GOLDEN EARRING: Britse lintjesregen doet man in de straat cynisch lachen PROBLEM MAANDAG 31 DECEMBER 1984 PMiMM EXTRA OP MAANDAG' Parijs-Dakar Twee soorten recht Man van het jaar Visserij onderzoek KSgsss* PAPIER VOOR UW PEN Jackson Beeld Veertien miljoen voor varkenssector BINNENLAND BUITENLAND Burgerprolest llomo-voon 'echter ONDERSCHEIDING KWESTIE VAN RELATIES V erkeersdode Gewelddadige video-muzikanten DEN IIAAG (ANP) - De organisaties bestudeer den dit jaar 900 muziek video's naar het gehalte van geweld en in het bij zonder nutteloos geweld en geweld tussen man en vrouw. Ze hebben de vi deo's ingedeeld in een aantal categorieën, waar bij de filmpjes van 10 groepen als uiterst ge welddadig werden beoor deeld. liet gaat om de zangers Michael en Jer- mainc Jackson en onder meer de rockgroepen Golden Earring, Iron Maiden, Del' Leppard, Duran Duran, Kiss, Stray Cats, ZZ Top, Adam Ant, ltilly Idol en ABC. Dr. Thomas Radecki, voor zitter van ICAVE's onder zoeksbureau en psychiater aan de medische faculteit van de universiteit van Illinois noemde 'het intens sadistische en seksuele geweld in een groot aantal roek-muziekvi deo's eenvoudig overweldi gend'. „Het wordt alleen over troffen door Holly woods pro- duktie aan wraak-, vecht- en verkrachtingsfilms. Het is schokkend te zien dat deze subcultuur van haat en ge weld een snel groeiend ele ment is in rockmuziek-amuse- ment voor de jeugd. De aan bidding van geweld omwille van geweld is zeer vernieti gend voor de structuur van do beschaving die onze wereld samenhoudt", aldus Radecki in het ICAVE-rapport. Het rapport geeft de volgen de omschrijving van tekst en inhoud van de video 'Twilight Zone' van Golden Earring: Het artikel van 24 dec. j.l. vraagt om reacties, ik zal mij beperken tot twee op merkingen. Misschien is het een goede suggestie om in een ander artikel te be schrijven wat de gevolgen zijn voor landen en steden die door deze rally en zijn volgkaravaan worden ge teisterd: dorpen en steden waar voor het merendeel van de bevolking al weken van te voren geen brandstof meer verkrijgbaar is, waar natuur- en cultuurgronden vernield worden en waar de juist in deze tijd van het jaar toch al schaarse watervoor raden nog eens extra belast worden. Voor een goed be grip: deze rally vindt vnl. plaats in Sahellanden. Dat overleven daar een wankele basis heeft, mag inmiddels wel bekend verondersteld worden. Een tweede opmer king betreft het feit dat iedereen inmiddels wel weet, dat Europese manan- gers en verkoopdirecteuren in Derde Wereldlanden zel den gehinderd worden door enige kennis van, of contact met, lokale culturen of le venswijzen. Ik wil maar zeggen, er leven honderden ontwikkelingswerkei's als 'enige blanke' in Afrikaanse brousse-dorpen zonder 'echt bang' te zijn zoals v.d. Vliet waarschijnlijk bedoelt. Ze hebben wel wat anders aan hun hoofd. Oosterhout R.E. Wildschut Van Aardenne één dag het boetekleed aan. Daarna zijn z'n daden door soortgenoten met de mantel der liefde be dekt. Hij mag voorlopig blij ven, misschien wel defini tief. Met gouden handdruk ken mee heeft de RSV-affai- re de samenleving miljarden gekost. Er waren geen socia le rechercheurs die hem en vele anderen in de gaten hielden. Of hadden degenen die erop moesten toezien ook een plank voor hun hoofd. Doordat dit allemaal kon Golden Karring '...kogel raakt het bot „Als de sluipmoordenaar komt je zal het gevoel kennen als de kogel het bot raakt". „Man achternagezeten door taxi, ge pakt door gangsters; vastge bonden in stoel, ondervraagd, geslagen; sexy vrouw komt naar hem toe dansen en neemt bloed af met injectienaald. Hij wordt geblinddoekt en tegen een muur gezet voor executie". In het ICAVIC-rapport staat dat het eerste onderzoek naar gewelddadige muziekvideo's van Dr. Susan S. Reilly van de