Uiterste somberheid in VS over gesprek Genève 'Reagan te verdraagzaam jegens bomaanslagen op abortusklinieken' Le Pen gokt op ontevredenheid teleurstelling bij Fransen en 'Havik' Weinberger drukt stempel op beleid Generaal van extreem rechts verbaast vriend en vijand Afrika niet ve VRIJDAG 4 JANUAR11985 ACHTERGROND PAGINA 2 T5 'Wandel-akkoord' Uitzichtloos Kruisraketten weg In twee jaar al dertig centra opgeblazen 'FBI doet niks' Morele meerderheid Leger van God Enfant terrible Vissersfamilie Simplistische taal VRIJDAG 4 JANUARI BKR 'Beslag villa Masson is knevelarij' QESTEMCO] Gromyko en Shultz in gesprek tijdens hun ontmoeting in septem ber '84. Shultz mag vol gende week in Genève, geen gebaren van goede wil maken. FOTO UPI Van onze correspondent, Mare de Koninck DE grootst mogelijke somberheid lijkt op zijn plaats ten aanzien van de uitkomst van het nieuwe oost-west-ont- wapeningsoverleg, waarvoor Amerikaans minister van buiten landse zaken Shultz en zijn Russische collega Gromyko komende maandag en dinsdag tij dens hun ontmoeting in Geneve de aanzet willen geven. Toen eind november j .1. het 'paraplu-overleg' (umbrella- talks) over zowel ruimtewa pens als kernraketten werd aangekondigd, lieten de ar chitecten van die afspraak - te weten Shultz en zijn mede werkers op het State-depart- ment in Washington - nog zeer optimistische geluiden horen. Maar intussen heeft de an ti-ontwapeningslobby van het Pentagon (ministerie van defensie) - geïnspireerd door minister Weinberger - de on derhandelingstactiek onder zijn controle gekregen en kan president Reagan bij zoveel onenigheid binnen zijn eigen kabinet niet anders doen dan het publiek waarschuwen te gen hooggespannen ver wachtingen. „Het wordt een langdurig proces van hard onderhande len", zo zei de president en kele dagen geleden. En de meeste waarnemers verston den: „Het wordt een uitzicht loos proces." Voorstellen van Shultz om komende maandag tegenover Gromyko reeds een paar ge baren van goede wil te ma ken, zoals de bereidheid tot een onmiddellijke wederzijd se stop op het testen van an- ti-satellietwapens, heeft pre sident Reagan op voorspraak van Weinberger en Witte Huis-veiligheidsadviseur Mc Farlane inmiddels verwor pen. En Shultz' gedachte om zijn medewerker Paul Nitze hoofd te maken van de dele gatie die de daadwerkelijke vervolgonderhandelingen in Geneve zou gaan voeren, gaat ook niet door. Nitze moet na de Shultz-Gromyko- ontmoeting mee terug naar Washington en mag daar al leen 'adviseur' blijven. Hij wordt door 'havikken' in de regering Reagan gezien als iemand die 'een akkoord te zeer als het doel van de on derhandelingen beschouwt'. Nitze had in 1982 met zijn Russische tegenspeler Kvit- sinsky in Geneve tijdens een boswandeling een ontwerp akkoord uitgewerkt voor verregaande beperking van kruis- en SS-20-raketten in Europa. Dat 'walk in the woods'-akkoord is vervol gens door zowel Washington als Moskou verworpen. Wie nu wel de Amerikaanse on- derhandelingsgroep moet gaan aanvoeren, is nog onbe kend. Indien het al tot onderhan delingen komt. Zo slecht zijn thans zelfs de vooruitzichten, dat Washington het reeds als triomf van haar 'nieuwe fle xibiliteit' jegens de Russen zal voorstellen, indien Shultz en Gromyko dinsdagavond niet met ruzie uit elkaar gaan, maar gezamenlijk be vestigen dat er onderhandeld zal gaan worden. Wat een maand geleden de vaststaan de bedoeling was, is nu een hopelijke uitkomst. Er circuleert in Washing ton al een draaiboek, waarin wordt voorzien dat er voorlo pig geen vaste afspraak komt over concrete onderhande lingen en dat pas over enkele maanden met minder tam tam technische besprekingen met de Russen beginnen over alleen nog maar een agenda. Ook in de minder sombere variant -wel meteen gaan onderhandelen- blijven de tot dusverre ingenomen uit gangsposities uitzichtloos. Washington wil inmiddels