VV VLISSINGEN TROK DOOR DE LIBERIA ÏA. te Genève tc lassers AGNOSTISCH !N M/V Winst Herwald Gelderland ZATERDAG 29 DECEMBER 1984 DE STEMS PAGINA SPORT 2 IHVV wint Ivan Hoek autoverhuur tc tersport luis Walcheren aat 6GT (TIG) Ina Nijssen goed op dreef E ras. VLISSINGEN Fel verzet voor Jeroen Verstraeten Y errassingen in tennis toernooi TSI De Muynck l Midd.-Zee, 2-8 pers. op rust |geles sur Mer. 04789-1825. j-OOST FRANKRIJK VIA tance. Schrijf/bel uw wensenj] §22 u.) nr. 09-33.75.94.85.67. |6-pers. geh. inger. stacar., (k Midd. Zee. Tel. 03499-81983, Van onze sportmedewerker SAS VAN GENT - Donder dagavond werden er twee vriendschappelijke voetbal wedstrijden gespeeld. Hoofd plaat won met fors verschil (5- 0) van het zaterdagteam van Heinkenszand en Hoek verloor verrassend met 2-3 van HVV'24. hoofdplaat-heinkens- zand - Een gemakkelijke ze ge voor een veel sterker jSPORT per luxe touringcar of Irtlef Reizen 04950-30958. 15 e OMER VAKANTIE o.a. w c., douche, koelk. kachel^ ijbewijs. BE v.a. ƒ725,- p w. all-ü toverh 04744-1227 2103, Montfon ers.- en bestelauto's en busjes. Fins Lapland Beginnerslessen kticht. „De Sneeuwlopers", Aster- ut. Tel. 023-243072. Isen u allen lan Het Gasthuis te Jmer G) en het Bethesda /lissingen (vakaturenum- termijn lesda St. Joseph Ziekenhuis Ters, waaronder een angio- lamer. I bezit te zijn van het diplo- |enen, die met deze studie jm zijn, kunnen eveneens Igssysteem dragen de me- goede uitvoering van de ra ten ook tijdens de avond-, arbeidsvoorwaarden zijn echtspositiereglement. Het bioenfonds en het Instituut In Ambtenaren (IZA) zijn van Intueel worden bemiddeld, ntrent de funktie-inhoud It opnemen voor Ir F. Michon, hoofd röntgen- 157000, toestel 137 en voor [Ziekenhuis de Iröntgenafdeling, estel 131. hder vermelding op de en- f" voor de vakature in Itie-B" voor de vakature in I Ziekenhuis, binnen I van dit blad richten aan het Je heer C.J. Friesema. Middelburg. huis, gen. (bus 640,4330 AP Middelburg- de Travaux gevestigd te m i.v.m. de uitvoering van Imgeving van Vlissingen assen van pijpleidingen alle posities. en 3e week januari. 0 maanden uitgevoerd in dag- en istig C.A.O. kleinmetaai- md ingewacht op postbus Hoofdplaat. Ondanks dat de 3- 0 ruststand anders doet ver moeden was Hoofdplaat voor al in de tweede helft heer en meester. Uit een voorzet van Hichard Capello opende Wal ter Thomas de score en via een individuele actie maakte Tom Sinack er 2-0 van. Met een af standsschot tekende Jac Ja- cobse voor de derde treffer en na de pauze bouwden Stanny Sou limans en Herbert Ver- sluijs de score verder uit naar 5-0. hoek-hvv'24 - Voor Hoek gold net excuus dat het diverse vaste krachten moest missen, maar toch doet dat niet veel aan de prestatie van HVV'24 af. Temeer, omdat die ploeg na een 2-0 achterstand terug wist te komen. Die cijfers stonden al spoedig op het bord, nadat Franz van Boom lanceerde die 2-0 liet noteren. Nadien nam HVV'24 het initiatief in han den, drong fel aan en zag Theo Warrens en Luc Cleyman de stand in evenwicht tillen. Nog voor de rust maakte Arno Zwegers er 2-3 van. Na de pauze opnieuw een beter HVV'24, dat kansen kreeg maar die, mede door goed doelmanswerk van Nico Knol, niet meer wist te verzilveren. Eerder in de week won HVV'24 met 4-3 van Lewe- dorpse Boys. Van onze paardesportmedewerker NJEUWVLIET - In manege Riemens te Nieuwvliet werd het traditionele kerstdres- suurconcours gehouden door het comité