riant \stranten sland Ook in Nijmegen zwangerschap via reageerbuis Maatregelen tegen goedkoop gas voor tuinders I )eïre|Hd 'Philips ontweek belasting via geheime constructies' digers' tf LEDENWERFACTIES DAMMEN LEEGLOOP NIET IN Wild Polen en China 'Rome gaat boekje te buiten' Geldboete geëist tegen arts wegens onoplettendheid „mpnspag 16 januar11985 BINNENLAND BABY WORDT EIND AUGUSTUS VERWACHT Commissie voor ontevreden bankklanten BESTEM COMMENTAAR Rijkswaterstaat selectiever met gebruik wegenzout Eis van 14 jaar tegen moordenaar taxichauffeur VVDM vraagt oefenstop leger wegens kou Stroming maakt veel ijs gevaarlijk J.v. Everdingen commissaris bij dagblad De Stem T5 PAGINA 9 lijk zijn mond voorbijgepraat heeft door een verklaring a{ te leggen (die hij enkele uren later op bevel van Martens schielijk moest intrekken dat vanaf half januari ALLE onderdelen van de kruisra ketten ingevlogen zullen worden met uitzondering van de kernkoppen. Vreven kan zoiets alleen maar zeg gen als het kabinet daarover een principe-akkoord heeft bereikt en dus heeft het er al le schijn van dat Martens uit is op een crisis-variant - plaatsen volgens schema maar zonder kernkoppen - om zo de kool en de geit te sparen. Hij zaait zo verdeeld heid in de socialistische gele deren, waarvan de Walen zich veel gematigder opstel len dan de Vlaamse collega's en hij krijgt de CVP op een lijn zo lang de kernkoppen buiten het perspectief blij ven. Gezien de verklaring van Vreven zullen de libera len zich ook niet verzetten. Het is niet ondenkbaar dat plaatsen zonder kernkoppen het hoofdmotief van het ge sprek tussen Martens en Reagan is geweest en dat alle verklaringen van Martens in Washington erop gericht zijn nog even de aandacht af te leiden van die crisis-variant. Ruth Leuze. Zij is belast met het toezicht op het be waren van de privacy in de deelstaat Baden-Württem- berg. Elke Duitse deelstaat heeft een dergelijke func tionaris. Vooral de opname van de demonstranten in de computer van de binnen landse veiligheidsdienst is volgens Ruth Leuze on aanvaardbaar. Daarmee worden zij op dezelfde be handeld als zware misda digers, zoals terroristen en landverraders. Leuze wijst erop dat de Duitse overheid en vooral de justitie nog steeds niet de consequenties hebben getrokken uit het vonnis van het Constitutionele Hof in Karlsruhe over de volkstelling. Het Hof ver wierp de volkstelling die minister Zimmermann van Binnenlandse Zaken wilde doorvoeren, omdat de bescherming van de verkregen gegevens niet goed genoeg geregeld was. In het belangrijke vonnis gaf het Hof scherpe gren zen aan voor het verzame len en verspreiden van persoonsgegevens. Bna die ket- 1 De 1 de |in- T28 pagina 3 loudetoeslag UFT landelijk steunpunt ko- ®tces vrouwen in de bij- S'nd' dringt m een brief aan tweede Kamer aan op een Idetoeslag in verband met Hp hoge stookkosten voor de Lstbetaalden in ons land. Een grote groep mensen is £or de aanhoudende extreme terecht gekomen in een frijnende situatie", aldus de bijstandsvrouwen. Chauffeurspool WERKNEMERS- en werkge versorganisaties in het be- roepsgoederenvervoer over de mg bestuderen op het ogen blik de mogelijkheid, een 'pool' te vormen van vrachtauto chauffeurs die kunnen worden ingeleend door bedrijven die in bepaalde perioden extra chauffeurs nodig hebben. De Vcrvoersbond FNV heeft dit bekendgemaakt. Vervuiling moedermelk DE chemische vervuiling van moedermelk in de geïndus trialiseerde wereld is op het moment niet zo ernstig dat er gevaren zijn voor de volksge zondheid. Wel is waakzaam heid geboden en moet er een diepgaand onderzoek komen naar moedermelkvervuiling door met name PCB's. Dat concluderen deskundigen van de Wereld Gezondheidsorga nisatie. Slaapplaatsen VOOR de huisvesting van het r schaatsers dat bij het doorgaan van de veertiende Elfstedentocht in Leeuwarden zal neerstrijken, zoekt de plaatselijke VW tienduizend particuliere logeeradressen. Leeuwarden telt 85.000 