Schrikbarend lot van Afrikaanse vrouwei*100^61185 Ethiopiërs na de droogte op zoek naar 'n nieuw bestaan Amerikaanse zender op grondgebied Israe H BES-J ACHTERGROND even..L UITBLAZEN Meer dan 1.500 slachtoffers van vuurwerk tijdens jaarwisseling Bergen geld... ZATERDAG 29 DECEMBER 1984 I ZATERDAG 29 DECEf loogove >roduktie ;0 hoger Buil van 2 miljoen bij bankoverval Polen keren niet terug IJ HEEFT het nog vrij lang zonder ge kund. Vrienden vul den al schappen hij de su per, brachten kranten T5 PAGl WIM KOCK appen rui enten kr rond of waren insteker-op- afroep bij een drukkerij. Allemaal rotklusjes maar het levert op. Mijn zoon had daar geen tijd voor. De hockeyclub, de schaakclub, het huiswerk naar het leek soms ook in dié volgorde - slokten hem volledig op. Met al die ac tiviteiten namen, ongemerkt eerst, ook zijn sociale verplich tingen toe en die kostten geld. Ten slotte méér dan zijn trakte ment groot was. Hij sloeg aan het sollicite ren. „Het zal je niet meeval len", zei iedereen. Drie ijzers legde hij in het vuur. Hij meld de zich voor een krantewijk, bood zijn diensten aan bij een supermarkt en sloot zich aan bij een groep scholieren die be reid was assistentie te verlenen bij een horeca-bedrijf met steile omztt-pieken. Het werd de horeca-klus. Zwarte broek, wit overhemd, vlinderstrikje; het kon opeens allemaal, want het leverde op. Het merkwaardige was dat bin nen enkele dagen ook de agent van het dagblad belde dat hij een wijkje vrij had en of de du vel ermee speelde: wéér een paar dagen later was de super markt aan de telefoon. Of me neer nog beschikbaar was. Er bleek dus eigenlijk werk zat te zijn op de arbeidsmarkt voor scholieren. Of je nou alleenverdiener of de helft van een tweeverdicnen- de eenheid bent (zeg ik dat zo goed?); als de kinderen ook wat gaan verdienen wordt het leven opeens een stuk ingewikkelder en is het oppassen geblazen. Er kan wat gebeuren met je kin derbijslag. De fiscus is watching you. De Raad van Arbeid. Het Ziekenfonds. Het gaat erom dat de jongelui vooral niet te veel verdienen anders ben jij het, of je mede-tweeverdiener, die hun baantjes mag subsidië ren. Foldertjes Je kunt foldertjes halen, Postbus 51 in Den Haag aan schrijven of een boek erover kopen. Ken uw recht of zoiets. Reader's Digest had er laatst nog een in de aanbieding. Een zacht prijsje Mijn zoon zou er minstens een uur of acht voor moeten tappen Het pro bleem met al die voorlichting is dat ik er aanvankelijk niets van snap en éls ik er dan eindelijk iets van begrijp, kan ik dat niet onthouden. Ik mag me in alle bescheidenheid een ervaren le zer noemen, maar als ik me buig over de brochures van be lastinggaarders, verzekeraars of verschaffers van sociale zeker heid dan slaat er blijkbaar er gens in m'n hoofd een hersen kwab op tilt. Het rustgevende resultaat van deze handicap is op de duur dat je kalmpjes afwacht. Met een beetje geduld laat je de vragen de vragen en de proble men de problemen, tot ze zich zelf oplossen. Dat werkt bijna altijd. Maar je moet wel wakker blijven want er zijn ook risico's. Het ziektekosten-risico bijvoor beeld. Als een ziekenfonds je een brief schrijft, ook al ben je al verzekerd, dan dien je daar even zorgvuldig kennis van te nemen. Dat deed ik en ik las dat mijn zoon, nu hij een baantje had, verplicht was zich te verze keren bij het ziekenfonds. Logi sche zaak zolang je onder een bepaalde inkomensgrens zit. 5 Vroeger werd die de welstands- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiF grens genoemd. Maar mijn zoon zat daar wel heel erg ver onder en zelfs nog lichtjaren beneden het minimum-inko men. Vandaar dat hij voor een habbekrats per kwartaal het he le ziekenfondspakket kon krij gen, terwijl hij via mijn polis ruimschoots verzekerd was. Dat vond ik gek, want ik herin nerde me al dikwijls te hebben gelezen dat de ziekenfondsen bergen geld