isse BINNEN/BUITENLAND Engeland blijft verscheurd door stakende mijnwerkers Consument loopt nog met boog om garnaal heen ;lglas rzetramen harde confrontatie vakbeweging metthatcher garnaal laat zich niet'vangen' De Herberg :k [Brits kabinet maakt tijnwerkers zwart TE KOOP Assurantiebedri|| Zeeland b.v HARTELOOS W2 ZATERDAG 29 DECEMBER 1984 GAARKEUKENS [Meer doden door garnaiei BOTSINGEN TROPISCH PELLEN DUIT ZORG PRIJS Zaterdag 29 dec. scto in te Zuiddorpe. Aarn 14.00 uur, gratis 25. van lief- lland, An- DE STEM 26-98- 18-93- 12-23- 17-33. [N aan- voor lil voor voor 101172- |hieting b.-. Be rt DUW aterdag Idecem- luur. Een KLEINTJE nil TREFZEKERDER dan heen OPHEFFING faillissement Bij beschikking vat Arrondissementsre bank te Middel d.d. 19-12-1984 js faillissement van zeeland fish dcjstry, gevestii Breskens, gem. Oostburg, aan de t hoek no.5, opgehev. gebrek aan baten. Mr. H.M. den Hollar,i Curator, Nieuwste 19, Postbus 30. 4500 AA Oostburg. Bij beschikking vat) arrondissementsrecht. bank te Middelburg! 19 december 1984 js faillissement van echtelieden Staal en m.l.h. ClijJ ke, wonende te 4506 a Cadzand Bad aan Koolsweg 32, opgetia, wegens gebrek aan ten. De curator, Mr. S. Brevet Advocatenkantoor Mrs. Maat, Cambier Brevet Nieuwstraat3 Postbus 43 4500 AA Oostburg |rijs 10 Jiar giriilt 5BEDRIJF Tsrnemn - Tel. 01150-13503/12829 WE TE HERSTELLEN? MSSE BELLEN! libische CONNECTIES SCARCILL UITGEBUIT Geen enkele andere Britse ge beurtenis van 1984 zal zo lang in het geheugen liggen als de nationale mijnstaking. Ze be gon op 12 maart en duurt nog steeds voort. Van de 189.000 mijnwerkers waren er eind de cember nog altijd ruim 120.000 in staking. Door Roger Simons ■bouw i verse Ibouw- Ibet Hing |p giro- n.v. Key out. Imap ■ws. assurantiebedrijf ACDU**vu OOSTBURG Jupiter 38. Luxe hoekwoning, fraaie ligging, ruime wc» kamer, 3 slaapkamers Pollux 12. Luxe tussen» ning, met grote woonkamer, keuken, 3 slaapkamers, em Poolster 9. Fraaie tweern» een kap-woning met gang Z-vormige kamer, 3 slaapl» mers, zolderverdieping. Sirius 5. Luxe semi-buif low, type splitlevel, grote li ving, ruime keuken, 4 slaap kamers, souterrain met OJ garage en wasruimte. Trageldam 2. Grote hoek» ning met woonkamer, zitb mer, keuken, 4 slaapkamers Jupiter 9. Mooie hoekv«| met doorzonkamer, 3 sla» kamers en vliering. Brouwerijstraat 30. M winkelpand op goede wirtf stand. Brouwerijstraat 31. W winkelpand met bovewi ning. Erasmusstraat 2. Op W goede stand gelegen w* pand met een verkoopoppk' vlak van ca. 100 m'. BRESKENS Anker 4. Groot woonhuis Plevierlaan 3. Mooie bunoï| low met woonkamer i slaapkamers. Plevierlaan 5. Luxe bungaWI met grote living, 2 slaapl mers, serre enz. I Dorpsstraat 73. HoekwoMI met pakhuis en garageW#! 't Heem 73. Bungalow mul slaapkamers. I 't Heem B2a. HalfvrijStaa^B bungalow, prijs nader een te komen. Zinnia 2. Woonhuis, kant»|j en bedrijfsgebouwen. Rozenstraat 30. Vrijst woning met 4 slaapkamen| mooie woonkamer, grol"' rage. aardenburg Rijksweg 39. Opknapwo"®! Herendreel 61. Voon®;|| restaurant de Elderschans p HEILLE Kruisdijk 2. Vrijstaande "-I ning op ca 5000 m! grond. SCHOONDIJKÊ Dorpsplein 19. Ruim winkelpand met werkp sen. cadzand-bad Te huur. Winkelruimte!"] winkelcentrum aan de B vard de Wielingen. Inlichtingen Makelaardij O.G-' Taxaties, Verzekeringe" Oprit 9, Oostburg tel. 01170-2034 J.H.F. Janssen beëflf makelaar o.g. en taxa"11 u tel. 01170-3443 Zowel de stakers als de mijndirecteuren hebben het standpunt ingenomen, dat geen compromissen meer mogelijk zijn. Beide zijden weigeren zich over te geven. Het conflict is een uitputtingsoorlog geworden met vreselijke