199.- 159,- 100-jarige Marien nogonmisbaar voor de boerderij Zeeuwse Landschap stopt medewerking aan blad Wantij Blijf van m'n Lijf-huis ving 85 vrouwen op Ganzen vernielen steeds meer landbouwgewassen jen :gom Gemeente Losser ontfermt zich over vredesmonument IMF: HET ZIJN GEEN NATUURBESCHERMERS Meek! Grote reeks diefstallen opgelost op Schouwen DONDERDAG 3 JANUAR11985 IES MAN GEPAKT I -'Horen I factie GOES - Het bestuur van de nieuwe Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) heeft besloten het dis trict Zeeland van de Koninklijke Nederlandse Jagersvereniging niet op te nemen in de fede ratie. Paniek rond brandende tankwagen EIGEN BLAD IN DE MAAK Middelburgse gedood bij ongeval op rijksweg 18 JAARVERSLAG 1983: BIJVOEDEREN KAN OPLOSSING ZIJN ,\a09'iik\>esVe\-eo*racW VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 Van een onzer verslaggevers INITIATIEF AARDENBURGER l'ste week van 't bt flink wat verras te vele aanbie- limen (twee delen) I per deel. Lusten en lasten" IVerschillende tijd- li 3 voor f 10,-. s uit vele soorten) unden, 23-ri'ngsband l7-ringsband van Iers in de vorm van IS voor f 1,95. Spel |S9,95 voor f 19,95. Tijdelijk van 279. - voor a bij loor- kpvouw- |elijk van 1209,- voor Deze actie is geldig t/m 10 januari NEUZEN gt U als U Uw ondertrouw De Stem It u het dan Als u ruim- I èen van onze kantoren Ituurt dan garanderen wij felicitatiedienst pakket met en reductie- nerkartikelfa- bezoek van de rk. huw.: JARDENBURG/LOSSER - je gemeente Losser in de yhterhoek, die vorig jaar mdelijke bekendheid kreeg joor zowel de Amerikaanse (resident Reagan als de toen- -alige Russische leider An- Iropov uit te nodigen voor een nlrantie, gaat het vredesmo- ,®ient oprichten, zoals dat is ^gedacht door de Aarden- Inrger Schelte van Jelgerhuis. Gisteren kwam in huize tan Jelgerhuis de schriftelij - jf bevestiging van het ge- jeentebestuur van Losser tuinen. Daarmee houdt de stichting Het Vredesmonu- te Aardenburg op te be- jaan en worden alle voor dit jjel binnengekomen gelden lergemaakt aan de gemeente losser. „De afspraken zijn dat het monument nog dit jaar zal worden opgericht", aldus Van Jelgerhuis gisteren in een te lefonische reactie, „Een locatie is nog niet aangewezen, maar gedacht wordt bijvoorbeeld aan een plaats bij de afrit langs de nieuwe autobaan Berlijn-Oostende, die dwars door de gemeente Losser zal voeren". Zoals bekend heeft Van Jel gerhuis er jaren voor geijverd om het vredesmonument in Zeeland opgericht te krijgen. Contacten met zijn woonge- meente Aardenburg en later met de Zeeuwse hoofdstad Middelburg liepen echter op niets uit. Wel kon het publiek voor 50 gulden een steen kopen voor het gedenkteken, in af wachting van de oprichting. De opbrengst van deze ste nen-actie en van de giften (het totale bedrag wil Van Jelger huis niet prijsgeven) zal nu door de gemeente Losser wor den gebruikt voor het monu ment. De afspraak dat de na men van de stenen-kopers op het gedenkteken zullen wor den vermeld, blijft gehand haafd. Van Jelgerhuis nam contact op met het gemeentebestuur van Losser, nadat hij in de krant had gelezen over de Reagan/ Andropov-actie. „Want als een gemeente zoiets doet, dan geeft men er blijk van begrip te hebben waar het om gaat", aldus de 68-jarige Aardenburger. Een bezoek aan Losser en een gesprek met de verantwoordelijke wethou der was voldoende om het plan voor het monument te slijten. Tevens zal Van Jelgerhuis met pasen in het stadhuis van Losser een expositie organise ren van 50 klederdracht-pop pen, afkomstig uit het archief van het Koninklijk Huis. In antwoord op een schriftelijk verzoek aan prinses Juliana om medewerking, kreeg de Aardenburger toestemming om 50 van 900 poppen uit het koninklijk archief te expose ren. Jagers niet welkom in milieufederatie Van een onzer verslaggevers 11ERIKZEE - Met de arresta- lii van de 22-jarige L. S. uit Itoikzee heeft de Rijkspolitie van Schouwen-Duiveland een pole reeks