feitelijk geen paraplugesprek meer, maar wenst aparte be sprekingen over ruimtewa pens enerzijds en over atoomwapens (zowel lange- als middenafstand) aan de andere kant. Al zou de Sovjet-Unie met die uiteenrafeling instem men, dan nog is er voor beide gespreksfora moeilijk een akkoord denkbaar. Reagan en Weinberger zijn vastbera dener dan ooit om door te gaan met de ontwikkeling van ruimtewapens, te weten zowel satellieten die binnen komende vijandelijke kern raketten kunnen uitschake len als raketten en kunstma nen die vijandelijke satellie ten kunnen vernietigen. Shultz' idee om die ont wikkeling van verdedigings wapens te vertragen in ruil voor Russische zelfbeheer sing inzake aanvalswapens (atoomraketten), is door Rea gan persoonlijk verworpen. Eind deze maand zendt Ame rika de eerste geheime mili taire Space Shuttle de ruimte in en het komend voorjaar wil men een eerste proef met een anti-satellietraket ge woon laten doorgaan. Van Russische kant is steeds gezegd dat praten over beperking van atoomwapens op aarde doelloos is als niet eerst tot totale 'ontmilitarise- ring' van de ruimte wordt besloten. En los daarvan staat Moskou - wat die kern raketten afzonderlijk be treft- nog steeds op het standpunt dat de Amerika nen hun kruis- en Pershing- raketten uit West-Europa moeten weghalen. Het Shultz-Gromyko-ge- sprek daarentegen heeft het Pentagon weer beducht ge maakt voor 'Russische pro paganda naar de West-Euro- pese vredesbewegingen toe'. Weinberger wil nu sterker dan ooit dat het plaatsings programma, ook in Neder land, wordt afgewerkt. Ondanks alles menen waarnemers in Washington dat president Reagan daad werkelijk uit is op wapenbe- Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. ©076-236911 Telex 54176 Centrale redactie Breda Nieuwsdienst 076-236883, Sportredactie 076-236884 Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, ©01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150 Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910 Openingstijden Breda en Oosterhout 8.30-1 7.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T W. Voor post-toezending geldt een toeslag Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573 Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur) Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442 (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20 30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 RdnlrrolfltiPQ' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. heersingsakkoorden en een betere algehele verstandhou ding met de Sovjets. Maar het ziet er naar uit dat de president geen haast wil ma ken en de resterende vier jaar van zijn presidentschap wil gebruiken. Hij zou af scheid van de politiek willen nemen als 'president die het Westen veiligheid en de we reld hoop op vrede heeft ge geven' teneinde tevens zijn Republikeinse Partij en de nog onbekende kandidaat voor het presidentschap een goede uitgangspositie voor de verkiezingen in 1988 te geven. Nu reeds tegenover de Sov jets te hard van stapel lopen zou die hele strategie in ge vaar kunnen brengen. Daarom zou Reagan nu nog bereid zijn geweest om de Russiche bezetting van Afghanistan een hindernis voor toenadering te noemen en hoefde minister Weinber ger op zijn kolossale defen siebegroting voor volgend jaar (313 miljard dollar 1100 miljard gulden) maar een schijntje te bezuinigen. Weinberger: ...anti-ontwapeningslobby... FOTO AP Van onze correspondent, Mare de Koninck VROUWEN- en andere organisaties in de VS zijn woedend op de regering Reagan die zou weigeren om de serie bomaanslagen op Amerikaanse abor tusklinieken even fanatiek te onder zoeken als andere terreurdaden. De bom die afgelopen nieuwjaarsnacht een abortuscentrum in de hoofdstad Washington zwaar beschadigde, heeft een eind gemaakt aan het geduld van abortusverstrekkers en geboorteregelingsorganisaties. Het