ansm \dingen 49.95 39.95 99.95 N 99.95 39.95 99.95 I LEKTIE AXEL Kustgebied had het meest te lijden 6Hou heel die bus' gestart in Terneuzen >ordelig PLAATSELIJKE BESTUREN: 'DIT PIKKEN WE NIET' inscentre DE STEM Ockeloen verwacht voorlopig geen uitbreiding sluizen BURGEMEESTER: MENTALITEIT MOET VERANDEREN' liken [jzen tijden «LJoostburg IAAT 35 per rol er met diverse )iedingen 01155-2922 niNSDAG 8 JANUAR11985 POLITIE VALCKENISSE: Drie inbrekers en twee helers aangehouden Turkse jongen spoorloos in Terneuzen Lege markt in Hulst Schouwen-Duiveland Twee ton van provincie voor bibliotheek A5; A Va IAN VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 Bibliotheken dwars bij uitkleden PBC Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De plaatselijke openbare bi bliotheken in Zeeland verzetten zich heftig te gen de provinciale plannen om hun dienstver lenend apparaat, de Provinciale Bibliotheek Centrale (PBC), tot het bot toe uit te kleden. ,Dit pikken we niet", zei gisteren vertegenwoordi ger R. Weijler van de plaatselijke bibliotheekbestu- ren. Zoals gemeld wil het tows provinciebestuur alle i van de Provinciale Bi bliotheek Centrale (inclusief bet bijbehorend personeel) overhevelen naar de Zeeuwse Bibliotheek (een samenwer- öngsorgaan van de provincie en de gemeente Middelburg). De PBC zou dan alleen nog namen functioneren als 'pa neren doorgeefluik' van dien ten en als werkgever van ilaatselijk bibliotheekperso- leel. De plaatselijke bibliotheek- besturen vrezen daardoor hun ;reep op de dienstverlening te verliezen. Weijler: „De PBC mil verantwoordelijk blijven voor de uitvoering van de iienstverlening. Dat kan niet tonder enig apparaat". Hij vindt dat de PBC op z'n minst i kantoorfaciliteiten en een eigen directie moet heb- >en, bestaande uit een coördi- lator en een klein secreta riaat. ïepikeerd Het geld daarvoor, zo stellen de plaatselijke bibliotheekbe- ituurders verontwaardigd, ivordt ingepikt door de Zeeuwse Bibliotheek en het awmriebestuur. Men is voor al gepikeerd omdat het enige «rsoneelslid dat niet naar de Zeeuwse Bibliotheek wordt overgeheveld bij de provincie lelf in dienst komt. Het gaat Dm het hoofd Centrale Dienst verlening. De betrokkene moet ®t provinciebestuur gaan ad- viseren en contacten met de «bliotheken gaan onderhou dt De plaatselijke biblio- heekbestuurders ervaren dat Is onnodige pottenkij kerij Als de provincie op deze in slagen weg voortgaat zal het -subsidiërende ministe- ie van WVC orde op zaken tomen stellen, zo verzekerde feijler gisteren tegenover de latencommissie voor het wel- ijn. Zover echter is men in tal Haag nog niet. Een voor eerder van WVC zei gisteren at op het ministerie nog geen tadpunt over de kwestie is «genomen. Weijler vroeg de statencom- 'issie gisteren om de behan- «'ing van de provinciale jannen, op 1 februari in de bten, uit te stellen. De gede- Meerde voor het bibliotheek- Wk, J. Boersma (PvdA), wil- icdaar niets van weten. „Uit tel leidt niet tot een anders- irtige of betere oplossing. 'Szien de onduidelijkheid |oov het personeel is het van "«mate belang dat er nu :«seen uitspraak komt". Boersma benadrukte dat de jjjvinciale plannen de enige ng zijn om -met behoud jan dienstverlening en zonder Mvongen ontslagen- het 'Qfd te bieden aan rijksbe- A'nigingen van het rijk. Zoals L„ hebben die bezuinigin- n op (je jaarbegroting van S^tVOOR ZUCWEST NEDERLAND iantoren "ferneuzen, Hulst en Goes. ®essen en telefoonnum- "ers op pagina 2. jPemngatijcen; '*12.30/13.30-17.00 uur. ledactie srneuzen: Rein van der 1,1 (editie-chef), Jan Jan- f" Piv. chef), Emile Calon, ;jj Meertens, Cor de Boer luist l°n Koomen (sport), fcj rank Deii. Eugène l„5a®ten. Middelburg: laas ostma- Goes: Cees ^"ertentie-expl. «Pecteur Zeeland: C. Me- 1 Pr'vé 01150-95839. de PBC een gat van 7 ton ver oorzaakt. Volgens Boersma heeft geen enkele vertegenwoordiger van de plaatselijke bibliotheken zich binnen het PBC-bestuur tegen de provinciale plannen verzet. „Dat de besturen van de openbare bibliotheken niet willen begrijp ik, maar alter natieven zijn er niet aange dragen. Het enige alternatief is door de ondernemingsraad van de PBC gelanceerd, maar dat werd gisteren door Boers ma als onaanvaardbaar ge kwalificeerd. Het was volgens hem 'financieel slecht doorge rekend' en 'een hele slechte oplossing' voor de plaatselijke bibliotheken. De statencommissie neigde er gisteren