n Kamerleden vragen opschorting terugeisen premie koopwoningen Onderbrengen van WWV bij bedrijfs vereniging bepleit Rechtbankpresident: gemeente moet 'tippelzone' aanwijzen }n EIND DEZE WEEK UITSPRAAK EEN GOEP VCVRNEMEN NEE3PELENINPE LOTTO! Dode door brand pagina 2 \LOG woensdag 2 januar11985 'BINNENLAND Man overleeft val van zevende etage Beroeps bevolking: 6 miljoen Cees van Dijk politicus van het jaar Prins Claus opent muziekjaar Kleinbedrijf: 30.000 extra banen jongeren Overslag Rotterdam gegroeid met vijf procent Dader moord spoorloos binnenland Echtpaar omgekomen Inhaalmanoeuvre Geschept Drie doden Meisje gewurgd Politicus overleden Brand KLM-Boeing in problemen Amsterdam: minder nachtbussen pven dat die de andere lens blijven. Washington anderen. De Russen voor pen regeling ■s de positie lichte van het listan? sjah en de in Afghani- met elkaar jngrijpen van poging ge- doen gelden fceidsmanager \zië. De Sov- de domine- fcid en Iran en i zich voegen Die eisen lop der jaren pat gaat soms lin de Sovjet- }r zit wel een lie in. Zolang Iran instabiel liging van het pghanistan te et groter op Iran zo wan- |iet de Sovjet- op termijn tot invloed. Ite strategisch fcr dan Afgha- listan is naar ln schoolvoor- Ibepaald Sov- |ze in de ver invloed om ntrole kan ze niet weer- van de Ver- merkt Hen- Amerikanen Lullende rede- |hun actie. Al daar in het fncensus over. aden zijn over ik wil het aoemen, maar laftig in deze Jaden de Ame- Ihijnlijk aller fijn gaan ma- begin af aan en gestuurd. Pdat Pakistan lig moet zijn. Irikaanse hulp IDe Amerika- Jit de Sovjet- fverliest en dat nening ook in Ide wereldvre- hdrikse wordt jt-Afghanistan |r zeker in de getrokken Be Europeanen conflict is hier [liseerd. Men loskoppelen, lm. Zoals het Iropese veilig- polm met een volk hier niet In uitmoordt, Ijk toch tame- pbben met be- f kunnen emi- Brkije. {esproken zor- vluchtelingen nen redden, >ns terugtrek- •n functionaris lad voor vluch- le VN. „Hier is eem. Hier kan ar afwachten." bouw niet toe- t mogelijk is, is ïatief voor het elen van voed- Het blijkt on exacte aantal vast te stellen pen wordt dan loeid met valse bestaande fa- andere trucjes, edsel voor de loeten leveren, in Barakai viel nwoners van .000 terug. Dit ter maar krui- ■rgelijking met dat door een end wordt aan n wapens voor ganistan. lastig punt dat de organi- par hulpverle- uchtelingen in- ghaanse verzet lantal mannen Hawaii ver- •.e hun familie itan naar de den gebracht, ïdsel en onder- '.orgd, alvorens terug zouden h bij het Af- :et te melden. guerrilla's vinter door in tar de VN zegt aan te kunnen e Guardian De Sterr T28 pagina 3 pen HAAG (ANP) - De pvdA-Kamerleden De Pree en Vos willen dat staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting voorlopig afziet van terugvor dering van reeds verstrekte premies op 37 koopwoningen in Bergambacht. Ook moet hij doorgaan met het uitkeren van nog te verlenen premies. In schriftelijke vragen, die nog moeten worden goedge keurd door kamervoorzitter Dolman, kondigen de Kamer leden aan dat zij in de Kamer- tommissie voor volkshuisves ting met Brokx van gedachten willen wisselen over de ant woorden op hun vragen. Tot dat overleg zou Brokx de sta tus quo moeten respecteren. Specifiek vragen De Pree en Vos naar de rol van de FIOD. Zij willen weten of de FIOD de bewoners misleidende infor matie heeft verschaft over wat er zou gebeuren met de gege vens die zij hebben verstrekt. Bewoners zou voorgespiegeld zijn dat die uitsluitend be doeld waren om de aannemer fiscaal door te lichten. Verder