UZ WEIGERT TOESTEMMING 1275.- 1795. 2298. 2995.- f Iceland kan hooguit lalf miljoen kuub Irijfmest verwerken Duumpje boos 'plezierjagers' bij het Grote Gat over KVG Hulst start jaar met feest Carlos Cuelenaere hangt nog steeds in de ringen RT ZEEUWS CLARITY SYSTEEM HAK Al! I UIILLV Plaatselijk nieuws GYMNASTIEKLERAAR VIERT 25-JARIG JUBILEUM VAN ZEELAND M-11-L 2x38 watt rra politierapport Slinge Hulst Bezinning in Ossendrecht A1?| ^■nFRDAG 10 JANUARI 1985 T22PAGINA ZEELAND 2- "Ad» Geen schaatspret rtn Vogelwaarde OGELWAARDE - In het dorp Vogelwaarde an voor het eerst sinds jaren niet geschaatst -orden. De speelwei langs de sportvelden, die voorheen bij i 1 "s va ranH q| aa BI HULST - Het KVG (Katho liek Vrouwen Gilde) Hulst vierde onlangs het heuglijke feit dat de cursus Frans 12(4 jaar bestaat. Lerares mevrouw Corluy maakte al die jaren mee en heeft vele cursisten de Fran se taal bijgebracht. Dit koperen jubileum werd tijdens de gehele dag tijdens de lessen gevierd. Al le aanwezige leden kregen koffie met gebak aangebo den. Momenteel zijn er zes groepen die de wekelijkse lessen Frans volgen en twee groepen die eenmaal per maand een conversatie-och tend houden. Ook de nieuwj aars-kof - fie-ochtend kende gisteren een goede opkomst. Een groot aantal leden had de koude getrotseerd om de ge zellige bijeenkomst mee te maken. De activiteiten van het afgelopen jaar werden nog eens besproken en men maakte van de gelegenheid gebruik om kennis te maken Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - In de Breedes- traat kwam een autobus, be stuurd door T. de K. uit Bier vliet, met een personenauto, bestuurd door K. N. uit St. Kruis, in botsing. Dit gebeurde toen de personenauto gestopt was om passagiers uit te laten. De bus, die achter de perso nenauto aan kwam, reed hier bij op de personenauto ten ge volge van de gladheid. TERHOLE - De 42-jarige H.V. uit Ulvenhout raakte gister morgen bij een inhaalma noeuvre op de provinciale weg Terhole-Zaamslag in een slip en duikelde met zijn voertuig de sloot in. V. was ongedeerd. Zijn nauwelijks drie maanden oude BMW was rijp voor de sloop. m uitstekende ijsbaan opleverde, blijft dit jaar Dinsdag was de gemeente vol goede moed begonnen later op het met een aarden »1 omringde veld te laten lo- en. Echter, toen er gisteroch- «1 nog geen water van bete- enis stond werd besloten er- iec op te houden. In voorgaande jaren werd brandweer ingeschakeld e met wat forse slangen de jeelwei in amper een halve ag in een ijsbaan omtoverde, it keer besloot men voor de oede orde eerst de water- laatschappij toestemming te agen, alvorens de pompiers laten uitrukken. Maar bij de [MZ had men daar geen oren aar. Het veldje mocht best nder water worden gezet, uar dat moest dan wel over in watermeter gebeuren. De nodige spullen werden dinsdagmiddag aangesloten, maar omdat er enkel een niet al te grote pijp gebruikt kon worden stond er dinsdavond nog praktische geen water op het veld. Leden van de Stich ting Walhalla boden aan om tijdens de avond- en nachtelij ke uren ieder uur de bevloei- ingsinstallatie te controleren op eventuele lekkages of be vriezing. En dat gebeurde dan ook. Echter, na een hele nacht stromen bleek er gisteroch tend nog lang niet genoeg wa ter op de ijsbaan te staan. De gemeente besloot toen het bijltje er maar bij neer te gooi en en de spullen af te breken. In Vogelwaarde dit jaar dus geen ijsbaan. SPECIAALZAAi