Staten gematigd enthousiast over Roosevelt Studiecentrum Gijsel/ De Greve wint Nederlandse titel krulbollen Els Tousseint wil nieuwe toneel club in Breskens APARTOTEL EN SCHUTTERSHOFKANTOOR TERNEUZEN 1BI Loods in Breskens uitgebrand Directeur St.-Liduina overleden DINSDAG 8 JANUARI VAN ZEELAND MM ill! Operator bluste brandje bij Dow Plaatselijk nieuws Biervliet Aardenburg ALS OPVOLGER VAN 'THALIA' Bibiliotheek moet verrijzen in Zierikzee Verb randing kerstbomen en wandelen in Cadzand Politie haalt verkleumde roeiers uit de Biesbosch politierapport BRESKENS: Ondanks feil kou geslaagd verbranding Jonge vrom verkracht in Bergen Boer wilde waterleiding ontdooien: schuur in bran DINSDAG 8 JANUARI BRESKENS - De werkplaats van het Breskense overslagbe drijf Oosterlee BV is in de nacht van zondag op maandag totaal uitgebrand. De brandweer van Oostburg was met drie auto's aanwezig om het vuur te bestrijden. Ze kon echter niets meer uitrich ten om het gebouw en de in boedel te redden. De oorzaak en de schade is nog niet be kend. De technische recherche stelt een onderzoek in. De politie moest tijdens de brand het toegestroomde pu bliek op een afstand houden, omdat er gevaar bestond voor explosies. In het gebouw ston den namelijk enkele flessen gas. De brandweerleiden had den tijdens de bluswerkzaam heden veel last van de sneeuwstorm. Het personeel van de sleep dienst Muller uit Terneuzen ontdekte de brand. De brandweer kon niet meer voorkomen dat de loods van Oosterlee BV vol komen uitbrandde. foto willem miehas Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Een wakkere operator heeft zondagnacht eigenhandig een brandje geblust in de nafta-kraker (LHC 1) van Dow Chemical in Terneuzen. De stoomleidingen van de stoom-'superheater' hadden er vlam gevat. De oorzaak was een kleine lekkage in een regelklep, waardoor regelolie op de onderliggende stoomlei- ding drupte. De isolatie van deze hete leiding was zodoende met olie door drenkt en in brand gevlo gen. Toen de operator het vuur ontdekte -kort na 1 uur-, kwam hij onmidde- lijk zelf in actie. Als voorzorgsmaatregel werd ook de bedrijfsbrand weer gealarmeerd, maar die hoefde niet meer te blussen. Jongerenkoor - Het r.-k. jon gerenkoor Gloria Deo verzorgt zondag 13 januari de dienst in De Stelle te Oostburg. Dit is een kerkdienst ter gelegenheid van Driekoningen, aanvang 10.15 uur. Cursussen - In januari start de tweede helft van het cursus seizoen van het SKW. Het yoga is in twee groepen opge splitst. Op woensdag van 19.15 tot 20.15 uur voor beginners en van 20.30 tot 21.430 uur voor gevorderden, start 9 januari. Jazzballet start dinsdag 8 ja nuari. Hier zijn ook plannen om in twee groepen verder te gaan. De tijden zijn afhanke lijk van die groepen. De lessen worden in de gymzaal gege ven. Of de cursus Surinaams- Antilliaans koken doorgaat, hangt af van het feit of er nog een geschikte ruimte te vinden is. Donderdag 17 januari om 20.00 uur start de cursus zelf kleding maken in het buurt huis. Er bestaan plannen om een fotoclub op te richten. Het buurthuis heeft een doka. Voor informatie of opgeven kan men terecht bij buurthuis De Pereplu aan de Noord straat. Gesprekskring - Woensdag 9 januari komt de oecumenische gesprekskring Aardenburg- Eeklo bijeen. De heer Korte- weg uit Oud-Beijerland ver telt over het leven van burgers en kerken in de DDR. De bij eenkomst is in de Ontmoe- tingskerk aan de Sassenstraat en begint om 19.45 uur. Koningsbolling - De uitslag van'de koningsbolling van De Ware Vrienden, die gehouden werd bij Eric de Vreeze, is als volgt: 1. E. Minnaert, 2. E. de Vreeze, 3. P. de Geeter, 4. W. Gijsel en A. Trenson. Ware Vrienden - De Ware Vrienden hield een bolling voor de leden. Uitslag: 1. J. de Vreeze/F. Rieteco, 