SPORT WJAM W5 ZATERDAG 29 DECEMBER 198^ elink-Ferket Dellaert an Hurck Zaamslai irkt den Hamer (rij Terneuzen Je Pooter b.v. mis de Vos [ieleman B.V. Zuiddorps J. Lucasse ROB DRUPPERS VERWERKTE TELEURSTELLING IN STILTE: Als een van de belangrijkste kandidaten voor Olympisch goud vertrok Rob Druppers eind juni naar de Verenigde Staten voor een langdurig ver blijf aan de Westkust. De Utrechter was sneller terug dan verwacht. Geblesseerd aan het bovenbeen en een il- lussie armer. Geen medaille voor het talent op de 800 me ter. Twee augustus zette hij weer voet op Nederlandse grond. Rob Druppers, 22 pas, had de teleurstelling toen al voor een groot deel van zich afgeschud. VERWERKEN BEHOEDZAAM DOMME PECH HELEEN HAGE WIL WEER NAAR DETOUR Zes dagen lang reed Heieen Hage tijdens de Tour de Fran ce voor vrouwen als een bo terbloem door het landschap. Zes gele truien als leidster in het algemeen individueel klas sement werden via drie etap pe-overwinningen namelijk haar deel. De kleine, kittige boeren-dochter uit de inmid dels haast legendarische Ha- ge-wielerdynastie oogstte er veel belangstelling door. REACTIES TERUGVAL STIMULANS DE STEM estdorpe - tel01158-1586 Isterij - postagentschap del, wenst allen een edig nieuwjaar nk-, en groentezaak ijk A 151Westdorpe 18, Sas van Gent en zalig nieuwjaar 32 Westdorpe uxe artikelen, speelgoed en navalsartikelen .01158-1329 lanten en vrienden orspoedig 1985 Ot ar et- uw- A. v.d. Vijver Taxi-Autorijschool A 1 76 Westdorpe Telefoon 01158-1738 b.g.g. 2333 Gelukkig en zalig nieuwjaar W. Gillissen- Willems Molenstraat 4 Westdorpe Tel. 01158-1326 Rookartikelen Schri|fwaren Drukwerken Beste wensen voor 1985 luist - Zaamslag wenst allen ïlukkig Nieuwjaar |.G. Benzinestation |edrijvenstraat 11 Zaamslag |el. 01153-1475 wenst een ieder loorspoedig 1985 bn koeltechnisch bureau |slag, tel. 01153-1247 vrienden en bekenden likkig nieuwjaar Timmerfabriek -1920 Zaamslag (Zeeland) fvenst zijn relaties loorspoedig 1985 -1358 vjaar BJ setje toedig >ld htèle (edig Van Westen uw kledingadviseur Plein 10, Zaamslag tel. 01153-1332 gelukkig nieuwjaai J.A. Muller horloger-opticién Plein 33 - Zaamslag tel. 01153-1308 allen een gelukkig 1985 Fraeijenhove's schoenhandel en reparatiebedrijf Plein 9 Zaamslag tel. 1353 gelukkig nieuwjaai Wilhelm verf-, behang en hobbyart. schildersbedrijf te Zaamslag tel. 01153-1692-1571 wenst u een gelukkig 1985 k Servicestation LPG-inbouwstatio" oei-, groepsvervoer enz. :g en nacht bereikbaar Tel. 01156-216 veg Noord 28 - Zuiddorpe wenst een ieder oorspoedig 1985 gen- )le en- al Noord De klan- en tdagen •edig ar Bouwbedrijf De Witte Zoo" b.v. Hoofdweg Zuid 34 Zuiddorpe wenst al zijn vrienden en klanten een Gelukkig Nieuwjaa M. de Cock- Buijsse Café-restaurant n 't Gemeentehuis Het adres voor specialiteiten Zalig Nieuwjaar Door Romain van Damme „Aanvankelijk zou ik tot het eind van de Spelen in het Olympisch dorp blijven", zegt hij nog eens terugkijkend op die voor hem donkere periode, „maar op een gegeven moment wilde ik naar huis. Weg uit dat dorp. Je praat met je concurrenten die dan nog aan de series moeten beginnen. Dat maakte het verblijf in dat dorp moeilijker. Het spanningsveld bleef. Daarom ben ik weg gegaan. Toen ik eenmaal uit dat dorp was, viel die spanning weg". Eenmaal terug uit Nederland kwam de Nederlandse recordhouder op de 800 meter nauwelijks aan rust toe. „De belangstelling van de pers voor de Spelen was natuurlijk groot", zegt hij, „maar dat was ook het geval toen ik terug kwam". Vandaar dat Rob Druppers besloot tijdelijk uit Nederland te verdwijnen. „Dat