RADIO - T.V.l WASMACHINE! HUISHOUDELIJKE APPARATB igkoor- Het parochieel ge lengd zangkoor heeft tijdens ie eucharistieviering in de pa- üchiekerk te Boschkapelle de llurgiiche gezangen verzorgd. Bet koor staat onder leiding ran dirigent/organist Jo van Rieberghe. Alle gezangen jadden betrekking op het i kerstfeest. Het was |et programma dat met kerst- sook in de Henricuskerk te inge werd gezongen, lagelaars - Visclub de ingse Hengelaars houdt za- lag om 15 uur een leden- ergadering in De Trouba dour, waarbij de leden de ieuwe vergunningen in ont- t kunnen nemen. Vanaf B maart kan er gevist worden, evergunningen voor de se- lorleden kosten 45 gulden, (ieuwe leden betalen 5 gulden eer. Junioren betalen 25 gul- n en nieuwe juniorleden een jïksdaalder meer. Aan de or- e komen voorts de verrschil- e jaarverslagen en zullen e einduitslagen van de ge- Jouden wedstrijden bekend worden gemaakt. Dit gevolgd door een huldiging van de kampioenen. Na de pauze kan er gediscussieerd worden over allerlei van belang zijnde za ken. Kaartclub - Kaartclub Harten Aas speelde een wedstrijd bij Ron de Vilder, waaraan 28 kaarters meededen. Uitslag: 1. C van de Ha, 2. J. Weemaes, 3. Fr. Piessens, 4. mevr. Peeters, 5. mevr. de Burger. Sjoelclub - Sjoelclub Wij Blij ven Actief speelde bij Ron de Vilder. Uitslag: 1. mevr. Van de Heyden, 2. mevr. de Vilder, 3. mevr. van Ecken, 4. mevr. Van de Voorde, 5. mevr. Leen- knecht. Postzegelbeurs - Voor de eer ste keer in het nieuwe jaar houdt de postzegelvereniging het Land van Hulst zondag in den Dullaert een postzegel- beurs. Aanvang 10 uur. Zoals gebruikelijk is er een gratis en een kwartjesloterij. Tussen de bedrijven door is er gelegen heid de contributie voor dit jaar te voldoen. Tenslotte is er Carlos Cuelenaere mag nog steeds graag turnen. - FOTO DE STEM/COfl J. DE BOER Van onze correspondente HULST - Carlos Cuelenaere uit Hulst geeft al vijfen twintig jaar gymnastiek op de Jansenius Scholenge meenschap te Hulst. Vrijdag wordt dit jubileumpje op so bere wijze met de schooldi rectie, het bestuur en colle ga's gevierd. Het is eenzelfde tijd gele den dat Cuelenaere van Den Bosch naar Zeeuwsch- Vlaanderen verhuisde. „Ik ben Zeeuws-Vlaming van geboorte. Toen ik een adver tentie in de krant las dat er hier een baan vrij was heb ik onmiddellijk gereageerd. Ik wilde per se terug naar deze streek, al heb ik in Den Bosch het ook altijd uitste kend naar mijn zin gehad". Dertig was hij toen. Een leeftijd die voor een gymle raar nog geen problemen oplevert. Alhoewel hij zich nog steeds fit voelt begint er links en rechts toch wat slij tage op te treden. Reden om het af en toe wat kalmer aan te doen. „Vroeger deed ik veel meer voor, nu beginnen de jaren toch wel te tellen. Alleen bij het turnen, het klimtouw en de ringen bij voorbeeld, kan ik me niet in houden. Dus dat doe ik nog steeds". Hij heeft geen moment spijt gehad zijn carrière in de Reynaertstad voor te zet ten. Het 'Jansenius' vindt hij in zijn algemeenheid een prettige school met een zeer goed werkklimaat. Gymles vindt hij nog steeds fijn. „Het is voor mij het mooi ste vak wat er op school ge geven kan worden. Je bent als leraar dan namelijk be zig met de totale leerling. Zowel geestelijk als licha melijk. Je test de sociale vaardigheid van de leerling, je leert hem hoe ver hij kan gaan en waar de grenzen liggen. De lichamelijk pres tatie is nauw verwant met de geestelijke kracht