'Ik wil geen vedette zijn' FORMULE 1-RACE IN ROME BILJARTSPORT KOST WILLY STEURES HANDENVOL GELD Jolanda de Rover: 14 JANUAR11985 PAGINA SPORT 5 Regioduels De Kreeft uitgesteld Bosland-dames kloppen leider T2 PAGINA Heyndrickx 1 3-0 (is..,, 15-13), Old Tuffy's-vv H,,i 2 (10-15, 7-15,15-8). TwS18!1 Ambulo-Solmar SV jfi (15-11, 16-18, 15-1), Morres 1-2 (7-15,15-7 6-R, 20W- Fassaert-Solmar SV 4i',c7C (15-3,15-12,15-5), CVC 3'« Brandax 0-3 (6-15 13 Derde klas: Rijk-Luctör n^15>' 15, 11-15, 4-15), OrthoMnv,"' Heyndrickx 2 3-0 (15.10 ?:»V 15-9). Dames eerste klL15,;11' Damme-Lybeert/Verstralt 5r' 2 (13-15, 16-14, H-15U&!1 Morres 1 2-1 (2-15 17 1? .^2. Tweede klas: Solmar SV ai"61 Proprijsstop 3-0 (15-0 15 sVi0?- Derde klas: VaA de Si5'5» VV Hulst 3 1-2 (12-lsflÏSfjj; IOK tra- I Het 1 een likte jTa- *Bok jig te leker J nog |uwe de |15-6, ken- I sets At- J pas, ■rook Katte Wijk i At- Toch ■aar pen. 1:6-15, ioe- lioge- Eerrit let de pver- dwin feluk- Jiitde Ivoor, )nder prage naar niet MAANDAG let is allemaal ze betrekkelijk' HXJLST - De wedstrijden die voor vanavond (maandag) waren vastge. steld voor de regionale Zeeuwsch-Vlaamse zaal- voetbalcompetitie in Hulst zijn uitgesteld. Dit in verband met het over lijden van Nico Nagi- zaam uit Hulst, die jaren lang bestuurslid van de HuZaVo in Hulst is ge weest en het laatste jaar als coach fungeerde van De Kreeft, de Hulsterse zaalvoetbalploeg die in de regionale competitie acteert. Ook de wedstrijd Wa pen van Axel-De Kreeft, die op het programma stond voor woensdag avond in de Axelse sport hal 't Sportuus is in ver band met het overlijden van Nagtzaam uitgesteld. Van onze sportmedewerkn HULST - De spanning in 1 top van het damesvoetba: sement in de HuZaVo is c het verlies van leider terug. Met name de winst van land op koploper Repro een verrassing. De zege kwal tot stand door doelpunten vaij Petra Serraerens en Marin Meyer voor Bosland. Uitslagen eerste klas: Disco Vervaet 1-3, BLZ/Bilderbeek-De kei 2 0-14, Klaus/Napoleon-Capp 2-1, Vervaet-De Snor 3-0, Goo BLZ/Bilderbeek 9-1. Tweede - Klaus/Napoleon 2-PZS 1-7, Necta| mann-De Meerpaal 6-0. Dames: Rep: Bosland 1-2, De Vliegere-Ko Jansen 0- AZWZ-Disco Love 3-0, Napoleon/Kiaus Van Jole/Anthonis 4-1, stad Neckermann 3-3. Stand eerste klas: Klaus/Napc 11-19, Goossens 11-17, De Smicke! 1MJ1 Vervaet 11-12, De Snor 11-11, CappenJII 11-10, Spitters Sport 11-8, Disco Loveil-I 8, Biesbroeck 10-7, BLZ/Bilderbeek M" Tweede klas: Neckermann 10-23, Ta Movies 10-22, Walhout/De Visser 10-tJ PZS 10-15, Witte Huis 10-12, GTI Ml Shing Garden 10-10, De Meerpaal 1' Klaus Napoleon 2 9-4, Van Putte/Ra" 10-3. Dames: Repro 11-24, NapolM Klaus 11-23, De Vliegere 11-20, Stads!' berg 11-14, AZWZ 11-13, Neckermann !:j 11, Van Jole/Anthonis 11-7, Ko Jar 11-7, Bosland 11-6, Disco Love 11-5. ^kele weken geleden werd Willy Steures in Gemert voor de derde maai in zijn carrière nationaal kampioen. En opnieuw in het ankerkader 71/2, zijn favoriete spalsoort. Opvallend daarbij is dat de Nijmeegse biljarter ook de twee voorgaande titels behaalde met een tussenpoos van zes jaar (1972 en 1978). Een toevalligheid natuurlijk, maar het geeft wel aan dat Willy Steures niet elk jaar in staat is om te t'lammen. Wanneer hij aan een Nederlands kampioenschap deelneemt, dan staat hij altijd wel zijn mannetje en is hij goed voor een stunt, maar een 'super star' is Willy Steures zeker niet. Hij heeft ook niet de intentie dat te willen zijn. Hij heeft geen tijd en zin om elke bug enkele