Li ZIKV Hulst Nieuw voertuig voor brandweer korps Oostburg 'Ik ga door tot ik niet meer kan9 Toneelgroep Eede speelt blijspel De Suikernonkels Durasil Vrouwen ontruimen kamp Woensdrecht IN WEST-ZEEUWSCH-VLAANDEREN Dronken Thoolse chauffeur veroorzaakt enorme schade DAIHATSU I «IA ZEELAND 3 litierapport rileumbal \ens taval leuwe cursus DONDERDAG 3 JANUAR11985 VAN ZEELAND Franciscaners houden wake in Genève GARAGE DU PONT TERNEUZEN BV. Weer bonte avond in Nieuwvliet Harkten JAQUELINE BAENE ÉÉN JAAR HERDERIN V'";; ';V. Plaatselijk nieuws Aardenburg Oostburg OP HALSTERSEWEG IN BERGEN OP ZOOM OOSTBURG - De horeca en camping-exploi tanten in West-Zeeuwsch-Vlaanderen willen, in samenwerking met de drie gemeenten in de streek, een onderzoek laten uitvoeren naar de haalbaarheid van een zogeheten 'elkweervoor ziening' voor toeristen. Leo Martens koning bij Vriendschap DURASIL HELPT UREN LANGER Op Nieuwjaarsavotii Iks 23.30 uur ontston Let station te Goes pro 1 met een 20-tal jongely Iddelburg. Zij haddei (tldadig gedragen in <j i enkelen waren niet ii lit van een treinkaartji Iducteur vond het nie woord om met de jeug. I verder te rijden ei {huwde de politie, h lii lieten zich toen uit d lerwijderen. Na het ko In kaartjes zijn zij onde {begeleiding op de vol 1 trein naar Middelburi leen onzer verslaggevers LjANSTEEN - He Js carnaval viert zaterdai ïuari het tweeëntwintig, bestaan met een jubi. bal in De Warande. Voo temming wordt gezorgi Imaar liefst negen radei |elf, vier boerenkapellei orkest. felkom zijn naast di ltverenigingen en wagen- yers ook mensen die noi carnaval van dichtbi en meegemaakt. Op dezi avond wordt tevens, rora uur, de Prins Carnava [1985 bekend gemaakt. He egint om 20.00 uur. Pan. onze correspondente _ST - Dinsdag 8 januat |t het ZIKV afdeling Hulst een nieuwe korte cursus sngstellenden kunnen ziel avonden lang bezighou i met het ontwerpen en op Jiwen van een wanddecora in klei. De cursus, die gege wordt van 20.00 tot 22,0 wordt geleid door me luw L. Daandels-van Eek. be cursus wordt afgeroni |t een expositie van de wer in de hal van Den Dul rt, die van 5 tot en met 1 til zal duren. Iedereen di eresse heeft is welkom op luari. Men kan zich aanmel i via de stafdocente. (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Het hulpverlenlngs-voertuig van het centrumkorps van de vrijwillige brandweer te Oost burg moet worden vervangen. T20 PAGINA ZEELAND 4 Het huidige voertuig - een ma terieel-manschappen-wa gen - dateert uit 1960 en kampt met onbetrouwbaar heid. Van een onzer verslaggevers WOENSDRECHT - Schillen boer Marcel Smeenk uit Hoo- gerheide en zijn vriendin José schenken de opbrengst van een week schillen ophalen aan de Franciscaanse Beweging. Het geld wordt gebruikt om een of meerdere Franciscaners inde gelegenheid te stellen de ze maand naar Genève te gaan. Daar starten dan de Russen en Amerikanen op nieuw onderhandelingen over de beheersing van de wapen wedloop. De Franciscaners zijn van plan om bij aanvang van de besprekingen in Genève sa men met Pax Christi Zwitser land een gebedswake te hou den. In elk geval zal één Fran ciscaanse wachter present zijn, maar door inzamelings acties hopen de Franciscaners een grotere afvaardiging naar Zwitserland te kunnen sturen. officiële dealer verkoper: Bertrand Vael Industrieweg 37 4538 AG Terneuzen Tel. 01150-13451 Igrarische bestemming en Ge' deputeerde Staten vinden da dit zo maar moet blijven. D vliegtuigen, zo vreest het col lege, zullen 'een bron van ver storing vormen voor de bele- Jving