Indiase premier Gandhi: onkreukbaar en effectief Belgisch vlees staat bol van de hormonen ■WUZIGINi H even..L UITBLAZEN 379 miljoen Indiërs brengen hun stem uit Techniek redt 500.000 kinderen a China: ges met Mosk< zijn overk Minister: reorganis, energiebe Kerstmis? Kerstmis! MAANDAG 24 DECEMBE MAANDAG 24 DECEMBER 1984 ■ACHTERGROND WIM KOCK Jazz Doortastend Geen enkel slachthuis voldoet aan nieuwe EG- normen Llnion Carbide i mag niet meer draaien I NEW DELHI(AFP/DPA) - De [ET ZAL de Kerst mis van 1944 zijn geweest of was de winter van een jaar later ook weer zo streng? Er lag sneeuw. Een van de weini ge witte kerstfeesten die ik me herinneren kan. De nachtmis begon om 4 uur in de morgen. De bepaald niet klein uitgevallen kerk was stampvol. Achterin stonden de mensen nog rijen dik. Je kon amper bij de wijwatervaten ko men. Ik had iets aan m'n oog en dat deed pijn. Later, na de kerstdagen, zou de dokter er iets afkrabben. Dat deed geen pijn. Alleen een gek gevoel, dat koude schrapertje op m'n oog bol. Buiten in de duisternis had ik er geen last van. Naast m'n vader stapte ik voort door de lange straat naar de kerk. Nuchter. Dik ingepakt en nog warm van de slaap. Er waren veel mensen op de been, maar er werd niet veel gezegd. De sneeuw dempte de geluiden en zette de omgeving in een vaag schemerlicht. Dat deed m'n pijnlijke oog goed. In te genstelling tot de op volle kracht brandende feestverlich ting in de kerk. Drie missen na elkaar. Eerst een plechtige ge zongen mis met drie heren en een communie-uitreiking waar geen einde aan leek te komen en daarna twee snelle, gelezen missen er achteraan. Rammelend van de honger naar huis. Daar brandden de kaarsjes in de kerstboom. Echte kaarsjes, want die snoeren van Philips had je toen nog niet. De kerststal had mijn vader zelf gemaakt. Van stammetjes en met een dak van stro. Mijn moeder had de ontbijttafel al klaar staan. Krentebrood in elk geval. Mijn vader ging in de buurt van de boom zitten, want met die kaarsjes was het uitkij ken. Toen het licht werd gingen de rolluiken omhoog en de gor dijnen opzij. De kaarsjes in de boom werden gedoofd. Ik maakte ruzie met m'n zussen over wie ze uit mocht blazen. Mijn vader, die niet veel geduld had met ruziënde kinderen, blies ze zelf uit. Als ik geen zeer oog had gehad, zou ik me die kerstmis misschien niet meer herinneren. Een jaar of acht later. Kerstavond, omstreeks elf uur. Het is bloedheet in de bar. Air conditioning is nog lang geen gemeengoed op het overigens Amerikaans-welvarende Cu rasao. Er zit een man die zich uitgeeft voor consul van Vene zuela. Misschien is hij dat ook wel. Hij is in elk geval dronken en lastig en hij krijgt ruzie met ons. Het wordt matten. Waar al die andere matrozen, mariniers en jeugdige burgers van Wil lemstad zo gauw vandaan ko men, begrijp ik ook niet, maar er ontstaat een tamelijk mas saal knokpartijtje waaraan de 'consul van Venezuela' nog steeds met overgave deelneemt, zo zie ik in een flits. Dan klinkt de waarschuwing: 'de marine patrouille!' Dat zijn wit ge helmde mariniers met knup pels. We maken dat we wegko men. Om de kans te ontlopen later te worden aangehouden door MP's die het maar dorps kleine centrum van Willemstad uitkammen naar wat zij rad draaiers believen te noemen, nemen we op het Brionplein een paar taxi's en rijden er mee naar Campo Allegre. Daar mo- gen geen MP's komen. Campo Allegre is geen plaats om de kerstnacht door te brengen, vrees ik. Het is een omheind dorp, speciaal gebouwd om prostituées uit Latijns-Amerika te huisvesten. Maar de Latijns- Amerikaanse hoeren, van wie gezegd