sociale en economische gevolgen. Alleen de kerkelijke leiders van Groot-Brittannië schijnen voor deze ellende enig menselijk begrip te kunnen opbrengen. Onder vaders en zonen, echtgenoten en vrouwen heerst sterke verdeeldheid. Sommige mijnwerkers praten niet eens meer met hun eigen broers. Militante stakers intimideren hun gematigde collega's. Werkwillige mijnarbeiders en mensen die iets voor hen doen, zoals bus- en taxichauffeurs, postbodes en leveranciers, hebben elke dag politiebescherming nodig. De mijnstaking kan desastreuze gevolgen hebben voor de Britse Labour-partij. Deze geeft zonder enthousiasme morele steun aan de stakers. Maar de Labour-leiding heeft telkens weer problemen met het afkeurenswaardige geweld van sommige militante mijnwerkers. Van conservatieve zijde wordt met veel leedvermaak voorspeld, dat de actie in de mijndorpen Labour nog ooit veel stemmen zal kosten. Hoe langer de mijnstaking duurt, hoe beter die is voor de conservatieve partij van premier Margareth Thatcher. Zij zou haar liefste wens vervuld zien, als de NUM- mijnwerkersbond compleet gekraakt werd. Gaan de mijnwerkers door de knieën, dan zijn meteen ook alle andere Britse bonden hun tanden én hun klauwen kwijt. Daarna zal geen enkele vakvereniging nog verlammende acties met een politiek karakter durven ontketenen. De Britse bonden zullen niet langer meer een 'staat in de staat' vormen. Door vele conservatieve werkgevers wordt van premier Thatcher verwacht, dat zij de vakbeweging verplettert. Maar de prijs van een dergelijke overwinning ligt verbazingwekkend hoog. De keiharde houding, die Margareth Thatcher hiervoor moet aannemen, geeft haar het imago van een harteloze, niets ontziende vrouw, die geen medelijden kan hebben met mensen, die in de misère zitten. Haar dictatoriale ontoegevendheid heeft er inderdaad toe geleid, dat vele mijnwerkersgezinnen hulpbehoevend zijn. Dat is iets wat de Britse werkende klasse premier Thatcher Gehelmd ambulancepersoneel houdt de gewonde stakingsleider Scargill op de ieen, die tijdens stakingsrelletjes aan het hootd werd getrotten. Fotosanp niet gauw zal vergeven. De conservatieve partij en haar leidster zullen, vroeg of laat, de gevolgen van hun harteloosheid moeten dragen. Voor het eerst sedert de jaren dertig bestaan in sommige streken van Groot- Brittannië weer gaarkeukens. Als deze er niet voor zorgden dat de stakers en hun gezinnen elke dag een warme maaltijd kregen, zouden die mensen honger lijden. Zij hebben geen geld meer om voor zichzelf te zorgen. Materiële hulp wordt ingezameld in Groot-Brittannië en de buurlanden. Voor de Sovjets is de Britse mijnwerkersstaking een welkome gelegenheid om politieke munt te slaan uit de sociale problemen van VOORLOPIG VERKOOPVERBOD VEEL ZIEKTE-MELDINGEN1 j De consument loopt nog steeds met een boog om de garnaal heen. Hij is bang van garnalen-eten ziek te worden. Die schrik is er begin dit jaar ingekomen, toen enkele tien tallen bejaarden ziek werden en stierven na het eten van garnalen. het westen. De Sovjets sturen levensmiddelen naar noodruftige mijnwerkersgezinnen en nodigen zelfs de kinderen ervan uit op vakanties in de USSR. Sedert het Britse gerecht de mijnwerkersbond van zijn grote financiële tegoeden probeert te beroven, zegt stakingsleider Arthur Scargill, die de strijd niet wil opgeven, dat hij vecht voor het bestaan van de hele Britse vakbeweging. Scargill tilt niet zwaar aan de werkhervattingen, die zich voordeden in november, maar in december praktisch tot nul herleid werden. De minder militante mijnwerkers waren vanaf het begin van oordeel, dat zij bij deze aktie weinig konden