van woon- natuur-, e" {landelijke gebieden", het col llege vindt verder dat de vlieg I tuigjes een gevaar kunnen zij' Ivoor de oeverrecreanten bij IGrevelingen en het leven val Ivele vogelsoorten onaan Ivaardbaar kunnen verstoret |De uiteindelijke beslissing 1 lin handen van minister Smit Kroes (verkeer en waterstaat) MIDDELBURG - Leegstand I Van de ongeveer 4000 huurw» I ningen in Zeeland staat ong veer 43 procent langer dan tic maanden achtereen leeg. v blijkt uit een artikel van Zeeland Woonkrant. Kop' per, wat leegstand betreft, het Zeeuwsch-Vlaamse van Gent. Ruim 6,7 Pr°9e van de huurwoningen da heeft geen bewoner. Provl. ciaal gezien is de bezetting Hontenisse het beste: de leeB stand komt daar neer op ong veer 1 procent. Van de ZeeU se steden telt Middelburg meeste lege huurwoningen. VLISSINGEN - Dolman uitnodiging van het depa ment Zeeland van de N landsche Maatschappij Nijverheid en Handel voorzitter D. Dolman va Tweede Kamer woensdag januari naar Vlissingen o praten over 'functioneren voorzitter van de Twee'd mer'. Dolman spreekt m Strandhotel Vlissingen, aanvang is 12.00 uur. Van een onzer verslaggevers NIEUWVLIET - Wegens het grote succes van vorig jaar wordt ook ditmaal weer een 'bonte avond' gehouden in Nieuwvliet. Ging het in 1984 nog om één avond, ditmaal wordt het programma op twee achtereenvolgende avonden (25 en 26 januari) uitgevoerd. Zo'n 70 kinderen en volwas senen uit Nieuwvliet zijn al maanden aan het oefenen om het programma rond te krij gen, Dit wordt weer uitge voerd in hotel-restaurant De Stadsherberg. Het organise rend comité bestaat uit Greetje de Hullu-Dekker, Jaap Fremouw, Angela Hen- nenbergh en Bram de Keu- ninck. Het publiek kan tijdens de bonte avonden genieten van blokfiuitgroep De Kakkenis- jes, alle leeringen van de J. W. Friso-school met liedjes, de tienergroep Altegaore, die met gitaarbegeleiding enkele po pulaire songs ten gehore zal brengen, een eenakter ge speeld door Ko Heule, de hu moristische musical 'De Blau we Jan', accordeongroep d'A- veseerders, toneelgroep De Kokkemull'n met het stuk 'haat Bob maar schuiven' en ;roep De Teutebell'n. Beide avonden beginnen om 19.00 uur. Kaarten zijn vanaf H januari gratis verkrijgbaar hij De Stadsherberg. In de Pauze zal een verloting wor den gehouden. (ADVERTENTIE) GESCHENKEN van BLIJVENDE - WAARDE DELFTS BLAUW Porc. (les MAKKUM Tichelaar WEDGWOOD - Serviezen ROYAL ALBERT HUMMELFIGUREN luxe geschenken VAN DIJYSE-MAHU Steenstraat 19 - Hulst Teletoon 01140-14376-12068 iJJSTERDAM, 2-1 -85 - In bintje JjUm werden 17 contracten ver edeld voor levering april bij een Pis van 15,80 tot 15,60 per 100 tbvoor levering mei 17 contracten yn 16,K) tot 16,00. De stem- "™«g was kalm. Dit schrijft het Oostburgse college van B en W aan de ge meenteraad in een voorstel om 43.000 gulden beschikbaar te stellen voor de aanschaf van een nieuw hulpverlenlngs- voertuig. De brandweer heeft overi gens al een wagen op het oog, een tweedehands voertuig uit 1979. Omdat deze van hetzelf de merk is als de voertuigen van de korpsen te Cadzand, IJzendijke en Schoondijke waarborgt de aanschaf, aldus B en W, 'de uniformiteit van de brandweervoertuigen' in de gemeente. De Oostburgse raadscom missie voor financiën praat vandaag over het voorstel tot aanschaf van de wagen. De vergadering in het gemeente huis begint om 15.30 uur. Van een onzer verslaggevers KORT GEDING NIET MEER NODIG HOOGERHEIDE - De vrou wen, die in de kerstnacht nabij de hoofdpoort van de vliegbasis Woensdrecht een vrouwenactiekamp hadden