wordt dat ze hun bedrijf expres ver van huis en boven dien maar tijdelijk uitoefenen om een uitzet te verdienen en daarna in hun eigen land te trouwen, zijn katholiek en wer ken in de kerstnacht niet. Het is daarom druk en erg gezellig in het centrale café, waar het ook wemelt van ontheemde zeelui. Tegen vier uur zitten we op de trappen van het ziekenhuis van de zusters Franciscanessen in Willemstad. In hun kapel draagt onze 'aal' straks de nachtmis op. De vroege non die voor koster speelt vindt ons daar en heeft werk: extra stoe len aanslepen want het wordt druk. Na de mis ontbijten we in het Zeemanshuis van het Leger des Heils. Daar verdringen zich welvarende Curaijaose families om voor één dag zo'n arme jon gen van de marine te adopte ren. Die avond beleef ik op het strand m'n eerste moonlight party onder een grote kerst boom met gekleurde lampjes. In de weeë vloed van senti mentele kerstmuziek die je nu dagelijks hoort zingt iemand: „kon het maar altijd Kerstmis zijn." Ik moet er niet aan dén ken. Als de mensen goed moe ten zijn voor elkaar op de ma- i nier die in de liederen wordt bezongen, dan heb ik liever dat de mensen maar gewoon doen. i Ik heb altijd wat tegen Kerst mis gehad en ik heb er (bijna) j altijd genoegen aan beleefd, j Dat kan samengaan. De hekel aan Kerstmis ma nifesteert zich van tevoren, in j de periode die de donkere dagen voor Kerstmis wordt genoemd. Ik haat het moeten dat bij Kerstmis hoort. Het moeten doen van dingen waar je (nog) geen zin in hebt. Het moeten j meedoen vooral. Dat is'wellicht het ergste van alles. De kerst- j boom die je moet halen en moet optuigen. Als hij er staat, ja, dan vind ik hem ook wel mooi. Breekt Kerstmis eenmaal aan dan valt het met het ver- j dere moeten ook wel mee. Met m'n zoon verzorg ik het kerst- ontbijt terwijl de anderen naar de nachtmis zijn. Ik maak een pittige warme drank van 'wijn en rum of cognac. Ik zoek de wijn uit voor bij het kerstmaal. Daartoe raadpleeg ik mijn agenda want daarin heb ik vo rig jaar opgeschreven welk cha- teau het was dat de kinderen ons aanboden. Een kleine kersttraditie. Zij kopen elk jaar voor kerstmis een fles wijn voor j hun ouders en die wordt de vol gende Kerstmis opgedronken. Met het opentrekken van de fles is mijn kersttaak practisch beëindigd. Als ik het goed bekijk is het eigenlijk mijn vrouw die met Kerstmis van alles moet. Maar - het klinkt goedkoop, ik besef j dat - ze heeft eer van haar werk j want zelfs ik kijk alti|d met ge- j noegen terug op Kerstmis. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii? Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v Directie: drs. J.H.M. Brader Hoofdredactie: L. Lei|endekker en H Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. ©076-236911 Telex 54176 Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850 Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28. 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751. Oosterhout, Arendstraat 14. ©01620-54957 Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17 00 uur, overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar Bij automatische betaling geldt een korting van J 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar Prijzen inclusief 5% B T W. Voor post-toezending geldt een toeslag Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stem-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur)1 Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Donk cflfltiPQ' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447 NCB rek. 230301584 - Rabo rek 101053738. DEN HAAG (ANP) - Op 24, 27 en 28 december