VVD-Borsele tegen restauratie kerken Yerzetskruis voor Marinus Zegers Sarina van Doezelaar 6gemeente-werkvrouw GRONDIGE VERBOUWING L'ESCAUT Van Himme voelt zich 'gepakt' door Terneuzen I OCCASIONS DONDERDAG 10 JANUAR11985 VAN ZEELAND Minder ingrepen in abortuskliniek Willekeur en machtsmisbruik PAGINA ZEELAND Ir DONDERDAG 10 JAN Lek waterstofj systeem bij Dow Chemicall Studiedag over| superheffing in de Braakma Inwonertal Terneuzen bleef gelijk vandeBMll NEDERLAND 1 Philippine Sas van Gent St.-Kruis T16 Terneuzen krijgt viersterrenhotel Van een onzer verslaggevers GROEDE - De Stimezokli- niek in Groede heeft in 1983 1.545 zwangerschaps-onder- brekingen verricht. In vergelijking met het jaar daarvoor zijn dat er ruim honderd minder. In 1981 waren het er 1.581. Dit blijkt uit het jaarverslag over 1983 van de Stichting Stimezo Zeeuwsch-Vlaan deren. Groede heeft de enige abortuskliniek van Zeeland Er werden 92 cliënten in '83 in Groede niet behandeld. Het overgrote deel van deze patiënten was langer dan twaalf weken zwanger. Een vijftal vrouwen werd naar huis gestuurd omdat de art sen de motivatie voor een abortus twijfelachtig von den. De grootste groep cliënten van de Groedse kliniek kwam uit België. In 1983 lag dat aantal op bijna 90 pro cent, uit Nederland bezoch ten 126 vrouwen de abortus inrichting. Ruim de helft van de pa tiënten die een ingreep on dergingen zijn getrouwd. Het aantal ongehuwden be droeg 620. Bij meer dan tweehonderd vrouwen werd een tweede of volgende abortus verricht. De meeste vrouwen wil den een abortus ondergaan omdat ze vonden dat het ge zin compleet was. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Het hotel-restaurant L'escaut aan de Terneuzense Scheldekade krijgt binnenkort een uitgebreide face-lift. In maart begint een verbouwing van het hotel. Hoogst waarschijnlijk gaat het begin november weer open. Daarna zal de stad Terneuzen haar eerste viersterren hotel hebben. Het hotel krijgt 27 twee persoons kamers en een ver gaderruimte. Deze ruimte wordt geschikt voor 130 men sen, maar kan ook gesplitst worden in twee zalen voor maximaal 65 man. Volgens de eigenaar van L'escaut, S. Roffel, is er vanuit het plaatselijke bedrijfsleven aangedrongen op een verbou wing. Volgens hem bezit Ter- neuzen momenteel geen hotel dat goed dienst kan doen als onderkomen voor zakenlieden. Het hotel gaat zich echter ook richten op de toeristen die met name in de zomer de streek bezoeken. Het restaurant krijgt ook een grondige opknapbeurt, en wordt vergroot zodat er tege lijkertijd 40 mensen kunnen eten. Het gebouw aan de Schelde kade staat er vanaf 1925. Het heeft lange tijd dienst gedaan als onderkomen van de Zeeuws-Vlaamse Tramweg maatschappij. Na de verbou wing zijn de vergaderruimten, de bar en het restaurant op de begane vloer. Daar boven lig gen dan drie etages met hotel kamers. Alle kamers krijgen een eigen badkamer en de prijs per persoon komt rond de 140 gulden te liggen. De hotel gasten hebben straks vanuit hun kamers een vrij uitzicht over de Westerschelde. Het architectenbureau Gruisen, Klap en Sandersen heeft het ontwerp voor het nieuwe hotel-restaurant ge maakt. Er is nog geen aanne mer bekend. De inschrijvings termijn is nog niet gesloten. De eigenaar zei gisteren wel toe, dat mensen uit de eigen streek van de bouw zullen profiteren. Op het ogenblik werken er zeven personen in het hotel. Na de verbouwing zullen het er elf zijn. Tijdens de verbou wing is L'escaut gesloten en is een aantal personeelsleden tij delijk werkloos. Volgens Rof fel kunnen ze echter alemaal weer terug in dienst komen. Van een onzer verslaggevers VOORSTEL TOCH AANGENOMEN HEINKENSZAND - De VVD- raadsfractie van de gemeente Borsele, uitgezonderd wethou der G. Eijssens, heeft