If# SDJHRR Moses ontkent beschuldigingen Rahier begint te geloven in overwinning Betaald Voetbal bereid tot jeugdcompetitie met amateurs Remise in tweekamp Robson minstens zes weken uit de roulatie Rugby op het strand Zege Enn M»| Tennisteam Van Wijhe voorlopig aan de kant Kruithof kampt met bronchitis Kraay jr.: geen kwijtschelding Rod Stewart wil Wolves kopen Honderdste toernooizege Navratilova Jacques van der Poel in V redeskoers DEGELIJKHEID BETROUWBAARHEID SERVICE BREDA ETTEN-LEUR NIEUWEGEIN (ANP) - De wens tot het instellen van een leugdcompetitie betaald voet bal is gisteravond in het over leg van de sectiebestuur met de voorzitters van de clubs ge honoreerd. De bespreking van het sec tiebestuur met de clubvoorzit ters, waarbij ook het democra tiseringsproces op de agenda stond, maakte echter duidelijk dat de gemengde competitie met amateurclubs slechts aan vaardbaar is, wanneer alle be- taald voetbalorganisaties in de hoogste klasse zullen mogen uitkomen. Er wordt gedacht aan vijf regionale afdelingen van twaalf clubs met promotie- en degradatieregeling. Voor deze gedachte, ter tafel gebracht door Arie van Eijden, be stuurslid van de FBO, is de in stemming van het amateur voetbal nodig. De amateurs zijn geen warm voorstander van een open competitie, waarvoor 22 stichtingen of BVO's zonder echte amateur staart nog een jeugdelftal bij elkaar zouden moeten bren gen. Een jeugdcompetitie met al leen betaalde clubs wordt niet gewenst door bondsmanager Michels. Hij vindt het niveau van het jeugdvoetbal te laag en denkt dat door een geza menlijke competitie de gele genheid zal worden vergroot onbekend talent los te maken. Zaalvoetbal Het sectiebestuur Betaald Voetbal heeft gisteren in het overleg met de clubvoorzitters gezegd dat het zaalvoetbal ook in de komende winter op het programma zal staan. Spelersraad Indien het sectiebestuur Be taald Voetbal zijn zin krijgt, zal de zwaarwegende stem van de spelers in de ledenver gaderingen verdwijnen. Daar voor is het Betaald Voetbal bereid een te vormen centrale spelersraad vergaande be voegdheden te geven. In overleg met WCS-voor- ziter Janssen Van Raay is Van der Louw gekomen tot een on- dernemingsraadstatus voor de centrale spelersraad. Daar door ontstaat in vooroverleg een veto-achtig advies voor de spelers in zaken die hen raken. Spelersafgevaardigden zullen hun stem in de vergaderingen blijven houden, maar hun hui dige mogelijkheid reglements wijzigingen af te stemmen, zal dan echter verdwijnen. De Algemene Vergadering Betaald Voetbal van 4 februa ri zal een beslissing nemen over deze gedachten. tiiitenberg ook sterkste op natuurijs LOTTO den HAAG (ANP) - De uitslagen van de sportprijsvragen van het afgelopen weekeinde zij n Lotto 2: le prijs: 1 winnaar, die bruto f 390.369,60 ontvangt; 2e prijs: 6 winnaars, die elk bruto f. 25000,00 ontvangen; 3e prijs: 160 winnaars, die elk f. 962,40 ontvan gen; 4e prijs: 6530 winnaars, die eik f 23.50 ontvangen; 5e prijs: 84875 winnaars, die elk f5,00 ontvangen. Cijferspel 2: 6 cijfers goed: 1 win naar; 5 cijfers goed: geen winnaar; 4 cijfers goed: 20 winnaars; 3 cij fers goed; 198 winnaars; 2 cijfers goed; 1721 winnaars. Toto 2: le prijs: 1 winnaar, die bru to f. 23.251,70 ontvangt; 2e prijs: 41 winnaars, die elk f. 378,00 ontvan gen; 3e prijs: 720 winnaars, die elk f. 53,80 ontvangen. Toto-gelijk 2: le prijs: geen win naar; 2e prijs: 1 winnaar, die bruto f, 1288,70 ontvangt; 3e prijs: 28 win naars, die elk f. 119,60 