kunnen 379 miljoen Indieërs bepalen wie er een zetel zullen krijgen in de achtste Lok Sabha (Lager huis). In totaal zijn er 544 zetels. En maar liefst 5.300 kandida ten strijden om de gunst van de kiezer. De uitslag zal echter geen nauwkeurige afspiegeling zijn van de politieke krachts verhoudingen, omdat India geen evenredige vertegen woordiging kent maar werkt met het zogeheten districten stelsel. Dat betekent dat alle zetels uit een bepaald kies district worden toegewezen aan de kandidaat die de meeste stemmen op zich heeft weten te verzamelen. Bij de verkiezingen staan slechts 513 van het totaal aantal van 544 zetels op het spel. In de oostelijke deel staat Assam, waar bij vorige verkiezingen ruim duizend immigranten uit Bangladesh werden afgeslacht, worden voor de 14 zetels geen verkie zingen gehouden. Deze zijn „uit veiligheidsoverwegin gen" opgeschort. Ook in de strategische en roerige westelijke deelstaat Punjab kunnen de kiezers hun voorj keur voor de 13 zetels nietl kenbaar maken, omdat na dj bestorming van de GoudeJ Tempel van de sikhs en dj moord op premier IndirJ Gandhi door twee van haarl sikh-lijfwachten de veilig.I heidssituatie in Punjab, waaj de sikhs in de meerderheid! zijn, nog te gespannen is. RAJIV GANDHI (40), de jongste premier in de geschiedenis van India, heeft van zijn vermoor de moeder de grootste democratie ter wereld geërfd. De voormalige piloot van Air India staat voor de zware opgave om ruim 700 miljoen mensen van verschillende culturen bij elkaar te hou den, die leven op het Indische subcontinent dat naar Euro pese maatstaven een opper vlakte beslaat van de west kust van Frankrijk tot Mos kou en van het midden van Noorwegen tot Tunesië. Voorts neemt hij van Indira het voorzitterschap over van de uit 101 landen bestaande beweging van niet-gebonden landen. Het is een taak die het lot hem heeft toegewezen. Nadat zijn jongere broer Sanjay, die algemeen werd gezien als de opvolger van Indira, in 1980 bij een ongeluk met een stuntvliegtuig om het leven kwam, verzocht zijn moeder hem de opengevallen plaats in te nemen. Voordien had deze rustige, vriendelijke telg uit het geslacht-Nehru zich nooit ingelaten met politiek. Nu moet hij zijn door sek tarisch geweld en politieke corruptie verscheurde land bijeen zien te houden, reke ning houden met de moge lijkheid van een nieuwe moordaanslag, en een beleid in de stijgers weten te zetten dat vooral voor de grote mas sa van armen resultaat ople vert. Deze rijzige, knappe man, die zich eenvoudig en in de Indische traditie kleedt, was vroeger een verlegen school jongen die nergens echt in uitblonk. Hij bezocht het Im perial College in Londen en na een jaar stapte hij over naar het Trinity College in Cambridge waar hij in schreef voor bouwkunde. „Ik studeerde niet echt met over gave", zo zei Rajiv eens. En zijn moeder hield hem van afstand in de gaten met brie ven aan Sanjay waarin zij hem voorhield voor zijn oudere broer te zorgen. Ra- jivs zakgeld liep niet over en hij had verschillende baantjes als werkstudent. In Engeland ontmoette hij zijn Italiaanse vrouw Sonia Maino, die een jaar Engels kwam studeren. Met zijn ag- gressieve, tomeloos ambi tieuze broer Sanjay kon hij niet zo goed opschieten. Hun karakters botsten te veel met elkaar. De vliegerij was een vroe ge passie. Hij nam al vlieg lessen in Engeland en terug in India behaalde hij zijn pri vé vliegbrevet en het brevet voor de commerciële lucht vaart snel en zonder moei lijkheden. Nauwelijks was hij in staat om Boeings van Indian Airlines, de lokale luchtvaartmaatschappij, te vliegen of hij