GEVEN. rHïïisriS: Weer poging voor evenementen kalender Hontenisse doet mee aan vuilstortplaats fEGENBEHEERDERS BANG VOOR MEER VUILIGHEID Plaatselijk nieuws Cursussen in Axel van buurt en clubhuiswerk bejaarden in Axel Actie cadeau Molthoff gaat nog maandje door BETER LOT. .1 VAN ZEELAND HOOP OP BETERE MEDEWERKING HONTENISSER VERENIGINGEN Opleiding Rode Kruis helper Wafelactie in Terhole Vergadering CDA Hontenisse Musical voor Clinge Graauw Hulst Sint Jansteen Spui m 't Voske ék Huist Volgende week beslissing in Sas Toename aantal botbreuken Gevonden voorwerpen Koewacht Schietingen GESCHENKEN van BLIJVENDE WAARDE VAN DUYSE-MAHÜ 'onende bcjïuirdcn nsaa '86 ngskosien Prijswijzigingen voorbeiw en ?SEWEG 318 "VILLA NOVA", TOSERVICE HAZELZET, pRIJF VAN DER POEL, EDRIJF GEBR. V.D. ELSHOUT, MAN, MOLENSTRAAT 2, LIJENBERG SLEEUWIJK B.V., J.R HAMERS B.V., TUIN- nAMDERPAG 17 JANUAR11985 BSOÊ T22 PAGINA ZEELAND 2 meen onzer verslaggevers KLOJSTEBZANDE - De af- VTim welzijnszaken in Hon- illt iflar nnnii>nw deliDg WClwJuo*a" 3.gemeente. Door het bij- 1 O O Jouden van zo'n lijst van acti- 11 i.„n Jan welHeht wnr- houóen v»» J v dteiten kan dan weUicht wor Jen voorkomen dat er doublu res intstaan. Z)'n 150 verenigingen en in gingen die in Hontenisse weikzaam zijn hebben een veroek in de bus gekregen om „ie,aan mee te werken. Dit door tijdig opgave te doen van bijzondere activiteiten die dit jaar georganiseerd zullen worden. Daarvoor hoeven ze enkel voor ieder kwartaal een bijgevoegd blanco formulier in te vullen. Ook kan men tele fonisch informatie doorgeven op opvragen bij welzijnsza ken. Daar hoopt men nu wat meer response te krijgen dan vorig jaar. Toen namen maar enkele verenigingen de moeite hun evenementen door te ge ven. Na wat publiciteit kwam er verbetering in, maar toch liepen naarmate het jaar vor derde de reacties weer terug. „Op het eind hoorden we eigenlijk niets meer", zegt welzij nsambtenaar E. Eysac- kers. „Van een heleboel ver enigingen hoor je niets, terwijl ze toch heel wat organiseren. Eigenlijk", meent hij, „zouden ze onze formulieren moeten bewaren bij hun kinderbij slagpapieren. Als ze die dan ieder kwartaal invullen kun nen ze meteen ook de evene- njentenlijst meenemen". Overigens is door de evene mentenkalender vorig jaar wel kunnen voorkomen dat bepaalde activiteiten in de kernen op dezelfde datum werden georganiseerd. Als de gemeente alle evenementen op een rijtje heeft, kunnen over lappingen al vroegtijdig ach terhaald worden, zodat de or ganisatoren de koppen bijeen kunnen steken om een oplos sing te vinden. Het gaat bij dat alles vanzelfsprekend niet om bijvoorbeeld de wekelijkse clubbezigheden, maar om inci dentele activiteiten. „Wij vertrouwen erop", zo proberen burgemeester en wethouders in een brief de verenigingen tot actie op te wekken, „dat deze kalender zal bijdragen tot een goede on derlinge afstemming van de activiteiten, die dit jaar in de gemeente worden georgani seerd. Het slagen van dit ini tiatief zal voornamelijk van uw medewerking afhangen". Tekort strooizout dreigt Van een onzer verslaggevers HULST - De Rode Kruis Co- lonne begint maandag 21 ja nuari in Hulst met een nieuwe basis opleiding tot helper(ster) K.K.K. ledereen uit de gemeenten Hulst en Hontenisse die in het bezit is van een geldig EHBO- diploma, of daarvoor wordt opgeleid, en tussen de 18 en 50 jaar oud is kan eraan mee doen. Aan