uren achtereen trainingsarbeid te verrichten, zoals mannen als Jan Arnouts, Hans Vultink en Jos Bongers dat wél doen. Willy Steures is een vreemde eend in de bijt. Aan onze verslaggever legt hij uit dat hij door dé jaren heen het betrekkelijke van de biljartsport heeft leren inzien. Het gezin en het werk genieten bij hem duidelijk de voorkeur. Door Gerard Hachmang k'IJMEGEN - Willy Steures neemt in het bonte vaderlandse biljartge- Izeischap een heel speciale plaats in. Terwijl veel van zijn collega's enkele uren per dag de nodige kilometers rond de «roene tafel afleggen, moet hij zich noodgedwongen beperken. Het klinkt misschien raar", Jt Willy Steures, „maar ik [Sn niet meer dan twee keer jzo'n drie kwartier per week en het weekeinde zo af en toe n uurtje. Ik heb gewoon niet Leer tijd. Ik maak lange da gen en wanneer ik 's avonds 'om half zeven thuiskom, dan eft het gezin ook recht op Me. Ik vind het bijvoorbeeld heerlijk om met de kleine wat te spelen of een stuk te gaan fietsen". ,Voor het toernooi in Ge- lert heb ik twee weken geen |keu aangeraakt. Alleen de ivond voor het kampioen- top heb ik nog een drieban- [denpartij gespeeld. En toch melde ik dat ik een goed toer- looi zou gaan spelen. Ik zei dak voordat ik vertrok nog mijn vrouw: ik ga ge- raon die titel pakken. Nor- taal gesproken maak ik me Ivoor een toernooi nooit echt druk. Ik zie wel waar het op uitdraait. Maar nu was ik er [toch al een paar weken geeste lijk mee bezig". „Omdat ik in een poule was Ingedeeld, die er op papier wat onder sterk uitzag, rekende ik er zeker op de finalegroep te dien halen. Maar door het /egvallen van Jan Arnouts [kwam ik plotseling in de poule erecht met Hans Vultink en los Bongers. Dat was eigenlijk 'est balen. Maar toen ik de rrste de beste partij van Bon ders won, gaf me dat een enor- |me kick. Het toernooi kon niet leerstuk". En dat zou later ook blijken, log voor de laatste seance west worden afgewerkt, kon Willy Steures al de felicitaties ontvangst nemen. En hij tigde en passant ook nog ?n nieuw Nederlands record loor het moyenne van 53.84 (Vultink) op te vijzelen naar 55.55. Een nieuwe hoogtepunt dus in de loopbaan van Willy Steures. Maar lang wil hij er beslist niet bij stil blijven staan. „Ach, het is allemaal zo betrekkelijk", zegt hij. „Zo'n titel is natuurlijk best leuk. Maar na de huldiging is het voorbij en de dag erop moest ik gewoon weer om kwart over zes op om naar mijn werk te gaan. En wanneer je dit soort dingen meemaakt, dan leer je de sport wel te relative ren". „Het biljarten is een leuke hobby, maar het levert je geen stuiver op. Laat ik het sterker zeggen: het kost me alleen maar veel geld. Als je een tijd aan de top wil blijven mee draaien, dan moet je toch re gelmatig trainen. Omdat ik geen zin heb om naar een café te gaan, heb ik zelf een biljart op zolder staan. Maar om dat te realiseren, moesten we wel verhuizen naar een duurdere woning. We hebben zes jaar gezocht naar een huis met een bovenverdieping die zo groot was dat ik er met gemak een wedstrijdttafel kon plaatsen". De 'biljartzaal' waarover Willy Steures beschikt, mag gezien worden. Werkelijk een fantastische ruimte met een schitterend snel lopend biljart, voorzien van originele ver lichting. Kortom, een snoepje voor elke biljartliefhebber. „Maar ja, ook dat kost heel wat centjes", reageert de 34- jarige systeem-ontwerper van een computerbedrijf. „Denk alleen maar eens aan de stroom. Dat is toch gauw zo'n veertig gulden in de maand". Ondanks