Universiteit van Miami in Ox ford, Ohio, heeft aangetoond dat geweld in muziekvideos gebeuren moesten de RSV- werknemers wel definitief weg en konden niet blijven. Zij zitten nu met de sociale en financiële problemen van dit wanbeleid. Tegenover Van Aardenne en vele ande ren in de politiek en be drijfsleven staan voordeur delers, bijstandsmoeders, werklozen en WAO-ers. Daar staan wel sociale re chercheurs, op sommige plaatsen zelfs politie, voor klaar om deze mensen in de gaten te houden. Ze mogen geen relatie opbouwen of een stap verkeerd zetten bij kennissen of vrienden. Het gaat dan om enkele tientjes te kunnen korten op een mi nimale uitkering. Twee groepen mensen, de ene groep machtig, slim en sluw; de andere groep overgele verd aan de willekeur van verkeerde bedrijfs- en poli tieke beslissingen. Twee soorten recht? Of zal recht toch altijd krom blijven/ Breda P. v. Gurp LUBBERS is weer man van het jaar. Zouden er ook bij een ongevoelig makend effect heeft op 'normale studenten'. „De studie naar de schadelijke effecten bevestigt de vrees dat deze een cultuur van intens geweld bevordert. Uit een on derzoek van het weekblad Newsweek (februari li)f!4) bleek dat 50 procent van de kijkers naar muziekvideo's de beelden voor zich afspelen als ze de muziek later horen. Deze constante herhaling van ge welddadige teksten en nog ge welddadiger beelden zal zeker de neiging naar kwaadaardig heid en geweld in de normale kijker versterken", aldus het standsmoeders, uiterkc- ringstrekkers of WAO-ers onder de geënquêteerde ge weest zijn Wat moet je doen om man van het jaar te worden Leider van een re gering zijn die de rijken rij ker en de armen armer maakt, of het niet zo nauw neemt met uitlatingen, zoals Lubbers, Ploeg en Ruding, door wie grote bevolkings groepen in hun eer en goede naam werden gekrenkt. Nog steeds is er voor honderd duizenden in ons eigen Ne derland geen werk of men is door het werk WAO-er. Tussen al deze mensen staan eigentijdse herders (Indus trie Pastores). Zij brengen de naastenliefde in praktijk, door ze te helpen en hoop te geven. Kan zo'n iemand geen man van het jaar wor den Breda P. v. Gurp ALS ik dit overigens goed geïnformeerde stuk van de heer Van Nunen lees, dan plaatst ook hij grote vraag- rapport. De organisaties wijzen erop dat in Canada, Engeland en Europa televisie-kanalen worden opgericht die 24 uur per dag muziekvideo's uitzen den. In Amerika bestaan al drie nationale en talloze lokale van dergelijke zenders. De vi deo's komen voornamelijk uit de Verenigde Stalen, Engeland en Duitsland en zijn in feite bedoeld om de verkoop van de diverse platenmaatschappijen te verhogen, stelt het rapport. Het geweld van de zoge noemde 'Heavy metal'-mu- ziek, maar ook van iemand als tekens bij de beroepsvisser, en dat ook deze mensen hun dikbelegde boterham moe ten verdienen is ook juist, maar waar zijn de grenzen, hoe zit zo'n vergunning in elkaar, is er controle op die mannen: nee. Hoeveel vis mag er jaarlijks getrokken worden (is niet van toepas sing Mogen zij hun net op ondiep water aan de kant trekken, om het vervolgens aan 'n boom vast te zetten, om zo de zaak binnen te ha len, wat overigens niet ge beurd als toeschouwers de zaak staat te kijken, want dan krijg je te horen, je kunt beter weggaan want wij gaan toch eerst koffie drin ken, en als je dan je kont keert word er met man en macht gewerkt om de buit binnen te halen, waar om mag dit niet gezien worden Mogen zij dagelijks het Noorder- en Zuidergat af- vissen, om ze dan vervolgens in het Hoefijzer op de kant te trekken, mogen zij dage lijks de Amer, langs de Zui- denwal, af sluis Hoge Zwa- luwe tot le krib voor bij de haven van Lage Zwaluwe vissen om ze daar vervol gens ook weer aan de wal te Michael Jackson in de huidige filmpjes staat in scherp