de opleiding zijn geen kosten verbonden. De Aan vangstijd is 19.30 uur en de op leiding wordt gegeven in de leslokalen van het St. Lidui- naziekenhuis in Hulst. Alle in lichtingen over opleidingen van het Rode Kruis zijn te krijgen bij J. Valckx, 01140- 12189. Van onze correspondent TERHOLE - De carnaval slichting De Loetsers houdt zaterdag een wafelactie. De opbrengst is mede be doeld om het komende carna valsgedruis in het dorp finan cieel mogelijk te maken. De lekkernijen worden zaterdag ochtend door de kinderen van de lagere school huis aan huis te koop aangeboden. Van een onzer verslaggevers KLOOSTERZANDE - Het CDA-Hontenisse houdt vrij dag 18 januari de algemene le- det vergadering In café De Re zende Man te Kloosterzan- de. Aanvang 20 uur. Dit keer is er geen spreker uilgenodigd en hoopt het be stuur de agenda binnen een utTtje te kunnen afwerken. Diarna hoopt men er een ge zellige avond van te maken, rast muziek, een hapje en wat gezelschapsspelletjes. Uit het jaarverslag blijkt dat 1984 bestuurlijk en politiek weinig spektakulaire zaken leeft gekend. Belangrijk was vel het CDA-initiatief om te tomen tot een vorm van ge- 'oördineerd bejaarden werk m do gemeente. Naast de verschillende jaar verslagen staan ook bestuurs- 'erkiezingen op het program ma. Het bestuur draagt me- •Touw Joossen en de heer Wij- oacker voor herbenoeming voor. Voor de vervulling van eon tussentijdse vacature *ordt A. van Leemput naar voor geschoven. Van onze correspondent - De groep Krekenland Jtssende treedt woensdag het 'a Dc Ha"e °P voor *crkte^(djneerd bejaarden- Opgevoerd wordt de musi- niet n 0ostenrijk', waarin ut alleen de melodieuze nse (en andere muziek) te ook 'jteren va't, maar waarin w,,. Prachtige decors en Met ^wonderen zijn. succes trad de groep s rai a van Gent met de mu- 'Amerika, Amerika. en 7„ïiaarden uit Koewacht de nio'1 dorPe kunnen zich bij i Plaatselijke bejaardenbon- n;ar ,opgeven voor vervoer stellig ïande Halle. De voor- !jet begint om twee uur; ^gangsprijs is 2,50. Van een onzer verslaggevers HULST/TERNEUZEN/OOSTBURG - Er dreigt een tekort aan strooizout in Zeeuwsch- Vlaanderen om de gladheidbestrijding naar behoren te kunnen uitvoeren. Waterschappen, rijkswaterstaat, provinciale water staat en gemeenten hebben de afgelopen weken ruim 3.000.000 kilo (ter waarde van bijna 400.000 gulden) zout op de wegen gestrooid. Daarbij zijn de voorraden van sommige gemeenten vol ledig uitgeput. Zout bijbestel len levert problemen op omdat AKZO, 's lands grootste zout- leverancier, door de grote vraag maar mondjesmaat kan leveren. De levertijd kan in sommige gevallen oplopen tot twee weken. „Onze zoutvoorraad begint aardig te slinken. We zijn de laatste tijd zo'n 300 ton zout kwijt geraakt. Maar de aan voer loopt niet naar wens. Daar mogen we best ongerust over zijn", aldus J. Huigh, di recteur Openbare Werken in Terneuzen. Hulst, dat ook 300 ton strooi de, zat er deze week bijna he lemaal door maar kon nog de hand leggen op 100 ton zout. Hetzelfde geldt voor Sas van Gent dat 60 ton had, maar al les moest opmaken. „Als je dat van te voren ziet aankomen haal je misschien wel 500 ton in huis. De ellende is dat je zoiets altijd pas ach teraf weet", aldus een woor- voerder van de gemeente Hulst. Vooruitzien Die vooruitziende blik had den provinciale en rijswater- staat wel. Zij moeten samen 180 kilometer weg schoonhou den. Elk heeft rond