het kostenaspect zal de evenwichtige biljarter uit Nijmegen zijn geliefde sport de komende tijd trouw blijven. En dat in tegenstelling tot enkele jaren geleden, toen hij abrupt stopte met biljar ten. „Ik heb altijd mijn maat schappelijke carrière voor la ten gaan. Op een gegeven mo ment was het noodzakelijk om te gaan studeren en toen heb ik drie jaar werkelijk niets ge daan. Toen ik daarna weet wat meer vrije tijd kreeg, ben ik weer aan de slag gegaan. En toen bleek dat ik nauwelijks achterop was geraakt. Ik denk dat dat te maken heeft met ean bepaalde klasse en erva ring. Alleen mis je natuurlijk wat ritme, maar dat was snel bijgespijkerd". Willy Steures is een school voorbeeld van een rustige bil jarter. Niet dat deze sport nu bol staat van emotie, maar de Nijmegenaar zal zich nooit vergalopperen. „Ik voel me daar ook het best bij", bekent hij. „Jan Arnouts is een jon gen, die zich nog wel eens kan laten gaan. Maar dan zie je toch dat zoiets ten koste gaat van zijn spel. Niet dat het al tijd zo gemakkelijk is je in te houden. Zeker niet. Maar als je dat niet kunt, dan heeft dat altijd concentratie-verlies tot gevolg. Het vervelende van de biljartsport is, dat je veelal machteloos bent als je op de stoel zit. In de voetballerij kun je bij balverlies alles op alles zetten om de bal terug te vero veren. Maar bij het biljarten moet je wachten op de fout van de tegenstander, voordat je weer punten kunt maken. Dat is wel wel eens frustre rend". Uitspattingen zul je bij bil jarters zelden aantreffen. Wanneer iemand een titel ver overt, dan wil hij nog wel eens zijn keu in de lucht steken, Willy Steures: „Het biljarten is een leuke hobby, maar het levert je geen stuiver op". - foto paul dijkstra maar dat is op zich al een uni cum. Nederlandse biljarters begroeten een titel over het al gemeen laconiek, vrijwel zon der emotie. Terwijl sport en emotie toch hand in hand gaan. Misschien dat daarom het biljarten ook niet zo popu lair is, terwijl er toch weinig mannen zijn, die nog nooit een partijtje hebben gespeeld in het café. „Ik denk dat de afnemende interesse vooral te maken heeft met het feit, dat andere hobbies de overhand hebben gekregen", oordeelt Willy Steures. „Je hebt de tijd gehad van het trimmen. Iedereen moest aan beweging gaan doen en dan denk je op de eer ste plaats niet aan het biljar ten. Dat de toernooien door gaans niet al te druk bezocht worden, komt omdat de ka- derspelen voor de leek niet zo aantrekkelijk zijn. De mensen komen vooral af op bandsto ten, driebanden en kunststo- ten. Daar is spektakel te ver wachten". In professionalisering van de biljartsport ziet Willy Steu res weinig heil. „Ik denk niet dat de markt daar rijp voor is. Je bent in zo'n geval toch af hankelijk van sponsors en die staan niet te trappelen om geld in het biljarten te stop pen. Echte televisiesporten zijn daarvoor veel geschikter". „Er zijn maar weinig spelers die werkelijk van hun sport kunnen profiteren. Ik denk dat je dan toch in de horeca- sector terechtkomt. Een goed voorbeeld is Raymond Ceule- mans, maar dat is een uitzon dering. Hij is dan ook een ech te persoonlijkheid. Hij straalt iets uit. Het is geen toeval dat juist hij in een televisiespotje te zien is en niet iemand an ders". Hoewel Willy Steures de kaderspelen voorlopig nog wel trouw zal blijven, overweegt hij op langere termijn zich te gaan toeleggen op het kunst stoten. „Dat ligt me wel. Dat heb ik met het ankerkader 71/2 ook. Dat is niet zo'n gepier op de