dinsdag avond tegen het voorstel van B en W gestemd om ongeveer 120.000 gulden ter beschikking te stellen voor restauratie van de kerken in Driewegen, Baarland en Kwadendamme. De drie kerken staan, zoals gemeld, op de monumenten lijst en men is van plan de to tale restauratie, die in de mil joenen gaat lopen, in fasen uit te voeren. Hiervoor is voorals nog een eigen bijdrage van de kerkgenootschappen vereist naast een subsidie van het rijk (40 procent), de provincie en de gemeente (elk 10 procent). Bij de Nederlands hervorm de kerk in Baarland ligt het iets anders, omdat die vorig jaar is overgenomen door de Stichting Oude Zeeuwse Ker ken. Een stichting, die het rijk bereid vond voor 80 procent van de kosten op te draaien. In alle drie de gevallen is een begin van de restauratie volgens deskundigen hard no dig. Dit was ook de reden dat B en W van Borsele het betref fende voorstel met een snel treinvaart door de commissie en op de tafel van de gemeen teraadsleden brachten. En juist dat laatste stuitte de VVD-ers tegen de borst. H. Tijdens en zijn fractiegenoot P. Dekker noemden het voor stel onder meer 'paniekerig' en een 'sprong in het duister'. Ze misten, zo vertelden ze, een to taal financieel overzicht van de gehele restauratie en waren bevreesd voor de consequen ties van een overhaaste beslis sing. Met name de WD-er Tij dens drong er met klem op aan het geld voor de kerk in Baar land aan de stichting te lenen in plaats van te schenken. „Als de stichting over tien jaar dan weer wat geld heeft en dat bij voorbeeld besteedt aan de res tauratie van andere kerken buiten de gemeente betaalt Borsele ongewild daaraan mee", betoogde hij. Tijdens vond echter in de andere fracties geen mede standers. Sommigen verklaar den wel wat kanttekeningen te hebben, maar de argumen ten van Tijdens onderschre ven ze niet. Burgemeester drs. G. van den Heuvel ontkrachtte bovendien de stelling van Tij dens dat de stichting het geld voor andere kerken zou gaan gebruiken. De stichting heeft maar één andere kerk in be heer en dat is in Zierikzee, waar de restauratie al van be taald is, zo bleek uit zijn woor den. Besloten werd om de res tauratie van de rk kerk in Kwadendamme te financieren met een krediet van 31.000 gul den, de kerk in Baarland met 31.345 gulden en de Nederlands hervormde kerk in Driewegen met 60.000 gulden. Burgemeester Ockeloen speldt de heer Zegers de onderscheiding op - FOTO DE STEM/COH J. DE BOER Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Tijdens een plechtige bijeenkomst in de Burgerzaal van. het Teraeu- zens stadhuis reikte burge meester C. Ockeloen een ver- zetskruis uit aan de thans 67- jarige Marinus Zegers uit Zaamslag. f De heer Zegers kreeg deze onderscheiding voor zijn ver diensten in oorlogstijd. In 1940 werd de onderschei dene opgepakt door de Duit sers in verband met het bezit van verboden goederen. Hij hielp ook bij het transport van gewonden over de Wester schelde. Tijdens de oorlog hield hij voor het verzet wa pens verborgen. Tijdens een huiszoeking werd hij opgepakt door de Duitsers voor een ver hoor. Aan het eind van de oorlog waren 20 Duitse krijgsgevan genen ondergebracht in een huis, dat werd bewaakt door de heer Zegers en zijn vader. Na de oorlog werd hij com mandant van de wachtdienst van de Ordedienst en was hij Poolse militairen behulpzaam bij het opsporen van Duitse stellingen. Sarina van Doezelaar aan het werk bij de dienst gemeentewerken in Sas van Gent Van onze correspondent BIJ BUITENDIENST SAS VAN GENT - FOTO DE STEM/COR J. DE BOER SAS VAN GENT - Sinds kort maakt een 22-jarig meisje officieel deel uit van de buitendienst bij de afde ling gemeentewerken in Sas van Gent. Het is Sarina van Doeze laar uit Terneuzen, die sinds november 