ingericht, hebben gisteren uit eigener beweging dat kamp opgeheven. Het kort geding, dat de eigenaar van het stukje grond wilde voeren om de vrouwen daar vandaan te krijgen, gaat niet meer door. Een woordvoerdster van het vrouwenactiekamp zei gisteren dat het de bedoeling was om tot 1 januari het eigen kamp te laten voortbe staan. Nu na de kerstvakan tie veel vredesactivisten naar huis zijn gegaan, heeft men weer ruimte genoeg in de bestaande vredesactie- kampen in het bos bij Korte- ven en bij de bunker aan de Kooiweg. „Waarschijnlijk komen in de toekomst meer mensen naar Woensdrecht omdat de dreiging dat er kruisraket ten geplaatst worden, steeds groter wordt. Als er meer mensen komen, zullen we nieuwe kampen vestigen op terreinen in en rond de vliegbasis", aldus de woord voerdster. Op het terrein van het voormalige vrouwenactie kamp heeft men rond de stookplaats enkele zitblok- ken laten staan. Die zijn be doeld als uitnodiging voor de inwoners van Hoogerhei- de om daar over de vrede te praten. „Er zou meer over vrede gesproken moeten worden. Rond een kamp vuur is dat een geschikte plaats", aldus een der vrou wen van het actiekamp. Overigens zijn de vredes activisten in Hoogerheide boos over het feit dat ze door burgemeester, politie en le gerleiding ervan verdacht worden bietrokken te zij i lij de melding van een bon. rij Fokker, afgelopen weekend. „Onkruit Nederland en het Dierenbeschermingsfront hebben de verantwoorde lijkheid voor die bommel ding voor zich opgeëist. Waarom worden wij dan zonder enig onderzoek als daders aangewezen?" aldus een van de bewoners van de vredesactiekampen in Hoo gerheide. Boos is men ook over het feit dat de melding werd toegeschreven aan 'een of andere bezopen idioot'. „Mensen, die zich verzetten tegen wapens voor massale vernieting, kunnen geen be zopen idioten worden ge noemd. Eerder de voorstan ders ervan", aldus het com mentaar vanuit het vredes- actiekamp. Onderzoek haalbaarheid van elkweervoorziening door Emile Calon AARDENBURG - Jacqueli ne Baene brengt niet de nacht in het veld door. Elke avond rond een uur of vijf stalt ze haar schaapskudde in een schuur in de Diome- depolder bij Draaibrug en keert naar haar woning in Aardenburg terug. Sinds be gin vorig jaar is Jacqueline herderin. Haar gezicht is gekleurd door het buitenleven. Ze draagt een grote groene ja- gersjas, lange rode sjaal, groene rubberlaarzen, een grote schoudertas waarin haar middageten zit en na tuurlijk een herdersstaf. Een lange stok met aan het uit einde een klein ijzeren schopje en een haak. Met het schopje kan ze kluitjes naar een schaap gooien als deze te ver is afgedwaald. De haak is om een van haar beesten te vangen. Jacqueline was het thuis zitten beu en wilde wel eens iets anders. Ze kocht een aantal schapen en een hond je en besloot herderin te worden. Voorlopig nog steeds als hobby, want van een kudde van 28 schapen kan ze echt niet leven. Ze heeft nog steeds geen spijt van haar keuze. „Ik vind het heerlijk om met de beesten buiten in de natuur te zijn. Toen ik nog thuis zat, werd ik zowat gek. Steeds tussen vier muren zitten is niets voor mij. Enkele jaren gele den werd mijn man werk loos, die zat sindsdien ook steeds thuis. Nee, ik moest er uit". Hond Ze is op een boerderij ge boren. „Opgegroeid tussen de beesten en zoiets blijft toch in je zitten". Ze is enke le malen met een andere herder opgetrokken zodat ze de kneepjes van het vak kende voor ze zelf begon. „Maar het meeste heb ik toch al doende geleerd". De schapen kocht ze