Jiniek tegen lyon' 'Eigen problemen zelf oplossen' ITOCH NOG KANSEN VOOR REDDINGSPLAN Vorst redde Deussvilla )e»relFd Forse groei asielzoekers 'Horeca moet inspelen op kinderwensen9 Nederlandse journalist is Zimbabwe opgepakt gerond MINISTER BRINKMAN VALT WELZIJNSSTAAT AAN: fi] 2eer opmerkelijk MARECHAUSSEE: MEER BOETES OP SCHIPHOL GEÏND ■BINNENLAND Den Haag reageert niet op verzoek clementie nazi's I basjkwekerij I opgerold AVRO zendt interview niet uit E STEM COMMENTAAR RECORDJAAR VOOR SCHIPHOL Officier beschuldigd van beïnvloeding T5 PAGINA? ieen vordering van ƒ6 In) was de gemeente prdam bereid om haar png 5 miljoen) drie 'bevriezen' om zo mi- Van Aardenne te be- alsnog 10 miljoen rugging te verlenen, minister was echter Je vermurwen en kon nede beroepen op de Ing van zijn collega van pciën, die niet bereid pe belastingschuld van voorlopig te laten zit- 3at haalde de laatste I onder het overlevings kan ADM uit. werfdirectie kon daar- veinig anders doen dan [l van betaling te vra- De nog aan te wijzen cu- zal dan in overleg met (irtijen moeten bekijken van de Amsterdamse Ia tie werf nog iets is te pn. Op Den Haag, zo is sen wel duidelijk, be de ADM niet meer te hen. Washington van achter Inucleair-vrije Maginot- 1 in de verleiding kan ko- leen ontwapenende eer- Hap (first strike) uit te i. Het Kremlin wil dan bet liefst zo snel mogelijk verbod op de militarise- van de ruimte. Die wens door een Amerikaanse ringsfunctionaris echter Jrecht genoemd in het van het feit, zo zei hij, de ontwikkeling van een Itdefensie al langer een letprioriteit is. Kennelijk lren de Sovjets een der- jke defensie als een be tte en daarom zouden ze Ide Amerikaanse plannen Iten aanvaarden, zo Int hij. (et SDI mag in ieder geval wegonderhandeld wor- zo luidde de instructie Shultz voor zijn gesprek Gromyko. Hij moet zijn ptgenoot er van overtui- dat een anti-raketsys- de stabiliteit kan ver ten. Bezorgdheid leeft er overi- |s niet alleen in Moskou, ook bij de Europese |dgenoten. Zij zijn bang een ondermijning van (bestaande afschrikkings- Jeem, dat naar hun me- zijn bestaansrecht heeft Wezen door veertig jaar de vrede in Europa te landeren. De Amerikaanse ering wijst die zorg echter de hand. Een mengvorm defensieve en offensieve Itemen waarborgt volgens ir de stabiliteit en ver pot juist de afschrikking, fer als de invoering van eerste gepaard gaat met [•mindering van offensieve pens. f>p de vraag of een effec- ve raketdefensie de moge- :heid van een conventio- e oorlog bij voorbeeld in ropa zal vergroten, ant- ordde een hoge functiona- in Washington dat op alle reaus het evenwicht moet rden gehandhaafd en dat daarom belangrijk is dat NAVO vorige maand ;ft besloten tot een ver- rking van haar conventio- e defensie. Iver de mogelijkheid van i beperkte kernoorlog op ropees grondgebied als ge- Ig van de kans dat een de- isiesysteem tegen strategi- ae raketten weinig uitricht gen de zeer kleine en mo de kruisraket en mogelijk enmin tegen de Pershings- ■n de SS-20's zei hij dat het arom goed is die wapens te handelen in de verschil- ide onderhandelingen en niet over het hoofd te zien. Eu ren gehandhaafd. De aanklachten tegen Bar- luiden: De deportatie van 55 jo- n, onder wie 44 joodse •hoolkinderen levend in een eeshuis in Izieu, ten oosten m Lyon, die in Auschwitz n het leven kwamen. De deportatie en executie an 86 leden van de afdeling yon van de algemene bond an Israëliërs in Frankrijk. De deportatie naar uschwitz en Ravensbruck an 650 mensen op 11 augus- is 1944. Een Franse advocaat die e families van Barbie's ver leende slachtoffers verte- enwoordigt, Serge Klars- eld, verklaarde verleden naand te verwachten dat het iroces in 1985 zal aanvangen. Het proces van de 71-jarig® Sarbie wordt waarschijnlijk et laatste grote proces tegen en nazi-oorlogsmisdadiger. i/i' WI/HU O JHIÜUHni lüö KAUiivm o Van onze redactie binnenland 0EN HAAG - Minister Brinkman (VV'clzijn, Volksgezondheid, Cultuur) vindt dat de huidige welzijnsstaat plaats moet maken voor een 'zorgza- me samenleving'. Het is volgens de bewindsman een kwestie van mentaliteit en bezieling en gebrek aan activiteit om de eigen problemen op te lossen. Daar moet de komende jaren verandering in ko men. De burger moet meer zelf doen om de eigen problemen of die ande ren op te lossen. Een van de hoofdtaken van de re gering is volgens hem de kloof die onvermijdelijk tussen de staat en zijn bevolking bestaat en die het ge volg is van sociale en technische ont wikkelingen, zo klein mogelijk te houden. De minister heeft dat maandag in Den Haag gezegd bij de opening van een internationale conferentie over netwerken voor ondersteuning in een zorgzame samenleving. Daaraan nemen vijftig personen uit elf landen van West-Europa, Noord-Amerika en Israël deel. Vijf wetenschappers houden er in leidingen over algemene onderwer pen. In discussiegroepen zullen de deelnemers het hebben over: de zorg voor oudere en gehandicapte men sen, die voor jonge kinderen, de hulp en zorg voor de tijdelijk zieken en de hulp voor personen met psycho-so- ciale problemen.) In onze welvaartsstaat groeit vol gens Brinkman de kloof tussen de formele rechten en de veronderstelde verantwoordelijkheden van burgers voor bijvoorbeeld de sociale zeker heid, de maatschappelijke dienstver lening en de gezondheidszorg, en de werkelijk gevoelens omtrent rechten en verantwoordelijkheden van bur gers voor zichzelf en de anderen. Hij heeft de indruk dat te veel burgers te vaak en te vlug oplossin gen van de regering verwachten ter wijl het in veel gevallen hun eigen verantwoordelijkheid zou moeten zijn een oplossing voor hun proble men te vinden. Daarom is het noodzakelijk dat de welvaartsstaat wordt veranderd in een zorgzame saamenleving. Het is niet zonder reden dat er brede steun is in de samenleving en in verschil lende politieke partijen voor een verandering in deze richting, aldus Brinkman. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De Nederlandse regering wil voorlopig niet reageren op de oproep van de Westduitse Bondsdagpresi dent Jenninger om de twee in Nederland gevangen zit tende Duitse oorlogsmisdadigers vrij te laten. Philip Jenninger appelleerde eergisteren via de West duitse tv om Fischer en Aus der Fiinten, die nog steeds in Breda hun straf uitzitten, dit jaar vrij te laten. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Jus titie is het niet aannemelijk dat de minister van justitie snel een officieel verzoek tot vrijlating in het kabinet be kendmaakt. „De Nederlandse regering reageert niet op uitspraken gedaan via de media," aldus de woordvoerder. Er moet eerst een officieel verzoek van de Westduitse regering komen. ADM: Uitstel van betaling Van rvnzp rpdn.pt.ia hinnonlanH Hoostere rij lm tuinbouw ■De Industrie- en Voedings- Ibond CNV wil in 1986 in de ■tuinbouw een 37-urige werk- [week, maar zonder rooster- Ivrije dagen, die in de meeste ■cao's als vorm voor de ar beidstijdverkorting worden ■gekozen. Roostervrije dagen ■leiden volgens de bond in de (tuinbouw alleen maar tot meer tijdelijk personeel. IBesparing tiinramrf (invoering van zesbaksduw- Jvaart op de vaarweg van Rot terdam naar het Duitse ach terland kan een besparing van (tussen de 22 en 30 miljoen gul- ]den aan transportkosten ople- peren. Daarbij wordt uitge- Igaan van de overslag aan ert- jsen in Rotterdam in 1984 van [28 miljoen ton. iXertos verkocht |Na diverse andere onderdelen van het SHV-concerh is nu iok de winkelketen Xenos (19 [zelfbedieningswinkels in im- lortartikelen) in andere han- [den overgegaan. Xenos zal als zelfstandig bedrijf worden Ivoorgezet door Wolters en ichaberg Management in Rot terdam. IABP ziet af Iran Ponskaart Het Algemeen Burgerlijk ■Pensioenfonds ziet af van fi nanciering van de bouw van Ide Weena-toren, in de volks- Imond de 'Ponskaart' genoemd, |in het centrum van Rotter dam. Het ABP, dat de afgelo- Ipen twee jaar van het begin af laan bij de ontwikkeling van Ita project betrokken is ge- I weest, acht een investering l'an vijftig miljoen gulden in Ide woontoren op dit moment Jte riskant. Ibe Haagse politie heeft zon- I dagavond een hasj kwekerij 1 opgerold. Een woonhuis aan l'-eGaslaan bleek te zijn omge- Itoverd in een hasj plantage, (waar zo'n honderd hennep- IPlantjes werden gekoesterd. ■Licht, water en temperatuur «werden automatisch geregeld. Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren de Amsterdamse Droogdok maatschappij (ADM) uitstel van betaling ver leend. Directie, vakbonden en Ondernemingsraad willen dat de nu benoemde bewindvoerder aan de slag gaat op basis van het overlevingsplan van de bonden en OR, waarvoor minister Van Aardenne (Economische Zaken) vorige week niet de gevraagde tien miljoen gulden krediet over had. De minister weigerde eerder 25 miljoen gulden. De ADM ontving de afgelo pen dagen volgens OR-secre- taris Philip vier nieuwe repa ratie-orders die samen goed zijn voor ruim 40.000 uren werk. Hieruit blijkt, meent Philip, dat de ADM nog steeds vertrouwen geniet. Het gaat bij de orders om twee bulkcarriers, een bevoor radingsschip en een Russische boot. OR, vakbonden en scheeps- bouwcomités in de buurt hou den donderdagmiddag een manifestatie op het ADM-ter- rein voor het openhouden van de werf. De afgelopen dagen is bij de poorten van het bedrijf gepost om te voorkomen dat schuld eisers spullen komen wegha len. Dat posten blijft voorlopig gehandhaafd, zegt Philip. Hij verwacht op korte termijn een nieuw gesprek tussen het ADM-bestuur, de gemeente en het ministerie van Economi sche Zaken. De surséance voor ADM is een voorlopige. De rechtbank beslist in april over een al dan HILVERSUM (ANP) - De AVRO heeft om 'beleidstech- nische redenen' besloten een maandagmiddag opgenomen interview van Karei van de Graaf met drs. C. van Bussel niet uit te zenden. Het interview was maan dagmiddag al opgenomen op nadrukkelijk verzoek van drs. Van Bussel, de man tegen wie Philips een strafklacht heeft ingediend wegens een poging tot afpersing. De beslissing om het inter view niet uit te zenden is ge nomen in overleg met de di rectie. niet definitief uitstel van beta ling. Tot bewindvoerder voor de werf is mr. D. Grosheide in Amsterdam benoemd. De vaste Kamercommissies voor Economische Zaken en Financiën overleggen donder dag met minister Ruding (Fi nanciën) over diens rol in de affaire rond de ADM. Voorzit ter Van der Hek (PvdA) van de commissie voor Economi sche Zaken heeft om het spoedoverleg gevraagd. Het is het tweede gesprek van de Ka mer over ADM. Volgens Van der Hek zijn er tal van punten in het optreden van Ruding bij zijn bemoeie nis met ADM die de nodige op heldering vergen. De algeme ne indruk is dat Ruding zich zeer actief heeft opgesteld in de ADM-zaak en mogelijk de problemen van de werf eerder heeft vergroot dan verkleind, aldus de PvdA-er. Ruding is partij in deze zaak omdat de fiscus weigert deel te nemen in het overlevingsplan en omdat ook de Nationale In vesteringsbank niets voelt voor uitstel van innen van rente en aflossing op de ADM- schulden. Mede daardoor ste vent ADM rechtstreeks af op faillissement. Minister Van Aardenne weigerde vorige week tien miljoen overbruggingssteun uit te trekken voor het overle vingsplan voor ADM (880 werknemers). De directie van de scheepsreparatiewerf meent met de bonden dat met die steun een overlevingsplan een goede kans maakt. Maar volgens de bewindsman schuift een dergelijk plan de vraag of ADM nog door kan gaan in feite drie jaar vooruit. GRIEZELIG. En dat is dan een heel milde omschrijving voor het I pesiuit van het Witte Huis om een eigen persbureau in het leven I® roepen. Deze nieuwsdienst gaat de letterlijke uitspraken en Iwimuniques van president Reagan verspreiden. Het motief voor I®voor een democratische regering hoogst