inwo ners en 35.000 huizen. Zonder rijbewijs EEN 31-jarige vrachtwagen chauffeur uit Eindhoven die zegt acht jaar zonder rijbewijs door Europa te hebben gere den, is in Duitsland tegen de lamp gelopen. Hij werd aange houden op de autobaan Wuerzburg - Frankfürt, waar hij met met 120 km per uur een politiewagen inhaalde, terwijl hij daar maar 80 mocht rijden. Hij kreeg een boete van 1200 mark. Vleesexport NEDERLAND heeft het afge lopen jaar voor acht miljard gulden aan vee en vlees uitge voerd. Dat is een miljard gul den meer dan in 1983. In volu me nam de vee- en vleesexport toe met zeven procent tot 1,4 miljoen ton, zo blijkt uit voor lopige gegevens van het pro- duktschap voor vee en vlees. NIJMEGEN - Het is in het Nijmeeg se Sint Radboudziekenhuis voor het eerst gelukt om bij een vrouw een zwangerschap te bewerkstelligen via de zogenaamde reageerbuismethode. De geboorte van de baby wordt eind augustus verwacht. Na Rotterdam is het nu ook in Nij megen mogelijk om via deze methode een zwangerschap tot stand te bren gen. De verwachting is dat nu meer dere pogingen zullen gaan slagen. Andere plaatsen in het land waar po gingen worden gedaan zijn Amster dam, Utrecht en Tilburg, maar daar is het voorzover bekend tot nu toe niet gelukt via deze techniek tot een zwangerschap te komen. In het Nijmeegse academische zie kenhuis is in 1983 begonnen met de ontwikkeling en toepassing van deze techniek. Het bestuur van het zie kenhuis, dat voor 1985 extra geld ter beschikking heeft gesteld, gaf er toe stemming voor onder de voorwaarde dat er geen experimenten worden verricht met embryo's. De in het Sint Radboudziekenhuis gebruikte techniek wijkt niet af van die in andere centra in binnen- en buitenland. Via een zogenaamde kijkoperatie (waarbij de eierstok wordt aangeprikt) worden gemid deld drie rijpe eitjes verkregen. Deze worden in het laboratorium bevrucht met het zaad van de echtgenoot en na twee dagen teruggeplaatst in de baarmoeder van de vrouw. Die twee dagen verblijven de be vruchte eicellen in een broedstoof, waar deze cellen tot deling overgaan. De cellen moeten zich minstens één keer hebben gedeeld voordat men ze terugplaatst in het lichaam van de vrouw. In het Nijmeegse centrum, waar alleen gehuwde paren voor de be handeling in aanmerking komen, worden per jaar zo'n 500 nieuwe echtparen behandeld voor onvrucht baarheid. Ongeveer 15 procent komt in aanmerking voor de reageerbuis methode. Tot nu toe zijn in Nijmegen 22 kijkoperaties verricht, waarbij eitjes werden weggehaald. Bij 16 vrouwen zijn de bevruchte eifjes terugge plaatst, waarbij nu voor het eerst de bevruchting is aangeslagen en heeft geleid tot een zwangerschap. Bij de betreffende vrouw zijn be gin december twee bevruchte eitjes teruggeplaatst. Een van deze beide eitjes is aangeslagen. Fors ledenverlies bonden Van onze redactie binnenland UTRECHT - Ondanks ledenwerfacties en der gelijke hebben de vakcentrales FNV en CNV ook in 1984 fors leden verloren. De grootste vakcentrale, de FNV, raakte tot en met november 40.000 leden kwijt en kwam daarmee op on geveer 920.000 leden. In '83 verloor de FNV ook al 40.000 leden. Het veel kleinere CNV, dat de cijfers over het laatste kwartaal van '84 nog niet bin nen had, verloor de eerste ne gen maanden van '84 10.000 le den en denkt over het hele jaar circa 13.000 leden kwijt te raken waarmee het ledenbe stand van het CNV dan op 303.000 uitkomt. In '83 verloor het CNV nog 18.000 leden. Aan prognoses durfden woordvoerders van beide vak centrales zich niet te wagen mgar ze houden ook in '85 re kening met verder ledenver lies waarbij de FNV onder de 900.000 leden zal zakken en het CNV onder de 300.000 leden. Een woordvoerder van de FNV zei dat er weinig reden is tot juichen maar hij put toch wel enige hoop uit het feit dat het ledenverlies bij de FNV - waar men overigens de cijfers AMSTERDAM (ANP) - De ge zamenlijke banken willen een onafhankelijke geschillen commissie