itsland PERZEN- OPRUIMING Daniels perzen ÜEPSP Getuigen ABP-zaak op Jersey gehoord 'Nitraat kan uit drinkwater Vrouwen op wacht Van den Broek: 1 juni-besluit recht overeind Spoorwegen 'puinhoop' Jacht gedeeltelijk verboden Rij-examens afgelast Piraten uit de lucht Stroom niet duurder Vervoer gevaarlijke stoffen verboden DE STEM COMMENTAAR Lange weg Nu tijdelijk met écht voordeel van 10 tot 25% PAGINA? t NS teveel S ft DONDERDAG 10 JANUAR11985 1 BINNENLAND Kou en sneeuw stagneren 'Vakantie '85' PERSONEEL REDT BEDRIJF ADM: Peruaanse kruiser komt naar Nederland T5 mét gewelddadige acties scistische gezicht te to- ve jongens van het fas- -mbarderen", zei Ulrike -scenario zou dat fascis- olgens worden wegge- utie van de arbeidersbe- el de RAF juist bij de it een vleugje sympathie e terroristen met bloedig ke ernst hun doelen na- slechts dat de bevoegd erden uitgebreid en dat enomen die het aanstel de overheid verbiedt. k dat de inmiddels wat \F-ideologie ook nu nog kracht uitoefent dat de eeft kunnen herstellen. sympathisanten waar de is de laatste jaren zeker zegt Prechtel. Over de uwe toeloop naar de RAF ist worden. Vast staat dat ieuwe leden, net als vroe- nmilieu recruteren. Als in kringen weer een zekere VF gegroeid is, dan is die rzaakt door de staat. De F-processen zijn gevoerd, leerde opsluiting van ter- in gematigde kringen in rotest uitgelokt. n en ontkoppelen van de nen mislukt of gaat pas moeizame ingrepen. Het rt nog tot eind van dit r, voor ook de oudere In- ity- en stoptreinen van pelingsverwarming zijn rzien. Maar het vervan- van de problematische uifdeuren in het oudere terieel voor uitslaande ren, dat zit er niet in. n feite, zo geeft de NS- ordvoerder toe, wordt al- g niet meer volgens het -rboekje gereden. De on eer 5% van de treinen die valt (200 van de 4000) heb- een enorme invloed, inen komen te laat voor- en, zijn voller, hebben ~r tijd nodig om de men- in- en uit te laten stap- kunnen niet ontkoppé- er moet dus vaker over stapt worden: bij een lan- e rit lopen de vertragin- dus enorm op, tot wel en. Ditmaal komen de le- darisch rampzalige tjes in de noordelijke pro- cies er het best af: vertra gen van maximaal een nuut of 5. De Intercityver- dingen kenden gisteren tragingen van een kwar- r tot een half uur per tra- t. De NS put er schrale troost dat het nu overal in ropa hommeles is. Landen Italië zijn nauwelijks orbereid op harde winters, aar loopt dus nu helemaél lies uit de klauw. „Een land s Rusland pakt dat handi- ir aan. Daar hebben ze het de winter niet over de sin van 10.30 uur, maar 'er de trein van 8 januari." T28 PAGINA 3 Vervolg van pagina 1 BREDA ROOSENDAAL - Het treinverkeer is gisteren door nieuwe sneeuwval op tal van plaatsen ontwricht. Hier en daar was sprake van een ware 'puinhoop'. In Roosendaal was de dag begonnen met een totale ontredde- rjng. De lijn naar Zeeland kwam pas laat op gang. Veel treinen vielen uit. Treinen naar België reden vanuit Roosendaal tot Es- sen, want in België lag het treinverkeer zo goed als plat. pe NS moeten steeds meer treinen aan de kant laten staan wegens mankementen. Gisteravond stonden er 120 defecte trei nen in de werkplaatsen en reden er 160 nog rond met kleine mankementen. De NS beschikken over totaal 2.000 treinen. De problemen worden nog vergroot door een ongekend groot reizigersaanbod. Op een aantal trajecten moesten bussen wor den ingezet. Op andere trajecten, zoals Roosendaal-Vlissingen, wordt de dienst uitgedund. Van ome redactie binnenland DEN HAAG - Minister Braks (Landbouw) heeft in verband met de extreme weersomstandigheden besloten de jacht op water wild, fazantehanen en houtsnippen met ingang van morgen te verbieden. Als de kou aanhoudt zal de bewindsman bezien of de sluiting van de jacht gedurende het lopende jachtseizoen moet worden gehandhaafd. De jacht op ander klein wild zoals hazen, fazantehennen en patrijzen is al sinds 31 december 1984 gesloten. Inmiddels heeft het Kamerlid Tommei (D'66) er bij de minis ter op aangedrongen de jacht op alle diersoorten onmiddellijk te