con trast met de relatieve geweld loze vroege rock and roll, zegt Dr. Radecki. Een rondje door (Amerikaanse) roek-bladen levert iemand een forse dosis geweld op. De groep 'Motley Crue' uit een openlijke haat tegen vrouwen. Wendy O. Williams treedt op in krappe metalen panties en een met spijkers afgezette leren hals band en Twisted Sister speelt met delen van een menselijk lichaam. Groepen als Iron Maiden, Ozzy Osborne en WO* halen, zo ook tussen krib 1 en 2 enz. Dit alles gebeurd dagelijks door de Carina V217. Zonder pardon word de sportvisser naar huis verwezen. En als je dan dit alles aan de ogen ziet voor bijgaan, dan krijg je 'n ge voel van machteloosheid. Erger word het nog als je dan als sportvisser nog 5 x per dag gecontroleerd word. Overteerbaar maar waar. En dan ben ook ik het eens met de heer Van Nunen, dat maar al te gemakkelijk naar andere oorzaken gezocht word. Waarom niet 'n eer lijk antwoord met niet te veel franje. Lage Zwaluwe J. Hoevenaar Scorpions verkopen een beeld van sadisme en kwaad, „ik weet zeker dat deze groepen alleen muar plezier willen hebben en geen aanbidding van geweld willen verkopen. Maar dat is wel wat deze hel den van de jonge generatie doen", aldus Radecki. Dr. Radecki noemde het op vallend dat Michael Jackson, „een bezorgd mens die grote giften doet aan liefdadige in stellingen en actief is in de kerk, in zijn muziek en video's een wereld schildert van in tense haat tussen de seksen, waar sadistische strijd ge woon is". Het ICAVE-rapport wijst op zijn nummer 'Torture' (foltering), waarin sadistische vrouwen skeletten met de zweep sluan, een mun in hun spinneweb vungen en mannen aanvallen met klauwen en zwaarden. Volgens Radecki beïnvloedt de aanbidding van geweld een aantal jonge mensen in zijn psychiatrische praktijk. „Jon gens en meisjes die in mijn kantoor komen dragen met metaal afgezette sieraden, halskettingen van prikkel draad en T-shirts waarop gru welen en kwaadaardig geweld staan afgebeeld. Deze patiën ten hebben allen problemen met ernstig anti-sociaal ge drag". De ICAVE heeft de bevoeg de regeringen opgeroepen wetgeving op te stellen voor contra-advertenties om jonge ren te waarschuwen „tegen de bewezen gevaren van het amuseren met fantasieën over geweld". Ze roept ook op tv- kanalen en programma's te verplichten speciale uren in te stellen voor niet-gcwelddadi- ge video's, zodat kijkers ten minste enige keuze hebben. TV-kanalen die zeer veel ge weld-video's vertonen zouden moeten worden verplicht te vens een niet-gewelddadig vi- deo-alternatlef te bieden. In een reactie verklaarde W. van Kooten van Red Bullet, de produktiemaatschappij van Golden Earring, dat 'het beeld dat de groep en andere heavy metal-groepen ophangen moet kloppen bij de muziek". „Je kunt niet bij deze harde, krachtige muziek beelden le veren van suikerspinnen en kindertjes in een groene wei. Er is een trend, waaraan wij noodzakelijkerwijs moeten meedoen. Eigenlijk liever niet, want de filmpjes kosten vele, vele tonnen", aldus Van Koo ten. Volgens hem komen 'de kinderen' meer in aanraking met geweld als ze 'het A-team of het journaal bekijken'. Van Kooten wees op de ver scherpte controle en invloed van ouder- en conservatieve groepen in de Amerikaanse samenleving: „Er mag niets meer in de Verenigde Staten". „De muziekvideo's zijn onder deel van een nieuwe cultuur. Toen Elvis Presley 30 jaar ge leden met zijn heupen wiegel de was dat ook een aanslag op de samenleving". De ICAVE wees erop dat 48 procent van de video's geen geweld bevat. Zes procent is feitelijk pro-sociaal, of behan delt geweld op opvoedkundige wijze. Voorbeelden daarvan zijn Ebony en Ivory van Paul McCartney en Stevie Wonder over harmonie tussen de ras sen. Songs waarin geweld op voedkundig wordt vertoond zijn New Year's Day