Toneelstuk over watersnoodramp Eerste elpee van Avalanche met traditionele r&b VERDELING GODSDIENSTLESSEN Ruilbeurs Terneuzen Zeeuws MEES'i TRUCJ Nieuwjaars receptie in Sas van Gent VOORAL IN BELGIË VEEL BELANGSTELLING ZRO met Top-100 ZVU start cursus micro computers Filmhuis loopt als een trein Sportief handbal- toernooi ZATERDAG 29 DECEMBER 1984 VAN ZEELAND Recordaantal bezoekers streekmuseum examens markten Plaatselijk nieuws Breskens Oostburg Sas van Gent Sluis Terneuzen Westdorpe Zandstraat ZATERDAG 29 DEC T16 PAGINA ZEELAND 3 SAS VAN GENT - De Nederlandse sectie van de Zelzaatse Radio Om roep verzorgt de komen de dagen 7 uur radio. Deze vrije radio, uit zendend op een frequen tie van 100,4 mhz. op de FM-band, is ook op Nieuwjaarsdag de gehele dag in de lucht. Zondagmorgen tussen 11 en 12 uur wordt voor de 53ste keer in 1984 Sas van Gent-Centraal uitge zonden. Vaste onderwer pen zijn ook in deze laat ste uitzending van dit jaar: Sport door' Peter Snelders, Gerard Ver- duijn met een speciale dierenrubriek en Johan de Block blikt vooruit op de nieuwe verzekerings tarieven. Verder in het programma burgemees ter drs. W. R. V. Dusar- duijn met een compleet jaarovezicht. Samensteller en eind redacteur Willy de Groff brengt vrijdagavond in Info op vrijdag weer cul turele evenementen in Zeeland. Zaterdag en zondag in het weekend- nieuws ook aandacht voor zaken in Zeeland. Dinsdag 1 janauri ver zorgen Hessel en Carlo de Groff een zes uur durend programma, getiteld de Top-100 van 1984. Van een onzer verslaggevers IJZENDIJKE - Het afgelopen jaar hebben ruim 5600 mensen een bezoek gebracht aan het streekmuseum 'West- Zecuwsch-Vlaanderen pre senteert...' te IJzendijke. Dat is een record, sinds men in 1975 is begonnen het jaarbezoek te registreren. Het laagste aantal werd ge noteerd in 1976 (2610 bezoe kers) en het hoogste tot nu toe in 1980 (5086). Vorig jaar deden 4032 mensen het museum aan. Dit meldt voorzitter H. van de Vijver van de commissie streekmuseum in een persbe richt. Daarin meldt hij tevens dat aan de jaarlijkse jeugd- puzzeltocht in 1984 door 780 personen is deelgenomen. De volgende expositie in het mu seum wordt zaterdag 12 ja nuari geopend. Van onze correspondent TERNEUZEN - De afdeling Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen van de ZVU start woensdg 16 januari een cursus basisken nis microcomputers in het Zel- denrustcollege in Terneuzen. Tijdens de cursus, die uit 15 lessen bestaat, wordt onder meer ingegaan op diverse taalstelsels, geheugens, data communicatiecodes en logi sche functies. Ook worden er computer programma's gemaakt en in de praktijk toegepast. De cur sus is bedoeld voor computer hobbyisten die een homecom puter in hun bezit hebben. Ook begint de ZVU donder dag 10 januari een cursus Franse conversatie in het Zel- denrustcollege in Terneuzen. De nadruk ligt in deze cursus, op spreekvaardigheid van het Frans als omgangstaal. Be langstelenden kunnen zich voor de cursussen opgeven bij het ZVU-kantoor aan de Weststraat 65 in Axel. UTRECHT - Faculteit der let teren van de Rijksuniversiteit, doctoraal geschiedenis, Paul Rademakers, voorheen Mid delburg. Van onze correspondente ST. KRUIS - De toneelgroep St. Kruis brengt vrijdag 11 en zaterdag 12 januari 'Ruwe stormen' op de planken, een stuk in drie bedrijven over de watersnoodramp van 1953. Op de boerderij van de fa milie Verwey stijgt de span ning als gevolg van radio-be richten over overstromingsge vaar. Dan breekt de dijk door en lopen de weilanden rond de hoeve langzaam onder water. Elk gezinslid reageert op de eigen wijze op de gevaarlijke situatie. De toneelgroep St. Kruis heeft er inmiddels twee maan den van intensief repeteren op zitten onder leiding van regis seur Gerrit van Hal. De rollen worden vertolkt door Hubert en Walter Paridaen, Arnold de Croock, Annemarie van