gzaam en n' 6Nieuwbouw bij oplevering nog steeds slecht Tilburgsche- rapport laat op zich wachten I )e$re|yd Professionele springstof bij aanslag transformatorstation EXTRA DRUKTE OP WESTERSCHELDE Brood getrouwd Vijftien miljoen beschikbaar voor snelgroeiend bos Onbekenden knevelen wacht van justitie Afrika niet vergeten PAGINA 2 lazen od VRIJDAG 4 JANUAR11985 BIOTIM BINNENLAND 'Beslag villa Masson is knevelarij' Hoeveelheid misdrijven in Rotterdam met 12 pet gestegen DE STEM COMMENTAAR Ziekenhuis afdeling geëvacueerd na brand TNO werft meer jonge academici W inkelcentrum Uithoorn aangestoken gaan tegen met name breking, die altijd als uwd, tenzij het gaat om leven van de vrouw en omofilie. President Rea- lijk hetzelfde abortus verkrachting is volgens cuus voor abortus. Hooggerechtshof heeft strijdig met de grondwet ns een vrijwel volledige taat. President Reagan een eind kunnen maken ublikeinse Partij in het ma voorstelt- in het "st ver wan te rechters te t Hof in een meerder- nieuwe interpretatie aan en. eg wil gaan, is nog niet de samenleving als in het egenwoordiging) zou er komen. Ie FBI dat ze de bomaan- onderzoeken, omdat niets izwering van een georga- en de abortusklinieken, ar individuen gaan, die en door de abortus-is- Bij geen van de aansla- nachts plaatsvonden, zijn gevallen. Het onderzoek door plaatselijke justitie ureau voor Alcohol, Pa s'. en is begonnen in 1983. In- ensen aangehouden, Drie aar geleden werden gear- et Leger van God" te vor- g steeds gevangen. Na de in Washington belde een krant met de mededeling et Leger van God' was en een bom zou worden ge- rtuskliniek in de deelstaat 'Het Leger van God' waar- taande terreurorganisatie r drie leden en die zitten del. De man die de aanslag eiste heeft mogelijk alleen overgenomen', aldus een rden in Florida twee man die hebben bekend aldaar ken te hebben opgeblazen, iet tot 'Het Leger van God', tot een klein geheim ge- n. De 21-jarige Matthew alle vier de klinieken in even persoonlijk te hebben k met mijn actie één men- d, dan was het al de moeite t ik de wet van God en niet ensen moet vgl§pn", aldus Le Pen (midden) oogst applaus na een toespraak op het con gres van de Italiaanse neo-fascisten begin de cember vorig jaar. - foto ap dat te denken. Zo ook de moord op een bejaarde vrouw in het zuiden van Frankrijk, die moest sterven omdat ze, volgens de dader, „jodin was." Bekend is dat het Nationa le Front momenteel druk doende is de partij te organi seren. Plaatselijke afdelin gen schieten als paddestoelen uit de grond. Le Pen gokt duidelijk op de ontevreden heid en teleurstelling van zijn landgenoten over het links bewind dat veel beloof de maar weinig tot stand heeft kunnen brengen. Hij rekent op tussen de vijftig en honderd zetels voor zijn nieuwe partij bij de Franse parlementsverkiezingen over anderhalf jaar. Het zou een nieuwe desillusie voor links zijn als juist onder een socia listische regering een zo du bieuze organisatie als het Nationale Front tot serieuze ontwikkeling kan komen. \vj-CNV, de jongerenorgani- jatie van het CNV, is gestart „iet een project werkvereni- :n dat als doel heeft lerkloze jongeren die een eigen bedrijfje willen begin nen, aan de slag te helpen. De kandidaten moeten wel aan enkele voorwaarden voldoen. zal er in iedere werkvere- niging tenminste één de voor een vestigingsvergunning ioodzakelijke diploma's moe ien bezitten. KR STAATSSECRETARIS De Graaf van Sociale Zaken heeft gemeentebesturen in een irief de mogelijkheid gegeven ,ni in de maanden januari en [ebruari de door hem aanvan