van U-2 over de tragedie van oorlog, de War Song van Culture Club over het vernietigende en idio te van oorlog en Pipes of Peace van McCartney over een waar gebeurd incident in de Eerste Wereldoorlog. Pride van U-2, over het werk van Jezus Christus, was opgedragen aan de nagedachtenis van dominee Marten Luther King. AT DE belang- E W W rijkste gcbeurte- E nis in Amerika in hot afgelopen jaar was? E was liever met een ori- E ginelcr antwoord ge- E komen, maar dat was toch echt de herverkiezing van E president Reagan. E En dan niet het stembusresultaat op zichzelf, maar de feno- E menale inaalschappch E ke verandering die zich dit E jaar in de VS is gaan aftekenen en waarvan Reagan's electorale E succes een eerste mijlpaal was. E Men noemt het patriottisme. E Dal is een te eng negrip. Men noemt het neoeonservatisme. E Dal kan al beter dienen. Maar E het is in elk geval iets wat veel Europeanen niet aanstaat, want E zelfs de angststuipen op het lijf E jaagt. Amerika zou naar rechts E rukken, hetgeen voor velen sy- E noniem is met een grote stap te il rugdoen. Terug naar het kapita- E lisme in zijn hardvochtigste vorm, terug naar discriminatie E en hypocriete zedelijkheid en te- h rug naar (bereidheid tot) militai- re agressie. E Wel, ik heb het afgelopen jaar E die 'huiveringwekkende' ontwik- gj keling met m n neus er bovenop, §3 vol argwaan, ademloos en met Europese ogen gevolgd, maar ik E moet bekennen dat ik maar zel- den een koude rilling heb gekre- gen. E Amerika zet in elk geval in E eigen ogen geen stappen terug, E maar stappen vooruit en waar Amerika vaak de trend zet voor E de rest van de vrije en onvrije S wereld, is het zaak dat de waar- nemer probeert om zonder voor- E oordeel te bekijken of iets wat E achteruitgang lijkt, inderdaad E geen vooruitgang kan zijn. E Allereerst is de Amerikaan, E die tevoren altijd door schuldge- E voel jegens de rest van de wereld E en meer speciaal door een min- derwaardighcidscomplex jegens E Europa werd gekweld, zich al'ge- E lopen jaar plotseling niets meer gaan aantrekken van wat het E buitenland van hem denkt. Dut E is waarschijnlijk een grote voor- uitgang. Mensen, cq. zonder ge il voel voor eigenwaarde zijn on- S mogelijk om mee om te gaan en H meestal gevaarlijk impulsief. 1984 was het jaar waarin de E Amerikaan voor hel eerst in zijn geschiedenis trots werd Amcri- E kaan le zijn. Hij kijkt naar de E verlammende corruptie in La- E tijns-Amerika en Afrika, naar de monsterlijke vrouwendiscrimi- E natie in Azië en het Midden- E Oosten, naar de walgelijke on- dcrdruk'king in de communisti- sche wereld, naar de economi- E sche ellende in West-Europa. Is E Amerika dan, met al zijn feilen, geen paradijs van rechtvaardig- neid, gematigdheid en welvaart? E Hoeveel ontzag, vraagt de VS- E burger van vandaag zich af, E moet ik als 'barbaars Ameri- kaan' eigenlijk nog hebben voor E de oude wereldculturen, waar E die oude wereld zo ellendig af- E steekt bij de nieuwe. Misschien is mijn eigen Amerikaanse erf- goed, te weten God, grootmoe- li der, appelgebak, dollars, cow- E boy's en ruimtevaarders lang niet zo schamel als het klinkt. Leve Amerika! Men kan in het neo-conserva- E tisme het morele en het econo- E mische onderscheiden. De tradi- tionele waarde die de jeugd weer E wenst te hechten aan huwelijk E en gezin, mogen bezien worden E tegen de achtergrond dat de ouder-gencratie (de ik-genera- E tie) die traditie massaal heeft E verlaten, maar de kinderen geen E alternatief en alleen een gewel- dige emotionele bende heeft gc- E boden. De helft van alle Ameri- kaanse huwelijken gaat kapot. E De recente reusachtige groei van E het aantal teenage-zelfmoorden wordt vooral daaraan schreven. Is het verlangen kinderen naar een 'gewoon' zellig gezin een verontrusts stap terug? fin is het een stap terug onder de jeugd hel verzet n abortus herleeft? Nu hel w( schappelijk en commerciüt] briccren en veranderen va veilde wezens in bio-lech» gie cq. genetische manipult dc nieuwste revolutie i Amerika te wachten staal, behoefte aan 'beginselen' nis vreemd. 