ontvangen; 4e prijs; 773 winnaars, die elk f6,30 ontvangen. WESTERLAND (ANP) - Henri Ruitenberg is ook in de pure natuur de huidige nummer één van het nationale marathonpeloton. De heerser in de strijd om de KNSB-beker op het kunstmatig bevroren ijs veroverde dinsdag op het na tuurijs van het Amstelmeer het Nederlands kam pioenschap op de honderd kilometer. LOANO (ANP) - Het Neder lands herentennisteam heeft dinsdag in Loano de eerste wedstrijd in de tweede divisie van de strijd om Koning Gus- taaf-beker met 2-1 gewonnen van Finland. Menno Ooosting versloeg Olli Rahnasto in twee sets (6-4, 6-3). Tom Nijssen verloor van Leo Palin in drie sets (3-6, 6-4, 2-6), In het beslissende dubbel versloegen Oosting en Johan Vekemans Palin en Rahnasto in drie sets, waarbij de Neder landers in de laatste reeks een wedstrijd-punt wegwerkten: 4-6,6-4,7-6(7-1). Ruitenberg bleef bij elf gra den onder nul het beste op de been in een adembenemende eindsprint. Van de kopgroep van vier duikelde Wim Vos als eerste. Jos Niesten ging in ge wonnen positie op tachtig me ter van de finish op het ge zicht. Ruitenberg had de beste positie achter Niesten gekozen en liet Jan Kooiman geen kans op de nationale titel, die sinds 1979 (Loosdrecht) in handen was geweest van Henk Por tengen. Pardoes Zoals zo vaak dit seizoen viel het succes dit seizoen par does in de handen van Ruiten berg, een 27-jarige verwar mingsmonteur, die door plaatsgenoot Dries van Wijhe tot de schaatssport van de lan ge adem werd bekeerd. Tot vorig seizoen had de Olden- broeker één overwinning ach ter zijn naam in het mara- thonschaatsen. In de huidige KNSB-competitie kwam Rui tenberg los. Hij won zes mara thons op kunstijs en leidt met ruime voorsprong in het Cup klassement. Door beter reken- MOSKOU (AFP) - Dertig zetten lang heeft Anatoli Karpov gis teren in het vakbondsgebouw in Moskou geprobeerd een einde temaken aan de tweekamp om de wereldtitel tegen zijn landge noot Gari Kasparov. De titelverdediger had in de maandag na de 41ste zet afge broken 41ste partij licht voor deel, Hoewel de meningen van de grootmeesters in Moskou verdeeld waren over de afge broken stelling, leek Karpov een einde te gaan maken aan de nu al vier maanden duren de tweekamp. Ook het Sovjet-publiek moet dat verwacht hebben, want de zaal in het vakbonds gebouw was bijna helemaal gevuld. De titelverdediger toeeg bij zijn binnenkomst, vijf minuten nadat de partij was begonnen, een daverend applaus van de toeschouwers en leek zeer zelfverzekerd. Kasparov daarentegen sloop de zaal binnen en was vanaf het begin duidelijk nerveus. De jonge uitdager verdedigde zich echter bekwaam. Het ge ringste foutje zou hem fataal rijn geweest. Na ruim ander half uur spelen zag ook Kar- P°v het heilloze van zijn po ging in en stelde remise voor, de 35ste in de tweekamp. Afgebroken stand: wit: Kg3, Tf7, Pe6, pionnen: g2, h3 zwart: Kh8, Ta5, Le3, pion: h6 wit: Karpov zwart: Kasparov Vervolg zetten: 41Le3-d2, 42. Tf7-d7 Ld2-c3, 43. Kg3-f3 Kh8-g8, 44. Pe6-f4 Ta5-f5, 45. Kf3-e4 Tf5-f7, 46. Td7-d8+ Kg8-h7, 47. Td8-d3 Tf7-e7+, 48. Ke4-f3 Lc3-b2, 49. Td3-b3 Lb2-cl, 50. Pf4-d5 Te7-e5, 51. Pd5-f6+ Kh7-g6, 52. Pf6-e4 Te5-f5+, 53. Kf3-e2 Tf5-e5, 54. Tb3-b4 Te5-e7, 55. Tb4-c4 Te7-e8, 56. g2-g3 Lcl-b2, 57. Ke2-f3 Te8-e6, 58. Tc4-c5 Lb2-d4, 59. Tc5-d5 Ld4-e5, 60. Td5-b5 Le5-c7, 61. Tb5-c5 Lc7-b6, 62. Tc5-c8 Lb6-d4, 63. Tc8-g8+ Ld4-g7, 64. h3-h4 Te6-a6, 65. Kf3-f4 Ta6-a5, 66. Tg8-e8 Ta5-f5+, 67. Kf4-e3 Tf5-e5, 68. Te8-g8 Te5-e7, 69. Ke3-f4 Te7-f7+ 70. Kf4-g4 h6-h5+, 71. Kg4-h3, remise op voorstel Karpov. 