Hal, Arnold Scheppers, Suzanne Scheppers-Van Hal en de twee nieuwelingen in het gezel schap Elly Scheppers-Van Opdorp en Christine Paridaen. In feite gaat het bij de to neelgroep om een 'familiebe drijfje', dat ook alle decors, kostuums en requisieten zelf verzorgd. Ook de souffleuse komt uit hetzelfde clubje: An neke Paridaen-Flikweert. De voorverkoop van de kaarten voor de uitvoering is inmiddels gestart. Ze zijn a raison van zes gulden ver krijgbaar bij café Zeelandia te St. Kruis. Donateurs van de Dorpsgemeenschap St. Kruis kunnen gratis een kaart afha len. De beide uitvoeringen vin den plaats in het dorpshuis. De première vrijdag 11 januari wordt voorafgegaan door een muziekuitvoering van de Ko ninklijke Aardenburgsche Fanfaren. Aanvang 19.00 uur. De zaterdag-voorstelling be gint om 19.30 uur. De toneelgroep St. Kruis tijdens een repetitie voor 'Ruwe stormen'. - FOTODESTEM/COR J. DE BOER Weer problemen rond scholenfusie Oostburg Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Rond de fusie tussen de scho lengemeenschappen Koningin Wilhelmina (openbaar) en St. Eloy (katholiek) in Oostburg zijn nieuwe problemen gerezen, die vooral te maken hebben met de verdeling van de gods dienstlessen. De openbare poot van de fusie vindt de huidige ver deling 'onaanvaardbaar' en heeft daarover schrifte lijk zijn beklag gedaan bij minister W. Deetman van onderwijs en wetenschappen. In deze brief, die is onderte kend door het bestuur van de PvdA-afdeling West- Zeeuwsch-Vlaanderen en de PvdA-fractie in de Oostburgse gemeenteraad, wordt de mi nister met klem verzocht 'met onze stellingname rekening te willen houden en uw invloed aan te wenden om ook onze belangen en onze visie mee te laten wegen'. De combinatie Wilhelmi na/St. Eloy wordt de eerste middelbare samenwerkings school in Nederland. De ma nier echter waarop de fusie tot stand is gekomen en de wijze waarop de zogeheten voort gangscommissie de zaken be handelt, wordt door de brief schrijvers veroordeeld als 'zonder terugkoppeling en zonder openheid'. Kritiek De kritiek spitst zich toe op afspraken die binnen deze commissie zijn gemaakt met betrekking tot het godsdienst onderwijs en de geestelijke vorming op de fusie-school. In het toekomstige lesrooster is per week twee uur opgenomen voor levensbeschouwelijk on derricht op rooms-katholieke, protestants-christelijke en hu manistische basis. Voor de 'openbaren' bete kent dit dat de fusie-school te veel de kant van het bijzonder onderwijs op gaat. „En daar mee wordt geweld aangedaan aan de uitgangspunten", aldus J. Smeets, secretaris van de West-Zeeuws-Vlaamse PvdA- afdeling, in een toelichting op de brief aan Deetman. Minimum Daarin wordt, met betrek king tot het levensbeschouwe lijk onderricht, gesteld: „Wij zien het als een fundamentele taak van de school, ook van deze, om de leerlingen onder meer voor te bereiden op en bekend te maken met een in cultureel en godsdienstig op zicht steeds pluriformer wor dende samenleving. Daarvoor is één lesuur onderricht in al gemene zin, gewijd aan we reldgodsdiensten en levensbe schouwelijke vraagstukken, het minimum". Het andere lesuur kan dan, aldus de brief schrijvers, besteed worden voor specifiek onderricht op katholieke, protestantse en humanistische grondslag. Dat het besluit van de voortgangscommissie niet eerst is besproken met de ouders en belanghebbende or ganisaties steekt de PvdA zeer. De minister wordt dan ook verzocht 'om nader over leg en meer openheid van za ken' met betrekking tot de voortgang van de fusie. SAS VAN GENT - Woensdag 2 januari houdt de gemeente Sas van Gent de jaarlijkse Nieuw jaarsreceptie in de burgerzaal van het gemeentehuis aan de Westkade. Belangstellenden kunnen dan nieuwjaarswensen uit wisselen tussen 19.00 en 20.00 uur. Vrijdag 4 januari vindt vanaf 19.00 uur onder toezicht van de plaatselijke brandweer de jaarlijkse kerstboomver branding plaats. Dit op het terrein aan de Prinsenkade. Mensen die hun kerstboom willen verbranden, kunnen deze vrijdagmorgen 4 janauri voor de woning neer zetten waarna deze in de na middag door gemeentewerken wordt opgehaald en naar de verbrandingsplaats gebracht. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Het Filmhuis Zuidland in Terneuzen loopt als een trein. Er is sprake van een structurele toename van het publiek. In de periode tot en met 18 april wordt de cinefielen een programma van 15 films aan geboden. Het programma ver meldt onder meer Montenegro van Dusan Makavejev, Di- manche a la Campagne van Bertrand Tavernier, Los Sancto Innocentos van Mario Camus, Lola van R. W. Fass- binder, The Hotel New Hampshire van Tony Ri chardson en Paris-Texas van Wim Wenders. Von onze correspondent TERNEUZEN - Zaterdag 5 januari kunnen verzamelaars van onder andere postzegels, munten, ansichtkaarten, bierviltjes, si- garebandjes enzovoorts weer trecht in het Terneuzense Zuid- landtheater, waar die dag een ruilbeurs wordt gehouden. De dag begint 's morgens om tien uur en duurt tot half vijf 's middags. Voor de jeugd .wordt een speciale nieuwjaarsveiling gehouden rond 11.30 uur. De ouderen kunnen rond 15.00 uur terecht voor een veiling van allerlei verzamelobjecten. Aan het eind van de dag wordt nog een verloting gehouden. De toegang tot de ruil beurs, die georganiseerd is door C. Dees en R. Verberkmoes, is gratis. De volgende ruilbeurs in het Zuidlandtheater is zaterdag 2 maart. In Oostburg Van onze correspondent OOSTBljRG - De Oostbugse handbalvereniging Operatie '71 hield gisteren een toernooi voor leerlingen uit het voort gezet onderwijs. Dertien teams, bestaande uit acht meisjes- en vijf jon gensteams, bekampten elkaar op sportieve wijze in sporthal De Veerhoek. In de jongste leeftijdsklasse ging de winst bij de meisjes naar lhno Schoondijke, terwijl bij de jongens het team van lts Oost burg zegevierde. In de oudste leeftijdscatego rie pakte KWL zowel bij de jongens als bij de meisjes de winst. De vlekkeloze toernooi- dag met kwalitatief goed handbal werd besloten met de prijsuitreiking, verzorgd door wethouder Jan Vergouwe. Eindstanden: 12-14 jaar: jongens: 1. Lts Oostburg, 2. Christelijke mavo Oostburg. Meisjes: 1. Lhno Schoondijke, 2. Kwl Oostburg, 3. Christelij ke mavo Oostburg, 4. Lhno IJ zendijke 2, 5. Lhno IJzendijke 1. Leeftijd 15-17 jaar: jongens: 1. Kwl Oostburg, 2. Groene Poorte Brugge, 3. Lts Oost burg; meisjes: Kwl Oostburg, 2. Lhno Schoondijke 1, 3. Lhno Schoondijke 2. AMSTERDAM - In Bintje 50mm werden 10 contracten verhandeld voor levering april bij een prijs van 15,80 tot 15,70 per 100 kg en voor levering mei 17 contracten te gen 16,20. De stemming was kalm. De Zeeuws-Vlaamse groep Avalanche. Zittend (met elpee) John Geerlings. Achter hem v.l.n.r. Rinus de Lijser, Ries de Vuyst, Willem de Vos en Egbert Spuessens --fotowimkooymam Door Co Meertens TERNEUZEN - Een Zeeuws-Vlaamse popgroep die nog maar negen maan den bestaat en dan direct al met een elpee kan uitkomen, dat is natuurlijk een uni cum. Want welke band mag vandaag de dag z'n carrière nog beginnen met een lang- speler? En dan nog wel een formatie uit Zeeuwsch- Vlaanderen, waar de lokale groepen het in twintig jaar popmuziek nooit verder hebben gebracht dan hoog uit een singletje. Alle reden dus om aan dacht te besteden aan het al bum Reelin' with a feelin' van Avalanche, uitgebracht door het Belgische Parsifal- label en gestoken in een pri ma verzorgde klaphoes. De plaat is opgenomen in de Uptide Studios in Zelzate en geproduceerd door Roland van Campenhout. Avalanche is Ries de Vuyst (zang en slide), Wil lem de Vos (mondharmoni ca), Rinus de Lijser (sologi taar), Egbert Spuessens (bas) en John Geerlings (drums). De groep maakt traditionele rhythm