Chinese boeren blij met economische hervormingen Israël heeft haast Libanon te verlaten Amerikaans 'messianisme' bedreigt OOK MINIM Pakistan schakelt over op islamitisch banksysteem DE STEM CO: Hoop en twijn Kijken uw ogen verder dan uw neus lang is? ACHTERGROND5 T5 PAGINA? Nieuw tijdperk r 7 DONDERDAG 3 JANU BUITENLAND Van Aardennel tevreden over prijsbeleid JUIIffiSXlHiM Zia ul-Haq. ISLAMABAD (AP) - Pakistan heeft op 1 ja nuari een begin gemaakt met de overgang naar een islamitisch banksys teem en de regering heeft aangekondigd dat alle op westerse leest ge schoeide rentebetalin gen in juni verboden zullen zijn. De wijziging maakt deel uit van een streven het land terug te voeren in de schoot van de islam, een ontwikke ling waarvan president ge neraal Mohammed Zia ul- Haq als de grote pleitbezor ger geldt. Minister van financiën Ghulam Ishad Khan ver klaarde dinsdag op een pers conferentie dat alle nieuwe transacties tussen Pakis taanse banken en de rege ring, staatsbedrijven of geza menlijke vennootschappen met ingang van dinsdag vol gens de nieuwe stijl dienen te geschieden. De islam ver biedt het heffen van rente op leningen. Functionarissen zeiden dat nog niet was vastgesteld welk deel van de nationale geldhandel dinsdag was overgeschakeld op het nieu we systeem, maar de omvang ervan werd "aanzienlijk" ge noemd. Ishaq Khan verklaarde dat banken in juli geen rente meer mogen verstrekken op stortingen en dat voortaan aleen transacties mogelijk zijn op basis van verlies- en winstdeling. Iedere bank zal voortaan in plaats van van tevoren vastgestelde rentetarieven halfjaarlijks een percentage in de winstdeling moeten be palen. De tegoeden die mo menteel bij banken uitstaan, worden ook in de toekomst beschouwd als spaarrekenin gen, maar er mag geen rente meer over worden betaald, aldus Ishaq Khan. Het nieuwe stelsel, waar aan de regering vier jaar heeft gewerkt, wordt van kracht in de ruim 6.000 vesti gingen van de vijf genationa liseerde Pakistaanse banken. Ishaq Khan verklaarde dat de ruim twintig buitenlandse banken in het land, waaron der Westeuropese en Ameri kaanse vestigingen, tevens volledig onder het nieuwe is lamitische stelsel zullen ope- - FOTO ARCHIEF DE STEM reren. Volgens hem hadden de meeste buitenlandse ban ken dit reeds toegezegd. Hij voegde hieraan toe dat, in het geval er moeilijkheden zouden rijzen, buitenlandse banken kunnen overgaan tot financiering op basis van pachtcontracten of huur koop. De minister zei dat Pakis tan zijn verplichtingen te genover buitenlandse rege ringen, banken en financiële instellingen wat betreft te rugbetaling van schulden en rentebetalingen zal nako men. Hij verklaarde dat intus sen, uiteraard met wederzij de instemming, zou worden gewerkt aan alternatieve, renteloze overeenkomsten. Pakistan heeft een schuld aan het buitenland van naar schatting 10 miljard dollar (ongeveer 35 miljard gulden), voornamelijk in de VS, West- Europa en Japan. DoorAlistair Percival PEKING - Xiao Zhang is 21 jaar en stamt uit een van de eeuwenoude geslachten van boeren families ergens in een van de kleine dorpjes in het noorden van China. Met zijn keurig gesteven en helderwitte over hemd en met zijn dia- lectvrije taalgebruik heeft hij echter meer weg van een student aan de universiteit van Pe king. Xiao Zhang is een typisch voorbeeld van de andere boer die het nieuwe economische be leid van China in het le ven heeft geroepen. waarvan Xiao Zhang een goed voorbeeld is.) Hij staat als het ware met één been nog op de akker en met het andere in de plattelandsindus trie. Als volleerd zakenman trekt Xiao Zhang het district door op zoek naar klanten voor de gemeenschappelijke