Onderzoek buitenlandi 'Zéediye (MtohM Gevangen in ZATERDAG 29 DECEMBER 1984 PAGINA 4 Een vakbond voor fritesbakkers. Dat kan alleen in Bel gië zijn. Het blijkt een noodgreep. Want de nood is duidelijk aan de man. De repu tatie van de patates frites staat op het spel. Een recent on derzoek heeft uitge wezendat de kwali teit van de goudgele staafjes bij onze zui derburen allerbelab berdst is. De concur rentie is moordend. Met name onder de eigenaren van de mo biele frietkramen langs de Belgische wegen een veel te fraaie aanduiding voor krakkemikkige caravans, afgedank te autobuswrakken en versleten bestel busjes heerst een patat-oorlog. :EXTRA OP ZATERDAG5 sa Drama Vissss— PAPIER VOOR UW PEN Aangeschoten wild Barbertje Leger des Heils PAPIER - rK VOOR UW PEN, ZATERDAG 29 DECE Huurlingenbaas vrij door amnestie in Zuid-Afrika Sovjet-Unie en China tekenen akkoorden i T11 Door René Wiermans ANTWERPEN- Rijdende patatkramen blijken in België als pad destoelen uit de grond te schieten. Veel uitbaters zien hun inkomen dras tisch teruglopen. Ver scheidene frietkramen hebben al noodgedwon gen hun luiken moeten sluiten. Maar door de ho ge Belgische werkloos heid staan er genoeg ge gadigden te trappelen van ongeduld om een failliete friterie over te nemen. Een aantal Belgische uitba ters wil een beter 'frites-mi- lieu' en heeft zich verenigd in een vakorganisatie, die de welluidende naam draagt: 'Nationaal Verbond van Fritu- risten' (Navefri). Friturist staat nog niet in de nieuwe Van Dale, maar in België weet iedereen wat het betekent: frituuruitbater. De 'friturist' Jean Thijs uit het kleine Belgische dorpje Val- Meer nabij Maastricht is op richter van de Belgisch-Lim burgse afdeling van dit ver bond. Thijs en zijn collega's had den al enkele jaren met lede ogen toegezien hoe de ene frietkraam na de andere uit de grond werd gestampt. Er werd echter geen actie ondernomen, totdat vorig jaar de Belgische aardappeloogst mislukte. En dat is in België bijna zoiets als een nationale ramp. Totale ontreddering volgde toen bleek dat de aardappelen die wèl geoogst waren, in zo'n grote hoeveelheden naar Ne derland werden uitgevoerd, dat in België een groot tekort ontstond. Noodgedwongen moesten daarom dezelfde aardappelen weer worden in gevoerd. Resultaat: door de slechte oogst en door al dat heen en weer gereis van de piepers werd de prijs van de aardappel vijf keer zo duur als normaal (30 franc per kilo, in plaats van 6 franc). En dat had natuurlijk weer zijn weerslag op de prijs van de in vet ge bakken reepjes aardappel. Dit aardappeltekort was voor de frituuruitbaters de druppel die de emmer deed overlopen. Dus kwam er actie. Via de op- Het frietkot is geen vetpot meer FRITUUR richting van het Nationaal Verbond voor Frituristen. „De mislukte oogst was al leen de aanleiding tot de op richting van het verbond", zegt Thijs, „maar het belang rijkste was de onrustbarende toename van de concurrentie Dat heeft de markt bedorven. Het zijn vooral veel werklo zen, die een frietkot beginnen. Voor een mobiele kraam heb je namelijk in België geen ver gunning nodig. Je moet de ge meente tweehonderd francs léges betalen en een leurkaart aanvragen. Dat is alles. Wat wij willen is dat je voor een mobiele friettent een vesti gingsvergunning moet aan vragen. Dan wordt het voor de mensen al veel moeilijker om een friettent te beginnen", al dus Thijs. Dat niet eerder aan de pro blematiek van de frituuruit baters aandacht is besteed, komt volgens Thijs omdat er nooit een bond is geweest, die hun belangen heeft behartigd. „Eigenlijk moet de horecabond zich om deze problemen be kommeren, maar die heeft het te druk met andere zaken", legt hij uit. „Vandaar dat we Frietkot-activisten Paul Ilegems (rechts) en Jef Meert voor een Antwerps frietkot. zelf maar een verbond hebben opgericht. We zijn nu nog druk bezig om