verbieden. Van een onzer verslaggevers RIJSWIJK - Mensen die de komende dagen hun rijexamen moeten afleggen, moeten erop rekenen dat dit vanwege het slechte weer wordt uitgesteld. Het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen heeft al vanaf eind vorige week duizenden examens moeten afgelasten. Het gaat om dagelijks twee- tot drieduizend rijexamens in het hele land. „Dat kost ons zo'n anderhalve ton per dag", zegt een woordvoerder van het CBR. Voor de examenkandidaten bete kent dit dat ze waarschijnlijk nog een week of vier moeten wachten eer ze het examen kunnen afleggen. Van een omer verslaggevers ROTTERDAM - Door het ijzige winterweer van de afgelopen dagen zijn ook de zeezenders voor de Britse kust in moeilijkhe den geraakt. Sinds zondagavond zijn de drie zenders, die voor de Britse kust opereren vanaf twee zendschepen, uit de lucht gegaan. De Engelstalige zenders Caroline en Laser 558 en de Nederlandse zender Radio Monique lieten verstek gaan doordat de antenne's door ijsafzetting werden beschadigd. Bovendien lieten ook de krachtige generatoren op de beide schepen het afweten door de felle kou. Voorlopig zullen de zenders waarschijnlijk blijven zwijgen. Door de strenge winter is het onmogelijk de aalgladde antenne masten op de schepen te beklimmen. De zendmast van radio Ca roline bijvoorbeeld is negentig meter hoog. De zendtechnici vin den het onverantwoord om met de strenge vorst bovenin de mast reparaties te verrichten. Van ome redactie binnenland ARNHEM - De elektriciteit wordt als gevolg van de strenge winter voorlopig niet duurder. De gevolgen van de koude blij ken mee te vaUen. De centrales kunnen zonder noemenswaardi ge extra kosten van aardgas op olie overschakelen. Aldus een woordvoerder van de Samenwerkende Elektrici teit® Produktiebedrijven (SEP). Dinsdag had de SEP aangekon digd dat de stroom door de strenge vorst wel duurder zou wor den. De centrales hebben nog voldoende voorraden olie en hoeven dus geen nieuwe, inmiddels duurder geworden olie te kopen. Dinsdag werd in het land meer stroom gebruikt dan ooit tevo ren aldus de SEP. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het vervoer van gevaarlijke stoffen per tankauto is verboden zolang de wegen als gevolg van de winter glad zijn, aldus het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Dit verbod geldt al jaren, maar omdat het zelden glad is in ge heel Nederland, is deze bepaling uit het reglement Gevaarlijke Stoffen nog maar mondjesmaat toegepast. Vervoerders die zie kenhuizen moeten bevoorraden en tankstations van brandstof ten voorzien, kunnen een ontheffing aanvragen bij de Commis saris van de Koningin. HET MEEST BEMOEDIGENDE van het tweedaagse overleg tus sen Gromyko en Shultz in Genève is misschien wel het feit, dat er tot nu toe heel weinig is uitgelekt over hetgeen de heren met el kaar bespoken hebben. In het verleden is het te vaak voorgeko men, dat topontmoetingen tussen Oost en West door verdacht makingen over en weer gestrand zijn nog voordat zij goed en wel begonnen waren omdat de onderhandelaars niet los konden ko men van hun wederzijds 'koude oorlog'-achtige wantrouwen. Dat wantrouwen bestaat natuurlijk nog steeds maar ditmaal lijken de ®moties langs de weg van geheime diplomatie vooralsnog in toom gehouden te kunnen worden. Het besluit om nieuwe ontwapeningsonderhandelingen te be- pinnen is een compromis tussen de Russische wens om vóór al- tos over wapensystemen in de ruimte (Star Wars) te praten en de jkmerikaanse opvatting, dat eerst maar eens de strategische kernwapens en de kernraketten voor de middellange afstand aan orde gesteld moeten worden. Nu gaan de delegaties van bei- 0e partijen, onderverdeeld in drie werkgroepen, onderhandelen over een wederzijdse vermindering van alle kernwapensystemen. Uat is verstandig want op die manier kan wellicht worden voorko men dat de onderhandelaars door de veelheid van uiterst inge- wikkelde problemen ondergesneeuwd worden. iedereen is er van overtuigd dat de weg naar een eventueel ontwapeningsakkoord erg lang zal