opmerkelijke besluit I i 'n het gegeven dat de Amerikaanse media de woorden en ge- I"achten van de president vaak verdraaid zouden weergeven. Ue Verenigde Staten hebben aangekondigd dat zij zich zullen Wekken uit de UNESCO. Volgens de Amerikanen maakt de- len instelling, die zich onder meer bezig houdt met onderwijs I "/"edia, zich schuldig aan financieel wanbeheer en richt zij I en, wat de vrijheid van meningsuiting betreft, te zeer naar de rottingen van totalitaire regiems. L Ke verwijten zijn niet ongegrond. De UNESCO bestaat in 1eerderheid uit vertegenwoordigers van totalitaire regiems en Isonro en met een z°9enaarnde 'geleide' democratie. In al dit |ló h nden 's het voor journalisten hoogst ongezond iets anders |e"„°er'ctl,en dan wat de machthebbers welgevallig is. Dictators I. d Oort gelijke potentaten zijn nu eenmaal - dat was al zo in de li de oude Grieken en Romeinen - als de dood voor de ren d Van vriJe woord- Het is verontrustend te moeten erva- rerh president Reagan meer met dit slag lieden gemeen lijkt te ivanrt dan °P 9rond van de Amerikaanse traditie ten aanzien p0e persvrijheid voor mogelijk was te houden. |r ea9an geldt als de grote communicator, als een man, die als lcann?r de ,e|evisie ongehinderd door lastige vragen vrijelijk zijn lad? 9aan' 9oed b'J het publiek overkomt. Zodra hem echter laan toel'cht'n9 wordt gevraagd of eerder gedane uitspraken |C - orde worden gesteld, begint hij te stuntelen Dat is dan I Aktreclen dat 20 weini9 Tegelijk persconferenties geeft. |schikw over een White House News Service had kunnen be- I"Ken was hij waarschijnlijk niet van zijn voetstuk gevallen' Hl De Berg en Dalse villa van 'Transworld'-oliemagnaat Deuss. A J 1/ <V V5 Nederland in het vriesvak. Bloemen op de ramen, ijs op de bedden, de kranen bevroren, ijspegels met dodelijke pun ten, sneeuwogen en winterte nen. Kortom: een ouderwets degelijke winter! Alles komt terug, ik heb er al eens vaker op gewezen. De ware winter is teruggehaald uit de Anton Pieckboekjes en oude prenten. We voelen weer eens écht de snijdende adem van Koning Winter. En dan vallen er onmiddellijk brokken in Nederland. Treinen hebben vertraging, de pust komt de laat, de tv-masten wankelen en niemand weet meer hoe hij sneeuw moet rui men. Het is maar goed dat we weer eens op de proef gesteld wor den. Veel mensen ontdekken eindelijk dat ze nog leven: ze zien zelfs hun eigen adem! Van Mierlo brengt zijn partij terug naar de D van diepvries en de winter van 1966. Zou het iets uithalen? Hij waagt zich volgens mij op heel glad ijs. Wij kunnen ons de komende dagen overgeven aan de schaatssport, terwijl in het buitenland diverse andere wedstrijden gespeeld worden. De tweekamp Gromyko- Schulz, de twee knapste kern koppen ter wereld, trekt na tuurlijk de meeste aandacht. Verder worden in warmere landen ook interessante wed strijden gespeeld, zoals Viet- nam-Cambodja en de 245-ste ontmoeting tussen Iran en Irak. Veel plezier in de sneeuw. Geef ze maar eens de volie ijs laag. MERIJN SCHIPHOL (ANP) - Voor de NV Luchthaven Schiphol is 1984 een recordjaar geworden. Het passagiersvervoer bereik te het nog nooit eerder behaal de totaal van 10.870.000, een stijging van 9% ten opzichte van 1983. Het vrachtvervoer steeg met 19% procent tot 440.000 ton en het postvervoer groeide met 11% tot de recordhoogte van 22.000 ton. Vervolg van pagina 1 Op en rond het complex aan de Meerwijkselaan in Berg en Dal, waar de villa en het be drijfsgebouw deel van uitma ken, zijn voetsporen in de sneeuw gevonden. In het bos aan de rand van het complex is de afrastering doorgeknipt. Volgens de rijkspolitie zijn de brandbommen die bij het bedrijfsgebouw werden aan getroffen „professioneel gefa briceerd en aangebracht". Ze bestonden uit jerrycans vol benzine met daaraan een in plastic verpakt ontstekings mechanisme en een klok. De schade aan de bezittin gen van oliehandelaar John Deuss is dankzij het