van een herder, die de dieren kwijt moest. Ze is niet direct met de beesten de straat op gegaan, maar heeft eerst een tijdje in een wei met ze ge oefend. Toen de Aarden- burgse het gevoel had, dat ze de kudde aankon, is Jaqueli- ne de polder ingegaan. „Ik -ng; Herderin Jacqueline Baene: het bevalt prima. had toen vijftien schapen, die kon ik nog makkelijk aan". De hond, Pieky, heeft ze zelf geleerd hoe hij met de kudde om moest gaan. Hij is nog steeds erg speels, wat niet verwonderlijk is voor een hond die nog geen jaar oud is. Het buitenleven bevalt Jaqueline prima. „Ik vind het heerlijk. Elke dag zie je weer iets anders. Je leeft mee met de natuur, vooral het voorjaar is prachtig. Je ziet alles opbloeien. Ook de boeren hier in de streek zijn heel vriendelijk. Als ze langs komen, stoppen ze even om een praatje te maken. Ik mag in de wintermaanden m'n kudde in een lege schuur van een boer stallen. Zelf heb ik enkel een schuil hok bij een dijk. Vooral in de wintermaanden is dat niet erg ideaal voor de dieren". Haar dieren hebben een zwarte kop en donkere po ten. Het zijn zogenaamde Suffolk-schapen. In de zo mermaanden heeft ze over belangstelling niet te kla gen. Als toeristen haar zien, stoppen ze en zetten haar op de gevoelige plaat. Ook ma ken ze vaak een babbeltje. „Die mensen zijn opgegroeid in een stad en hebben nog - FOTO WIM K00YMAN nooit een herder in levende lijve gezien. Als ze mij zien lopen, komen ze een praatje maken. Soms vragen ze wel heel vreemde dingen. Een tijdje geleden stond iemand een hele tijd naar de scha pen te kijken. Plotseling kwam hij naar mij en vroeg of de dieren verbrand wa ren. Ik begreep het helemaal niet, maar toen wees hij naar de zwarte koppen. Wat heb ik toen moeten lachen". In de Diomedepolder is voorlopig nog genoeg gras voor de beesten. Jaqueline pacht enkele dijken. Ook gaat ze met haar kudde naar percelen die gerooid zijn, maar waar nog genoeg voedsel voor de schapen is. Ze wil haar kudde nog uit breiden. „Er staat hier zo veel eten dat ik met gemak een grote groep kan hebben. Ik moet dan wel een eigen schuur op de kop zien te tik ken, want die schuilhut is veel te klein". In de winter maanden voert ze de beesten wel bij. Zolang er nog geen lammetjes zijn, krijgen de dieren stukjes suikerbieten, aardappelen en hooi, in het vroege voorjaar ook kracht voer. Het slechte weer deert Jacqueline niet. „Ik neem altijd een grote visserspara plu mee. Als het giet, kruip ik daar onder en verder kleed ik mij goed aan". Ook de wintermaanden is ze bui ten te vinden. „Enkel de schapen die net een jong hebben blijven binnen, de rest gaat mee de polder in. Er is altijd wel eten voor de dieren te vinden". Picknick Elke morgen rond een uur of tien gaat Jaqueline naar haar kudde. Ze verzorgt dan eerst de stal en trekt vervol gens met de dieren de polder in. „Vervelen doe ik mij nooit. Ik geniet van de na tuur en ik heb altijd wel wat te doen. Mijn man was er in het begin niet zo voor dat ik herderin werd. Nu vindt hij het ook prachtig. Van de zo mer zijn we zelfs af en toe met z'n tweeën de polder in gegaan. Je kan dan lekker samen picknicken". Het afgelopen jaar is haar prima bevallen. De schapen zijn gezond gebleven, ze had redelijk veel lammetjes en de wolopbrengst viel ook niet tegen. Al met al heeft ze geen enkele reden om te kla gen, wat ze dan ook niet doet. „Schapen zijn de liefste dieren die er zijn. De beesten mopperen nooit, ze luisteren goed en zijn snel tevreden". Het buitenleven bevalt Jaqueline zo goed dat ze ab soluut