tekort kwamen. Ziektewet Ik schreef het ziekenfonds een brief. Het baantje van m'n zoon stelt niet veel voor, legde ik uit. Af en toe wordt hij opge roepen om enkele uren te ko men tappen. Regelmaat zou so wieso uit den boze zijn vanwege zijn huiswerk en om die reden mag hij zich van zijn werkge ver, die geen geruzie met ouders wil, ook afmelden. Ik liet me een beetje gaan en had het over 'Kafka-acntigc onzin', maar ik schreef ook dat de ont vanger van de brief dat vooral niet persoonlijk moest opvat ten, dal ik wel wist dat hij de Ziektewet ook niet had ge maakt en dat ik best begreep dat er verstandige regels aan ten grondslag zouden liggen, maar dal het tegelijkertijd toch niet de bedoeling van de Ziekte wet kon zijn, de studerende kinderen van redelijk welgestel de ouders bijna gratis te verze keren omdat ze zonodig een ex tra cent bovenop hun trakte ment wilden verdienen. Verongelijkt Een paar dagen later hoorde ik bij thuiskomst dat er voor me gebeld was. Door het zie kenfonds. Brieven schrijven doen we niet meer, was m'n eerste reactie, dat kost te veel tijd. Hel feit dat het fonds mijn brief telefonisch wilde beant woorden kon er echter ook op wijzen dat iemand zich per soonlijk in de kuif gepikt voel de. Dat bleek de volgende mor gen, toen het Ziekenfonds an dermaal aan de lijn kwam, in derdaad het geval te zijn. De stem klonk eerst wat nijdig en vervolgens verongelijkt. „Kaf- ka.. Al had een scholier maar een baantje van een uur per week, dan móest hij zich 'ver plicht verzekeren', ook al was hij al verzekerd. Zo wilde het nu eenmaal de Ziektewet. Het deed me denken aan een dia loogje dat ik lang geleden eens hoorde op de 'Karei Doorman Officier: „Matroos doe dat luik eens dicht." Matroos (verwonderd): luik is al dicht meneer." Officier: „Tóch maar dicht doen als ik dat zeg!" Matroos: „Ja meneer." Zelfs de soepelste wetten blijken altijd star als er grens- 1 gevallen aan de orde zijn, maar e of je het legioen klussende scholieren in Nederland voor de Ziektewet nog een grensge- e val kunt noemen, is zeer de S vraag. De man van het Zieken- fonds aan de telefoon gaf ten slotte gaarne toe dat het 'ber- e gen geld' kostte. Dat wilde ik maar van hem horen. „Dat Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957 Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand, 66,30 per kwartaal of j 258,- per jaar Bij automatsche betaling geldt een korting van 1,- per maand, f 1,80 per kwartaal, f 7,20 per jaar Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442 (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag'van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rankrplatipc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. ARUSHA (AP) - Terwijl droogte en hongersnood miljoenen Afrikanen met de dood bedreigen streven Afrikaanse vrouwen naar een grote re erkenning van hun rol als voedselproducen ten. Tegel ij kertijd wil len feministische leiders dat de houding van Afrikaanse mannen te genover hun vrouwen radicaal verandert, en eisen zij een betere op leiding voor vrouwen opdat zij leren wat hun rechten zijn. Ongeveer 300 afgevaardig den, voor het merendeel vrouwen, zijn naar de Noord- tanzaniaanse stad Arusha gekomen om een conferentie bij te wonen over de positie van de Afrikaanse vrouw. Zij worden in hun streven ge steund door Julius Nyerere, president van het gastland Tanzania en een van de meest gezaghebbende Afri kaanse staatslieden. De vrouwen, die de meer dan de helft van de 466 mil joen inwoners van het conti nent uitmaken, en 60 tot 80 procent van de landbouw- produktie voor hun rekening nemen, zijn „de grootste slachtoffers van uitbuiting in Afrika - uitbuiting door Afrikaanse gemeenschappen die door mannen worden ge leid", verklaarde Nyerere on der grote bijval. De conferentie, die is be legd door de Economische Commissie voor Afrika (ECA) van de Verenigde Na