barre weer beperkt gebleven. De strenge vorst heeft ervoor ge zorgd dat de ontsteking van de twee brandbommen, die bij het kantoor waren geplaatst, weigerde. Op het moment van de brandstichting was in geen van beide gebouwen iemand aanwezig. Geruime tijd later gister morgen volgde een verklaring van de daders. Bij het ANP kwam een verklaring binnen van een onbekende groep die zich noemt Burgerbond Ne derland, waarin een soortge lijk verhaal over Deuss' prak tijken werd gedaan als in de verklaring van de 'Pyroma nen' die later volgde. Verschil tussen beide verklaringen was dat alleen in de tweede de ver antwoordelijkheid voor de aanslag werd geclaimd. De 'Pyromanen tegen apartheid' gaan in hun toe lichting op hun actie uitge breid in op de in hun ogen misdadige olietransacties van John Deuss met Zuid-Afrika. Diverse gegevens stemmen overeen met hetgeen in deze krant van afgelopen zaterdag werd gepubliceerd in een re portage over de geheimzinnige handel en wandel van Deuss. Deuss zelf was overigens de grote afwezige. HARARE/DENHAAG (ANP) - De Nederlandse free-lance jour nalist Ton Gerrits (31) is vorige week vrijdag door de autoritei ten in Zimbabwe gearresteerd op beschuldiging van spionnage voor Zuid-Afrika. De journalist, die werkte aan een reportage voor de VPRO- radio, werd na een etmaal weer vrijgelaten. Zijn geluidsbanden en filmmateriaal zijn in beslag genomen. De regering van Zim babwe weigert tot op heden commentaar op het voorval. Volgens een woordvoerder van de VPRO-radio is nog niet duidelijk wat de aanleiding tot de arrestatie is geweest. Gerrits woont en werkt in de Zimbabwaanse hoofdstad Harare en fun geert als correspondent voor diverse Nederlandse omroepen, waaronder de VPRO. Afgelopen vrijdag reisde hij mee met een voedselconvooi dat via Zimbabwe en Mozambique op weg was naar Malawi. Bij de Mozambiquaanse grens werd hij echter door de militaire politie aangehouden en teruggebracht naar Harare. Daar werd hem te verstaan gegeven dat hij werd verdacht van spionnage-activi- teiten voor de Zuidafrikaanse geheime dienst. Na ongeveer 24 uur werd hij weer losgelaten. Zijn materiaal werd in beslag ge nomen. De VPRO is van plan tegen de gang van zaken officieel pro test aan te tekenen bij de Zimbabwaanse autoriteiten. De om roep neemt het vooral hoog op dat de politie Gerrits geen gele genheid heeft gegeven na zijn arrestatie contact op te nemen met de Nederlandse ambassade in Harare. Van onze redactie binnenland SCHIPHOL - Het aantal vreemdelingen dat vorig jaar op Schiphol politiek asiel vroeg is sterk gestegen. In 1984 maakten 262 personen bij aan komst op de nationale lucht haven kenbaar in Nederland politiek asiel te willen. In 1983 waren dat er slechts 96 en het jaar daarvoor 40. Verreweg de meeste asiel aanvragen, ongeveer 164, wa ren afkomstig van Iraniërs. Op de tweede plaats kwamen de aanvragen van mensen uit Afghanistan: 24. De marechaussee heeft op Schiphol het afgelopen jaar ruim 468.000 gulden aan 's lands schatkist kunnen over dragen, afkomstig van nog niet betaalde boetes. In 1983 omvatten de geïnde boetes een bedrag van bijna 379.000 gul den. Dat daarbij ook op de 'kleintjes' wordt gelet, onder vond maandag een vrouw, die bij aankomst op Schiphol werd geconfronteerd met een nog niet door haar voldane boete van honderd gulden, haar in 1970 door de rechtbank in Den Haag opgelegd wegens diefstal. Volgend jaar zou deze boete zijn verjaard. De hoogste boete bedroeg het afgelopen jaar 6.025 gul den, die betaald moest worden door een reiziger die veroor deeld was wegens overtreding van de opiumwet. Op Schiphol werden vorig jaar 374 personen van wie de opsporing werd verzocht aan gehouden. Vijftien van hen waren zware criminelen, bui tenlanders die internationaal werden gezocht, in de meeste gevallen wegens drughandel. In 1983 bedroeg het totaal aan tal aanhoudingen van perso nen van wie de opsporing werd verzocht 