2. E. Rijc- kaert/A. Tronson, 3. W. Gij- sel/E. Minnaert, 4. G. Dhoore/H. Bruggeman, 5. P. de Geeter/R. de Geeter. Bolling - Bij Eric de Vreeze werd een bolling gehouden, waaraan 54 personen deelna men. Uitslag: 1. W. Gijsel-T. Vermeulen-P. de Geeter, 2. A. Blaauw-F. Rieteco-E. de Vreeze, 3. P. van Pamelen-R. de Vriend-W. Pauwels, 4. E. Rijckaert-J. Scherbeijn-C. van Rie, 5. C. de Pauw-L. De- baere-E. Minnaert. Van onze correspondent AARDENBURG - Het Eedese duo W. Gijsel/B. de Greve heeft het Nederlands kampioenschap krulbollen met een maat op zijn naam gebracht. Aan de titelstrijd, die werd gehouden bij café Eric de Vreeze te Aardenburg, namen in totaal 58 peletons deel. De uitslag: 1. W. Gijsel/B. de Greve; 2. C. Blomme/J. de la Meuluerre; 3. R. Dierinkx/E. van der Jeugt; 4. A. De- jaeger/E. Minnaert; 5. L. en A. Rogge. BRESKENS - Sinds er in den bezocht, is gebleken dat Breskens weer regelmatig to- men in het vissersdorp het to neelvoorstelling kunnen wor- neel nog immer een warm hart toe draagt. Nieuwe plannen met de 'Rouw-gebouwen' Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Er bestaan opnieuw serieuze plannen om het Apartotel aan de Churchillaan en het Schuttershofcomplex aan de gelijkna mige weg in Terneuzen eindelijk 'bewoond' te krijgen. Beide gebouwen zaten in de failliete boedel die de makelaar J. Rouw een aantal jaren geleden naliet, toen zijn 'imperium' instortte. De appartementen en kantoren staan al ruim drie jaar leeg en dreigen te verpauperen. Om dat te voorkomen gaan alle betrokken partijen -een aannemer, de bank die de grootste schuldeiser is, de cu rator en de makelaar- deze week rond de tafel zitten. De bedoeling van deze conferentie is dat de bank geld uittrekt om de gebouwen weer enigszins bewoonbaar te maken. Voor het Apartotel betekent dat het in orde maken van voorzieningen als liften, trap- penhal en nutsleidingen, ter wijl in beide gebouwen 'de witte reus er eens door moet', aldus gisteren het makelaars kantoor Kindt en Biesbroeck uit Hulst. Deze makelaar pro beert al geruime tijd onderde len van de Rouw-erfenis aan de man te brengen. Belasting Onderhandelingen met pro jectontwikkelaars strandden (Vervolg van pagina Zeeland 1 ZIERIKZEE - Burgemeester Van Bommel wees er gisteren op dat de provincie jaren gele den al eens een veel hoger be drag had toegezegd. Medebepalend voor de pro vinciale vrijgevigheid was bo vendien het feit dat er vanuit Schouwen-Duiveland verder geen werkgelegenheidsprojec ten zijn ingediend. De nieuwe bibliotheek moet verrijzen in Zierikzee. De gemeenten op Schouwen-Duiveland leggen samen 1,2 miljoen op tafel. Het is de bedoeling dat Zierikzee daar nog vier ton extra bij doet. De statencommissie boog zich gisteren ook over de ef fecten van de steunverlening via het provinciale werkgele- genheidsfonds (steun aan het bedrijfsleven). Men schaarde zich in grote trekken achter het rapport van het ETI, waaruit blijkt dat met het fonds redelijk goede resulta ten zijn geboekt, ook al kan 1,5 miljoen gulden van de tot nu toe uitgegeven 3,7 miljoen gul den als verloren worden be schouwd. De meeste statenfr acties gingen er gisteren mee akkoord de mogelijkheden voor steunverlening via het fonds te vergroten. Dit omdat de animo voor het aanvragen van steun is verminderd. steeds op het laatste moment, onder meer om belasting technische redenen of omdat de curator geen cent beschik baar had om de gebouwen zelfs maar de kleinste opknap beurt te geven. Zo vielen se rieuze gegadigden voor het Schuttershofcomplex, zoals het GAK en het CBR, uitein delijk af. Nu is volgens de makelaar de rijksgebouwendienst op nieuw in de markt voor het kantorencomplex. Welke rijksdienst er gehuisvest zou moeten worden, is nog niet be kend. Voor de 32 