werkplaats in zijn dorp, waar men zich gespeciali seerd heeft in het bedrukken van plastic. Het idee daar voor onstond, toen Zhang voor het eerst van zijn leven een plastic boodschappentas onder ogen kreeg en vervol gens binnen enkele uren een contract sloot voor de leve ring van vijftienduizend plastic zakken aan een kle dingfabriek in Peking. Xiao Zhang is vast beslo ten af te rekenen met de su perieure houding van „het is maar een boer", die stads mensen vaak tegenover hun broeders op het platteland aannemen. Hij is heel duide lijk over zijn toekomstplan nen: hij wil geld op zijn bankrekening, een groot huis waaraan hij al begonnen is een kleuren-tv, ijskast, was machine en „kasten tegen de muur, zoals de mensen in het Westen hebben." Zijn basissalaris in de werkplaats bedraagt zeven tig gulden per maand, maar met allerlei bonussen meege- rekendt weet hij dit op onge- ,-v „Er is geen collectieve arbeid meer, iedereen werkt hier nu voor zichzelf". veer honderdvijftig gulden te brengen. Vijf jaar geleden verdiende de familie nog maar zeshonderd gulden per jaar en dat was toen al heel mooi. Nu liggen de jaarin komsten van de familie zo rond de tweeduizend gulden en zijn ze voor Chinese be grippen welgesteld te noe men. „Geld is het enige waar boeren vandaag de dag aan denken", aldus Zhang. Zhang staat voor dag en dauw op en werkt dan van zes tot acht op het land. Daarna gaat hij naar de werkplaats, waar hij tot vijf uur blijft, 's Avonds werkt hij nog een paar uur op het land, tot het donker wordt. In zijn vrije tijd heeft hij met het oog op zijn huwelijk volgend jaar zelf een stenen huis gebouwd. Aan de andere kant van het traditionele binnenplaatsje is hij begon nen aan een huis voor zijn moeder, die op dit moment met zijn zuster een straat verder woont in een lemen optrekje, waar de vloer nog uit keien bestaat. De politieke twisten van de culturele revolutie zijn gro tendeels aan Zhangs dorp voorbijgegaan. Maar, zo zegt - FOTO ARCHIEF DE STEM hijer werd weinig werk ver richt. Wanneer de laaglig- gende grond onder water kwam te staan, iets dat tot 1970 vaak voorkwam, voor zag de Staat het dorp van ge noeg graan en olie. Zhang had net zijn school afge maakt toen de val van de Bende van Vier in 1977 een nieuw tijdperk inluidde. „Toen voorzitter Mao openlij k bekritiseerd werd, kwam dat hard aan bij de boeren. Ze kochten afbeel dingen van hem, die ze onder hun bedden verstopten. De ouderen vergelijken alleen het leven van vóór en na de culturele revolutie; voor hen was Mao een reddende en gel", aldus Zhang. „Er is geen collectieve ar beid meer, iedereen werkt hier nu voor zichzelf. Het is wel lastig om dingen zoals ir rigatie en bevoorrading zelf te moeten regelen. Er is bij voorbeeld een tekort aan die selolie en kunstmest. Nu de grond van de boeren zelf is, wordt er meer kunstmest ge bruikt. De Staat verkoopt niet genoeg en wanneer je meer wilt hebben, moet je er flink voor betalen." „De communes hadden het voordeel van een collectief beheer. Het nadeel was dat iedereen hetzelfde verdiende, ongeacht de inspanning die je leverde. Het was eigenlijk net als een kantoorbaantje. Om je werkpunten te verdie nen moest je gewoon elke dag op het veld zijn, ook al zat je daar alleen maar te kletsen." „Nu kun je je tijd zelf inde len, zelf beslissen wanneer je werkt en uitrust. Wanneer we klaar zijn op het land, kunnen we tijd besteden aan andere dingen aan onze gei ten, kippen en vissen, aan fruitbomen, groenten en am bachtelijk werk. Alleen de mensen die niet van werken houden, geven de voorkeur aan het collectieve systeem." Zhang hoopt volgend jaar tot de nu nog kleine groep fa milies te