werd door zijn moeder ontboden om de kneepjes van het politieke métier te leren. De zachtaardige Rajiv houdt zowel van hindoe- staanse, als van westerse klassieke muziek, maar ook van pop en jazz. Zijn huis ligt vol tijdschriften over electro- nica, gepopulariseerde we tenschapsliteratuur. In zijn boekenkast van redelij ke omvang ontbreken werken over geschiedenis of filosofie vrijwel geheel. Sinds zijn in trede in de politiek is zijn imago als ingetogen, vrien delijke man wat complexer geworden. Hij begon zich te profileren als een hardwer kende snelle, efficiënte en onkreukbare politicus die een hekel heeft aan bureau cratie en overmatige staats bemoeienis met de economie. Maar Rajiv liet zich ook kennen als een 'havik' in het gevolg van zijn moeder toen hij al maanden voor de be storming van de Gouden Tempel van de sikhs voor een militaire oplossing pleitte van de om zich heen grijpen de sikh-terreur. En ook bij de onverkwikkelijke affaire van het op gezag van Indira afzetten van N.T. Rama Rao, de premier van Andhra Pra desh, verdedigde hij deze 'staatsgreep'. Rajiv, die privé zo'n rede lijke en weloverwogen in druk maakt, heeft zich pu bliekelijk van een andere kant laten zien. Zo beschul digt hij de oppositiepartijen van samenwerking met vij andige buitenlandse krach ten, die er op uit zijn het land uiteen te laten vallen. Hij voorspelde een preventieve militaire aanval van Pakis tan en hij weigerde lange tij d de extremistische sikh-leider Bhindranwale, die hij in het begin van de jaren tachtig slechts karakteriseerde als een religieus man, te veroor delen. Hoewel er verschillen zijn met de maf ia-stijl van zijn Rajiv Gandhi op bezoek in de stad Bhopal, vlak nadat zich daar de giframp had voor gedaan. FOTO ARCHIEF DE STEM broer Sanjay zijn er ook overeenkomsten. Ook Raj iv heeft zich omgeven met een coterie van persoonlijke vrienden/adviseurs, die meer in de melk te brokkelen heb ben dan het partijbestuur over leden van de fractie. Zijn keus van een strategi sche weg naar de macht door greep te krijgen op de partij- organisatie, het accepteren van de dynastieke opvolging ofschoon formeel democra tisch en het verdoezelen van het verschil in politieke ver antwoordelijkheid van partij en regering. Toch is zijn imago als 'mis ter clean' nog vrijwel onge schonden. Hij heeft boven dien bewezen doortastend te kunnen optreden. Hij ont sloeg de gouverneur van Del hi, luitenant P.G.Gavai, na dat deze in gebreke was ge bleven bij het voorkomen of beperken van de rellen en moordpartijen van hindus tegen sikhs na de moord op Indira Gandhi. In economisch opzicht be tekent de komst van Rajiv een versterking van het libe rale beleid dat Sanjay in 1980 had ingezet. Dat houdt in een afbraak van het naar Rus sisch model opgezette sys teem van plan-economie, die door de staat wordt gedomi neerd, het openen van de grenzen voor buitenlands ka pitaal en het gebruik maken van de nieuwste technologi sche snufjes om India met spoed te industrialiseren. Daarom ook hebben jonge technocraten en bestuursle den van grote ondernemin gen zo'n prominente plaats in het gevolg van Rajiv. Een van Rajivs eerste bel leidsbeslissingen was het op-1 heffen van de strikte invoer-1 bepalingen voor computers] Rajiv, die in de verkiezings-| campagne wordt geaffi cheerd als de „jonge dynami-[ sche leider die de aspiraties I van het volk symboliseert' wordt ook wel gekscherend de 'computerji' (computet man) genoemd. Met deze ingetogen ex-p:-1 loot, die liever niet in het I middelpunt van de belang- stelling stond, is een expo-l nent van de post-onafhanke-1 