instellen die klach ten van particuliere bank- cliënten moet behandelen. Daarnaast wil men dat er een klachtenprocedure bij de banken zelf komt die bij alle banken gelijk is. Het laatste moet al begin maart gestalte krijgen. Als de klacht niet bevredi gend wordt behandeld kan de klant doorgaan naar de ge schillencommissie. Deze zal later in het jaar worden inge steld. HEEL DE WERELD KIJKT met spanning toe hoe communistisch Lhina afstand aan het nemen is van het marxisme en nu langs de *eg van het kapitalisme tot grotere welvaart probeert te komen, burgers mogen een eigen bedrijf beginnen, boeren zijn zelfstan dige ondernemers geworden en voor buitenlandse investeerders wat de rode loper uitgelegd. Natuurlijk is het nog te vroeg om nj al te concluderen dat Peking op weg is naar een samenle- wgsmodel zoals wij dat kennen persvrijheid bestaat bij voor bed in Rood China niet - maar het is onmiskenbaar, dat Mao's opvolgers een veranderingsproces met verstrekkende gevolgen °Pgang hebben gebracht, niet alleen voor de één miljard Chine zen de communistische wereld als geheel maar waarschijnlijk «voorde verstandhouding tussen het communistische blok en del vrije westen. 2iin°rt 'n Polen d''ikt het communisme toch niet de monoliet te I de als uit één stuk steen gehouwen, onveranderlijke maat- appijconceptie, die de ideologen van het marxisme en leninis me 5 ^en' aar staan nu vier officieren van de Poolse gehei- c!..enst tefecht, verdacht van moord met voorbedachten rade. Gevieren zouden zij, al dan niet op aanwijzing dan wel met (stil- een 'nstemrrnn9 van hoger hand, de priester Popieluszko, 0 overtui9d tegenstander van het regiem, ontvoerd en vervol- 1 vermoord hebben. Dat de geheime diensten in Oostbloklan- Hotf!"0' teru9deizen voor een moord, is weinig opzienbarend. 'cwirnunisme heeft zich van het begin af aan van terreur-me- n Psdiend. Opmerkelijk is wel, dat leden van de geheime dienst au in een openbaar proces ter verantwoording worden ge toond" ^a' 'S 'n de communistische wereld nog niet eerder ver- '"communistische landen is de geheime dienst het belangrijk- fcuitBiPen van 016 machthebbers om de bevolking in het gareel en heeft" Pottenkijkers buiten de deur te houden. Zo'n dienst veram b'anco volmacht en is alleen tegenover de partijleiding Geze oord'n9 schuldig. Als er fouten worden gemaakt worden Enn/ri1 op9elost- De buitenwacht verneemt daar niets van. niM,., r?n dlt openbaar proces: de Polen, Tsjechen etc. weten wat hun overkomt. drukt6' p°'en als in China zijn de koerswijzigingen onder Chjr, binnenlandse ontwikkelingen tot stand gekomen. De leng.e leiders hebben durven erkennen (wat hun Russische col- Pian-e steeds niet willen toegeven), dat een centraal geleide Poi^nonie het moet afleggen tegen het particulier initiatief. In "Jkt een confrontatie aan de gang tussen de Jaruzelski's, van een niet al te harde lijn tegen de RK-Kerk, aan van geen compromis willen weten. De laatsten :en ae moord i dienste van partij en staat; voor de r'egering-Ja- opgnüjL °'a,:U ueze niet-gesancitoneerde mis Zoal Laanva'van binnenuit op haar beleid. s de kaarten nu liggen mogen de Chinezen een hogere Ie "j'u een cc en ripnrs,anders van een niet al te harde lijn tegen de RK-Kerk, aen d dle van 9een compromis willen weten. De laatsten 9aede ri rn°ord op de anti-communistische geestelijke als een 'uzelsk fd ten dlenste van Part'i en staak voor de regering-Ja- Kl staat deze niet-gesancitoneerde misdaad gelijk met een saanvE' ven de ^aa heic|Sunc!aard verwachten en de Polen wat meer bewegingsvrij- VoorsDP?