10? ingen itie Besprekingen verdeeld over drie tafels Israel schort onderhandelingen met Libanon op UIKE PEN Koude eist reeds 43 doden Kreken in Waasland sterk verontreinigd IRAK BESTOOKT WEER TANKERS IN GOLF Grootste vangst heroïne Merijntje ITieuwe abonnee I 14 DAGEN GRATIS nmunicatie IgENEVE - De Ver- lenigde Staten en de ISovjet-Unie zijn over eengekomen te gaan [onderhandelen over [het geheel van ontwa- [peningskwesties. Over [plaats en datum van [die onderhandelingen [zal binnen een maand [via diplomatieke ka nalen een besluit wor- Iden genomen. WOENSDAG 9 JANUAR11985 'Ramp in Russisch militair complex' 4Nog geen raketten naar België' Hoofdkwartier Kampucheaans verzet valt Verrassende functieruil in Washington I Woonplaats: DE STEM „de 4ir»1 krant AR ershof 28 - 30 straat 7 traat 19 Foto-album mei 18 zelfkle vende bladen Omslag in diverse keuzedessins. Per stuk 4,95 fELEXVERKEER iropa minuutprijs ■ek Duitsland, Democratische Luxemburg, erland, Italië, ■rijk, Spanje, leden Ad, Joegoslavië, Sovjetunie praltar, Malta, Turkije, lloord-Afrika Ikko, Tunesië loord-Amerika Staten f 0,70 f 0,80 f 0,85 f 1,05 f 1,20 f 1,50 f3,00 |et Midden-Oosten o.a. enigde Arabische f5,45 flidden-Amerika, het Centraal-Afrika en Ie Antillen, India igen o.a. fidonesië, Japan, ligapore, Suriname, f 5,90 f 6,15 ttisch bereikbare bestem- tomoren, Kiribati, Laos, [S. Thomé en Principe, nimum van 3 minuten f6,15 Jreikbare bestemmingen met i PTT-operator geldt het tarief (minimum van 3 minuten per itie: de nieuwe telexgids telexnummer 98+ of tele- RGADEREN nnuut IE EN OVERIGE f 35,- f 0,35 liet kosteloos) f 40,— ibonnement f 40,- slefoonaansluiting f 55, elefoonaansluiting ing f 25,— elefoonaansluiting ing (onmiddellijk) f 50,— elefoonaansluiting ing (na 17.00 uur en de) f 100,- id op verzoek abonnee f 40,— verzoek abonnee f 60,— montage-activiteiten icontact 'er ifgebied nuten f 0,20 nationaal f 0,20 V f 30,- f 30,- f 60,- f 25,- f|ODic? 9 „..mi/Mtuhe h,„.m lost u het beste °"J>££X"KSinll. In d. SLm immors met minstens de tien Stemlozere lezeressen die speciaal ^gstellina hebben voor "kirinl les'-rubriek ■{KR»loevraagd" ligt het •■iSTHe hand. dat er snel en JJ5 reacties komen. |l25ste jaargang DE STEM Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen Losse nummers Genève' krijgt vervolg yun ome redactie buitenland Dit heeft de Ameri kaanse minister van bui- [tenlandse zaken, George Ishultz, dinsdagavond op leen persconferentie in [Genève verklaard. De wapenonderhandelingen issen de VS en de SU zullen over een „complex van Ikwesties met betrekking tot ■ruimte- en kernwapens - zo- ïwel strategische als kernwa- Ipens voor de middellange af- istand - waarbij al deze kwes- Jties in hun onderlinge verhou- Iding zullen worden bekeken len opgelost". Dit bleek uit de gezamenlij- |ke Amerikaans-Russische (verklaring die dinsdagavond werd gepubliceerd in Genève. Shultz en Gromyko hebben idinsdag hun tweedaagse be- Jsprekingen over hervatting |van het wapenoverleg beëin- ligd. De besprekingen zullen ge- ivoerd worden door drie ver schillende onderhandelings- (groepen. Een groep zal zich lezig houden met de beper- üng van de strategische kern- I wapens, een tweede met de (kernwapens voor de middel lange afstand en de derde met ruimtewapens. Het uitein delijke doel is te komen tot een algehele afschaffing van (kernwapens. Er vonden dinsdag twee ge spreksronden plaats, die in to taal zeven uur en veertig mi- jnuten duurden. De twee mi nisters hadden maandag al bijna zeven uur met elkaar ge sproken. Doel van het overleg s het bereiken van overeen- jstemming over een agenda en I kader voor nieuwe wapenon- ;derhandelingen. De Russische topcommenta- |tor Valentin Zorin zei gister avond voor de Sovjet-tv dat de Ibesprekingen in Geneve beide ■partijen in staat hebben ge- lsleid hun standpunten uiteen Jte zetten en een verdere dia- Jloog zullen vergemakkelij ken. Volgens