lijkheidsgeneratie aan macht gekomen, die zich wil I afzetten tegen het doctrinal- re beleid van de grondleggen van de staat India. Eer, I Gandhi wiens reputatie vanl snel, efficiënt en onkreuk baar echter nog zwaar op d proef zal worden gesteld. Van onze correspondent Aad Jongbloed BRUSSEL - Niet minder dan 90 procent van het rund- en kalfsvlees in België is bewerkt met hormonen en dat is het gevolg van een samen zwering om de strijd te gen de hormonen te ver hinderen. Dat zegt het Belgische Eer ste Kamerlid voor de Volks unie Oswald van Ooteghem, die hoopt dat de nieuwe EG- richtlijnen, die per 1 januari van kracht worden, de Belgi sche politiek zullen wakker schudden. „Geen enkel slachthuis, ook het nieuwe in Luik niet, dat 55 miljoen gulden heeft gekost, voldoet aan de richt lijnen. Niemand maakt er zich kennelijk ongerust over dat de export daarmee in groot gevaar komt." Veel ernstiger dan het feit dat de 200 Belgische slacht huizen om allerlei redenen, zoals de hygiene, niet voldoen aan richtlijn 8390 van de EG, vindt Van Ooteghem het dat er niet opgetreden wordt te gen het massaal injecteren met scheikundige hormonen. „Ik durf rustig te zeggen dat we te maken hebben met een georganiseerde mafia. Dat is niet overdreven. Die mafia oefent zijn invloed uit op de slachthuizen, de keuringsart sen, de politici en de Boeren bond. De handel en de far maceutische industrie staan daar achter". Volgens de Belgische sena tor is er gemanipuleerd met de wetgeving, dankzij grote politieke druk. „In 1968 werd er een wetsontwerp inge diend op de veterinaire keu ring. Er zou een ambtenaren korps komen van 250 man, dat in elk slachthuis zou gaan keuren. Er zou een rou latiesysteem komen om te voorkomen, dat er een relatie zou ontstaan tussen keurder en slachthuis. De wet ver scheen pas in het Staatsblad op 15 september 1981, maar de uitvoeringsbesluiten zijn nog steeds niet in het Staats blad opgenomen. Dat is uniek in de geschiedenis van de Belgische wetgeving. De wet wordt dus gewoon niet uitge voerd". „Toen die wet in de Ka mers besproken zou worden", aldus van Ooteghem, „kwam elk parlementslid onder gro te druk te staan. We werden opgezocht door belangheb benden, die dreigden hun do naties aan de partij te zullen inhouden en ervoor te zullen zorgen dat de partij bij ver kiezingen zou kelderen." Het gevolg is nog steeds zo, dat in de particuliere slachthuizen (123 stuks) de keurders per verrichting betaald worden. „De keurder is dus volledig financiëel afhankelijk van het slachthuis. Hij wordt eigenlijk betaald om niet te keuren. Zij hebben er finan ciëel belang bij om klanten naar het particulier slacht huis te lokken door de keu ring zoveel mogelijk in het voordeel van de klant uit te voeren." Hoe is de situatie dan in de 77 openbare slachthuizen? Van Ooteghem: „Als ze daar streng optreden, ver trekken de klanten naar het privé-slachthuis. Er wordt menigmaal geconstateerd dat chauffeurs met wagens vol vee wegvluchten naar een privé-slachthuis, als ze voor de deur van een openbaar slachthuis opvangen, dat er een strenge keurder bezig is." Tegenstand tegen hormo nenkeuring is er volgens de Belgische senator ook van de zijde van de Boerenbond. „Terecht of niet terecht denkt de bond dat zij de be langen van de boeren behar tigt als zij het niet zo nauw neemt met die keuring. Ik kan het niet bewijzen, maar ik denk dat de Boerenbond naast het krachtvoer ook de hormonen en de spuitjes le vert." Op grote schaal wordt ge bruik gemaakt van het pre paraat DES, waarvan bewe- ,zen is dat het al bij jonge meisjes schedekanker ver oorzaakt. „Maar", aldus