de Vereniging Nederlandse Chemische In dustrie (VNCI) aan alle 150 Kamerleden. Keuren zij het wetsontwerp goed dan ma ken zij de industrie 'prak tisch vleugellam'. De 'nieuwe Nederlandse richtlijnen zijn veel strenger dan de huidige Europese re gels. Ze verplichten de che- mie-bedrijven om reeds van- tevoren op te geven welke produkten ze willen maken, welke stoffen daarbij nodig zijn en hoe het produktiepro- ees zich voltrekt. Niet alleen de overheid kijkt dan mee in de keuken, maar vooral ook de (buiten landse) concurrentie. Verder kost het bijbehorende onder zoek honderdduizenden gul dens, aldus de gezamenlijke chemie-fabrikanten. De con currentiepositie zou ook daardoor zeer nadelig wor den beïnvloed. De industrie zal voor haar nieuwe produkten naar het buitenland moeten uitwijken - volgens de VCNI een desas treuze ontwikkeling in een bedrijfstak die goed eenzesde van de nationale export, 41 miljard gulden omzet en 88.000 arbeidsplaatsen. Chantage, zo oordeelt de FVdA bij monde van me vrouw De Boois. De chemi sche bedrijven komen weer met het bekende botte wapen van de werkgelegenheid. Maar de samenleving heeft inmiddels meer dan voldoen de ellende ondervonden van de chemische industrie, al dus De Boois. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Nederlanders wonen in vergelijking met de meeste andere Europese lan den vrij goedkoop. Dat blijkt uit een onderzoek van het So ciaal en Cultureel Planbureau. Gemiddeld gaf een Neder lands huishouden in 1980 16 procent van zijn netto-inko'- men uit aan huur plus bijko mende woonlasten. Van de landen van de Europese Ge meenschap gaven alleen de Italianen, de Grieken en de Ieren minder uit. In de zes andere EG-staten moest de bevolking een groter deel van het inkomen aan wo nen besteden, met Denemar ken op kop, waar gemiddeld 27 procent van het netto-inko men naar de woning ging. Verwacht wordt dat het aandeel van het inkomen dat voor wonen moet worden uit gegeven in de komende jaren in Nederland zal stijgen. Dat komt omdat de vraag naar woningen zal toenemen door dat de huishoudens (nog) steeds kleiner worden. Meer vraag brengt hogere kosten met zich mee. Uit het onderzoek blijkt ook dat in de jaren zestig en ze ventig in Nederland relatief meer woningen zijn gebouwd dan in alle andere Europese landen. De voorraad groeide in die periode met 72 procent. Alleen het dunbevolkte IJs land 'versloeg' ons land met een groei van 82 procent. Ondanks de sterke groei van het woningbestand is het aantal woningen per duizend inwoners in Nederland be paald niet hoog. In 1981 waren er 348 woningen per duizend Nederlanders. Hiermee plaatst Nederland zich na Ierland on deraan de lijst. Binnen de EG heeft Frankrijk de meeste wo ningen per duizend inwoners, namelijk 437. Zweden heeft er nog meer: 441. Uit het onderzoek blijkt ook dat de huurprijzen in Neder land evenals in Engeland in de periode tussen 1963 en 1982 meer gestegen zijn dan de in flatie. Van onze rtv-redactie DEN HAAG - Nederland krijgt volgend jaar een derde televisienet. Minister Brinkman heeft zijn toestemming gegeven. Vrijdag zal het kabinet een definitief besluit nemen, maar de uitslag staat al vast nu ook premier Lubbers zich achter het plan heeft geschaard. Volgens CDA-Kamerlid Beinema zou door het derde net het eerste jaar de omroep bijdrage met slechts 5 gulden worden verhoogd. Daarna zou de verhoging een tientje be dragen. De minister heeft van meet af aan laten weten dat een tientje de maximale ver hoging is die hij toestaat. Op Nederland III komen de NOS en de andere zendge machtigden die geen leden hebben, zoals Teleac, Feduco, IKON enz, de kleintjes dus. Maar ook Studio Sport zou op dit net gezet worden. Ook zou Nederland III ingeschakeld worden voor het brengen van Eurovisieprogramma's. Volgens Beinema kan de verhoging van de omroepbij drage beperkt blijven tot 5 gulden, omdat de NOS en de kleintjes gewoon verhuizen. De omroepen hebben altijd be weerd dat een tientje voldoen de was voor het derde net, maar de omroepraad, een ad viesorgaan van de minister, heeft hier altijd twijfels over gehad. Volgens de omroepraad moet een derde televisienet ze ker meer gaan kosten dan een tientje extra. Hoewel de omroepén voor stander zijn