moest", legt hij uit, „anders was ik helemaal gek geworden. Iedereen wilde met me praten. In Utrecht kon ik niet meer op straat lopen. Steeds moest ik vertellen wat er nou precies gebeurd was. Ik voelde me opgesloten. Ik ben naar Mallorca gegaan. Ja, daar zijn in de zomermaanden nogal wat Nederlanders. Maar het was er toch veel rustiger dan in Utrecht. Het is me in ieder geval goed bevallen. Daar kon ik weer bijkomen". Studio Sport, dat heel wat zendtijd aan de Spelen in Los Angeles opofferde, klopte dan ook tevergeefs bij Rob Druppers aan. Op de vraag of hij de 800 meter finale van commentaar wilde voorzien, werd resoluut nee geantwoord. „Dat kon ik niet opbrengen", weet hij nog goed, „je ziet dan toch je concurrenten lopen. En misschien had ik daar toen ook gelopen. Ik was verschrikkelijk teleurgesteld. Maar zo'n teleurstelling moet je helemaal alleen verwerken. Dat is toch vrij snel gegaan. Ik kan heel goed iets van me afzetten. Bovendien ben ik nog erg jong. Over vier jaar kan ik er weer bij zijn. Zelfs over acht jaar is dat goed mogelijk. Dat heeft het toch iets gemakkelijker gemaakt. Stel dat het mijn laatste kans geweest was. Dan was het wellicht veel harder aangekomen. Daarnaast weet ik wat teleurstellingen inhouden. Ik had het al eens een paar keer meegemaakt. Zoiets maakt je mentaal sterker". Desondanks besloot Rob Druppers in overleg met zijn manager twee maanden lang de pers op afstand te houden. Niet omdat hij een hekel heeft aan al die vragen, maar om werkelijk helemaal tot rust te komen. „Het werd te gek", zegt hij, uitkijkend op de Utrechtse kunstijsbaan waar honderden mensen duidelijk maken waarom Nederland een schaatsland is, „vrijwel iedere dag kreeg ik verzoeken om interviews. Er zijn trouwens van die periodes, dat het weer heel erg aantrekt. Natuurlijk vlak voor grote wedstrijden, maar ook nu, pal voor oud en nieuw. De laatste weken heb ik gemiddeld twee interviews per dag. Klopt, ik zeg meestal ja. Dat doe ik trouwens altijd in overleg met mijn manager. Sport-en dagbladen zijn nooit een probleem. Alleen als weekbladen, Privé en Panorama bijvoorbeeld aankloppen, bekijken we het wat kritischer. Dan proberen we uit te zoeken wat precies de bedoeling van het verhaal is. Nee, ik vind het niet erg. Publiciteit hoort er nou eenmaal bij. En ik geloof niet, dat ik er door veranderd ben. Het is bij mij toch vrij snel gegaan. Drie jaar geleden, ik was toen pas negentien, is het begonnen. Eigenlijk weet ik niet beter. Je groeit er van zelf in". Nippend aan een kop warme chocolademelk om de vermoeienissen van een training op het complex van zijn vereniging Hellas te 'bestrijden' wacht Rob Druppers, internationaal naam makend met zijn zilveren medaille op het WK atletiek in Helsinki, op de volgende vraag. Hij is vriendelijk, maar behoedzaam. Geen uitbundige verteller. „Ik ben vrij nuchter", 'Volgende keer ben ik er wel weer bij' zegt hij, „dat zit in mijn karakter. Maar dat wordt ook wel wat gevormd door die atletiek. De loopnummers zijn zwaar. Zeker de 800 meter. De concurrentie is moordend. Bovendien komt er veel van buiten op je af. Daarom heb ik ook een managementsbureau. Dat wordt onder meer bemand door Lisette Sevens, een advocaat en een accountant. Daarom hoef ik me alleen maar druk te maken om het lopen. Een goede zaak. Want je hebt erg veel energie nodig om het op die 800 meter bij te kunnen benen. Maar om terug te komen op dat nuchter zijn, je ziet dat de toppers op die loopnummers over het algemeen nuchtere mensen zijn. Dat komt ook wel omdat je veel op jezelf aangewezen bent. Je sport tenslotte puur voor