gaan behoren die een inkomen verdienen dat boven de tienduizend yen per jaar (ruim dertienduizend gulden) ligt: die tot de 'nou- veaux riches' van het Chine se platteland behoren. Copyright The Guardian/De Stem ADVERTENTIE! Koopjes genoeg, als u 'n nieuwe bril ofkontaktlenzen zoekt Maar verkijk u er niet op. Want dan kan goedkoop wel eens duurkoop worden. Kom naar Van Maaren. Daar krijgen uw ogen de aandacht die ze verdienen. Daar telt éérst de enige goede oplossing en dan pas de prijs. En kijk, toch niet duur! 4 ^1 yt* 7 OPTICIENS VAN PROFESSIE. KENNERS VAN KONTAKTLENZEN. Breda: Ginnekenstraat 16, telefoon 138370 MAANDAG VANAF 13.00 UUR OPEN Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Lei|endekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres Postbus 3229, 4800 MB Breda. ©076-236911 Telex 54176 Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41©076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957 Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur, overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand, f 66,30 per kwartaal of 258,- per |aar. Bii automatsche betaling geldt een korting van 1- per maand, 1,80 per kwartaal. J 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje® 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20 30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Dgnlr rpIfttiPQ' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Van onze correspondent JERUZALEM - De militaire on derhandelingen tussen Libanon en Israel over de terugtrekking van de Israëlische troepen uit Li banon verkeren acht weken na het begin nog steeds in een volle dige impasse. Na het kerstreces zal het overleg op 7 januari wor den hervat. Met het vooruitzicht dat de onder handelingen in Nakoera zullen misluk ken hebben premier Peres en minister van Defensie Rabin een plan opgesteld voor de eenzijdige terugtrekking van het Israëlische leger uit Libanon. Die Israëlische terugtrekking zou in drie fa sen moeten worden uitgevoerd. In de eerste fase zal het Israëlische le ger zich van de huidige posities aan de rivier de Awali tot een nieuwe defensie lij n aan de rivier de Litani terugtrek ken. Het door Israel bezette gebied in zuid-Libanon zal dan ongeveer met het Unifil-gebied overeenkomen. Zonder een Libanees-Israelisch accoord over een veiligheidsregeling voor het door Israël te ontruimen gebied zal de 5200 man sterke vredesmacht van de Ver enigde Naties in deze opzet voorlopig werkloos blijven. Voor het zogenaamde zuid-Libanese leger is wel een belangrijke veiligheids taak weggelegd. In de tweede fase zul len de Israëlische troepen zich tot een lijn tussen de Litani en de internationa le grens terugtrekken om tenslotte op die Libanees-Israelische grens terug te vallen. Na die slotfase zal het Israeli-' sche leger via het door Israëlische ver bindingsofficieren geleide zuid-Libane se leger de voormalige enclave van wij len majoor Hadad in handen houden om van daaruit ook in de rest van zuid-Li banon operatief te kunnen ingrijpen. Peres, die voor en na de Knesseth- verkiezingen steeds op een snelle en volledige Israëlische terugtrekking had aangedrongen is overstag gegaan om de volgende week samen met Rabin een gemeenschappelijk beleid tegenover zijn kabinet te kunnen presenteren. Met de vorming van dit eenheidsfront zullen de leiders van de Arbeiderspartij het verwachte verzet van de Likoed-minis- ters in de brede coalitie trachten te bre ken tegen de eenzijdige, fasen wij ze te rugtrekking van het Israëlische leger uit Libanon. De voormalige Likoed-minister van Defensie, Arens, heeft al verklaard dat er geen kans is op een regeringsbesluit tot een Israëlische