en rlaten merika DOLMAN: NOG BERAAD OVER ONTMOETING MET DE PAUS PERZEN- OPRUIMING Daniëls perzen PvdA wil dit jaar geen huurverhoging I )e>reiuü '86 Meer contact tussen Kamer en ambtenaren OOK MINIMA WILLEN TELEFOON Slagtand-operatie Hoop en twijfel Nu tijdelijk met écht voordeel van 10 tot 25% Hypotheekrente vrij stabiel T5 PAGINA 2 I DONDERDAG 3 JANUAR11985 BlgMM 'BINNENLAND BUITENLAND DEN HAAG - In 1984 hebben de Nederlanders in vergelijking met het jaar daarvoor 4 pro cent meer telefoongesprekken met elkaar ge voerd. Van Aardenne tevreden over prijsbeleid Heineken- ontvoerder nog spoorloos DE STEM COMMENTAAR Bezwaren Slavenburg- topmannen afgewezen Controledienst onderzoekt kampeerprijzen Rotterdam kreeg goedkope vaargeul Heden 3 januari starten wij onze Lagere lasten na KAMERVOORZITTER DOLMAN: T28 PAGINA 3 Ze kochten afbeel- |an hem, die ze onder den verstopten. De I vergelijken alleen i van vóór en na de revolutie; voor hen een reddende en- Ls Zhang. I geen collectieve ar- er, iedereen werkt voor zichzelf. Het is ■g om dingen zoals ir- fcn bevoorrading zelf In regelen. Er is bij- Id een tekort aan die- In kunstmest. Nu de an de boeren zelf is, meer kunstmest ge- I De Staat verkoopt Jhoeg en wanneer je Elt hebben, moet je er |>r betalen." bmmunes hadden het van een collectief Het nadeel was dat i hetzelfde verdiende, kt de inspanning die fde. Het was eigenlijk een kantoorbaantje. Werkpunten te verdie tst je gewoon elke dag beid zijn, ook al zat je leen maar te kletsen." ]tun je je tijd zelf inde- beslissen wanneer je len uitrust. Wanneer |ar zijn op het land, i we tijd besteden aan dingen aan onze gei- ppen en vissen, aan nen, groenten en am- pijk werk. Alleen de die niet van werken geven de voorkeur t collectieve systeem." hg hoopt volgend jaar hu nog kleine groep fa- I te gaan behoren die (komen verdienen dat de tienduizend yen per Iruim dertienduizend f) ligt: die tot de 'nou- J riches' van het Chine- fteland behoren, pght The Guardian/De Stem uitmaken, terwijl ten jitani de aanwezigheid ese leger naast Unifil nbolisch karakter zou discussiepunt bij de on- j in Nakoera is de Unifil- Jeiligheidsregeling voor ■De regeringen van vier lUnifil deelnemende lan- jk op Libanon en Israel bij de militaire ge- Iconcrete resultaten voor pen De regeringen van iland, Ierland en de Fiji- In te kennen gegeven dat Ben uit Unifil zullen te- I niet op korte termij n een ■tussen Libanon en Israel 1 Een ultimatum van deze por deze vier deelnemers nacht van de Verenigde I regeringen in Beiroet en ^i-gebracht. De vier rege- meegedeeld dat de ge- het Unifil-hoofdkwartier I de huidige vorm volgens piling zijn. Israel dienen volgens de elnemers snel tot over- ;e komen over de politie- voor een regerling in Met zijn veiligheidsplan misschien ook tot tevre- e na 2,5 jaar Israëlische •duldig geworden Unifil- en nieuwe basis aan de inderhandelingen in Na geven. enkele uitzondering na ben alle politieke en reli- aze bewegingen het op dit it laten afweten. Wellicht het geheim voor een be de samenleving in dit tinent juist bij hen die het ■st onderdrukt zijn. Wel- it begint een culturele •oriëntatie die zinvol wil bij de oorspronkelijke tuur van het continent, de liaanse", aldus Van Butse- r. De Gereformeerde predi nt Van Butselaar is sinds 13 secretaris van de Neder ïdse Zendingsraad. Daar- or doceerde hij acht jaar n de Theologische Hoge- nool te Butare (Rwanda). Hij promoveerde eind vo- jaar deze maand tot doe r in de theologie aan de ijksuniversiteit te Leiden een proefschrift, getiteld fricains, missionairs et co- nialistes' (Afrikanen, zen