Geen vergeving voor oorlogsmisdadiger Peres zorgt voor dooi in relatie met Egypte KSoof tussen noord en zuid in EG wordt steeds dieper Tweeverdieners en vrije voeten grote Durasil even, UITBLAZEN DE STEM Niet voor nie Winter- sprookjes J. den Uyl eredoctor fiESTEMCC WOENSDAG 9 JANUAR11985 'ACHTERGROND1 OPTREDEN GRIEKENLAND LIJKT OP CHANTAGE WOENSDAG 9 JANl DURASIL HEL EEN aandoenlijk ge zicht; al die mensen die bij hun auto in de berm staan en met handen vol sneeuw de pekelspat- ten van hun voorruiten wassen. Honderdduizen den sproei-installaties moeten zijn bevroren. „Ik dacht dat u nog maar een paar maanden geleden zei dat er anti-vries in het sproeier tankje zat." „Dat klopt ook, maar het is niet genoeg gebleken. Zulke winters hebben we ook niet elk jaar." Het ontdooien gaat niet gemak kelijk, wat de autoredacteuren in de ochtendbladen ook bewe ren. Een overnachting in een verwarmde garage is wel het minste wat nodig is om niet al leen het tankje, maar ook de sproeigaatjes en leidingen te ontdooien. En dan wat minder zuinig met de anti-vries s.v.p. Schrille tegenstelling: de een steekt z'n blote handen in de sneeuw om z'n voorruit schoon te maken, desnoods een paar keer tijdens de rit, vooral als die tegen de zon in gaat en een ander rijdt rond in een auto met bevroren en beslagen rui ten waarop hoogstens een paar kijkgaatjes zijn gekrast. Sorry hoor, maar het waren toch voornamelijk vrouwen die ik zo vanmorgen door de stad zag rij den. Misschien was dat toeval omdat het net zoetjesaan tijd werd om naar het winkelcen trum te gaan, maar niette min Het waren er tamelijk veel terwijl je toch zou denken dat je met de kromste logica nog wel uitkomt bij het inzicht dat je als automobilist in de winter minstens evenveel vrij uitzicht moet hebben als in de zomer. Het is een rotkarwei, toegege ven, maar het moet. Ruiten he lemaal schoon dus en niet enkel de voorruit. Al was het maar terwille van de veiligheid van andermans fietsende kinderen die nu ook op de autorijstrook zijn aangewezen. Vanmorgen reden ze weer een stuk harder. Gistermorgen, toen er op de landweg nog sneeuw lag, was men voorzich tiger. Het razende blik werd weer een auto met een mens aan het stuur. Je kon ze onder scheiden, herkennen. Man, vrouw, mooi, lelijk, vriendelijk, nors. Door de laagstaande zon beschenen gezichten achter het glas. Ik kreeg de neiging groe tend de hand op te steken, zo als je dat doet op smalle berg wegen waar altijd iemand voor een ander opzij moet. Maar de hand op steken tegen een vréémde doet een Nederlander niet. In de bergen ja, maar thuis in de polder niet. Een ding is zeker: als dit weer eventjes aanhoudt kan opa met z'n 'strenge winters van vroe ger' wel inpakken. We hebben onze eigen strenge winter. „Die van '84, dat was me nog eens een winter! De treinen vroren vast aan de rails en er stond een file van Maastricht tot Gronin gen." Wie heeft het nog koud? Van de centraal verwarmde woningwetwoning in de Opel Kadett. Ruiten schoonkrabben, dat is een koud karweitje ja. Van de parkeerplaats de ver warmde werkplaats of kantoor in. Aan het eind van de dag al les in omgekeerde volgorde. Thuis de gordijnen dicht en de tv aan. Wie weet nog hoe het voel- T5 WIM KOCK de als je 's-morgens uit bed stapte in een onverwarmde slaapkamer met bloemen op de ruiten en linoleum op de vloer? Wintertenen: bestaan die nog? Je smeerde er, geloof ik, Purol op. De pendel door de onver warmde rest van het huis naar het kolenhok om de kit bij te vullen. En de WC, die was toen ook niet verwarmd. Dat was niet nodig want de plee-bun deltjes van Max Tailleur en na volgers bestonden nog niet. Echte kou. Er zijn mensen die nu pas voor het eerst van hun leven merken wat dat is. Ze zijn jong en ze fietsen nog. Van daar. Neem mijn zoon: een schaatsmuts wil hij niet op. Dat vindt hij niet nodig. Maar als hij dan