Kerstinstuif opnieuw succes 4Ik vraag me af waar al die mensen blijven' Regen 'Kosten onderzoek elkweervoorziening zijn veel te hoog' Raad van de Waterstaat over verkeersellende Etten-Leur I OMZETDALING TOT 15 PROCENT i E VRIJDAG 4 JANUAR11985 IDIlBTlM VAN ZEELAND T20 PAGINA ZEELAND Kampioenendag vogelkwekers in Aardenburg RAADSCOMMISSIE OOSTBURG: MENINGSVERSCHIL OVER TUNNEL OF WEGOMLEGGING IN OOSTBURGS SPORTCOMPLEX DE VEERHOEK f-Jp1. iggc The Downhome Stringband in IJzendijke Oostburg Inbraken in Vlissingen Fietscross- indoor te IJzendijke markten VRIJDAG 4 JANUARI 19 DUIZEND KANDIDATEN VOOR HORECA- DIPLOMA programma's NEDERLAND 1 NEDERLAND 2 Kerstverkoop van garnalen tegengevallen Van onze correspondente AARDENBURG - De vogel kwekers uit West-Zeeuwsch- Vlaanderen huldigen morgen hun kampioenen in het clublo kaal van de Aardenburgse vereniging De Edelzanger, ca fé De Zwaan. Van 12.00 tot 13.00 uur zullen de West-Zeeuws-Vlaamse kampioenen hun prijsvogels showen, waarna W. van de Voorde uit Tielt (B) een lezing met dia-vertoning houdt over de aankoop van vogels en hun huisvesting. Tijdens de pauze worden de kampioenen gehuldigd door een lid van het Aardenburgse college van B en W en door le den van het districtsbestuur van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers (NBVL). Zij zullen tevens de bekers uitrei ken en de jeugdkampioenen bekend maken. Na de pauze vervolgt Van de Voorde zijn lezing en is er gelegenheid tot het stellen van vragen. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - De kosten, die de Grontmij heeft opge voerd voor een onderzoek naar de haalbaarheid van een zogeheten 'elkweervoor- ziening' in West-Zeeuwsch- Vlaanderen, zijn veel te hoog en dienen te worden bijgesteld. Deze voorwaarde verbond gistermiddag een meerder heid van PvdA, CDA en D T in de Oostburgse raadscommissie voor finan ciën aan haar instemming met het voorstel van B en W om ruim 23.000 gulden be schikbaar te stellen voor een dergelijk haalbaarheids-on derzoek. Zoals gisteren gemeld be dragen de totale kosten een kleine 70 mille, die gelijke lijk moeten worden gedra gen door de West-Zeeuws- Vlaamse gemeenten, de pro- vincie en het bedrijfsleven in de streek. Omdat Aarden burg en Sluis niet mee wil len doen, betekent dit dat Oostburg eenderde deel van de kosten voor zijn rekening dient te nemen. En daarom wilden giste ren de fracties van PvdA, CDA en D T wel vraagte kens plaatsen bij de totale begroting van 70 mille. Een bedrag waarvan, volgens J. de Vries (PvdA), zeker zo'n 15 mille af kan. „Want het onderzoek of een elkweer voorziening nodig is, dat is al driemaal gebeurd en kan dus in dit geval achterwege blijven", aldus De Vries, daarbij verwijzend naar de recreatienota's van de pro vincie Zeeland en de ge meenten Oostburg en Sluis, waarin de noodzaak van een dergelijke accommodatie wordt benadrukt. De PvdA'er zei het ook re delijk te vinden dat de on dernemer, die eventueel de elkweervoorziening gaat realiseren, een deel van het door de gemeente Oostburg geïnvesteerde geld (zonder rente) terugbetaalt. Maar dit plan vond weinig steun en werd door commis sie-voorzitter J. Thomaes (VVD) fel bestreden. „Wij innen elk jaar wel toeristen belasting en hebben daar door de plicht iets terug te doen", stelde hij. „Een ander punt is dat we met een der gelijke maatregel het parti culier initiatief dan wellicht de kop indrukken, waardoor de broodnodige elkweer voorziening - waar nu al 15 jaar over wordt gepraat - er dan weer niet komt". Wel beloofde Thomaes aan de wens van de meer derheid in de commissie te zullen voldoen en met de ini tiatiefnemers te gaan praten om te kijken of er wat aan de geraamde kostenpost van 70 mille valt te doen. Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN - De verkoop van Hollandse en Noorse garnalen rond de dagen van kerst en oud en nieuw is voor verreweg de meeste Zeeuwse handelaren tegengevallen. De omzetten (vis, visprodukten en garnalen) bleven bij enkelen nagenoeg gelijk aan die van vorig jaar, maar het merendeel van de handelaren sprak desge vraagd van een omzetdaling van 5 tot 15 procent, het geen voornamelijk voor rekening kwam van een slechte garanalenverkoop. Opmerkelijk was dit jaar, dat de afname door de restau rants beduidend onder het ge middelde bleef. Volgens een handelaar in Colijnsplaat hadden veel restaurateurs het bekende kerst-voorgerecht garnalencocktail van de kaart gehaald in verband met de pu- blikaties over het kwaliteits onderzoek naar Hollandse garnalen van Konsumenten Kontakt, vorig jaar januari. Dit onderzoek wordt door de handelaren gezien als de voor naamste oorzaak van de te genvallende resultaten. De verkoop van Noorse gar nalen bleef volgens de deskun digen wat achter bij vorig jaar omdat minder Duitsers, die in de regel ware liefhebbers zijn van het Noorse zeebanket, de feestdagen in Zeeland door brachten. Een grote garnalenhande- laar in Vlissingen: „Normaal zijn die dagen goed voor 200 kilo Hollandse garnalen, maar het publiek liet me ermee zit ten. Ik heb amper 70 kilo ver kocht. Hetzelfde geldt voor de ongepelde garnalen. Daar gaat elk jaar met de feestdagen ge middeld 600 kilo van weg; nu bleef het bij 150 kilo. In zijn to taliteit heb ik zeker 15 procent omzetverlies gehad". De handelaren merken ove rigens wel, zo vertelden ze desgevraagd, dat de consu menten niet zo negatief meer denken over de garnalen als vlak na de publikaties van Konsumenten Kontakt. De ge volgen blijven wel commer cieel merkbaar, maar ebben langzaam weg. ETTEN-LEUR - Binnen de Raad van de Waterstaat - een adviesorgaan van minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat - bestaat ernstig verschil van mening over de oplossing van de verkeersel lende in Etten-Leur. De flesse- hals in deze gemeente, met zijn vier stoplichten, is een gruwel voor menig automobi list. Dat blijkt uit een verdeeld advies van de Commissie Overleg van de Wegen, een commissie uit de Raad van de Waterstaat, die zich vrijwel uitsluitend met wegenaanleg bezighoudt. Een krappe meerderheid van de COW vindt, dat er ten zuiden van Etten-Leur een kleine omlegging moet komen; een grote minderheid van de commissie daarentegen pleit voor een tunnel. Een kleine omlegging om Etten-Leur kost ongeveer 100 miljoen gulden, een korte tunnel in de be staande traverse door Etten 200 miljoen, een lange tunnel 300 miljoen. De (kleine) meerderheid van de Commissie Overleg van de Wegen wil een omlegging om dat de bouw van een tunnel zo duur is en omdat de bouwerij Etten-Leur heel lang, zeer veel overlast zal bezorgen. Ook het gemeentebestuur van Etten-Leur en het provin ciaal bestuur vinden dat er ten zuiden van Etten een omleg ging moet komen. Beide bestu ren zijn mordicus tegen de bouw van een tunnel. De grote minderheid van de COW denkt daar dus anders over. Zij wijst een omlegging af omdat die de zoveelste aan slag op waardevolle, schaarse grond betekent. De Raad van de Waterstaat heeft - gezien deze verdeeld heid - nu besloten om ter plekke een kijkje te gaan ne men. Dat gebeurt begin fe bruari. De Raad wil bovendien de plaats, waar men de rijks weg uit Etten-Leur op de A16 (weg Breda-Moerdijk) wil aansluiten, bekijken. Voor die aansluiting be staan diverse mogelijkheden, maar het meeste kans maakt een aansluiting iets ten noor den van de huidige, bij 'Prin- ceville'. Pas na het werkbe zoek zal de Raad van de Wa terstaat een advies aan de mi nister