1982 in het kader van de werkverruimende maatregel (WVM) via het Gewestelijk Arbeidsbureau een baan heeft bij de ge meente Sas van Gent. Het werk had een tijdelijk karakter en zou 1 januari worden beëindigd, maar vlak voor de feestdagen ad viseerde een lachende ge meentesecretaris W. Zwar- telé haar de vlag te steken. B en W hadden besloten dat Sarina mocht blijven. Het gebeurt overigens maar zelden dat vrouwen of meis jes in een vaste dienstbe trekking bij een afdeling ge meentewerken kunnen blij ven. „Het was een prachtig nieuwjaarsgeschenk", zegt Sarina dolgelukkig. „Het kon niet mooier". Van het begin af heeft de ze 'gemeente-werkvrouw' zich geliefd gemaakt bij het Sasse gemeentepersoneel. De samenwerking met haar collega's is voortreffelijk te noemen. Sarina maakt er geen enkel probleem van om een keertje te helpen bij het doorspuiten van een riool. Ze vindt het zelfs leuk. En ook bij het opknappen van de Molenberg in Sas van Gent heeft ze haar mannetje gestaan. „Ze is een goed ge spierde kracht, die voor haar mannelijke collega's zeker niet onderdoet", zegt secretaris W. Zwartelé. Tus sen de bedrijven door zet Sarina haar oren goed open, wanneer een collega een leuke grap vertelt. Ze blijft dan niet achter en maakt 'de mannen' zelf vaak aan het lachen door een van haar nieuwste moppen te laten horen. Bloembakken „Helemaal in het begin werkte ik in de bloembak ken in Sas van Gent. Ik maakte er ook ontwerpen voor en zo ben ik langza merhand in de buitendienst terechtgekomen. Mijn werk zaamheden omvatten zowel spitten als aanplanten, wie den en snoeien. En als het nodig is geef ik de bloem bakkern water. Thuis heb ben we ook een tuintje, maar daar moet ik afblijven. Mijn vader werkt er veel te graag zelf in. Ik mag alleen een beetje rozen snoeien, aard beien plukken en aardap pelen rooien", zegt Sarina. Wat ze bijzonder graag doet, is rondrijden in een vrachtwagen of op een trac tor. „De mensen kijken daar soms wel eens raar van op, maar waarom eigenlijk"? Buitenspel Tengevolge van een onge val op het werk raakte Sari na vorig jaar ruim vier maanden op non-actief. Op 2 januari 1984 was zij bij het lossen van tuinafval bij de werkplaats van een wagen gesprongen, waardoor ze ge scheurde enkelbanden op liep. Na voor behandeling hiervan naar een ziekenhuis in Gent te zijn geweest, voelt ze zich sinds enkele weken weer helemaal fit. Winkel Op de vraag of zij het een normale zaak vindt dat vrouwen en meisjes ook werk doen, waarvan men tot voor enkele jaren veronder stelde dat het eigenlijk uit sluitend mannenwerk is, antwoordt Sarina: „Ik vind het heel normaal. Een man staat toch ook in de winkel on> kleding te verkopen? En daar zegt niemand wat van". Ze vertelt heel graag over haar werk bij de gemeente, maar als het tijd is om weer te beginnen, laat ze zich geen twee keer roepen. „Heerlijk, we zijn weer weg", zegt ze lachend. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - André van Himme, coördinator van de Terneuzense stichting De Blokken die opkomt voor de belangen van uitkeringsge rechtigden in Zeeuwsch- Vlaanderen, is nu persoonlijk in conflict gekomen met de ge meentelijke sociale dienst van de Scheidestad. Van Himme, vorig jaar we gens links-politieke activitei ten door deze dienst aan de kant gezet, heeft na afloop van z'n wachtgeld-regeling een WWV-uitkering gekregen voor slechts 1,5 dag per week (bruto zo'n 160 gulden). „En daarmee word ik ge woon gepakt, want van een dergelijk bedrag kunnen mijn gezin en ik natuurlijk nooit rondkomen". Reden dat Van Himme geen volledige uitkering ontvangt, komt omdat hij - volgens de sociale dienst - slechts 1,5 dag per week in loondienst inzet baar zou zijn. De rest van de tijd zou hij nodig hebben voor het afmaken van