terugtrekking zolang de veiligheid van de nederzettingen aan de noordgrens niet is verzekerd. Wel licht zal ondersecretaris-generaal Ur- quhart van de Verenigde Naties, die over tien dagen met compromisvoor stellen over een veiligheidsregeling in zuid-Libanon naar Jeruzalem komt, de meningsverschillen in de Israëlische re gering kunnen overbruggen. Volgens zijn voorstel zouden Unifil-eenheden aan beide kanten van de rivier de Litani worden gelegerd. Ten noorden van Li tani zou het Libanese leger samen met Unifil de dienst uitmaken, terwijl ten zuiden van de Litani de aanwezigheid van het Libanese leger naast Unifil slechts een symbolisch karakter zou krijgen. Belangrijkste discussiepunt bij de on derhandelingen in Nakoera is de Unifil- rol bij een veiligheidsregeling voor zuid-Libanon. De regeringen van vier van de elf aan Unifil deelnemende lan den hebben druk op Libanon en Israel uitgeoefend om bij de militaire ge sprekken met concrete resultaten voor de dag te komen. De regeringen van Noorwegen, Finland, Ierland en de Fiji- eilanden hebben te kennen gegeven dat zij hun eenheden uit Unifil zullen te rugtrekken als niet op korte termijn een overeenkomst tussen Libanon en Israel wordt bereikt. Een ultimatum van deze strekking is door deze vier deelnemers aan de vredesmacht van de Verenigde Naties aan de regeringen in Beiroet en Jeruzalem overgebracht. De vier rege ringen hebben meegedeeld dat de ge sprekken op het Unifil-hoofdkwartier in Nakoera in de huidige vorm volgens hen tijdsverspilling zijn. Libanon en Israel dienen volgens de vier Unifil-deelnemers snel tot over eenstemming te komen over de politie ke beginselen voor een regerling in zuid-Libanon. Met zijn veiligheidsplan zal Urquhart misschien ook tot tevre denheid van de na 2,5 jaar Israëlische bezetting ongeduldig geworden Unifil- deelnemers een nieuwe basis aan de vastgelopen onderhandelingen in Na koera kunnen geven. AMSTERDAM (ANP) - De eigen cultuur van Latijns-Amerika wordt deze eeuw sterk beïn vloed door het Ameri kaans messianisme. In vroegere tijden hebben eerst de Spanjaarden en vervolgens de Britten de oorspronkelijke cultuur reeds naar de marge verdreven. Daardoor is die cultuur, de Indiaan se, historisch bestempeld tot de cultuur van de on derworpenen en aldus uitgesloten om als basis voor de samenleving te dienen. Thans lijkt de keuze te zijn: of het Noordamerikaan- se (economische en religieu ze) messianisme aanvaarden of een eigen weg zoeken. Dit is een van de conclusie die dr. G.J. van Butselaar, se cretaris van de Nederlandse Zendingsraad, trok na een reis door Guatemala, Nicara gua en Chili. Zijn verslag is opgenomen in 'Allerwegen', cahier over zending en we- relddiakonaat. In deze periode van des oriëntatie zijn vele Protes tantse kerken in Midden- en Zuid-Amerika bezig zich te ontworstelen aan een conser vatieve Noordamerikaanse traditie, die tot voor kort bij na alleenheersend was op dit continent. De invloed van Europese immigrantenker- ken bleef vaak beperkt tot eigen kring. Van Butselaar waar schuwt tegen de kwaal waaraan de Latijnsameri- kaanse kerk eeuwen geleden heeft: een traditioneel inge stelde 'eigen' kerkleiding te genover een revolutionaire buitenlandse geestelijkheid. Het zou volgens hem nog er ger zijn wanneer theolo- gisch-culturele tegenstellin gen tussen Europa en Noord- Amerika binnen de assisten tie aan de kerken van Zuid- Amerika op een confrontatie zouden uitlopen. Hij pleit ervoor de Europe se zendingsprojecten te toet sen aan de vier criteria, die de Argentijnse theoloog José Miguez Bonino heeft opge steld. (1) De evangelisatie van rijk en arm. (2) Het pro fetisch getuigenis in