van De Haringrui- ters en De Zwinruiters. De pu blieke belangstelling was groot. „Er werden goede dres- suurprestaties getoond. Daar om konden veel winstpunten worden gegeven", aldus secre taresse Adrie van 't Westeinde uit Oostburg. In de B-klas zegevierde de goed in vorm zijnde Ina Nijs sen met Carna Gold van Luc- tor et Emergo voor Ineke Sey met Tamanta van De Vosse- reijers. Derde werd Nathakue aan de Wiel met Winnetou van De Honteruiters. In de LI-klas greep Carla Haak met Wilana van De Ha- ringruiters het goud. Zilver was er voor Annet Quist met Pelopidas van De Zwintrui- ters en brons voor Mariska de Badts met Titia van Luctor et Emergo. De overtuigende Alexandra van der Peyl met Pandoer van De Zwinruiters greep het oranjelint in de L2-klas voor Claudia Fassaert met Werda van De Vossereyers en Luc Savat met Uzes van De Zwin ruiters. De Ml- en M2-klas werd in handicap verreden. Uitslag: 1. Marleen van Doeselaar met Pegasus, Zwinruiters; 2. Ren- mata Mahu met Vumona, Honteruiters; 3. Arna Lauret met Uitlandia, 4. Petra Fieret met Calipso, beiden Zwinrui ters. Tanneke Keizer met Second Love van De Zwinruiters ze gevierde in de Z-klas vóór Lieveke Goossens met Silven vap Oranjeruiters. Van onze atletiekmedewerker LAMS WA ARDE - Herwald Gelderland in Axel was de snelste op de de 6000 meter tij dens de trimloop te Lams- waarde. Hij won na een boeiend duel in de slotmeters met Ludi de Visser uit Ter- neuzen. Op deze langste afstand kwamen 27 deelnemers in ac tie. Naast de 6000 meter was er ook nog 3000 meter, die een ze ge opleverde voor Peter van Driessen uit Nieuw-Namen. De jeugd tot en met 16 jaar liep 700 meter. Mare Staal uit Kruispolder was hier de snel- 1 ste. Albert de Schepper zege vierde bij de allerjongsten, de leeftijdscategorie tot en met 12 jaar. In totaal namen 77 mensen deel aan dit door de voetbal vereniging SDO georganiseer de evenement. Uitslagen: alle categorieën 6000 meter - f' deelnemers: 1 Herwald Gelderland (Axel), 2. Ludi de Visser (Terneuzen), 3. 9AleP HooP (Kloosterzande); 3000 meter - f» deelnemers: 1 Peter van Driessen (Nieuw-Namen), 2. Frank Magnus (Vo gelwaarde), 3. marc van der Meer Lamswaarde); jeugd ttn 16 jaar 700 me- - 10 deelnemers: 1. Mare Staal (Kruispolder), 2. Jan Antonissen (Lams- I waarde), 3. Stefan de Schuijver (Lams waarde); jeugd ttn 12 jaar - 700 meter - f» deelnemers: 1. Albert de Schepper f (Lamswaarde), 2. Elmar van Troost (Lamswaarde), 3. Wilbert Murre (Ter- neuzen). Voetbal op stenen en keien Door Romain van Damme ROOSENDAAL - Kees Vermunt staat op en haalt een foto tevoorschijn. „Kijk", zegt hij, „dat is Ruud Cornells. Zie je hoe afgepei gerd hij is. Uitgeput. Totaal versleten. Niet gewend aan die warmte. De overgang was wel erg groot". Kees Vermunt, trainer van de voetbalvereniging Vlissingen, raakt er nauwelijks over uitgepraat. De trip naar het Afrikaanse Liberia heeft de nodi ge indruk gemaakt. Acht dagen lang verbleef het gezelschap van de Zeeuw se KNVB-tweedeklasser aan de Afrikaanse Westkust waar drie (verloren) wedstrijden gespeeld werden. Een unieke trip van een amateurclub. Pas de tweede Nederlandse club die voet aan Westafrikaanse wal zette. Vorig jaar toerde Ajax rond in Ivoorkust. Vlissingen volgde de Am sterdamse ploeg door bemid deling van een Zeeuws bedrijf dat in Liberia zakelijke belan gen heeft. De Liberiaanse voetbalbond vroeg een tijdje geleden of het niet mogelijk was een Nederlandse