ties en de Panafrikaanse vrouwenconferentie, consta teerde dat in deze tijd van emancipatie de vrouwen in Afrika nog op grote schaal worden gediscrimineerd en misbruikt. Er is veel bereikt in de af gelopen tien jaar, stelde een eindrapport van het congres, „maar er moet nog veel meer gebeuren". Uit de eindeloze reeks rap porten die alle getuigen van het zware lot van de vrouw blijkt dat het vooral de man nen zijn die de vruchten heb ben geplukt van twintig jaar onafhankelijkheid na meer dan een eeuw kolonialisme. Met een directe verwijzing naar de hongersnood in Afri ka hebben de afgevaardigden er bij regeringen op aange drongen in te zien dat vrou wen kunnen helpen bij het oplossen van de voedselcrisis. Vrouwen beginnen veelal reeds op tienjarige leeftijd met hun werk in huishou ding en landbouw, werken op hun zestigste nog, en zijn de voornaamste producenten van voedsel, stelden de afge vaardigden. Veel rapporten gaven voorbeelden van de proble men waarmee vrouwen in de traditioneel door mannen be heerste Afrikaanse maat schappij te maken krijgen bij hun zware taken als boerin, moeder, verpleegster, huis houdster en kokkin. - In Senegal kregen platte landsvrouwen ter verlichting van hun zware arbeid van het kinderfonds van de Ver enigde Naties machines om rijst te planten. Maar de mannen namen de machines, en de vrouwen moeten de rijst nog steeds met de hand planten. - In Tanzania, waar het meeste voedsel door vrouwen wordt verbouwd, ontving in 1982 slechts 21,3 procent van de meisjes op middelbare scholen landbouwonderrieht. „Vrouwen worden klaarge stoomd voor de keuken", al dus het Tanzaniaanse rap port. - In Kenya werd landont- ginning en -bevloeiing geme chaniseerd. Terwijl dit de mannen verloste van veel zware arbeid, kregen de vrouwen het alleen maar drukker omdat er veel meer land in cultuur werd ge bracht. President Nyerere klaagde dat vrouwen vaak buiten be langrijke beslissingen over (1e landbouw worden gehou den. Wat daar de gevolgen van kunnen zijn schetste hij aan de hand van een voor beeld „Een dorpsgemeenschap komt bijeen om te praten over een dreigende cholera- epidemie, en besluit dat al het drinkwater moet worden gekookt. Maar negen van de tien mensen op de vergade ring zijn mannen, die geen water hoeven te halen, geen brandhout hoeven te verza melen, en geen pot op het vuur hoeven te zetten. Het is dan ook niet verwonderlijk dat het meeste water niet ge kookt wordt". Een deprimerende vooruit blik op het jaar 2000 wordt geschetst in een rapport van ECA-adviseur Patricia Bifa- ni. Als de positie van de Afri kaanse vrouw niet drastisch verbetert, voorspelde zij, zul len velen noodgedwongen van het platteland naar de stedelijke sloppenijken ver huizen waar de meesten zich zullen moeten prostitueren om het hoofd boven water te houden. Een analyse van de leef- en werkomstandigheden, ge zondheid, voeding en oplei ding van Afrikaanse vrou wen voorspelt een rampzali ge toekomst voor hen zelf, hun kinderen en de hele ge meenschap, aldus dr. Bifani. De afgevaardigden erken den dat de opleiding en ge zondheidszorg voor vrouwen zijn verbeterd. Er is minder kindersterfte, en bijna even veel meisjes als jongens vol gen lager onderijs. Toch blij ken nog steeds veel jonge meisjes door zwangerschap of huwelijk te moeten afha ken. Aan de roep om gelijke rechten voor vrouwen in een werelddeel waar vrouwen eeuwenlang ondergeschikt zijn geweest aan mannen, is soms - op papier - tegemoet gekomen. Maar in de d tijk hebben de vrouwen, een lange weg te gaan ,i zij deze rechten ook w« lijk zullen genieten, stil een rapport uit Ghana. I De grondwet van GrJ dat in 1957 als eerste kaanse kolonie onafhai] lijkheid verwierf, bepaalt mannen en vrouwen gt.J rechten hebben. Maar door mannen gedomtrw overheid van dat land v gert een VN-resolutie ttj dertekenen die elke van discriminatie van i» wen