|0 dit a"es zlc)1 verder zal ontwikkelen is niet exact te ben ho Mensen die eenmaal van de vrijheid geproefd heb- scheWo iren meestal naar meer, maar er zijn in de communisti- len Qokp 00k machtige stromingen, die wat er in China en Po- beschouwen als pestilente ketterijen die zo spoedig met wortel en al uitgeroeid dienen te wordeh. over december nog niet binnen heeft - in de tweede helft van '84 minder hard is gegaan dan in de eerste zes maanden. In het eerste kwartaal van '84 be droeg het ledenverlies nog 17.000 en als die tendens zich had voortgezet over het hele jaar zou de FNV bijna 70.000 leden zijn kwijtgeraakt. Maar in het tweede kwartaal zakte het verlies al naar 10.000 en die dalende tendens zette zich in de tweede helft van '84 voort. HENGELO (ANP) - Om te voorkomen dat de gladheids- bestrijding gevaar loopt, gaat Rijkswaterstaat selectiever wegenzout strooien. Rijkswa terstaat heeft dit desgevraagd meegedeeld. Er is nog geen sprake van schaarste aan we genzout, maar we willen het niet zo ver laten komen, aldus woordvoerder Hoekstra. Hoekstra wijst erop, dat Rijkswaterstaat sinds de jaar wisseling al volop aan het strooien is en dat er nu een maal rekening mee moet wor den gehouden, dat de winter nog niet voorbij is. „Als we met het strooitempo van de af gelopen weken zouden moeten doorgaan, redden we het niet, dan komen we zout tekort", aldus Hoekstra. De gladheids- bestrijding hoeft volgens hem overigens nauwelijks te lijden onder selectiever gebruik van het wegenzout. Aanleiding voor het zuini ger omspringen met wegen zout, is dat Akzo Zoutchemie (AZC) over ongeveer twee we ken niet meer zoveel kan leve ren als tot nu toe deze winter. De voorraden van de zoutpro ducent zijn midden volgende week door het grote aantal le veranties de afgelopen weken uitgeput. De produktie van wegenzout in Hengelo en Delf zijl draait met 10.000 tot 12.000 ton per dag op haar maximale capaciteit. Het verder opvoeren van de poduktie is niet mogelijk, om dat dan de levering van onder andere industriezout in ge vaar komt. AZC heeft inmid dels wegenzout in Spanje en West-Duitsland besteld om aan de vraag hiernaar in Ne derland te kunnen voldoen. Mi AR. ar STRAATSBURG (ANP) - De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, heeft verklaard snel een beslissing te zullen nemen over maatregelen tegen Nederland in verband met het te goedkope aardgas dat Nederlandse tuinders krijgen. Belgische en Britse Euro- regering. Hijzelf is echter van parlementariërs protesteerden in mondelinge vragen aan de Commissie tegen deze concur rentievervalsing. De Westduitse Europese commissaris voor industriebe leid, Karl Heinz Narjes, ver klaarde dat de Commissie nog geen actie heeft ondernomen omdat men nog steeds wacht op uitleg van de Nederlandse Van een onzer verslaggevers ARNHEM - De procureur-ge neraal bij het Arnhemse ge rechtshof mr. C. Bleichrodt heeft gisteren in hoger beroep 14 jaar gevangenisstraf geëist tegen de 26-jarige Rotterdam mer A.K., die op 10 oktober 1983 de Venrayse taxichauf feur Matti van de Beuken in Arnhem heeft vermoord. De procureur-generaal zei gisteren niet te begrijpen waarom de Rotterdammer in hoger beroep was gegaan. Van de Arnhemse rechtbank had K. 9 jaar gevangenisstraf ge kregen nadat 15 jaar was geëist. Na een dergelijke eis kan men met die straf toch niet ontevreden zijn, was de teneur achter de opmerking van de procureur-generaal. mening dat de goedkope leve ranties in strijd zijn met het in 1982 bereikte akkoord over aardgasprijzen voor tuinders tussen ons land en de Europese Commissie. Het Nederlandse liberale lid van het Europees Parlement Jessica Larive-Groenendaal tekende bezwaar aan tegen de uitspraken van Narjes. Vol gens haar staat het iedereen vrij een contract af te sluiten met de Nederlandse Gasunie zodat de Franse, Westduitse of Britse grootverbruiker dezelf de prijs betaalt als de Neder landse glastuinbouwer. Bovendien wordt deze laat ste groep volgens haar ge dwongen tot grote investerin gen omdat tegen alle afspra ken in de Nederlandse tuinder nog steeds te lijden heeft van de Rijnvervuiling. Ten slotte vroeg zij zich af of, als de Commissie stappen tegen Ne derland onderneemt, ook niet gekeken moet worden naar de recente belastingvoordelen voor Westduitse boeren. Wild laat zich in deze lagen zien, doordat het in