thuiskomt merkt hij tot z'n verbazing dat hij het gevoel heeft dat z'n oren van z'n hoofd vallen. „Het is ook net of ze groeien en naar buiten gaan staan", zegt hij. Ze zijn rood als lollies van de kermis. Zet dan ook 'n muts op man! Maar nee; geen muts op. Liever afzien. De koude winters van vroeger. Er bestaat een manier om de 'koudheid' van een winter vast te stellen: hei koudegetal van Hellman. Over de periode no- vember-maart wordt dagelijks het etmaalgemiddelde van de temparatuur bepaald. De nega tieve gemiddelden (onder nul) worden opgeteld en de uit komst is het koudegetal(. Hoe groter dit negatieve getal, hoe strenger de winter. Je omvat er niet alles mee natuurlijk want theoretisch is het mogelijk dat een kouderecord valt in een, vol gens het koudegetal, betrekkelijk zachte winter. Om u te wapenen tegen opa's sterke verhalen ga ik u nu de koude winters volgens het koude getal geven: 1886, 1888, 1893, 1895 (is opa daar al?) 1907, 1909, 1917, 1924, 1941. 1956, 1964, 1970. Vóór u nu komt aandragen met die absoluut le gendarische winter van uw eigen opa: dit waren alleen de koude winters. Er zijn ook nog een paar zeer koude winters ge weest: 1891, 1929, 1940, 1942, 1947 en 1963, het jaar van de laatste elfstedentocht! Het Nederlandse koudere cord dateert van de oorlogswin ter 1942. Toen werd in Harder wijk een temperatuur van -27,4 graden gemeten. De winter van 1963 was met een gemiddelde temperatuur van -3 graden zeer koud en behoorlijk lang. Omdat opa's niet het eeuwi ge leven hebben, raakt de be ruchtste van alle 'winters van vroeger' nu in het vergeetboek. Dat was die van 1891. Het was een zeldzaam droge winter en het vroor twee maanden lang, onafgebroken. Er kunnen allerlei redenen zijn om je een winter te herin neren als 'streng' of 'uitzonder lijk'. De winter van 1969 komt in het rijtje van koude en zeer koude winters niet voor, maar het gemiddelde vorstverlet in Nederland bedroeg toen 15 da gen, slechts 5 dagen minder dan in de koude winter van 1970. Hoe de winter van 1979 vol gens het koudegetal van Hell man moet worden ingedeeld, weet ik niet, want het boek waaruit ik de jaartallen haalde verscheen in 1978 lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllliiilllllllllllllllllh? Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J H M Brader Hoofdredactie: L Leijendekker en H Coumans Hoofdkantoor: Spinveld 55. Breda Postadres Postbus 3229, 4800 MB Breda 076-236911 Telex 54176 Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883 Sportredactie 076-236884 Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, ©01640-36850 Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8 30-12.30 en 13.30-17 00 uur Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: f 22,97 per maand, 66,30 per kwartaal of f 258,- per jaar Bi| automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per |aar Prijzen: inclusief 5% B TW. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573 Advertenties (tijdens kantooruren 8 30-17 00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje® 076-236882 Grote advertenti.es uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19 00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek 520538447 NCB rek. 230301584 - Rabo rek 101053738 Door Cees manders OORLOGSMISDADI GER Walter Reder, een van de zeer weinigen die zich nog in gevangen schap bevinden, krijgt geen vergeving van de overlevenden en nabe staanden van zijn slachtoffers. Dit hebben de nabestaanden naar demokratisch gebruik in meerderheid beslist. Ze waren voor deze 'stem ming' uit heel Italië naar het dorpje Marzabotto bij Bolog na gekomen. Marzabotto was in oktober 1944 het toneel van het verschrikkelijkste bloed bad dat de SS in bezet Italië heeft aangericht: 1.830 vrou wen, kinderen en ouden van dagen werden toen op de meest afschuwelijke manier omgebracht. De SS-eenheid