dingen en kolonialisten), terin beschrijft hij de ge hiedenis van de Presbyte- aanse Kerk in Mozambi- re, waar het evangelie eerst x>r Afrikanen, daarna door [anke zendelingen en ten- otte door de koloniale over- jersers (uit Portugal) werd erkondigd. Nederland belt meer Terlet-moorden DE Arnhemse rechtbank heeft de drie verdachten in de moordzaak Teriet gevangenis straffen van 16, 15 en 7 jaar opgelegd. De rechtbank achtte o.a. moord, doodslag en poging tot afpersing bewezen. Tegen de drie verdachten was 20, 18 en 10 jaar geëist. Sieuwbouw DIT jaar zal een begin worden gemaakt met de nieuwbouw van de Tweede Kamer. Het betreft de renovatie van Hotel Central onder de rook van de Tweede Kamer. Hotel Central aan de Lange Poten zal be schikbaar komen als kantoor ruimte. Scheepswrakken DE Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschap pen (KNAW) heeft in een brief aan minister Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cultuur gevraagd om wettelij ke bescherming van histori sche scheepswrakken. Door plundering is volgens de aca demie al veel belangrijk histo risch onderzoekmateriaal ver loren gegaan. Van onze Haagse redactie Het buitenlandse telefoonverkeer steeg met acht procent. Dat heeft de directeur-generaal van de PTT, Wit, gisteren in zijn nieuwjaarsbericht laten weten. Per 1 januri van dit jaar wordt telefoneren naar de meeste landen buiten Europa iets goedkoper, maar moet er meer betaald worden voor ge sprekken naar België, West- Duitsland, Denemarken, Oost- Duitsland, Frankrijk, Enge land en Zwitserland. Dat grotere aantal telefoon gesprekken werd echter via minder telefoontoestellen ge voerd, zo blijkt. In 1984, aldus de PTT-directie, daalde het aantal telefoonaansluitingen sterk. Maar die daling is niet te wijten aan de lagere inko mens in Nederland, maar ligt dit voor en belangrijk deel (70 procent) aan zaken zoals ver huizingen naar bijvoorbeeld bejaardenoorden, andere sa- DEN HAAG (ANP) - Minister Van Aardenne van economi sche zaken is tevreden over de prijsontwikkeling in 1984. Voor 1985 houdt hij vast aan 'het systeem van prijsbewa- king dat hij ook het afgelopen jaar heeft gehanteerd, zo blijkt uit een brief over het prijsbeleid die hij aan de Tweede Kamer heeft ge stuurd. De minister laat de prijzen dus in principe vrij, maar houdt wel de prijsverhogingen in de gaten, zodat eventueel ingegrepen kan worden. De prijzen stegen vorig jaar min der dan 3,5 procent. AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse politie heeft gisteren één van de vier ge vangenen die dinsdag uit het Pieter Baancentrum in Utrecht zijn ontsnapt aange houden. Het is de 17-jarige V.J.V., die werd gearresteerd in de woning van zijn broer in Amsterdam-Oost, zo heeft een politiewoordvoerder meege deeld. Onder de drie nog voort vluchtige gevangenen bevindt zich ook de 31-jarige F.M. uit de hoofdstad, die verdacht wordt van medeplichtigheid aan de ontvoering van Alfred Heineken en diens chauffeur Ab Doderer. De man die nu weer is aangehouden zat vast op verdenking van onder meer diefstallen, aldus de woord voerder. DE 'VREDE OP AARDE', waarover we met Kerstmis gezongen hebben, krijgt een nieuwe kans nu de ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, Shultz en Gro- myko, elkaar op 7 januari in Genève ontmoeten om te bezien hoe de afgebroken onderhandelingen over een beperking van kern wapens weer op gang gebracht kunnen worden. Hoop en scep sis vergezellen hen. Twijfel omdat de technische en politieke ob stakels op de weg naar een betere verstandhouding tussen de twee supermachten gigantisch zijn