Zorin is het nog te (vroeg om over resultaten te 'Spreken, maar wel kunnen er lal twee dingen worden gezegd. |,,De verduidelijking van de losities van beide zijden is een jlactor die de voortzetting van jde Amerikaans-Russische Idialoog zal vergemakkelij - I™'. aldus Zorin vanuit Ge- (nève. Zorin noemde de uiteenzet- I 'ingen van Gromyko en Shultz I® «belangrijke factor die bijdraagt tot de voortzetting |van de dialoog". Hij waar- schuwde echter ook dat de VS I standpunten presenteren die |te vinden van een oplossing ■bemoeilijkt. „Tegelijkertijd ■jnoet worden vastgesteld dat Ite standpunt van de VS en- jtee oude aspecten bevat, die |te zoeken naar een voor beide IPartijen aanvaardbare opios- |®g compliceert", aldus Zorin. J. Zorin zei verder dat Wash ington onder druk had gestaan |™n „machtige Amerikaanse |Sngen", ^ie tegen een Ame- J 'kaans-Russische overeen- Ikomst in het algemeen zijn. Vanaf vandaag reizen de rotschillende leden van de i^kaanse delegatie naar I hoofdsteden van de Navo- 1: teoo. Paul Nitze zal vrijdag |lnDen Haag zijn. Hoe zou u willen wonen in de ruimte? Hebt u daaromtrent zeer goede ideëen, dan valt er een vette prijs te winnen. Zie extra op woensdag: Genève: dooi, 'tijs gebroken, bevriezing van arsenalen, onder gesneeuwde standpunten, of klimaat onder het nulpunt? BREDA - Het dodental als gevolg van de ergste koude golf in West-Europa sinds jaren is nu al gestegen tot 43. De 85-jarige mevrouw Meeuwsen-Van Stee uit Don Haag is dinsdag in een zie kenhuis overleden aan de gevolgen van onderkoeling. Zij was maandag door de politie uit haar woning ge haald. Frankrijk lijkt het meest te lijden te hebben van de strenge winter. De afgelopen vijf dagen zijn 24 mensen van de kou gestorven. De meeste slachtoffers zijn daklozen. In Parijs zijn door de autoriteiten speciale op vangcentra ingericht voor ongeveer 5000 daklozen. In Spanje waar het sinds 29 jaar niet meer zo koud is geweest is het dodental als gevolg van het barre weer gestegen tot 14. In Barcelona werden in een ijskoude, on verwarmde woning drie ge heel bevroren oude vrouwen gevonden. De temperatuur in Spanje daalde tot beneden de 20 graden onder nul. In West-Duitsland heeft de koude tot dusver aan vier mensen het leven gekost. De aanhoudende kou kan mogelijk voor een stijging van de elektriciteitsprijzen in ons land zorgen. Een groot aantal elektriciteitscentra les is op grond van bestaan de afspraken met de Gas unie, van aardgas overge schakeld op het stoken van - duurdere - stookolie. De Gasunie wil bij extreme kou zoveel mogelijk gas beschik baar houden, vooral voor de huishoudelijke afnemers, die sinds een aantal dagen aanzienlijk meer verbruiken dan normaal. Het stroomverbruik heeft dinsdag in ons land een nieuw record bereikt. In to taal werd 9600 megawatt elektriciteit verbruikt. Vol gens de SEP-woordvoerder is het dagverbruik nog nooit eerder zo hoog geweest. De meeste energiebedrij ven handhaven ondanks de strenge kou hun beleid ten aanzien van het afsluiten van wanbetalers. Op de vliegbasis Woens- drecht is het in de nacht van maandag op dinsdag veel kouder geweest dan ooit te voren is geregistreerd. Ge meten werd -21,2, een nieuw record voor deze vliegbasis. In Kapellebrug in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen vroor het in de nacht van maandag op dinsdag niet minder dan 18,9 graden. Volgens onze weerkundig medewerker Hugo van den Elshout zijn er sinds 1968 overdag niet meer zulke lage temperaturen gemeten. Op Mens en dier zullen nog dagenlang van de strenge winter plezier kunnen hebben, of na tuurlijk overlast. Hier een sfeervolle foto uit het Westbrabantse Drimmelen. - FOTO DE STEM JOHAN VAN GURP de vliegbasis Deeien op de Veluwe overigens werd -24 graden gemeten, de laagste temperatuur sinds de winter van 1941/42. JERUZALEM/BEIROET - Israel schort de onder handelingen met Libanon over terugtrekking van de Israëlische