ging om de 24ste kliniek die sedert begin 1984 (en de 30ste sedert begin '83) aan de Amerikaanse oostkust is vernield door explosieven. „Wij zijn verbijsterd en ziedend. Wij func tioneren hier volkomen legaal. Maar we heb ben al maandenlang scheldbrieven en bom meldingen gekregen en voortdurend vatten tegenstanders van abortus post voor de deur om vrouwen die in en uit gaan te intimide ren. Maar de politie doet niets om ons te be schermen", aldus Joanna Cannon, woord- voerdster van de nu gebombardeerde kliniek, die in Washington op éen kilometer van het Witte Huis is gelegen. De nationale organisatie 'Planned Paren thood' deed gisteren 'een beroep op alle Ame rikanen om president Reagan op te roepen het volle gewicht van de Amerikaanse rege ring aan te wenden voor het beëindigen van deze criminele activiteiten.' Woordvoerdster Faye Wattleton van 'Planned Parenthood' noemde het een schan daal dat de nationale recherche, de FBI, nog steeds niet is ingezet in het onderzoek naar de bomaanslagen. President Reagan's anti- terreurbeleid zou zich alleen op linkse en Is lamitische individuen en organisaties con centreren en niet op rechtse en christelijke extremisten. President Reagan heeft zich het hele voorbije jaar niet openlijk uitgesproken over de aanslagen op de abortusklinieken. Washington's burgemeester Marion Barry verklaarde woensdag: „Ook degenen die te gen abortus zijn moeten zich uitspreken te gen deze bomaanslagen. De Jerry Falwells van de wereld moeten deze terroristische ac tiviteiten krachtig veroordelen." Jerry Fal- well is Amerika's meest populaire tv-predi- kant, tevens vriend en raadsman van presi dent Reagan. Ds. Falwell antwoordde woensdag aan burgemeester Barry: „Ik voel mij persoonlijk beledigd door Uw sarcastische en slecht geïn formeerde uitspraak. Wij hebben het gebruik van geweld tegen abortus altijd veroor deeld." Falwell en duizenden andere dominees die zijn aangesloten bij zijn beweging 'De lylprele Meerderheid' plegen tijdens hun kerkdien sten hevig tekeer te gaan tegen met name zwangerschapsonderbreking, die altijd als moord wordt beschouwd, tenzij het gaat om een keuze tussen het leven van de vrouw en de ongeborene - en homofilie. President Rea gan hangt persoonlijk hetzelfde abortus standpunt aan. Zelfs verkrachting is volgens de president geen excuus voor abortus. Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft in 1974 abortus niet strijdig met de grondwet verklaard, zodat thans een vrijwel volledige abortusvrijheid bestaat. President Reagan zou aan die praktijk een eind kunnen maken door - zoals zijn Republikeinse Partij in het verkiezingsprogramma voorstelt - in het Hooggerechtshof geestverwante rechters te benoemen, zodat het Hof in een meerder heidsuitspraak een nieuwe interpretatie aan de grondwet kan geven. Of Reagan die weg wil gaan, is nog niet duidelijk. Zowel in de samenleving als in het Congres (volksvertegenwoordiging) zou er breed verzet tegen komen. Inmiddels zegt de FBI dat ze de bomaan slagen niet hoeft te onderzoeken, omdat niets wijst op een samenzwering van een georga niseerde groep tegen de abortusklinieken. Het zou om een paar individuen gaan, die geobsedeerd worden door de abortus-is- moord-overtuiging. Bij geen van de aansla gen, die allemaal 's nachts plaatsvonden, zijn doden op gewonden gevallen. Het onderzoek wordt nu verricht door plaatselijke justitie en het 'Nationaal Bureau voor Alcohol, Ta bak en Vuurwapens'. De serie aanslagen is begonnen in 1983. In tussen zijn vijf mensen aangehouden. Drie mannen die twee jaar geleden werden gear resteerd zeiden „Het Leger van God" te vor men. Zij zitten nog steeds gevangen. Na de aanslag deze week in Washington belde een onbekende man een krant met de mededeling dat ook hij van 'Het Leger van God' was en dat er binnenkort een bom zou worden ge plaatst bij een abortuskliniek in de deelstaat Ohio. De FBI zegt dat 'Het Leger van God' waar schijnlijk geen bestaande terreurorganisatie is. 