en weerbaarheid van de leer lingen. Deze twee zaken wil ik graag bij hen ontwikke len". Cuelenaere staat bekend als een enthousiast man die niet te beroerd is de handen uit de mouwen te steken. „Ik heb me op deze school op alle terreinen kunnen bewegen en activiteiten kunnen ont plooien omdat ik van het be stuur en de directie hier bui ten mijn vak om de gelegen heid voor kreeg. Zo werd ik vertegenwoordiger van de vakorganisatie Nederlands Genootschap voor Leraren (NLG) waardoor ik de be langen van mijn collega's kan behartigen". Ook zit de leraar gymnastiek in de do- centenraad en is hij voorzit ter van de medezeggings- schapsraad. Velen zullen wellicht de toespraak nog herinneren die Carlos hield op de Grote Markt van Hulst toen hij als actievoerder de bezuini gingsplannen van het minis terie van Onderwijs, die ook zijn vak raakten, laakte. „Dit is een trieste ontwikke ling en ik vind dit een van de zwartste momenten in mijn periode van leraarschap". Een hoogtepunt uit die pe riode vindt hij de gelijkstel ling in 1964 van gymnas tiekleraren met de rest van het korps. „Voor die tijd moesten wij meer uren ge ven en werd je beschouwd als een derderangs leraar, de erkenning van gelijkheid vond ik een heugelijk feit". Een ander hoogtepunt noemt hij de recordpoging schoolzitten door een klas, waarvan hij captain-coach was. „Dat was een hele bele venis. Het was een pure uit daging, een slijtageslag van lichaam en geest en dan met een prachtig resultaat. Echt, dit vergeet ik heel mijn le ven niet meer". De jubilaris zit dicht tegen zijn pensioen aan maar gaat bewust over de VUT-grens heen. „Ik wil de dertig jaar volmaken. Ik ben nu geeste lijk tamelijk ontspannen, ik neem nog geen gas terug". Hij vermoedt overigens dat men in Nederland het le raarschap geleidelijk aan zal gaan afbouwen. „Minder uren op een be paalde leeftijd en dan pen sioen als je 61 bent". Hij wacht die ontwikkelingen gewoon af. Blijft lesgeven en vult zijn vrije tijd met tui nieren en wandelen, maar vooral met lezen. „Ik lees veel oorlogsdocumentatie en elke dag de regionale kran ten. Ik ben een echte kran tenfan". een veiling met verschillende mooie kavels postzegels. Ruilbeurs - In de kantine van de St Joseph mavo wordt vrij dag 11 januari van 15.00 tot 16.00 uur een schaatsruilbeurs gehouden. Ook niet leerlingen kunnen daar terecht. ™t een onzer verslaggevers - Agrarisch Zeeland 1 °P jaarbasis niet meer 1 Maximaal een half mil- s kubieke meter drijfmest Je overschotgebieden ver ten. praktische mogelij khe- de bereidheid van de iwse agrarische onderne- laten niet meer drijfmest e Die halve miljoen kubieke is overigens een zeer be- pte hoeveelheid van het ^overschot dat buiten de JNeerende bedrijven moet ®uen afgezet. I zei voorzitter A. Doele- J M zijn nieuwj aarstoeps- tot het algemeen bestuur de Zuidelijke Landbouw- maatschappij (ZLM). 1985 kan voor delen van de Zeeuwse landbouw een be langrijk jaar worden. Binnen kort immers wordt beslist of de Grevelingen zoet dan wel zout water zal bergen. Doele- man hekelde de menings- en besluitvorming rond de Oos- terscheldewerken en verweet Rijkswaterstaat dat onvol doende duidelijk is gemaakt dat ook de inrichting van de Grevelingen ter discussie zou komen. „Men is daarbij zelfs zover gegaan door bij de studies over de compartimentering geen zoete variant voor de Grevelingen op te voeren. Het zou veel rechtvaardiger zijn dat de land- en