diefstallen en in braken, waarvan de buit on geveer 80 mille bedraagt, op- De bekentenis van S. heeft ileid tot de aanhouding van ie 24-jarige J. S. uit Renesse enY.de J. (36), J.C. (43), L. B. allen uit Zierikzee, en de Sf-jarige T. D. uit Wemeldin- |e. De laatste vier zijn aange houden op verdenking van he ling. S. werd onlangs gepakt bij iefstal van video-apparatuur |in zijn woonplaats. Bij het [Verhoor bleek echter dat hij teel meer op zijn kerfstok had. Hij bekende inbraken en dief stallen bij een restaurant in Bruinisse, bij een garagebe drijf en in een vakantiewo- ig. Hij bleek een speedboot een kassa van een hotel te lebben gestolen, evenals ge- teen uit een woning en an- ieke spullen bij een antiquair, surfplanken uit verscheidene Wo's en tabak en drank uit de soetbalkantine in Zierikzee. Samen met S. uit Renesse verkocht hij het spul of hij gaf let gewoon weg. Van de buit is maar een klein gedeelte terecht. In afwachting van het P'oces zijn de zes mannen op P'ie voeten gesteld. l»S. was overigens geen on tkende voor de politie. Kort zijn aanhouding had hij een Rotterdammer, die Wacht werd van oplichting, fe politie in Zierikzee afge- •ted. De Rotterdammer, J. W'. (42) bleek de vader van 5 vriend van S. voor tien e te hebben opgelicht. S. zich in Rotterdam uit als J-thercheur en vervoerde Van zonaar de Zierikzeese poli- VOOR ZUIDWEST NEDERLAND |[%neuzen, Hulst en Goes. I"bssen en telefoonnum- p'sop pagina 2. IJtoiIngstljcien: r-O-12.30/13.30-17.00 uur. I ''neuzen: Rein van der (editie-chef), Jan Jan- r\(Plv. chef), Emile Calon, Meertens, Cor de Boer It ^on Koomen (sport). Ki Frank De'i. Eugène l.'straeten. Middelburg: Postma. Goes: Cees ^•rtentle-expl. 'facteur Zeeland: C. "Privé 01150-95839. Me- Honderdjarige Marien de Wilde: .sober leven zon der opsmuk... - FOTO WILLEM MIERAS Van een onzer verslaggevers HEINKENSZAND - Ma rien de Wilde uit Hein- kenszand weet nog hoe de eerste fiets zijn intrede deed in het dorp. En de sterfdag van koning Wil lem III. Toen was hij nog een jongetje. Nu is hij hon derd. Gisteren vierde hij dat met een knallende receptie in het ontmoetingscentrum De Stenge. De muziek was er, de burgemeester, gede puteerde Don en een mooie brief van de koningin. Voor Marien hoefde het al lemaal niet zo; eenvoudig zijn en sober leven zonder opsmuk, is zijn devies. Zo is hij de oudste van de ge meente geworden. Al een hele tijd geleden heeft hij zijn boerderij in de omgeving van Hein- kenszand aan zijn zoon Piet overgedaan. Zelf ging hij toen in het dorp wonen, bij zijn ongetrouwde doch ter. Maar, omdat je de zaak in de gaten moet houden en dat jongvolk leiding moet geven, gaat hij nog elke dag naar de boerderij, meehelpen bij het vee en in de schuur. Zo kan hij een oogje in het zeil houden. Nu doet hij het niet meer, maar tot zo'n drie jaar geleden (hij was toen 97 jaar) reisde hij jaarlijks voor enkele dagen naar een familielid in Nijmegen. En steevast elke keer als hij weer terugkwam op de boerderij, moest zijn zoon aanhoren hoe een troep het wel niet was in het bedrijf en hoe onmisbaar opa Ma rien eigenlijk wel niet was. Marien is geboren en ge togen in Heinkenszand. Hij is wat dovig en loopt met een stok, maar verder is hij nog verbazend kras voor een eeuweling. Zijn vrouw, bij wie hij zes kinderen kreeg, is inmiddels gestor ven. De receptie in De Stenge werd bijgewoond door een hele schare kin deren, kleinkinderen en achter-kleinkinderen. En natuurlijk de andere fami lie en de kennissenkring. De fanfare Euterpe uit Heinkenszand verzorgde een serenade voor haar 100-jarige donateur. Van een onzer verslaggevers Het besluit werd genomen onder druk van de deel nemende regionale natuurbeschermingsorganisties, die van mening zijn dat jagen niets van doen heeft met natuurbescherming en daarom niet in de federa tie thuishoort. Laten we dat vooral niet ver geten". Mertens vindt het een slech te zaak dat door het besluit van de ZMF de georganiseerde