Zeeuwse betogers belagen De Graaf IJustitie voelt De Vries (RSV) nader aan de tand tan Slailf Arbeidsrust bij PZEM hersteld UIKE PEN VOOR 'N STEM FAN heeft u iets OORLOG VERKLAARD AAN GROOTWINKELBEDRIJF Koningin achter het beeldscherm Ook binnen loert hetgevaar bezetting sociale dienst middelburg mislukt gerechtelijk vooronderzoek Merijntje 'Den Haag' draait besluit kruisraketten niet terug net helemaal mm m bestuur haalt bakzeil Samenwerking linkse terreur Ook korten ziekengeld uitgesteld Telefoon storingen in Zeeland Oppositielid president van Brazilië WOENSDAG 16 JANUAR11985 Diesel duurder 14 DAGEN GRATIS DE STEM Hde 4in1 krant DE STEM rvan u vindt, dat er een kleine gerubriceerde ntie voor geplaatst moet worden? Plaats dat adV6 te" dan beslist in De Stem. Tien tegen een dat uw "^vertentie gelezen wordt. Immers 9 van de 10 lezers en lezeressen pluizen week in week uil StePn Kleintjes "-rubrieken na. Dat zijn elke dag vele °nZ0 tienduizenden Kleintjes-lezers. pSsïe jaargang Kantoren te Breda Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes Hulst Oosterhout - Roosendaai^-^remeuzen^^Vlissingen^^^^LossejTummer^^^^ Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN - Beschermd door een politiecordon en onder hels ka baal heelt staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) gisteren in Vlissingen een nieuw gebouw van de gemeentelijke sociale dienst in gebruik gesteld. Vele tientallen opdringende be togers verstoorden het 'feestelijk' vertoon luidruchtig. Ze uitten er hun onvrede over dat juist de 'slo per van het sociale zekerheidsstel sel' was uitgenodigd om de officiële opening te verrichten. Zowel tijdens de ontvangst van de staatssecretaris bij het stadhuis als tijdens een korte voettocht naar het nieuwe gebouw maakten de demonstranten luidkeels duidelijk het gebeuren als een provocatie te beschouwden. Gemeenteraadsle den van PvdA en klein-links lieten blijken dat ze dezelfde mening wa ren toegedaan. Ze weigerden de opening bij te wonen. De betogers hadden 's ochtends al geprobeerd het nieuwe gebouw te bezetten. Dat mislukte omdat de actie tevoren was uitgelekt. Toen de stoet daarna optrok naar het stadhuis vond men dat ook herme tisch afgesloten. De kleumende actievoerders posteerden zich tenslotte in het voorportaal, dat na anderhalf uur met wat duw en trekwerk door de politie werd ontruimd, 's Middags in het stadhuis gingen het wel komswoord van burgemeester Westerhout en een toespraak van de staatssecretaris voor een be langrijk deel verloren in het la waai dat van buitenaf doordrong. Desalniettemin werd het ope- ningsceremonieel schijnbaar on verstoorbaar afgewerkt. „Ook in Vlissingen", verontschuldigde bur gemeester Westerhout zich, „is voor sommige inkomensgroepen een bepaalde ondergrens bereikt of misschien wel overschreden. Ook hier worden we vrijwel dagelijks geconfronteerd met de consequen ties van de maatschappelijke ont wikkelingen". Ook de staatssecretaris vermeed elke blijk van afkeuring. „Ik stel er prijs op dat men van z'n gevoelens blijk geeft". Hij benadrukte dat de economische situatie en het zeer groot aantal uitkeringsgerechtig den meer dan ooit dwingen om zui nig te zijn. Agenten maken de weg vrij voor staatssecretaris De Graaf. - foto jaap wolterbeek Kleine kruidenier gaat stunten I QARIJS BONN - De linkse terroristen in Frankrijk en West- Duitsland gaan een gezamenlijke Euroqese terreurbeweging vormen. De Westduitse 'Rote Armee' en de Franse 'Action Directe' I hebben dat aangekondigd. In de verklaring wordt gezegd dat I een 'qolitiek-militair front' wordt gevormd met de Navo als be- langrijkste doelwit van aanslagen. Inmiddels heeft de Belgische terreurgroeq CCC laten weten aan die 'samenwerking' mee te willen doen. De CCC, die gisteren nog een bomaanslag qleegde oq