verbiedt. Het argument is dat raj ca tie van het VN-verdiJ dat gelijke rechten t„l het huwelijk garandeer] zou betekenen dat vron in deze polygame gein schap voortaan ook mannen zouden mogen ts wen, aldus het rapport. Dat er althans enigen uitgang is geboekt strijd om gelijke rechten; ge blijken uit enkele In; eindrapport opgenomen merkingen van afgevaan den die waarschuwen een „verzetsreactie van» nen die zich bedreigd v# door de opmars van vi wen". MAKELLE (RTR) - Zo als zijn vader, zijn grootvader en genera ties voor hem, leidde Abraham Abai het klas sieke leven van een boer in Ethiopië en probeerde te verbouwen wat de grond in de ruige hoog landprovincie Tigre wil de opleveren. Dat was in de eerste plaats bestemd om zijn gezin van te voeden. Wat overbleef ver kocht hij om zich de kleine luxe te veroorloven van kof fie, zout of kleren voor zijn zeven kinderen. In de vette jaren had zijn strooien hut die bijzondere reuk van iets lekkers dat op het vuur stond. Maar de vette jaren hiel den op. De regen die zijn ak kerland nodig had bleef vijf jaar uit en vorige week had Abai er genoeg van en verliet zijn hut, zijn bedrijf en al het andere. Acht dagen lang trokken hij en een familie van elf personen, een bejaarde grootvader incluis, door de kale wildernis die de droogte van Tigre heeft gemaakt om zich bij de overheid te laten registreren voor herkolonise ring in het vruchtbaarder westen. Hij was niet de enige. Zes duizend andere boeren wa ren al in Makelle, de ge westelijke hoofdstad van Ti- gray, samengestroomd om zich voor hervestiging te la ten inschrijven. Het project voorziet in het hervestigen van 2,5 miljoen mensen om te ontsnappen aan droogte en de dreiging van hongersnood. De laatste drie weken zijn volgens de overheid meer dan 38.000 boeren uit Makelle alleen al naar elders overgebracht. In een kamp in de open lucht, aan een geïmprovi seerd bureau, zette Abai zijn naam onder een formulier van instemming met verhui zing naar een provincie in het westen waar rivieren, en niet de regen waarop men niet vertrouwen kan, voor de bevloeiing van de gewassen zorgen. „Wij willen weg. Wij heb ben geleden. Ik placht vee te hebben, maar de meeste die ren zijn dood. Ze waren zo mager dat ik toen ik ze ver kocht, ik er nog geen 20 birr (35 gulden) voor kreeg. Vroe ger leverden ze me 300 birr (550 gulden) op", vertelde Abai. Hervestiging is het ant woord op lange termijn van de Ethiopische regering op een droogte die nu negen miljoen mensen treft, de meesten boeren zoals Abai uit de noordelijke en zuidelij ke provincies. Voor Abai is het een in grijpende zaak. Hij spreekt Tigrenya, de taal van zijn provincie. Hij beheerst niet het Amhaars, de belangrijk ste voertaal van Ethiopië, noch een van de talen van de provincies in het westen. Waar hij ook terechtkomt, hij zal buren zijn van boeren zoals hij maar met zeden en gewoonten die hem vreemd zijn en met land dat afwijkt van dat van Tigre. Volgens een statistiek van de regering zijn al 120.000 mensen uit de provincies Ti gre en Wollo overgebracht naar hervestigingsplaatsen in de provincies Illubabor, Kaffa en Wollega. Elke dag worden anderen per vracht auto en vrachtvliegtuig over gebracht. Donors De regering in Addis Abe ba heeft een beroep gedaan op haar overwegend wester se donors voor hulp bij het kopen van de meest elemen taire zaken die de kolonisten voor het opbouwen van een nieuw bestaan nodig hebben - zaden, schoenen, tijdelijk onderdak en medicijnen te gen de ziektekiemen die men onderweg of in de nieuwe omgeving heeft opgelopen. De reactie is tot dusver lauw geweest, zegt de rege ring, omdat de donors van mening zijn dat zulke hulp valt onder het hoofd ontwik kelingshulp en niet noodbij stand. Ontwikkelingshulp is een aanbod van regering tot re gering en het marxistische Ethiopië heeft niet veel vrienden in het westen, waar het meeste geld