appartemen ten aan de Scheldedijk in Ter- neuzen bestaat veel belang stelling van particulieren, zo wees een eerdere advertentie campagne van Kindt en Bies broeck uit. „Meer dan 70 reacties, waarvan zowat de helft uit de randstad en de helft uit Zee land. Als het maar om 20 pro cent serieuze kopers gaat, zit je al goed", aldus de makelaar die dan ook hoopt en verwacht dat de curator geld zal loswe ken bij de bank. „En die bank realiseert zich ook wel dat hier de kost voor de baat uitgaat. Als ze er geen geld in steken, gebeurt er weer niets. Daarom zal de kostenbegroting om de flat in orde te maken, wel se rieus worden bekeken." Hij is zich ervan bewust dat dat ook de huidige drie bewo ners van het Apartotel zeer goed zou uitkomen. Zij trok ken er een jaar geleden nood gedwongen in, omdat ze geld in een appartement hadden gestoken voor het faillisse ment van Rouw, maar wonen er nu in nogal erbarmelijke omstandigheden. Voor het Apartotel zou niet alleen in deze provincie maar ook in de randstad belangstelling bestaan. - fotodestem/corjdeboer Van onze correspondent CADZAND-BAD - De Alge mene Sport- en Ontspan ningsvereniging Cadzand (ASOC) verzorgt zaterdag 19 januari de traditionele kerstboom-verbranding, zo als gebruikelijk omlijst met een groot aantal activiteiten. Voor de kleuters wordt er die dag een spelletjesmiddag gehouden in de kleuter school aan de Retranche- mentseweg, terwijl ook twee wandeltochten zullen wor- den uitgezet. Deze zijn be doeld voor kinderen van 6 tot 12 jaar (drie tot vier kilo meter) en voor de groep van 12 jaar en ouder (5,5 kilome ter). Beide tochten gaan om 14.00 uur van start bij de sportkantine en deelname is gratis. Bij de eindpunten van de tochten kan worden meege daan aan spelletjes. Zowel voor de wandel-oriëntatie als voor de spelletjes zijn punten te behalen. De winnaars krijgen leu ke prijzen, die 's avonds worden uitgereikt in strand paviljoen de Zilvermeeuw bij het Zwin. Op een strand- gedeelte bij dit paviljoen wordt om 19.00 uur de brand gestoken in de kerstbomen. ASOC zorgt daarbij voor gratis soep. Vandaar de pogingen van Els Tousseint-Karels - een fervent liefhebster - om in Breskens een nieuwe toneel vereniging van de grond te krijgen. Mocht het zover ko men, dan zal deze club 'Thalia' worden gedoopt. Een bekende naam voor Breskens, want acht jaar geleden ging deze to neelvereniging ter ziele bij ge brek aan leden. „Het moet toch mogelijk zijn een nieuwe club op te richten", zegt Els Tousseint. „Toneel is momenteel weer helemaal in. En het mooie is dat je met el kaar jezelf en anderen een ge zellige avond kunt bezorgen". En het toneelleven floreert heden ten dage in West- Zeeuwsch-Vlaanderen, vooral in de kleinere dorpen. Een klein plaatsje als Eede telt zelfs twee clubs, die beiden jaarlijks met een nieuw stuk op de planken komen. Van daar dat Breskens toch ook voldoende talent moet herber gen, meent Els Tousseint, die al diverse mensen heeft ge polst. „Een aantal heeft al interes se getoond, maar dat zijn en kel jongeren", aldus de initia tiefneemster. „Maar voor een vereniging zijn mensen van alle leeftijden nodig. DRIMMELEN - Negen jonge lui uit Dordrecht zijn zondag avond door de Rijkspolitie te Water in een ijzige storm uit de Biesbosch gehaald. De negen, waaronder een jongen en een meisje van 12 en 13 jaar, hadden enkele dagen op een boerderij nabij het spaarbekken De Gijster door gebracht. Paniek heerste er niet in de boten, maar de twee jongsten die zich met roeien niet warm konden houden, waren hele maal verkleumd. HULST - In Hulst is zondag op 46-jarige leeftijd aan de ge volgen van een ongelukkige val overleden de heer J.H. Ma joor, verpleegkundig directeur van het St.