leden te werven. Over het hele land zijn vijf honderd van de ongeveer ze venduizend uitbaters lid. We moeten er dus nog veel meer krijgen, willen we bij de rege ring in Brussel een vuist kun nen maken". Zelfgemaakt Nederlanders maken er vaak grapjes over, maar Bel gen zijn daadwerkelijk trots op hun friet. Niet voor niets kwam bij een tv-introductie- filmpje over België als eerste een zak patat in beeld. Vijfen zeventig procent van de Belgi sche aardappeloogst wordt ge bruikt voor het bakken van frieten. Met recht is friet in België dan ook het nationale voedsel. „België kan zelfs zonder friet niet bestaan", zegt Thijs Va AN DE Franse priester Jean Gauthier weet ik niet of hij een hond had, maar wel dat hij honden en andere die ren een ziel toekent in zijn boek 'Un Prêtre se penche sur les Animaux'. Een ziel, zo meent de priester, openbaart zich in gevoeligheid, geheugen en gedragsas sociaties, allemaal eigenschappen die veel dieren in hoge mate bezitten. Hij meent ook - konsekwent doormenend - dat er een hemel bestaat voor zulke dieren, aangepast aan hun aards bestaan. Die hemel zullen ze ook alle maal be-erven aangezien de kennis van goed en kwaad en de vrije wil om het laatste te verkiezen boven het eerste hun niet gegeven is. God moet een nog groter dierenliefhebber zijn geweest dan Zijn dienstknecht Jean Gauthier, omdat Hij de dieren spaarde en al leen de mens een vrije wil meegaf, de tijd bom die de ondergang zou worden van schepsel en schepping, zoals Hij in Zijn voor zienigheid gelijkertijd voorzag en wij in middels hebben ervaren. Onze geschiedenis op aarde is er een van niet aflatende en steeds groter wordende oorlogen en slachtpartijen, aangericht door mensen die het kwade ver kozen boven het goede. We hebben ze opgete kend, vanaf de Farao's van Egypte tot de monsters van onze tijd. De dieren die God in Zijn ondoorgrondelijk raadsbesluit dit ver mogen onthouden heeft nemen het de mens derhalve ook niet kwalijk dat hij hen uitbuit en uitroeit. Zij weten niet beter en ver bazen zich ook niet over dit hoogste aller zoogdieren dat als enige zijn eigen soortge noten uitroeit zonder gedre ven te worden door honger of andere noodzaak. De dieren hebben zich ook geen goden geschapen na ar hun beeld of voorstellingen gemaakt van de hemel die hun wacht na hun dood, volgens Jean Gau thier. Daarom aanbidden de paarden geen Kosmisch Paard en geloven ook niet dat de stalknechten zijn geschapen om hen te die nen. Omdat de dieren geen goden aanbidden hebben ze geen godsdiensten, theologen, priesters, heiligen en heilige oorlogen. Als enkele van hen toch heilig verklaard zijn is dat nooit gebeurd door de dieren zelf maar altijd door de mensen. Zo werd de kat heilig verklaard door de hoogpriesters van de Fara o's in het oude Egypte en zo zijn apen en koeien heilige dieren in het Azië van onze tijd. Er zijn geen gevallen bekend van dieren die en mens heilig verklaarden, al zijn er on der de honden wel die door eeuwen van sa menleving in onderhorigheid zo ontaard zijn dat ze hun meesters zien als goden en dat heeft weer een andere Fransman gebracht tot de uitspraak dat men de hond meer leert waarderen naarmate men de mens beter leert kennen 'plus on apprend a connaitre l'hom- me plus on apprend a admirer le chien', maar die Fransman was geen priester en zag de mens ook niet als de kroon op Gods schep ping zoals Jean Gauthier. 