club naar de in 1847 door slaven uit Amerika gestichtte staat te halen. Vlissingen had daar wel oren naar. Zeker toen de offi cials in Liberia lieten weten, dat alle kosten voor rekening van de voetbalbond waren. Ondanks het feit dat de ama teurcompetitie nog niet aan de winterstop toe was, kreeg Vlissingen toestemming om af te reizen. Verkopen In Liberia werd Vlissingen ontvangen als een club uit de second division'. „Je moet het toch een beetje verkopen", zegt Kees Vermunt lachend, „twee de klasse amateurs klinkt iets minder. De Liberianen hadden wel meer verwacht van ons. Ze hadden Ajax in Ivoorkust voor ogen. Vlissingen heeft dus iets minder kwaliteit in huis". De Liberianen wonnen dan ook alle wedstrijden. Zater dag, een dag na aankomst, verloor de Zeeuwse koploper uit de-tweede klas B met 2-0 van het nationale elftal. Een dag later bleek Investibel, de nummer twee van Liberia met 4-1 te sterk. De laatste wed strijd tegen kampioen Barro ging uiteindelijk met 2-1 ver loren. „Het zijn stuk voor stuk at leten", zegt Kees Vermunt in zijn Roosendaalse huiskamer waar tal van kunstvoorwer pen een tastbare herinnering zijn aan de reis, „technisch sterk en snel. Door tactisch goed te voetballen, konden we de boel redelijk opvangen. An ders was het een debacle ge worden. Zeker in de eerste wedstrijd. Toen kwamen we er werkelijk niet aan te pas. Maar wat wil je, we waren net een dag in het land. En dan een dag later voetballen in 35 graden. Op een veld dat door ons nauwelijks te bespelen was. Geen enkele Nederlandse club heeft zo'n slecht trai ningsveld. In Liberia speelt het nationale elftal er op. Kei hard met veel stenen en keien. Een dichtbevolkte tribune, volgestroomd nadat de poorten van het stadion vlak voor tijd opengingen en het publiek gratis naar binnen mocht. Die Liberianen hebben daar weinig moeite mee. Wij wel natuurlijk, al ging het in de laatste wedstrijd al redelijk. Een sliding kon je trouwens wel uit je hoofd laten. Levens gevaarlijk". Enthousiast Vandaar dat Kees Vermunt blij was dat het tactisch gezien bij de Liberianen nog niet zo goed zit. „Wij stoomden bij voorbeeld eens langs de vleu gels op, je kent dat wel, een paar snelle rushes langs de zijlijn", geeft hij als voorbeeld, „nou, iedereen in het stadion was razend enthousiast. Dat hadden ze nog nooit gezien". Het gezelschap kwam in Li beria uiteraard ook het nodige tegen dat verbazing wekte. Het land aan de Atlantische Oceaan is ongeveer vier keer zo groot als Nederland, maar telt slechts 1,8 miljoen inwo ners. Het grootste gedeelte van het volk leeft in de steden zo als de hoofdstad Monrovia waar Vlissingen gehuisvest was in het Carlton-hotel. „Naar Liberiaanse begrip pen", zegt Kees Vermunt, „was dat een prima hotel. Maar het was niet bijster geweldig. We hebben bijvoorbeeld drie, vier dagen zonder water gezeten. De stroom is wel tien keer uit gevallen. Ramen open zetten kon je niet. 's Nachts was het 32 graden. Als je die ramen open zette, kwamen de mus kieten massaal binnen. Daar moest je enorm voor uitkijken. Er heerst in Liberia veel ma laria. Het is een moerassig land, het is er erg vochtig". Daarom 'vluchtte' het Zeeuwse gezelschap regelma tig naar het strand waar ruimte genoeg was om de ver moeienissen uit het lijf te krij gen. „Om op dat strand te mo gen, moest je een dollar, een gulden waard, betalen", legt Kees Vermunt uit, „dat is voor de meeste Liberianen niet op te brengen. Ze