jagers uitgeschakeld worden van deelname aan de federa tie, die per slot van rekening een bepaalde invloed heeft op beleidszaken die de bescher ming en het beheer van de na tuur in Zeeland betreffen. Of de jagers overgaan tot het ne men van stappen tegen het ZMF-besluit, kon Mertens gis teren nog niet mededelen. De georganiseerde jagers heb ben wel altijd deelgenomen aan het Zeeuws Coördina tieorgaan dat, zoals gemeld, tot de ZMF gefuseerd is met de Vereniging Miliuehygiëne Zeeland. In een eerste reactie noemde secretaris mr. J. Mertens van de jagersvereniging het be sluit van de ZMF „zeer betreu renswaardig". Een formeel be- stuursstandpunt kon hij nog niet geven, omdat de brief met de beslissing van de ZMF gis teren nog niet bij de jagers was aangekomen. Het conflict is bepaald niet nieuw. Reeds in het Zeeuws Coördinatieorgaan hebben de deelnemende natuurbescher mingsorganisaties zich altijd fel afgezet tegen de deelname van de jagers in de gebundelde milieuorganisatie. „Jagers zijn moordenaars, die uit plezier en sport beesten doodschieten en dat goedpraten met ge zwam over natuurbeheer", zo wist een natuurliefhebber het onlangs bij de oprichtingsver gadering van de federatie te formuleren. „Onzin", zegt secretaris Mertens, Jagers houden zich daadwerkelijk bezig met het natuurbeheer en wij zijn daar zeer voorzichtig in. Ik kan best begrijpen dat iemand ethische bezwaren tegen de plezier jacht heeft, maar jagen blijft een noodzaak in een agrari sche provincie als Zeeland. BERGEN OP ZOOM - Een brandende tankwagen met 10.000 liter benzine zorgde gis teren bij een tankstation in Bergen op Zoom voor enige paniek. Op amper 5 meter van de wagen stonden gevulde gas flessen, 40 meter verder een LPG-installatie. Er dreigde dan ook explosiegevaar. Ook werd enige tijd het treinverkeer tussen Bergen op Zoom en Vlissingen stilgelegd. Na een half uur had men de brand onder controle. De scha de bedraagt enige tienduizen den guldens. Van een onzer verslaggevers GOES - Het bestuur van de stichting Het Zeeuwse Landschap heeft besloten niet langer mee te werken aan het milieublad Wantij, maar voortaan met een eigen kwartaalblad, dat Het Zeeuwse Landschap gaat heten, uit te komen. De bezwaren van de stich ting tegen Wantij (een geza menlijke uitgave van Zeeuwse milieubewegingen) richten zich voornamelijk op het feit dat in dit blad voornamelijk de milieuhygiëne, met milieu vervuiling in het bijzonder, op de eerste plaats komt. Het Zeeuwse Landschap vindt dat daardoor 'het groene aspect' van Zeeland in de verdruk king komt, mede door het ge brek aan ruimte ervoor in Wantij. Volgens directeur Willems van Het Zeeuwse Landschap is het besluit genomen, door dat de achterban van de stich ting meer informatie over de stichting zelf en de terreinen van de stichting wenste. Het Zeeuwse Landschap hoopt nu met de uitgave van het nieuwe tijdschrift aan die verwach tingen te kunnen voldoen. Het bestuur van de nieuwe Zeeuwse Milieufederatie, de maakster van Wantij, betreurt het afhaken van Het Zeeuwse Landschap. Van onze correspondente NIEUWERKERK - De 22-ja rige mevrouw M. de Visser uit Middelburg is op nieuwjaars dag om het leven gekomen bij een auto-ongeval op rijksweg 18. Op die weg reed A. J. S. uit Amersfoort met een veel te la ge snelheid. De achter hem ko mende autobestuurders moes ten allen krachtig remmen om een aanrijding te voorkomen. Bij een dergelijke manoeu vre raakte de 27-jarige E. M. uit Spijkenisse in een slip. Hij kwam op het linker wegge deelte terecht en botste fron taal tegen een hem tegemoet komende personenauto, be stuurd door de 48-jarige W. de V. uit Middelburg. Mevrouw De Visser, die bekneld raakte, moest door de brandweer wor den bevrijd. In het Rode Kruisziekenhuis te Zierikzee overleed zij aan haar verwon dingen. Twee inzittenden en de heer De V. werden licht gewond, evenals twee inzittenden van de personenauto van M. De rijkspolitie van Schou wen Duivenland