0"}fcu ferm en hij voegt er zonder schaamte aan toe dat ook hij zelf geen dag zonder friet kan. Thijs kan zelfs niet slapen, voordat hij niet minstens één 'bakske mét' heeft verorberd. Het hele dorp is trouwens wild op zijn friet. Naar zijn zeggen koopt iedereen in Val- Meer wekelijks twee keer friet bij hem. „Dat komt omdat alle Belgische frietkramen nog met zelfgemaakte friet bak ken. Als we voorgebakken fa- brieksfriet in de zaak zouden halen, kunnen we meteen slui ten, want zelfgemaakte friet is lekkerder en fabrieksfriet kunnen de mensen ook zelf kopen", vertelt Thijs. Natuur lijk vindt hij de Belgische friet lekkerder dan de Nederlandse. Hij vindt dat ook heel logisch. „In Nederland verkopen ze in de patatkramen fabrieksfriet. Dus - zegt hij zonder aarzelen - is de Belgische friet lekker der dan de Nederlandse". Ruim onvoldoende Wat jammer nou voor Thijs dat hij door zijn eigen landge noten in z'n hemd wordt gezet. De Belgische consumenten groep Test-Aankoop vindt na melijk de kwaliteit van de Belgische frieten ruim onvol doende. De deskundige proe vers vinden ze zelfs zó slecht dat Test-Aankoop met dikke letters in haar vakblad klaag de dat de Belgische nationale eer op het spel staat. De consu mentengroep bezocht dertig frietkramen, vijfentwintig snackbars, vier fast-food-za- ken en zes restaurants. Overal werd één bakje friet gekocht en elke portie onderging de zelfde rigoureuze behandeling. Eerst werden ze voor een deel geproefd en daarna in een la boratorium onderzocht. Uit eindelijk bleek dat het gemid delde vetgehalte van de friet rond de 14,3 procent lag en dat is schrikbarend hoog. Dat moet eigenlijk 8,5 procent zijn. Uit het rapport blijkt verder dat de friet uit de Belgische patatkramen vetter is dan die thuis gemaakt wordt. Maar het ergste moet nog komen: drieëntwintig bakjes friet bleken gebakken te zijn in vet dat niet meer geschikt was voor gebruik. Het vet was te oud en werd soms tot té ho ge temperaturen verhit. Voor al dat laatste is volgens de consumentengroep erg slecht voor de gezondheid. In vet zit ten namelijk giftige stoffen en die komen vrij wanneer het frietvet wordt opgestookt tot boven de 180 graden Celsius. Volgens Test-Aankoop zijn die stoffen zelfs kankerverwek kend. Jean Thijs doet verbaasd: „Van friet kanker krijgen? Ach, alles wat hier in België niet pluis is, noemen ze kan kerverwekkend", knort hij. Maar uiteindelijk wil hij wel toegeven dat de friet in België niet overal even lekker is. „Vooral in de Ardennen staan friterieën die meer op var kenskotten lijken", zegt hij met een beschuldigende vin ger richting zuiden wijzend. „De hygiëne is er erg slecht. Het is duidelijk dat de kwali teit van de friet daar onder lijdt". Maar volgens hem is er geen regeling te bedenken, die er voor zorgt dat overal in de frietkramen het vet voldoende ververst wordt. „Je kunt niet zeggen: ververs het vet om de twee dagen, want de een bakt meer dan de ander. Nu kun je wel voorschrijven dat het vet ververst moet worden nadat je zoveel kilo friet hebt gebak ken, maar hoe wil je dat con troleren? Nu is het nog zo dat het ministerie van Volksge zondheid de frietkramen op hygiëne controleert. Dat ge beurt in principe één keer per jaar, maar je hebt ook zaken waar al drie a vier jaar nie mand meer van het ministerie is geweest". Te heet En dat bakken in te heet vet? „Kijk", zegt hij, „normaal wordt friet bij een tempera tuur van honderdtachtig gra den Celsius gebakken. Maar als het erg druk is in de zaak, wordt de temperatuur weieens opgeschroefd naar tweehon derd graden om te zorgen dat de friet eerder gaar wordt". De enige oplossing voor de huidige problemen is volgens hem sociale controle. De fri tuuruitbaters moeten elkaar controleren, vindt hij. En vopr degenen die betrapt worden op het bakken van geen goede friet heeft het verbond al maatregelen in petto. Ieder lid van Navefri krijgt namelijk een sticker van het verbond op de voordeur geplakt. Wordt nu bij een lid geconstateerd dat de hygiëne in zijn zaak te wensen overlaat of dat hij de friet té vet bakt, dan wordt hij als lid geschrapt en het em bleem van zijn voordeur ge haald. Die sticker (een stripfi guur in de vorm van een zakje friet) geeft de garantie dat in de betreffende friettent goede friet wordt verkocht. Gewicht Dan is er nog een probleem dat