-Liduinaziekenhuis in Hulst. Hij laat een vrouw en kin deren achter. De heer Majoor was sinds 1 augustus '82 verpleegkundig directeur bij het ziekenhuis. Hij wordt begraven donder dag. De uitvaartdienst is om half twee in de basiliek in Hulst. GOES - In het gebouw var NV PZEM in de Evet|! straat is ingebroken. klapdeur is doch voor zover kon nagegaan, zijn in het geen vermissingen. opengebtu 'r won Van onze corresponded BRESKENS - In Breil, heeft de traditionele boomverbranding plaats vonden op het strand tussen veerhaven en de handelsh» te Breskens. Deze verbanding was ganiseerd door de omnispj vereniging De Kombuis ij, menwerking met de win) liersvereniging van Bres]# Velen waren naar deze kë: boomverbranding gekoit ondanks de felle kou heerste. Voor de jeugd was het® trekkelijk bezig zijn, door de winkeliersverenip een wedstrijd van was maakt wie de meeste kerstl men aanbracht. Van een onzer verslaggm BERGEN OP ZOOM - Een! jarige inwoonster van op Zoom is zondagavond li slaapkamer van haar t!| woning verkracht. Het slachtoffer kwami dagavond omstreeks 23.001 thuis. Zij liep naar haar sla; kamer, waar zij een haan bekende man aantrof. Den overmeesterde de vrouw verkrachtte haar. Het is de politie nog i duidelijk hoe de man dei ning binnen is gekomen, verband met het onder» wordt het adres ervan nogi vrij gegeven. Deze verkrachting is vierde die binnen vrij k« tijd in Bergen op Zoom plai vond. Van een onzer WOENSDRECHT - Een binnenbrand in een In bouwschuur was gistermidd het gevolg van de pi van boer J. Oerlemans Woensdrecht om de waterl ding in zijn stal te ontdooit! Op de bovenverdieping! de schuur lagen namelijk# tien balen hooi opgf Toen de boer probeerde waterleiding te ontdooien,* gen die in brand. Hij slaaf er samen met de brandv/s lieden in om de circa ded koeien en kalveren, die in schuur stonden, in veilig)* te brengen. Het bluswerk van Woensdrechtse brandweer/ geassisteerd werd door korps uit Bergen op W werd enigszins bemoei door het feit dat de brand» eerst op zoek moest naar b!> water. De waterputten wart vanwege de sneeuw name» zeer moeilijk te vinden. OW gens had de brandweer een waterwagen bij zich. De twee brandweerkorps slaagden er in om de schuur redden. Met acht stralen 8' men zodanig de brandbaar» lijf dat zelfs geen pan van» dak sneuvelde en boer 0 e» mans gisteravond zijn die# weer binnen kon zetten. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Gematigd enthousiast zullen de Zeeuwse staten op 1 februari akkoord gaan met de vestiging van een Roosevelt Studiecentrum in het voormalige onderkomen van de Provinciale Biblio theek aan het Abdijplein in Middelburg. Een grote meerderheid van de staten is bereid om een bij drage, voorlopig vastgesteld op 57.500 gulden per jaar, in de exploitatie van het centrum te steken. Dat bleek gisteren tij dens een vergadering van de statencommissie voor wel zijnszaken. Eerder al stelde het provin ciebestuur een ton beschik baar, nodig om een weten schappelijk medewerker met de voorbereidingen te laten beginnen. Het studiecentrum is be doeld om de aandacht te vesti gen op de betrekkingen met Amerika, vooral op de wijze waarop president Roosevelt zich met zijn 'vier vrijheden' heeft ingezet voor de vrede en rechtvaardigheid en op de ga ve waarmee hij mensen in verdrukking nieuwe moed en inspiratie wist te geven. Amerika Financiële steun is er ook uit Amerika, onder meer van uit kringen rond de FDR Four Freedoms Foundation, die om de twee jaar in Middelburg onderscheidingen uitreikt aan wereldburgers die in de voet sporen van Roosevelt zijn ge treden. De Amerikanen heb ben ook al een omvangrijke boeken- en documentatiecol- lectie beschikbaar gesteld. Tijdens de vergadering van de statencommissie werd er kend dat er nog 'enige ondui delijkheid' is over de hoeveel