toe met de grote lij nen van de provinciale plan nen akkoord te gaan al leidde de discussie wel tot vraagte kens op 'detailpunten' KOUDEKERKE - De rijkspo litie groep Valckenisse heeft een inbraak in een bungalow te Koudekerke opgelost. Er werden daar op 3 december sieraden ter waarde van 24.000 gulden ontvreemd. De vermoedelijke daders, te weten, de 28-jarige Vlissinger J.Q., de 19-jarige R.A. en de 24-jarige B.D., beiden woon achtig te Middelburg, hebben de inbraak bekend, zo meldt de politie. De sieraden verkochten zij aan helers, te weten de 28-ja- rige F.D. en de 31-jarige J.K. beiden uit Vlissingen. Ook zij zijn aangehouden, aldus de politie. Een gedeelte van de siera den is achterhaald kunnen worden. De inbrekers beken den nog twaalf inbraken te hebben gepleegd in Vlissingen en Middelburg. Het onderzoek duurt voort. TERNEUZEN - Sinds vorige week woensdag wordt in Ter- neuzen de 15-jarige Turkse jongen Mustafa Avci vermist. Hij verliet op die dag het ouderlijk huis aan de Eiken straat en heeft zich sindsdien niet meer laten zien. De fami lie Avci en de Terneuzense ge meentepolitie tasten volledig in het duister omtrent de be weegredenen van Mustafa. Hij had geen problemen thuis en was zover bekend ook anderszins niet betrokken bij twijfelachtige activiteiten. De familie Avci verblijft al zo'n 15 jaar in Nederland, waarvan de laatste vier jaar in Terneuzen. Mustafa spreekt dan ook goed Nederlands. De wanhopige familie heeft behalve de politie ook al een helderziende ingeschakeld, die tot de slotsom kwam dat de jongen 'zich waarschijnlijk er gens schuilhoudt en niet voor de dag durft te komen'. Wat de familie betreft doet hij dat wel, 'liever vandaag dan mor gen'. De politie kan niet veel meer doen dan een telexbe richt over de vermissing uit zenden. „Er zijn heel weinig aanknopingspunten", aldus een woordvoerder. „Nee, met een misdrijf houden we voor alsnog geen rekening. Daar is geen aanleiding toe". Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Burgemeester C. Ockeloen verwacht niet dat er in de nabije toekomst een nieuwe grotere zeesluis bij Terneuzen komt. Dit deelde hij gisteren desgevraagd mee. De havenautoriteiten van Gent dringen al enige tijd aan op een nieuwe sluis, zodat schepen tot een lengte van driehonderd meter de Belgi sche haven kunnen aandoen. Op hun nieuwjaarsreceptie was dit geluid vorige week wederom te horen „De Belgische overheid zal het grootste deel van de aan- Iegkosten op zich moeten ne men", aldus de Terneuzense burgemeester. Volgens hem gaat een nieuwe sluis onze zuiderburen een bedrag van rond de één miljard gulden kosten. „Als er voor de verbe tering van de haven van Gent zo'n bedrag wordt uitgegeven moeten de Belgen het dubbele aan Antwerpen geven, een half miljard aan Zeebrugge en natuurlijk ook nog eens 3,5 miljard aan Wallonië. Alles bij elkaar is dat natuurlijk een enorme hoeveelheid geld, en ik denk niet dat de Belgische overheid zoveel wil en kan uitgeven", aldus Ockeloen. De Terneuzense burgemees ter verwacht niet dat een uit breiding van het sluizencom- plex rendabel voor Gent zal zijn. Volgens hem is de zware industrie een aflopende zaak voor West-Europa. „Gent zal zich ook moeten richten op nieuwe technieken, zoals de micro-industrie. Voor zulke bedrijven heb je geen grote schepen nodig". f %r s, y a Van een onze verslaggevers TERNEUZERN/ROOSENDAAL - Het treinver keer in Zeeland en West-Brabant is gisteren de hele dag onregelmatig geweest. Op het Roosen- daalse station was het volgens een NS-woordvoer- der de hele dag 'een grote puinhoop', vooral omdat het treinverkeer uit België het grootste deel van de dag door sneeuwval in de knoop bleef zitten. Ook vroren veel wissels vast. In Zeeland ondervond het wegverkeer meer hinder omdat het kustgebied het meest van de sneeuwstorm te lijden heeft gehad. In Zeeuwsch-Vlaanderen reden krantenbezor gers zich 's ochtends vroeg al vast op de door opge waaide sneeuw onbegaanbaar geworden polder wegen. De toestand van de wegen in het buitenge bied veranderde in de loop van de dag nauwelijks, ook al werd er hier en daar zelfs met atlaskranen sneeuw geruimd. Alleen de provinciale weg werd rond de middag redelijk berijdbaar. De busmaatschappij ZWN kreeg gisterenmor gen plotseling een groot passagiers-aanbod te ver werken. Woordvoerder Blaakman van de ZWN te Axel„Nagenoeg alles wat naar school of naar het werk