van Verkeer en Water staat uitbrengen. Inmiddels heeft het provin ciaal bestuur al op spoed aan gedrongen. Dit omdat het ver keer op de bestaande traverse door Etten haast met de dag toeneemt. Den Bosch wil, dat er nu snel knopen worden doorgehakt, opdat er een begin gemaakt kan worden met het aanpakken van de verkeers overlast in Etten-Leur. A 'Z- tfÊh i zsr4 ,.:y. -Ti-.» '£H?Ti Tijdens het spelencircuit in het zwembad ontstond zelfs een 'file'. - FOTO DE STEM COR J DE BOER Van onze correspondent OOSTBURG - De zesde kerstinstuif voor de lagere school jeugd, gisteren in het Oostburgse sportcomplex De Veerhoek, mocht zich opnieuw in een massale belangstelling verheugen. Gingen in de voorverkoop 450 kaarten de deur uit, op de dag zelf kwamen zich nog eens 91 gegadigden melden. In de opzet u>as geen verandering aangebracht, waaruit blijkt dat de formule, die het personeel van De Veerhoek de laatste jaren al hanteerde, het uitstekend blijft doen. Met na me met springkussen, het spelencircuit in het zwembad en de hindernisbaan lagen goed in de markt. Ook de filmzaal gaf constant een volle bak te zien. De vele positieve reacties op de drie muurkranten logen er dan ook niet om. Het was al met al een evenement, dat mede door de bereid willigheid van een dertigtal medewerkers en de EHBO weer een dag plezier opleverde voor de Westzeeuwschvlaamse jeugd. In de avonduren werd het programma besloten met een disco in het zwembad, later voortgezet in de foyer van de sporthal voor de 'bakvissen'. Muzikale medewerking werd verleend door Radio West. Van onze correspondent IJZENDIJKE - The Downho me Stringband, een Zeeuwse groep met Amerikaans reper toire uit de jaren twintig en dertig, treedt morgen op in ca fé 't Hofje te IJzendijke. De band is gespecialiseerd in muzieksoorten als country- blues, ragtime en jugbandmu- ziek, bestaat uit Sjef Hermans (zang, gitaar, banjo, kazoo), Theo de Koning (zang, gitaar, banjo, mandoline en dobro), Geert de Heer (banjo, steel- dobro, mandoline) en Wim Clarijs (zang, wasbord, lepels en andere percussie-instru menten). Als extra speler is Rinus Westveer (jug en banjo) toegevoegd. Het optreden van The Downhome Stringband is gra tis en begint om 20.30 uur. Bolling - Bolclub Raak tegen Staak hield een oudejaarsbol- ling. Er waren 51 deelnemers. Uitslag: 1. P.van Opdurp, 2. D. Taillie, 3. B. van de Gezelle, 4. G. Houg, 5. J. Riteco jr. VLISSINGEN - In het geb, De Piek van de stichting s3 in de Hellebarbierstraat is. gebroken. Met een koet heeft men de voordeur gel ceerd. Er worden een tug versterker, een cassetted en een superrechtspot verg In de woning van de M. V. in de Paardenstraat Vlissingen werd eveneens gebroken. Er worden een deocomputerspeleen dra; bare radiocassetterecori een walkman en videospe] vermist. Naar aanleiding; deze inbraak is de 17-jar A. B. B. aangehouden, heeft de inbraak bekend, goederen zijn in zijn won gevonden en aan de eigen teruggegeven. Na verhoorii weer in vrijheid gesteld. Van onze correspondentt IJZENDIJKE - De drie fit cross-verenigingen in de meente Oostburg houden a dag 13 januari een inde wedstrijd in de hal van fir Joh. Verstraeten aan de Ti; te IJzendijke. Het gaat om de Eenhooi crossers, Forellenspringers Maonetrappers. In verbs met de omvang van het cirt moet de organisatie de deeln me beperken tot maximaal; crossers. Om de snelheid te beperk dient te worden gereden i aangepast verzet en mag! stuur niet breder zijn dar; centimeter. Het inschrijfg bedraagt 7,50 en iedere ds nemer krijgt een herinnerin Inschrijven voor de vw strijden kan op de wedstrij dag tussen 10.00 en 11.00 ui Aanvang van de wedstrijd 12.00 uur. Van een onzer verslaggevers GOES/ROOSENDAAL - De grote zaal