'j^DEN (AFP) - Bobby Robson, bondscoach van het Engelse tal, heeft geschokt gereageerd op de ernstige schouderblessu- Bryan Robson van Manchester United opliep in de com- Wtitiewedstrijd tegen Coventry (0-1). «Ik kan Bryan in deze kri- heke fase van de WK-kwalifi- catie niet missen". Engeland zpcelt op 27 februari in Belfast Noord-Ierland. Robson, aanvoerder en spelbepaler van Engelse elftal, is volgens e eerste diagnose minimaal js weken uit de roulatie, aardoor hij het Britse onder zie zal moeten missen. Bobby Robson passeerde °or zijn selectie de twee in- janationals van Southamp- Steve Williams en Mark right. Beide spelers liggen whoop met Lawrie McNe- amy, de manager van Sou- ampton, en hebben zich op a transferlijst laten plaatsen. "hams was vrijwel rond at Arsenal, maar de Londen- hoo vonc' de transfersom te pg- Door de controverse zijn lde spelers hun plaats in de basis kwijtgeraakt. Reden voor Robson beide verdedigers wegens gebrek aan ritme te passeren. Hugh Honeyman, een 31-ja- rige supporter van Celtic, heeft in Manchester drie maanden gevangenisstraf te gen zich horen eisen. Honey man raakte in de in Manches ter overgespeelde Europese bekerwedstrijd tussen Celtic en Austria Wien buiten zin nen, toen de Oostenrijker Pa- cult zijn club de winst bracht (0-1). De Schot rende na afloop het veld op en stompte de spe ler in de maag. Hij werd gear resteerd en kwam in de be klaagdenbank zijn stadgenoot John Tobin tegen, die dezelfde straf hoorde eisen voor zijn niet al te vriendelijke omgang met de Weense doelman Feu- werk werd hij ook winnaar van de Zesdaagse in december, waarna vorige week dinsdag op het IJsselmeer bij Hinde- loopen zijn eerste victorie op natuurijs een feit werd. Ruitenberg kwam naar Westerland, in de kop van Noord-Holland, met het voor nemen zich niet te forceren voor de nationale titelstrijd op kunstijs, die voor zaterdag in Eindhoven op het overladen schaatsprogramma staat. De thuiswedstrijd van donderdag, de 200-kilometerrace op het Veluwemeer, was daarom al uit de zakagenda geschrapt. Op de redelijk begaanbare ijs vloer van het Amstelmeer kwam Ruitenberg al snel tot de ontdekking, dat hij de fi nish onder redelijke voor waarden moest kunnen halen. Een proefdemarrage, in de tweede van de dertig ronden, eindigde weliswaar tegen de harde ijsplaat, maar de slim me sportman wist voldoende. Vervolgens was het de beurt aan anderen om zich te laten zien. Jos Niesten maakte de meeste indruk van de 170 rij ders, van wie ten slotte slechts zestien man in dezelfde ronde finishten. De sterke tuinder uit Heemskerk, die in deze da gen zijn rekening bij het gas bedrijf onrustbarend ziet stij gen, had goede zin in de race in de Noordkop. Niesten, in 1982 de winnaar van de laatste supermarathon, de 200 kilo meter op de Rottemeren, was voortdurend betrokken bij de uitlooppogingen op het tot 3300 meter ingekorte traject. De antwoorden uit het peloton, dat vlot dunde, waren tot zes omlopen voor het eind afdoen de. In die fase, nadat Warde nier, Van der Weide, Bester, Pronk, Portengen, Van den Berg en Vossebelt met schrammen, bulten en krom me schaatsen de veilige kant hadden opgezocht, zochten Niesten en Van Wijhe de vrije ruimte. Het koppel werkte voorbeeldig samen. „Het had de beslissende slag kunnen zijn", mijmerde verliezer Niesten later. Eindsprint Ruitenberg op kop in de felle kou op het Amstelmeer. Het mocht