de sneeuw afsteekt en doordat het wat dichter bij de mensen komt tij dens het zoeken naar voedsel. Zodoende een plaatje van broer ko nijn, op zoek naar iets eetbaars. - foto anp UTRECHT (ANP) - De solda- tenvakbond VVDM wil dat al le veldoefeningen van de land macht voorlopig worden opge schort. De winterkou heeft er de af gelopen anderhalve week voor gezorgd dat enkele tientallen dienstplichtigen op oefening zich met bevriezingsver schijnselen aan tenen en oren onder medische behandeling moesten stellen, aldus de WDM. De landmacht is echter niet van plan oefeningen te stop pen. Het is nu eenmaal de taak van het leger om 'te allen tijde' paraat te zijn, aldus de defen sievoorlichting. Wel worden de oefeningen zoveel mogelijk aangepast aan de winterkou, wat onder meer betekent dat soldaten die op veldoefening zijn soms eerder teruggaan naar de kazerne. Verder wor den zij 's nachts in plaats van in tentjes zoveel mogelijk in barakken of schuren onderge bracht. EN HAAG (ANP) - In bijna heel Nederland is het op het moment erg gevaarlijk om te schaatsen op natuurijs. In veei wateren zijn de sluizen en stu wen open getrokken. Daar door daalt het waterpeil en gaat het water onder het ijs harder stromen en dat heeft tot gevolg dat het ijs kan gaan scheuren. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie wordt een schaatser die onder het ijs is geschoten dan door de stro ming meegesleurd 'en komt hij ook niet meer onder het ijs uit'. De waarschuwing van de rijkspolitie te water geldt niet alleen voor vaarwegen maar ook voor kleinere sloten als die zijn aangesloten op groter wa ter. Nijmeegse prof.: Van onze redactie binnenland NIJMEGEN - De Congregatie voor de Geloofsleer in Rome is naar algemene overtuiging in de R.K. Kerk niet bevoegd welk „laatste woord" dan ook te spreken. Ook de paus gaat zijn be voegdheden te buiten indien hij een „laatste woord" spreekt door louter zijn hand tekening onder een stuk van een Vaticaanse topfunctiona ris te zetten. Dit betoogt de Nijmeegse hoogleraar exegese Bas van Iersel in een verklaring, die hij met enkele collega's heeft op gesteld over de jongste zaak- Schillebeeckx. Onlangs werd de correspon dentie tussen Schillebeeckx en Rome vrij gegeven over opvat tingen van Schillebeeckx over het kerkelijk ambt. De congre gatie van kardinaal Ratzinger blijkt onder meer gewezen te hebben op haar verklaring van 1983 over het priesterambt waarin zij naar haar zeggen het laatste woord spreekt dat alleen priesters de eucharistie mogen leiden. Prof. Van Iersel stelt dat volgens de katholieke traditie een laatste woord voorbehou den is aan een algemeen conci lie en dan nog onder duidelijke voorwaarden. Het Eerste Va ticaanse Concilie heeft ook de paus de bevoegdheid tot bin dende uitspraken gegeven, maar niet door „zo'n simpele handgreep als bij Schille beeckx is toegepast", aldus Van Iersel. J Nederlandse dienstplichtigen klagen erover dat ze veldoefe ningen moeten doen met dit weer, terwijl Amerikaanse sol daten verbeten opmarcheren door duizenden kilometers sneeuw. Die jongens hebben nooit iets anders gedragen dan een t- shirtje. Ijs kennen ze alleen van de klontjes in hun cock tails. Nu is de cola in hun blik jes bevroren. Hun keiharde hamburgers zijn dodelijke wapens geworden. Als hun tanks over de rivieren kunnen rijden, wordt het tijd voor een Elfstedentocht. Dat zal zelfs Sipkema toe moeten geven. Tja, Sipkema. De voorzitter van de Vereeniging De Frie- sche Elfsteden (een soort stad houder dus) heeft een wat somber klinkende naam. Hij praat ook een beetje sip. „Het ijs is nog aflet best", zegt hij steeds. Wil hij eigenlijk wel een Elf stedentochtSoms krijg je het idee dat hij en zijn Vereeni ging best blij zijn met een sla pend bestaan. Het is een brand weer die nooit uit hoeft te ruk ken. De ANWB zou de tocht graag willen organiseren en opne men in haar reisgids. Maar u weet dat de ANWB, ach en wee, wordt beschuldigd van misleidende