stond onder leiding van de Oostenrijkse majoor Reder, toen 28 jaar oud. Reder kreeg na de oorlog van een Italiaanse rechtbank een levenslange gevangenis straf opgelegd. In 1980, toen hij eigenlijk volgens de re gels van het Italiaanse recht vrijgelaten had moeten wor den, gaf een Italiaans tribu naal hem er onder druk van de publieke opinie nog eens vijf jaar 'verzekerde bewa ring' bij. Op grond van dit vonnis mag Reder op 14 juli 1985 naar Oostenrijk terugkeren. Maar de Italiaanse regering vindt het nu al welletjes en wil hem direct laten gaan. Zes maanden voor zijn offi ciële in vrijheidstelling. Om de protesten die een dergelijk besluit bij het grote Italiaan se publiek zou losmaken, te ontkrachten, vroeg de Ita liaanse regering de nabe staanden van 'Marzabotto' om hun mening. 'Marzabotto' zegt zeer dui delijk nee tegen het voorstel van de regering Reder te ver geven en vrij te laten. De na bestaanden van het bloedbad van 1944 waren uit heel Italië naar Marzabotto opgetrom meld. Hun aantal is in de loop der jaren geslonken tot 200. Met documenten moesten ze bewijzen directe verwan ten van de vermoorden te zijn of zelf de moordpartij te hebben overleefd. Plaats van de samenkomst was de raadszaal van de ge meente Marzabotto. Daar is het emotioneel aan toe ge gaan. Vele nabestaanden barstten in snikken uit toen ze opnieuw aan die ver schrikkelijk dagen van okto ber 1944 herinnerd werden. Bij de stemming bleken slechts 50 van de 200 vóór vergeving. Een van hen was een vrouw die door Reders toedoen zeven familieleden had verloren. Het is niet de eerste keer dat Marzabotto en Reder een vergeving voor zijn zonden weigert. In 1967 hadden de nabestaanden ook over Re der gestemd, en toen moest hij ook al met een overweldi gend nee genoegen nemen. Maar vergeleken met toen is er wel iets veranderd. Vooral Reder zelf heeft een andere houding aangenomen. Tot voor kort beriep de ex-SS- majoor zich altijd op het 'Be- fehl ist Befehl'. Vorige week bleek hij hierop te zijn terug gekomen. In een brief aan de burge meester van Marzabotto schreef Reder oprecht spijt te hebben van datgene wat hij had gedaan. Het Nazisme „een ideologie die in mijn verre jeugd de wereld vergif tigde" zei hij volledig te heb ben afgezworen. Hij smeekte de nabestaanden hem te ver geven. Reder schreef brieven van gelijke strekking aan de paus, aan de president en alle ministers die een aandeel zouden leveren in een even tueel besluit hem vervroegd vrij te laten. De mensen die de laatste jaren het vurigst voor Reders vrijlating hebben gepleit zijn de geestelijken die hem be zoeken. Van de zijde van de kerk is er herhaaldelijk op gewezen dat katholieken er niet aan kunnen ontkomen het leerstuk van de verge ving ook op het het geval-Re- der toe te passen. De aarts bisschop van Bologna, waar onder Marzabotto valt, had de nabestaanden vorige week nog opgeroepen Reder te ver geven zoals goede katholie ken betaamt. Maar ook deze oproep is dus vruchteloos ge bleken. Dat Reder van de belang hebbenden geen vergeving krijgt, wil nog niet zeggen dat hij die niet alsnog van de regering-Craxi zal ontvan gen. Craxi heeft Marzabotto slechts om een mening te hebben gevraagd, maar de regering zal uiteindelijk zelf beslissen. De Italiaanse regering kan Reder missen als kiespijn. De ziekelijke ex-SS-majoor is de duurste gevangene van het land. In zijn eentje houdt hij de afgeschreven militaire ge vangenis van Gaeta open, zo als de aanwezigheid van Ru- dolf Hess nog de enige be staansreden van de Berlijnse Spandau-gevangenis vormt. Per dag is een tiental solda ten nodig voor de bewaking of liever de verzorging en de verpleging van Walter Re der, en dat kost de Italiaanse schatkist handenvol geld. De Italianen herdenken nooit de bloedbaden die door hun eigen fascisme is aange. richt, zoveel te meer gebeurj dat met de bloedbaden