vragen de parle mentariërs of er meer contro les door de belastingdienst in het verschiet liggen naar an dere woningbouwprojecten van de betrokken aannemer. Staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting is in eerste instantie bereid om een terug- betalingsregeling te treffen als de 32 gezinnen in Bergam bacht die door een te veel aan meerwerk ten onrechte pre mie voor hun premie-koopwo ning kregen het ten onrechte verkregen bedrag niet meteen kunnen terugbetalen. De staatssecretaris zei dit maan dagmorgen voor de NCRV-ra- dio. Brokx wees er daarbij op dat de betreffende bewoners nog bezwaar kunnen maken bij de administratieve rechter, de AROB-rechter. Als die be paalt dat het teruggevorderde bedrag terecht is, dan kan als dat nodig is met volkshuisves ting gesproken worden over een terugbetalingsregeling. „We zijn nog lang niet toe aan een voorstelling van zaken dat de mensen bij wijze van spre ken al volgende maand hun huis gedwongen moeten ver kopen", aldus Brokx. HEERLEN (ANP) - Een 29-ja rige man uit Heerlen heeft op nieuwjaarsdag een val uit de zevende etage overleefd. De man werd s morgens vroeg tijdens een ruzie in een flatgebouw door een 19-jarige man over de railing van de ze vende etage naar beneden ge worpen. Levensgevaarlijk ge wond moest hij naar het zie kenhuis worden overgebracht, maar hij verkeert niet meer in levensgevaar. De dader was zijn buur vrouw te hulp gekomen die haar 29-jarige vriend de deur uitgooide na een ruzie, maar deze liet zich niet zomaar op straat zetten. AMSTERDAM (ANP) - Het Sociaal Fonds Bouwnij verheid (de bedrijfsvereniging in de bouw) is zeker in staat om de uitvoering van de WWV over te nemen van de sociale diensten, als volgend jaar WW en WWV in één nieuwe wet samengevoegd zijn. Dat zei directeur drs J. Neervens van het SFB tijdens een bijeenkomst in Amster dam. Hij meent dat de werklo ze bouwvakker beter af is als hij gedurende zijn volledige werkloosheidsperiode onder de vleugels van de bedrijfs- Overleving ADM in studie Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister van Aardenne van Economische Zaken zal het overlevingsplan van de vakbonden voor de Amsterdamse repa- ratiewerf ADM nauwlettend en snel bestude ren. Wellicht aan het eind van de week al zal hij uitsluit sel geven, over onder meer een steunverzoek tot een bedrag van tien miljoen gulden. De minister heeft echter al laten weten dat het een moei lijke zaak zal worden, aldus G. Honing, bestuurder van de In dustriebond FNV in Den Haag nadat de vakbonden het ADM-plan aan de bewinds man hadden aangeboden en toegelicht. De bonden willen via het plan, dat de steun heeft van de werfdirectie en de commissa rissen van het bedrijf, de vol ledige werkgelegenheid (880 man) tenminste drie jaar handhaven. Het plan is opge bouwd rond de winstgevende, maar met risico's omklede verbouwing van een kruiser uit Peru. Voorts via aan te trekken reparatiewerk (al is deze markt verre van floris sant) en het toeleveren aan andere metaalbedrijven in de DEN HAAG (ANP) - De Ne derlandse beroepsbevolking (werkenden en werklozen) heeft per 1 janauri 1985 een omvang bereikt van 6.055.000 personen: 3.904.000 mannen en 2.151.000 vrouwen ofwel 68 procent van de mannelijke be volking respectievelijk 36 pro cent van de vrouwelijke be volking van 15 jaar en ouder. Dit blijkt uit ramingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Tevens blijkt uit deze ra mingen dat bijna 5,5 miljoen personen tot de afhankelijke beroepsbevolking gerekend hunnen worden. Bijna 600.000 personen