blues, een Amerikaanse muziek soort die vandaag de dag weer in volle opkomst is als reactie op de nu alweer zes jaar durende overheersing van de steeds vervelender wordende Engelsen. Dimensie Veel nieuwe groepen die weer putten uit Amerikaan se bron gebruiken r&b en - in minder mate - blues om daar een eigen dimensie aan toe te voegen. Avalanche doet dat op zijn eerste elpee nog niet. Reelin' with a fee lin' laat traditionele rhythm blues horen, zowel in de drie eigen composities als in de bewerkingen. De bluesy stem van Ries de Vuyst leent zich dan ook uitstekend voor dit soort werk, evenals het virtuoze geriedel van Wil lem de Vos op de mondhar monica, Prijsnummer van het album is ongetwijfeld het door De Vuyst en De Lij ser geschreven 'I'd rather be drunk', in zijn soort een ju weeltje. Reelin' with a feelin' is al in juli opgenomen, drie maanden nadat Avalanche was gevormd. Wellicht had den de jongens beter nog even kunnen wachten, want op de elpee is nogal eens te horen dat er van een hecht doortimmerde eenheid toen nog geen sprake was. Dat die er inmiddels - een half jaar later - wel is, bewees de band vorige week in Bar Moustache te Oostburg waar het album ten doop werd gehouden, gevolgd door een live-optreden. Avalanche is nu tot veel meer in staat dan ten tijde van de elpee-sessie en begint ook de platgetreden r&b-pa- den gelijdelijk te verlaten. Het eigen geluid kwam het sterkst naar voren in een ruige, sterk emotioneel gela den bewerking van de glad de Supremes-hit uit de j aren zestig 'Where did our love go'. Maar terug naar Reelin' with a feelin', een debuut elpee die op dit moment het tij mee heeft. Vooral de Vlaamse radio-zenders (in clusief BRT) hebben Ava lanche in hun hart gesloten en bezorgen de groep veel air-play. Terecht, want swingende r&b is te lang uit de ether verbannen geweest. En dat eigen geluid, dat komt zonder twijfel wel goed op het volgende album van Avalanche. De elpee Reelin' with a fee lin' van Avalanche is ver krijgbaar in alle belangrijke platenwinkels, ook in Zee land, en kost 21 gulden. Bejaardenmiddag - De burgse ziekenomroep Radj, Delta verzorgt vandaag in hei Breskense bejaardentehuis Ter Schelde een middag vooi de plaatselijke ouderen. He begint om 13.45 uur. Een var' de gasten is de West-Zeeuws' Vlaamse zanger Piet Brak. man. Het hele gebeuren worii rechtstreeks uitgezonden, zo. dat de patiënten van het zie. kenhuis en het verpleegtehuis in Oostburg ook mee kunnet genieten. Bolling - Bolclub Raak Staak hield weer een bollfn» De uitslag hiervan was volgt: 1. W. Mariman, 2. I; Ghijs, 3. S. Mussche, 4. v; Taillie, 5. J. Roet. Er waren ij totaal 51 deelnemers. Bolling - Bolclub Ons Genoe gen uit Sas van Gent hield on langs de jaarlijkse kerstbol. ling. De uitslag hiervan was.-l J. Kalfsvel 40 punten, 2. M. van Acker 38, 3. R. Cardon 37, 4. A de Maesschalck 34,5. F. Pieters 34 punten. Nieuwjaarsreceptie - ft nieuwjaarsreceptie van de meente Sluis is donderdag! januari vanaf 20.00 uur in 4 raadzaal van het stadhuis. Fijne keuken - De afdeling Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen van de ZVU start donderdaj 17 janauri een cursus 'fijn keuken' in scholengemeen schap De Leeuwtjes in Ter neuzen. In tien avonden lerei cursisten warme en koude voor- en nagerechten en vlees- en visgerechten bereiden, li één les wordt het klaarmakei van een rijsttafel behandeld Cursisten mogen tijdens dt laatste les onder leiding vai docent A. de Ruysscher ea koude schotel maken. Wie ma wil doen, kan zich opgeven tij het ZVU-kantoor aan Weststraat in Axel. Gezinsdienst - In de kerk van| Westdorpe bestond een goed belangstelling voor een ge zinsdienst. Het thema vand bijeenkomst, die werd geleiil door pastor Jos Thiellier, wasl 'Waar ook ter wereld'. Hei! kinderkoor van de basisschool! St, Joseph zorgde voor de mu l zikale