van de Duitse bezettingstroepen Marzabotto is het hoogtepunj bij deze geselecteerde her denkingsdrift. Een pardon voor de belangrijkste auteur voor het drama Marzabotto, Walter Reder, past daar vol. gens velen nog niet bij. Maar van andere kantenis gewezen op de 'typisch Ita liaanse hypocrisie' in het val Reder. De bekende histo ricus en ex-partisanencom. mandant Bocca schrijft Walter Reder grote schuld heeft aan Marzabotto. „Maar hij was niet de eni ge. Aan de moordpartij heb. ben ook vele Italiaanse SS'ers meegedaan, en van hen is de. oor log niet één ertoe ver oordeeld Reder in de gevan genis gezelschap te gaan houden, omdat regering en parlement destijds beslisten amnestie te verlenen aan Italianen die de kant van de Duitsers hadden gekozen". Door Rob Simons EGYPTE en Israël zijn overeengekomen over twee weken in Beershe- ba onderhandelingen over de nog resterende grensgeschillen te be ginnen. De onderhande lingen, waaraan ook door Amerikaanse di plomaten zal worden deelgenomen, zullen af wisselend in Beersheba in de Negev-woestijn en in Ismailija aan het Suez-kanaal worden ge houden. Sinds de voltooiing van de Israëlische terugtrekking uit de Sinaï-woestijn in april 1982 bestaat met name nog een conflict over de souverei- niteit over Taba, een oase met een 700 meter lange kustlijn aan de Golf van Aqaba ten zuiden van Eilat, waar Israël een luxueus hotel heeft neergezet. Onderhan delingen over Taba zijn al twee jaar geleden vrijwel on middellijk na het begin vol komen vastgelopen. Als tussenoplossing zal nu worden gesproken over de le gering in Taba van een een heid van de multinationale troepenmacht. Door de ver antwoordelijkheid van de veiligheid in oase aan de multinationale troepenmacht op te dragen zou symbolisch worden aangegeven dat de toekomstige status van het woestijnoord nog niet is vast gesteld. De verwoede pogingen van Peres om de verkoelde be trekkingen met Egypte op te warmen hebben uiteindelijk tot overeenstemming over deze onderhandelingen over Taba geleid. Bij wijze van compromis heeft Peres de suggesties gedaan Taba ge meenschappelijk door Egyp te en Israël te laten besturen of het stuk woestijngebied tussen beide landen te verde len. Uit nationalistische over wegingen zijn de Likoed- partners in de regeringscoa litie veel minder tot een com promis geneigd. Plaatsver vangend premier en minister van Butienlandse Zaken Sja- mir meent dat een Israëlisch gebaar in de kwestie Taba tot een verharding van Egypti sche eisen op andere gebie den zal leiden. Als door over leg geen overeenstemming kan worden bereikt, dient het geschil over Taba volgens de Camp David-akkoorden door internationale arbitrage te worden opgelost. Na de hervatting van de gesprekken over Taba zal Egypte Israël in staat stellen naar de stoffelijk overschot ten van de bemanningsleden van de onderzeeboot Dakar te zoeken die voor de oost kust van Egypte is vergaan en van gesneuvelde Israëli sche piloten die tijdens de zo genaamde uitputtingsoorlog met hun toestellen boven de Nijldelta werden neerge schoten. Als teken van verdere dooi in de verhouding tussen Cai ro en Jeruzalem heeft presi dent Mubarak deze week in Peres - FOTO'S ARCHIEF DE STEM een boodschap aan Peres de wens geuit de Egyptische be trekkingen met Israël te ver beteren. Peres had Mubarak voorgesteld een topconferen tie te houden, maar voorlopig is het nog niet zover. Zo'n topontmoeting moet volgens de Egyptische leider eerst grondig worden voorbereid, zodat er concrete resultaten kunnen worden geboekt. Terwijl politici van de Ar beiderspartij goede hoop koesteren dat de gesprekken over Taba tot beweging in de betrekkingen met Egypte zullen leiden, wordt in Li- koed-kringen met argwaan tegen de plotselinge Egypti sche toenadering aangeke ken. Door instemming met onderhandelingen over Taba en mooie woorden aan het adres van