de 1.000 ton zout gestrooid. Maar hun voorraden waren ook veel groter. „Kwestie van beleid", zegt een woordvoerder van provinciale waterstaat in Axel. „Wij hebben de bui zien aankomen en tijdig besteld. Dan heb je weinig problemen. Voor alle zekerheid heb we nog zout bijbesteld. Eerst maandag, met een levertijd van een week. Dinsdag belde ik weer en toen bleek de lever tijd ineens twee weken te zijn. Dat is niet zo verwonderlijk. De meeste gemeenten hebben maar een kleine voorraad lig gen en zijn daar nu doorheen. En die beginnen nu allemaal te bellen", aldus de zegsman. Provinciale waterstaat be schikt nog over een buffertje van 1.000 ton. De drie West-Zeeuws- Vlaamse gemeenten zeggen voorlopig nog niet in de pro blemen te komen. De grootste gemeente, Oostburg, heeft weliswaar fors moeten aan pakken - 250 ton - maar heeft de bestelling tijdig doorgege ven. Veel hangt af van het weer type. „Wij pakken de oorzaak aan. Ligt er veel sneeuw dan gaan we eerst schuiven en dan pas strooien. Bij ijzel wordt er meteen gestrooid en dat gaat veel harder. Het valt nu nog wel mee. In 1979 was de situa tie veel nijpender. Toen ijzelde het vijf nachten achter el kaar", aldus rayonopzichter voor West-Zeeuwsch-Vlaan- deren van rijkswaterstaat. Woonwijken Het meeste zout is wegge gaan aan het vrijmaken van de doorgaande wegen. Er is geen zout genoeg om ook alle woonwijken sneeuw- en ijs vrij te maken. „Je kunt ze niet allemaal helpen. We weten dat het problemen geeft in de woonwijken. Daar doen we ook wel wat met zand maar het blijft een onbevredigende situatie", aldus een woord voerder van de gemeente Hulst. „Daarbij komt nog", zegt di recteur Huigh van Terneuzen, „dat we met ons materiaal niet overal kunnen komen omdat er bijvoorbeeld auto's staan geparkeerd. De kans is dan groot dat we aansprakelijk voor de eventuele schade wor den gesteld". De waterschappen, verant woordelijk voor de polderwe gen, hebben in mindere mate te maken met het probleem. Er wordt wel sneeuw geruimd maar nauwelijks gestrooid. „Het heeft ook geen enkele zin om te strooien. Zout werkt pas als er veel verkeer over rijdt. In de polder wordt er te weinig gereden. We beperken ons dan ook tot plaatsen waar wonin gen staan of kruisingen", al dus de heer Meeusen van het waterschap De Drie Ambach ten. Dat wordt beaamd door K. Brand van Hulster Ambacht. „Je moet verkeer hebben om het zout te laten inwerken. Wat ons betreft mag ik toch wel zeggen dat het gros van de polderwegen er kaal bij ligt. Maar het blijft natuurlijk op passen met rijden". Melkboer Het Vrije van Sluis daaren tegen heeft wel flink (150 ton) In Axel komen ook partikulieren naar de zoutopslagplaats om een portie te halen. - FOTO WIM KOOVMAN met de zoutbus, die op dertig ton na leeg is, gestrooid. Dit voornamelijk op busroutes, en de routes waar de schooljeugd en de melkboer langs komt. „Die hebben de eerste priori teit". De gladheidbestrijding doet dit jaar ook een behoorlijk aanslag op de gemeenschaps gelden. Er is al voor 400.000 gulden zout op de wegen ge gooid maar dat bedrag kan di verse malen verveelvoudigd worden als alle personeels- en materiaalkosten erbij gere kend worden. In de gemeente Axel bijvoorbeeld werd zestig procent van de dienst gemeen tewerken bij de gladheidbe strijding betrokken. Overal werd overuren gemaakt. „Iedereen wil toch op schone wegen naar zijn werk rijden. Wij moeten voor