een Navo-gebouw in Brussel, I beschouwt zich sinds kort als een onderdeel van de 'Rote Ar- I mee'. CCC richt zijn terreur vooral tegen Navo-vestigingen in l België. Koningin Beatrix heeft gisteren in Zoetermeer het nieuwe ministerie van On derwijs en Wetenschappen geopend. Dat deed ze met het onthullen van een plaquette. Tijdens een rondgang door het gebouw nam de vorstin even plaats achter een beeld scherm. De ministers Deet- man (Onderwijs, rechts) en Winsemius (Volkshuisves ting en Milieu, daarnaast) kijken toe. - fotoanp Van onze redactie binnenland |j®N HAAG - De Haagse I "^nier-commissaris D. H. I aion von Maltzahn gaat op I 'hnelt van Officier van Jus- Ilmr'.B' Vermeulen een ge- I 'kil vooronderzoek in- I en tegen de voormalige I ™s|dent-commissaris dr. J. I 'vries van het Rijn-Schelde- I ,e'0|me-concern. 1 e Vries wordt verdacht I 9 meineed tegenover de I ™'nmentaire enquête-com- Iniit'f ^ie de ondergang van |7 heeft onderzocht. I .voorzitter Van Dijk van die I tau SS'e ^r°k vorig jaar ok- I toii condusie dat er aan- I W en waren dat De Vries 'lover de commissie on- Grote grutten waarheden had verteld. Daar op schakelde hij de j ustitie in. Een meer dan zes uur du rend verhoor door de Haagse politie op 19 november heeft de verdenking tegen De Vries niet kunnen wegnemen. De politie heeft ook andere perso nen verhoord. De Vries, vanaf 1971 presi dent-commissaris van RSV, deed de parlementaire enque- te-commissie half oktober een boekje open over zijn declara ties. Zo bleek hij jaarlijks vele tonnen te hebben uitgegeven aan 'zakelijke' vluchten, waarbij de commissie echter de nodige vraagtekens plaat ste. De Vries zei ook tegen de commissie dat regeringswaar nemer Molkenboer daarvan op de hoogte was, maar die sprak dat onder ede tegen. De Vries declareerde zijn vliegkosten niet alleen uit de losse pols bij RSV maar liet ze voor een deel ook nog eens uit betalen door zijn andere werkgever, Bredero in Utrecht, waar De Vries tot 1977 president-directeur was. Volgens De Vries heeft hij in 1978 een eindafrekening voor Bredero opgemaakt en daarbij 6,5 ton aan de bouwon derneming overgemaakt. Maar Bredero zelf en de exter ne accountants hebben dat be drag nergens h\ de boeken kunnen terugvinden. Ook wat betreft de kantoor kosten die De Vries declareer de zijn twijfels gerezen. De Vries hield gratis kantoor bij Bredero en genoot daar naar eigen zeggen bijzonder aange name faciliteiten. Een secreta resse, een butler en een chauf feur werden door Bredero be taald. Schippers, een jachtop ziener en een tuinknecht (ten behoeve van zijn landgoed op een Schots eiland) stonden ook op de loonlijst bij Bredero, maar die kosten werden, zegt hij, aan hem doorberekend. Voor de commissie zei De Vries dat hij deze mensen, die vaak alleen voor RSV aan de slag waren, in de loop der ja ren uit eigen zak extra loon heeft betaald. Toen De Vries in 1982 bij RSV vertrok decla reerde hij voor die 'diensten' 480.000 gulden, precies het be drag dat het noodlijdende scheepsbouwconcern nog van hem tegoed had. Maar zijn werknemers kunnen zich geen van allen iets herinneren over extra betalingen. Overigens is de Officier van Justitie niet geinteresseerd in de vraag of De Vries met zijn declaraties gezwendeld heeft. Het gaat hem om de vraag of De Vries onwaarheden heeft gesproken en dus moet wor den vervolgd wegens meifieed. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - Een groep zelfstandige kruide niers ontketent volgende week een prijzenoor log. Gedurende vijf weken brengen ze steeds vijf artike len van een bekend merk ver onder de minimumprijs aan de klant. Het voordeel voor de consument zal va riëren van enkele dubbeltjes tot een gulden per arti kel. De Consumentenbond juicht de aanval van de groep krui deniers op de bodemprijzen toe, al waarschuwt een woord voerder wel voor onoverzich telijke prijzen. Zes Bredase leden van de Super Club zijn bereid groot handelaren als Albada/Jel- gersma de oorlog te verklaren. Enkele kruideniers overwegen hun goederen desnoods bij de concurrent in te kopen. „Het moet maar eens afgelopen zijn met het idee dat de kleine jon gens niet mee kunnen in lage prijzen. Wij gaan hoe dan ook onder die bodemprijzen", al dus een van de kruideniers. DEN HAAG - Ook de voorge nomen korting van het zieken geld per 1 april zal waar schijnlijk pas op een later tijdstip kunnen worden door gevoerd. Volgens de Sociale Verzeke ringsraad is de tijd die nog tot de voorgenomen datum van invoering rest te kort is om de kabinetsplannen goed te kun nen voorbereiden. Het kabinet wilde het zie kengeld per 1 april aanstaande van 80 naar 75 procent verla gen en per 1 juli van 75 naar 70 procent. In Vlissingen liet staatsse cretaris De Graaf (Sociale Za ken) gisteren weten dat de de regeling voor voordeurdelers 'binnenkort' van kracht wor den. Volgens deze regeling krijgen bijstandstrekkers die woonkosten samen delen, slechts 60 procent inplaats van 70 procent van het minimum loon. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het tele foonverkeer in Nederland heeft gisteren hinder onder vonden van het uitvallen van een straalverbinding tussen Rotterdam en Lopik. Met het wegvallen van de verbinding, gistermiddag om streeks half vijf, werd het aantal verbindingswegen ge reduceerd. Als gevolg daarvan werd het, ook in het telefoondistrict Breda (West-Brabant en Zee land), veelal moeilijk om in terlokaal te telefoneren. Over de oorzaak van het de fect is nog niets bekend. Het defect aan de straalverbinding kon gisteravond weer worden gerepareerd. Het gaat hier om de zoge naamde Super Club, waarbij 199 kleine kruideniers zijn aangesloten. Ze hebben be zwaar tegen de bodemprijzen die voor merkartikelen gelden. Het grootwinkelbedrijf om zeilt die minimumprijs door met eigen, goedkope merken te stunten. Volgende week wordt be gonnen met vijf bekende mer ken koffie, wasmiddel, rijst, appelsap en afwasmiddel. Ze hebben die artikelen al extra ingekocht om te voorkomen dat de groothandel hun actie dwarsboomt. De groothandel Albada/Jel- gersma heeft al aangekondigd de levering aan actievoerende winkeliers te zullen staken. Het Vakcentrum, de organi satie van levensmiddelenwin keliers, heeft een dringend be roep op de Super Club gedaan niet tot stunten over te gaan. Dat zou volgens een woord voerder ten koste van de win kelier èn de consument gaan. Volgens hem zal de actie schipbreuk leiden. Hij wijst op de aanval die Edah vorig jaar op de bodemprijzen heeft ge lanceerd maar die bij het uit blijven van reacties in de branche mislukte. De grootwinkelbedrijven reageren nogal lakoniek. Ahold laat weten niet onder de indruk te zijn. En directeur J. van den Broek van het gelijk namige winkelbedrijf neemt ook een afwachtende houding aan. BRASILIA - De kandidaat van de oppositie, Almeida Ne ves, is tot nieuwe president van Brazilië gekozen. Hij kreeg 480 stemmen van het kiescollege tegen 180 voor de kandidaat van de aan de macht zijnde militairen, Paulo Maluf. Neves, een liberaal-conser vatieve politicus, maakte voor de militaire coup in 1964 twee maal deel uit van de regering. Neves wordt op 15 maart ge- installeerd als opvolger van de huidige president Figuthedo. Hij werd gekozen met de steun van een deel van de regerende democratisch-sociale PDS. Tot vice-president is gekozen het dissidente PDS-lid Jose Sar- ney. Profiel Neves op pagina 2 Van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Nederlandse regering ziet in het Belgische be sluit de plaatsing van kruisraketten uit te stellen, geen enkele reden het Nederlandse rakettenbesluit terug te