'Er waren maar drie leden en die zitten achter slot en grendel. De man die de aanslag in Washington opeiste heeft mogelijk alleen maar die naam overgenomen', aldus een FBI-woordvoerder. Vorige week werden in Florida twee man nen aangehouden, die hebben bekend aldaar vier abortusklinieken te hebben opgeblazen. Zij rekenen zich niet tot 'Het Leger van God', maar zouden wel tot een klein geheim ge nootschap behoren. De 21-jarige Matthew Goldsby blijkt bij alle vier de klinieken in Florida de explosieven persoonlijk te hebben neergelegd.. „Als ik met mijn actie één men senleven heb gered, dan was het al de moeite waard. Ik voel dat ik de wet van God en niet cje wet van de mensen moet vglgpn", aldus Goldsby. Le Pen (midden) oogst applaus na een toespraak op het con gres van de Italiaanse neo-fascisten begin de cember vorig jaar. - FOTO AP Door onze correspondent, Bob van Huët IN EEN van de Muppet- show afgeleide politieke satire van de Franse te levisie werd enige we ken lang een nieuwe pop opgevoerd, een zekere Frankenpen. Dat was een nogal schreeuwerig figuur met onmiskenba re trekken van Dracula en Adolf Hitler. Jean-Marie le Pen herken de zich meteen in het ge drocht en spande de pro grammamakers een kort ge ding aan. Exit Frankenpen. De pop werd vervangen door een andere; een oproerige Bretonse boerin met wat overontwikkelde hoektan den. Dit wezen moest op pil letjes leven om de kwalijke neigingen van de oude Fran kenpen te onderdrukken. Door alle ergernis van Le Pen en vooral door de publi citeit rond het kort geding werd die Franse Muppet show een van de best beke ken televisieprogramma's van het jaar. Het slachtoffer klaagde zijn nood aan wie het maar horen wilde. Waarom, zo vroeg hij zich af, had de tele visie hem zo voor gek gezet? Waarom hadden de pro grammamakers hem niet ge zien als een soort Obelix? Dan was het leuk geweest, want de stripheld van Uder- zo was een jongen van zijn postuur en bovendien hon derd procent Galliër. Tegen het dagblad Le Monde zei Le Pen in een an der verband dat hij wel wat van Zorro in zich had. Als eenling streed hij voor orde en fatsoen. Vervolgens waagde hij zich aan een ver gelijking met Churchill die - net als hij - van mening was dat de democratie niet deugde. Maar ook Le Pen moest toegeven dat hij zo gauw geen beter systeem kon bedenken, tenminste dat zei hij. Obelix en Zorro: Jean-Ma- rie le Pen ten voeten uit. Het enfant terrible van de Franse politiek heeft zijn landgeno ten het voorbije jaar in ieder geval wakker gehouden. Dat deze 56-jarige generaal van extreem rechts met zijn Na tionale Front zo'n spectacu laire terugkeer kon maken heeft vriend en vijand ver baasd. Tegen alle voorspellingen in haalde Le Pen bij de ver kiezingen voor het Europar lement bij II procent der Franse stemmen. Daardoor kon hij met negen geestver wanten naar Straatsburg, waar hij al snel promoveerde tot leider van 'Europees rechts'. Een nevelige bunde ling van extreem-rechtse po litici uit Italië, Griekenland en Frankrijk. Voor het linkse dagblad Liberation was de doorbraak van de agitator uit Bretagne een 'choc' en het blad zette dat dan ook in oor- logsletters op de voorpagina. Die 17e juni 1984, de dag dat in Frankrijk voor het Europese Parlement werd gestemd, was voor Le Pen het moment van zijn leven. In een eerste reactie had hij het steeds maar over 'erkenning' en 'een nieuw begin'. Frank rijk voor de Fransen had hij altijd geroepen en miljoenen Fransen hadden hem middels hun stem gelijk gegeven, al dus de omhooggevallen zoon uit een Bretonse vissersfami lie. Wat hij er vergat bij te vertellen was dat de helft van zijn kiezers niet op hem zou hebben gestemd als het om parlementsverkiezingen in Frankrijk was gegaan. Maar in de roes van het suc ces voorspelde hij