Van Ooteghem, „het is net als bij de wielrennerij, de farma ceutische industrie is beter geoutilleerd dan de over- heidslaboratoria. Zij is in staat preparaten te maken die minstens zo gevaarlijk zijn als DES, maar die de la boratoria nog niet kunnen ontdekken." Als de Belgische boer geen hormonen meer gebruikt, raakt hij geen vlees meer kwijt. De concurrentie doet het immers ook. Door de hor monen wegen de runderen in korte tijd 100 kilo zwaarder en bovendien leveren ze ma gerder vlees, zoals de consu ment eist. Het vlees zou in derdaad zonder hormonen veel duurder worden. Dus worden volgens van Ooteg hem 90 procent van de koeien en kalveren met hormonen behandeld. „Bij varkens ge beurt het minder vanwege hun stress-gevoeligheid. Daar gebruikt men dierlijke hormonen. Bij kalveren is het zo, dat de hormonen geïn jecteerd worden in de zweze rik, waar de Belgische indus trie uitgerekend baby- en kindervoeding van maakt." Van Ooteghem geeft het voorbeeld van rechter De Jonge in Gent. „Elke razzia op een boerderij, die hij Iaat uitvoeren, is raak. Overal worden de hormonen en de spuiten gevonden. Het is op merkelijk dat het alleen rechter De Jonge overkomt. Nergens anders in België hoor je daarvan. „Ondanks de bevindingen van rechter De Jonge - massaal gebruik van hormonen - wordt in de openbare slachthuizen 1 op de 500 en in de privé-slacht- huizen 1 op de 5000 dieren af gekeurd. Wie helemaal geen risico wil lopen, gaat af op advertenties in de vakbla den: 'Noodslachtingen, dag en nacht. Volledige geheim houding verzekerd'. De sancties zijn minimaal. De maximum straf voor ge bruik van scheikundige hor monen is drie maanden voor waardelijk en een boete van 1500. „Bij mijn weten is er nog geen enkele boer veroor deeld", aldus van Ooteghem. Naast het verbod op ge bruik van scheikundige hor monen legt de richtlijn per 1 januari aanstaande de slachthuizen optimale hygie ne op. Een EG-commissie be zocht dit jaar in België 25 willekeurige slachthuizen. Geen van de slachthuizen be antwoordde aan de normen. Van Ooteghem: „Geen enkel slachthuis in ons land vol doet aan de richtlijn. De helft ervan kan er ook in de toe komst onmogelijk aan vol doen, 25 procent zal zich in vesteringen moeten getroos ten van enkele miljoenen guldens en 25 procent kan het voor elkaar krijgen met een geringer bedrag." Van onae correspondent Roger Simons LONDEN - In 1984 werd het leven van naar schatting een half mil joen kinderen gered dankzij de orale toedie ning van een oplossing van water, suiker, en zout. Unicef-directeur James Grant heeft dit onthuld naar aanleiding van de publicatie van zijn jaarverslag over de toestand waarin 's werelds kinderen verkeren bij het aanbreken van 1985. De toediening van een wa ter-, suiker- en zoutoplossing via de mond wordt in de me dische vaktaal orale rehy- dratie-therapie (ort) ge noemd. Het is een goedkope en toch revolutionaire tech niek ter voorkoming of be handeling van met diaree ge paard gaande dehydratie, de voornaamste oorzaak van kindersterfte in de moderne wereld. Volgens Unicef-directeur James Grant maakt in de he le wereld jammer genoeg minder dan 15 procent van de moeders en vaders gebruik van de ort-techniek, die hun zieke kinderen zou kunnnen genezen. In zijn rapport schrijft Grant, dat gewoon door de toepassing van vier goedkope methoden, waar onder ort, door de ouders zelf een overlevingsrevolutie on der de kinderen tot stand ge bracht zou kunnen worden. Dan zou het mogelijk zijn tenminste de helft van de 40.000 kinderen, die elke dag sterven, van de dood te red den. Directeur Grant weerlegt