1984 lijkt ook het jaar wu definitief het einde is ing( van dc begrippen rechts links. De verzorgingsstaat ontmaskerd als onmenst voorul voor de armen en kelijken. Neo-eonscrvalievci nomen als Jack Kemp en Gingrich Republikeinen i 1988 naar het Witte I luiszu dingen weten zich 'vctt wers' als ze betogen hoe mis bel hel eigenlijk is om je (au en buurtschapsvcrplichlit systematisch af te kopen n belastingbedragen en al schuiven op anonieme bcji dentehuizen en bijstands!) ten. Zij zien in een tertij naar de liefdadigheid geen iets negatiefs, maar een vooruit naar menselijke beu kenheid en een stap weg vai 'sociale' bureaucratie. Dein zijn veranderd. De dame ut bontjas zal geen homp bi meer naar de zwerver gaan pen. Er zullen andere, aamai ba ger en genereuzer worden l gend dan thans door dc ani naar. Neo- Conservatism Door Mare de Konlnck dat vooral verklaard moet» den uit een opgestapeld bt( tingstekorl, waardoor thans extra diepe recessie dreigt. In de presidentsverkiczi» heeft dan ook niet zozeer li gan, maar vooral 'het verlang ming nodig. gewonnen. Verlangen naar zonnig leven, naar persooe risico in plaats van overheid» tiatief, naar menselijke veil blemen in plaats van milieu- atoompessimisme. tieve intrede van George well's Big Brother had gcvr# was daarom dc stembus#: van Ronald Reagan zo set barend nog niet. Nergens wereld zag Amerika het si me een mensfclijk gezicht ben. Dit jaar besloot Ar daarom voor de ware aard de mens te kiezen: de kapit tische. lil het vertrouwen dan niet gerechtvaardigd - het ware gezicht van het k lisme dan ook een menselijk' wil zeggen een stralend mooi toege- zicht is. mm DEN HAAG (ANI') - Het ministerie van Landbouw en Visserij heeft voor de ja ren 1985 tot en met 1987 on geveer veertien miljoen gulden beschikbaar voor de stimulering van onder zoek- en ontwikkelingsac tiviteiten in de varkens- vleesindustrie. Minister Braks acht deze extra prikkel in het ver nieuwingsproces nodig om Sur zon VERWANTEN van mensen die in de Libanese burgeroor log zijn ontvoerd hebben op nieuw een aantal van de over gangen tussen oost- en West- Beiroetgeblokkeerd. Ze eisen rare, vormen van charitasi van de Libanese regering op staan, waarin de armen war heldering over het lot van de vermisten. Kerncentrale IN Zuid-Korea is een van de drie kerncentrales waarover het land beschikt al sinds een maand gesloten nadat radio actief koelwater uit de reactor was gelekt. Functionarissen I verwachten dat de centrale, die een vermogen heeft van i 678.700 kilowatt, midden ja nuari weer in gebruik zal Veel is natuurlijk illusie gan is het symbool van de conservatieve trend, maat symbool heeft zelf een gezin sticht waarin zich meerworden genomen scheidingen hebben voorgcii dan er leden zijn. En hij is ld herkozen dankzij het 'wore van zijn Reagonomische Itcti komst buiten een sportstadion Onwettig bidden TI.JDENrf 'eëtï 'gebedsbijeen- I bij Kaapstad heeft de Zuid- afrikaanse politie 57 islamie ten gearresteerd wegens ille gale vergadering. Voor bijeen- I komsten in de openlucht is in Zuid-Afrika officiële toestem- DE gemeente Dordrecht heeft als eerste gemeente in ons dingen in plaats van bureau land een stuk van de openbare j tic, naar hel oplossen van p weg vernoemd naar een voor vechter van de homosexuali-1 teit. Voor het eind van het in-1 Dat'vcrlangen is, voorald ternationale homojaar is hetl de Amerikaanse jeugd, met' 'Jacob Schorer-pad' onthuld. I rassende kracht geuit. Voor' Jonkheer mr. Jacob Anton I in dit schrikjaar 1984 de del Schorer, die