vandaan komt. Bovendien is er de verden king onder regeringen in het westen dat Addis Abeba de hervestiging gebruikt om mensen weg te halen van de rebellenbewegingen die in het gebied opereren. De hoogste Amerikaanse hulpverlener, Peter McPher- son, zei begin december dat het hervestigingsplan mis bruik van Ethiopië's hulp bronnen betekende. „Ameri kaanse hulp is daar niet voor en zal er niet voor beschik baar worden gesteld", zei hij. Hij trok in twijfel of een hongerlijdend mens vrijwil lig kon instemmen met her vestiging. Da wit Wolde Georgis, de voorzitter van de Ethiopische bijstands- en rehabilitatie commissie (RRC), sprak te gen dat het hervestigings project een dubbele bodem had. Er was volgens hem geen andere beweegreden dan door droogte getroffen men sen nieuwe vruchtbare grond te geven zodat ze produktief konden zijn en op fatsoenlij ke manier hun geld verdie nen. „Niets is humaner dan mensen die voortdurend on der droogte en honger te lij den hebben, de kans te geven op het leiden van een produc tief leven", aldus Wolde Georgis. In de provincie Wollo ten zuiden van Tigre zijn ander half van de drieëneen half miljoen mensen op mars naar centra waar zij zich kunnen laten inschrijven voor overbrenging naar een nieuw woongebied, aldus re geringswoordvoerders. De adjunct-administra- \)oli weer winst Van een onzer verslaggevers irussel - Hoogovens heeft de eerste elf maanden van iu jaar 5236 ton ruwstaal ge- jyoduceerd, bijna 30 procent Jeer dan in die periode van orig jaar. Nederland heeft liermce de grootste produk- .1, toeneming weten te realisc- ■en van de 29 landen die hun regevens aan het IISI (Inter- lalional Iron and Steel Insti tute) sturen. B Aan de produktie van ruw- aal (halfprodukten) zijn door le EG geen grenzen gesteld, rel aan die van eindproduk- Jn van staal, zoals warm en :oud gewalste platen en blik. n de laatste sector vindt een lapaciteitssanering plaats, indanks de daardoor afne- ende vraag naar ruwstaal ;eft Hoogovens zijn produk- 3 sterk kunnen uitbreiden. De binnen de Estel-con- ructie opgedane ervaring en |e voor het transport gunstige igging aan de zee bij Velzen Eezorgen het concern een ster ke concurrentiepositie. Dit jaar raakt Hoogovens ook voor het eerst uit de rode cijfers. Voorzitter J.Ilooglandt ver zacht een jaarwinst van circa 200 miljoen. De vijf afgelo- en jaren leverden nog een Verlies op van in totaal ruim 1900 miljoen. De Nederlandse ruwstaal- roduktie in november was 1460 ton 19,8 procent groter [an in november vorig jaar. teur van het gebied, Mehari Masho, zei tegen journalisten en diplomaten dat de volks verhuizing „zonder weerga (was) en alle begrip te, bp,ven (ging)". Maar: herhaalde po gingen van de boeren om iets op hun grond te doen groeien, waren op niets uitgelopen. Girma Newaye, secretaris generaal van de Arbeiders partij van Ethiopië voor Wollo, zei: „Ethiopië heeft niet alleen slechts hulpgoe deren nodig, maar werktui gen voor het bewerken van de grond". Kenneth King, gewestelijk directeur van het ontwikke lingsprogramma van de Ver enigde Naties, bracht een be zoek aan de registratiecentra en zei daarna dat er voor hem geen twijfel over be stond dat de boeren uit hun vorige huis wilden vertrek ken. „Deze mensen weten zeker dat zij naar, gel» willen waar ze een beter ven zouden kunnen heb Ik vind dat deibwitcnwe de verantwoordelijk heeft de rehabilitatie spanningen van de regei te steunen", zei hij. In een kamp in Mal ontmoette een hulpvcrle een jong meisje van een of zes dat in november aangekomen als een wan lend geraamte. Door in sieve voeding was ze gerei „Vier weken later kwal bij ons en deed de armti van plastic af die ze had kregen als machtiging di hier gevoed kon worden was gelukkig en vrolijke zei dat ze voorgoed uit' kelle wegging naar nieuw tehuis in het wt van het land", aldus de It verlener. AMSTERDAM (ANP) - Tijdens