qua omvang en complexiteit. Hoop omdat de Russen weer terugkeren naar de onderhande lingstafel, de enige plaats, waar het monster van de nucleaire be wapening, dat voor de gehele mensheid een levensgevaarlijke bedreiging is geworden, onder controle gebracht en getemd kan worden. Er bestaat geen enkele zekerheid over de reden waarom de Russen en Amerikanen weer op speaking terms gekomen zijn. De wat soepelere houding van president Reagan kan mede ver oorzaakt zijn door de publieke opinie; die is in Rusland mond dood. In Washington is de strijd tussen de 'havikken' en 'duiven' echter nog lang niet beslist en het militaire-industriële machtsblok beeft er nog niets aan invloed ingeboet. Wat het Kremlin betreft wordt druk gespeculeerd over veranderingen binnen de top, haar die speculaties zijn even betrouwbaar als weersvoorspellin- 9en. Zeker is in ieder geval dat de twee supermogendheden nog steeds door een ijzeren gordijn van onoverbrugbare ideologische tegenstellingen gescheiden zijn. Een feit is ook, dat de kosten van de bewapeningswedloop bei de partijen voor grote problemen stellen Reagan's enorme be grotingstekort, ontstaan door de sterke stijging van de defensie- agaven, hangt als een zwaard van Damocles boven de Ameri kaanse economie. De Russen zijn er financieel-economisch nog beroerder aan toe. Hun economie is maar half zo sterk als de Amerikaanse en zij moeten dus voor de defensie per hoofd van be bevolking tweemaal zoveel uitgeven als de Verenigde Staten; *en al om in de bewapeningsrace bij te kunnen blijven. Ook vanwege dit kostenaspect kan president Reagan Rusland °nder druk zetten met zijn plan om in de ruimte een anti-raketten- systeem tot ontwikkeling te brengen, dat Amerika onkwetsbaar tou moeten maken voor Russische geleide projectielen. Als hij dit star wars'-project doorzet zullen de Russen moeten volgen want anders worden zij op beslissende achterstand gezet. De kosten e,van zijn echter zo gigantisch dat deskundigen betwijfelen of Amerika zelf wel voldoende geld (en technologie) in huis heeft jjm zo'n ondoordringbare paraplu in de ruimte op te stellen. Een beperkte versie ervan, een afscherming van de Amerikaanse lan- j-eerbases voor lange afstandsraketten, zou wel tot de mogelijk heden behoren. De Russische levensstandaard ligt nog steeds veel lager dan ö|e van de Amerikanen. Een verdere teruggang als gevolg van "og hogere defensie-uitgaven zou in het Oostblok problemen kunnen oproepen. Daarop is de verwachting gebaseerd, dat er b'lmaal in Genève met de Russen zaken zijn te doen. We zullen a&n. Als de Russen het gevoel zouden krijgen dat Reagan alleen "'aar in militaire superioriteit geïnteresseerd blijft zal 'njet' hun antwoord zijn. En als er onderhandeld wordt op basis van gelijk aardigheid? Ook dan is er nog een lange weg te gaan, niet zo teer vanwege politieke onwil maar wel als gevolg van de ingewik keldheid van de technische problemen. Het menselijk vernuft neeft wapensystemen gecreëerd die nauwelijks nog te beheersen zijn. menlevingsvormen en het overlijden van een telefoon abonnee. Zelfs onder huishoudens die rond moeten komen van alleen maar een minimuminkomen stijgt het aantal telefoonaan sluitingen. ROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft de bezwaarschriften die vier topfunctionarissen van Sla- venburgs Bank hadden inge diend tegen de kennisgeving van verdere vervolging, afge wezen. De persofficier van jusititie in Rotterdam, mr.R.A.F. Ger- ding, heeft dat meegedeeld. De voormalige top van de bank wordt er door het openbaar minsterie van beschuldigd fei telijk leiding