reclame. Kunnen wij de kilometers op de ANWB-wegwijzers nog wel vertrouwen? Misschien kan Frits Bom die afstanden ook eens even allemaal narekenen. Controleert u vanavond uw ijs nog even? MERIJN - H iï% - f 'j: |i y* f*"- r f J J.v. Everdingen - foto de stem/dick de boer Van een onzer verslaggevers BREDA - J. F. C. van Everdin gen ing. is benoemd tot com missaris bij Uitgeversmaat schappij De Stem BV. Hij volgt in die functie mr. H. Wil- tink op, die in augustus 1983 overleed. De heer Van Everdingen is technisch directeur van Kor- teweg Bouwmaatschappij te Breda. Hij werd 55 jaar gele den geboren in Culemborg, doorliep HBS-B, waarna hij in Den Bosch weg- en water bouwkunde studeerde aan de HTS. In 1954 trad hij als prak- tikant in dienst van Korteweg Bouwmaatschappij, in welk bedrijf hij opklom tot de posi tie van directeur. Het commissariaat bij De Stem is voor hem zijn eertste. DEN BOSCH (ANP) - De officier van justitie in Den Bosch heeft tegen een 41-jarige keel-, neus- en oorarts een boete van 1500 gulden geëist wegens onvoorzichtig en onoplettend handelen. Een drie-jarig meisje is overleden door een fout middel, dat de arts haar in maart vorig jaar heeft toegediend. Het ging om een routine-ingreep aan haar oor in het Carolusziekenhuis in Den Bosch. AMSTERDAM (ANP) - Het Philips-concern heeft via ge heime constructies, verzwegen deelnemingen in concurreren de bedrijven en een eigen ver zekeringsbedrijf op de Ber muda's de belastingen ontdo ken. Dit staat in een artikel in de Haagse Post van deze week. Het blad ontleent deze gege vens aan documenten die een oud-directielid van Philips, drs. C.van Bussel, ter beschik king heeft gesteld. In 1972 ontwierp Philips een slimme en winstgevende opzet door op de Bermuda's een eigen verzekeringsmaatschap pij op te richten. Dat gebeurde nadat Philips in 1971 een scha de van f 26 miljoen leed door een brand in een televisiefa- briek. De assuradeuren ver langden van Philips een ver dubbeling van de premies. Omdat dit Philips te duur was werden alleen nog schaden bo ven f 5 tot f 50 miljoen per ge beurtenis verzekerd en nam het concern de rest in eigen ri sico. Daartoe werd de verzeke ringsmaatschappij op de Ber muda's opgericht. Dit was voordeliger omdat verzeke ringspremies als bedrijfskos ten aftrekbaar zijn en ten laste van de winst voor belastin gen komen. Ook als men zich in het buitenland verzekert zijn de premies aftrekbaar. Philips stuurde enkele fi nanciële deskundigen naar de Verenigde Staten om een plan op te stellen met vertegen woordigers van het accoun tantskantoor Johnson Hig- gins op Wall Street, dat ook op de Bermuda's werkt. Besloten werd de verzekeringsdochter Kingston Captive Insurance op te richten. De voordelen van deze constructie voor Phi lips zijn dat de premies naar Bermuda in Nederland fiscaal aftrekbaar zijn, maar de winst van een verzekeringsmaat schappij op Bermuda onbelast is. Maar nog blijkt de truc niet uitgeput, aldus Van Bussel in HP. De winst van Kingston wordt ais lening aan het moe derbedrijf teruggesluisd tegen een rente van 9,25 procent en. die rente kan een jaar later weer van de Nederlandse be lastingen worden afgetrokken. De leningen die terugvloeien worden weer gebruikt voor de premies van de komende ja ren, die meestal weer te laat worden betaald enzovoort. Midden jaren zeventig func tioneerde het web volledig. Hyt omvatte meer dan dertig holdings en werkmaatschap pijen met vestigingen in Zwit serland, Luxemburg en Liech tenstein maar ook in Bermuda en Panama, waar de fiscus in het geheel niet nieuwsgierig is. Philips woordvoerder E. Brouwers zegt niet te kunnen en willen ingaan op de be schuldigingen in de Haagse Post. „Die beschuldigingen zijn gebaseerd op brieven en documenten die Philips als vertrouwelijk beschouwt en die bovendien eigendom zijn van de onderneming. Die stukken zijn ons ontstolen en worden nu tegen onze zin aan derden getoond".

de Stem | 1985 | | pagina 3