lijnen, het is allemaal wat ruimer. Dan voel ik me op mijn gemak. Maar het nadeel van één spelsoort beoefenen is wel dat je erg eenzijdig bezig bent. Ik hoorde de afgelopen dagen van Jean Bessems, die zich in het kunststoten heeft gespecialiseerd, dat hij weer van plan is zich in te schrijven voor de kaderspelen. Zo zie je maar weer. Bovendien, als ik op mijn biljart op zolder alleen maar ga kunststoten, kost me dat zeker een laken in de maand. En dat gaat me na tuurlijk wel wat te ver". Hezen veor Caesar ef centen ROME (RTR) - Alle wegen leiden naar Rome. Dat is het probleem, waarmee de organisatoren van de Formule 1-race kampen, die ko mend seizoen in de Italiaanse hoofdstad zou moeten worden ge houden. Ironisch genoeg maakten de bedenkers hun plan bekend op het moment, dat Rome aan het bijkomen was van de ergste verkeerschaos, die de stad sinds jaren had beleefd. ,i ~n Starlift. Het blok van Starlift W - foto ww w EUo de Angelis: „Ik ben uit principe tegen racen tussen huizen". """"UHHiiiiiiiiiimiiiii Eén van de grootste voor standers van de Formule 1- wedstrijd, die zou moeten meetellen voor het Grand Prix-klassement, is burge meester Ugo Vetere. „Met de race steken we onze nek uit", weet Vetere. „maar het is een unieke kans de jonge mensen in onze stad spekta kel te bieden. Het organisa tie-comité heeft me verze kerd dat de hinder voor het stadsverkeer tot een mini mum wordt beperkt". Tot de grootste tegenstan ders van het evenement - naast die van Imola en Mon- za de derde Italiaanse For mule 1-race - behoort de in Rome geboren coureur Elio de Angelis. „Julius Caesar zou zich in zijn graf om draaien als ie ervan zou ho ren. Trouwens, ik ben uit principe tegen racen tussen huizen". Ook Altieri Spinel- li, namens de regering ver antwoordelijk voor histori sche monumenten, en diver se natuurverenigingen ke ren zich tegen de wedstrijd. De Angelis' collega en stadgenoot Andrea de Cesa- ris is net als de Italiaanse Automobiel Club groot voorstander. „De strijd tus sen de zwaarste wagens kan de autosport populariseren", zegt De Cesaris. „En wat de moeilijke en gevaarlijke si tuaties betreft: er zullen heus wel voldoende veilig heidsgaranties zijn voor coureurs en publiek". De Cesaris voelt zich ge sterkt door het verwachte aantal toeschouwers: 200.000, twee keer zo veel als op Imola of Monza. Volgens de Automobiel Club brengen publiek en sponsors 4,6 mil joen dollar (ruim 16 miljoen gulden) op. De kosten bedra gen 'slechts' 3,4 miljoen dol lar (bijna 12 miljoen gulden). Bijna de helft daarvan is be stemd voor de noodzakelijke verbetering van het wegdek. Het 3,7 kilometer lange parkoers ligt middenin Eur, de door Mussolini's architec ten geschapen wijk met als hart een permanent exposi tiecentrum. De zes-baans Columbus-hoofdstraat is in de huidige staat niet bestand tegen het geweld van de Formule 1-wagens. Om de nodige voorbereidingen te kunnen treffen, willen de organisatoren de buurt rond het parkoers enkele dagen voor de race, die 13 oktober van dit jaar moet plaatsvin den, afsluiten. Tegenstanders van de Grand Prix-strijd beweren, dat een groot aantal strui ken en bomen moet verdwij nen en dat de gebouwen schade zullen lijden. „Ik hou van sport, maar kan niet toestaan dat brullende wa gens door de stad scheuren", stelt regeringscommissaris Spinelli. „Ik zal me met hand en tand verzetten te gen elke poging de prachtige omgeving schade te berok kenen". Voorstanders duiken de geschiedenis in en wijzen op de autorace, die in 