de vo rige jaarwisseling hebben ruim 1.500 mensen zich onder doktersbehande ling moeten stellen wegens verwon dingen opgelopen door afgestoken vuurwerk. Voor 190 slachtoffers ein digde de nieuwsjaarviering met opna me in het ziekenhuis, waar hij of zij gemiddeld elf dagen moest blijven. Dat blijkt uit een onderzoek dat de Stich ting Consument en Veiligheid heeft gehou den onder huisartsen en ziekenhuizen. Vol gens de stichting, die de resultaten onlangs publiceerde in een eigen uitgave, is het voor eerst dat er cijfers over ongevallen met vuur werk bekend zijn. Uit het onderzoek blijkt dat 52 procent van de verwondingen vorig jaar uit verbrandin gen bestonden, terwijl open wonden en oog letsel goed waren voor 20 en 13 procent van het aantal behandelingen. Opvallend noemt de stichting het dat veel mensen gewond raakten door het kijken naar te dichtbij ont ploffend vuurwerk. Voornaamste slachtof fers waren jongeren. Van alle gewonden was 65 procent tussen de 10 en 20 jaar oud. De meeste ongelukken gebeuren door on voorzichtigheid of onzorgvuldig gebruik. „Het staat stoer om een rotje in je hand aan te steken, maar je kunt nooit voorspellen waar en wanneer het zal ontploffen", aldus de stichting. Ook het aansteken van vuur werk dat eerder weigerde en het afsteken van vuurwerk in een glazen fles veroorzaakt veel verwondingen. Consument en Veiligheid vindt dat de uit komst van het onderzoek moet leiden tot vei liger vuurwerk. Hoewel in de wet op de ge vaarlijke stoffen is vastgelegd hoe het vuur werk verpakt moet zijn en hoe de samenstel ling van de huls en de lading moet zijn, gaat dit de stichting niet ver genoeg. Volgens de stichting moet er daarnaast een minimumwaarde komen voor de verbran- dingstijd van een lont en een verbod op vuur werk dat bij ontsteking opzettelijk een grilli ge baan kiest. Dit soort levert veel verwon dingen en schade op. Van onze correspondent JERUZALEM - Het Amerikaanse verzoek om een zenderpark voor de Amerikaanse staats radio, de 'Voice of Ame rica', in Israël te mogen bouwen heeft de Israëli sche regering in een las tig parket geplaatst. Enerzijds wil de rege- ring-Peres de Ameri kaanse bondgenoot niet voor het hoofd stoten, maar aan de andere kant wil Jeruzalem de betrekkingen met Mos kou niet verder ver slechteren. De politieke, militaire en economische samenwerking tussen Israël en de Verenigde Staten bestrijkt velerlei ter reinen en is als het aan de politieke leiders in Jeruza lem en Washington ligt nog wel voor uitbreiding vatbaar. Vooral de afgelopen tien jaar is Israël in versneld tempo economisch van de Verenig de Staten afhankelijk ge raakt. De politieke en mili taire samenwerking werd verstevigd nadat de Likoed- regering van Menachem Be gin en de Republikeinse re gering van president Ronald Reagan met hun uitgespro ken anti-Sovjetbeleid op de zelfde politieke lijn kwamen te liggen. Die hechte samenwerking mondde vorig jaar uit in een akkoord over de strategische samenwerking tussen de Verenigde Staten en Israël. Na de bomaanslagen op de Amerikaanse ambassade en het hoofdkwartier van de mariniers in Libanon werd afgesproken dat Israël des gewenst medische bijstand aan de Amerikaanse strijd krachten zal verlenen. In middels werden al gemeen schappelijke vlootoefeningen in de Middellandse Zee ge houden. Haifa wordt steeds meer als bunkerhaven voor schepen van de Amerikaanse Zesde Vloot gebruikt. Nood voorraden voor de Ameri kaanse strijdkrachten kun nen in Israël worden opge slagen. De Amerikaanse regering wil de strategische samen werking met Israël ook tot de ether uitbreiden. Washington heeft Jeruzalem drie jaar ge leden al formeel gevraagd om een relaisstation voor de 'Voice of America' (VOA) in Israël te mogen vestigen. Het was notabene de regering- Begin die destijds een recht streeks antwoord op het Amerikaanse verzoek heeft ontweken. Het