in 1957 op 91-jari-1 Door onze correspondent Roger Simons LONDEN - In Groot-Brittan- nic regent het tweemaal per jaar lintjes. De eerste half jaarlijkse zogeheten 'Honours List' verschijnt op 1 januari; dc tweede wordt in juni gepu bliceerd op de verjaardag van de koningin. Politieke waar nemers wachten benieuwd ai' hoeveel vriendjes premier Thatcher in 1985 met een lintje zal bedenken. Achter de mees te namen, die op zo'n 'Honours List' prijken, gaat namelijk een vriendendienst schuil. Met andere woorden: Britse deco raties zijn vaak een soort cor ruptie, waarvan alleen gezegd kan worden dat hij niet de ergste is onder de zon. De Britse man in de straat heeft dan ook maar een slechte dunk van de 'Honours List'. I lij maakt de cynische opmer king, dat mensen die echt een onderscheiding verdienen, haar zelden krijgen. Iemand die in Groot-Brittannië een decoratie op de borst gespeld wordt, dankt dit veel meer aan zijn goede relaties met in vloedrijke lieden dan aan zijn eigen verdiensten. Wil je graag een lintje hebben, dan gaat je wens in vervulling als een goede kennis van je erin slaagt de premier in de arm te nemen. In Groot-Brittannië is het namelijk al een jaar of twintig gebruikelijk, dat de premier om de zes maanden ongeveer 700 personen voor een onder scheiding aanbeveelt bij de koningin. Dergelijke belonin gen gaan van een MBE (Most Excellent Order of the British Empire) tot een Ridderschap. In theorie worden zij alleen door de koningin toegekend, maar in de praktijk doet deze het uitsluitend op advies van haar regering. De premier speelt daarin een doorslagge vende rol. De halfjaarlijkse lijst van onderscheidingen bevat tel kens een klein getal namen van mannen en vrouwen, die door het Hof beloond worden voor bewezen diensten. Zij ho ren voortaan bij de uit 1896 daterende Koninklijke Victo riaanse Orde en krijgen een passende medaille. Het minis terie van Defensie stuurt en kele namen in van krijgshafti ge militairen, die al jaren op een stuk eremetaal zitten te wachten waarmee ze hun uni form kunnen versieren. Het departement van Buitenland se Zaken en Gemenebest reikt lintjes uit aan diplomaten en Britten in het buitenland. Dit ministerie houdt zich ook be zig met verzoeken, afkomstig uit sommige lidstaten van de Commonwealth, waar bepaal de mensen het wei fijn vinden met een Britse medaille te kunnen pronken. De laatste jaren krijgt Londen steeds minder van die aanvragen. Achter deze secties komt op de Honours List de lange bij drage van de premier. Op haar (of zijn) advies deelt koningin Elizabeth kwistig veren uit om op de hoed te steken. Een mo gelijke beloning is de ridde rorde van het Bad. Deze da teert van 1399. Ze wordt zo ge noemd omdat de oorspronke lijke Ridders van het Bad in 1339 echt een ceremonieel bad moesten nemen (het zal in die tijd wel nodig geweest zijn dat zij zich wasten) voor ze door de toenmalige vorst, Hendrik IV, geridderd werden. Een tweede greep in de uit gebreide mogelijkheden van de Britse lintjesparade brengt orden op zoals deze van Sint Michael en Sint Joris, gesticht in 1818, de Orde van de Ere- Gezellen, gesticht in 1917, en de Orde van het Britse Impe rium, die eveneens in 1917 uit gevonden werd, met het doel een grote massa mannen en vrouwen te kunnen decoreren voor hun heldenmoed (of iets anders) tijdens de Eerste We reldoorlog. Tegenwoordig gaat de Orde van het Britse Imperium (MBE) zowel naar politici als naar popzangers (premier Wilson schonk haar in de ja ren zestig aan de Beatles, wat toen veel boze reacties uitlok te), acteurs en actrices, auteurs en atleten, voetballers en financiers, boksers (Henry Cooper), balletdansers en - danseressen, schoonrijders en -rijdsters op kunstschaatsen. Deze Orde is een passe-par- tout voor letterlijk honderden mannen en vrouwen, die