tuinbouw, die toch al zo zwaar in het nadeel is gekomen doorde wijzigin gen van het Deltaplan, de eni ge overgebleven mogelijkheid aan te bieden: namelijk de Grevelingen zoet te maken of in het uitrste geval via een pijpleiding Schouwen-Duive- land te voorzien van zoet wa ter. Een en ander past zeker ook in het innovatiebeleid dat de overheid voert". Volgens Doeleman zal ex tra-politieke druk uit Zeeland bijzonder hard nodig zijn om de gerechtvaardigde eisen van land- en tuinbouw gehono reerd te krijgen. „De wijziging van het Deltaplan is een bo- venprovinciaal belang ge weest", aldus de ZLM-voorzit- ter. O MIDDELBURG - Zeeland helpt Nepal - De actie 'Zeeland helpt Nepal' gaat op maandag 21 januari officiéél van start. Dat gebeurt in de statenzaal in het Abdijcomplex te Middel burg. Het hulpproject, dat Provinciale Staten in overleg met Unicef uitkozen, wordt dan nader toegelicht en de ac tieplannen worden bekend ge maakt. Het is de bedoeling de actie geleidelijk op te bouwen. WEMELDINGE - Coöperatie - De Zeeuwse agrarische aan- en verkoopvereniging CZAV heeft een goed jaar achter de rug. Volgens het jaarverslag 1983/1984 steeg de omzet van 82,8 tot 84,8 miljoen gulden en werd het boekjaar '84 afgeslo ten met een batig saldo van 763.200 gulden. De verwachtin gen voor dit jaar zijn eveneens gunstig: de directie voorziet een omzetstijging van onge veer 10 procent. Verder zal het aantal werknemers met 5 pro cent toenemen. GOES - Echtscheidingen - De verhouding huwelijk/echt scheiding was in 1984 in het bevolkingsregister van Goes respectievelijk ongeveer 1 op 3: er werden 175 huwelijken ingeschreven en 64 echtschei dingen. Verder groeide de be volking met 176 mensen. De gemeente Goes telde eind vo rig jaar 31.155 inwoners. MIDDELBURG - Tegenval lende bietenprijs - De boeren die aangesloten zijn bij de Sui ker Unie krijgen dit jaar een lagere prijs voor hun suiker bieten. Ondanks de aanvanke lijke magere verwachtingen is er per hectare weliswaar een behoorlijke opbrengst be haald, maar als gevolg van het slechte weer is het suikerge halte achtergebleven. De prijs per ton zal dan ook in de buurt van de 112,50 gulden (suiker gehalte 16 procent) komen. Vo rig jaar was die prijs 132,50 gulden. BRUINISSE - Scheepswerf - Uit milieu-oogpunten heeft de Zeeuwse Milieufederatie be zwaar aangetekend tegen het verlenen van een hinderwet vergunning aan de scheeps werf Shiptronic International BV in Bruinisse. De bezwaren richten zich met name tegen het natstralen en het verfspui ten van pleziervaartuigen en de opslag van verdunnings middelen. Voorts is de federa tie van mening dat de aan vraag 'zeer onvolledig' is en 'geen goed inzicht geeft in de werkwijze van Shiptronic'. (ADVERTENTIE) èruna heeft h sprookje !EUW fan n aanbieding. 01150-12551 eder de mm, ge' Van een onzer verslaggevers OSSENDRECHT - Als voor bereiding op Pasen houden de broeders van de Volksabdij te Ossendrecht in de zogenaamde Veertigdagentijd bezinnings dagen en bezinningsweekends. In het verleden hebben daar aan mensen uit heel West- Brabant en Zeeland deelgeno men. Zaterdag 2 februari wordt de eerste bezinningsdag ge houden. Het onderwerp voor die dag is: Licht uit de bijbel. Zaterdag 2 maart wordt ge sproken over meditatie. Van vrijdag 15 tot zondag 17 maart staat het eerste meditatie- weekeinde op het programma. Van donderdag 4 tot zaterdag 6 april kan men ook terecht in de Ossendrechtse Volksabdij. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - De manier waarop *plezierjagers' elk na jaar weer bezig zijn rond het Grote Gat bij Oostburg wekt ergernis op en is uit het oog punt van natuurbeheer on aanvaardbaar. Behangen met geschoten snippen doorkruisen de jagers in flinke groepen het riet en laten daarbij geen vogel onge moeid. Behalve de snippen be horen ook talingen en slobeen den tot hun buit. Dit schrijft voorzitter Thijs Kramer van 't Duumpje in het gelijknamige periodiek van deze West-Zeeuws-Vlaamse vereniging voor natuurbe scherming. Volgens Kramer is de plezierjacht geheel uit den boze en is beheersjacht (het ja gen als vorm van natuurbe heer, red.) pas dan acceptabel, wanneer alle andere metho den blijken te falen. „Het komt er dus op neer dat we vinden dat er op zoog dieren en vogels niet gejaagd mag worden", schrijft Kra mer. „Alleen als er sprake is van schade aan cultuurgewas sen en andere middelen - zoals het verjagen of het inzetten van natuurlijke vijanden - niet helpen, dan kan de jacht een middel zijn om de proble men te verhelpen". De Duumpje-voorzitter wijst er op dat het Zeeuwse Landschap het Grote Gat in dertijd enkel heeft kunnen overnemen op voorwaarde dat het jachtrecht voor lange tijd in het bezit van de voormalige eigenaar blijft. Hoewel in het jachtcontract enkele beper kingen zijn opgenomen, is het jagen op 'onschadelijke soor ten', zoals de watersnip, taling en slobeend, niet aan banden gelegd. Kramer schrijft de snippen- jacht vanuit het oogpunt van natuurbescherming 'een be denkelijke zaak' te vinden. „In West-Zeeuwsch-Vlaanderen broedt de watersnip al enkele jaren niet meer en ook in de rest van Nederland is de broedvogelstand aanmerkelijk teruggelopen. Reden genoeg om in ieder geval de watersnip in natuurgebieden niet te be jagen". Educatief Een bijkomend aspect, aldus Thijs Kramer, is het feit dat het Grote Gat een natuurge bied is dat grenst aan de be bouwde kom van Oostburg en daardoor een belangrijke edu catieve functie heeft. „Veel in woners maken van de gele genheid gebruik een wande ling te maken langs het Grote Gat, maar worden dan gecon fronteerd met jachttaferelen, die ze niet verwachten achter de bordjes van het Zeeuwse Landschap". Kramer vindt dan ook dat een organisatie voor natuur beheer niet kan verkopen dat op haar terreinen jacht wordt toegestaan op vogels, die in deze gebieden nu juist rust en bescherming dienen te genie ten. 't Duumpje heeft het Zeeuwse Landschap daarom' verzocht de plezierjacht rond het Grote Gat te beëindigen en alle juridische mogelijkheden te benutten om van het jacht- contract af te komen. Roofvogels Ook de uitspraken van de Eedese jager George Cocquit, vorige week in deze krant, zijn bij 't Duumpje niet goed ge vallen. Vooral de oproep van de Eedenaar aan de overheid om maatregelen te nemen te gen de toename van haviken en grauwe kiekendieven (die zeldzame soorten patrijzen zouden bedreigen) is bij de na tuurbeschermers in het ver keerde keelgat geschoten. Volgens bioloog Eric Mar- teijn, bestuurslid van 't Duumpje, raakt een dergelijke opmerking kant noch wal. „De havik komt in onze streken vrijwel niet voor, terwijl de grauwe kiekendief enkel in voor- en najaar op doortocht is. Wel neemt het aantal roof vogels in zijn algemeenheid toe, maar dat komt door het- verbod nog langer DDT en pa ration te gebruiken in de land bouw".

de Stem | 1985 | | pagina 15