je eerder zou verwachten in het pietluttige Holland dan in het royale Belgenland. De vraag namelijk hoeveel gram patat nu eigenlijk in één portie friet moet. Een kwestie waar de frituuruitbaters overigens niet goed raad mee weten. Thijs: „Uit één kilo aardap pelen haal je maar vierhon derdvijftig gram gebakken friet. Nu zijn er frituristen die 1,6 a 1,7 zakje friet uit één kilo aardappelen halen. Anderen halen er 2,3 a 2,5 zakjes friet uit. Het verschil zit vaak in de vraag of je veel vaste of veel losse klanten hebt. Heb je een vaste cliëntele, dan geef je grote porties. Heb je geen of weinig vaste klanten, dan geef je kleinere porties. De belas ting houdt er echter geen re kening mee of je grote of klei ne porties friet geeft. Iedereen wordt aangeslagen voor 2,5 zakje friet per kilo aardap pelen. Dat is onrechtvaardig. Vandaar dat wij een mini mumgewicht willen instellen". Het gewicht van een portie friet is echter ook om een an dere reden erg belangrijk. Friet is in België namelijk ook een toeristische attractie. Toe risten, die voor de lol een Bel gisch frietje kopen, behoren in feite tot de losse klanten. Zij kopen de friet ergens langs de weg en krijgen dus automa tisch kleine porties. „En dat is dus geen goede reclame", con cludeert de friturist somber. Protest België zou België niet zijn als er niet een stel Belgen was dat zich fel tegen de plannen van het Nationaal Verbond van Frituristen verzet. Dit protest komt, hoe gek het ook mag klinken, uit de mond van de kunstenaars. Ook zij heb ben zich verenigd, en wel in de Stichting voor Kunstpromotie, die speciaal voor de bescher ming van de Belgische friet kotten is opgericht. Kunstdo cent Paul Ilegems (37) van de Antwerpse Academie voor Schone Kunsten is de oprich ter van deze merkwaardige stichting. En wat zegt hij? „De Belgische frietkot is een anar chistisch element in onze sa menleving en dat moet zo blij - ven. Iedereen moet gewoon de mogelijkheid hebben om een frietkraam te beginnen en dat moet niet door een wet tegen gehouden kunnen worden". Voila. Ilegems noemt de Belgische frietkot het nationale symbool, iets wat volgens hem met alle middelen tegen de ondergang beschermd moet worden. De Antwerpenaar heeft zelfs al plannen om een zogenaamd frietkotmuseum op te richten, waar frietkramen die noodge dwongen uit het straatbeeld moesten verdwijnen in een park worden neergezet, waar het publiek ze permanent kan bezichtigen. En aangezien de friet niet alleen in België po pulair is, maar ook in Neder land en Frankrijk, verwacht hij dat een dergelijk museum veel bezoekers zal trekken. Expositie Al drie jaar lang trekt er op initiatief van Ilegems een ex positie over friet door België en Nederland. Op die tentoon stelling zij n tientallen schilde rij en, tekeningen en beelden van vijftig Belgische kunste naars te bezichtigen, die allen betrekking hebben op friet. Tot voor kort stond de ten toonstelling nog een maand lang in Delft, waar zij erg veel bezoekers trok. Als de exposi tie haar tournee heeft beëin digd, is het de bedoeling dat de werken een vaste plaats in het frietmuseum krijgen. Voor de liefhebbers: de tentoonstelling is de hele maand februari te zien in het Cultureel Centrum van Ternat in Brussel. VEERTIG JAAR gele den beleefden we de laatste stuiptrekkin gen van de Tweede Wereldoor log. Het Ardennen-offensief van veldmaarschalk Von Rund- stedt; ruim een maand later de bevrijding van Auschwitz. Ik herinner me zeer weinig uit die tijd, waarschijnlijk omdat ik te jong was en de ganse dag zat te dromen van feestbanketten. De oorlog ging verder langs me heen. Van de oudejaarsnacht van 1944 herinner ik me totaal niets, behalve de enorme klap waarmee, juist toen het jaar zijn laatste adem uitblies, een V-2 uit de hemel viel op een straat met een exotische naam. De nieuwjaarsdag was even grijs en koud als de