verdienen nau welijks een dollar per dag. Als ze tenminste al werken. Want de werkloosheid is groot. Er is daar nauwelijks industrie. Wel is er een levendige handel in van alles en nog wat". Armoede „Je schrikt wel van die ar moede. De mensen slapen meestal op straat of onder af dakjes. Ze hebben weinig. Tij dens de eerste wedstrijd zaten er in het stadion 8000 mensen. Ik vroeg hoeveel er voor de tweede wedstrijd verwacht werden. Ongeveer 4000 was het antwoord. Dat kon ik, ge zien de prijzen, nauwelijks ge loven. En dat kwam uit. Hoog uit 2000 mensen waren er. Maar wat gebeurt er. Onge veer een kwartier voor tijd worden de poorten open gezet. Binnen een paar minuten zat het stadion bomvol. Al die mensen hadden twee uur of langer voor het stadion ge staan om een kwartiertje naar het voetbal te kunnen kijken. Want dat doen ze daar wel meer, een kwartier voor tijd de poorten openen. Om het voetbal bij het volk populair te maken". Dat is uitstekend gelukt. Voetbal is in Liberia uiterma te populair. „Overal zie je ze voetballen", zegt Kees Ver munt, „overal zijn veldjes. We kwamen eens langs een ruim te van ongeveer vijf hectare. Daar liepen honderden jon getjes te voetballen. Daar wa ren wel tien voetbalveldjes uitgezet. Ze zijn werkelijk ra zend enthousiast". Niet alleen het 'gewone volk'. Samuel K. Doe, die vier jaar geleden de macht naar zich toe trok, is een voetbalfanaat. Daarom wordt er momenteel de laatste hand gelegd aan een schitte rend stadion. „Ongeveer tien kilometer buiten de hoofdstad Monrovia", gaat Kees Ver munt verder, „bouwen onge veer 5000 Chinezen dat sta dion. Een fantastisch bouw werk. Een jaar geleden is naast het stadion het gras al ingezaaid. Dat wordt straks overgeplant. Er is een schitte rende lichtinstallatie. Een on der de grasmat weggewerkte beregeningsinstallatie enzo voorts. Naast het stadion, dat plaats biedt aan 50.000 mensen, wordt een fraai hotel ge bouwd. Weet je wat het is. Al die landjes daar zoals Sierra Leone, Ivoorkust, Guinee en noem maar op, willen niet voor elkaar onder doen. Mis schien wordt er straks in Gha na weer een groot stadion door de Russen gebouwd". Dat stadion wordt over een tijdje geopend met de wed strijd Liberia-China. „Geloof maar dat de belangstelling voor dat duel enorm groot is", zegt Kees Vermunt, „het leeft geweldig. De twee krantjes die uitgebracht worden, brengen veel nieuws over het voetbal. Evenals de radio. En de televi sie. Al stelt dat weinig voor. Er is een televisiestationnetje, maar ik heb weinig televisie toestellen ontdekt. Bij iedere wedstrijd is er trouwens een aantal ministers aanwezig. Bij onze wedstrijden ook. Dat gaat allemaal heel officieel. We zijn ook ontvangen door de minis ter van sport. Dat gaat precies volgens de regels. Ons werd verteld waar we rekening mee moesten houden, waarop we moesten letten. De FIFA- reglementen worden nauw keurig nageleefd. Ik heb daar trouwens wel zes scheidsrech ters met een FIFA-badge zien lopen. Nou, volgens mij heeft de FIFA daar voor Sinterklaas gespeeld, want de scheidsrech ters konden er werkelijk niets van. Vooral de buitenspelregel leverde telkens moeilijkheden op. Pas als ze er op geatten deerd werden, reageerden de grensrechters". Ontzag Het slechte optreden van de scheidsrechters leidde echter niet tot excessen op het veld. „Absoluut niet", merkt Kees Vermunt op, „de mensen heb ben een heilig ontzag voor ge zag. Als die scheidsrechter nog