bij de premier aanbevolen worden door alle denkbare en ondenk bare organisaties of particu lieren. De Britse premier ontvangt het hele jaar door stapels brie ven van lieden, die verlangen dat aan bepaalde personen een onderscheiding toegekend zal worden. Zij vragen vaak voor zichzelf een lintje („Ik heb dit of dat gedaan en heb nou toch zeker wel recht op een decora tie?"). Meestal laten ze hun verzoek steunen door diverse Lagerhuisleden. Premier Thatcher geeft der gelijke brieven door aan de se cretaris van het zogeheten Co mité voor Onderscheidingen en Decoraties. Geholpen door Thatchers assistente doet deze op alle ministeries navraag om te achterhalen of er iets bekend is over de op een lintje beluste personen. Elk rege ringsdepartement stuurt trou wens zelf ook een lijst van kandidaten naar de premier. Men beperkt zich tot het eigen werkterrein. Zo kan Volksge zondheid verdienstelijke art sen aanbevelen; Handel en In dustrie leggen de namen voor van opgemerkte zakenlieden en industriëlen voor; Onder wijs en Wetenschappen ont dekt altijd wel een geleerde, die aan een decoratie toe is. De uiteindelijke beslissing hangt van premier Thatcher af. Zij zegt welke namen voor gedragen zullen worden aan de koningin en welke niet. Thatcher denkt hierbij in de eerste plaats aan haar eigen vriendjes. Dit kan ontstem ming veroorzaken. Ze heeft al een paar bekende figuren van radio en tv geridderd; de vele anderen die nog geen adeltj titel hebben gekregen, voe zich vergeten. Toen hij nog minister-ptë dent was, zorgde de huiffi Lord Wilson ervoor, dat B secretaresse Marcia WUu» voortaan Lady Falklanderij noemd moest worden, verheffing baarde bijna evt veel opzien als die van] koetsier, die destijds doo® ning George IV gerid werd. De man had zijn v:j verslagen in een wedren George IV hield zijn belofte De gewiekste zakenmaij fred Kagan werd een 'Sir' jjf der) omdat hij de fabr® was van Labour-premier1 son's regenjassen. Deze m'tj ter-president kreeg van 'y geregeld een nieuwe j as en j dere (veel duurdere dinf cadeau. Lord Brayley ds zijn adeldom aan het feivj hij Wilson na diens vert-j zingsnederlaag in 1970 een-,; lang onderdak verschafte] premier van Groot-Britta11] kan om het even wie op dergelijke goedkope ma]1 belonen. Op 1 januari 1985 len de Britten weer met 0® veinsde belangstelling nieuwe 'Honours List' dooi] men om aan de weet te kot] wie Thatchers boezemvn® jes zijn. e leeftijd overleed, is del rondlegger geweest van de| aomobeweging in Nederland. DE 28-jarige H.J. Waal uitl Jumansdorp is in de nachtl van zaterdag op zondag bij eenl Ongeval in Korendijk (Zuid-| "3eijerland) om het leven geko-| nen. Als bestuurder van eenl notorvoertuig schampte hijl door onbekende oorzaak eenl boom aan de linkerzijde vanj de weg. Volgens een bekend- naking van rijkspolitie is het! Slachtoffer daarna frontaal te-l gen een boom aan de rechter-1 Zijde gereden. NEW DELHI (REUTEI - De verpletterende veij kiezingsoverwinning van de Indiase premnj Rajiv Gandhi heeft oppositie gereduceer] tot een schaduw va zichzelf, hetgeen het p<] litieke leven in India ee ingrijpende gedaante] wisseling kan doen or dergaan. Gandhi's Congres (I) pari sneed door alle bestaan! kiezerspatronen heen een kracht die nog niet ea der vertoond is sinds het la| in 1947 onafhankelijk we van Groot-Brittannië. Vij traditionele eigenaardigL den van het politieke leven I India gingen aan gruzell menten. Kaste, klasse, taal f gevoelens van regionq identiteit bleken geen langrijke hinderpaal vo India's jongste premier zijn partij. De toekomst voor de opp sitiepartijen ziet er grai, uit. Hun leiders en traditi nele bolwerken werden we gevaagd door de Congrd Partij. De oppositie slinkt de Lokh Saba (het par| naent) tot minder dan 100 tels.

de Stem | 1984 | | pagina 2