draaien. Dat heeft minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) gis teravond in Peking laten weten. Hij is daar op bezoek. De hervatting van het Geneefse overleg tussen Amerika en de Sovjet-Unie is volgens de bewindsman ook geen reden het Ne derlandse standpunt te herzien. Kort samengevat komt dat er op neer dat Nederland in no vember van dit jaar besluit de raketten te plaatsen als de Sov jet-Unie op dat moment meer dan 378 SS-20-raketten operatio neel heeft. Is er tegen die tijd een Sovjet-Amerikaans akkoord dat voorziet in minder Euroraketten aan beide zijden, zal Ne derland zijn aandeel daarin nemen en minder dan 48 raketten op de basis Woensdrecht plaatsen. Freggels, Gremlins, E.T., Sesamstraat, The Dark Crystal, Spitting Image, The Never Ending Story, de buitenaardse wezens uit de Star Wars-serie. Poppen maken het helemaal. Maar het begon natuurlijk allemaal met de Muppets van Jim Henson. Zie pagina Gids Nu wé op hel stoepjl den w^ termui net zi kunne\ Enkelt ons vol overgave schoonkrabben voor de buitendeui a vergeten da (gewoon in hui goed lelijke ong gebeuren, tips op de pagina EXTRA OP WOENSDAG HET Philips-concern heeft volgens de Haagse Post de belastingen ontdoken. Het deed dat via geheime con structies, verzwegen deelne mingen in concurrerende bedrijven en een eigen be drijf op de Bermuda's. Zie pagina 3. Van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Een liter die selolie wordt morgen weer twee cent duurder. De meest voorkomende prijs aan zelftankstations wordt dan 128,8 cent per liter. De prijsverhoging is het ge volg van de duurder wordende dollar en de stijging van de olieprijzen op de vrije markt. (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Bij de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij kunnen de verhoudingen tussen de Raad van Bestuur en de personeelsorganen weer ge normaliseerd worden. De Raad van Bestuur is te ruggekomen op het besluit om met ingang van dit jaar weer het salarisbeleid van de rijks overheid te gaan volgen. Daarmee is het PZEM-bestuur tegemoet gekomen aan de be langrijkste eis die vakbonden en personeelsvertegenwoordi- gers in een ultimatum hadden neergelegd. Het PZEM-bestuur kreeg de personeelsorganen in de nek toen het begin december - zon der voorafgaande raadpleging van het georganiseerd overleg - besloot om weer af te stap pen van de zogenaamde WEB- cao, een collectieve arbeids overeenkomst zoals die wordt gehanteerd door vrijwel alle andere energiebedrijven. De personeelsvertegen woordiging binnen het geor ganiseerd overleg zegde het vertrouwen in het bestuur op en verbrak alle contacten. De dienstcommissies staakten het overleg met de directie en de vakbonden stelden het bestuur een ultimatum, waarin acties werden aangekondigd wan neer niet zou worden terugge komen op het besluit. Niet alleen financiële rede nen waren inzet van het con flict, maar vooral de vrees van het personeel dat de PZEM zich als fusiepartner voor an dere energiebedrijven uit de markt aan het prijzen was. Het PZEM-bestuur liet de vakbonden gisteren weten dat het gewraakte besluit'slechts moet worden beschouwd als een 'beleidsvoornemen'. Een definitieve beslissing daarover zal worden uitgesteld tot 1 april. Tot die datum zal men met de WEB-cao in de pas blijyen lopen. Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aan melden en de pen zal u worden, toegestuurd. I"NIEUWE ABONNEE Naam en voorletters: Adres: Postcode: I Woonplaats: Betaling 66,30/kwartaal 22,97/maand DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z'N KRANT Datum van aanmelding: Naam: Adres: I Postcode: Woonplaats: IDeze bon in een open enveloppe, zonder postzegel, sturen naar: De Stem, Antwoordnr. 112,4800 VB BREDA, pellen kan ook: 076-236911. UNjjÈêé

de Stem | 1985 | | pagina 1