386. Vorig jaar kregen 1561 aan komende reizigers van de ma rechaussee 'nee' te horen op de wens ons land binnen te ko men, 115 meer dan in 1983. Ge zien het aantal buitenlanders dat jaarlijks ons land binnen komt is dat relatief zeer ge ring. Het aantal vreemdelingen dat ons land gedwongen via Schiphol heeft verlaten daalde van 4.136 in 1983 tot 3.714 in 1984. Het grootste deel kwam op Schiphol via de Amster damse vreemdelingenpolitie. De enkele reis voor deze men sen naar het land van her komst kostte het ministerie van Justitie op 3.867.440 gul den. Met de toename van het rei zigersverkeer zijn ook de werkzaamheden van de mare chaussee op Schiphol omvang rijker geworden. In totaal zijn het afgelopen jaar 5.004 pro- cessen-verbaal opgemaakt, te gen 3.942 in 1983. De brigade Schiphol vreest dat in 1985 het aantal onder schepte valse of vervalste pas poorten opnieuw sterk zal toe nemen. In 1984 bedroeg dit aantal 356 tegen 227 in het jaar daarvoor. Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De Nederlandse horeca moet vrien delijker worden voor kinderen. In Nederland zijn on geveer drie miljoen kinderen beneden de veertien jaar, een belangrijke klantenkring. Door een betere aansluiting van het aanbod op de wensen van de kin deren kan de horeca een aantrekkelijke en grote markt bereiken. Dit betoogde drs. J. Fagel, medewerkster van een organi satiebureau, maandag bij de opening van de 29ste Horeca- va, de vakbeurs voor de hore ca. Deze beurs wordt gehou den van 7 tot en met 10 januari in de Amsterdamse RAI. Dit jaar staan 387 exploitanten op de beurs. Veel restaurants zijn niet op kinderen berekend, aldus Fa- gel. Zij stelt dat eten in een restaurant door kinderen als een 'uitje' wordt beschouwd. Zij willen geen friet met een kroket want die kunnen ze 'op de hoek' ook halen. Grootste probleem voor kinderen is vol gens haar het lange wachten op het eten. De kinderen wor den hierdoor vervelend en las tig, wat het humeur van de ouders ook niet ten goede komt. „Speelhoeken lossen dat niet op, ook kinderen komen naar een restaurant om te eten en niet om te spelen", aldus Fa- gel. Zij pleit ervoor hen direct na binnenkomst een klein hapje te geven of een klein speeltje, zodat ze aan tafel be ziggehouden worden. Verder moeten kinderen volgens haar bij elkaar kunnen zitten en ruimte hebben om te lopen. Verder ziet zij een aparte kin dermenukaart met foto's van de gerechten wel zitten. „Uit breiding van de service op de ze punten zal tot een immense toename van tevreden klanten kunnen leiden", aldus Fagel. De totale omzet van de 37.223 horeca-bedrijven in 1984 wordt geschat op ruim tien miljard gulden, waarvan de restaurants 53 procent voor hun rekening nemen. 27 pro cent kwam voor rekening van de cafés en andere bedrijven waar drank wordt verstrekt. De hotels twintig procent. Het aantal werknemers in de ho reca wordt geschat op bijna 120.000. In het seizoen zijn het er 20.000 meer. De werkloos heid in deze bedrijfstak steeg iets minder dan de voorgaande jaren en bedroeg in juli vorig jaar 36.500 mensen. ASSEN (ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank in Assen, mr. A.B. Vast, is maandag door twee advocaten beschuldigd van een poging getuigen te beïnvloeden. Dat gebeurde tijdens de be rechting van twee mannen die ervan worden verdacht in april vorig jaar wapendief stallen te hebben gepleegd uit de Johan Willem Friso-kazer- ne in Assen. Volgens de advocaten heeft mr. Vast maandag, tijdens een schorsing, informatie over reeds afgelegde getuigen verklaringen verstrekt aan twee wachtmeesters van de Koninklijke Marechaussee die nog als getuige op de zitting moesten verschijnen. Zoals bekend mogen getuigen op een rechtszitting niet horen welke verklaringen door hun mede- getuigen worden afgelegd. De advocaten beraden zich nu over een verzoek aan de rechtbank om de officier niet ontvankelijk te verklaren. V

de Stem | 1985 | | pagina 3