kelijk per 1 januari beoogde itrzwaarde inkomenseis in de Beeldende Kunstenaars Rege- (BKR) niet toe te passen. Bit is bevestigd door een voordvoerder van het minis- lerie van Sociale Zaken. De verzwaarde inkomenseis blijft lot 1 maart buiten toepassing. is de strekking van de cir culaire, aldus de woordvoer- ier. ïiefstal kobalt UIT een loods op een terrein aan de Prinses Beatrixhaven ia Rotterdam zijn 16 vaten met fik 250 kilogram kobalt gesto- |en. De buit vertegenwoordigt jolgens de Rotterdamse politie een waarde van 400.000 gulden. Acties hongerstaking van 36 RAF-gevangenen in West- Duitsland heeft geleid tot kor- solidariteitsacties bij de di plomatieke vestigingen van de Bondsrepubliek in Amster dam en Den Haag. In Den blokkeerde een tiental ;ongeren de toegang tot het ambassadegebouw. In Am sterdam was het consulaat aan de De Lairessestraat het doelwit van een stuk of twin- met spuitbussen uitgeruste demonstranten. T28 PAGINA 3 an de slag Van een onzer verslaggevers MAASTRICHT - „Een typisch voorbeeld van knevelarij." Zo noemt mr. A Pfeil, de raads man van mr. drs. A. Masson bet beslag dat de fiscus heeft gelegd op de villa van de oud directeur beleggingen van het ABP. De belastingdienst heeft be- ag op de villa laten leggen, nadat hij Masson een voorlo- aanslag had gestuurd van meer dan een ton over 1983. Die aanslag had betrekking op verzwegen inkomsten, die Masson genoten zou hebben uit steekpenningen. Het beslag werd gelegd kort nadat de of- acier van justitie in Maas- tocht, mr. J. van Opstal, in augustus vorig jaar het be- van een geheime Duitse bankrekening van Masson had onthuld. Kort na het beslag heeft mr. Pfeil de inspecteur van belas ingen gevraagd de aanslag te erlagen. Ook schreef hij het ministerie hierover brieven. Sindsdien sleept de briefwis seling zich voort. De raadsman '«wacht dan ook niet dat op «te termijn een oplossing avonden zal worden. AMERSFOORT (ANP) - Het is nog steeds slecht gesteld met de kwaliteit van nieuwe wo ningen. Eén op de vijf huizen vertoont bij ople vering ernstige gebreken of zelfs bouwfouten zoals scheef metselwerk. Dit is gebleken uit een onderzoek van de Vereniging Eigen Huis naar de toestand bij op levering van nieuwe woningen. Zij heeft er 364 huizen voor bekeken. Een jaar geleden waren de uitkomsten van een zelfde onderzoek nage noeg gelijkluidend. In vergelijking met januari 1984 is het ge middeld aantal tekortkomingen per woning gestegen van zestien tot twintig, maar de her- stelkosten daalden van 1.200 gulden naar 850 gulden. Eigen Huis concludeert hieruit dat de aannemers voorzichtiger zijn geworden met het laten zitten van kostbare gebreken, maar verder geen verbetering hebben aangebracht in de algehele kwaliteit. Slechts drie procent van de onderzochte hui zen, tien stuks, bleek geheel vrij van manke menten te zijn. De vereniging vindt het dan ook bedroevend dat verkopers kennelijk wei nig respect voor hun klanten hebben, die toch voor de oplevering- de laatste stuiver moeten hebben betaald. In ruim een kwart van de huizen ontbraken op de dag van oplevering aansluitingen van water, elektricteit of aardgas. Voor veel huis houdens betekende dit uitstel van verhuizing, wat allerlei nare financiële en praktische ge volgen had. Vaak moest nog een extra maand huur wor den betaald, meubels moesten worden opgesla gen, afspraken met woninginrichters moesten worden afgezegd en uitgesteld en meer van dit soort zaken. De vereniging raadt iedereen die zoiets overkomt aan om de extra kosten met behulp van een advocaat te verhalen