omlijsting. Schoolkin-J deren hadden voor deze j genheid een krantefoto val iemand uit het buitenland op f een stukje karton geplakte meegebracht naar de kerk. Al' I le bezoekers waren tevredeil over deze goed voorbereid! I kerkdienst. Energiecentrum - In een huis- aan-huis bezorgde circulaire worden de inwoners vai| Westdorpe uitgenodigd eei bezoek te brengen aan hel Energiecentrum dat vanal dinsdag 8 tot en met donder dag 10 januari in het dorp wordt ingericht. Het energie- centrum, waar alle bij d( Coördinatiegroep Energiebe sparing Zeeland beschikbar! kennis op het terrein van de besparing van energie bijeen gebracht is, zal die dagen on dergebracht zijn in het vereni gingsgebouw Concordia Westdorpe. Het is gedurens deze drie dagen ook de plaat selijke vraagbaak. De bezoe kers zullen er gratis adviezen, brochures en andere docu mentatie ontvangen. Kerstbomen - Onder toezicht van het plaatselijke brand weerkorps wordt 4 j anuari een kerstboomverbranding gehou den. De bewoners kunnen df kerstbomen vrijdag 4 januari voor de woning deponeren Deze worden 's mdidags opgj haald en naar een terrein in® Alvarezstraat gebracht. Avonds om zeven uur worden de bomen in brand gestoken KVO - Ruim 70 dames waren aanwezig op de jaarlijkse; KVO-kerstviering in vereni gingsgebouw Concordia. D(: bijeenkomst begon met eer, uiteenzetting over het werk i van Amnesty Internationa,; Vijf vrijwilligers van de afde-i ling Terneuzen deden dit »f| voortreffelijke wijze. Uit W| groot aantal vragen bleek c" er bij de dames belangstel® bestaat voor deze organisati' Hierna werd de avond ver®| in kerstsfeer doorgebrach met het voorlezen van efll kerstverhaal en het gezamei' lijk zingen van kerstliederen Crossbal - De fietscrossch* De Kreekcrossers houdt zoU'j dag 30 december in Het Ou® Raedhuys een crossbal. Sief' aan verleent Roland met orkestorgel muzikale mede'| werking. De avond begint of acht uur. Kaarting - Aan de kerstkat ting in wijkgebouw De Strae, te, namen 77 kaarters de®| Uitslag: 1. mevrouw Re.ve'' Terneuzen; 2. mevrouw PoPkj Sluiskil; 3. E. Swartelee, S?L van Gent; 4. mejuffrouw (Jl Winkel, Kloosterzande; 5. 'I van Deurzen, Zandstraat. JILLE is op klopjacht. D Hoge kerstboom in Terne Daar zullen ze in Oversl vasie van schatzoekers. Zouden die meeuwen oo Antwerpen smokkelen? Weer vergeefs gedroom al die weer- en kerstm; rusten. Als ze nou volgei in plaats van die zure re het wel een echte kerstp Melkman van geldtas be meegenomen. Actie voor herbenoemir ningen wel op tegen de k Die hotels in Vlissingen I Smelt-nectar. Zou er met één suikerfc minder slik op de weg lil Swanborn, een glas-harc Avondzorg in heel Zeelc nog het avondland. Die startbaan op de Hoe douane-luchtmacht, die houden. Met zo'n meesterlijke voc Tijdens de laatste dagen hoff zich nog bezighoudi daar nu niet mee kunner 'JE KUNT natuurlijk zelf die bomen kappen, boete van vier tientjes daarop staat, moet je er maar voor over hebben'. Eén van de 'meestert adviezen die voorzitter G. Vioen van de won bouwvereniging Sas Gent Vooruit onlangs ga een ledenvergadering, u een huurder klaagde bomen voor zijn deur. 'Ze nemen het licht we de wortels groeien tot in gazon' mopperde hij, ei toevoegend dat de geme nog niéts had ondernome Daar wist mr. Vioen iets op, een advocaat is voor een gat te vangen. G scherend riep hij op tot 't Zo wordt een gebit gt| T ANDTECHNICI De gebroeders Dick en Boon uit Axel hebben wellicht zelfs liever, feit is dat ze aan geil knutselen om den brode ken maar dat daar me komt kijken dan het van kunstgebitten, genwoordig. De tijd I mensen zich bij de eerstj tende kies een kunstgebit lieten aar is voorbij. „Nu nemen ze eerst i en bruggen, of ze op allerlei andere man hun eigen gebit zo lang gelijk in tact te laten" Ton Boon. De gebro hebben van die ontwikk weinig last. Er blijft I

de Stem | 1984 | | pagina 16