nieuwe zenderpark zal bestemd zijn voor Ameri kaanse radio-uitzendingen naar de Sovjet-Unie. Door de gunstige ligging van Israël op slechts 1200 kilometer van de Sovjet-Unie zouden Ame rikaanse uitzendingen vanuit de joodse staat minder hin der ondervinden van Russi sche stoorzenders. De VOA verzorgt uitzendingen naar de Sovjet-Unie in het Rus sisch, Georgies, Usbekis- taans, Kaukasisch en Ar meens. Met de bouw van de hun verzoek aan Israel langs bekrachtigd door door president Reagan soonlijk te laten onder! nen. De VOA wordt als hd tekind van Reagan ZWOLLE(ANP) - Bij een bankoverval door drie mannen op het kantoor van de NMB aan de Melkmarkt in Zwolle is gistermorgen twee mil joen gulden buitgemaakt. Om zeven uur 's och tends wachtten de drie overvallers de schoonma kers van de bank, een man en een vrouw, op in het gebouw. Het tweetal kreeg handboeien om en een pleister op de mond. De adjunct-directeur van de bank, die later kwam, werd ook vastge zet. Met diens sleutels maakten de daders een kluis open en haalden er het geld uit. Zij verdwe nen met een auto van één van de twee schoonma kers. De wagen werd la ter teruggevonden op de parkeerplaats van het Postiljon Motel in Zwolle. De twee miljoen gul den was bestemd voor de veemarkt in de Overijs selse hoofdstad. Mede werkers van Van Gend en Loos, die om kwart voor acht met een auto het geld bij het bankfi liaal wilden ophalen, sloegen alarm toen ze merkten dat er 'iets niet klopte'. De Zwolse politie is een grootscheepse actie ge start, om de overvallers te achterhalen. Om hoe veel daders het gaat is niet precies bekend. Het zijn er drie of vier. Zij spraken Duits, waren in het zwart gekleed en droegen bivakmutsen. Amerikaanse steunzende! Israëlisch grondgebied een investering van tl honderd miljoen dollar gemoeid. Nadat de AmerJ I t nen van Spanje, Griekeiï ()p CrillSeboOt en Turkije nul op hunre^J 1 hebben gekregen, heblx- tUAtiiu vcJti ncafew' mm schouwd. De Amerika; |nat deze Polen zijn gevlucht. president heeft opdracW MSTERDAM(ANP) - Het 'oolse cruiseschip Rogalin is derdagavond uit de haven iji Amsterdam vertrokken et 23 passagiers minder dan bij de aankomst op tweede rstdag. De marechaussee neemt aan Gistermorgen hadden zich in l UUClt wjjvai o propaganda-u» JPtaal elf Polen gemeld, negen - *>i.l politiekorpsen in Amster dam en omgeving en twee in Wost-Duitsland. i Het MS Rogalin vaart nor maal een veerdienst tussen Polen en de Westduitse haven plaats Travemünde. Het deed tijdens de kerstdagen dienst als cruiseboot. Het schip ver- 'ok donderdag uit Amster- geven dingen tegen het comiri tische systeem in de V programma's op te nemer volgens Washington, j zo'n 32 miljoen Sovjet-' gers regelmatig zouden» den beluisterd. Wegens ringen van de meeste uit dingen wordt al geruim'] naar mogelijkheden 8" om dichter in de buurt vf aam met ruim 300 passagiers Sovjet-grenzen uit te zen» e" circa 125 bemanningsleden, De linkse oppositiepad aldus de marechaussee. c-^BHet komt volgens de woord voerder van de marechaussee vaker voor dat Oosteuropea- hen aan boord van schepen in de Amsterdamse haven be sluiten politiek asiel aan te hebben de regering- opgeroepen zich niet meer voor het Amerika karretje te laten spann/ het Amerikaanse ve" niet in te willigen. De Is" sche oppositie meent dat' toestemming te ven» voor de bouw van een A- rikaans relaisstation voor anti-SovjetpropaJi zal worden gebruikt, W. van de joden in de So' Unie kan verzwaren et" eventueel herstel vat) plomatieke betrekt tussen Moskou en Jeru# zal bemoeilijken. "f Vragen. Het ging tot nu toe echter meer om individuele gevallen. Wel lag de nadruk al °P Polen. K Eind vorige maand keerden vijf Polen niet terug op het Poolse passagiersschip Stefan Batory, dat een etmaal in de Rotterdamse haven had gele gen. Drie van hen hebben poli tiek asiel aangevraagd.

de Stem | 1984 | | pagina 2