van het sportcom plex Leysdream in Roosendaal bood gisterochtend een aan blik, die bij veel mensen onge twijfeld onprettige herinne ringen aan het einde van de middelbare schooltijd zal heb ben opgeroepen. Twee groepen van ongeveer vijfhonderd mensen uit Zee land en West-Brabant legden daar het examen af, waarmee zij trachtten in het bezit te ko men van het diploma Vakbe kwaamheid voor het café-be drijf, het horecadiploma. Aan ongemakkelijke klap tafeltjes en op de vingers ge keken door surveillanten, kre gen de kandidaten tachtig mi nuten om het antwoord te ge ven op zo'n 120 multiple-choi- ce-vragen. Daarin werd hun kennis getoetst op onder ande re het gebied van de dranken, de sociale hygiëne, de persoon lijke hygiëne en de warenken nis. En net als vroeger tijdens het schoolexamen, kregen de kandidaten ook nu weinig kans tot spieken. Tassen moesten ingeleverd worden en de surveillanten onderwierpen r-- Massaal op voor het horeca-diploma. Voor alle zekerheid: tassen inleveren. al het papier op de tafeltjes re gelmatig aan een nauwkeurig onderzoek. Maar spieken blijft natuurlijk aanlokkelijk, zeker bij een examen waarvoor bij na de helft van de kandidaten zakt. Roosendaal is een van de tien plaatsen in het land, waar de Stichting Vakopleiding Ho reca (SVH) het examen houdt. Breda was voorheen de plaats waar de kandidaten uit Zee land en West Brabant naar toe moesten, maar het Turfschip was reeds volgeboekt. Van daar dat de SVH uitweek naar Roosendaal. „Tot onze tevre denheid", stelde H. Collings Polak van de stichting vast. De examens worden twee maal per jaar gehouden. Dat betekent 'dat er zo'n 20.000 mensen per jaar voor het ho reca-diploma opgaan. Hiervan behalen ongeveer 12.000 het di ploma. Daaruit kan men con cluderen dat de horeca klaar blijkelijk nog voldoende werk biedt in deze barre tijden, maar dat valt volgens Collings Polak best tegen. „Ik vraag me ook wel eens af waar al die mensen blijven, maar ik schat dat ongeveer de helft iets met het diploma doet. De andere helft vindt het gewoon leuk of denkt er misschien in de toe komst nog iets aan te hebben", aldus Collings Polak. Het horeca-diploma heeft iedereen nodig, die ook maar iets wil beginnen waarbij hij zwak-alcoholische dranken wil slijten: van voetbalkantine tot restaurant, van feestzaal tot kroeg. Volgens Collings Polak is het hebben van een diploma geen enkele garantie tot het kunnen runnen van een bedrijf. „Daar komt nog wel wat meer bij kijken, zeker op het gebied van management. Daar heb je weer een midden standsdiploma voor nodig", al- duè de SVH-woordvoerer. Volgens Collings Polak is er in Nederland met zijn 38.000 AMSTERDAM - Aardappel! mijnmarkt - In Bintje 50mm «J den 70 contracten verhandeld vl levering april bij een prijs I 15,80 tot 15,70 per 100 kg, voor J vering mei 3 contracten 16,30, alsmede 44 contracten vl levering november tegen ƒ23,591 23,10. De stemming was kalm. f KAPELLE, 3-1-85 - Voorverk| Conference I 65-75 145, 55-651! 134, II 45-55 66. Voorverkoop B Lucas I 70-80 100, 65-70 88, II6' 68, 55-60 44. Voorverkoop Legipl I 70-80 76, 60-70 57, 55-60 33. ApJ len: Jonagold I 100 113-120, 90-i 131-158, 80-90 193-217, 70-80 171-!f II 90-100 59, 80-90 66-98. 