niet zo zijn. Van Wijhe ging onderuit en moest naar de EHBO. Niesten liet zich inhalen door Ruitenberg, Kooiman en Vos. Dat kwartet ijlde naar een voorsprong van meer dan een halve minuut en kon zich vervolgens opmaken voor een eindsprint, die herin neringen opriep aan de natio nale titelstrijd marathon van twee jaar geleden op het kunstijs van Alkmaar. Toen doken in de laatste 400 meter ook twee van de vier koplo pers, Pronk en Giling, tegen het ijs. Ruitenberg, die op het juiste moment de veilige binnenkant koos, toonde in Westerland weer eens aan een rijder te zijn met het juiste inzicht en gevoel. Het succes op het Am stelmeer had zijn hoofd echter nog niet op hol gebracht over de opdoemende Elfsteden tocht. „Geef mij maar kunst ijs. Lekker glijden. Dat van schots tot schots springen vind ik maar niets", was het nuch tere commentaar van de ijs- held van de Veluwe. Uitslag heren: 1. Henri Ruitenberg (Oldebroek), 100 km in 3.11.43,2. Jan Kooiman (Ammerstol), 3. Jos Niesten (Heemskerk), 4. Wim Vos (Kockengen), 5. Evert van Benthum (Sint Jansklooster) op 40 seconden, 6. Wim Westerveld (Eemnes), 7. Lubbert van der Molen (Nuis), 8. Frans Boon (Hem), 9. Anne Postmus (Lutjegast), 10. Albert Bakker (Groningen), 11. Co Giling (War- menhuizen) op 1 minuut, 12. Jan Visser (veteraan, Hoogkarspel), 13. Herman Fokker (Kockengen), 14. Teun Busser (Utrecht), 15. Rein Jonker (Wijtgaard). Uitslag dames: 1. Ineke Kooiman (Ammerstol), 60 km in 1.57.32,2. Joke van der Voort (Poeldijk), 3. Lenie van der Hoorn (Ter Aar), 4. Elske van der Meer (Jubbega), 5. Betty Wester veld (Eemnes). WESTERLAND (ANP) - Dries van Wijhe raakte dinsdag bij de nationale titelstrid op het natuurijs van het Amstelmeer met een kapotte knie aan de kant. De 39-jarige oud-wie lerkampioen van Neder land ging in koppositie onderuit en moest de strijd opgeven. Op de lin kerknie verscheen een enorme eivormige bult. Naast die vochtopeenho- ping had Van Wijhe een aantal snijwonden in het gezicht. De lange-af- standscrack blijft voorlo pig een aantal dagen aan de kant. „Dat kost veel", bekende 'Dolle Dries' gis teren met zuinige blik. WESTERLAND (ANP) - Jan-Roelof Kruithof, jaren achtereen de sterkste Ne derlandse marathon schaatser op natuurijs, kampt met bronchitis. Op het moment, dat een Elfstedentocht nabij lijkt, verkeert de 48-jarige Kruithof in de slechtste vorm sinds jaren. „Ik heb slechts de beschikking over de halve longinhoud", proestte de fanatieke rij der in Westerland. Op het Amstelmeer moest hij voortijdig van het ijs. Met twee kilometer achterstand op de hoofd groep werd Kruithof door de jury uit de wedstrijd gehaald. Daar was de achtvoudige winnaar van de alternatieve Elfsteden tocht niet over te spreken. „Ik wilde kilometers ma ken. Daar kom ik voor", klaagde de architect uit Havelte, die ondanks zijn matige conditie zeker van de partij zal zijn, als de Vereeniging De Friesche Elf Steden een tocht over 200 kilometer uitschrijft. Van onze sportredactie ZEIST - De commissie van be roep van de KNVB heeft ne gatief beschikt over het ver zoek van Hans Kraay jr. het restant van zijn schorsing (acht wedstrijden) kwijt te schelden. Kraay jr., die zeven wed strijden van zijn straf heeft uitgezeten, verklaarde giste ren een nacht over het besluit van de commissie van beroep te zullen slapen en daarna nieuwe stappen te zullen on dernemen. LONDEN (DPA) - Volgens het Londense dagblad Daily Mirror heeft de Schotse popzanger Rod Stewart een bod gedaan