van een derde net was de eerste reactie van NOS-voorzitter Jurgens en te levisiecommissaris Cees Spaan sceptisch. De NOS-top betwijfelt het of een derde net voor slechts 5 gulden meer te realiseren is. Een tientje is wel het absolute minimum, wil Nederland III volwaardig worden. Spaan: „Dat derde net moet ook minstens drie uur per dag in de lucht zijn en dat kan met die 5 gulden absoluut niet. Er moet meer personeel inge schakeld worden en natuurlijk gaan de produktiekosten om hoog. Het is geen kwestie van een simpele verhuizing. Een derde net in deze vorm bete kent ook dat Nederland I en II uitgehold gaan worden. Dan kan het zijn dat de middagte levisie verdwijnt, de nacht films en een zondagochtend- programma als het Capitool, Op die manier vallen er enor me gaten in Nederland I en II en daar is de kijker ook niet mee gediend". Van onze correspondent GENT - De waterhoeveelheid van het Kanaal Gent-Terneu- zen moet om de verzilting te gen te gaan of te beperken, veel groter zijn dan het nu is. In droge seizoenen laten de verziltingsverschijnselen zich in zeer sterke mate voelen. In natte seizoenen is het zoutge halte min of meer acceptabel. Anderzijds zijn er nog de problemen van de vervuiling van het water en van het slib. Dit laatste bevat te veel zware metalen om bruikbaar te zijn in de landbouw of om het zelfs maar te storten. Het zuurstofgehalte van het kanaalwater is dan wel verbe terd, vooral aan de koeltoren ter hoogte van de elektrische centrale te Rodenhuize, waar belucht kanaalwater wordt geloosd, maar het is toch nog niet zoals het zou moeten. Dat staat in een rapport dat, op verzoek van de Belgische minister Galle, is opgesteld door prof. De Breuek van de Gentse universiteit. De verzilting zou beperkt kunnen worden door een gro tere waterafvoerfunctie van Leie- en Scheldewater, maar ook die rivieren verzilten. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het kabinet zal deze week een beslissing nemen over de noodzaak van grote investeringsprojekten in de infra structuur. Als er geld voor is wil het kabinet daarvoor de weg vrijmaken. Op korte termijn zouden onder meer verbeteringen van het Kanaal van Zuid-Beveland en de Brabantse en Limburgse vaarwegen tot stand gebracht kunnen worden. Uitgerekend is dat met het eerste projekt zo'n 600 miljoen gulden gemoeid is, waarmee duizend man een jaar aan het werk gezet kunnen wor den. Het kabinet gaat uit van de noodzaak van versnelde uitvoe ring van een aantal grote projekten. Daarbij circuleert een lijst je, waarop naast de Markerwaard onder meer ook de vaste oeververbinding over de Westerschelde staat.Voor de vaste oeververbinding over de Westerschelde hebben ambtenaren uit gerekend dat op dit moment 900 miljoen op tafel gelegd moeten worden. Het ministerie van Financiën stelt bij al deze projekten dat ze de schatkist geen cent extra mogen kosten. Dat betekent dus dat elders moet worden bezuinigd of dat het bedrijfsleven zelf de fi nanciële risico's moet willen lopen. Ad van Rijsewijk bundelde gedichten van 42 vrouwen uit India, Tsjechoslowakije, Nieuw-Zeeland, Cuba, Cy prus, Zuid-Afrika, IJsland, Puerto Rico en andere lan den. Vrouwelijke dichters komen in officiële bloemle zingen bijna nergens aan het woord", zegt hij. Verder in de BoekenGids: William Golding, Page Ed wards, Iwan Wolffers en Dick Schouten. Zie pagina 3 Dagelijks: 10-17 en 19-22 uur. Zaterdag en zondag 10-17 uur. Trein-Toegang - biljetten bij NS-stations. Van onze redactie buitenland HAMBURG - De koudegolf, die Europa nu al ruim twee weken in haar greep houdt, heeft tot nu toe al meer dan 300 doden geëist. De meeste slachtoffers vielen in Frankrijk: 131. Bij lawines in Albanië kwamen de afgelopen dagen 57 mensen om. In Spanje zijn zeker 34 mensen door de koude omgekomen en in Oostenrijk 19 mensen. In de meeste landen houdt de winter voorlopig aan. Op veel plaatsen is een flink pak sneeuw gevallen. In Noord-Spanje zijn als gevolg van zware sneeuwval honderden dorpen en steden geisoleerd geraakt. Italië werd de laatste dagen geconfronteerd met de zwaarste sneeuwval in 29 j aar. In de Franse Vogezen daalde het kwik de afgelopen nacht tot 41 graden onder nul. In veel vooral Zuid-Europese landen is grote schade toege bracht aan land- en tuinbouw. Dat heeft tot gevolg dat de prij zen van groenten zeer sterk stijgen. Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aan- melden en de pen zal u worden, toegestuurd. Naam en voorletters: I Adres: Postcode: I Woonplaats: Betaling 66,30/kwartaal 22,97/maand DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT ZN KRANT Datum van aanmelding: I Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: IDeze bon in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: De Stem, Antwoordnr. 112,4800 VB BREDA, j^ellen kan ook: 076-236911. Aan de vooravond van zijn inauguratie voor zijn tweede ambtstermijn beleeft Ronald Reagan een enorm verloop onderzijn naaste vertrouwe lingen. De een na de ander houdt het Witte Huis voorge zien. Echtgenote Nancy spint daar volgens insiders garen bij. De Stem achtergrond m onze rtv-redactie HILVERSUM - Als de Elfste- Mtocht doorgaat, en de orga nisatoren worden steeds opti- atischer, zullen radio en te- Liedit als een'nationaal [tenement' beschouwen. De monsterrit wordt dan ook live Let scherm gebracht. JÓS-televisie-hoofd Carel Fnkelaar heeft dit gisteren «gedeeld. „De Elfsteden- lecht zal een grote capaciteit tenons vergen. Zo worden er ,el 20 tot 25 camera's ingezet. Omdat de NOS de schaatsrit ,[S een evenement van natio- yje allure ziet en veel meer dan alleen maar een sportge beurtenis, wordt de verslagge ving niet alleen door Studio Sport verzorgd, maar ook door verslaggevers in andere secto ren die we zowel bij de NOS als bij de andere omroepen halen. We hebben wat dat laatste betreft nog geen con tact met de omroepen gehad, maar we twijfelen niet aan hun bereidheid". De start in de Friesland-hal begint al om half zes 's mor gens als de 300 wedstrijdrij ders beginnen. Vervolgens vertrekken de toerrijders elk kwartier met duizend tegelijk. Er worden er hooguit 16.000 toegelaten. Ook de radio volgt de Elfste dentocht in een formule die lijkt op die gebezigd bij de Tour de France. Van vier uur in de nacht tot het einde zal de radio continu het gebeuren volgen. Van onze redactie binnenland SCHIPHOL - Het gaat uitste kend met Fokker. Het afgelo pen jaar is het aantal perso neelsleden met bijna 650 uit gebreid tot 8.989. Dit jaar zul len er minstens nog eens 600 banen bij Fokker bijkomen, aldus directeur personeelsza ken Zaaijer. Eind 1982 kondigde Fokker een omvangrijke afslankings operatie aan. In de loop van 1983 verdwenen er bij Fokker 1.400 banen, voor een deel door vervroegde uittreding en voor een deel door ontslagen. Oorzaken daarvan waren de verminderde vraag naar F-27 iffste jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom Etten-Leur Goes Hulst Oosteijiout^j-^j^Dosendaal^^rerneuzen^-^Vnjssingen^^^^ossejiurHiTiei^^^L vliegtuigen, de halvering van de Airbus-produktie, de hal vering door de overheid van de vervolgopdrachten voor de F-16 straaljager en het mis lukken van het MDF-100 pro ject. Aan het einde van dit jaar zal Fokker voor wat betreft het personeelsbestand terug zijn op het niveau van begin 1983. Het herstel van de werk gelegenheid bij Fokker vloeit voort uit de twee nieuwe vliegtuigen die de onderne ming op de markt gaat bren gen, de Fokker 100 en de Fok ker 50. Fokker heeft vooral behoef te aan technisch hoogge schoold personeel. Volgens Zaaijer is dat moeilijk te vin den. Wat dat betreft hebben in Nederland de opleidingsmoge lijkheden voor toegepaste technieken en automatisering een achterstand in verhouding tot de vraag van het bedrijfs leven. Maar ook op LTS-niveau liggen op technisch gebied goed geschoolde krachten niet voor het opscheppen, aldus Zaaijer. Bij het zoeken naar geschikte arbeidskrachten be nadert Fokker ex-werkne- mers met een diploma van de Fokker-bedrijfsscholen die in 1983 het bedrijf gedwongen hebben moeten verlaten. Op bescheiden schaal trekt Fokker, zoals ook in het verle den is gebeurd, buitenlanders aan. Dit geschiedt echter op basis van een contract voor bepaalde tijd. E3RBÏ3 Laat dat dan even weten via een ..Kleintje" in De Stem. h8bt dan een goede kans dat de eerlijke vinder één van de vele tienduizenden Stem lezers is. die regelmatig onze ..Kleintjes"- fUbriek ..Gevonden-Verloren" nasDeurt

de Stem | 1985 | | pagina 3