winnen. Maar des te meer verliezen. Voor de Nationale Steenkolenraad, het dagelijks bestuur van de Britse staatsmijnen, was het niet moeilijk om dergelijke weifelaars met royale kerstpremies aan te lokken. De opkomst van werkwilligen bleek echter nooit groot genoeg om tot een snelle ineenstorting van de aktie te kunnen leiden. Het kwam wel elke dag tot zware botsingen met postende stakers, die het op alle 'onderkruipers' gemunt hadden. Zelfs de vrouwen van stakende mijnwerkers zeggen dat zij de namen van de werkwilligen nooit zullen vergeten. Eind 1984 is de treurige balans van de mijnwerkersstaking: enkele doden, duizenden gewonden, tweespalt, haat, gramschap en vernieling. De Britten kunnen haast niet geloven, dat dit alles mogelijk is in hun land. De politie treedt met man en macht op tegen alle stakersposten, die geweld plegen. De beleefde Britse 'Bobby', voor naïeve buitenlanders nog steeds het toonbeeld van hulpvaardigheid, bevindt zich volgens de f Door Jan van de Ven De paniekreactie in januari was: noorse garnalen zijn besmet met een gevaarlijke bacterie. En ze komen gepeld en wel uit Aziatische landen. Grote verontwaardiging bij de Noren: dat zijn geen noorse I garnalen, maar aziatische. Toen moesten we toegeven dat de Noren eigenlijk gelijk hadden, maar in het verleden kwamen de Noren met hun grote garnalen op de Nederlandse markt en wat later ook tropische landen. Wat we noorse garnalen noemden waren die grote, de echte noorse en wat later die uit het zuiden. We hadden kennelijk wat goed te maken, want wie nu met het Produktschap voor Vis en Visprodukten over garnalen spreekt, l hoort de benaming 'tropische garnalen'. I Tropische garnalen zijn dus van die grote, die begin dit jaar voor de ziekte hebben gezorgd, doordat ze in een niet schone omgeving zijn gepeld of met verontreinigd water zijn gewassen voordat ze naar 1 Europa werden uitgevoerd. Tropische garnalen zijn derhalve 'noorse van bedenkelijke komaf'. 1 Voordat het nu te moeilijk wordt: de I bedenkelijke grote worden nauwelijks nog ingevoerd. P. de Niet van het produktschap I vertelt, dat de garnalenhandel in aziatische I garnalen flinke klappen heeft gekregen, li Als de bedrijven nog een tik krijgen -door ongunstige signalen over het aziatische I produkt- dan kunnen ze wel worden F gesloten." De consument was zich een aap geschrokken. Na het bekend worden van de ziekte- en sterftegevallen werden alle garnalen als de pest gemeden: de L aziatische, de echte noorse en de Onmiddellijk na het uitbreken van de paniek bleef alleen het rechter bakje leeg. Daarna liet de consument ook het linker bakje links liggen. foto anp hollandse. De laatste soort is de kleine, ellendig om zelf te pellen zo klein. Dat de handel er ook moeite mee heeft, blijkt uit de prijs: kleine zijn duurder dan grote. Toch was er niets aan de hand met de echte noorse of de hollandse. Maar in januari kon niemand een touw aan de garnaal vastknopen: welke waren nu de verbreiders van de bacterie? In de algemene verwarring kon dus een algemene boycot niet uitblijven. Temeer daar in de storm van berichten staatssecretaris Ploeg niet als een rotsvaste kapitein zijn (garnalen)handelsschip wist te leiden. Ploeg deed mee in de algemene paniek. 