het argument, dat een dra matische daling van de kin dersterfte overbevolking zou veroorzaken. Hij wijst erop, dat de meeste ouders geneigd zijn hun gezinnen kleiner te houden wanneer zij merken dat de kinderen die zij reeds hebben, in leven blijven. Grant concludeert dan ook, dat een daling van de kinder sterfte automatisch zal lei den tot een vermindering van de bevolkingsaanwas. Diarree Unicef-directeur James Grant schrijft in zijn jaar verslag, dat jaarlijks min stens vier miljoen kinderen sterven ten gevolge van de dehydratie, die zich plots kan voordoen wanneer een kind diarree heeft. Door het ver lies aan vloeistof daalt tij dens deze ziekte het li chaamsgewicht gemakkelijk met tien procent. Dan is de dood nabij. Vroeger was het alleen mogelijk dehydratiepa- tlëntjes te genezen door mid del van een ingewikkelde in- traveneuze therapie. Van daag de dag kan het kind ge red worden door het een re- hydratie-oplossing te drin ken te geven. Hiervoor die nen acht theelepeltjes suiker en een theelepel zout opgelost in één liter water toegediend te worden. Sommige traditio nele methoden, zoals rijstwa- ter of peentjessoep, werken ook doeltreffend. De Wereldgezondheids dienst en Unicef leverden dit jaar aan 78 landen 65 miljoen in West-Duitsland geprodu ceerde sachets van 10 dollar cent per stuk, die de gepaste dosis suiker en zout bevatten voor het maken van ort-op- lossingen. Unicef-directeur Grant voorspelt, dat in de ko mende vijf jaar de ort-me- thode in de hele wereld ver spreid zal zijn onder de helft van de gezinnen. Jaarlijks zal dan het leven van ten minste 2 miljoen kinderen gered worden. Om de overlevingsrevolu tie in de wereld mogelijk te maken, is volgens dit Unicef- jaarverslag nog de toepas sing nodig van drie andere goedkope technieken. In dl eerste plaats moeten allil moeders zelf de normaiil groei van hun kinderen kur.f nen controleren. Hier. I wordt door de Wereldgel zondheidsdienst en Uniceil een speciale kaart van 10 dolf larcent verspreid met grafische voorstelling vanil normale groei en het hierrael overeenstemmende gewichtl Daarnaast worden enkelil voor de hand liggende raad! gevingen inzake de voedinl van zuigelingen en anden| jonge kinderen gegeven. Borstvoeding Op de tweede plaats moei opnieuw meer propagand.j gemaakt worden voor bors:| voeding, die tijdens de eerst# zes maanden van het kinder ff leven de beste is en de zuigf-l ling beschermd tegen gewonl .infecties. Daarnaast is erefj uitgebreid immunicering:! programma nodig, waart;! gebruik gemaakt wordt va l nieuwere entstoffen, die bel ter bestand zijn tegen hittl en bescherming bieden tegel zes vaak voorkomende ziek ff tes. Deze veroorzaken tegen! woordig nog jaarlijks d-h dood van 5 miljoen kinderer.| Bovendien hebben zij tot g volg dat elk jaar 5 miljoet| overlevenden permanent g handicapt blijven. Sedert Unicef twee jaïl geleden voor het eerst hierofl de aandacht vestigde, is f veel verbetering ingetredeT Secretaris-generaal Ja vit'! Perez de Cuellar van de Vfl| enigde Naties maakt nu wag van „onmiskenbare tel kenen die erop wijzen, d»I over de hele wereld een ecli' I kinderoverlevingsrevolutie aan de gang is." Onder treffende voorbeelden, die het Unicef-rapport vernief worden, bevindt zich Indonfï sië. Daar houden 400.000 vri];| willigers zich bezig met verspreiding in 31.000 dorpel van goedkopen methoden, éf tot doel hebben de kindt'i sterfte in de komende 15jaf tot de helft te reduceren. Unicef-directeur GratJ zegt, dat 38 landen nu beg<*'| nen zijn met produktie J grote schaal van de gront'J stoffen voor orale rehydrati'l In 130 