heid geld die de provincie uit eindelijk in het centrum zal moeten steken. Zo is nog niet duidelijk in hoeverre pogingen om particuliere fondsen te in teresseren succesvol zullen zijn. Vrijwel alle fracties ech ter zullen dat voor lief nemen. Alleen J. Dupré (PSP/CPN) liet gisteren weten tegen te zullen stémmen, zowel om principiële als om financiële redenen. Voor P. Scheele (D'66) was de financiële onduidelijk heid en het ontbreken van een afweging tegen wenselijke uitgaven op ander terrein aanleiding tot het maken van een voorbehoud. De woordvoerders van VVD en CDA waren gisteren het meest positief. J. van Zwieten (VVD) sprak over 'een erg goe de zaak, vrij uniek voor Zee land'. Hij merkte op dat het niet zozeer nodig is om de na druk te leggen op de relatie met Amerika. „Het gaat om zaken van universeler belang'. J. Roose (CDA) onderkende dat het hedendaagse Amerika een aantal aspecten laat zien die niet iedereen aanspreken, maar constateerde aan de an dere kant dat het goed is posi tieve aspecten te belichten. P. de Nooijer (PvdA) maak te zich wat bezorgd over de verdere financiering. „Eerst was er sprake van een rijke oom in Amerika, die dit voor Zeeland wilde doen", merkte hij op. Hij vroeg zich verder af welke afweging er is gemaakt, gezien de besnoeiingen van de provincie in de sociaal-cultu rele sector. Hij liet desalniet temin doorschemeren dat zijn fractie niet zal tegenstemmen. J. Dupré (PSP/CPN) zal dat wel doen. Hij bracht in het midden dat de provincie nooit akkoord zou zijn gegaan met een zo 'krikkemikkerige fi nanciële opzet' als het om dere plannen zou zijn geg1 „Dit wordt een enorme 1» voorspelde hij. Aan de a kant noemde hij het stud centrum 'een leuke plaats' anti-Amerikaanse geyf' te demonstreren'. „De idc» zijn mooi, maar ze worden' voeten getreden. Dat wij in Nederland". Hij f zich in dat verband af u#e beveiliging van het cent" moet gaan betalen. Gedeputeerde P. Boe1? (PvdA) maakte zich om probleem van openbare en veiligheid heel wat nu» bezorgd. „Ik zie ook niet Amerikaanse ambassade, consulaat of de Amerika# instituten bij de universi' permanent worden belaai R. van Ommeren (SGP) e 'met de nodige terughoud heid' akkoord. „De vier den worden natuurlijk iedereen onderschreven,1»" hoe vul je die in", merkt# sceptisch op. - - :K -s v l Schapen zoeken beschutt Zeeuwsch-Vlaander maan beschijnt het Het huis is een eilan sneeuwheuvels. De huiskamer van koni: ter leiding het nog? en daar licht aan. Ze Gro EEN bezem blijkt waarde gaat het beter. Er is 10 ce gevallen, maar de snijdenc ongelijk verdeeld. Het asfa houvast, maar het ligt wel hoog tegen de voordeur. A voorzichtig manoevrerend schuivend in de bocht voc ook de auto hoestend aan. zijn onvriendelijk voor een beetje 'petrolie' door de bra: Even na zevenen vertri krantenbezorgers naar hc Het verschil tussen berm en meer. De sloten zijn Schoondijke rijdt een bezoi moet worden uitgegraven. Sint Kruis en Waterlandke onbegaanbaar. Later op dt 'nauwelijks begaanbaar', Zeeuwsch-Vlaanderen is d Vroege automobilisten rijc opgehoopte sneeuw of schu en carter door de massa. G loodgieters krijgen de eerst Vlissingen beginnen technic hete-luchtkanonnen een treinstel los te smelten. An seis met een gasbrander te 1: Het KNMI mag soms w; de juiste voorspelling van zorgvuldige aankondiging storm die over Zeeland joe; weer opgewaardeerd. Oude teruggaan in hun herinner dergelijke sneeuwstorm v kunnen halen: „In '63 ja, '47 De oostenwind heeft de nachts door de beste kozijn emplaren van dit dagblad kieren dicht te houden. In T flatbewoners hun vuilnisb; terug. Ze zijn compleet van blazen. Als de eerste sneeuwsch strooiers op de weg verscl nog flink uit Russische ric Onherbergzaam Zeela~

de Stem | 1985 | | pagina 14