de sa menleving. (3) Directe hulp aan verdrukten. (4) Bevorde ren van spiritualiteit. De bevrijdingstheologie heeft voor grote groepen bin nen de kerk van Latijns- Amerika inspirerend ge werkt, aldus Van Butselaar. Zonder haar uitgangspunt -het heil daadwerkelijk te 'vertalen' in bevrijding voor mens en wereld - uit het oog te verliezen, heeft deze theo logie zich open gesteld voor nieuwe ontwikkelingen in theologie en samenleving. De afgelopen jaren zijn er van drie kanten signalen op gevangen die de bevrijdings theologie tot nieuwe bezin ning en ontwikkeling hebben gebracht. Als eerste signaal noemt Van Butselaar de 'weerbarstigheid van de zon de'. De grote inzet voor het bewustwordingsproces ge combineerd met revolutio naire actie heeft in vele ge vallen niet het bevrijdende resultaat gehad dat ervan verwacht werd. Dit kwam niet alleen door invloeden van buitenaf, maar ook door dat de beweging soms te zwak was en te weinig wer kelijk fundament bleek te hebben. Het tweede signaal kreeg de bevrijdingstheologie al luisterend naar de basisge meenschappen en de kerken. De theologie bleek soms zo ver van die basisgemeen schappen te staan dat de boodschap niet vruchtbaar overgebracht kon worden. De kerken, die veelal conserva tief van inslag zijn, bleken in de bevrijdingstheologen niet altijd hun geestelijke leids lieden te zien. Een derde signaal kwam uit de internationale theolo gische wereld, aldus Van Butselaar. Vanuit bijvoor beeld Afrika werd aan La- tij nsamerikaanse bevrij - dingstheologen gevraagd wat deze bevrijding dan beteken de voor de zwarte en In diaanse bevolkingsgroepen in hun midden. Daardoor ontstond het inzicht dat deze theologie toch wel sterk aan de Spaans-Amerikaanse cul tuur gebonden was. Op twee punten komt de uitwerking van deze punten naar voren. Allereerst in de nieuwe aandacht voor spiri tualiteit naast die voor de strijd. 'Men kan niet alleen strijden met en voor de klei nen, maar ook stil zijn voor God en Zijn Woord.' Dit kan volgens Van Butselaar een verrassend zicht leveren op bevrijding op langere ter mijn, op langer leven onder druk dan eerst werd aange nomen. Naast de theologie van de opstanding komt de theologie van het kruis opnieuw sterk naar voren. Niet om de men sen weer lijdzaam hun lot te laten ondergaan, maar om hen toe te rusten vol te hou den, ook als de bevrijding niet lijkt door te zetten. Niet langer wordt de indruk ge wekt, zo schrijft Van Butse laar, dat Gods werk in La- tij ns-Amerika een tienjaren plan is, maar dat het genera ties omvat. De Vaticaanse aanvallen op de bevrijdingstheologie lijken volgens hem weinig rekening te houden met de jongste ontwikkelingen. Ze lijken eerder in te spelen op de angsten die een verwron gen beeld van de bevrij dingstheologie heeft gewekt bij bepaalde bisschoppen in La tij ns-Amerika. „Het is een schokkende er varing te ondervinden", schrijft Van Butselaar, „dat vier eeuwen geen verande ring hebben kunnen brengen in het negatieve beeld van de Indianen, dat bij de Spaans- Amerikaanse bevolking zo veel discriminerende en on derdrukkende meningen en acties heeft veroorzaakt. Op een enkele uitzondering na hebben alle politieke en reli gieuze bewegingen het op dit punt laten afweten. Wellicht ligt het geheim voor een be vrijde samenleving in dit continent juist bij hen die het meest onderdrukt zijn. Wel licht begint een culturele heroriëntatie die zinvol wil zijn, bij de oorspronkelijke cultuur van het continent, de Indiaanse", aldus Van Butse laar. De Gereformeerde predi kant Van Butselaar is sinds 1983 secretaris van de Neder landse Zendingsraad. Daar voor doceerde hij acht jaar aan de Theologische Hoge school