op de ver koper. Niet alleen aannemers en nutsbedrijven blij ken het volgens het onderzoek niet zo nauw te nemen, ook gemeentelijke diensten blijven vaak in gebreke. Bij 58 procent van de wonin gen was nog geen bestrating aanwezig. Eigen Huis ziet de monopoliepositie van de over heidsinstanties als oorzaak van 'de muur van onverschilligheid en incompetentie' waarop kopers stuiten. Geding tegen loodsen Van een onzer verslaggevers DEN HAAG/VLISSINGEN - Minister Smit- Kroes van verkeer en waterstaat heeft een kort geding aangespannen tegen de Vereni ging van de Nederlandse Loods om een eind te maken aan de acties van de loodsen. Het kort geding wordt maandagochtend gevoerd voor de rechtbank in Rotterdam. Op de Westerschelde hebben de acties van de loodsen hebben gisteren over dag geleid iets meer dan de gewone drukte. De VNL toonde zich gister morgen duidelijk tevreden over het verloop van de eerste actienacht, waardoor in totaal tachtig schepen bij Vlissingen en Rotterdam werden getrof fen. Op de rede van Hoek van Holland werden schepen die ROTTERDAM (ANP) - Het aantal geregistreerde misdrij ven is in Rotterdam het vorig jaar met ongeveer twaalf pro cent gestegen ten opzichte van 1983. Men name het aantal ge vallen van diefstal nam vorig jaar toe tot bijna 30.000. Deze voorlopige cijfers wer den bekendgemaakt door re cherche-commissaris J. Blaauw van de Rotterdamse politie op de nieuwjaarsbij eenkomst van de politietop. Blaauw constateerde voorts een sterk toenemend bezit van vuurwapens onder degenen die zich met de handel in ver dovende middelen bezighou den. Er vond in 1984 bij het op sporen van partijen hard drugs een opvallende ver schuiving plaats van heroïne naar cocaïne. Vorig jaar nam de narcoticabrigade 23 kilo gram cocaïne in beslag tegen 1,4 kilogram in het jaar daar voor. Voor heroïne waren de cijfers respectievelijk 10 en 20 kilogram. Hoofdcommissaris J. van Dorp verklaarde overigens dat de politie gezien de problemen waarmee zij zich in toenemen de mate vanuit de maatschap pij ziet geconfronteerd niet meer wacht op een groot scheepse reorganisatie van het politiebestel. Zo'n reorganisa tie zou voor jaren de aandacht afleiden van die problemen, aldus Van Dorp. WOR DE geïndustrialiseerde landen is 1985 hoopvol begonnen. economische vooruitzichten zijn gunstiger dan een half jaar Sleden nog verwacht werd - kijk maar naar het koersverloop de aandelen - en de ontmoeting tussen Gromyko en Shultz 111 Genève duidt op enige verbetering in de Amerikaans-Russi- relatie, een voorwaarde om ooit nog 'ns een eind te kunnen "aken aan de krankzinnige bewapeningswedloop. Senève is echter alleen voorpagina-nieuws in landen waar de «volking veel te verliezen heeft. In het door droogte geteisterde Wr'ka, waar de hongersnood een ramp aan het worden is als de Me pestepidemie die in de middeleeuwen een verwoestend 'Mor trok van Perzië tot aan de Noordzee, is het weerbericht be dijker. Vierentwintig landen ten zuiden van de Sahara zijn nu volkomen afhankelijk geworden van voedselhulp van bui- p, Als die niet snel en massaal gegeven wordt, zullen er in 1985 n°9 meer kinderen sterven dan de vijf miljoen van het afgelopen I33r.» ^et kinderfonds van de Verenigde Naties (Unicef) wijst er in fi nieuwjaarsbericht op, dat de droogte niet de enige oorzaak is ,ari de huidige ellende bezuiden de Sahara. Afrika is het conti- pt geworden met de laagste levensstandaard, de geringste pnomische groei, het hoogste geboortecijfer en nog een hele andere minpunten, omdat voor de meeste jonge Afrikaanse pen de