andere. Pas vele jaren later heb ik gelezen dat er in die ongelukkige Indi gostraat 38 doden waren geval len en dat in de Ardennen 20.000 soldaten waren gesneu veld. Veertig jaar later lees ik over drama's die zich rond de kerst van 1944 hebben afgespeeld fascinerende verhalen, die lang onbekend zijn gebleven. Zoals het door puur toeval in de kiem gesmoorde plan van Duitse krijsgevangenen in Engeland om massaal uit te breken en, dood en verderf zaaiend in En geland, het verloop van de oor log drastisch te beïnvloeden. In heel Engeland zaten toen onge veer een half miljoen Duitse krijgsgevangenen in kampen. In het kamp Devizes in Wilts hire in zuid-Engeland bevon den zich 7000 krijgsgevange nen. Het werd intern door de Duitsers zelf gerund. Onder bevel van een para chutist, Erich Palme-Koenig, vormden fanatici in dat kamp een uitbraakcomité, dat het volgende plan ontwikkelde: Joachim Goltz, een 20-jarige vechtmachine die zich al op zijn 16-de bij de SS had aange sloten, zou met een groep van 20 man Britse bewakers over meesteren en vervolgens een buiten het kamp liggend wa pendepot veroveren, zodat de 7000 krijgsgevangenen in het licht bewaakte kamp met wa pens konden worden uitgerust. Vervolgens zouden de voertui gen van een Engelse pantserdi visie worden gestolen en zou den Luftwaffe-piloten op een in de buurt liggend vliegveld aantal Mosquito's kapen piloot zou onmiddellijk Duitsland vliegen om hi organiseren. Aangevuld uitgebroken krijgsgevang uit een kamp nabij de' Sheffield zou een I 33.000 man dwars doort land trekken naar de bas Wash, waar Duitse schepg zouden opwachten. Toen december nieuw aai krijgsgevangenen meiddei de volgende ochtend dennen-offensief zou I werd besloten de grote met dat offensief te 1 menvallen en een verwoesi aanval op Londen te lancei Toen Devizes op hei stond in oproer uit te be sloegen de Britten met een ijzeren ring om hel fe Para's, die met stengunsu bewapend, joegen de op; den Duitsers naar hun terug. Een opmerking vani voerder Erich Palme-K# die toevallig door Duits- kende Amerikaanse off# was gehoord, had het plain een vroeg stadium verradts diep gefrustreerde nazi's ten een zondebok voor hei lukte plan en vonden Woll Rosterg, een tolk die ei geheim van had gemaait' hij het nazisme verafscbn Hij werd, voornamelijk toedoen van Palme-Koemi beestachtige wijze Palme-Koenig en vier ait werden wegens deze mooi juli 1945 ter dood verast en op 6 oktober van dat jas de Pentonville-gevangeit- Londen ter dood gebracli: de galg. Ze hadden nca spijt van. riiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiilllliiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiliiilliliiliiiliiiiiiiiiii, (ADVERTENTIE) Bedrijfsweg 21, Best, Telefoon 04998-99099. VANDAAG OPEN HUIS VAN 9 - 17.00 UUR In uw De Stem Commentaar van vrijdag 21 dec. '84 schrijft u o.a. dat 'de be windsman - bedoeld wordt Gijs van Aardenne - door de geachte SGP-er de heer Van Rossum vergeleken wordt met 'aangeschoten wild'. Maar ik de heer Van Ros sum erop wijzen, dat de on geschreven jachtwet zegt: 'Men dienst het aangescho ten wild zo lang te achter volgen tot men het door een genadeschot uit zijn lijden heeft verlost!' Ditzelfde geldt in overdrachtelijke zin natuurlijk ook voor 'aange schoten politiek wild'. U ein digt uw commentaar met uw verwondering uit te spreken, dat Gijs niet eige ner beweging zijn biezen pakt. U zegt: 'Gijs is een gladjanus en/of een incom petente minister'. 