een uitzin nige groep aanhangers dat die 17e juni zeker gevolgen zou hebben. Voor Frankrijk èn voor Europa. Zowaar kreeg hij nog gelijk ook, al waren het voornamelijk zaaleigenaren en politie agenten die met de brokken zaten. Want overal waar Le Pen en zijn trawanten zich vertoonden was het homme les. In Toulouse ging het ge bouw waar hij zou spreken in vlammen op, in Marseille re gende het stenen, in Lyon zag men molotov-cocktails en in Parijs waren de ongeregeld heden niet meer te tellen. Het moet Le Pen hebben herin nerd aan zijn eerste optreden op het politieke toneel. In de jaren vijftig was hij een berucht vechtersbaas. Uitgerekend in een knokpar tij met een rivaliserende rechtse groepering werd hem een oog uitgestoken. Dit jaar hebben ook Brussel en Athe ne geweten wat een bezoek van Le Pen betekent. Hoewel hij de meest gehate Fransman van het jaar zal zijn, oogst Jean-Marie le Pen in Frankrijk toch ook een ze kere bewondering. „Omdat hij het allemaal maar durft te zeggen", vinden niet wei nig Fransen. Le Pen is een klassiek fenomeen in een tijd van crisis. Met simplistische taal tracht hij politiek voor deel te slaan uit een ingewik kelde en helaas voor Frank rijk beroerde economische si tuatie. Vraag aan Le Pen waarom er in Frankrijk 2,5 miljoen werklozen zijn en het ant woord luidt: „Omdat we hier 2,5 miljoen buitenlanders te veel hebben." Dat Frankrijk jarenlang tienduizenden ar beidskrachten uit vooral Noord-Afrika heeft geïmpor teerd is hij dan even verge ten. De voormalige uitgever van grammofoonplaten met nazi-teksten en -liederen heeft zo voor elk probleem een pasklare oplossing. De buitenlanders pikken de Franse baantjes, dus die moeten er -en als het even kan zonder vertrekpremie - uit. Het zijn de ideeën die men in Nederland kent van Janmaat. Maar een groot verschil tussen beide politici is dat Le Pen er bijna spelen derwijs in slaagt zijn waan denkbeelden te verbreiden. Anders dan Janmaat is Le Pen -en dat verontrust ve len - een geboren entertainer. Voor 20 frank per persoon bezorgt hij zijn aanhang met duizenden tegelijk een on vergetelijke avond. Hij doet zich dan voor als een soort joviale oom, die grappen de biteert maar ook korte met ten maakt met mannen als Mitterrand, Chirac en Gis- card. Oom Le Pen begrijpt zijn fans, want 'uw proble men, het zijn de mijne.' Top punt van hypocrisie is dat muziek op dergelijke avon den meestal wordt verzorgd door een Antilliaanse band. Le Pen is ooit de meester van de dubbelzinnigheid ge noemd. Veel van zijn teksten zijn voor meerdere uitleg vatbaar waarbij de meest kwetsende vaak de bedoelde is. Dat hij anti-semiet is, daar windt hij nauwelijks doekjes om. Niet toevallig richt hij zijn giftigste pijlen altijd op de ministers Badinter en Lang en op Simone Veil, de oud voorzitter van het Europese Parlement. Veil, die onder Giscard belast was met de abortuswetgeving, beschul digde hij er onlangs van een •genocide' van Franse babies te hebben georganiseerd. Si mone Veil is een van de wei nigen die Auschwitz heeft overleefd. Jean-Marie le Pen is een man, die leeft bij de gratie van holle frasen. Maar zijn invloed moet niet worden on derschat. Als een jongetje van tien met een viltstift le vensgroot 'Les Frangais d'a- bord' (De Fransen eerst) op een muur schrijft, dan geeft dat te denken. Zo ook de moord op een bejaarde vrouw in het zuiden van Frankrijk, die moest sterven omdat ze, volgens de dader, „jodin was." Bekend is dat het Nationa le Front momenteel druk doende is de partij te organi seren. Plaatselijke afdelin gen schieten als paddestoelen uit de grond. Le Pen gokt duidelijk op de ontevreden heid en teleurstelling van zijn landgenoten over het links bewind dat veel beloof de maar weinig tot stand heeft kunnen brengen. Hij rekent op tussen de vijftig en honderd zetels voor zijn nieuwe partij bij de Franse parlementsverkiezingen over