overgang van het koloniale tijdperk naar de onafhanke- weid vooralsnog op politieke instabiliteit en financieel-econo- 'sch wanbeheer is uitgelopen. Voor een deel is dat hun eigen puld maar de voormalige koloniale mogendheden zijn zeker Mie-verantwoordelijk. Slechts enkele Afrikaanse landen zijn "Su9deli]k op hun onafhankelijkheid voorbereid. Aan de meesten met meer overgedragen dan de problemen, die het kolonia- 'Destuur zelf in het leven had geroepen um tot duurzame vrede en veiligheid te kunnen komen, zullen "'anden hun onderlinge relatie-patronen ingrijpend moeten wij- Pi. Dit geldt niet alleen voor de Oost-yVest-verhoudingen. Hoe pen wij hier zelfs durven hopen op vrede als we de hongeren- ^toiijoenen in Afrika aan hun lot zouden overlaten Maar er ge- prt toch al het een en ander Ja zeker, maar gezien de om- 59 van de ramp is de huidige buitenlandse hulpverlening onge- s!er le vergelijken met het aanbieden van wat zakken zand na "-n catastrofe als onze watersnoodramp van 1953. zelfstandig de Nieuwe Water weg op wilden varen, vastge houden door mist. Een woord voerder van het Rotterdamse Havenbedrijf deelde gisteren mee dat de gevolgen van de akties pas over enkele dagen te overzien zijn. Ook bij Vlissingen onder vond het scheepvaartverkeer oponthoud als gevolg van de acties van de loodsen. Direct donderdagmorgen om zeven uur gingen zeventig loodsen ongeveer tegelijkertijd aan het werk, waardoor binnen korte tijd tientallen schepen weer konden gaan varen. Dat leidde volgens de dienstleiding tot een wat chaotische situatie op de rede Van Vlissingen en op de rivier richting Antwerpen. Belgische loodsen hebben volgens voorzitter N. van Wil ligen van de VNL, afdeling Scheldemond in de nacht van woensdag op donderdag enke le schepen overgenomen die door Nederlandse loodsen naar Antwerpen moesten worden gebracht. Donderdag middag zal nog met de Belgi sche loodsbonden overleg ge voerd om die bonden te bewe gen tot steun, zodat de aktie van de Zeeuwse loodsen niet ondergraven wordt. In de Amsterdamse haven en het Noordzeekanaal wer den geen problemen verwacht bij de afhandeling van de 23 Wachtende schepen bij Hoek van Holland. - fotoanp wachtende schepen, dertien vanuit zee, tien vanuit het Amsterdamse en IJmuidense havengebied. Dit mede door een efficiënt schuttingsschema bij de sluizen in IJmuiden. TILBURG (ANP) - Het rapport van de curatoren over de mogelijke aansprakelijkheid van betrokkenen bij de ondergang van de Tilburgsche Hypotheekbank zal nog enkele maanden op zich laten wachten. De curatoren hebben dit 'tot hun spijt' moeten laten weten. Eerder was gezegd dat het nog voor het eind van 1984 klaar zou zijn. Ter vermijding van moge lijke misverstanden voegen de curatoren hieraan toe, dat er geen sprake is van stagnatie. De werkzaamheden blijven gestadig vorderen. Het uitzoeken van mogelijk onrechtmatig nadeel ten op zichte van de Tilburgsche Hy potheekbank, wat zou kunnen uitlopen op juridische acties tegen betrokkenen, kostte veel meer tijd dan de curatoren rond oktober van 1984 ver wachtten. De ruim 500 hypo theekdossiers werden door zocht, maar het bleek nodig om de zaken per transactie uit te spitten om achter eventuele onrechtmatigheden te kunnen komen. Een team van tussen de vier en zeven mensen heeft zich hiermee beziggehouden. Curator mr. Kaulingfreks liet er desgevraagd geen twij fel over bestaan dat de curato ren de zaak zoals toegezegd helemaal zullen uitzoeken. Het karwei wordt behoorlijk be moeilijkt, doordat de admini stratie van de THB niet deug de. Deze is gebrekkig