Peres zou Muba rak in februari bij zijn be zoek aan Washington de kansen op een vergroting van de Amerikaanse militaire en economische hulp aan Egyp te willen verbeteren. Israël wenst een spoedige hervatting van het normali satieproces met Egypte en de terugkeer van de Egyptische ambassadeur naar Tel Aviv die uit proces tegen de Israë lische invasie van Libanon en de door de Libanese falan- Mubarak gisten gepleegde massa moord in de Palestijnse vluchtelingenkampen Sabra en Shatilla bij Beiroet in sep tember 1982 werd terugge roepen. Als voorwaarde voor de te rugkeer van de Egyptische ambassadeur naar Tel Aviv eist Cairo behalve de opl sing van het grensgeschil Taba ook de terugtrekking van het Israëlische leger uit Libanon en verbetering van het leefklimaat van de 1,3 miljoen Palestijnen op de be zette westelijke Jordaanoe- ver en in de Gazastrook. Door Aad Jongbloed IN de politiek zal men het woord chantage niet gemakkelijk in de mond nemen, maar in de Europese Gemeenschap worden de laatste tijd middelen gebruikt die aardig in die richting gaan. De oorzaak daar van is de breuk tussen de noordelijke en zuide lijke staten, die steeds zichtbaarder is gewor den sinds in 1977 Spanje en Portugal verzochten lid te mogen worden van de EG. Sindsdien gaan de zuidelij ke, arme landen ervan uit dat de rijke noordelijke landen een groot gedeelte van hun - betrekkelijke - welvaart zouden moeten overhevelen. Vrijwel alle onderhandelin gen tussen de ministers heb ben de laatste jaren in dat te ken gestaan. Italië heeft er een gewoon te van gemaakt om voor alle te sluiten akkoorden een prijs te vragen. Het kan dat zonder blikken of blozen doen want de Gemeenschap heeft zichzelf ertoe veroor deeld dat besluiten met una nimiteit genomen moeten worden en dat betekent in de praktijk dat een dwarsligger afgekocht moet worden. Heel bont daarbij maakt Griekenland het. Premier Papandreou, die omwille van zijn kiezersvolk zijn eigen specifieke rol binnen de EG (en de NAVO) speelt, heeft het bij de laatste top van re geringsleiders in Dublin zelfs klaargespeeld de toetreding van Spanje en Portugal af hankelijk te stellen van wat de rest van de EG daar voor over heeft. Papandreou wil ongeveer 12 miljard gulden over de komende vijf jaar om de eco nomische schok van de uit breiding op te vangen en an ders gaat die uitbreiding, ge pland per 1 januari 1986, niet door. Het astronomische be drag is grofweg vijf maal zo veel als de andere lidstaten Griekenland willen toestaan. En alleen dat grote verschil betekent dat de toetreding van Spanje en Portugal nog steeds op een laag pitje staat. Het komend voorjaar moe ten de Grieken naar de stem bus om een nieuw parlement te kiezen en in het najaar mogen ze de tocht naar het stemlokaal nogmaals maken om een president te kiezen. Met dat voor ogen heeft Pa pandreou besloten de Griek se televisiekijker de indruk te geven dat hij een beslis sende rol binnen Europa speelt en dat kan Europa nog opbreken. In het verlengde van zijn electorale dans doet de Griekse premier het boven dien voorkomen alsof hij de pleitbezorger bij uitstek is voor Spanje en Portugal. In brieven aan zijn socialisti sche geestverwanten Gonza les (Spanje) en Soares (Por tugal) heeft Papandreou hen erop gewezen dat hij met zij n harde opstelling niet alleen voor Griekenland, maar voor het hele zuiden vecht. Het gevolg is dat met name Spanje - Portugal heeft de EG veel te hard nodig - zich in de onderhandelingen kei hard opstelt omdat het, een maal lid, wil kunnen terug grijpen op verworvenheden tijdens die onderhandelin gen. En dat leidt dan weer tot een dusdanig koppige reactie bij de tien EG-lidstaten, dat Papandreou - FOTOARCHIEF DE STEM de argeloze waarnemer zich afvraagt waarom de EG Spanje en Portugal er eigen lijk bij wil hebben. Het antwoord is simpel. Na Griekenland wilde men ook Spanje