binnen de afhanke lijke beroepsbevolking wer- hen minder dan twintig uur per week of zoeken een baan met een arbeidsduur van min der dan twintig uur per week. Deze groepen bestaan voor bijna 500.000 uit vrouwen. De raming per 1 januari 1985 komt 125.000 hoger uit dan de inmiddels herziene raming van 1 januari 1984. Deze stij ging doet zich met name voor bij de in loondienst werkende of een dienstbetrekking zoe- hende vrouwen (82.000), en binnen die categorie voor ruim de helft (45.000) bij vrouwen die een baan met een werk week van twintig uur of meer Per week hebben of zoeken. Amsterdamse regio. Voor dat plan is tien miljoen gulden nodig van de overheid in de vorm van een overbrug gingskrediet. Voorts moeten de schuldeisers tijdelijk afzien van hun vorderingen en de rente die daarop moet worden betaald en zullen de werkne mers ook hun bijdrage moeten leveren. De aanvankelijk door de ADM aangevraagde herstelfi nanciering van 25 miljoen gul den is niet nodig, aldus Ho ning. Het college dat minister Van Aardenne daarover moest adviseren, oordeelde negatief, waardoor de ADM acuut in de problemen raakte. „Als er dan geen verdere steun op basis van de criteria van de herstel financiering mogelijk is, dan maar niet", aldus Honing. Als alternatief vragen de bonden nu het overbruggings krediet van tien miljoen gul den. Daardoor ontstaat vol gens Honing een duidelijke si tuatie: „Als de werf omvalt is iedereen zijn geld kwijt en de werknemers hun baan". De werknemers dragen in het plan bij onder meer via het af zien van hun bonus, voorts zal vijf procent van het salaris worden gereserveerd, wat over drie jaar zal worden ver rekend met de winst van de kruiserorder. Volgens wethouder Heerma is minister Van Aardenne, mocht deze het ADM-plan af wijzen, bereid om met ge meenten en provincie te bekij ken of het mogelijk is of en hoe er reparatiecapaciteit in Am sterdam kan blijven bestaan. Daarbij staan volgens Heerma een aantal mogelijkheden open, waarbij uitstel van beta ling voor de hand ligt. Twee jaar geleden, toen ADM eveneens in de proble men zat, opperde de minister zelf het zogenoemd technisch faillissement van de repara- tiewerf, vanwaaruit dan een nieuwe reparatiewerf opgezet zou kunnen worden. Amsterdam is één van de schuldeisers van ADM, via een vordering van vijf miljoen. Voorts is de gemeente aan deelhouder voor een miljoen, heeft het een voor ADM gun stig erfpachtcontract afgeslo ten en is het eigenaar van twee dokken. De staat staat garant voor verliezen bij eventuele verkoop van die dokken. Heerma is bereid de gemeen teraad te vragen akkoord te gaan met bevriezing van de schulden, onderdeel van het overlevingsplan. (ADVERTENTIE) AMSTERDAM (ANP) - De parlementaire pers heeft Cees van Dijk, voor zitter van de RSV-enquê- tecommissie en Tweede- Kamerlid voor het CDA, gekozen tot politicus van het jaar. Bij de jaarlijkse verkie zing, georganiseerd door weekblad De Tijd, kreeg hij 128 punten. Tweede werd met 65 punten pre mier Ruud Lubbers. Theo Joekes, kamerlid voor de VVD en ondervoorzitter van de enquêtecommissie werd derde. Joop den Uyl, volgens de Tijd elk jaar goed voor een notering in de top vijf, was dit keer vierde. Schutte (GPV) maakte als eenmansfractie genoeg indruk voor een vijfde plaats. De poedelprijs was voor staatssecretaris Ad Ploeg (Landbouw). AMSTERDAM (ANP) - Prins Claus heeft in het Paleis op de Dam in de hoofdstad de op maat gegeven voor het Euro pees Jaar van de Muziek. Hij deed dat door een noot aan te slaan op de beiaard in de toren van het paleis. In