'Onze Gijs' is gewoon een financieel gladde glibber en wij blijven rondom hem staan, want als hij zijn biezen pakt, kunnen er altijd nog een paar blanco cheques uitrollen, nietwaar? Jeremia zei het reeds dui zenden jaren geleden, lang voor de geachte heer Van Rossum: 'Arglistig is het hart, meer dan eenig ding, ja, doodelijk is het het, wie zal het kennen?' (Jer.: 17:9). Aardenburg Schelte van Jelgerhuis Natuurlijk kan ik weinig bewondering hebben voor de zaken die nu, na vier jaar 'dutten' aan minister Van Aardenne in de schoenen worden geschoven en geen enkele rechtgeaarde Neder lander zal dat kunnen. Maar het is toch al te gek om voor deze kapitale blunder één man verantwoordelijk te stellen. Wat deden toen die 150 Kamerleden, die 20 an dere ministers en die 100 topambtenaren in die perio de? Zaten die allemaal te slapen of waren er geen des kundige economen die de verantwoordelijke minister tijdig een goede raad hebben kunnen geven? Nergens heb ik kunnen lezen dat drs. Den Uyl, die volgens sommigen een zo voortreffelijk econo- moon moet zijn, destijds een bijdrage leverde om deze ca tastrofe te kefëfi ÏKWiéet het zo precies niet meer, maar ik veronderstel dat het juist Den Uyl en zijn achterban waren die er destijds alleen maar op uit waren om de werkgelegenheid te bevor deren. Op zichzelf voortref felijk, maar, als het dan uit eindelijk op een dergelijk debacle moet uitlopen, on juist. Ik neem Den Uyl c.s. niet kwalijk dat hij geen profeet was (is), maar wel neem ik hem kwalijk dat hij nu meent de eerste te moe ten zijn die de beschuldigen de vinger naar zijn collega uitsteekt, want ik meen dat hij daartoe niet het minste recht heeft. Als we eens zou den inventariseren welke maatregelen Den Uyl tij dens zijn sinterklaasbewind zoal heeft genomen zou dat een hele lijst zijn. Allemaal dingen die hij deed met, waarschijnlijk, de beste in tenties, maar die voor een groot deel hun doel zijn voorbijgeschoten en waar voor we nu de gevolgen moeten dragen. Niet zolang geleden las ik een artikel over de economische toe stand in 1985, dus net nog geen 10 jaar geleden. Het aantal werklozen was toen nog slechts een fractie van dat van tegenwoordig. Het aantal kleine bedrijven was tientallen malen groter dan nu en de mensen waren over het algemeen redelijk tevre den. Men hoefde toen nog niet te werken met allerlei subsidies en eenmalige uit keringen om de mensen in leven te houden. Toen de door Den Uyl ontketende stroom van sociale voorzie ningen over ons heen kwam rollen, dacht iedereen dat we het paradijs hadden gevon den dat Marx eens beloofde. Ondanks alle economische wetenschappen en voorspel lingen staat toch één ding vast dat er op onze planeet gewerkt moet worden als men wil eten. En dat is iets wat men in sommige geval len vergeten is. De welvaart bracht geen welzijn mee, in tegendeel. Daarvoor Den Uyl de schuld geven is na tuurlijk onzin, evenals het onzin is om minister Van Aardenne de schuld te geven van het verlies van een slor dige 4 miljard. Eerstens had men, als er fouten zijn ge maakt, daarop directer moe ten inspringen, niet 4 jaar na datum. Tweedens had men dan het hele bestuursappa raat, dus Kamer en regering hiervoor aansprakelijk moeten stellen, maar ik blijf erbij dat het drs. Den Uyl zeker niet toekomt om zijn vingertje naar anderen uit te steken. Ik dacht dat hij, als 'bejaarde' ook wel wijn zou zijn geweest, spreekwoord oltfud enwx schijnt in dit geval niet w te zijn. Jammer. Wat. Ti Aardenne en Den Uyl tijds, goed bedoeld, na fout hebben gedaan zijnd dongen feiten die niet terug te draaien zijn. Va mij zijn de feitelijke scki digen de Kamerleden, getal, alle ministers, veer 20 en de dwing® 'achterban' die meende t te kunnen regeren. Breda F. Vorstenbosch In De Stem van zaterdag! dec. 1984 lezen we onder i kop: 'Heftige aanvaring! joden en christen' het gende: 'Enkele kleine kerkgenootschappen de Remontstrantse Broed# schap, de Vrije Evangelist Gemeente en het Leger 4 Heils hebben een uitnod ging reeds afgeweze Gaarne vestigen wij bij dt uw aandacht op het feit» de leiding van het Legers Heils in Nederland p heeft gerageerd op de ui® diging van de Nederland kerkprovincie om tijd# het bezoek van de paus in loop van 1985 Zijne Be# heid te ontmoeten. Het'' ger