en on volledig, waardoor zaken langs andere wegen moeten worden uitgezocht. Herman Brood heeft zijn slag geslagen: hij is gisteren ge trouwd met Alexandra Jansen, een Rotterdamse schone. De plechtigheid vond plaats in Amsterdam. - fotoanp Op afdeling longpatienten EINDHOVEN (ANP) - Een brand op de zesde etage van het Catharina- ziekenhuis in Eindhoven heeft ertoe geleid dat 40 patiënten moesten wor den geëvacueerd. Eén patiënt, een 78-ja- rige man uit Eindhoven, heeft zoveel rook ingea demd, dat hij daarvoor moet worden behandeld. De brand werd ontdekt op een afdeling waar longpatiënten worden verpleegd. Op de kamer van de 78-jarige patiënt bleek het bed in brand te staan. De man zelf lag naast zijn bed op de grond. Drie verpleegkun digen hebben het vuur ge blust, de 78-jarige man in veiligheid gebracht en bo vendien 40 andere patiën ten geëvacueerd. Volgens de zegsman van de politie is door dit doortastend optreden er ger voorkomen. De oorzaak van de brand is niet bekend. De schade wordt door de zie kenhuisdirectie geraamd op maximaal 75.000 gul den. DEN HAAG (ANP) - Om de aanleg van snelgroeiend bos voor de houtproduktie te stimuleren hebben de ministers Braks (Landbouw en Visserij) en Van Aardenne (Economi sche Zaken) een nieuwe bijdrageregeling ingevoerd. Eigenaren van grond kunnen een eenmalige bijdrage van 3.000 gulden per hectare ontvangen als zij een bos met snel groeiende soorten (wilg en populier) aanleggen. De stimuleringsregeling is bedoeld om het gemis aan in komsten gedurende de eerste jaren na inplant te compense ren, en niet als tegemoetkoming in de kosten van werk zaamheden. Economische Zaken heeft voor de regeling 15 miljoen gulden beschikbaar gesteld. DEN BOSCH (ANP) - Een po ging van een of twee onbekend gebleven gewapende verdach ten om het huis van bewaring in Den Bosch binnen te drin gen is woensdagavond mis lukt. De verdachten waren kennelijk van plan om een of meer gevangenen te bevrijden. Even na tien uur werd van uit het aan het huis van bewa- - ring grenzende paleis van jus titie hulpgeroep gehoord. Op een bovenverdieping bleek een lid van de bewakingsdienst te zijn overvallen door een of twee met vuistvuurwapens gewapende mannen. Het slachtoffer werd door de over vallers geboeid en geblind doekt. De politie zette onmid dellijk de omgeving af. Daar bij werd assistentie verleend door de rijkspolitie in het dis trict Den Bosch en de gemeen tepolitie van Vught. Ook wer den speciale aanhoudings teams in staat van alarm ge bracht. Omstreeks elf uur bleek, dat de verdachten waren verdwe nen. Een uur later was het he le gebouw doorzocht. Niemand werd aangetroffen. Uit het huis van bewaring wordt nie mand vermist. A A «7 15 Een Noor liep met zijn hond te wandelen. Hij., liet hem even plassen tegen de Noordpool. Terwijl hij zag hoe zich in de sneeuw gele ijspegels vormden, suisde er iets door de lucht. De Noor dacht, heel begrijpe lijk, dat het vuurwerk was. Door die bontmuts op zijn hoofd kon hij het geluid niet zo goed horen. Zeker een nieuw jaarsreceptie die uit de klauw gelopen is, mompelde hij in zijn baard. Thuis nam hij een slokje rum. Het zullen die stomme Finnen wel zijn geweest, zuchtte hij. „Een vuurpijl van een Fin, wat heeft dat nou voorzin?" Maar honderden kilometers verderop stapte een blote Fin uit zijn sauna. En die hoorde wel degelijk dat het een raket was. Terwijl hij zich in het ijs- water liet zakken, riep hij luid: „Een raket van een Noor, daar komt oorlog door". Voordat het tot oorlog kwam tussen Noorwegen en Finland, bleek echter dat