zijn HBO- opleiding maatschappelijk werk. Onderdeel daarvan is een stage als coördinator bij stichting De Blokken. André van Himme: „Een ronduit belachelijke reden, want ik volgde die opleiding al toen ik nog een volledige werkweek van 40 uur maakte bij de sociale dienst. Toen was een complete werkweek blijk baar wel te combineren met die opleiding. Maar nu het om een uitkering gaat kan het plotseling niet. Overigens zui vere willekeur en machtsmis bruik, want anderen die in een identieke situatie zitten, heb ben wél een volledige uitke ring gekregen". Wraak Volgens Van Himme - die overigens in beroep gaat tegen het besluit van de sociale dienst - is hij 'gepakt', omdat stichting De Blokken zich zeer kritisch opstelt tegenover het beleid van de sociale diensten in Zeeuwsch-Vlaanderen. „En natuurlijk ook, omdat ik al di verse malen met het Terneu zense gemeentebestuur in de clinch heb gelegen. Op deze manier kunnen ze wraak ne men en dat gebeurt dan ook prompt". Opeten Natuurlijk zou Van Himme over de 3,5 dag per week die buiten de WWV valt aanvul lende bijstand kunnen aan vragen. „Maar omdat ik een eigen huis heb begin ik daar niet aan", zegt hij. „Want an- cjprs moet ik dat toch maar André van Himme Wraakactie. - FOTO DE STEM/COH J. DE BOER eerst 'opeten', voordat ik geld krijg". Directeur F. Willaert van de Terneuzense sociale dienst reageerde gisteren vrij laco niek op de beschuldigingen van André van Himme. „Een wraakactie? Dat zou toch dom zijn van ons. Wij hebben de Wet Werkloosheids-voorzie ning (WWV) niet gemaakt, maar moeten hem wel uitvoe ren. De beschikking ten aan zien van Van Himme is pas genomen nadat de commissie Wet Werkloosheids-voorzie ning over deze zaak is ge hoord". 'V is x -- Van een onzer fcrslagge^l TERNEUZEN - In een aft ter van het waterstofsysi, in de aromatenfabrlek Dow Chemical te Terneu^jl gisteren een lekkage ontdty Volgens een door Dowi gegeven persbericht zou waterstofsysteem uit bed zijn genomen, waarna dei, kage werd verholpen. Zo'n] minuten na de ontdekking/ het lek kon het sein 'alles, lig' weer worden gegeven. Omdat waterstof brandt is werd uit voorzorg de drijfsbrandweer in paraatl gebracht, maar deze hoefc.l aldus Dow - niet in actie te men. Door Jan Koesen Van een onzer uerslaggmj,] HOEK - In het restau Braakman aan de Middelt. 3 te Hoek wordt op dinsdag]] januari vanaf 13.00 uur studiemiddag over de gen gen van de superheffing vj de melk- en veehouder gel den. H. Wieling van het Pr#] station voor de Rundveet derij te Lelystad en M. We huis, bedrijfsvoorlichter het Consulentschap voor Rundveehouderij uit Tilt»] houden lezingen. Na de is er een forumdiscussie. Van een onzer uerslaggeiol TERNEUZEN - Het aanUIl] woners van de gemeente 1 neuzen is in 1984 praktisch d lijk gebleven. Waren datei] 1 januari van het vorig j 35.339, een jaar later zijn dit| 35.334, dus vijf minder. In totaal werden 16611 we inwoners (geboorten I vestigingen) ingeschrev] Daartegenover stond een vermindering van personen (overleden en trokken). In Terneuzen werden w| jaar 202 huwelijken volts ken en 59 echtscheidingen i| geschreven. ARNHEM - Deze week is hij zeventig geworden. 55 jaar ac teur. 1 meter 72.220 pond. Bee- bop haar. Bruine, rommelende stem. Gouden nekketting en een digitaal horloge. Van Shy- lock tot Bul Super, van rhino ceros tot boef, held en komiek. Paul Meyer woont vier hoog in een flat in Arnhem. Veel eiken, planten, een lome hand druk. De acteur zit gebogen op een pluche bank, gehuld in een sensationele pyama-broek (blauwe met witte gala-stre pen), een roodgeruite Heer Bommeljas, daaronder een geelwit jaeger-onderhemd. 