des Heils heeft beslot om zowel de territoria' kommandant van het Ui des Heils, de chef secret® alsmede de yertegenwoo® ger van het Leger des Hf in de Raad van Kerken Nederland voor dit be® af te vaardigen. Het w® door het Leger des He diep betreurd dat door gedane berichtgeving f stuk negatieve publiciteit wereld is ingestuurd blijkens de talrijke foontjes uit de Bredase gio, bij tal van mensen uiterst onprettige rea heeft teweeggebracht. Amsterdam D.C. Verpoorte majoor Leger des Heils nachrift redactie; briefschrijver heeft gelif moet een misverstand i«' spel zijn geweest. Onze se s. l0P jNVOOfSt*»'* \®mP?ae.o" DEN HAAG(ANP) - De Euro overweegt België voor het Eu justitie te dagen wegens dis buitenlandse studenten. Dit lijks bestuur" van de Gemet deeld in antwoord op vragen lid van het Europees Parleme Marijke van Hemeldonck. Maar het aanspannen van wegens niet nakomen van Eur verplichtingen wordt alleen maatregelen van de Belgisc aanleiding geven tot discrimin gische studenten en studenten PRETORIA(UPI) Huurlingenleider kolonel 'Mad Mike' Hoare is een van de 85 langgestrafte gevangenen die zullen profiteren van de kerst amnestie die de Zuidafri- kaanse president Pieter Botha heeft afgekondigd. Dat is gisteren meege deeld door een woord voerder van het gevange niswezen in Pretoria. Hoare leidde in 1981 een mislukte staatsgreep tegen de regering van president Albert Rene van de Seychellen. Maar de groep van 51 huurlin gen liep al bij de landing op de Seychellen tegen de lamp. Na een schietpartij kaapten ze een Indiaas vliegtuig waarmee ze naar Zuid-Afrika vlogen. Hoare werd in 1982 tot 10 jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens vlieg tuigkaping. PEKING(UPI) - China en de Sovjet-Unie hebben gisteren drie nieuwe economische en wetenschappelijke akkoorden ondertekend. In Peking wer den de handtekeningen gezet door de vice-premier van de Sovjet-Unie Ivan Archipov en de Chinese vice-premier Yao Yilin. Archipov is de hoogste Sow- jet-functionaris die China in vijftien jaar tijd een bezoek brengt. De ondertekening wordt dan ook gezien als een duidelijke verbetering in de slechte relatie die deze com munistische landen sinds 24 jaar met elkaar hebben. Bijzonderheden van de ak koorden zijn niet bekendge maakt maar eerder hebben Chinese functionarissen laten weten dat zij samenwerking op het gebied van de handel en de economie omvatten evenals uitwisseling van wetenschap pelijke en technologische ken nis. Ook zal er een gemeen schappelijke economische commissie worden ingesteld. NAIROBI(DPA) - Na het rampjaar 1984 wacht Afrika ook de komende jaren een sombere toekomst. Droogte en hongersnood teisteren vrijwel het hele continent in tot dus ver ongekende omvang. Rond 150 miljoen mensen in meer dan 20 landen worden door honger bedreigd. Verscheide ne honderdduizenden mensen zijn al gestorven. 'Maar het ergste is de hope loosheid', zegt een helper in Etiopië. Ondanks de hulpstro men uit het noorden zal Afri ka ook het komende jaar de honger niet ontlopen. De ern stige misoogsten in de laatste maanden van dit jaar doen deskundigen veronderstellen dat de nood in 1985 nog heviger zal worden. Alleen al in Ethiopië treft dej honger 7,7 miljoen mensen, Kurt Jansson, plaatsvervan gend secretaris-generaal van de Verenigde Naties, schat dai tot dusver zeker 300.000 men sen zijn omgekomen. De huif uit het westen is weliswaar sterk toegenomen nadat Euro pa en Amerika door de televi sie en andere media werder geconfronteerd met de beelder van verhongerende massa's. Maar als gevolg van de aan houdende guerrilla, juist in d( zwaarst getroffen gebiedei Eritrea, Tigray en Wollo, be reiken de voedselleverantie lang niet alle hongerlijders Voedsel kan slechts vervoen over de hoofdwegen die onde controle van het regeringsle ger staan. 'Wat er buiten dez

de Stem | 1984 | | pagina 4