niet van plan is om te stoppen. „Als het aan mij ligt, ga ik door tot ik het niet meer kan. Het liefste zou ik een hele grote kudde hebben van 150 schapen, zodat ik er van kan leven. Dat zit er echter voorlopig nog niet in, maar ik stop er absoluut niet meer mee". Schuurbal - Zaterdag 19 ja nuari wordt het traditionele carnavalsschuurbal gehouden in de loods van Theo van Overloop aan de Paarden markt. Elk jaar is het schuurt- bal de laatste aanzet tot de carnavalsfestiviteiten. Tijdens het bal wordt de carnavals prins van de Nachtuuln be kend gemaakt, die Aarden- burg ofwel Het Uulegat drie dagen gaat regeren. Ook is er de jaarlijkse verkiezing van het carnavalslied en de trek king van de grote loterij. De muzikale noot wordt verzorgd door de boerenkapel De Blao- suuln en het orkest The Shoe string Band. Het bal begint om 20.00 uur. De organisatie is in handen van De Nachtuuln. Concert - Zaterdag houdt de koninklijke muzieksociëteit Aardenburgsche Fanfaren haar jaarlijkse uitvoering in de sociëteit aan de Weststraat. De Fanfaren staat onder lei ding van Roger Martony. Op het programma staan werken van De Cloedt, Webber en Doughty. Na de uitvoering wordt een bal gehouden. De uitvoering begint om 19.30 uur, de toegang is 3,50. Leden en donateurs gratis. Tijdens de pauze wordt een loterij gehou den om de onkosten te dekken. Schieting - Het handbooggilde St.-Sebastiaan houdt zaterdag een puntenschieting, aanvang 19.00 uur. Kaarting - Zaterdag houdt kaartclub HIL een kaartavond in het dorpshuis aan de West molenstraat, aanvang acht uur. Koor - Het Westzeeuwsch- vlaams Gregoriaans koor ver leent zondag medewerking aan de eucharistieviering in de St.-Eligiuskerk. Het koor zingt gezangen uit de mis Ecce Advenit De mis begint om half elf. Van een onzer verslaggevers BERGEN OP ZOOM - Twee gewonden, twee auto's total- loss, twee andere wagens be schadigd, een voorpui ontzet en drie voortuintjes rijp voor herbeplanting. Allemaal het gevolg van een roekeloze esca pade van een Thoolse automo bilist, die met een slok teveel op zondagavond even voor twaalven op de Halsterseweg in Bergen op Zoom in de pro blemen kwam. Dat gebeurde toen de man, C. M. uit Tholen, komend uit de richting Halsteren op de voor hem verkeerde rijbaan reed. Tegenligger G. S. uit Halsteren kon door krachtig remmen een aanrijding voor komen. Op het laatste moment zwenkte M. terug naar zijn eigen rijstrook, maar deed dat iets te bruusk. Hij verloor de macht over het stuur en ramde de wagens van L. G. en H. R. uit Bergen op Zoom, die langs de Halsterseweg geparkeerd stonden. Vervolgens boorde hij zijn auto in de rechterflank van de auto van A. C., die daar eveneens geparkeerd stond. Daarna schoot M. het fietspad en het voetpad naast de Hal sterseweg over om via het tuintje van W. op nummer 270 en de ronde erker van W. op 272 tegen de voorpui van J. H. op nummer 274 tot stilstand te komen. De politie trof M. met een snee in zijn neus, maar verder ongedeerd aan. De twee inzittenden J. van de B. uit Bergen op Zoom en L. van O. uit Tholen moesten met verwondingen naar het Lie- vensbergziekenhuis in Bergen op Zoom worden overge bracht. Van de B. werd er op genomen, Van O. kon na be handeling huiswaarts. M. moest mee naar het politiebu reau waar hem een bloedproef werd afgenomen. Hij kreeg een rijverbod is en werd- om 02.00 uur 's nachts naar huis gezonden. De erker is dusda nig ontzet dat herbouw vol gens de politie noodzakelijk is. Van een onzer verslaggevers De kosten van dit onderzoek worden geraamd