op het noodlijdende Wolverhampton Wanderers. Stewart, een erkende voetbalfanaat, wil de club uit de tweede divisie opkopen voor het bedrag van vijf miljoen Engelse pond (ruim 20 miljoen gulden). Het vermogen van de zanger wordt ge schat op 20 miljoen pond. Indien de transactie doorgaat, wordt Stewart de tweede pop ster, die zich eigenaar van een voetbalvereniging mag noemen. Eerder nam Elton John de Londense club Watford over. Onder zijn leiding groeide de reputatie van de club. Van de vierde divi sie promoveerde Watford in drie jaar naar de League. LOS ANGELES (AFP/Reuter) - Edwin Moses heeft, bij monde van een woordvoerder, ontkennend gereageerd op de beschuldi gingen, die in de vroege zondagochtend hebben geleid tot zijn arrestatie. De Amerikaanse atleet, tweevoudig winnaar van het Olympische goud op de 400 meter horden, werd opgepakt wegens het aanklampen van een als prostituée vermomde agente in de rosse buurt van Hollywood, de filmstad bij Los Angeles. Bovendien bleek hij in het bezit van een verdovend middel. Volgens de versie van de 29- jarige Moses, houder van het wereldrecord en ongeslagen in 109 achtereenvolgende wed strijden, stond hij na een dis- cotheekbezoek met zijn in Los Angeles bekende auto te wachten voor het rode stop licht, toen hij werd aangespro ken door een jonge vrouw, die om geld vroeg. Enkele meters verderop werd hij vervolgens tot stoppen gedwongen door de politie. De aanwezigheid van een kleine hoeveelheid marihua na, een zogenaamde soft-drug, was volgens de verklaring van Moses, door een befaamd sportblad uitgeroepen tot at leet van 1984, mogelijk afkom stig van een vroegere meerij der of een parkeerhulp. De bebaarde negeratleet, door de sport geworden tot een veelvuldige miljonair, riskeert een gevangenisstraf van een half jaar voor het overtreden van de prostitutiewet, met een boete van duizend dollar. Voor het drugsbezit staat een geld straf tot 100 dollar. Moses dient voor de rechter te ver schijnen op 29 januari. AMSTERDAM (ANP) - Het eerste optreden van Nieuwzeeiandse rugbyers op Nederlandse bodem, dat voor zaterdag 19 januari op de agenda stond, heeft ernstig gevaar gelopen. Het terrein van de Haagse Rugby Club is on bespeelbaar. De Nieuwzee- landers zouden Jong Oran je ontmoeten. Om Nieuw-Zeeland niet teleurgesteld naar huis te sturen, hebben de organi satoren gezocht naar een locatie om de ontmoeting alsnog te laten doorgaan. Met veel improvisatie werd op het Scheveningse strand bij de havenhoek aan het eind van de pro menade een plekje gevon den. Er zal een veld van of ficiële afmetingen worden afgebakend en de gemeen te Den Haag zorgt voor de palen. De ontmoeting be gint, met het oog op het tij, om 11.00 uur. WASHINGTON (AFP) - Df Amerikaanse tennisster Mar tina Navratilova heeft maan dagavond het toernooi var Washington op haar naam ge schreven. In de finale versloeg de aan voerster van de wereldrang lijst de Bulgaarse Manuela Maleeva in twee sets: 6-3, 6-2 De toernooizege betekende de honderste sinds ze elf jaar ge leden van tennis haar beroep maakte. Van onze sportredactie BREDA - De KNWU heeft ir een zeer vroeg stadium de ploegen voor de eerste twee buitenlandse etappe-koersen samengesteld. Naar de Ronde van Neder- saksen (8 t/m 17 april) gaar Bob Rijkenberg, Gerd Jacobs Jan Siemons, Peter Stevenha gen en Chris Koppert. Voor de Vredeskoers, die van 8 t/m 22 mei wordt gehou den en voor de eerste keei Moskou zal aandoen, heefi Piet Liebregts reeds vijf var de