'rfT' Hij ging twijfelen aan de pelsters, die thuis de garnaal uit zijn harde schil plegen te halen. Thuispellen mocht niet meer. Het werk moest voortaan maar in een soort garnalenabatoirs geschieden. Gevolg: paniek bij het leger thuispellers. De golfbeweging ging verder. Thuispellen mocht niet, voorlopig wel, niet lang meer. En men doet het nog steeds. Konsumentenkontakt deed eveneens een duit in het zakje. Net was de commotie over de tropische garnaal wat weggezakt, of het kontakt lanceerde het bericht, dat de kwaliteit van de hollandse garnaal niet was wat ie wezen moet. Aldus werd het vuur weer hoog opgeblazen. Via de rechter wist de visserij het Konsumentenkontakt snel de mond te snoeren, maar het kwaad was al geschied. De aarzeling bij het publiek draaide weer naar 'afblijven'. De eerste maanden van het jaar verstreken. De zomer brak aan en maakte plaats voor de herfst. De gamalenmarkt bleef zwak. Eri de handel bleef proberen het produkt weer geliefd te krijgen bij het publiek. Het produktschap sleepte om het publiek te overtuigen zelfs staatssecretaris Ploeg voor de camera's. De man moest en Arthur Scargill wordt gearresteerd. Hij weigerde tijdens een actie van postende mijnwerkers gevolg te geven aan het politiebevel om zich van de openbare weg te verwijderen. stakende mijnwerkers op het niveau van brutale oproerpolitie, die 'er maar op los timmert'. Het optreden van de Britse gerechtsdienaren in de mijndorpen heeft al 200 miljoen pond sterling gekost. Meer dan 8.460 personen werden in hechtenis genomen en beschuldigd van diverse overtredingen. Aan de 1.200 politiemensen, die verwondingen opliepen in confrontaties met postende mijnwerkers, is al 1,5 miljoen pond sterling schadevergoeding verschuldigd. De nationale mijnwerkersstaking van Groot-Briftannië belooft in 1985.een wondé achter te laten, die'erg'vedffijd nodig zal hebben om te kunnen genezen. De visser brengt zijn vangst schoongemaakt aan land FOTO DE STEM CORJ DE BOEF zou een broodje rijkelijk gevuld met garnalen eten. Een leuke actie, gedoemd echter om te mislukken, want de bewindsman keek erbij of hij het leven voor het vaderland ging laten. Nog meer tegenvallers. Naast de binnenlandse comsumptie bleef ook de export achter. Het buitenland moet ook niets hebben van een garnaal die vanwege zijn bacterie kans ziet een mens te doden. In ons omringende landen gingen regeringen ertoe over alleen gepasteuriseerde garnalen op de markt toe te laten. Kennelijk een verstandige maatregel, want volgens de wetenschap is de bacterie, de shigella-dysenteriebacterie, met lichte verhitting onschadelijk te maken. Bij een temperatuur van zestig graden blijft er niets van de bacterie over. De zorg van overheden kan het publiek niet overtuigen. De angst zit zo diep geworteld, dat iemand die en publique garnalen eet te horen krijgt: „Goh, durf jij garnalen te eten?" De toon van de vraag dwingt als een volksheld te antwoorden „Waarom niet?" Een gelukkige bijkomstigheid bij al dat gedoe rond een van de kleinste visachtigen is, dat er op de markt geen overschot aan garnalen ontstaat. Want: de garnaal laat zich dit jaar moeilijk vangen. De aanvoer blijft zo laag, dat vissers gedwongen zijn naast hun traditionele vangst ook op andere vis te jagen, willen ze hun inkomsten op peil houden. De kleine vangsten houden zelfs bij teruggelopen consumptie de prijs op peil. Wat er aan land wordt gebracht wordt redelijk betaald. Waarschijnlijk had de handel liever navenant lage prijzen betaald, maar - zo weet De Niet van het Produktschap voor Vis - handelaren voelen zich gedwongen toch hun voorraad garnalen op peil te houden. Die vraag houdt de prijs hoog. Mocht de consument plotseling toch weer garnalen willen eten, dan kunnen ze meteen worden geleverd. Alle hoop van de handel was de laatste weken gevestigd op de feestdagen: kerst, nieuwjaar, de uitloop naar driekoningen. Hopelijk laat de viseter dan zijn argwaan varen om de garnaal zodoende weer de vertrouwde plaats te geven op het toastje.

de Stem | 1984 | | pagina 21