anderhalf jaar. Het zou een nieuwe desillusie voor links zijn als juist onder een socia listische regering een zo du bieuze organisatie als het Nationale Front tot serieuze ontwikkeling kan komen. Aan de slag WJ-CNV, de jongerenorgani satie van het CNV, is gestart met een project werk vereni gingen dat als doel heeft werkloze jongeren die een eigen bedrijfje willen begin nen, aan de slag te helpen. De kandidaten moeten wel aan enkele voorwaarden voldoen. Zo zal er in iedere werkvere- niging tenminste één de voor een vestigingsvergunning noodzakelijke diploma's moe ten bezitten. STAATSSECRETARIS De Graaf van Sociale Zaken heeft de gemeentebesturen in een brief de mogelijkheid gegeven „m in de maanden januari en februari de door hem aanvan kelijk per 1 januari beoogde verzwaarde inkomenseis in de Beeldende Kunstenaars Rege ling (BKR) niet toe te passen, pit is bevestigd door een woordvoerder van het minis terie van Sociale Zaken. De verzwaarde inkomenseis blijft tot 1 maart buiten toepassing. Dat is de strekking van de cir culaire, aldus de woordvoer der. Diefstal kobalt UIT een loods op een terrein aan de Prinses Beatrixhaven in Rotterdam zijn 16 vaten met elk 250 kilogram kobalt gesto len. De buit vertegenwoordigt volgens de Rotterdamse politie een waarde van 400.000 gulden. Acties DE hongerstaking van 36 RAF-gevangenen in West- Duitsland heeft geleid tot kor te solidariteitsacties bij de di plomatieke vestigingen van de Bondsrepubliek in Amster dam en Den Haag. In Den Haag blokkeerde een tiental jongeren de toegang tot het ambassadegebouw. In Am sterdam was het consulaat aan de De Lairessestraat het doelwit van een stuk of twin tig met spuitbussen uitgeruste demonstranten. Van een onzer verslaggevers MAASTRICHT - „Een typisch voorbeeld van knevelarij." Zo noemt mr. A Pfeil, de raads man van mr. drs. A. Masson het beslag dat de fiscus heeft gelegd op de villa van de oud- directeur beleggingen van het ABP. De belastingdienst heeft be- ag op de villa laten leggen, nadat hij Masson een voorlo pige aanslag had gestuurd van meer dan een ton over 1983. Die aanslag had betrekking op verzwegen inkomsten, die Masson genoten zou hebben uit steekpenningen. Het beslag werd gelegd kort nadat de of ficier van justitie in Maas tricht, mr. J. van Opstal, in augustus vorig jaar het be staan van een geheime Duitse bankrekening van Masson had onthuld. Kort na het beslag heeft mr. Pfeil de inspecteur van belas tingen gevraagd de aanslag te verlagen. Ook schreef hij het ministerie hierover brieven. Sindsdien sleept de briefwis seling zich voort. De raadsman verwacht dan ook niet dat op korte termijn een oplossing gevonden zal worden. voor de geïndustrialiseerde I economische vooruitzichte 9eleden nog verwacht werd van de aandelen - en de ontn ln Genève duidt op enige veri sche relatie, een voorwaarde o naken aan de krankzinnige be\ Genève is echter alleen vool bevolking veel te verliezen hee ofnka, waar de hongersnood e 9rote pestepidemie die in de spoor trok van Perzie tot aan df 'angrijker. Vierentwintig lande ®ar nu volkomen afhankelijk g ,en. Als die niet snel en massae n°9 rneer kinderen sterven dar laar.. Het kinderfonds van de Ver 2l)n nieuwjaarsbericht op, dat c van de huidige ellende bezuid nsnt geworden met de laags economische groei, het hoogs 'eeks andere minpunten, omda I'aten de overgang van het kol Jlkheid vooralsnog op politiek ui'sch wanbeheer is uitgeloper schuld maar de voormalige k mede-verantwoordelijk. Slecht ^cgdelijk op hun onafhankelij ™erd niet meer overgedragen c bestuur zelf in het leven had dn i tot duurzame vrede en e 'anden hun onderlinge relat 9en Dit geldt niet alleen voor cuden wij hier zelfs durven ho biljoenen in Afrika aan hun I surt toch al het een en andei v°n9 van de ramp is de huidige ®er 'e vergelijken met het aa en catastrofe als onze watersr

de Stem | 1985 | | pagina 2