maar aanstalten maakte om een gele kaart te geven, maak ten de Liberianen dat ze weg kwamen. Er werd heel wat geel gegeven. Meestal voor de Liberianen. Alleen Erik Aer- den van ons heeft geel gekre gen. Wegens commentaar op de leiding. Nou, dat mocht wel, want het was werkelijk onge looflijk slecht. Later heb ik die scheidsrechter nog gevraagd wat Aerden dan wel gezegd had, maar daar wilde hij niet op ingaan". Voetbal in Afrika. Kees: Vermunt verwacht dat het niet lang meer zal duren, of de meeste landen van dat grote continent sluiten aan bij de Europese middenmoot. „Voor1 ik naar Liberia ging, hield ik me vast aan Kameroen", zeg t de Vlissingen-trainer, die eer der RBC en RKC naar het be taald voetbal loodste, „die heb ik dus op het wk in Spanje ge volgd. Daar deed Kameroen het toch niet slecht. Daarnaast heb ik Nigeria eens zien voet ballen. Al die landen doen niet veel voor elkaar onder. Tech nisch is het allemaal voortref felijk. Tactisch kan het beter. Er speelde in het nationale team een jongen die in Frank rijk bij Racing de Paris en Be- saneon gespeeld heeft. Dat was dus een van de betere spe lers. Die wilde trouwens weer naar Europa. Niet de enige, want meer spelers hadden wel zin in een Europees contract. België en Frankrijk hebben al heel wat Afrikanen in de com petitie lopen". Toptrainer Kees Vermunt temidden van enige autochtone Liberianen. „Nederland nog niet. Mis schien komt dat nog. Want die landen doen er van alles aan om op een hoger niveau te ko men. De Liberiaanse voetbal bond wil dolgraag een Neder landse toptrainer contracte ren. Geld speelt geen rol. Maar wie duikt daar in? Het blijft een land met een mili tairis- tisch regime. Ik heb daar ge sproken met een Nederlander die het Afrika-hotel, een schitterend complex om de Afrikaanse staatshoofden tij dens hun conferenties onder te brengen, beheert, gesproken. Die verzekerde me dat er on middellijk een helicopter klaar stond als er wat zou ge beuren. Bovendien is er die malaria. Als je daar wat lan ger bent, ontkom je da.ar bijna niet aan. Er is slechts EiOO kilo meter verharde we;g. Drie baans. Dat zijn allemaal zaken die meespelen. Het was voor ons in ieder geval een schitte rende ervaring. Ik heb tegen de jongens gezegd, daair praten jullie jaren later no;g over. Toen ik zo jong was heb ik hetzelfde meegemaakt. Vier weken met het militair elftal in Turkije. In Istanboel, Anka ra en Izmir. Dat maakt gewel dig veel indruk op je. Ik heb vernomen dat er eventueel een kans bestaat om met Vlissin gen naar Guinee te gaan. Dol graag. Ik wil er zo weer naar toe". Van onze tennismedewerker HULST - De in het jeugdten- nistoernooi te Hulst als derde geplaatste Hulstenaar Jeroen Verstraeten (bij de 13-jarige jongens) zal zijn partij in de kwartfinales tegen de voor hem onbekende Belg Naard Broeckaert niet snel vergeten. Het 12-jarige Hulsterse ta lent, dat de veertiende plaats op de nationale ranglijst be kleedt, moest alle zeilen bij zetten om een gelijkopgaande eerste set uiteindelijk naar zich toe te trekken. Hij nam daarna in de tweede set een ogenschijnlijk beslissende voorsprong van 4-2. De Belgi sche onverzettelijkheid bracht de stand evenwel op 4-5. De tie-break bracht uiteindelijk de: beslissing met een 7-3- stand in het voordeel van Ver straeten (7-5,7-6). Ook Souburger Frederick Ouwehand speelde zich in de ze leeftijdscategorie in de hal ve finales, als tegenstander van Gyon Asselman. Ouwe