troepen op en zal morgen niet aan de on derhandelingstafel in het VN-hoofdkwartier in Na- koera (Zuid-Libanon) terugkeren. De Israëlische regering ver wijt Libanon een onbuigzame houding. Een regeringsfunctionaris in Jeruzalem verklaarde gis teren dat de Libanese delega tie bij de besprekingen van maandag niet is ingegaan op de Israëlische eis dat VN-troe- MOSKOU (AFP) - Honderden mensen zouden om het leven zijn gekomen bij een ongeval in een ondergrondse fabriek van een militair-industriëel complex in West-Siberië, zo is uit een betrouwbare bron in Moskou vernomen. Details ontbraken nog. Volgens de bronnen bevindt zich de voormalige mijn ten zuiden van Tomsk, op 3500 km afstand van Moskou. Als de omvang van de ramp beves tigd wordt zou dit het ergste ongeluk op militair en para militair gebied in jaren zijn. pen (UNIFIL) de Israëlische troepen in Zuid-Libanon ver vangen. Het Israëlische kabinet komt vandaag bijeen om zich op de situatie te beraden. Pas daarna zal een besluit worden genomen over een volgende stap. Nadrukkelijk werd ge zegd dat de onderhandelingen niet zijn afgebroken. De Libanese autoriteiten zijn van mening dat de statio nering van VN-troepen een zaak is tussen Libanon en de VN. De Libanezen wachten op een Israëlisch plan voor de te rugtrekking van de troepen, zodat de onderhandelingen in alle ernst kunnen beginnen. Israel zegt geen plan te kun nen indienen zolang niet over eenstemming is bereikt over de taken voor VN-troepen in ontruimd gebied. De Libanese regering wil alleen instemmen met stationering van VN-troe pen in het grensgebied. De on derhandelingen begonnen op 8 november en werden na een kerstreces voortgezet. BRUSSEL - De Belgische minister van defensie, Freddy Vre- ven, heeft dinsdag officieel ontkend dat eind deze maand onder delen voor kruisraketten op de luchtmachtbasis in Florennes zullen arriveren. Hij reageerde hiermee op berichten in de Belgische pers als zouden tussen 15 en 30 januari de eerste onderdelen worden aan gevoerd. De Amerikaanse ambassade in Brussel zegt dat de plaatsing van kruisraketten pas zal plaatsvinden na het groene licht van de Belgische regering. De normale technische voorbereidingen voor de plaatsing gaan wel door, aldus minister Vreven. Dit omvat de levering van technische onderdelen en trainingsuitrusting, maar „geen kernkoppen". Vreven zei verder dat een exacte datum voor de aanvoer van deze technische onderdelen nog niet is vastgesteld. BAHREIN/KUWEIT - Irak heeft dinsdag verklaard weer drie schepen in de Golf te hebben aangevallen na er maandag twee te hebben getroffen. De aanvallen van dinsdag vonden plaats ten zuiden van het Iraanse olielaadstation Kharg, aldus een Iraakse legerwoord- voerder. Namen van aangevallen schepen noemt Irak nooit. Maandag zei Irak twee schepen te hebben geraakt. Een daar van zou het Panamese vrachtschip voor gestorte lading Topaz Express kunnen zijn. Dit schip liep lichte schade op bij een aan val, die niet werd uitgevoerd ten zuiden van Kharg, maar in het Chor Musa kanaal naar Bandar Chomeini in het noorden van de Golf. In totaal zijn in de Golf sinds begin vorig jaar en voorzover bevestigd uit andere bronnen meer dan 50 grote schepen in de Golf getroffen door Irak dan wel Iran. Van een onzer verslaggevers HULST/SINT-GILLIS - De kreken rond Sint-Gillis, Meer- donk en Kieldrecht, in het net over de grens gelegen Waas land, zijn flink verontreinigd. Dat blijkt uit een onderzoek naar de waterkwaliteit van de Oostvlaamse kreken, door de Provinciale Dienst voor Be scherming van het Leefmilieu. Gedurende een jaar werden maandelijks 21 kreken in heel Oost-Vlaanderen bemonsterd. Ook werden mogelijke veront reinigingsbronnen bestudeerd. Alle kreken in het Waas land vertoonden een te hoog gehalte aan organische stof fen, te wijten aan vervuilings- probelemen, maar ook aan de afbraak van het aanwezige plantenmateriaal. Gebleken is dat het gehalte