een zestigtal Nederlandse steden gaven de carillons ver volgens van 12.00 tot 13.00 con certen ten beste van Bach, Handel en Scarlatti. Het inter nationale Jaar van de Muziek staat in het teken van de her denking deze drie componis ten, die alle in 1685 werden ge boren. De plechtigheid vormde de inleiding tot de tv-uitzending van het traditionele nieuw jaarsconcert uit Wenen. Prins Claus verrichtte de opening als voorzitter van het Nationaal Comité Europees Jaar van de Muziek. Door een brand in zijn wo ning aan de Leidsekruis- straat in Amsterdam is maandagmorgen een 81-ja rige man om het leven geko men. Volgens de politie is de man vermoedelijk onwel ge worden en op een brandend straalkacheltje gevallen. De tweede etage van de woning brandde geheel uit. -fotoanp DEN HAAG (ANP) - In het midden- en kleinbedrijf zijn in het afgelopen jaar 30.000 ex tra arbeidsplaatsen voor jon geren geschapen. In 1985 zouden tenminste net zoveel jeugdige werklozen in deze sector aan werk gehol pen moeten worden, en dat streven lijkt een haalbare kaart. Dat zei voorzitter Oos terhof van het Koninklijk Ne derland Ondernemersverbond (KNOV), voor de TROS-radio. Bij het merendeel van de nieuwe banen gaat het om zo genaamde leer-werkovereen- komsten, aldus Oosterhof. ROTTERDAM (ANP) - De overslagactiviteiten in de Rotterdamse haven zijn in 1984 met 4,9 procent ge groeid tot ongeveer 245 mil joen ton. Grote winnaars waren aardolie, ertsen, ko len en containers. Burgemeester Peper van Rotterdam heeft dat be kend gemaakt in een toe spraak voor leden van de Havenvereniging. Peper sprak van een zichtbaar en verheugend herstel. „Bij werkloosheidscijfers die ook in Rotterdam veel te hoog zijn opgelopen en bij gemeentelijke financie ringsproblemen, is dit her- stelbericht uitermate wel kom omdat het uitzicht biedt op verbeterde econo mische omstandigheden", aldus Peper in zijn oude- jaarstoespraak. Uit de cijfers van het ge meentelijk havenbedrijf blijkt dat de aardolie- stroom van en naar Rotter dam dit jaar met zes pro cent is toegenomen tot 80 miljoen ton. Volgens de Rotterdamse burgemeester wijst alles op een aantrek ken van de raffinage-acti- viteiten in de Maasstad, die een gevolg zijn van een ze ker algemeen herstel. Het aanzwellen van de stroom ruwe olie is voorts veroor zaakt door de sluiting van tal van raffinaderijen el ders in Europa. In de petro-chemische sector trad een volume- verlies op in de groep mine rale olieprodukten. Rotter dam, zakte 3 miljoen ton tot 32 miljoen ton. Dit houdt vermoedelijk verband met de hoge dollarkoers en de grotere raffinage-activitei- ten in het Waterweggebied. Volgens Peper hoeft Rot terdam zich over de toe komst van zijn petroche misch industriecomplex geen zorgen te maken. vereniging voor de bouw blijft. Bovendien is het SFB reeds volledig toegerust voor de uit voering van de WWV. De noodzakelijke, ver doorge voerde automatisering is al enige tijd afgerond en het per soneelsbestand is daarop afge stemd. Het SFB beschikt over de juiste mensen om de extra taak uit te voeren. Voor de bouwvakker, de man waar voor wij werken, is dat een groot voordeel. De overgang van WW naar WWV kan ge ruisloos verlopen, aldus drs Neervens, die de kritiek van de sociale diensten als zou de begeleiding van de werkloze in gevaar komen bestrijdt. Ook het SFB is heel goed in staat die begeleiding te geven, meent hij. Hoe de daadwerkelijke overgang van de WWV naar de bedrijfsverenigingen ge stalte moet krijgen is Neer vens nog niet duidelijk. Ook financieel is de zaak nog niet rond (wie gaat de premie van de nieuwe regeling betalen?) en daarmee is de afwachtende houding van het bedrijfsleven wel verklaard, aldus Neer vens. SFB-directeur Neervens he kelde de overheid, die de be drijfsverenigingen regelmatig op het verkeerde been zet. Aangekondigde maatregelen gaan op het laatste moment niet door of percentages wor den te laat vrijgegeven. Dat heeft nervositeit bij de uitke ringsgerechtigden tot gevolg, voor wie bij voorbeeld dubbel de kortingen in een maand dreigen, als een maatregel niet tijdig kan worden doorge voerd. De hoogte van de uitke ringen laat een dergelijke for se aderlating niet toe, meent Neervens, die vraagtekens zet bij de maatschappelijke aan vaardbaarheid van zo'n beleid. Hij wijst erop dat het SFB er ook nu weer in is geslaagd de kortingspercentages in de uit keringen van januari te ver werken. <- Neervens omschreef 1984 als wederom een weinig rooskleu rig jaar voor de bouwnijver heid. Er werden ongeveer 88.000 aanvragen om een uit kering wegens werkloosheid ingediend, ongeveer evenveel als in 1983. Het lopende be stand daalde met ongeveer 22 procent, wat komt doordat veel werklozen hun maximum WW-tijd (een half jaar) erop hebben zitten en uit gezichts veld van het SFB verdwijnen. Het niet aantrekken van de werkgelegenheid betekent dat een aanzienlijk deel van de huidige werklozen blijvend geen werk vinden in de bouw. Het aantal ziekmeldingen steeg in 1984 met negen pro cent ten opzichte van 1983, wat haaks staat op de sterke da ling in de jaren 1981-1983. De instroom in de arbeidsonge schiktheidsregelingen is nog steeds groter dan de uitstroom. DE moordenaar van Kerwin Duinmeijer, de 17-jarige Nico B. uit Amsterdam, is spoorloos verdwenen. De jongen wordt behandeld in de Rijksinrich ting Op de Berg in Amersfoort en ging eerste kerstdag met verlof. Hij keerde daarvan niet terug. ROTTERDAM (ANP) - Het college van burgemeester en wethouders van Rotterdam moet binnen een maand offi cieel besluiten om de G.J. de Jonghweg aan te wijzen als tippelzone. De president van de recht bank in Rotterdam, mr. F.J.M. Nivard, heeft dat maandag be paald in zijn uitspraak in het kort geding dat de bewoners van de wijk Middelland en de HTS aan de G.J. de Jonghweg hadden aangespannen tegen burgemeester Peper van Rot terdam en de hoofdofficier van justitie. De bewoners en de school hadden opheffing van de G.J. de Jonghweg als tippelzone geëist wegens over last. Volgens Nivard kan het col lege van b en w op grond van artikel 48 van de Algemeen Politie Verordening een ont heffing van het algemene tip pelverbod verlenen voor de G.J. de Jonghweg. Neemt het stadsbestuur zo'n besluit dan kunnen diegenen die bezwaar hebben tegen het tippelen op de G.J. de Jonghweg een uit spraak vragen van de admini stratieve rechter. Tot nu toe konden proteste renden dat niet omdat het aanwijzen van de G.J. de Jonghweg als tippelzone voor herolnehoertjes werd geno men in overleg tussen de bur gemeester en de hoofdofficier van justitie. Volgens de Rotterdamse rechtbankpresident kunnen de HTS en de bewoners van Mid delland het kort geding beter intrekken als het college van b en w inderdaad besluit om de G.J. dé Jonghweg officieel aan te wijzen als tippelzone. Zo'n besluit hoeft volgens de Rot terdamse rechtbankpresident niet zonder meer in strijd te zijn met artikel 250 bis van het Wetboek van Strafrecht (ver bod bevorderen van prostitu tie). Het kort geding is formeel aangehouden tot 14 februari. Dan moeten partijen president Nivard verslag uitbrengen over de dan ontstane