1948 in Rome werd gehouden. „Toen ging toch ook alles goed". De topsnelheid van de wagens was toen overigens nog niet half zo hoog als de 300 kilo meter per uur, die de auto's nu kunnen bereiken. Burgervader Vetere heeft inmiddels geprobeerd beide kampen te verzoenen door een beroep te doen op het Italiaanse nationaliteitsge voel. „De kans is groot dat de geweldige autobouwer Enzo Ferrari zal besluiten zijn afkeer van Rome te overwinnen als we de race laten doorgaan. Hij is name lijk van plan te komen kij ken". Illllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllljllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^^ Door Hans Braat AMSTELVEEN - Een vader landse vedette a la Ada Kok zal Jolanda de Rover nimmer worden. De Amstelveense mag dan Olympisch goud op de 200 me ter rugslag in de wacht heb ben gesleept, het komt niet in haar hoofd op dat publicitair of geldelijk uit te buiten, zoals inmiddels in de atletiekwereld niet meer dan normaal is. De 21-jarige, gevraagd hoe zij het heeft ervaren om tij dens het grootste sportevene ment ter wereld de hoogste plaats op het ereplatform te mogen betreden, levert slechts als respons: „Ontzettend leuk en een beloning voor alle in spanningen". Het tekent het karakter van Jolanda de Rover ten voeten uit. Voor de zwemsport heeft ze (bijna) alles over. Van daar bij horende revenuen heeft ze amper vernomen, of ze wil er niet van horen. „Zwemmen en presteren vind ik leuk. Daar wil ook al les voor doen, maar het ligt nu eenmaal niet in mijn aard om winkels en dergelijke te gaan openen. Toen ik na de Olympi sche Spelen terugkeerde in Nederland, zijn er wel enige telefoontjes geweest, maar ik zie me al in Limburg of Zee land lintjes doorknippen. Mij in ieder geval niet gezien". Het typeert de Amstelveen se. Sport en school blijken het leven van de prille twen te be heersen. „Voor andere zaken heb ik gewoon geen tijd. Het deert me trouwens ook nau welijks. Ik ben gelukkig met het leventje dat ik nu leid. Eenzijdig is het ook niet be paald te noemen. Ik zie veel van de wereld. In vergelijking met een groot aantal leeftijds genoten verkeer ik zelfs in een bevoorrechte positie. Neem bijvoorbeeld de Olympische Spelen. De eerste week was het in de States natuurlijk flink aanpakken, maar ver volgens kwam er nog een week, waarin we konden gaan en staan waar we wilden. Toch een aardige kans niet waar? Dankzij de zwemsport heb' ik zo'n beetje de.hele we reld kunnen zien en hoeveel mensen kunnen mij dat na zeggen". Hoewel Jolanda de Rover zich tevreden toont over haar verrichtingen tijdens de Zo merspelen, goud en brons vor men daar ook een acceptabele reden voor, op een onbewaakt ogenblik laat zij zich toch ont vallen, dat het 'wat vreemd overkomt' dat de schijnwerper steeds gericht is gebleven op het duo Annemarie Verstap pen en Conny van Bentum. En juist dit paar maakte de hoog gespannen verwachtingen niet waar. Jolanda de Rover: „Niet dat ik enige jaloezie koester, maar het is toch tamelijk eigenaar dig, dat de Olympische kam pioene een half jaar later al weer vergeten is, terwijl de tweestrijd Van Bentum-Ver stappen continu de aandacht blijft opeisen". De Atheneum-leerlinge haast zich vervolgens om daar lachend aan toe te voegen dat zij zich beslist niet ongewaar- deerd voelt. „Het ligt ook een beetje aan mijn specialiteit, de rugslag. In Nederland heb ik weinig last van echte concur rentie. Bij Conny en Annema rie is het altijd maar weer af wachten wie er gaat winnen. Dat maakt het