stelt een on derzoek in naar het rijgedrag van de heer S. Eventuele ge tuigen van het ongeval kun nen zich melden op het politie bureau of telefonisch 01110- 4055. MIDDELBURG - „Bij veel hulpverleners wordt vrouwenmis handeling gezien als een relatieprobleem tussen die éne man en die éne vrouw, in plaats van het als een maatschappelijk ver schijnsel te zien als uitvloeisel van machtsongelijkheid tussen man en vrouw. Zolang er deze ongelijkheid is, zal vrouwenmis handeling kunnen blijven bestaan". Dat stelt de stichting Blijf van m'n Lijf Zeeland in haar pas nu verschenen jaarverslag 1983. Het onderkomen van de stichting, het Blijf van m'n Lijf-huis in Vlissingen, bleek in dat jaar een toevluchtsoord voor in totaal 85 vrouwen: 53 uit Zeeland en 32 van elders, die er gemiddeld 17,4 dagen verbleven. Met deze vrouwen werden in totaal ook 134 kin deren opgenomen. Bijna de helft van de vrou wen verbleef er korter dan een week, een aantal vond er voor een veel langere periode, 6 tot 12 weken, een tijdelijk thuis. De meeste vrouwen vertrok ken na hun verblijf bij Blijf van m'n Lijf naar echtgenoot of vriend, naar familie of vrienden of kreeg zelf een wo ning toegewezen. Enkelen 'stroomden door' naar een an der opvanghuis. De vrouwen waren in het algemeen door sterk uiteenlo pende instanties naar het Blijf van m'n Lijfhuis verwezen. De meeste verwijzingen kwamen van de sociale diensten (12), de politie (11), andere Blijf huizen (11), maatschappelijk werk (10), vrienden of familie (9). Een aantal vrouwen vond zelf de weg naar het huis. Andere doorverwijzende instanties waren de telefonische hulp diensten, huisarts, advocaat en kinderbescherming. Het afgelopen jaar betrok Blijf van m'n Lijf een nieuwe behuizing. Men dreigt nu in fi nanciële problemen te komen omdat men het oude, versleten pand nog niet voor een accep tabele prijs heeft kunnen ver kopen. Zoals gemeld werd het oude pand een aantal maan den geleden door een 'woonge meenschap' van jongeren ge kraakt. Via een kort geding kreeg de stichting de jongeren vlak voor de jaarwisseling zover om weer te vertrekken. Wilde ganzen veroorzaken elk jaar weer meer schade aan landbouwgewassen. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De schade aan de Zeeuwse landbouw gewassen, veroorzaakt door ganzen, neemt jaarlijks toe. In 1983 keerde het jacht- fonfls ruim twee ton uit. De secretaris van de wildscha- de-commissie, P. Remijnse, verwacht dat de schade over het afgelopen jaar nog hoger zal liggen. De totale wild- schade over 1983 bedroeg in Zeeland ruim 250 mille. Met name de rotganzen brengen veel schade toe aan de landbouwgewassen, in 1983 188.000. Deze dieren overwinteren in het kustge- bied van West-Europa, waarna ze terugkeren naar hun broedplaatsen in Sibe rië. Ze doen zich hier tegoed aan wintertarwe, graszaad en het grasland. Het komt regelmatig voor dat de gan zen-een hele akker kaal vre ten. Riet- en kolganzen ver oorzaken minder schade. In 1983 keerde het jachtfonds daarvoor bijna 20 mille uit. In 1979 waren er in Zee land nog geen meldingen van schade veroorzaakt door rotganzen. De dieren over winterden toen op de slik ken langs de kust. Het voed sel op deze slikken is in de loop der jaren steeds slech ter geworden, waardoor de ganzen hun eten meer in het binnenland zijn gaan zoe ten. Met name de landbou- FOTO'S ARCHIEF DE STEM wers ondervinden daar nu overlast van. Een andere oorzaak voor de toename van de schade veroorzaakt door rotganzen is, dat in Duitsland en Rus land de jagers niet meer op de dieren mogen schieten. In Nederland zijn de beesten al langere tijd beschermd. Door het aanleggen van kunstmatige fourageerge- bieden probeert de overheid de ganzen van de cultuurg ronden af te houden. Enkele van die gebieden zijn al in gericht en volgens Remijnse komt er nog een aantal bij. Hij zegt dat zonder deze voe dergebieden de schade aan de gewassen nog veel groter zou zijn.

de Stem | 1985 | | pagina 13