zijn en zeer veel inspanningen <al vereisen. Maar ook een reis van duizend kilometer begint zo- «ls een Chinees spreekwoord zegt, met een eerste stap en die is nu in Genève gezet. Een voordeel kan zijn dat president Reagan oi'lkens de jongste opinie-peilingen de overgrote meerderheid 'an de Amerikanen achter zich weet. Hij heeft daarom een bewe- 9|n9svrijheid die geen van zijn na-oorlogse voorgangers heeft ge- "aoj en zou dus, als ook de Russen werkelijk uit zijn op een be- Perking van de kernwapens, de weg daarheen kunnen verge makkelijken en bespoedigen. Een presidentieel bevel aan de oor- en tegenstanders van een harde lijn in zijn regering om ooridpjg hun kiezen op elkaar te houden zou al 'een stap in de 9pe<te richting zijn. Van een omer verslaggevers WAGENINGEN - Onder zoekers van de Landbouw hogeschool in Wageningen zijn erin geslaagd een me thode te ontwikkelen om het schadelijke nitraat uit het drinkwater te halen. Als het Wageningse systeem op gro te schaal wordt ingevoerd, dan zou de waterprijs per kubieke meter drinkwater met zes cent stijgen. Nitraat in het drinkwater vormt voor de waterleiding bedrijven een steeds groter wordend probleem. In de cember van het vorig jaar werd bekend, dat het maxi maal toegestane nitraat-ge halte bij diverse pompsta tions was overschreden. Als in juli van dit jaar de EG- normen voor nitraat in het water worden gehalveerd (van 100 naar 50 milligram per liter) zal naar verwach ting een kwart van het Ne derlandse drinkwater meer van het schadelijke goedje bevatten dan is toegestaan. De hoge nitraat-gehaltes zijn een direct gevolg van overbemesting en de pro- duktie van mestoverschot ten. Als je er werkelijk wat aan wilt doen - zo stellen ook de LH-onderzoekers - dan zul je het probleem daar moeten aanpakken. Omdat de nitraat-concentraties echter voorlopig onveran derd hoog zullen blijven, kan het LH-systeem uit komst brengen. Plaatsingsbesluit blijft onaangetast DEN HAAG (ANP) - Het resultaat van de on derhandelingen in Genève tussen de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Geor ge Shultz en zijn Sovjet-collega Andrei Gro- miko heeft geen invloed op het Nederlandse kabinetsbesluit over de plaatsing van Ameri kaanse middellange afstandsraketten in Ne derland. Dit heeft de Nederlandse minister van buitenlandse zaken Van den Broek woensdag in het NOS-journaal verklaard. Van den Broek verklaarde dat het juni vorig jaar door het kabinet genomen besluit 1 no vember als peildatum aan te houden voor een positieve of negatieve plaatsingsbeslissing van kracht blijft. Als voor 1 november dank zij Genève overeenstemming wordt be reikt dan zegt het juni-besluit duidelijk wat de Nederlandse regering zal doen, in het om gekeerde geval is dit eveneens zo, aldus Van den Broek. Shultz en Gromiko besloten dinsdagavond te gaan onder handelen over beheersing van ruimte-, lange afstands- en middellange afstandswapens. Van den Broek noemde dit re sultaat, een vaststelling van de gespreksonderwerpen, een be moedigend begin van 1985. Morgen komt de Amerikaanse onderhandelaar Paul Nitze naar Den Haag om de Neder landse regering op de hoogte te stellen van de details van het in Genève bereikte ak koord. „Daar waar we vooruitgang kunnen boeken gaan we ver der. We zullen geen kunstma- Dollar bijna drie ct hoger De dollar heeft zich woensdag krachtig hersteld na de inzin king van dinsdag. Rond elf uur noteerde de Amerikaanse munteenheid op de Amster damse wisselmarkt 3,5780. De officiële middenkoers be droeg dinsdag f 3,5495. Rugklachten Het aantal arbeidsongeschik ten met een AAW/WAO-uit- kering bedroeg op 1 januari 1985 ongeveer 683.500; 10.000 meer dan een jaar geleden. Van hen waren er 160.300 af gekeurd wegens klachten over het 'bewegingsstelsel' (onder meer rugklachten). Buurtbus Jordaan In de Amsterdamse Jordaan rijdt sinds maandag een buurtbus. Die moet er voor zorgen dat mensen boven de 55 meer bewegingsvrijheid krih- gen. De bus is niet speciaal in gezet vanwege de gladheid maar rijdt het hele jaar. Op werkdagen maakt de bus zes