aan stikstof verbindingen relatief hoog is, maar dat het omzetten in ni- triet en nitraat niet vlot ver loopt. Wat fosfaten betreft, werden in alle kreken gemid delden aangetroffen die boven de norm liggen. Omdat de fos faten samen met de stikstof verbindingen de voedingsstof fen vormen die de planten- woeker in het water bevorde ren, zijn vrijwel alle kreken aangetast. Gebleken is uit het onder zoek dat de meest vervuilde kreken zich bevinden te Meer- donk en Kieldrecht (Grote Geul, Kleine Weel, Grote Weel). Daarvan werd de wa terkwaliteit ronduit slecht be vonden. Overigens komen de andere kreken ook niet veel beter uit de bus, want de rest van de waters kreeg het predi kaat 'matig'. Afvalwater Voor de verontreiniging worden in het onderzoek drie mogelijke oorzaken aange voerd: in de kreken uitmon dende beken, verontreinigd door huishoudelijk afvalwa ter; afwatering van enkele landbouwbedrijven in de on- middelijke omgeving en de rechtstreekse lozing van enke le privé-Woningen en week endverblijven. Vermeldenswaard is vol gens het onderzoek ook het grote aantal illegale vuilstort- plaatsjes dat overal werd aan getroffen. BANGKOK (AFP) - Het hoofdkwartier van het natio nale front voor de bevrijding van het Khmer-volk (FNLPK) in Ampil is maandag al geval len. Dit heeft het hoofd van de Thailandse strijdkrachten, ge neraal Arthit Kamlang-Ek, dinsdag in Bangkok gezegd. Uit meldingen van de veld- radio van het Khmer-front bleek dat na de zware beschie tingen de Vietnamese troepen dinsdagochtend onder aanvoe ring van tanks van Russische makelij de defensielinies van de guerrillastrijders wisten te doorbreken. Eerste berichten maken melding van 30 doden en 100 gewonden in de gelederen van de 5500 in het kamp aanwezige Khmers. Het verlies van Ampil bete kent een zware slag voor het Kampucheaanse verzet. Een woordvoerder van het FNLPK in Bangkok heeft het verlies van het hoofdkwartier in Ampil dinsdag toegegeven. WASHINGTON - President Ronald Reagan heeft dinsdag een functieruil in zijn be- stuursploeg bekendgemaakt: chef-staf James Baker is be noemd tot minister van finan ciën en minister van financiën Donald Regan tot chef-van staf van het Witte Huis. Zowel Baker als Regan zul len zitting hebben in de Natio nale Veiligheidsraad. Staffunctionaris Edwin Meese en minister van bin nenlandse zaken William Clark vertrekken en Jeane Kirkpatrick heeft het voorne men op te stappen als ambas sadeur bij de Verenigde Na ties. AMSTERDAM - De Amsterdamse narcotica-brigade heeft af gelopen weekeinde 25 kilo Pakistaanse heroïne in beslag geno men, de grootste vangst in een keer ooit in Amsterdam gedaan. De groothandelswaarde van de partij bedraagt minstens 2,5 miljoen gulden, de straatwaarde per gram ruim 200 gulden. Tegelijkertijd klaagt de brigade zijn nood over de nieuwe overwerkregeling waardoor een aantal verdachten de dans ont sprongen. Er zijn vier mensen opgepakt, onder wie de hoofdver dachte. Maar omdat de betrokken politiemensen niet langer overwerk mochten verrichten moest eerder worden ingegrepen. De briga de kon de aflevering van de heroine daarom niet afwachten. Reden daarvoor is volgens de politie de nieuwe overwerkre geling. Die houdt in dat een politieman per kwartaal niet meer dan 60 uur mag overwerken. De narcotica-brigade had in deze zaak al 1.500 overuren ge stoken. Het is volgens een woordvoerder bijna onmogelijk aan een bepaald projekt meer dan een kwartaal te werken. VOOR 'N STEM FAN Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aan melden en de pen zal u worden toegestuurd. Naam en voorletters: Adres: Postcode: Betaling 66,30/kwartaal ƒ22,97/maand de nieuwe abonnee ontvangt z'n krant Datum van aanmelding: I Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: IDeze bon in een open enveloppe, zonder postzegel, sturen -J naar: De Stem, Antwoordnr. 112, 4800 VB BREDA. pellen kan ook076-236911

de Stem | 1985 | | pagina 1