het kruisraket van de Russen was. Het arme ding was verdwaald in de poolnacht. De Zweden zijn het meest on gelukkig met het incident. Al jaren proberen ze een Russi sche duikboot op hun radar te krijgen. En nu krijgen de No ren en Finnen de primeur van een prachtige, rooie kruisra ket. Het kan de Russen waarschijn lijk geen Moer-mansk schelen, maar het blijft natuurlijk een bloedlinke zaak. Het wordt le vensgevaarlijk in Scandinavië, het land van 'Eeuwig kruisen de bossen' MERIJN DEN HAAG (ANP) - De Orga nisatie voor Toegepast Na tuurwetenschappelijk Onder zoek TNO gaat dit jaar een groter aantal jonge academici en HBO'ers werven dan voor heen. Binnenkort zal het on derzoekinstituut beginnen met een systematische wervings campagne. De organisatie heeft 120 tot 150 nieuwe, meest jonge aca demici nodig. Tevens zal een groter aantal medewerkers met een hogere beroepsoplei ding worden aangetrokken. TNO is vooral geïnteresseerd in pas afgestudeerden op het gebied van de industriële technologie, informatica, ma teriaalkunde en bio(proces) technologie. UITHOORN (ANP) - De brand die op nieuwjaarsmor gen het winkelcentrum Zijdel- waard in Uithoorn in de as legde is aangestoken. Het technisch onderzoek van de politie heeft uitgewezen dat er sprake is geweest van brand stichting op één plaats met een vluchtige stof, zo heeft een woordvoerder van de rijkspo litie in Uithoorn meegedeeld. De politie hield van het be gin af aan met deze mogelijk heid rekening, mede omdat er ook drie molotov-cocktails naar binnen gegooid waren in het gemeentehuis. De brand weer kon daar ernstige schade voorkomen. Volgens de woordvoerder zijn dergelijke brandbommen bij de brand stichting in het winkelcen trum echter niet gebruikt en is er dan ook nog geen reden tus sen deze twee gebeurtenissen verband te zien. MEDEMBLIK (ANP) - De bomaanslag die gistermorgen een transformatorstation van het Provinciaal Elektriciteits bedrijf Noord-Holland zwaar beschadigde is gepleegd met een 'professionele springstof'. Dat is het resultaat van een eerste analyse van restmate riaal van de bom dat is verza meld door de Explosieven Op- ruimings Dienst. Volgens een politiewoordvoerder zal de verdere soortbepaling plaats vinden in het gerechtelijk la boratorium en ongeveer een week duren. Pas als de exacte samenstel ling van het bommateriaal be kend is, kan een raming van de gebruikte hoeveelheid wor den gegeven. Uit de gevonden sporen leidt de technische re cherche af dat de aanslag is gepleegd door vermoedelijk twee mannen. Op de Hoornse stadsredactie van het Dagblad voor West-Friesland heeft zich telefonisch een man ge meld die meedeelde de aanslag te hebben gepleegd. De daad zou een protest tegen de aan leg van een vuilstortplaats vlakbij het transformatorsta tion zijn, aldus de onbekende. Volgens de woordvoerder is de politie er niet van overtuigd dat dit de werkelijke dader was. De politie van Medemblik zal een buurtonderzoek ver richten, aldus de woordvoer der. Volgens directiewoordvoer der mr L.J.J. van der Poel is er geen enkele bedreiging jegens het bedrijf geuit of 'enige aan kondiging van deze daad' ont vangen. Behalve door een co mité nabij Haarlem, dat voor al via de provinciale overheid op volstrekt legale wijze ijvert voor maandelijkse in plaats van tweemaandelijkse elektri citeitsnota's, zijn er de laatste tijd geen acties tegen het be drijf gevoerd. Niettemin meent de woord voerder dat èn de kracht van de explosie èn de keuze van het object kunnen duiden op een weloverwogen sabotage daad.

de Stem | 1985 | | pagina 3