70-809 65 49-50. Golden Delicious 18 96-110, 70-80 86-92, 60-70 «I Goudreinette II 75-85 58, 65-70 if 33. Elstar II 75-85 147, 60-70] Cox's Orange II 80-90 167,70-80" 65-70 128, 60-65 63, Winston II75 65-70,60-70 48-49. rode Goudreffil te I 95 90, 85-90 109-119, 75-8511 kroetappelen 23.30. Zoete Erf gaard II 70 156, 65-70 128, 60-651' I 65-70 200, 60-65 164, 55-60 101, II 51. Peren: Doyenne du Comicell 118, 70-80 140-143, 65-70 117,651 80, II 80-90 117, 70-80 132, 65-7011 60-65 64. Gieser Wildeman 17" 252, 60-70 242, 55-60 199-207, 5 158. Saint Remy I 70-80 87-92,651 87-95, II 50-60 49-55. Groente: b' renkool 133, prei 143-151. - FOTO'S DE STEM/ BEN STEfj horeca-gelegenheden nog plek voor iets dergelijks. J'l een hele lichte groei, wantf gaan er natuurlijk ook hl wat dicht", meent hij. Vo]gel hem is een van de voorwa8] den voor een levensvatbj bedrijf het juiste bedrijf opT juiste plek. „Heel wat men9j hebben al jaren iets in M hoofd, halen het diploma1 beginnen dat bedrijf dan op<j eerste de beste plek. Maar f klassiek restaurant in e winkelcentrum haalt het n»| tuurlijk nooit", aldus Polak. Door Jan Koesen HILVERSUM - Alles op Aarde is gelukkig tijdelijk, zelfs het gesteun rond Hil- versum, Brinkman en recla- j me. Kijk maar even naar de toekomst, niet eens zo ver] weg. Herfst dit jaar krijgen we GRATIS, in het NEDER LANDS, (op de kabel), Olympus, televisie vanuit de I satelliet met een Europees informatie-programma. Commerciële stations als I Sky Channel en Music Box vermenigvuldigen zich als Gremlins. Maar binnen twee jaar breekt de hemel werke lijk open. Dan worden we I bestookt met wel 25 satel liet-zenders en daar is geen Omroepwet en geen minis ter tegen bestand. Nederland, België, Rus- I land, Engeland, Frankrijk, Italië, Luxemburg, Noorwe gen, West-Duitsland, Zwe den en Zwitserland schieten hun aanbiedingen 36.000 ki lometer omhoog naar een kunstmaan die ze dan keu rig terugflitst naar de Aarde waar de signalen nog een poos als biljartballen heen en weer kaatsen eer ze in de huiskamer komen. Wie zei ook weer dat de kortste weg tussen twee punten een rechte lijn is! En Nederland is de klant waarnaar het meest gelonkt wordt, eenvoudig omdat wij zo'n groot kabelnet hebben. Reclame, op ons land ge richt, heeft dus het grootste rendement. Holland, bekend van zijn dijken, kan echter geen dam opwerpen tegen het elektronische getij. Het probleem van Brinkman is dat die boodschappen van de satelliet niet keurig buiten onze grillige landsgrenzen neerstrijken. De satellieten morsen nogal. Dat heet 'spill-over' of 'footprint'. De minister kan geen verkeers agent zetten in de ether. Straling houdt zich niet aan een inrij-verbod. Dat geeft hij trouwens rondborstig toe in een inter- 19.00 De helemaal alleen Vanavond start de NCRV met de eerste van zes grote spelshows, die steeds in twee delen worden uitgezonden: vijftig minuten voor het Journaal van acht uur en een uur erna. Telkens wor den drie kandidaten getest op durf, mentaliteit en be sluitvaardigheid en zij kun nen dan uiteindelijk de 'Gouden Duizendpoot' win nen. Vóór de opnamen van de showavond in theater 't Spant in Bussum krijgen zij ergens in Nederland op drachten uit te voeren, waarbij zij in grote mate af hankelijk zijn van de mede werking van de bevolking. De 23-jarige Frank Mas- meijer begeleidt deze op drachten, terwijl in Bussum Leontien Ceulemans de re sultaten laat zien. 22.05 The Winds of War De 18-delige tv-serie naar het boek 'Wereldbrand' van Derman Wouk speelt tijdens de eerste jaren van de Tweede Wereldoorlog. De Amerikaanse officier Victor <pug) Henry (Robert Mit- ehum) vertrekt met zijn vrouw Rhoda (Polly Bergen) naar Berlijn, waar Pug als Warine-attaché wordt ge stationeerd. Hij maakt er hennis met de Duitse gene raal Armin von Roon (Jere my Kemp) en er ontstaat 'ets van vriendschap tussen jje beide mannen. Von Roon hfengt hem in contact met diverse nazi-leiders, onder "de Hitier. d< oi b< ee gi m O) on nn I Russisch cu uu Staatscircus In 1983 verzorgde het be- r°emde Russische Staatscir- c"s in Nederland een aantal voorstellingen, waarvan een a& de optredens in Theater ~arré door de TROS werd Ogenomen. In Rusland is

de Stem | 1985 | | pagina 14