naties werden maatrfl gelen genomen voor de ve'l spreiding van meer kenrtl van de voordelen van bors'l en van de risico's verbonde-'j aan flesvoeding. In zijn j verslag doet directeur Graf! een beroep op alle geïndutj trialiseerde naties om de oT-j wikkelingslanden ook op ci terrein te helpen. „De kosW] hiervan", zegt hij, nauwelijks hoger dan 1 Prf| cent van het Bruto Internat tionale Produkt. Zelden ve<J keren wij in de mogelij khej om voor zo velen voor zo v.'e:( nig geld zo veel te doen." WASHINGTON(RTR-UPI-D PA) - Een kampbewaker die ervan wordt beschuldigd tij dens de Tweede Wereldoorlog j duizenden mensen te hebben I vermoord in het concentratie- I kamp Treblinka in Polen is I door de Verenigde Staten uit- I gewezen naar de Sovjet-Unie. I Dit heeft het Amerikaanse mi- I nisterie van justitie zaterdag bekendgemaakt. Volgens een verklaring van het Fjo nac Sov wij aru cont premier van de Indische deel- staat Madhya Pradesh, Arjun I Singh, heeft geweigerd het I Amerikaanse chemieconcern Union Carbide een nieuwe [vergunning te geven voor de produktie van pesticiden in de [stad Bhopal. Dit betekent dat ide chemische fabriek in Bho- pal volgend jaar niet kan gaan ■draaien. Technici hebben zaterdag |het restant van de 25,5 ton do delijke chemicaliën verwerkt W P( ze he se mi kh wc he< der licl de arr Po zei gel PEKING(UPI-RTR) - Nu er voortg I mische en handelsbetrekkingen tuss 'zou het niet zo moeilijk moeten zijn litieke betrekkingen op te lossen, zo [mier Zhao Ziyang gisteren in een o: [ce-premier Ivan Archipov. Maar Zhao wees ook op de po 'belangrijke obstakels' die een ter verbetering van de bilaterale ing [betrekkingen in de weg staan, [zo bericht het persbureau ke N ieuw China. pa Hij sprak de hoop uit dat de po lo vj et-Unie enkele stappen sp: [zal zetten in de richting van boi jeen oplossing van deze proble- me nen. In het bericht van Nieuw is Ihina worden de 'obstakels' Pe |niet nader aangeduid. Maar he [China heeft in het verleden [herhaaldelijk drie .voorwaar- en [den gesteld voor een verbete- dei [ring van de onderlinge betrek- sei [kingen: stopzetting van Russi- Ch sche steun voor de Vietnamese gei bezetting van Kampuchea, mi vermindering van Sovjet- di< troepen langs de grens met oo Jhina en terugtrekking van hu iet Rode Leger uit Afghani- nis Istan. br Moskou heeft altijd gewei- ge gerd daar op in te gaan. On- jet lanks geruststellende woor- ien uit Peking beziet het de Lremlin ook de toenemende zu lARNHEM(ANP) - Minister Van i [Zaken wil dat de energie-distribut ■nen een half jaar zelf komen met ■voorstellen voor die sector. Volgens de bewindsman [zullen afzonderlijke distribu- 1 tiebedrijven op het gebied van elektriciteit, gas en warmte [moeten integreren, terwijl het totaal aantal distributiebe- drij ven (nu ruim 160) drastisch omlaag moet. J De reorganisatie van de dis tributiesector moet zoveel mo- bi [gelijk gelijk lopen met de in middels al op gang gebrachte ■herstructurering in de pro- di duktiesector. Dat blijkt uit een brief, die linister Van Aardenne recent bi leeft gestuurd aan de vereni- nj [gingen van exploitanten van stroom-, gas- en stadsverwar- mingsbedrijven (VEEN, VE- [GIN en VESTIN). Met de reor ganisaties in produktie- en listributiesector beoogt de be windsman onder meer een ef- [ficiënter energiebeleid, meer hnvloed daarop van de over heid, kostenbesparingen en sen betere klantenservice. Zowel VEEN (distributie Ptroom) als VEGIN (gas) heb ben ten behoeve van de dis cussie over de gewenste reor ganisatie inmiddels uitvoerige Jota's opgesteld waaruit in de

de Stem | 1984 | | pagina 2