je zelf'. Rob Druppers, een handtekening op Rob Druppers in de Utrechtse Waterhoenhof, waar hij een flatje heeft: ,,/A moest na mijn terugkeer uit LA weg uit Nederland. Het werd te gek, ik kon niet tot rust komen". FOTO;svch enkele foto's zettend, kijkt inmiddels alwee reikhalzend uit naar het komend seizoen. Negen keer per week meldt hij zich op het complex van Hellas om daar onder leiding van trainer Jon Wellerdieck de nodige rondjes te overbruggen. De 'Olympische teleurstelling' is al lang vervaagd tot een nare herinnering. Meer niet. „Angst voor blessures heb er ik niet aan overgehouden", zegt hij, „het kan altijd gebeuren. Gewoon domme pech. Een hamstring in het bovenbeen gescheurd. Ik heb twee maanden gerust. Daarna weer rustig opgebouwd. Ik hoef pas in mei weer in vorm te zijn. Het indoorseizoen laat ik aan me voorbij trekken. Dan is de kans op blessures inderdaad groter. Maar dat heeft niets te maken met het gebeuren in LA". „Ik sta weer te popelen om te beginnen. Omdat het seizoen voor mij wel erg snel afgelopen was, heb ik erg veel energie over. Het is de kunst om die te bewaren en er straks weer voluit tegenaan te gaan. En dan weer toe te werken naar het eerstvolgende grote evenement. Het EK atletiek. Daarna het WK en dan weer de Olympische Spelen. Ik heb al gezegd dat ik nog jong ben. Daarom heb ik die teleurstelling vrij snel kunnen verwerken. Ik heb nog heel wat jaren voor de boeg. Ik heb in de afgelopen jaren veel meegemaakt. Mentaal ben ik weer een stukje sterker geworden. Nee, ik zie het niet zo somber in". 'Grote vent die me tegenhoudt9 i Door Rob van Deursen Nog steeds, elke dag, als zij naar haar werk als chemisch analiste in haar woonplaats Arnhem gaat, blijft het geel haar achtervolgen. Haar collega's verfden namelijk het bureau, waaraan de 26-jarige Heieen (zesde kind in een totaal van acht bij de Hage's uit Sint Maartensdijk op Tholen) haar dagelijkse arbeid verricht, na terugkomst uit de Tour Feminin knalgeel. De gevolgen van die spontane actie zijn nog steeds zichtbaar. Niet dat het Heieen Hage ergert. Zeker niet. Ze genoot met volle teugen van die plotselinge populariteit, die mede werd veroorzaakt door het feit dat de Nederlandse wieier- vrouwen van de achttien ritten in 'hun' Tour-primeur er niet minder dan vijftien op hun naam schreven. Slechts één smet kleefde aan het avontuur in het circus van de organisatoren Lévitan en Goddet. Heieen Hage eindigde op de tweede plaats in het eindklassement achter de Amerikaanse Maltin. „De slechste plaats, die tweede. Maar ik heb niet het gevoel, dat mij dat kwalijk werd genomen. Ik kreeg veel reacties. Had ik niet verwacht. Hat wielrennen voor vrouwen hing er immers altijd maar een beetje bij. Maar plotseling kwamen de mensen in de criteriums na de Tour naar ons kijken. Dat kon je duidelijk merken. Normaal komen de wielerliefhebbers pas naar de koers als het hoofdnummer, amateurs of profs, aan het vertrek staat. Maar nu waren ze er vroeger. Ze wilden ons zien. Dat voelde ik toch wel als een soort genoegdoening. Ook het feit dat er om handtekeningen werd gevraagd. Veel mannen, die de Tour hebben gedaan, vinden dat lastig als het publiek zo opdringt. Maar ik kon ervan genieten". Heieen Hage vertelt gloedvol. In haar bovenetage in een vooroorlogse straat in een Arnhemse wijk met veel glooiende wegen haalt ze echter wat verlegen één van de zes verdiende gele truien uit een lade van een kast. Even overwint weer die Zeeuwse karaktertrek van het moeite hebben met het tonen van emoties. Snel schakelt de wielrenster echter weer naar het 'grote' blad en zegt: „Door die belangstelling ben ik veranderd. Dat voel ik zo. Je leert wat gemakkelijker te praten. Ik was een nogal in mezelf teruggetrokken persoontje. In het begin schrok ik me rot als ze van de radio ineens die microfoon onder m'n neus stopten". Tot eind september sudderde de extra aandacht van het publiek door. Daarna J volgde de stilte. Heieen Hage zit er niet mee. Ze is inmiddels gewend geraakt aan het feit dat Arnhem niet zo wielerminded blijkt. „Hier in de straat weten de mensen wat ik in de Tour gepresteerd heb. En op mijn werk dus. Voor de rest houdt het wel op", zo luidt haar ervaring. Die terugval bezorgt Heieen Hage geen complexen. Ze raakte eraan gewend om op het tweede plan te opereren. Haar oudere zusters Bella en Keetie eisten namelijk, toen die nog fietsten, alle aandacht voor zich op. „Dat was ook mijn eigen schuld. In de jaren dat die twee aan de top stonden, was ik nog niet zo fanatiek. Ik studeerde nog en het wielrennen was voor mij in het geheel niet belangrijk. Trainen deed ik ook niet zo veel. Ik kon net toch wel bijhouden. Alleen pikte ik soms een graantje mee. Zoals die keer dat Bella en Keetie een uitnodiging-kregen om in Amerika een wedstrijd te komen rijden. Ze mochten een derde wielrenster meenemen. Dat werd ik dus". Heieen Hage schiet in een brede lach. Die herinnering doet haar goed. Zoals ze^nu Heieen Hage: ik genoot er met volle teugen van... het ook een goede beslissing vindt, toen zij drie jaar geleden wel besloot om het wielrennen meer aandacht te geven. Dat op dat moment Bella en Keetie gestopt waren, had daar volgens Heeleen Hage niets mee te maken. „Nee, als je constant in dat wereldje meedraait, wil je op een bepaald moment toch meer. Ik dacht bij mezelf: nu zou ik ook wel eens een kijkje bi een wereldkampioenschap willen nemen. Of een Olympisch toernooi meemaken. Ik besefte eveneens dat ik dat alleen zou kunnen bereiken als ik de zaken meer serieus zou gaan aanpakken. Dus dat betekende simpel gezegd meer trainen". Het vierde zusje Hage deed dat met Zeeuwse grondigheid. Uit was het met het voor de lol meehobbelen in het peloton. Er de overwinningen kwamen. „Dat geeft je - een stimulans. Dan ga je er nog harder tegenaan", aldus Heieen Hage, die in plaats van twee keer per week elke dag het 'stalen ros' uit de schuur haalde voor de training. En die in de weekeinden het wiel van broer Nap Hage (amateur) koos voor de langere afstanden. Die aanpak kostte haar geen moeite. „Wij Hage's hebben misschien wel een speciale aanleg voor het wielrennen. Het kan niet toevallig zijn dat van de acht kinderen in ons gezin er vijf fietsen of fietsten. En daarvan vier in KNWU- veirband. Bij ons is de wil om te winnen noc belangrijk. En we vinden elke sport leuk. Nu train ik in het najaar en in de winter gewoon door. In de week een beetje hardlopen en tijdens het weekeinde op de fiets. Daar heb ik schik in. Schaatsen doe ik ook graag. Alleen op natuur-ijs. Op kunstbanen vind ik het niet prettig. Dan moet je die rondjes maar draaien. Nee, op de plas. Daar kan ik me uitleven". In 1985 hoopt Heieen Hage weer aan het vertrek van de Tour de France voor vrouwen te staan. Ze vond het een geweldige belevenis, al geeft ze toe: „Omdat wij niks gewend waren". Dat de koers van de vrouwen het sluitstuk van de begroting van Lévitan en Goddet vormt, kan Heieen Hage geen zier schelen. „Dat merk je niet. Die zes keer dat ik de gele trui kreeg, stonden er toch duizenden en duizenden mensen mij toe te juichen. Prachtig vond ik het. En daarom wil ik terug. En een grote vent die me tegenhoudt

de Stem | 1984 | | pagina 27