zes coureurs aangewezen Erwin Nijboer, Erik Breukink Jan van Wijk, John Talen er Jacques van der Poel. ADELBODEN (SID) - Han: Enn en Hubert Strolz hebber dinsdag het dreigende ontsla; van de omstreden Oostenrijk se ski-coach Peter Prodingei vooralsnog uitgesteld. Het duo zorgde dinsdag voo: een dubbele Oostenrijkse zeg< in de reuzenslalom in he Zwitserse Adelboden, meetel lend voor het klassement orr de wereldbeker. De positie van Prodingei was door de uitblijvende suc cessen van de Oostenrijkse se lectie uiterst wankel gewor den. Vooral in de slalom ble ven zijn pupillen ver achter bi de Luxemburger Girardelli er de Zwitserse ploeg. Uitslag: 1. Hans Enn (Oos) 3.07.14,2. Hubert Strol: (Oos) 3.07.21, 3. Richard Pramotton (Ita 3.07.61,4. Max Julen (Zwi) 3.08.15, 5. Han- Pieren (Zwi) 3.08.29, 6. Martin Hang (Zwi) 3.08.44. Stand wereldbeker: 1. Zurbriggen (Zwi) 179 punten, 2. Girar delli (Lux) 165, 3. Wenzel (Lie) 152, 4 Bürgler (Zwi) 93, 5, Hangl (Zwi) 83, 6. Ju len (Zwi) 82. Door Jos Maas TIMBOEKTOE - Gaston Ra hier begint eindelijk in zijn tweede zege van Parijs-Dakar te geloven. Gisteren won de 37-jarige Belgische BMW- coureur zijn vierde etappe, waardoor hij de Italiaanse lei der Franco Picco tot 13 minu ten naderde. Picco maakte een buiteling, toen hij probeerde Rahier in het losse zand te volgen. Picco nam gisteren de grootste risi co's, hetgeen Rahier deed op merken dat de 34-jarige Ita liaan bijna aan het einde van zijn latij nis. In de verschrikkelijke woestijnrit van Nema-Tichit in de Aouker-woestijn in Mauretanië zegt Rahier zijn slag te willen slaan. „Ik ben momenteel in topvorm. Maar het blijft oppassen geblazen natuurlijk. Ickx zei ook dat hij ging aanvallen, maar moest daags nadien gehavend het strijdtoneel verlaten. In deze rallye kun je het beste daarom geen voorspellingen maken. Het zwaard van Damocles hangt immers ieder moment boven je hoofd", aldus Rahier. Bij de wagens werd Colsoul alsnog uitgeroepen tot win naar van Agades-Gao. Aan vankelijk viel de Fransman Metge deze eer te beurt, maar die viel tijdens de tweede spe cial in deze etappe met averij uit. Het reglement zegt dat de deelnemer, die beide specials niet voltooit, zijn plaats in het eerste gedeelte verliest. Colsoul verloor gisteren 40 minuten op leider Zaniroli, die de rit won. Technische proble men, aldus Colsoul. „Ik had tweemaal bandenpech en ik raakte een rots. Maar daarmee is nog geen man overboord. Eigenlijk heb ik nog nooit aan de eindzege gedacht. Het wordt voor mij enkel een kwestie nu de derde plaats veilig te stellen". Colsoul klok te uiteindelijk de zevende tijd. Hij moest ditmaal zijn Duitse ploegmaat Erwin Weber voor laten gaan. Jan de Rooy snelde met zijn DAF als 19de binnen. Zijn achterstand op winnaar Zani roli bedroeg een uur en tien minuten. De tweede DAF, van Joop Roggeband, die als assis- tentiewagen van De Rooy fun geert, bleef met panne in de woestijn achter. Gisteren was de DAF-equipe met man en macht in het losse zand aan het wroeten om de wagen weer in het juiste spoor te zet ten. In Agades op de rustdag waren de beide Nijmeegse Daihatsu-equipes Von Jes- sen/Ten Barge en Niemeijer/ Bouman nog steeds geklas seerd. Von Jessen en Ten Bar ge stonden op de 159ste plaats met een achterstand van 107.41.03 uur, terwijl Niemeij er/Bouman met een achter stand van 135.04.10 uur op de 163ste plaats prijkten. Wegens tijdsoverschrijding rijden bei de equipes buiten het klasse ment om.

de Stem | 1985 | | pagina 7