moest, bood zich aan. We hebben geprobeerd alles zo snel mogelijk te verwerken maar er zijn echt wel mensen te laat op school of op het werk verschenen". Garagehouders en loodgieters maakten gisteren overuren. Veel diesel-aangedreven auto's weiger den dienst omdat de brandstof door de vorst was gestold. Bij sommige auto's bevroor de koppeling omdat er door hoge sneeuwbergen was gereden. Treinen In het aangrenzendse Belgisch Vlaanderen en op de grensovergangen was de situatie nog slech ter. Slingerende, glijdende en vallende fietsers Pekelen en sneeuw schuiven om de belang rijkste wegen zo veel mogelijk berijdbaar te houden. - foto de stem/ cor j de boer verhoogden er de kans op ongelukken. Buiten de grote doorgaande wegen wordt er in de Belgische grensgemeenten nauwelijks iets aan winters we- genbeheer gedaan. Met de treinen ging het in België net zo. De stop trein uit Oostende, die ook Antwerpen 'meepikt', kwam een paar keer helemaal niet in Roosendaal opdagen, omdat het Belgische kustgebied nog het meest te lijden had van de sneeuwstorm. Men verwacht in NS-kringen, dat het treinver keer de hele week nog onregelmatig zal blijven, als er in de weersomstandigheden geen verandering komt. Wel zal het Belgische treinverkeer naar ver wachting wat beter volgens schema rijden. Van een onzer verslaggevers HULST - De doorgaans redelijk druk bezochte weekmarkt in Hulst bood gisteren een triest aange zicht. Slechts een paar marktkooplieden gaven acte de presence. De rest liet vanwege de barre weersomstandig heden verstek gaan. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het Zeeuws provinciebestuur is bereid een steentje bij te dragen aan de bouw van een nieuwe biblio theek op Schouwen-Duive land. De nieuwe voorziening kost de gemeenten in deze regio ruim 1,9 miljoen gulden. Het provinciebestuur zal die last wat verlichten door twee ton op tafel te leggen, afkomstig uit het fonds bijzondere voor zieningen (werkgelegenheids projecten in de overheids sfeer). Die boodschap kon de Dui- velandse burgemeester Van Bommel gistermiddag opgeto gen mee naar huis nemen. Het project voldoet in feite niet aan de voorwaarden uit het fonds bijzondere voorzienin gen, maar zowel het dagelijks provinciebestuur als de sta tencommissie voor economsi- che zaken bleken gistermid dag bereid tot een coulante houding. Doorslaggevend was het gegeven dat de werkloos heid op Schouwen-Duiveland veel groter is dan gemiddeld in Zeeland, (vervolg op pagina Zee land 3) A Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Met het aanbrengen van een bord met de tekst 'Hou heel die bus' achter de voorruit van een streekbus door burgemeester C. Ockeloen is gisteren een nieuwe actie van de Terneuzense werk groep Bestrijding Vandalisme gestart. De actie die vernielingen van bussen door vooral scholieren moet voorkomen is opgezet in samenwerking met het streek- vervoerbedrijf Zuid-west Nederland (ZWN). Deze maatschappij heeft vier bus sen beschikbaar gesteld die behangen zijn met collage-achtige werkstukken met het thema 'vandalisme', gemaakt door leerlin gen. Er doen acht middelbare scholen uit Terneuzen aan mee. Burgemeester Ockeloen hoopt dat de actie effect zal hebben. Hij heeft echter niet de illusie dat het vandalisme na de actie niet meer voor zal komen. „Het gaat echter om een mentaliteitsverandering. We moeten leren zuinig te zijn op onze ge meenschappelijke goederen". Volgens de Terneuzense burgervader zijn er enkele oorzaken voor vandalisme. „De bestaande onvrede met ons woon- en leefklimaat en in ons land is er te weinig waardering voor de democratie". Het nieuwe project sluit aan op eerdere acties van de werkgroep Bestrijding Van dalisme. Vorig jaar werden er op de basis scholen 'anti-vandalenspelen' gehouden. Een week lang kregen de leerlingen van de lagere scholen toen onderricht over vernielingen en de gevolgen daarvan. De directeur van de ZWN, C. Blaakman, wees nog eens op het groot aantal vernie lingen aan abri's die in de beurt van scho len staan. Hij stelde voor om de scholen elk een abri te laten adopteren. „Als dat gebeurt, worden ze misschien minder vaak vernield, want zoals het nu gaat kan het echt niet meer. Als we een abri s' mor gens repareren is hij s' avonds weer ka pot". Burgemeester Ockeloen plaatst een bordje 'Houd heel die bus!!' achter de ruit. - foto de stem/cor j de boer

de Stem | 1985 | | pagina 11