die tijd aan de slag. Dat betekent dat we om vijf uur de zaak aan het draaien brengen", aldus een woordvoerder van de gemeen te Hulst. Kaarting - In café De Schaapskooi werd een prijs- kaarting gehouden waaraan door 72 personen werd deelge nomen. Uitslag: 1. mevrouw De Waal, 2. E. de Kindt, 3. R. de Block, 4. E. Willaert, 5. J. de Letter. IJspret - De Clingse jeugd heeft bezit genomen van de eendenvijver bij de kinder boerderij van De Sterre. Da gelijks is de jeugd er in grote getale te vinden om er te schaatsen of zich anderszins op het ijs te vermaken. De eenden en ganzen hebben nu een stekje nabij de brug over de vijver. Daar is voor de vo gels een groot gat in het ijs ge hakt. Het wak is met touwen afgezet om te voorkomen dat enthousiaste ijsbezoekers erin terecht zouden komen. Katholieke Actie - Vrijdag 18 januari houddt de Katholieke Actie afdeling Graauw een bijeenkomst. Het programma begint om 19.00 uur met een eucharistieviering in de paro chiekerk. Daarna is er een sa menkomst in het gemeen schapshuis met een vertoning van kleurendia's over Graauw en een toneelopvoering door jongeren van Graauw, ge- i-lailfant naamd 'Boer Jotten gaat gok- ridivcil ll ken'. Kaarting - Door de Bond van Ouderen werd in het gemeen schapshuis een kaarting ge houden, waaraan 31 personen deelnamen. Uitslag: 1. G. Buysrogge, 2. mevrouw De Bliek, 3. mevrouw Plasschaert, 4. E. Asselman, 5. J. Mangnus, allen Graauw. Oud papier - Zaetrdag 12 ja nuari wordt door de voetbal vereniging Graauw het oud papier weer opgehaald. Eucharistieviering - Zaterdag 19 januari wordt de eucharis tieviering in de parochiekerk opgeluisterd door het jonge renkoor en combo uit Hulst onder leiding van Adrie Bo- gaart. Aanvang 19 uur. Gemeenschapsdienst - Zondag wordt een gemeenschaps dienst gehouden in de kapel van de Blaauwe Hoeve. Het thema is 'Spreek Heer Uw die naar luistert'. Medewerking wordt verleend door combo en jongerenkoor. Aanvang 11.15 Collecte - De collecte, die werd gehouden voor Solidaridad, bracht een bedrag op van ƒ443,-. Kaarting - Aan de prijskaar- ting in café Th. de Block-Van Troost werd door 41 kaarters deelgenomen. Uitslag: 1. E. Rietjens, Heikant; 2. P. Praet, Nieuw-Namen; 3. A. de Meijer, St.-Jansteen; 4. J. van Boven, Zandberg; 5. R. de Wilde, Ste- kene. Voetrally - Vrijdag houden de voetbalverenigingen Steen en Vogelwaarde traditiegetrouw een voetrally. De route voert door de omgeving van Sint- Jansteen en deelname staat open voor bestuursleden, se nioren en donateurs met 'aan hang'. De inschrijving begint om 19.30 uur in de kantine van VV Steen. Er worden groepen van 8 tot 10 personen gevormd, die moeten bestaan uit mensen van beide clubs. Nadere bij zonderheden kunnen worden ingewonnen bij Albert Mor tier, Adrie de Bot, Frank Boussen en Peter van den Boogert. Dansavond - De evenemen tencommissie van de Warande houdt zaterdag 19 januari in de Warande een dansavond. Vanaf 20.30 uur brengt het or kest van Frans Bonne dans muziek ten gehore. Kaarten kunnen worden besteld bij G. de Kesel, beheerder van de Warande. Zeskamp - De koninginnedag in Spui zal dit jaar anders van opzet zijn dan voorgaande ja ren. Dit keer heeft men een zeskamp op het programma, waarvoor de voorbereiding nu in volle gang is. De zes deelne mende ploegen komen van Sparkstraat, Magrette, Bokke- nend, VV Spul, Schapenbout en Rest Spui. Iedere ploeg be staat uit zes personen en een coach. Er zijn nog enkele plaatsen vrij in verschillende ploegen. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij een van de bestuursleden van Be langengroep Spui. Om mee te doen moet men minstens 16 jaar zijn. Koude schotels - Dit jaar wil men in het buurthuis De Drie Gehughten een cursus koude schotels maken starten. De cursus bestaat uit drie lessen en kost 20 gulden. Opgeven bij J. Kalisvaart of I. van Harn. (ADVERTENTIE) RESTAURANT c-^tJ Bierkaaistraat 8 Tel. 01140-3444 Hel adres voor uw lamiliediners. koffietafels enz. Gerenommeerde keuken, aparte zaal aanwezig. Reserveren prettig voor u en voor ons. Keuken open van 12 lol 21 uur. Dinsdsg gesloten Van een onzer verslaggevers KLOOSTERZANDE - Burgemeester en wethouders van Hontenisse gaan de gemeenteraad voorstellen toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling vuil stortplaats Koegorspolder. Het college kan zich vereni gen met het nieuwe 'aanbod' dat is gedaan door de be stuurscommissie van de vuil stortplaats. In Sas van Gent nemen B en W volgende week een standpunt in. Toetreding zou nu volgens de nieuwe cijfers bijna de helft minder kosten dan eerst gezegd werd. Aanvankelijk zou de twee gemeenten bijna twee ton in rekening worden gebracht, maar nu gaat het over 1983 nog maar over een gezamenlijk bedrag van 60 van een onzer verslaggevers TERNEUZEN/BREDA - De EHBO-afdelingen van de zie kenhuizen hebben het extra druk met een toenemend aan tal botbreuken. Het gaat voor al om polsbreuken als gevolg van schaatsongevallen. Het slechte ijs is hier vooral debet aan. Het St Laurens in Breda constateerde aanzienlijk meer botbreuken. Een precies aan tal konden ze niet geven, maar in het weekend kwamen onge veer twintig tot dertig onge- lukkigen zich met breuken melden. Ook in de andere zie kenhuizen in Breda kreeg men te maken met al te enthousias te schaatsers. De eerst-hulp posten van de ziekenhuizen in Terneuzen hadden ook vooral in het weekend een topdrukte te ver werken. „Vooral armen en be nen", zoals iemand van de EHBO aldaar het noemde. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - In de volgende plaatsen in West-Zeeuwsch- Vlaanderen kan men inlichtingen bij de politie krijgen over gevon den voorwerpen. IJzendljke - bruin leren hand schoen, lipssleutel. Sluis - Goude herenring, zeever kennerspet, blauwe handschoen. Breskens - Bankbiljet. Oostburg - Sleutel, zilveren hals ketting, handschoen, zwarte poes, bos sleutels, huissleutel, goud kleurige armband, zonnebril, da mesportemonnee, dameshand schoenen, voorsdeursleutel, rech ter handschoen, fietstas met sleu tels, schoolagenda, bromfiets handschoenen, kinderwanten, horloge, portefeuille, boodschap pentas, kinderfietsje, trouwring, klapperpistool, jongensfiets. mille. Verwacht wordt dat het over 1984 nog lager uitvalt. Het 'entreegeld' is een soort boete, omdat de overige Zeeuwsvlaamse gemeenten duurder uitwaren vanwege het niet meedoen van Sas en Hontenisse. Die gingen in zee met CVI in de Dekkerspolder, maar de Kroon heeft beslist dat daar geen huisvuil meer gestort mag worden. Nu zijn de twee gemeenten gedwon gen alsnog met de overige Zeeuwsvlaamse gemeenten mee te doen, om hun huisvuil kwijt te kunnen. Het nieuwe entreebedrag is berekend aan de hand van de feitelijke hoeveelheden huis vuil die de twee gemeenten in 1983 hebben afgevoerd en aan de hand van de exploitatiere kening van