voor de buiten stander direct een stuk span nender". Een relativerende opmer king, kenmerkend voor de Amstelveense. Zij wil niet slechts tot topprestaties in het water komen, maar daarnaast ook nog gezien zijn bij haar ploeggenoten. „Tja, moeilijk heden maak ik nooit. Met bij na iedereen uit de selectie kan ik goed opschieten en ik zou het ook niet anders willen". „De opvolging van Sitters door Ruud Beele is voor mij ook nimmer een punt van dis cussie geweest. Beiden hadden het beste met me voor, dus waarom zou ik dan stennis maken. Trouwens de clubtrai ner is in mijn ogen een stuk gewichtiger. Bert Sitters zag ik een of twee keer in de maand, mijn clubcoach zie ik bijna dagelijks". Een nuchtere constatering, maar de Noordhollandse doet dan ook weinig moeite om te beantwoorden aan het stereo type beeld, dat men van de Nederlandse zwemster heeft. Chloorblond haar, maar zon der brede schouderpartijen. Krachttrainingen, in het oost- blok vrij gebruikelijk, staan dan ook niet genoteerd in haar agenda. Met haar dagelijkse gang naar het zwembad hou den de voorbereidingen op de grote toernooien zo ongeveer wel op. „Het enige verschil met een paar jaar geleden is, dat ik meer aan duurtraining ben gaan doen. Het resultaat was direkt merkbaar. Jarenlang leek ik vastgeroest op 1.04 min. op de 100 en 2.10 min. op de 200 meter, dit jaar dook ik daar telkens gemiddeld twee secon den onder. Bij die nieuwe trai- ningsopzet heb ik dus duide lijk baat gehad: het heeft me in ieder geval een gouden plak opgeleverd". Een medaille waar de 21-ja- rige trots op zegt te zijn, hoe wel er voor het brok edelme taal nog steeds een passende plaats moet worden gezocht. „Het wegblijven van de oost- bloklanden doet weinig aan mijn prestatie af. Wanneer zij tijdens de Vriendschapspelen onder mijn tijd waren gedo- •ken, had dat iets anders gele gen, maar nu kan ik mij als een echte kampioene beschou wen". Zonder enige opsmuk ko men de woorden uit de mond van Jolanda de Rover. Trots op haar verrichting is de Am stelveense 'slechts kort ge weest. Dat is verleden, maar de toekomst boeit. De wed strijden als zodanig dan, want de Olympisch kampioene denkt er niet aan om via ne- ven-aktiviteiten de zwemsport ook bij het publiek bekender te maken. Jolanda de Rove „Als kijksport heb ik het 7 wemmen ook niet hoog op i lijn lijst staan. Wat is er nu spectacu lair aan 'baantjestrekken'? In het verleden is dat voor de po pulariteit niet zo relevant ge bleken. Schaatsen is per slot van rekening ook niet veel meer dan rondjes draaien. Toch spreekt die sport de meeste mensen wel aan. De schaatssport heeft altijd ido len gehad, zoals Ard en Kees- sie. Door onze verrichtingen tijdens de Olympische Spelen zijn wij dat ook geweest, maar niet langer dan één week. Ver volgens raakte iedereen weer in de vergetelheid. Niet hele maal onbegrijpelijk, want ik zelf heb er niets voor gedaan om a la Verkerk of Geesink een volksidool te worden". „Dat zou ik ook niet willen. Zwemmen en de school zijn de hoofdbestanddelen van mijn leven. Populariteit, ach wat koop ik daar voor. Of beter ge zegd: wat zou ik ermee denken te kunnen kopen? Niets, geloof ik, daarom houd ik het op zwemmen en presteren. Van daar dat ik, in tegenstelling tot een aantal heren, beslist nog niet aan stoppen denk. Bij de EK wil ik bewijzen nog steeds tot de wereldtop te behoren". j|' Jolanda de Rover: „Het wegblijven van de Oostbloklanden doet weinig aan mijn prestatie af'. - fotoanp

de Stem | 1985 | | pagina 13