te hebben gege ven aan de zwartgeldpraktij- ken van de bank. Het is nog niet bekend wan neer de strafzaak tegen de vier ex-topfunctionarissen zal worden behandeld door de rechtbank in Rotterdam. Te gen de afwijzing van de be zwaarschriften kunnen de vier verdachten in hoger be roep bij het gerechtshof in Den Haag. Namens de vier verklaarde raadsman mr. H.J.Mentink dat zij inderdaad beroep zul len aantekenen. DEN HAAG (ANP) - De Eco nomische Controledienst (ECD) is begonnen met een on derzoek naar prijsverhogin gen bij kampeerplaatsen. Staatssecretaris Van Zeil (Economische Zaken) zal eind januari op grond van de uit komst van dat onderzoek be kijken of er alsnog een prij- zenbeschikking voor deze sec tor moet worden afgekondigd. In antwoord op schriftelijke vragen van het FVdA-Kamer- lid Toussaint bevestigt Van Zeil dat de resultaten van een prijzenonderzoek door de ANWB onder 600 erkende kampeerterreinen allerminst geruststellend zijn. Uitschie ters tot acht procent tariefs verhoging werden in Zeeland en Zuid-Holland gesignaleerd. Van Zeil laat de ECD niet alleen kjiken naar overnach tingstarieven, maar ook naar de prijzen van jaar- en sei zoenplaatsen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Kamervoorzit ter Dolman weet nog niet ze ker of hij zal ingaan op een uitnodiging om de paus, bij diens bezoek aan Nederland in mei, te ontmoeten. Dolman wil eerst nog te rade gaan bij 'deze en gene' voordat hij een be sluit zal nemen. Desgevraagd zei Dolman gisteren tijdens zijn traditio nele nieuwjaarsgesprek met de parlementaire pers, dat hij zich eerder had voorgenomen een positief besluit te nemen voor het geval hij zou worden uitgenodigd voor de ont vangst, die premier Lubbers namens de regering aan de paus zal aanbieden. „Enkele politieke feiten" hebben de Kamervoorzitter echter aan het twijfelen gezet. Dolman noemde het feit, dat enkele protestantse kerkge nootschappen geen ontmoe ting met de paus willen en de omstandigheid dat de Joodse gemeenschap in Nederland slechts op voorwaarden de paus wil ontmoeten. Die voor waarden zijn: de erkenning van de staat Israël door het Vaticaan en de bekentenis dat de katholieke kerk mede- schuldg is aan de jodenvervol ging in de Tweede Wereldoor log. Dolman: „Waar binnen het Nederlandse volk zulke ver schillende opvattingen heer sen, waar de zaak zo gecom pliceerd is geworden, lijkt het mij verstandig dat ik niet op mijn eentje de beslissing neem". De Kamervoorzitter wil over het te nemen besluit spreken met hetzij de fractie leiders in de Tweede Kamer, hetzij het presidium van de Kamer. Volgens Dolman ligt de pro blematiek anders dan vorig jaar toen hij besloot niet deel te nemen aan een ontmoeting van voorzitters van nationale parlementen met de paus in het Vaticaan. Dolman vond dat hij niets te zoeken had bij het hoofd van een staat, die principieel geen parlement wenst. Over die opvatting ont stond toen enig rumoer in de Kamer, waarop Dolman be sloot niet aan de conferentie in Rome deel te nemen, maar zijn eerste vervanger, eerste on dervoorzitster Cornelissen, maar Rome te laten gaan. Dolman over het aanstaan de bezoek van de paus: „Wan neer de Nederlandse regering een ontvangst bereid aan een belangrijke bezoeker van ons land, dan zijn er geen princi piële bezwaren tegen een ont moeting van die bezoeker en de voorzitters van het Neder landse parlement." Over mo gelijke praktische bezwaren wil hij echter eerst nog met anderen spreken. De scheiding tussen kerk en staat speelt daarin voor hem geen rol. „Ook wanneer een wereldlijk leider hier zou worden ont vangen en