ritten en in het weekeinde Tweede klacht van Philips Philips heeft opnieuw een klacht ingediend tegen oud medewerker drs. C. van B. Ditmaal wegens het opzette lijk bekendmaken van ver trouwelijke stukken. Eerder diende Philips al een klacht in tegen Van Bussel wegens een poging tot afpersing. Groei export geneesmiddelen De export van Nederlandse geneesmiddelen is vorig jaar flink gestegen: over de eerste tien maanden van 1984 met 15%. Recente schattingen van de industrie komen uit op een exportgroei van 17% over het hele jaar. De waarde van de Nederlandse geneesmiddelen export steeg van 1,61 miljard gulden in 1983 tot 1,89 miljard in 1984. tige koppeling aanbrengen tussen de gesprekken met de Sovjet-Unie over de ruimte, de middellange afstandswapens of de intercontinentale raket ten". Dat zei gisteren in Brus sel Richard Burt, de Ameri kaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, nadat hij samen met Paul Nitze de NA- VO-partners in de zogenaam de Special Consultative Group had ingelicht over de bespre kingen in Genève. Volgens Burt zal er bij de komende onderhandelingen sprake zijn van één delegatie aan elke zijde, elk bestaande uit drie afzonderlijke groepen. „Dat geeft de garantie dat het voor Europa zo belangrijke onderwerp van de middellan ge afstandsraketten niet ver dwijnt tussen de agendapun ten over militarisering van de ruimte en de intercontinentale raketten. Maar we gaan door met de groep, waarmee we denken op weg te zijn naar succes." „We hebben reden optimis tisch te zijn", aldus de Ameri kaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, „maar we moeten ons realiseren dat de gesprekken veel tijd zullen vergen. We hebben geduld ge had om ze aan de onderhande lingstafel terug te krijgen, we moeten ook geduld hebben met hen tot een akkoord te ko men. Maar na twee dagen van onderhandelen hebben we de hoop dat de Russen de proble matiek serieus benaderen". Tijdens de nieuwjaarsreceptie van koningin Beatrix in het Paleis op de Dam in Amsterdam werd de ere-wacht aan de zij-ingang gevormd door twee vrouwelijke leden van het korps marechaussees. - fotoanp (ADVERTENTIE! j^hoek Ginnekenstraat - van Coothplein Donderdag koopavond 's Maandags gesloten Ginnekenstraat 134 Breda, tel. 076-134666 Door Jack Arentsen UTRECHT - De ijzige kou en de sneeuw hebben ook de vakantiebeurs in Utrecht parten gespeeld. De dag voor de officiële opening van 'Vakantie 1985' (tot en met zondag in de Margriethal en de Julianahat van de Jaar beurs) stonden nog heel wat, van de in totaal 530 standhouders, op hun reisgidsen, brochures en informatie-buUetins te wachten. Ergens in Euro pa was hun materiaal, dat voor deze landelijke beurs voor toerisme en recreatie bestemd was, in de sneeuw blijven steken. Door een snelle in greep, waardoor de kleu rige papierwinkel van vliegvelden en van sta tions in het buitenland werd opgehaald, konden Iaat in de middag ook de laatst gedupeerde vakan tielanden gisteren de 'poorten' van hun stands openen. Het wordt tijd dat we de Friese elf steden weer even uit ons hoofd leren. Want daar gaat zich het wereldnieuws straks afspelen. Zoals de Fransen hun Tour de France hebben, hebben wij onze Elfstedentocht. Onze tocht is veel interessanter, om dat die (bijna) nooit wordt ge houden. Iedereen praat erover, elk jaar weer. Het hoeft maar twee nachtjes te vriezen of we kij ken elkaar hoopvol aan. Zou de Elfstedencommissie alweer bij elkaar zijn? In 1963 was de laatste. Daarna is een hele generatie opge groeid die denkt dat de Elfste dentocht zoiets was als de Tweede Wereldoorlog: lang geleden en héél erg. De naam Reinier Paping is in vele gezinnen blijven hangen. Kinderen van nu denken ech ter dat Paping een soort afkor ting is van Pa Pinkelman. Friesland wordt het hele jaar als een ver natuurreservaat beschouwd. De bewoners zou den een soort oud-Noors spre ken. „Als ik daar naar toe moet, zou dat mijn dood betekenen", wordt gezegd. Als de Elfsteden- koorts toeslaat, staat men ech ter te dringen om af te reizen naar Leeuwarden. Om in het barre