en Portugal belonen voor het inruilen van de dic tatuur voor de democratie (de politieke wil van de EG) tegen betrekkelijk lage kos ten. De extra kosten van toe treding van Spanje en Portu gal worden geraamd op on geveer 7 procent van het huidige budget ofwel 2,5 mil jard gulden per jaar tot het einde van de jaren tachtig. Daartegenover staat een af zetgebied met vele mogelijk heden. Toen men in 1977 enthou siast reageerde op de aan vraag van Spanje en Portu gal hield men er echter nog geen rekening mee dat toe treding wel eens zou kunnen leiden tot economische en po litieke verdeeldheid binnen de EG. Het enthousiasme van de Tien is dan ook aanmer kelijk getemperd. Dusdanig zelfs dat de Duitse bonds kanselier Helmut Kohl er a over denkt zijn aanvankelij ke eis, koppeling van het ver hogen van de eigen middelen van de EG (van 1 procent tol 1,4 procent van de BTW) mei het toetreden van Spanje en Portugal, te laten vallen Dusdanig ook dat de lidsta ten aan de voorwaarden voor toetreding blijven vasthou den en niet voornemens zijn de Grieken hun zin te geven Het opmerkelijke in de huidige situatie is dat pandreou als 'pleitbezorger voor het zuiden' de noordelij ke staten aardig in de kaarl speelt. Want een (welkom) uitstel van de toetreding kan prachtig op het bord van Pa pandreou worden geschoven Het is nu de vraag of de Italianen, die dit eerste half jaar van 1985 het voorzitter schap van de EG bekleden, ernst willen maken met toe treding van Spanje en Portu gal. De noordelijke landen koesteren zich in een af wachtende houding. Door Louis van de Geijn GAAN 'kleine' tweever dieners ook belasting betalen voor twee? Is het voor de huisvrouw of - man echt niet meer de moeite waard om er een paar duizend gulden bij te verdienen? Naar de eerste salaris briefjes van het nieuwe jaar wordt met meer dan normale belangstelling uitgekeken, nu er weer aan de belasting wetgeving is gesleuteld. De grootste veranderingen be treffen tweeverdieners van wie de één dit jaar een be lastbaar inkomen heeft dat minder is dan 7.662. Hogere dubbel-inkomens werden vorig jaar al volgens de tweeverdiener-regels aange slagen. In het algemeen geldt dat de belastingaanslag stijgt bij tweeverdieners waarvan de minst verdienende partner in 1985 een belastbaar jaarinko men heeft tussen de 3.000 en de 7.565. Liggen de verdien sten lager, dan pakt de Tweeverdienerswet meestal gunstig uit. Veel hangt daarbij af van persoonlijke omstandighe den, zoals de hoogte van de beide inkomens en de even tuele aanwezigheid van jon ge kinderen in het huishou den. De nieuwe regels hebben een nieuw begrip meege bracht: voetoverheveling. Beide partners krijgen een belastingvrije voet mee, d.w.z. over het eerste deel van hun inkomen wordt geen belasting geheven. De truc is nu dat die voet naar de ander 'overgeheveld' kan worden, voor zover die door één van de partners niet volledig wordt aangesproken. Is bijvoorbeeld beider be lastingvrije som 7.565 en de minst verdienende partner heeft een belastbaar inko men van 4.000, dan schiet er nog ƒ3.565 over die bij de vrije voet van de ander ge teld mag worden. De hoogte van die vrije voet is niet voor iedereen hetzelfde. Dat hangt onder meer samen met de eventuele aanwezigheid van kinderen in het huishouden. Kinderen onder twaalf jaar leveren een aanvullende arbeidstoeslag op, dat is een bedrag (ƒ768) dat bij de belastingvrije som wordt geteld. Een paar rekenvoorbeel den kunnen de gedachten wat bepalen. Het gaat hier uitsluitend om de belasting heffing. Doordat ook de pre mies voor volksverzekerin gen en werknemersverzeke ringen veranderen, zegt het belastingsommetje dus niet alles over wat ér 'schoon' over blijft. We gaan eerst na wat chauffeur Henk en zijn vrouw Wijntje, die onregel matig in een winkel werkt, in 1984 aan belasting betaalden en wat de aanslag in 1985 wordt. Zij