hand won achtereenvolgens van Ulrick Gorrebeeck (6-4, 7- 5) en Jan de Vooght (6-4,7-5). Bij de 13-jarige meisjes plaatste de wedstrijdcommis- sie blijkbaar op de juiste wij ze, want de vier halve finalis ten waren vooraf deze plaat sen toebedeeld. Favoriete Si- naone Hoornaert uit het Belgi sche Lokeren speelde zich zelfs ad in de finale via Stephanie Rottier (6-2, 6-2). In het onder ste gedeelte van het schema werden Isabella Leenhouwers on Manon Kienjet tegenstand sters van elkaar. Leenhouwers won in de kwartfinales van Anneke Engelse (6-3, 6-0), ter wijl Kienjet met 6-1, 6-1 Sand ra van Keulen versloeg. Bij de oudste meisjes plaat ste Myriam Brakman zich bij de laatste vier via een 6-0, 6-1- zege op Annemarie de Blok. Bij de oudste jongens moe ten Ronald van Remortel en Arjen Elderson uitmaken wie in de finale Gyon Asselman zal mogen bestrijden. Uitslagen: jongens tot en met 9 jaar: kwartfinale: Jean-Loup van der Wiele- Tijl Gareij 6-4, 6-3; meisjes tot en met 9 jaar: kwartfinale: Tineke Beck-Cora Cijvan 7-5, 7-5; jongens tot en met 11 jaar: kwartfinale: Guido Tolhoek-Mario van Bunder 4-6, 6-0, 6-3, meisjes tot en met 11 jaar: kwartfinale: Manon Kien- jet-Stephanie Rottier 6-3, 6-2, jongens tot en met 15 jaar: kwartfinales: Ronald van Remortel-Michael Ouwehand 6-1,3- 6,7-5, Arjen Elderson-Reggy Lambert 6- 1,7-6. Van onze tennismedewerker GOES - Na de derde dag van het TSI-tennistoernooi vielen er in enkele categorieën ver rassende uitslagen te noteren. Enkele hoog geplaatste spelers 'sneuvelden' vroegtijdig. De uitschakeling van de tweede geplaatste Jeanet En gelse in de C-categorie draagt zeker het predikaat verras sing, zeker ook door het feit dat haar Souburgse clubgeno te Angela Latuheru daarvoor verantwoordelijk was. De 12- jarige Latuheru zag de eerste set in de tie-break verloren gaan, maar pakte daarna de volgende twee sets eveneens via tie-breaks (5-6,6-5,6-5). De eerste geplaatste Judith I van de Berge kende weinig problemen met haar clubge- note Conny van der Voet (6-3, 6-0). Ook Marion van der Heij den en Lisette Petit lieten zich niet verrassen, hoewel laatst genoemde haar handen vol had aan Elisabeth Buijs (6-4, 4-6,6-5). Bij de heren C leverde Chris Versteeg een zware strijd te gen Jan Goense (6-3, 1-6, 6-5). Versteeg strandde in de vol gende ronde tegen Antoine van Bockel (5-6, 6-5, 2-6). Mar cel van Sabben, Ard Breure en Mark Zuidweg ondervonden in hun openingspartij geen te genstand van betekenis. Van Sabben stond Sjaak Bleijen- berg geen game toe (6-0, 6-0), Breure won van Middelburger Walter Montenarie (6-2, 6-3) en Zuidweg zegevierde over Van der Meer (6-0,6-3). Verrassend was de uitscha keling van de eerste geplaatste Anita Brand bij de dames D. Chantal van Schelven uit 's- Gravenpolder haalde dit hu zarenstukje uit: 6-3, 6-0. Ook Lily Zuidhof, als tweede ge tipt, strandde vroegtijdig. Zij verloor van Vanessa de Haan (6-0,6-2). Bij de heren D had Bart Fe- lius de handen vol aan Wessel Ritmeijer (6-5, 6-5), terwijl Frank Bauer, als tweede ge plaatst, verrassend onderuit ging tegen de Brabander Kees van Bergen (1-6,4-6). Van onze sportmedewerker IJZENDIJKE - Freddy de Muynck boekte donderdag zijn derde zege in vijf dagen tijd. De junior uit IJzendijke won in Wuustwezei, waar de hele Belgische veldritselectie aan de start stond. De Muynck beheerste de wedstrijd van be gin tot einde. Er waren 29 deelnemers.

de Stem | 1984 | | pagina 9