Friese land inderdaad kapot te gaan. Goed, hier komen dan de elf steden: Leeuwarden, Sneek, Bolsward, Sloten, IJlst, Stave ren, Hindeloopen, Workum, Harlingen, Franeker en Dok- kum. Morgen zal ik u overhoren. MERIJN ROTTERDAM - Het personeel van het Rotterdamse stuk- goedbedrijf Rotterdam Termi nal heeft woensdag toestem ming gegeven voor het ver strekken van een lening van 750.000 voor het in liquidi teitsproblemen verkerende bedrijf. Het geld komt uit het 'potje van drie miljoen', gevormd uit de opbrengst van de verkoop van de opstallen van Rotter dam Terminal aan de gemeen te. Het geld was bedoeld om so ciale voorzieningen voor het personeel te betalen. De zeg genschap berust bij de ver- voersbonden FNV en CNV. Het personeel ging woensdag akkoord met het voorstel van de bonden om het bedrijf een lening te geven. AMSTERDAM (ANP) - De re novatie van de Peruaanse kruiser Almirante Grau bij de sinds maandag in surséance van betaling verkerende ADM-werf in Amsterdam gaat gewoon door. Het oorspronkelijk Neder landse oorlogsschip moet vol gens het contract half februari aan de werf zijn. Wij hebben geen enkele reden om aan te nemen dat dit niet het geval zal zijn, aldus woensdag een ADM-woordvoerder. Met de modernisering van de kruiser is zoals bekend 350 miljoen gulden gemoeid. Het karwei (drie jaar) wordt door de ADM uitgevoerd in samen werking met Holland Signaal Apparaten. DEN HAAG/ST.HELÏER (ANP) - Op het Kanaalei land Jersey heeft dinsdag na lang touwtrekken ein delijk het verhoor plaatsgevonden van twee belang rijke getuigen in de ABP-affaire. De getuigen, John Hidley Vibert en Graham Le wis Rowland, zijn op verzoek van de Nederlandse justitie door de Viscount op Jersey aan de tand ge voeld. Het verhoor vond plaats achter gesloten deuren. Over de resultaten wilde officier van justitie mr. J. van Opstal woensdag, vanuit zijn hotelkamer in St. Heiier, niets meedelen. Hij heeft het verhoor samen met reehter-commissaris W.C.A. Klaufus bijge woond, en keert donderdag in Nederland terug. Vibert en Rowland zijn op papier de beheerders van twee brievenbusmaatschappijtjes die ex ABP- directeur beleggingen M.(Masson) en zijn tussen persoon en medeverdachte Jacobus van Z. (Zon) er T op Jersey'op na houden. Via deze scherts-BVs is tenminste vier ton aan steekpenningen doorgesluisd naar een geheime Westduitse bankrekening van M., zo heeft het gerechtelijk vooronderzoek aan het licht gebracht. Hoeveel geld er in totaal in de BVs omging was zonder hulp van de justitie op Jersey niet te achterhalen, omdat dit belastingparadijs geen geen inlichtingen verstrekt over bedrijven op haar grondgebied. Het valt niet onder de Britse wet en hoeft zich dus niet te storen aan de Brits-Neder landse afspraken over de uitwisseling van belas tinggegevens. Het verzoek om rechtshulp van de Nederlandse justitie werd in mei vorig jaar bij de autoriteiten van Jersey ingediend, maar Vibert en Rowland hebben de inwilliging daarvan maandenlang weten te dwarsbomen met allerlei bezwaarschriftprocedu res. Tenslotte verklaarden zij zich - althans voor wat betreft de zaak tegen van Z. - bereid medewer king te verlenen. Zij hebben dinsdag tegenover de Viscount derhalve alleen inlichtingen verstrekt over van Z.s maatschappij Yanwood Quality Con trol Ltd. Over de maatschappij van M., (Wilford In vestments) is niet gepraat, aldus mr. van Opstal. Ondanks de informatie die dinsdag tijdens het verhoor boven water is gekomen sluit mr. van Op stal niet uit dat hij opnieuw om uitstel zal moeten vragen wanneer van Z. op 21 januari voor de Maas trichtse rechtbank verschijnt. Van Z. zit sinds mei 1984 in voorlopige hechtenis. Zijn berechting is sindsdien tot twee maal toe uitgesteld, omdat het gerechtelijk vooronderzoek niet rond was. Hoofd verdachte M., die eveneens sinds mei 1984 vastzit, traineert zijn berechting door een bezwaarschrift procedure tegen zijn dagvaarding tot in hoogste in stantie uit te vechten. Zijn zaak ligt nu bij de Hoge Raad. Wanneer die arrest wijst is nog niet bekenci.

de Stem | 1985 | | pagina 3