hebben geen kin deren, 1984 1985 HENK (groep II) (groep I) belastbaar inkomen f 25.000 25.000 belastingvrije som f 10.298 7.565 voetoverheveling f 1.565 f 9.130 belasting over f 14.702 aanslag f 2.878 15.870 3.127 WIJNTJE (groep I) belastbaar inkomen f 6.000 6.000 belastingvrije som 7.662 f 7.565 voet naar Henk: f 1.565 CONCLUSIE: Henk en Wijntje betalen in 1985 sa men 3.127 belasting. Dat is 249 meer dan zij in 1984 de den. Zouden zij wel kinderen hebben gehad in een fiscaal aantrekkelijke leeftijd, dan was hun beider belasting vrije voet ƒ8.333 geweest en zouden zij 135 minder be lasting verschuldigd zijn ge weest dan in 1984. Als we het inkomen van het lerarenechtpaar Gerard en Sjaan (zij met een belast baar inkomen van ƒ40.000, hij van ƒ6.000, een dochter van 13 jaar) op dezelfde ma nier bekijken, blijkt dat zij samen in 1985 184 belasting voordeel hebben door de nieuwe regels. Zonder kinde ren zouden zij ƒ309 meer gaan betalën. Het netto salaris van onderhavige groep tweever dieners kan ongeacht deze rekensommen in januari bes' een paar honderd gulden te genvallen. Het voordeel va» de voetoverheveling to"1 namelijk pas later terug Daar moet de belastingbeta ler dan eerst zelf om vragen Het is niet nodig daarmee te wachten tot het invulle" van het aangifteformulier over 1985 (begin 1986). Al N de invulling van het aang«' tebiljet over 1984 kan ee» verzoek worden ingedien» tot 'voorlopige terugga» voetoverheveling'. Van® maart kunnen daarvoor W de belastinginspecties spe ciale formulieren worde» aangevraagd. Het zal dan nog wel een half jaartje duren voordat belastingdienst het te vee betaalde terugstort. Van belastingbetaler wordt ook® dit opzicht veel geduld ge" vraagd. Au Den Uyl: de doctor uit Buitenveldert. - FOTO ANP AMSTERDAM (ANP) - Politici zijn niet beter of slechter dan economen. Beiden hebben met de re cessie van de afgelopen jaren erg weinig raad ge weten. PvdA-leider en van huis uit econoom Den Uyl zei dit in het Con certgebouw in de hoofd stad waar hij met drie anderen van de Universi teit van Amsterdam een eredoctoraat kreeg. Den Uyl concludeerde gekscherend dat met zijn eredoctoraat een einde komt aan de tijd, dat hij 'de doctorandus uit Bui tenveldert' genoemd kan worden. Voor sommigen zal dat moeilijk zijn, al dus de PvdA-voorman. Den Uyls eredoctoraat werd al in 1981 overwo gen, aldus de universiteit. De faculteit der economi sche wetenschappen zag toen af van een voor dracht omdat de zaak al ruim te voren was uitge lekt via het universiteits blad Folia. De eredoctoraten wer den uitgereikt ter gele genheid van de 352-ste verjaardag (dies natalis) van de Universiteit van Amsterdam. De drie an dere ere-doctors zijn de bibliofiel Abraham Ho- rodisch, de botanicus Ja cobus Landwehr en de historicus Boris Sapir. (ADV GEWRK Dan hebt u een midd effectief bestrijdt. Lan Dat middel is er: Durasil. lang en goed. Ver N'ef te gebruiken door personen die een maai DE KOUDEGOLF, die Neder turopa op het ogenblik in ei y°or heel wat bedrijven en ir kondigde paraatheidsoefeninj ue dagbladen blijken - vooi "Ooralsnog een weerbestendi rijkswaterstaat overtreft bi 9emeentelijke diensten en dt arre weersomstandigheden ,r®in is aangewezen, is een b( Het hogere energie-verbru aller voor de overheid en de volkshuishouding als gehe 'ele aderlating. Zowel de hu Ngen een energie-rekening ®nd hadden. Velen kunnen i "en Van de regering mag n e8r begrip heeft dan die en hok vorst wantbetalers blij enoort tot de categorie van op morele gronden geweir -r- '^cicyiuiiuciiyi toP weertYPe, dat we nu b< 'menselijke relaties. De vog e' te klagen maar heel wat n 4n elkaar vervreemd te zijn, tril 1108 ze elkaar een hel pi ®st. Vadertje Staat blijkt oi «ordelijkheid ontlast te hebt 'uren moeite mee hebben c ®nselijke warmte uit te strak öer Dan zou al die ellende i

de Stem | 1985 | | pagina 2