te Butare (Rwanda). Hij promoveerde eind vo rig jaar deze maand tot doc tor in de theologie aan de Rijksuniversiteit te Leiden op een proefschrift, getiteld 'Africains, missionairs et co- lonialistes' (Afrikanen, zen delingen en kolonialisten). Hierin beschrijft hij de ge schiedenis van de Presbyte riaanse Kerk in Mozambi que, waar het evangelie eerst door Afrikanen, daarna door blanke zendelingen en ten slotte door de koloniale over heersers (uit Portugal) werd verkondigd. Nee bel Terlet-moorden DE Arnhemse rechtbank heeft I de drie verdachten in de moordzaak Teriet gevangenis- straffen van 16, 15 en 7 jaar I opgelegd. De rechtbank achtte I o.a. moord, doodslag en poging I tot afpersing bewezen. Tegen de drie verdachten was 20, 181 en 10 jaar geëist. Nieuwbouw DIT jaar zal een begin worden I gemaakt met de nieuwbouw] van de Tweede Kamer. Het] betreft de renovatie van Hotel Central onder de rook van del Tweede Kamer. Hotel Central aan de Lange Poten zal be-| schikbaar komen als kantoor-f ruimte. Scheepswrakken DE Koninklijke Nederlandse] Akademie van Wetenschap-1 pen (KNAW) heeft in een briefl aan minister Brinkman vanl welzijn, volksgezondheid enl cultuur gevraagd om wettelij-] ke bescherming van histori sche scheepswrakken. Door| plundering is volgens de aca-| demie al veel belangrijk histo-] risch onderzoekmateriaal ver-| loren gegaan. DEN HAAG (ANP) - Minister; Van Aardenne van economi-' sche zaken is tevreden over de| prijsontwikkeling in 1984. Voor 1985 houdt hij vast aar het systeem van prijsbewa-l king dat hij ook het afgelopenl jaar heeft gehanteerd, zol blijkt uit een brief over hetf prijsbeleid die hij aan de Tweede Kamer heeft ge-| stuurd. De minister laat de prijzeri dus in principe vrij, maai] houdt wel de prijsverhogingerf in de gaten, zodat eventueel ingegrepen kan worden. Da prijzen stegen vorig jaar min-] der dan 3,5 procent. DE 'VREDE OP AARDE', waal hebben, krijgt een nieuwe kans Zaken van de Verenigde Staten myko, elkaar op 7 januari in Ge de afgebroken onderhandeling wapens weer op gang gebracfl sis vergezellen hen. Twijfel oml stakels op de weg naar een tl twee supermachten gigantischl Hoop omdat de Russen weert lingstafel, de enige plaats, waal wapening, dat voor de geheld bedreiging is geworden, onderl worden. Er bestaat geen enkele zekq Russen en Amerikanen weer De wat soepelere houding van oorzaakt zijn door de publiekd dood. In Washington is de strijl echter nog lang niet beslist en M heeft er nog niets aan invloed wordt druk gespeculeerd ova maar die speculaties zijn even j 9en. Zeker is in ieder geval dal steeds door een ijzeren gordijrf tegenstellingen gescheiden zijrj Een telt is ook, dat de kosten de partijen voor grote problen grotingstekort, ontstaan door d uitgaven, hangt als een zwaar| kaanse economie. De Russen 1 beroerder aan toe. Hun econl Amerikaanse en zij moeten di| de bevolking tweemaal zoveel alleen al om in de bewapening^ Ook vanwege dit kostenaspl onder druk zetten met zijn planl systeem tot ontwikkeling te bif zou moeten maken voor Russia star wars'-project doorzet zulll anders worden zij op beslisse] an/an zijn echter zo gigantisq Amerika zelf wel voldoende g| om zo'n ondoordringbare para beperkte versie ervan, een afsl oeerbases voor lange afstanda heden behoren. De Russische levensstandal d|e van de Amerikanen. Een o°g hogere defensie-uitgaver] hunnen oproepen. Daarop is d'tmaal in Genève met de Rud Zlen. Als de Russen het gevoel! maar in militaire superioriteit antwoord zijn. En als er onderï waardigheid? Ook dan is er n<f zeer vanwege politieke onwil n heldheid van de technische fl heeft wapensystemen gecreëeJ

de Stem | 1985 | | pagina 2