op bijna 70.000 gulden en dienen te worden gedragen door gemeenten, provincie en bedrijfsleven. Omdat Sluis niet aan het projekt wil deelnemen en Aar denburg nog geen standpunt heeft bepaald, stellen B en W van Oostburg de gemeente raad voor eenderde deel van de kosten voor het onderzoek (ruim 23 mille) op tafel te leg gen, maar dan op de uitdruk kelijke voorwaarde dat de eventuele voorziening in de gemeente Oostburg zal wor den gevestigd. „Wij merken hierbij overi gens op, dat wij niet bij voor baat uitsluiten dat een derge lijke voorziening ook aan een gemeentelijke accommodatie gekoppeld zou kunnen wor den", aldus B en W in het raadsvoorstel. De Oostburgse bijdrage aan het onderzoek kan, zo meent het college, wor den betaald uit het gemeente lijk fonds voor stimulering van de werkgelegenheid. Het bedrijfsleven in West- Zeeuwsch-Vlaanderen is al een aantal jaren bezig met het uitwerken van plannen om tot een 'slechtweeraccomodatie' te komen in de streek. In 1980 in stalleerde de toenmalige staatssecretaris van economi sche zaken, drs. Hazekamp, de Commissie Openlucht-recrea tie West-Zeeuwsch-Vlaande ren. Deze commissie is inmid dels opgegaan in de Stichting Elkweervoorziening West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Doel van deze stichting is het reali seren van een accommodatie, waarin de toerist zich aange naam kan bezig houden wan neer het weer zich niet leent voor verblijf aan het strand. Het voorstel van B en W van Oostburg om ruim 23.000 gul den beschikbaar te stellen voor het haalbaarheids-on derzoek wordt vandaag, don- derdag, behandeld door de raadscommissie voor finan ciën. Deze vergadert vanaf 15.30 uur in het Oostburgse ge meentehuis. HOOFDPLAAT - Voor de 15e keer in haar bestaan hield schuttersvereniging De Vriendschap uit Hoofdplaat de jaarlijkse koningsschieting. Bij de categorie heren, met 20 deelnemers, werd plaatselijk favoriet Leo Martens voor het eerst in zijn schuttersloopbaan koning. Van onze correspondente EEDE - 'De Suikernonkels', het nieuwe stuk van toneel groep Eede, gaat zaterdag 26 januari in première in de Hof van Eede. weten te praten, gaan zij met hem in zee. Ze gaan in zaken, die serieus worden aangepakt. De nonkels blijken erg vin dingrijk en met de nodige hulp moet alles lukken. De drie voorstellingen van 'De Suikernonkels' worden za terdag 26 januari, vrijdag 8 fe bruari en zaterdag 9 februari gegeven. Alle uitvoeringen be ginnen om 20.00 uur. Kaarten a 7 zijn verkrijgbaar bij bak kerij Renè Martens, Briever- straat 50 te Eede. (ADVERTENTIE) Het blijspel in drie bedrij ven is geschreven door de Bel gische auteur Eddy Thomas. Van deze schrijver speelde de toneelgroep Eede in 1984 het blijspel 'Gelooft gij in spo ken?'. Ook nu weer is de regie in handen van René Martens. Gespeeld wordt in het Djeeds dialect. De Suikernonkels John en Jules Watteau, twee broers op leeftijd, genieten van hun oude dag. Zij zijn best tevre den met het leventje dat ze lei den, tot op de dag dat hun neef Robert hen met een bezoek komt vereren. Robert komt echter niet alleen. Hij heeft de nodige aanhang meegebracht. Neef Robert ruikt geld en na dat hij de twijfels bij zijn 'nonkels' uit het hoofd heeft RUGPUN? Dan hebt u een middel nodig dat de pijn lang en effectief bestrijdt. Langer dan gewone pijnstillers. Dat middel is er: Durasil. Durasil helpt bij rugpijn, lang en goed. Verkrijgbaar bij uw drogist. Niet to gebruiken door personen die een mnnq- o) levemandoeninq ol een neiqmq tot bloeden hebben

de Stem | 1985 | | pagina 17