situatie. Met name is van belang of de gemeente inderdaad via een officieel besluit van het college van b en w de G.J. de Jongh weg heeft aangewezen als tip pelzone. De uitspraak van de recht bankpresident betekent dat de .prostitutie aan de G.J. de Jonghweg voorlopig doorgaat en dat de eisende partijen niet van de rechtbankpresident ge daan hebben gekregen dat de gemeente onmiddellijk maat regelen moet nemen om de prostitutie te stoppen. EEN 71-jarige automobilist uit Lonneker en zijn 66-jarige echtgenote zijn maandagmid dag om het leven gekomen bij een verkeersongeval in Apel doorn. Hun auto botste fron-' taal op een auto die na een slip op de verkeerde weghelft was geraakt. DE 47-jarige P. van de Velde uit Zoetermeer is dinsdag avond om het leven gekomen door een autobotsing op de provinciale weg Delft-Wester- lee. Drie andere mensen uit de auto van het slachtoffer raak ten gewond. Voor het leven van twee van hen wordt ge vreesd. DE 73-jarige H. Harberink uit Oldenzaal is maandag door een verkeerongeval in haar woonplaats om het leven ge komen. De vrouw werd bij het oversteken van de weg door een personenauto geschept. De bestuurder van deze perso nenauto verkeerde onder in vloed. Drie mensen zijn dinsdagoch tend door een verkeersongeval op rijksweg 48 in het Gelderse Brummen om het leven geko men. Een personenauto raakte door plotselinge gladheid in een slip, kwam op de linker weghelft terecht en werd ver volgens frontaal geraakt door een tegemoetkomende auto. DE 4-jarige Patricia Tisseur uit Leiden is in de oudejaars nacht in haar ledikantje op gewelddadige wijze om het le ven gebracht. De vermoedelij ke dader, haar 27-jarige oom J.T., is korte tijd later elders in Leiden aangehouden. Hij is in apatische toestand overge bracht naar het politiebureau. IN zijn woonplaats Hilversum is zondag plotseling overleden dr Pieter Gerard van de Vliet. Van de Vliet, die 82 jaar is ge worden, was van 20 september 1960 tot en met 10 mei 1971 lid van de Eerste Kamer voor de WD. Van de Vliet was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en ridder in de Orde van Oranje-Nassau. DOOR een uitslaande brand in een voormalige vismeelfa- briek in Den Oever is maan dagmorgen een gezin dakloos geworden en werd een schade van ten minste een half mil joen gulden aangericht. Het pand, dat voor het grootste deel leeg stond, zou worden verbouwd ten behoeve van di verse milieugroeperingen. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. SCHIPHOL (ANP) - Een Boeing 747 van de KLM is maandagavond laat vlak voor de landing op Schiphol in moeilijkheden geraakt als ge volg van elektrische ontladin gen die het vliegtuig troffen. Daardoor raakten elektri sche systemen onklaar. Bij de landing zijn daardoor moge lijk een aantal wielen geblok keerd als gevolg waarvan ne gen van de in totaal achttien banden sprongen. De 185 pas sagiers hebben het vliegtuig op de baan moeten verlaten. AMSTERDAM - Directeur J.M. Ossewaarde van het ge meentelijk vervoerbedrijf in Amsterdam besloot maandag ochtend na overleg met de chauffeurs om als tijdelijke veiligheidsmaatregel de eet- pauze van de chauffeurs op de nachtbussen te verlengen. Dat houdt in dat er tussen twee en vier uur 's-nachts geen bussen meer vertrekken. De rit van drie uur valt uit. De chauffeurs zullen hun pauze bovendien in de garage door brengen en niet meer op de eindpunten. Ossewaarde wil zo snel mo gelijk overleg met het Amster damse gemeentebestuur over de gevaren waaraan chauf feurs op de nachtbussen bloot staan.

de Stem | 1985 | | pagina 3