daartegen bij be langrijke groepen ernstige be zwaren zouden bestaan, zou ik mij hebben te beraden." Een operatie-team onder leiding van dierenarts Na than Lateur heeft in de Rotterdamse diergaarde Blij- dorp een vooralsnog geslaagde slagtand-operatie uit gevoerd bij de 14-jarige olifant Ramon. Daarbij is aan de linkerzijde een inwendig stuk slagtand van circa 30 centimeter verwijderd. De oli fant had daaraan een ontsteking opgelopen. Ramon (4.000 kilo zwaar) at gisteren weer gewoon en maakte een opgewekte indruk. Volgens de Rotterdamse diergaarde Blijdorp is de ingreep uniek. Bij de operatie waren 12 deskundigen betrokkenen, onder wie een anesthesist en twee kaak- chirurgen. De operatie heeft vier uur in beslag geno men. Naar verwachting moet Ramon over een half jaar nog eens, maar dan aan de rechterzijde, aan zijn slag tand geopereerd worden. Daar is het operatieteam deze keer niet aan toegekomen. - fotoanp ROTTERDAM (ANP) - Het toegankelijk maken van de Rotterdamse haven voor schepen tot 72 voet (22 me ter) kost naar verwachting 72 miljoen gulden. Dit is bijna de helft van het be drag waarvan in 1981 nog werd uitgegaan (130 mil joen gulden). De besparingen zijn een gevolg van Nederlands we tenschappelijk onderzoek dat heeft aangetoond dat met een geringere speling onder de kiel van het schip kan worden volstaan. Daardoor is in de zoge naamde Eurogeul aanzien lijk minder zand wegge- baggerd dan aanvankelijk het plan was. Dit heeft de directeur van het Gemeentelijk Ha venbedrijf in Rotterdam, ir H. Molenaar, in Rotterdam gezegd bij de officiële inge bruikneming van de 72- voets-geul. (ADVERTENTIE) j^hoek Ginnekenstraat - van Coothplein Donderdag koopavond 's Maandags gesloten 'Ginnekenstraat 134 'Breda, tel. 076-134666 DEN HAAG (ANP) - De PvdA-fractie in de Tweede Kamer is het oneens met het voornemen van het kabi net om de huren dit jaar met drie procent te verhogen. De PvdA vindt dat er hele maal geen sprake moet zijn van een huurverhoging, omdat de bouwkosten vorig jaar vrij wel zeker niet gestegen zijn. De PvdA is van mening dat de jaarlijkse huurverhoging overwegend gekoppeld moet worden aan de ontwikkeling van de bouwkosten, zo blijkt uit een reactie op de huurbrief van staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting. Een ander argument van de PvdA om de voorgestelde huurverhoging van de hand te wijzen is dat bij het nalaten van een verhoging een bijdra ge wordt geleverd aan de be scherming van de koopkracht. De sociaal-democraten wij zen er verder op dat als gevolg van het nieuwe stelsel van in dividuele huursubsidie de huurders met een minimum inkomen de huurverhoging volledig voor eigen rekening moeten nemen. Daardoor zal het percentage van het belast baar inkomen dat zij besteden aan huur oplopen van 11,1 pro cent in 1982-1983 tot 14,2 pro cent in 1985-1986. In het komende Kamerde bat over de huurbrief zal de PvdA proberen de schade voor de minima zoveel mogelijk te beperken, zo blijkt uit de ver klaring. A 1 j/ v? Een nieuw jaar begonnen, Me- rijn is terug. Wat een weelde! En morgen begint er alweer een nieuwjaar. En overmorgen weer Ondanks de bezwerende woorden van Freek is er nog heel wat vuurwerk afgesto ken. Ach, de mensen moeten er nog even aan wennen. Vol gend jaar is het misschien he lemaal stil. U denkt misschien dat ik naar de wintersport ben geweest. Dat is niet zo. Hoewel ik van al die familiebezoeken ook be hoorlijk stijve beenspieren heb gekregen. Wordt dit het jaar van de wijkagent, die al onze kleine angsten komt wegnemen? Pakt hij zakkenrollers, fiet sendieven, video-krakers en