de Koegorsbelt. Verwacht wordt dat die voor 1984 gunstiger zal uitvallen dan voor 1983. Een en ander betekent dat Sas en Hontenis se samen nog ruim een ton op tafel zullen moeten leggen om toe te mogen treden. Dansavond - Zaterdag 19 ja nuari houdt de Bond voor Ouderen een dansavond in De Vlaschaard, aanvang acht uur. De muziek wordt verzorgd door De Williams. Tijdens de pauze wordt een loterij gehou den met leuke prijsjes. KAPELLEBRUG - Zaal Fabie, 89 schutters: eerste hoge vogel: J. Vetter, Kapellebrug; tweede hoge vogel: J. Vertenten, Clinge; eerste zij vogel: Th. Asselman, Ossenisse; tweede zij vogel: J. Piessens, Kem- zeke; derde zij vogel: P Neve, Kloosterzande; vierde zij vogel: R. Kint, Kemzeke; grootste aantal (5): Jozien de Nijs, Kemzeke. (ADVERTENTIE) DELFTS BLAUW Porc. Hes MAKKUM Ticheleer WEDGWOOD Serviezen ROYAL ALBERT HUMMELFIGUREN LUXE GESCHENKEN Steenetraet 19 - Hulst Telefoon 01140-14376-12068 Van onze correspondente AXEL - Vanuit het buurt- en clubhuiswerk in Axel worden diverse cursussen gehouden. Elke donderdag avond van half negen tot kwart voor tien is er volks dansen. De groep, die wordt begeleid door de heer en mevrouw Bijl uit Terneuzen, heeft dringend behoefte aan nieuwe leden. De heer Bijl zegt dat men beslist geen specialist in dansen hoeft te zijn, maar dat de gezellig heid voorop staat. De dansen kunnen vrij eenvoudig door iedereen worden geleerd. Elke donderdagmorgen van half tien tot elf uur wordt er les gegeven in textiele werk- Van een onzer verslaggevers HULST - Het speciale comité dat zich beijvert om oud burgemeester Molthoff een afscheidscadeau aan te bie den namens de totale Hulster gemeenschap, wil de actie rond half februari afsluiten. Daarna zal over de beste ding van het opgehaalde geld overleg worden gepleegd met de heer Molthoff. Aanvankelijk heeft het comité willekeurig wat bedrij ven, instellingen en particulieren gepolst. Dat leverde al zoveel toezeggingen op dat de actie nu al geslaagd is. Ech ter, het comité wil graag alle Hulstenaars de gelegenheid geven om mee te doen. Voor dat doel is een speciale bank rekening geopend. Bijdragen moeten daar liefst vóór 31 januari op gestort worden. Voor inlichtingen kan men te recht bij voorzitter van het comité F. de Vos. vormen door Liselotte Spie- rings. Ze gaat in op de technie ken. Met is pas gestart met go belin weven, maar er kunnen ook andere technieken worden aangeleerd zoals batikken, patchwork en spinnen. Het volgende thema voor deze groep is poppen maken. Op dinsdagmorgen van half tien tot elf uur, dinsdagavond van- acht tot half tien en woensdagavond van half acht tot negen uur, worden er naai en kniplessen gegeven. Men is vrij in de keuze van de te ma ken kleding. Aan veranderin gen van oude kleding, nieuwe maken en ritsen inzetten wordt aandacht besteed. De nieuwste patroonbladen zijn aanwezig. De kosten bedragen ƒ6,- per les. Bij elke les zijn nog een of twee plaatsen vrij. Al deze activiteiten worden begeleid door vrijwilligsters van het buurt- en clubhuis werk en staat open voor ieder een. Men kan vrijblijvend bin nen lopen. Opgeven voor een van de cursussen kan bij de begeleidster van het buurt- en clubhuiswerk Chita de Bruin, Robertstraat 23, of Ans Stou- gie, Janny Doppegieter, de be geleidster van de cursus Lise lotte Spierings of in de kelder van De Halle tijdens een van de activiteiten.

de Stem | 1985 | | pagina 17