0et machtige boeddha-lijf wordt geteisterd door astmati sche bronchitis en longemfy seem. Het ruitjasje gaat uit na een half uur, de sigaret in de linkerhand nimmer. „Op 8 januari, mijn verjaar dag, stond ik precies 55 jaar op het toneel. Maar op de lagere school was het al begonnen, met Romeinse stukken over christenvervolgingen en zo. Maar beroeps werd ik op mijn vijftiende verjaardag bij de oude Johan Steenbergen sr., de vader van Paul. Mijn eerste rol kan ik me niet meer herin neren, alleen dat het iets was in De Ellendigen van Victor Hugo. Wat ik nog wél weet, was dat ik een heleboel rollen tegelijk moest spelen. Zo was ik zelfs een mart van zeventig, tachtig jaar. Veel had ik niet te zeggen, maar ik rende me rot van toneel naar de schmink taf el." Het borstelige hoofd, be kend van menig kinderserie en niet te vergeten van die pastoor die likt van sauzen van de Vos Lemmens, blikt tobberig het verleden in. Geen lachje kan er van af. Meyer is geen raconteur met bulderen de lach. Zijn uiterlijk is bars L en wreed, hij vindt zichzelf ge- j, moedelijk. Kermissen „Na Steenbergen ben ik ge- I' gaan naar de schouwburgtent van Piet Vink die met kermis sen rondtrok. Daar heb ik vooral stukken gedaan als De Twee Wezen, Moeder en Mar telares, dè Voddenraper van (ADVERTENTIE) I Industrieweg 37 4538AGTerneuz«n Telefoon 01150-13451 School plein^ Plaatselijk nieuws Wagenbouwersbal - valsstichting De wers houdt zaterdagavoi» januari, onder leiding Prins Jakkes I, een groot' genbouwersbal in De B paal. Voor dit festijn, dal 20.30 uur begint, zijn divi Raden van Elf uitgenod Muzikale 'medewerking leent het orkest Nico Sylvf and the All Rounders. Schaatsruii beurs - Op i® tief van de stichting S® Kultureel Werk (SKW) zaterdag 12 januari t® 10.00 en 11.00 uur een schal ruilbeurs in De Roselae' toegang is gratis. Altera - De Terneuzense voor alleenstaanden, houdt zaterdag 12 janna De Speye in Sas van Ge® gezellige avond. Aanvang; uur. Er wordt twee ma bingo gehouden. Weerpraatje - Vrijdag nuari houdt de heer OT uit Vlissingen, oud-me® ker van het KNMI, dorpshuis een lezing met over het onderwerp KNMI in de weer'. De begint om acht uur, bedraagt drie gulden. AMSTERDAM - In werden 405 contracten voor levering april bij van f 18,40 tot f 17,50 134 contracten voor tegen f 18,60 tot f 17,90. ming was nauwelijks dend. - .Alfred Lagarde presenteert ditmaal uit de Delta MAVO in Hendrik Ido Ambacht Veronica's jongerenpro gramma, waaraan de scho lieren zelf meewerken. Be halve een korte impressie van de school komen diverse onderwérpen aan de orde als Popmuziek, theater, sport en de vaste rubrieken, waaron der 'Mijn mening'. Bijzonde re aandacht krijgt vanavond het verschijnsel manlijk fo tomodel, waarvan de be roepsaspecten worden beke ken. Als gast is Gerrit de Ja ger, de tekenaar van de strip Familie Doorzon', uitgeno digd. 20.28 Chiefs f" de laatste aflevering van Chiefs' vordert Tyler Watts, de zwarte politiecommissa ris van Delano, langzaam "•et zijn onderzoek naar de vermiste jongens. Maar zijn terreur geeft aanleiding tot veel spanningen en sheriff veter Willis heeft maar weinig nodig om Tyler Watts te arresteren wegens vermeende geweldpleging. "e gouverneurs Billy Lee en ghes Holmes zorgen er- *oor, dat hij weer vrijkomt, yler zet zijn speurtocht aar de vermisten voort, die em naar het huis van Foxy runderburke voert. 22.10 ChristlaneF n m 1980 uitgebrachte uitse film 'Christina F: 'r Kinder von Bahnhof v°®. "taakte destijds reeds ee' emoties los, omdat '"gsverslaving nu eenmaal m' 1. „aden onderwerp. Ul- Vn/L. eI goot de film in de s van een gedramati- JZu documentaire. Het verhaal van de 13-jarige ^T'stiane (Natja Brunk- li?Z begint in 1975 in Ber- thi.: ®°°r moeilijkheden huw ïoebt ze genegenheid wtenshuis eil vindt die bij eèlS yyiendin Kessi, die re- "tatig discotheken be-

de Stem | 1985 | | pagina 16