potloodventers of neemt hij zelf de wijk? Het wordt in ieder geval een muziekjaar. Dat moet ons toch aanspreken. We mogen met z'n allen dit jaar de tweede viool spelen. Dit is ook het jaar van de jon geren. Nu begrijp ik het, mu- ziek-jaar en jongeren-jaar, dat betekent dus eigenlijk ge woon: het jaar van de video clip. Aan het eind van 1985 worden we dag en nacht door de tv be stookt met videoclips. Dat zijn onbegrijpelijke filmpjes met muziek op de achtergrond. Dit j aar zal ook wel weer op de videoklippen lopen. De jeugd heeft waarschijnlijk niks aan 1985. Maar ja, de jeugd heeft nog altijd de toekomst. MERIJN Vervolg van pagina 1 Om zijn opmerkingen over verlaging van de collectieve lasten te onderbouwen wijst prof. Rutten op de hoge margi nale tarieven (de belasting en premie over de laatste ver diende gulden) in Nederland. De individuele huursubsidie meegerekend, wordt zo zelfs bij de lage inkomens 50 tot 90% 'afgeroomd'. Dat tast volgens Rutten de economische zelfbeschikking van de mensen - althans in het officiële circuit - aan. Bij on gewijzigd beleid ziet de EZ- topman het zwarte circuit steeds verder uitdijen. Verla ging van collectieve lasten druk kan die ontwikkeling af remmen en tegelijk mogelijk heden scheppen voor nieuwe economische groei. De Amerikaanse manier van lastenverlichting - belas tingverlaging zonder beper king van de uitgaven - wijst Rutten af. Maar als het finan cieringstekort weer onder controle is, kan de nadruk meer komen te liggen op las tenverlichting. Om de gedach ten te bepalen, wijst Rutten daarbij op EG-rapporten, waarin wordt voorgesteld jaarlijks 1% van het nationaal inkomen vrij te maken door verlagin van de marginale ta rieven. Voor Nederland zou dat 3 tot 4 miljard beteke nen. Van een onzer verslaggevers BREDA - De hypotheekrente is in '84 bijzonder stabiel gebleven. Het jaar begon met een tarief dat varieerde van 8,4 tot 9 procent voor 5 jaar vaste leningen en werd afgesloten met een tarief van 8 tot 8,3 procent. De Vereniging Eigen Huis verwacht dat de internationale voorzichten, wat de renteontwikkeling betreft, ook dit jaar gun stig blijven. Van onze haagse redactie DEN HAAG - Kamerleden en Kamercommissies zouden meer rechtstreeks contact moeten hebben met ambtena ren. Ministers en staatssecre tarissen zouden ambtenaren meer moeten stimuleren om naar de Kamer te gaan om de Kamerleden voor te lichten. Volgens Kamervoorzitter Dolman zou de regering haar koudwatervrees om ambtena ren direct in contact te faten treden met de Kamer móeten overwinnen. Kamercommis sies zouden ambtenaren vaker moeten horen. Een en ander hoeft de politieke verantwoor delijkheid van ministers en staatssecretarissen niet aan te tasten, aldus Dolman. Hij zei niet te begrijpen waarom ambtenaren wel over het verleden (zoals tijdens de parlementaire enquête RSV) gehoord kunnen worden, maar niet over het heden. Boven dien, aldus Dolman, geven be leidsambtenaren wel over van alles en nog wat hun mening in interviews met de media. Gaat zo'n ambtenaaar daarin te ver, dan wordt hij wel door dqf politiek verantwoordelijke teruggefloten. De Kamervoor zitter waardeert die vrijmoe digheid van beleidambtenaren en vindt dat de Kamer afcarop meer dan nu moet inspelen. Het contact tussen Kamer en ambtenaren is omgeven met strakke regels, die na overleg met de Kamer in 1980 door het kabinet-Van Agt I werden uitgevaardigd. Dol man is met die regels nimmer gelukkig geweest, maar vindt niettemin, dat binnen die re gels een ruimer en frequenter contact tussen Kamer en amb tenaren mogelijk is.

de Stem | 1985 | | pagina 3